Bisschop Lambrecht zaliger. Eavo en Livina, Prii» in Bureel of Winkels 5 centiemen. Voor g'heel «eigenland fr. 2,50 's jaars. Voor al de landen van (eigenland fr. 2,50 's jaars. Vooral de landen van Êmrepa, ea voor d'ander Werelddeelen fr. 4'50 's P. DAENS-MAYART, Achterstraat, AALST SPREEKPLAATS. De naaste week zal De Werk- man het levensbeschrijf meêdeelèn en 't Portret van den teergeliefden Kerkvoogd. De naaste week ook begint ons verhaal van of de Socialisten wereld te Gent 't Is het eerste drama tiek verhaal in 't welk de listen en de gevaren van 't Socialiswus zijn beschreven. Wij raden elk aan, van 't begin af de Nrs wel te bewaren. Heden, Eerste Vrijdag, de Devotie tot het H. Hart Jesu. 't Is voor de Devotie op de c) Eerste Vrijdagen der Maand dat de groote Beloften zijn gedaan. Menschenmenschen! menschen I!! welke schrikkelijke, w^eede, ongeloofelijke tijding!... Dijnsdag morgend voor 6 ure, vriend Monske die in ons Bureel komt geloor en: Ze zeggen, ze zeggen, doch 't en zal niet waar zijn, dat de Bis schop dezen nacht gestorven is te Denderleeuw!... Neen, neen! dat zal zoo niet zijn!... Een valsch gerucht!... Er loopt iemand naar de kerk, naar de Dekenij, naar de stad... Eilaas! !t is echt! elk komt uitgeloopec! elk wordt bleek en droef! elk slaat zijn armen omhoog!.... Onzen Bisschop! onzen teergeliefden Bisschop Zoo jong, zoo geleerd, zoo welsprekend! Hij die aan 't Volk gansch zijn hert had gege- vea en die ook d'herten van zijn Volk had veroverd O moesten er duizend in zijn plaats gestorven zijn, aanstonds waren zij bereid Z. H. Bisschop Lambrecht, dood! dood!! Welken slag voor ons Bisdom Ach, waren wij niet weerdig dien Engel langer te bezitten?... Zaterdag, wij za- 1 gen hem neg te Ninove en hadden 't geluk zijnen bijzonde- rer. Zegen ontvangen;, hij z?g er wol en kloek uit, men be merkte geen vernioeienis; bij riep t'it hem de moedersiet hun kinaeren en r,og liefst de menschen uit den werkmans stand.... Zijn blik, zijn zoete blik ging rond, rechts en links, naar de ontelbare Diocesanen.... Zondag, Hij doet te Ni nove olficieelen Dienst; hij preekt tot zijn Volk, volgens zijn gewoonte, uit hart en ziel; O wreede Dood daar hebt gij aan honderde duizende harten een harde slag toegebracht; 't is alsof elk eenen Va der, eenen Broeder verloor!... 't Zal een gekerm zijn, gheel 't Bisdom door!... En te Roomen, hoe zal de oude Paus Leo XIII verschieten en bedroefd zijn Hij die op onze Bede- vaa.t den jongen Bisschop toch zoo teêrhartig zegende en aanmoedigde... O mijnen lieven Zoon! zegde Paus Leo XIII; en dan ging Bisschop Lambrecht neerknielen voor 't Graf der Apostelen en er de gratie vragen om veel zielen voor den Kemel te winnen Die Dood welken slag aan het hert van den Paus; ik zie Hem zijn betraande oogen ten hemel riekten! Die dooi!... Gent Gentin 't Bisdom! in t Seminarie, onder de Geestelijkheid! onder de brave Diocesar.en!... Wie zal de gevoelens der herten beschrijven!... Geestelijken, Kloosterlingen, Volk, Rijk en Arm.Stcêman enLandbouwer, overal bï olk zal 't een wreed jammergeklsch zijn. T Aalst dimsdag, 't eerste wenr van veei menschen was naar d« kerk loopen «1 er een Mis hooren... Bidden voor den Bisschop, bidden voor ons Bisdom, bidden voor den Opvolger, bidden opdat de lessen en voorbeelden van Bis schop Lambrecht zouden onthouden worden en gevolgd.... En ziin 'aatste woord en aanbeveling in Aalst is geweest dat men 't Genootschap van St Vincentius sterk zou inrich ten er do Geestelijkheid en de Burgerij inroepen, pm met een groot getal de Christelijkheid te behertigen en de Lief- Lambrecht, o kostelijke ziel, o lieveling van't Vlaainsche Volk, ,uj zijt ons ontnomen, maar Gij leeft voor 0"s veert inden Hemel... Gij die zoo geerne zegendet in den naam van uwen