Parijs, Rampen Misdaden Ongelukken T'AALST is er streng vervolg over de zaakder Wapenschouwing; verschelde rijke ionkheden zijn erin betrokken, voor opma- J king tegen de Militaire Overheid: er zal -3 waarschijnlijk een nieuwe Wapenschou- - wing zijn voor al de Manschappen; rond f j Gent klagen ze veel van dieften en inbraken 1 ook van stoute kloeke jonge Vngebonden, die bedelen en als ze maar een boterham krijgen, dreigen en terreesten; dat hebben wij nog gehoord langs de Leie; zorgvuldige Policie houden en strenge Justiciedoen, zal noodig zijn, om door de vagebonderij niet overrompeld te worden; -e ten, Petrol lv, - neden gaande met petrollampen op risko van te vallen en in brand te schietea. h«i is van overlang ixezeid Voorzorg en voorzichtiaheid nienen gebruiklien allen lijd. Niet alleen in de Steden van de Walen, maar ook in de dorpen zijn er die leven gelijk de Co- chonskes; zoo, zekeren Adam oud 26 jaar, te Ghistel, dronkaard en vrijdeaker, tweei zwaar planeten, een dochter was zoo dom bij hem te leven; zij werkte en hij dronk 't geld op; zij liep weg en hij stoof er achter en doorstak haar hoofd met zijn mes, dat de sloor in 't Gasthuis ligt, vol pijn en smert, terwijl Adam achter de grendels zit, vol spijt en arragie. Te Lier is in den nacht van 9 November ingebroken en gestolen op 3 plaatsen bij de Mmc We Y. aan de Malpoort wijn en geld, in 't huis daarnevens zilverwerk uit een kas die zij meegedragen en buiten opengebroken hebben, buiten de Leuvensche poort bij M. Qua, koopman en herber gier, 70 fr. uit 2 toogladen AALST. Een konijnendief gepakt, maandag nacht ten 11 ure, op Kerrebroek, Schaarbeek; er was een hol gemaakt in den stal van Karei Redant; die man werd opgeklopt; 't was visiet en ze vonden in den stal zekeren Daniel Vermoesen, iS jaren, kleermaker uit de ge buurte; in de Wacht geleid zijnde, heeft hij bekend, (hij kon immers niet loochenen) bekend daar ingebroken te zijn om een konijn te stelen, dat beestje te verkoopen en't geld op te drinken, ja 'tgeld schoonekes op te drinken, ter eere van de Jaarmarkt. HAALTERT. Een brave Inwoner dier Gemeente, bij Aalst, wonende op 't eiland, had zijnen vinger ge kwetst met tabak te kerven; dan op zijn land kalk strooi ende, was de wonde vervenijnigd en zoodanig verergerd dat het te veel scholt.... Een straatremedie had den toe stand nog bezwaard.... Wij hopen dat alle kwaad gevolg door geneeskundige hulp zal weggenomen zijn. ST-LIEVENS-ESSCHE. Een droeve ramp aldaar, vrij dag d. v. w. een droeve ramp; afbrand eener tweewoonst ten 5 «re's moigends; bij Frans Callebaut en F. M in't huis gezin Callebaut moest men springen en met de kinderen ▼luchten om 't leven ta behouden, alles is erin gebleven; Idee- ren. huisraad, zelfs een sommeken spaargeld lag in de puia- hoopen... Frouw Callebaut, een braaf en werkzaam mensch, la" zaterdag ziek van schrik en droefheid... De goei Herten! de goei Hcrteu! In zulke omstandigheden is er middel om den Hemel te winnen en de ziel van 't Volk te treffen!... Ach, die rijk is. met veel geld en goed. dikwijls reeds bejaard en wie heeft er niet gefeild ln zijn levendie rijk is en die zou zeggenIk ga dit Huisgezin schadeloos stellen, welk goed verstandig werk! GENT. Zaterdag d. v. w. ging vrouw bellon, oud 