Rampen Misdaden Ongelukken. BUITENLANDS. Roomennaar Roomen ZELE Zondag, aldaar afgebrand de stallage van Tud. Van Acker, landbouwer, wijk Veldeken; zes mut tons zijn in de vlammen omgekomen; het stalleken van Pinueur is insgelijks vernield door den brand, daar het strooien daken waren, wierd het vuur zeer ver gezien... Dank aan de ieverige blusschers zijn de aanpalende ge- To™SdTwcek had de verspreider per .bu», hun dat versch Nr gr. te bezorgen, met de verzekering dat zulks in vervolg: veen plaats zal hebben tU HERZELE, 28 Mei. Gisteren ten 1 ure namiddag is er aan de hoogstraat een brand ontstaan, die op eenige oogenblikken het huis van Charles Louis Verkruysen in asch legde, het vuur vatte de schuur van J.B. van Waeyenberghe en dreigde ook die schuur en huis te vernielen: maar onze moedige pompiers kwamen daar toeeesneldenopeenigestonden hadden zij dat schrikkelijk element overmeesterd, niet te min van Waeyenberghe heeft wel 100 franks schade in zijne meubelen; onder de dapperste moet ik in het bijzonder melden den ïeyerigen Ferdinand van Waeyenberghe, beter gekend onder den bijnaam Mast, hij kroopop debrandende schmur en was door het vuur omringd,doch met onverschrokken moed eoot hij geweldig water, in vorige branden heb ik hem door zijne dapperheid onder andere zien onderscheiden. De oorzaak van den brand is nog niet gekend, het huis IS Hefwaï^iier nog het algemeen gesprek onder de Menschen van den brand; toen zij in eens wederom vcr- schriktwerden ten 6/1 uren doorhet'geroep van vrouwen en kinderen; Brand, brand! Wederom een brand uitge borsten in de Arenstraatjhet was het huis der arme Wed. van R. De Vuyst en niets was in zekerheid. Ik doe een oproep tot de begoede medeburgers: deze arme gebrekkelijke weduwe ter hulp te komen GENT. In'de straat Voetweg donderdag d. v. w. rond 5 ure 's achternoens.'t Volk was boven aan 't werk en eensklaps men hoort gerucht beneden; de vrouw gaat zieo; 'twas een dief! de dief kruipt de kieerkas inOp 't geroep der vrouw komen man en zoon bijgesneld; er wordt om de Policie geloopen; men haalt den dief uit zijnen schuilhoek; reeds had hij den geldbeugel en de horlogie van den man. In de Zandstraat had zekere De Vrieze op zijn logement zijnen vollen Congé gekre gen en 't advies der Policie dat hij er zijnen voet niet meer mocht zetten. Vrijdag nacht keert hij er terug, breekt de ruiten en komt binnen als een rat... De zoon des huizes komt beneden en wil De Vriese buitendoen, doch een rammeling is zijn aandeel; de tweede zoon komt ter hulp en alsdan sluit De Vriese zich op m een kamer; als de Policie kwam, vluchtte hij weg; hij is van L^NTW"eRPEN. Zaterdag avond in St-Andries- kwartier, een jongeling van 16 jaren, zekeren Jan Van Eisen, diamantslijper, was g'heel den dag zoo dwees ge weest als een horzel; 's avonds gaat hij zich verdrinken, roept hij, hij komt Cornelius Raske tegen, zijn vriend, ook 16 jaren: Ik ga mij verdrinken, zegt hij hem'. - Maar Tan, wordt ge zot! Jan, die tegen de boomen zou gevochten hebben, roept: Kom, we gaan teensat- lappen!... Ze zijn aan 't worstelen, en Jan steekt zijnen gezel dat Docteur en Pastoor moesten komen en dat Rasken in 't Gasthuis ligt... De dweesheid van Cornells was uit, toen hij de Rechters zag komen, vergezeld van §CRC)ESELARE. Een bloedig gevecht had donderdag plaats tusschen twee dnivemelkers van Roeselare. De eene heeft den andere een-e steek in den arm gegeven, met eene spade. Het gerecht is met de zaak bemoeid. Ergongevalopdefoorvan hetNoordOostkwatier. Een 17 jarig meisje, dat Zondagnamiddag op gemelde foor op den peerdekensmolen zat, heelt eensklaps toen deze volop in beweging was, het evenwicht verloren en een ergen val gedaan. Het meisje werd opgeraapt. Daar zij erge wonden be komen had, droeg men ze in de barak vaneenphotograaf binnen. De menigte kwam nieuwsgierig toegeloopeD en men drong elkander weg. Een onvoorzichtige wierp een photografisch toestel en een alkoollamp om, en