iH BISSCHOP LASSSRÊÜHT I Extra-Nummer 873. - 12 Juli 1889. DAENS-MAYART, Weri AALST. Bittere droefheid, ga weg, uit ons hert; moedeloosheid, vei - wijder u verre van ons; wij gaan in stillen eerbied het leven aanhalen van onzen Held, van onzen Vader en Vriend, van onzen Leidsman en Bisschop, van dengrooten Volksvriendjjder i9do eeuw, Henricus-Carolus LAMBRECHT; Het levenslicht zag hij te WELDEN, in de Dekenij van Ou denaarde, te Welden, een dorpie van 1200 zielen, gelegen aan den voet van den berg waar O. L. Vrouw haar heiligdom heeft van Kerselaer; Bisschop Lambrecht schreef het eenige dagen voor zijne dood, hoe zijne godvruchtige Moeder hem op haar ar men naar dit Heiligdom had gedragen, en hoe hij, in jaren ver- voorderende, metj zulke zoete vreugd de Moeder Gods daar ging vereeren. Zijn Vader, Ontfanger der Gemeente, had het eenvoudig ea krachtig Geloof der Vlaamsche Landslieden... Over 4 weken tot Öostakker zijnde, omringd van de Genootschappen St-Vincen- tius, waaronder veel groote Heeren, Bisschop Lambrecht ver haalde van zijn Vader, de nederige Gemeente Ontfanger, dat hij zeer milddadig as en met zijn eigen hand veel aalmoesen uit deelde. Eens, overlast van werk zijnde, ging hij toch, en bij een opmerking die men maakte: Ach, zei de goede Man, dat doe ik, om 't Geloof van mijn kinderen te bewaren I De Goedheid, de Liefdadigheid, de Teêrhertigheid! Henricus Lambrecht! te Welden weet elk wat een braaf goed kind het was, en tot Oudenaarde in 't Collegie, waar hij zijn La- tijnsche Studiën deed, tot Oudenaarde is rond zijn naam een au reool van deugd, van goedheid, van iever en van leerzaamheid... De Geestelijke Staat was zijne roepingen zijn leven; hij deed zijn eerste Noviciaat voor 't Priesterschap te St-Nikolaas, trad in't Seminarie van Gent, wierd voor zijn uitmuntende hoeda nigheden doorMgr Bracq naar Leuven gezonden, voor d'hoogere Studiën, en behaalde er op schitterende wijze in Juli 1875 den t'- tel van Doktor in Godgeleerdheid... Elke nieuwe Doktor moet een stuk opstellen over 't Katholiek Geloof, en de jeugdige Weldenaar leverde een merkweerdig gewrocht over hetH. Mis offer;... de zachtmoedigheid, de mededeeliag, het Sacrificie. Twee jaren bleef Doktor Lambrecht te Leuven, als Leeraar in Kerkelijke Wetenschappen; in 1877 riep Bisschop Bracq hem naar Gent als Director van 't Seminarie en terzelvertijde als Leeraar van Zedelijke Godgeleerdheid... Daar werkte hij met weêrgaloozen iever op d'herten der toekomende Priesters; terzelvertijde schreef hijDe Verklaring van den Mechelschen Catechismus, 3 groote boekdeelen, een bron van Godgeleerdheid voor Geestelijken en Wereldlijken; en gelijk Kanunnik Stille mans in de Lijkrede verklaarde, boekwerken die niet alleen in al de Bisdommen van België maar ook in 't Nederland, als eenen kostelijken schat bewaard worden en met groot nut gelezen en geraadpleegd. Van dit werk verscheen onmiddelijk een fransche vertaling en een kort begrijp, in een Vlaamsch Boekdeel. 1877 tot 1886: Men hoorde niet veel van Doktor Lambrecht spreken; hij werkte in 't Seminarie, hij schreef boeken; hij was verslonden in de Studie; in de Vakantie men zag de goede ziel met zijn reiszakje eens voorbij loopen, om eenige dagen rust te nemen; meer dan eens ontfingeo wij dan zijnen minzamen en vriendelijken greet; na eenige dagen, men zag hem met meer, hij was te Welden in zijn Ouderlijkhuis, in zijn lief Welden, aan de Studie.. Werken verkloekt, werken vertroost, werken is zalig, dat was de leus van zijn leven. In 1886, Hulpbisschop de Battice, de achtbare Man, is afge sloofd en ziekelijk; Bisschop Bracq, stokoud zijnde, kan zijn Bisschoppelijk Huis niet meer verlaten; Doktor Lambrecht wordt uit zijn st.diekamer gehaald; hymoet Hulp-Bisschop wor- den, den 26 Maart 1886 wordt hij Bisschop gewijd en in T.li daarop vblgende begint hij zijn openbaar leven: Gaan vormen in Steden en Parochiën;... er preêken met een buitengewone vurigheid;... de groote Kerkelijke Plechtirheden voorzitten;... terwijl hij rondgaat,zijn wijze en scherpe aandacht vestigen op de Noodwendigheden der Samenleving;... daar zijn studie op maken... Ach, t'Aalst w'hebben hem gezien, dea Hulp- Bisschop, komende preêken in St Martcns-kerk voor den Werk manskring, onder de Mis van elf uren; 's namiddags de nieuwe Patronagie gaan instellen; 's morgens had hij met verhevene geleerdheid gesproken over 't Rijk van Christus, over de wereld zonder de» Christus Verlosser en Zaligmaker; 's namiddags zien wij Hem in de Patronagie tot de Kinderen spreken, dat al die jonge oogsKes vol genoegen blikkeren en dikkeren's avonds is de Hulp-Bisschop in Werkmanskring en daar spreekt hij tot de Inrichters, tot de Burgers en tot de Werklieden, in de hertelijk- ste woorden die men kan hooren of uitdenken... Gelijk t'Aalst zoo ook was zijn handelwijze te Gent, waar hij in al de Werk- manskringen en Patronagiën voordrachten hield, te St Nikolaas, te Lokeren, overal en altijd.... Hij wordt de groote de alombe- roemde volksvriend en Volksredenaar.... In t Seminarie, in zijn lief en duurbaar Seminarie bleef hij wonen en de uren op welke hij als Hulpbisschop niet moest ver schijnen, bracht hij over op zijne groote Studiekamer, rondom tot aan t gewelf bezet met boeken, vo«r een tafel die vol lag van geschriften en afdruksels.. Werken en studeeren, met iever, met drift, met liefde. 