65 jaren uit de Brabantstraat, ze ging de Grasbrug over, toen zij eensklaps viel en haar been brak Den don derdag te voren Vermaele stoker op de treins, viel in de R. botstraat van een rijdeude lokomotief en wierd erg gewond aan zijnen voet. Men heeft hem langs Meirel- fceke vervoerd naar zijn huis in d'Halfmaanstraat te Le- deberg. Zaterdag rond 4 ure wilde een persoon, half bedronken, ter Vischmarkt op een kar springen, doch hii viel en 't wiel reed over zijnen knoescl. In de Fa briek de Lieve is zekere Marie De Sinet oud 16 jaren, door de poulie der continus gevat en de kleeren van haar lijf cetrokken; dank aan den oppermeester Paul De Smet, die seffens haar kleeren lossneed,wierd zij ge red en kon haar werk voortzetten. St NIKOLAAS.De diefte bij M. Rothier-Bruwiere was echt; 't %vas rond 3 ure 's nachts als de Policie, de deur van dit huis openvindende eD de sporen der in braak ziende, de Eigenaars opriepen. Er waren daar ge stolen: 100 fr. in kardoezen, 100 fr. in goud en zilver geld, verders 19 stuks uit den winkel, eenige stukken hesp en ander vleesch, en vordere stukken der uitstal ling v elke laatste stukken korts nadien door de Policie teruggevonden wierden. Een bakkersgast heef twee kerels zien vluchten, die hij kon aanduiden en bij welke een huiszoeking is gedaan, zonder dat er iets ontdekt wierd. BRUSSEL.— Treurige dramas! opVlaamsche steen weg n° 18 woont Van der Wege-Huysmans en houdt herberg met kostkoopers... Zondag achternoen komt de baas thuis, leidt zijn 2 kinders weg en lost dan 4 scheu- cen vrouwspersoon metvitriool in zijn wezen gegoten... Kwaad gezelschap, zei de dief en hij ging naar ae galg. AELTER. Konijnediiven. In Aelter en om streken hebben het de dieven op de konijnen gemunt. Bij M. Hemelcers zijn er meer dan tien konijnekoten leeg geplundert; hovende 500 kilos meel zijn geblazen, en volle vrachten aardappelen zijn gaan vliegen de politie weet niet meer van wat hout pijlen te maken. LEUVEN. Mislukte Diefstal. Men heeft vei le den maandag nacht in de kerk van O. - L. - Vrouw ter Koorts, willen inbreken. Werden de dieven in hunne werking gestoord of op eens andere wijze, reen weet het niet. In alle geval hebben zij hun heiligschendend plan moeten laten steken. West-Vlaanderen. Te Brugge in de Chartreu- zenstraat zijn vrijdag morgend rond 6 ure, 3 stukken merinos gestolen bij jufvr. Saelens; een Gentsche heer heeft zich te Brugge, door zijn wulpsch gedrag, voor 100 fr. laten bestelen door een gemein schepsel, dat hij getrakteerd had in 3 herbergen. Vrijdag, tot Oostende, nieuwstraat n* 15, zat een metser op 't dak en een loodgieter in de goot. De kroonlijst «aakeert, de loodgieter grijpt den metser, de metser houdt zich vast aan het dak; doch ongelukkiglijk de kornis valt op het hoofd vaa een vischvrouw die daar een praatje stond te doen,... Ze ligt zeer slecht in't Gasthuis; 'tis Trouw Verleye-Vansluis, moeder van 6'a 7 kinderen. Och ar men! Dat koppel daar te Brussel op Vlaamschen Steenweg, dat leefde bijeen, zonder getrouwd te zijn, dus in d'onmogelijk- heid van hunnen Paschen te houden Vanderweghe is 35 j Marie Huismans 33. Het oudste kind is 4 j.. Dc Geburea, die ineiaden dat ze getrouwd ware». Marie Huismans ligt zooda nig slecht, dat ze niet kan ondervraagd