veroor zaakte alzoo een begin van brand, dat dank aan spoedige hulp, weldra kon uitgedoofd worden. Het gekwetste meisje werd in rijtuig naar hare woning gevoerd. UIT DE WALEN De bliksem is tweemaal geval len op de kerk te Couthuin; veel schade. Donderdag is een schrikkelijk onweer gevallen op Seneffe, Iloei en omstreken; een uur lang heeft het er gedonderd en ge bliksemd, tusschen een wind-orkaan, dat boomen uit rukte; hoven en velden hebben veel geleden; te Gem- bloers is afgebrand de koordenfabriek van M. Roland, vrijdag achternoen; 40,000 kilos kemp zijn verbrand. Te Luik heeft zaturdag een dochter op den hoek der Universiteitstraat een jat vitriool geworpen 111 t wezen van eenen bediende der kadasters, dat hij erg gekwetst is. Den dag te voren is te Wasmuël een flcsch dyna miet ontploft op den dorpel des huizes van M. Barbieux, koopman, nabij 't Gemeentehuis. Het huis is geborsten en veel naburige huizen zijn erg geschraminkeld. Te Seraing, wijk Val St-Lambert, zondag 1. Trouw Labard giet petrol op 't vuur; het plofte op,natuurlijk; de vrouw an haar echtgenoot zijn erg verbrand. Te Charleroi heeft de bliksem zaterdag avond ten 7 ure het Kantoor van den Telefoondienst inbrand gesteken. J _SICHEM. -Öe Statie van Scherpenhenheuvel: Her bergier De Vos had een zijner vrienden zekeren J. naar Brussel gezonden, om er 350 fr. te betalen... J... bleef weg en als De Vos naar Brussel ging waren die 350 fr. niet betaald... levers in een slechte kaberdoes zal dien J.. zitten. Men spreekt van twee groote visscherssloepen, Ella en Quatrc Frères, die geschipbreukt zijn op Nieuwland; 75 visschers zouden er hun leven bij verloren hebben; van San Louis naar San Francesco in Amerika is een trein ontriggeld: 45 personen gekwetst. Tot Angou- leme (Fr.) is M. Bedu, chimist-mecanicien, betrapt als maker van valsche munten. De Cholera is geweldig te Madras, in d'Engelsche Indiën; op den Eifeltoren is verongelukt de italianer-mecanicien Scaliotti; aan den ophaalbak, onvoorzichtig geweest; peizen: 't en kan geen kwaad en door de poulies doodgeslagen. Veel, veel zelfsmoorden in 't fransch leger. Te Lubeck, in Duitschlond, zijn drij groote gebouwen van den Entrepó afgebrand: veel katoen en vlas is vernield; men rekent de schade op 2,500,000 fr. Te Decazeville, Frankrijk, in de mijn Cransac, zijn door een grondinstorting 2 men schen gedood.— In Spanje is de kerk vanCabanal wreed bestolen: al de sieraden en kostbaarheden; g'heel de Provincie Valencia is in opschudding. Argentvnsche Republiek. Th. Heirbaut van Hansbeke, schrijft uit Baradero, prov. Buenos-Aires, aan zijne ouders: Hij is zeer tevreden naar Argentina te zijn getrokken. Hij werkt bij eenen boer, die vier uren van Baradero woont, aan 125 tr. per maand, boven kosten inwoon. 's Morgendskrijgt men eenen beker wijn, om 8 ure goeden thee met veel suiker; 's middags goede vleesch- soep en twee soorten van vleesch. Bij dien boer zijn 13 Vlamingen: zes van Vynkt, een van Lootenhulle, twee van Lokeren en vier van Hans- beke; Kamiel De Meyer, Bruno De Clerk, Henri Vee- vaete en hij. De boer bij wien zij werken,bezit 137 paarden en 211 schapen, waarvan er dagelijks geslacht worden. Er wordt niet anders gezaaid en geplant dan maïs, tarwe, gerst en aardappelen; de boer heeft ook nog eene partij vlas, welke op 250 duizend fr. geschat wordt; tengevolge van den regen is er 75 duizend fr. schade op. Het werk is niet lastig, alles wordt er met machienen Ons minste kind Emma kreeg in het hotel de mazels en den krop en stierf ervan; het werd met velen luister alhier begraven en met de doodkoets naar het kerkhof gevoerd; alles werd door den bestuurder beleid en be kostigd. Nu is alles gedaan en wij zijn hier zeer wel. De komplimenten aan al mijne kennissen. Ik reik u de hand van verre. (Fondsenbla Geld verteren kunnen zij daar niet, want de naaste t herberg staat op een uur en half afstand, i In een woord Heirbaut zegt dat zij allen als 't ware 1 