1888, 't Pauzelijk Jubeljaar uit alle werelddeelen gaan er Bedevaarten naar Roomen;... België blijft niet ten achteren;.... Oost- en West-Vlaanderen hebben verscheide honderde Bede vaarders;... Bisschop Lambrecht zal de Opleider zijn, de Engel Raphael van die Bedevaart... In de Reis naar Roomen heeft men hem aan t werk gezien: De Godsvrucht opwekken en 'ne Va der zijn voor elk;... zich overal toonen als Vlaamschen Bis schop;... preêken in 't Vlaamsch, te Milanen, Bolonia, Assi sen, Loretta, o te Loretta in 't H. Huizeken, elk weende en als hij na d H. Mis de Kerk uittrad, 't Volk van ie streek kwam zij nen Zegen vragen en zijnen Bisschoppelijken Ring vereeren. Te Roomen preêkte hij verscheide malen in 't Vlaamsch, en, iets dat misschien nog nooit gebeurd was, in St-Pieterskerk aan deu hoogen Outaar van St-Pietersstoel, daar sprak hij over Kerk en Paus, in zijn vloeiende, sierlijke, Vlaamsche spraak; daar toonde hij krachtiglijk dat er op de wereld een Vlaamsch Volk bestaat, een Katholieke Vaamsche Natie.. Elk zag het te Roomen. in het Vaukaan, nat; de raus' Veèï Wérk maakte'van zijnen jongen Vlaamschen Bisschop. Triomfantelijke terugkomstte Gent; Te Deum in St-Baafs; eerste aanspraak; den zondag nadien, de Pauzelijke Benedik- tie; g heel de Kerk opgepropt; Hulpbisschop Lambrecht, die de indrukken mededeeltzijnerbedevaart naar Roomen, die d'herten vervult van liefde voor Kerk en Geloof!... In Juni Bisschop bijgestaan door zijnen Hulp-Bisschop, die hem on middelijk opvolgt; Den i Juli verschijnt zijn «erste Herderlijke Brief;... O, dat Christus heerscheis zij'n leus. Bisschop zijn, niet om te heer- scnen, schrijftHij, om zich boven anderen te verheffen, maar om glorie te geven aan God, om God te leeren kennen en beminnen, om vre e te brengen en vrede te stichten; om vrede, blijdschap, 8eJ.uk» vriendschap, alom te doen heerschcn! Ik noem u niet mijn Onderdanen, maar mijne Vrienden;... naar Christus voor beeld zal ik vverken gij hebt mij uw hert gegeven, ik zal niet ten achteren blijven... Met kloeken moed begin ik mijn werk Reeds 2 jaren heb ik ondervonden, in de blijdschap mijns har ten, dat. ik m alle Priesters broeders vind. in alle Gelovigen goede Diocesanen; en in allen, Priesters en Wereldlijken, goede Vrienden... Mijn ziel heeft een bijzondere neiging om diegenen te beminnen die lijden, die arm zijn, die 't hoofd moeten buigen on der den arbeid. Den 2 Juli de Plechtige Inhaling te Gent; welke vreugd! welke zaligheid!... Het hert van den grooten Bisschop had gesproken! He Vollceren stroomden naar hera toe;bijzonderlijk de werkende Volkeren die meest op den Hemel moeten denken; van den 2 Tuli at begon men op een bijzondere wijze zijnen zegen te vragen; het is alsof de olkeren voelden Wij zullen hem niet lang bezit ten; aan de vensters, op d'huizen elk knislde, elk riep Welkom! Up de Markten en de straatjes, de .Moeders kwamen toegeloopen met hun kmders cn 't was met een Hemelsche goedheid dat Bis schop Lambrecht een kruiske maakte op 'livoorhoofd der kin- derkes, en zegde: Dat ze toch altijd braaf zijn en tot vreugd hun ner Ouders dienen!.. 0 In Italië, in Oostenrijk, in den Tyrol, in Zwitserland, als er een Bisschop verschijnt, de Moeders vragen den Zegen voor hun kinderen: mca vereert den Bisschoppelijken Ring; onder Bis- schop Lambrecht is dat Christelijk gebruik, als door de macht van hoogerhand, in de Vlaanderen terug in voege gekomen, om er nimmer te verdwijnen. Juli 1888 tot Julij i88g, waf hebt gij gezien? Bisschop Lam brecht zijn Bisdom willende bezoeken op éen jaar, van stad tot stad, van dorp tot dorp, ingehaald en ingehuldigd; overal, gelijk te Gent den Welkom toegeroepen; overal gelijk te Gent de liefde tot Christus leerende, overal d'herten meer en meer winnende, overal de^ kinderen zegenende, e» bijzonderlijk de werkende Huismoeders roepende, overal tot de Zieken gaande, in de Gast huizen, in d arme huizekes; overal de Liefdadigheid en de Broe-

De Werkman | 1889 | | pagina 1