worden. Men vreest dat een kogel in haar longen zit. Overal Dieften, zelfsmoorden en ander wreede en geheime Schelmstukken; Te Brussel in de Glazenstraat, de winkeld. is bozig met waaiers te schikken, er komt een persoon om iets te koopen; hij is weg met 2 waaiers, voor een weerde van de 45o fr.. Maandag morgend in de Noordstatie Mevr. M staat daar met eea korfkea in haar handen; er komt 'ne kerel ea hij is ermee weg;er stak 3o fr. in; in de Blaasstraat, ook te Brussel woont een Naaister van 25 j. met hare moeder; zondag avond komt een jongeling haar vragen om uit te gaan; ze weigert; ea wat doet hij hij trekt een keukenmes uit en doorsteekt haar den arm, dat zij in 't Gasihuis ligt. KERKD1EFTENS. Inden nacht van donderdag tot vrijdag is de Basiliek van Dadizele bestolen; de baa- dieten hebben weinig ef niets kunnen stelen. De kerk van oud-Turnhout is ook bestolen; langs eenen kleinen houtstal zijn de dieven in 't Koor geraakt, hebben het Tabernakel opeagebroken, de Ciboriën uitgegoten, de Remonstraccie gestolen en d'Heilige Speciftn op den grond uitgeworpen, 't Is een vreeselijke zaak dat de schrik van de kerkdieften weggaat. Er wordt te veel ge spot in de liberale gazetten met zaken van godsdieast. RECHTBANKEN. Alfoas Van den Berg, werkman van Aalst ea Frans Sageman, zonder beroep van Gysegem, zijn elk tot 15 jaren dwangarbeid ver- oordeeld. Z'haddengestolen met bezwa- r -1 4(rende omstandigheden. Corvilain V.) J/, van Antwerpen gaat voor de rechtbank 1 Hi komen mat Alfred De Lannoy. Corvi- lain, 63 jaar, in staat van aanhouding, wordt beschuldigd van door overtre- j diag, de dood veroorzaakt te hebben aan meer dan 70 personen en de verwonding van vele andere. Adolf Van Hoeckc, 29 j. en Adolf Wymeers van Wetteren, zijn voor erge diefte veroordeeld tot tien jj jaren gevang, daarna :ojaren bewakingen 10 jaren be- rooving van burgerlijke rechten. Is 30 te samen. 1 leger of gardecivik, daar heeft een vreeselijke brandramp ge woed te Strassen, namelijk't huis van landbouwer Schwalg- chen is gansch in nsch gelegd. Vader en Moeder waren afwe- zig; dc geburen hoorden de kinderen schreeuwen op hart verscheurende wijze, doch onmogelijk die kleinen te redde»; een kind van vijf jaar en een van 3 jaar bleven in de vlam men; de droefheid der Moeder grensde aan wanhoop; me» vreest voor haar verstand. Amerika. Op den ijzerenweg van Santa Fé, Texas, in een trein in d# diepte geloopen en inbrand geschoten: ie personen mors dood, 40 gekwetst en al d'ander doodverschrikt. 1 hij aan 't weenen en riep: vrouw, maar nu is het te laat!.. De Vrouw ligt zielto gend in 't Gasthuis, de man zit vast en de kinderkes zijn ■aar 't Vondelingcnhuis gebracht. Van de Weghc was bediende in tien Bazar StCatharina, Visscherstraat. De Dronkaards. Te Brussel, 'ne vent komt te h»is, dronken; dc honger kwelt hem; hij wilt een groot stuk vleesch rap inslikken; 't is een obstuktie, de keel is verstopt; hij wringt en kruipt en valt doodEen dronkaard en is geenen mensch meer, maar een rede- loozeprij. ANTWERPEN. Een fransche professor is door Holland. Zaterdag te BoylWeststellingwerf, zekeren H. K. dienende bij zijn zwager W. P. kreeg van dezen een berisping en ge raakte in zulke dolle gramschap dat hij met eenen revolver op 't hoofd van