in den Hemel gevallen zijn. Hij schrijft ook dat zijne ouders niet moeten bevreesd zijn dat hij ginder zal tronwen, immers men vindt ginder maar alle honderd uren een vrouwspersoon; doch hij en De Meyer schik ken naar Hansbeke eene vrouw te komen zoeken. iim Gustaaf Peck, een Zultenaar, schrijft uit Pergamino, Buenos-Ayres: Wij wonen nu twee uren van de stad Pergamino, xn het huizeken van eenen boer bij wien wij werken. Het zijn hier gedienstige menschen, zij bezorgen ons al wat wij noodig hebben en als wij wat ver moeten gaan, spant de boer de paarden in. Wij zijn met onzen boer overeengekomen voor drie maanden bij hem te werken; hij zal dan zorgen dat wij op ons eigen kunnen boeren of voor den heft, gelijk wij het willen. Wij werken nu in de maïs en winnen 5 fr. per dag; wij hebben drie dagen in de machien gewerkt en won- 5 nen dan 10 fr. daags, maar alles is hier ook duur. Wij kunnen de menschen nog niet raden van achter f te komen, want het is moeielijk om seffens gesteld te zijn. Werk is er genoeg, maar er is veel plaats te kort om ze te huisvesten. Wij zullen daar later over schrij- ven. Men vindt hier algelijk geen zwingelmolens waarop men moet dansen, zegt onze Gustaaf, maar wat on.-: hard tegengaat, is dat er hier zoo weinig kerken staan. Onze boer is een Franschman die hier over dertig i jaar arm gekomen is; nu is hij rijk. Huizen met schouwen vindt men hier niet; men brandt hier geene kolen maar anders niet dan hout, dat groeit langs de straten, deze zijn 50 tot 75 meters breed. De komplimenten aan onzen Pastoor dat wij heel kontent zijn, en als hij iets kan aan doen, dat hij zou - maken dat hier kerken, scholen en priesters komen. Leo Meulebroeck-Van de Casteele, van Meulebeke schrijft: Lieve Kennissen, Ik iaat u weten dat wij allen in volle gezondheid zijn en wij ook goed toegekomen zijn te Buenos-Ayres. Wij i zitten op eene boerderij en hebben vele landen, 2 ossen, 2 koeien, 2 kalvers en één paard. Met de ossen ploegen wij ons land om en het paard dient om er mede te rijden waar wij zijn willen; beesten houden kost hier niet, men jaagt ze buiten om te grazen. Wij hebben eten gehad l van onzen heer voor een geheel jaar. Wij hebben schoon wit brood, aardappels, rijst, vermicel, koffie, enz., alsook 3 kilos vleesch per dag en 1 liter wijn. Anders is ;l alles hier duur; wij hebben ook vele eieren te eten. Hennen en kiekens eet iedereen hier op, als zij vet zijn; wij kunnen niet beter zijn als hier, maar ik zal u algeiijk nooit vergeten. Gij zult verwonderd zijn of wij hier alleen zijn; neen, één kwartiers uurs alhier van hier woont ook op eene hofstede Heudrik Beke, van Emelgem; wij verzettten ons dikwijls te samen. Anderszijn het al Spanjaarden, die rondom ons wonen. Vandenbroucke en Lootens zijn wel twee honderd uren verder opgegaan: maar omdat men_ ons zegde dat het zoo heet was h .oger op, zijn wij afgezakt naar Montevideo, waar vr:-nu wonen. Bij onze aankomst te Buenos-Ayres kond ::i wij aanstonds eene boerderij krij gen, maar wij wilde,1 ze niet. OP 17 DAGEN. VIJFTIENDE KAPITTEL. VIJFTIENDE DAG. Woensdag 25 April, 't is St-Marcus; de Processie St-Marcus, in Italië zeer luisterlijk gevierd; er is Land in de wereld waar d'Apostels vereerd worde lijk in Italië. Vestiteri presto, vroeg opgestaan, ten half vijf; pak zak gemaakt; 'tontbijt genomen, colazione... Char ell- is goed te been, doch hij moet zachtekes, stilleke de Statie rijden, elk beziet hem met genegenh' compassie... Ten 6 ure aan de Statie... Veel gewoel in de St nevens onzen trein staat een trein met Bedevaarc Spanje, uitSarragossa, Pampeluna, die naar Roomen trekken, waar wij vandaan komen... Verscheid schoppen zijn erbij; Mgr Lambrecht spreekt 1 /ij ambtgenoten; als Zijn Hoogweerdigheid terug n Convoi gaat, hij wordt omringd en tegengehoude Spanjaards, die zijnen Zegen komen vragen. Me Perigrimos Espagnolos, ge zult uw oogen opent 't Ziet er braaf en Christelijk Volk uit... Hun tr trekt