Meester, gij wordt daar gezegend door ó'Engelen en door d'Heiligen... Gij hoort de zuchten .lie uit 't Biedem van Gent vcor U opstijgen... Och, zeggen de menschen, wat kunnen wij voor onzen goeden Bisschop doen' En gij, Engel van goedheid, gij antwoordtWat gij voor mij kunt doen? Bidden!... Wat gij voor mij kunt doen Mijnen Opvnlger met dezelfde genegenheid omnn- een- de Geestelijkheid ondersteunen in den lever voor de Christelijkheid, in de Genootscnappen van St-Vincentius, in de Congregatiën, in den iever voor de Parochiekerk, in de Werkmanskringen en Patronagiën.. Ja, roept de Bisschop ons toe, mijn begeerte was van lang met u en voor u te wer ken, doch de goede God heeft mij binnengeroepen als het nog dag was... Wat gij voor mij, uwen geliefden Bisschop kunt doen? Uwe kinderen Christelijk opbrengen; ach, ik heb er met duizenden en duizenden gezegend; en zoo geerne die lievelingskes gezegend; mijn vurige begeerte was ze aldus te beveiligen tegen de groote gevaren van dezen tijd; op de Fabrieken en Werkhuizen, in de straten, in de steden, in de gezelschappen, op de dorpen.. Waakt toch over uwe kinde ren... Ik had voor Augusti een Sociaal Congres bijeenge roepen te Gent... Daar moest men onderzoeken de strikken en de plagen die de jonge geslachten verderven.. Dat dit Congres een talrijke, een werkzame Vergadering weze Zoo spreekt Bisschop Lambrecht; en zullen wij zijn innigste begeerte niet volgen Bisdom van Gent, wie zal den rouw beschrijven, waarin gij gepompeld zijt? Bisdom van Gent! Zoo schielijk Vader- lóos geworden!... Bisdom van Gent!... Z. H. Bisschop Lambrecht was voor De Werkman en voor ons persoonlijk, een Vriend en Ondersteuner; van ons boekje naar Roomen, had Hij met veel hartelijkheid d'Opdracnt aanveerd; de naaste week moesten wij Hem het eertse afdruksel dragen; veel bewijzen van troost en van aanmoediging had de Hoog- weerde Man ons gelieven te geven... Men kan denken welke slag zijn afsterven was!... Waarheên, met ons bedroefd hartOch, eerst naar de Kerk; en daar gopeisd, wat wij hier toch zijn!... Welke dwaasheid ons vast te hechten aan geld en goed, eer en glorie!... 't Leven zoo kort en d'Eeu wigheid zoo lang En de Kroon des Hemelsde glorie des Hemels is zóó onbegrijpelijk, schrijft de H. Vincentius, dat al het lijden van dit leven, ja zelfs al pijnen die de Martelaars uitgestaan hebben, niet genoeg wouden zijn om, ik zeg niet den Hemel, maar éen stond der Hemelsche Za ligheid te verdienen... De heerlijkheid van 't eeuwig licht is zóó groot, roept de H. Augüstinus uit, d: - indien men er maar éen dag te verblijven had, men desniettemin ontelbare jaren van wellust en weelde van wege de aardsche goederen er voor zou moeten verachten.. Daar zal alles volmaakt zijn, alles w? ar, alles heilig, alles eeuwig 't Is langs de glansrijke poort van eenen Apo9Ultjken IJver, te krachtig voor zijn lichaam, dat Bisschop Lam brecht d'Eeuwig-eid is binnengetreden... De Priesters, de Geloofsverkondigers, zoo schrijft de Kroon des Hemels, de Kerkleeraars worden in 't H. Schrift mannen Gods ge noemd, medebroeders van God, dienaars van Jesus, Afge zanten van Christus; en voor de gelukkigen die God hier op aarde tot het leerambt heeft uitverkoren, heeft hij ook in den Hemel eene eigene onderscheiding weggelegd. Met zulke kroon prijkt onze teêrbeminde Bisschop Lambrecht... Wil len wij Hem dankbaar en genegen zijn, laat ons ieverig wer ken om Christus Rijk hier uit te breiden en in de Glorie des Hemels veel zielen te brengen. n,T?AlT We zijn le Gent geweest; de droefheid is er groot In het UJMV 1 Bisdom in T Seminarie, in de stad. tij Volk van alle klas. Rond't Bisdom slaat gedurig een groote menigie van Volk... De klachten van 't Katholiek Werkvolk zijn hartverscheurend.

De Werkman | 1889 | | pagina 1