zijnen zwager sloeg en clan zijn eigen wilde doodschieten.,. Dus twee felle beestigheden, die hem overal schande zullen gesproken worden. Tot Hulst, 't was ons per vitesse geschreven, doch te laat voor ons Nr d. v. w. tot Hulst dus, zekeren VanGiezen, sol daat bij de Jagers, was in verlof voor een Bruiloftfeest, hij kreeg twist met den barbier J. Warnier. Warnier ging eerst uit d'lierberg den Arend, wachtte Van Giezen af en bracht hem verraderlijk een snede toe in de keel, waarop de dood is gevolgd, Tot Heenstede is een tram omvergevallen, door 't afloopen van een wiel in de riggels, 17 personen stortten om; 1 man en 2 kinders zijn gekwetst. Duitschland. De jonge gravinne Hartenau is bijna schielijk overleden... De dood is doof en stom en kent noch rang noch ouderdom. Oei, nabij de stad Keulen is een petrollamp ontploft in de slaapwagon van Dames. Gelukkig dat men spoedig den trein kon inhouden en de Dames redden. Ze schrijven dat de gravinne van Hartenau nog leeft... Des te beter... Leef en laat leren, zei de veroordeelde tot den beul. Doch dat schoon spreken was boter aan de galg. Frankrijk. Het is onwaar dat de Paters Trappisten van Catsberg uit hun Gesticht verdreven zijn... Wie strooit toch zulke valsch- heden uit Te Toulouse, in 't zuiden, vrijdag avond er komt'ne vent in 't klooster vanSt-Josef om den Aalmoezenier te spreken. De Priester komt en de rampzaligaard haalteen groot beenhouwersmes te voorschijn en brengt den Geestelij ken vier zware wonden toe; dan neemt hij de vl«cht; de Aal- moesemier is erg gewond, doch niet doodelijk. Spanje. Te Galdacano is een dinamietfabriek ontploft: g'heel de Fabriek naar den Sis en 4 werklieden dood. Luxemburg. In dat Groothertogdom waar men zoo gerust leeft, zonder i Vijf dagen te P 4RUS, II. - OP DEN TREIN. We zitten op 't Convoi; te Brussel in de Zuiderstatie; het gaat rond half twee zijn; ten 6 ure 20 minute» moeten wij i« Parijs aankomen; op 5 uren 60 mijlen afleggen't Wilt iets zeggen zei Mijewanne en ze sprong over een stroo; over hon derd jaren met de postwagen op gekalseide wegen, van Aalst naar Parijs, ge waart er in den Zomor op 5 en in den Winter op 6 dagen... Reden ze dag en nacht of naar 't Logement ta voet en te peerd in de steden Dat weten wij niet Nu ons reisgezellen; wie hebben wij Eens geloerd en ge- sjoerd... Aan onzen rechten kant ia 't hoeksken zit een heer schap dik en struisch, met sture oogen en stuur gezicht, 'na Lord Palmerston... aan onzen linker kant 'nen Engelschman met blauwe» bril; rond de 35 jaren; n* 4 dito Engelschmaa met blauwen bril 55 a 60 jaren; n° 5 een Brusselsche jonga heer; rechtover hem zijn madam; n° 7 en 8 Brusselsche Hea- ren, nr 9 een jonge Engelschman; n° xe in 't hoeksken ea» dikke ronde gast, een soort vaaSchipper, met kalm en gerust wezen, blozende als een kriak. Er loopt aitijd Volk in de Statie; ze moeten den trein vei- lengen; 't zonneken schijnt in Van Peereboom zijn kas; elke» man 27,50 ten minste; dat gaat, zei de baas en hij sloeg op zijnen zak; 't Convoi schuifelt, we gaan, we gaan, we ver trekken. Adieu Belgenland tot bianen5 dagen, als 't God be lieft. Adieu Eiland Chipka De Brusselaars halen gazetten uit, eilaas! arclii-liberale ga zetten en nog slechtere; welk voedsel voor hart en geest!... E» de