naar Roomen, terwijl de onze wegrij iaar Genua. Wij rijden langsheên de zee, die schoon en Adriatische zee. De Spezzia, had E. H. Paquay ons gezegd, cic opiv zia, dat is van 't schoonste dat er in de gansche wereld kan bestaan... Ge zult er uw oogen op uitzien 1 j En inderdaad! inderdaad 1 Menschen, vraagt het eens aan iemand der Pelgrims en ge zult woorden van hooge bewondering hooren. Zelfs Charelken die meer en vermoeid wierd en op een legerbed van ons reiszakken en overfrakken lag te rus- ten, hij drukte zijn bewondering uit, als hij dit schouw- 1 spel zag... Was 't voor hem een schemering van 't He- j melsch Jerusalem? 1 Gij hadt daar de onbeschrijfelijke kleuren van die Italiaansche Zee, eerst klein witte golfkes, dan bleek blauw, dan brons blauw, in den gezichteinder met azuur gemengd en daarop die visschersbooten met roode zeilen en dit alles verlustigd door de heldere stralen der zon. Ge zaagt daar een rijke, wellustige, vruchtbare Na- tuur; landijen en hoven; bergen en dalen; rivieren en - meeren; l 't Vlas in bloemen, 't Koorn in bloeisel; wijntakken 2 3 meters hoog; olijfboomen, palmboomer., oranje- boomen, o dat levendig groen en daartusscheo cie bloed- roode appelciencn 1 Een land van belofte, is dat voorwaar 1 We zagen daar bergen, hooge bergen met sparren die op elk takje een rood kopje droegen en tusscimn dio sparren de'liefelijke huizekes of het schaliën tipken van een dorpskerk. Wij zagen daar lusthoven zonder einde, met hagen en parken, en caktussen 2 meters hoog; wij zagen daar op de velden, gespannen van 8 ossen, prachtige dieren met bleek grijs vel. Somtijds reden wij nevens en over de zee; 84 keeren onder bergen; eensklaps 't wierd donker, we zijn in ee nen tunnel; eenige oogenblikken nadien, 't is weêr licht, ge ziet die prachtgekleurde zee; ge ziet die bergen en lusthoven, die dorpen en steden, daar zoo wellustiglijk - neêrgevlijd of aan den voet der bergen geplakt; korts nadien wederom onder eenen berg, wederom dat he- melsch schoon vertoog van die rijke en milde Natuur! Óch wat is de wereld schoon 1 en wat zal 't zijn daar boven 1 Hier is het toch maar een plaats van balling schap 1 een reize die we doen naar ons eeuwig Vader- land! Den Advokaat en uw dienaar, we zitten alleen met Charelken;... Eiken keer dat er aan een Statie stil ge staan wordt en voor een poosken afgestapt, de vraag is: Hoe stelt Charelken het?... Veel Personen komen hem d'hand drukken en troosten... M. Senateur Lammens, Z. E. H. Kanunnik Roelandt, Z. E. H. Kanunnik Van Malderen, E. H. Van Mol, aalmoesenier, E. H. Dam man, onderpastoor van Nederbrakel, die op g'heel de - reis aan Charelken zooveel diensthad bewezen; veel an der Eerw. Priesters; M. Van de Voorde, Schepen van Dendermonde; M. De Pauw, ondernemer te Dender- monde, die van 't begin af in ons Gezelschap geweest waren; Eindelijk ook aan een der laatste Statiën komt Mgr Lambrecht d'hand drukken en hem met de minne- lijkste woorden zijnen bijzonderen Zegen geven. Óp Pelgrims-reize, men bidt meermaals daags; van- zelfs 1... 't Zou anders erg misstaan en 't ware geen Pel- grimsreize meer! Ja, g'heel den langen trein door den Elzas, Zwitserland, Italië, 't was meermaals daags ee* trein met 300 Personen, al te samen biddende... En tusschen Pisa en Genua, terwijl Charelken ook zachtjes den Roozenkrans meêlas, wie zal zeggen de Ge beden die te zijner intentie hemelwaarts vlogen Rond half twaalf hadden wij een lange lange weg on- der de bergen; daaruit komende zagen wij de stad Ge nua, aan eenen uitsprong in de zee op eenen berg; dan was 't wederom een lange weg in den donkeren, onder d'huizen der Stad, en ten 12 ure 's middags hoorden wij roepen: Genova; Gênes! Genua! Genua, die oude zeestad! 't Moet hier korten oremus zijn; 't is 12 ure; ten 5 ure vertrek naar Strezia; men moet nog middagmalen; elk haast zich om de Statie te verlaten; maar Charelken kan niet meer voort... ('t Vervolgt.)

De Werkman | 1889 | | pagina 2