liberale gazetten van hedendaags, 't is iets; dat de libe ralen van de jaren 40 en 5o moesten leze» wat men schrijft, ze staken die gazetten affromtelijk in de stoof... In de jaren i838 of 40, de Bisschoppen zagen 't gevaar; ze schreven g«- samentlijk een Herderlij ken Brief, waarin zij toonden 't groot gevaar der slechte schriften;'t is nog herdrukt bij Goemaere; er is »iet geluisterd en met honderden en honderden hebben hun Geloof verloren en de rust van hun hert; Sixtus zegt voor zijn rededie handelt met pek krijgt vlek op vlek en die Ons Heer wantrouwt, die wil weten wat de vijanden schrijven, die zij nen kop thcog steekt, 't Licht des Geloofs wordt hem ontno men en gaat gij dan voort, met dit blind onstuimig peerd! Vorst, Ruisbroek, de statie van Droogenbosch, waar de ge leerde en manhaftige Pastoor Davidts zijn kernige boekjes schreef. Loth, er is niet veel te zien, d'Engelschmans halea tijdschriften uit. illustration en boeken, ze sjoeren door 'aua blauwe brillen, de Brusselaars lezen of klappen, de Schir>r zit daar sterlings te peizen, en om den tijd te korten wij o\»- loope» eens het Oratorio St-Franriscus van Tinei, da; vrij tweemaal hoorden uitvoeren, eens te Meclielen en eens tr Brussel,.. Dit Avondfeest in Assisia. in dat honingzoet Assisia waar wij de plaats zagen die Franciscus in de Boetplegeiij zag, in 't gebed, in de verrukking, waar d'Engelen ham dies grooten aflaat brachten... We zien die bergstad daar nog lig gen... De Ballade der Armoede, Franciscus die d'Armocdt omhelst, och dat is schoon, als hij uitroept Oneindige God, die regeert in den hemel, Mijn oogen zijn blind van het siralengesüwmel, Jkgeef mij aan Christus, 'k omhelst zijn Kruis, 'lt verzaak aan de wereld, aan erf en 'aan huis, Erbarming 0 Heer, voor een wormken der aarde Dat uwe Genade van Ondergang spaarde, Mijn God en mijn al! En als d'Hemclsremmen daarop antwoorden: Hoort! hoort! Hebt ge dat woord Van Franciscus gehoord Hij heeft van het zoet dezer aardt gesmaakt, Ilij heeft aan het zoet dezer aarde verzaakt, Om Christus zich van al per00fd De naam des Heer en zij geloofd! Och, Dominus dat is toch schoonEn als die woorden in muziek en zang weerklonken Ha. daar is Hal, O. L. Vr. van Hal, waar d'Aalstcnaars zoogaerne gaa». bid voor ons... Lembecq, Tubize, 's Gravenbrakel. de TFalen-paijs; de kool- en steenmijnen die beginnen... Zwijgen is niets zeggen; we vragen iets aan dien heer nevens ons; hij antwoordt zoo kart mogelijk, gelijk de Dichters in kampstrijd, Vet, Smet, ik, tik,... hij ziet er bekommerd en beslommerd uit! misschien 'ne spekulant op de Beurs; zijn hersens breken, voor gevaar van geldverlies, met Komstokskes zitten, met Cambresisse», mot Esturgons, met Panama, met de fransche fosfatjes, met Varsovia. met Sabassen, met Roomen Milanen of wat weet ik alSoniën, Sor.iënbosch; d'Eagelschmans lezen om 't pa pier in stukken te lezen; de Brusselaars klappen van den an deren kant stillekens ondereen; 10 de Schipper gepresu meerd.zit paalstil in zijn hoeksken, zonder zelfs eens naar bui ten te kijken; gaat dat zoo duren tot Parijs toe? vae soli, daar alzooafgezonderd zitten, gelijk op de» Toren van Babel!.... Nood dwingt, nood doet oude wijven loopen, wij zullen nog nieete» Engelsch klappen... De trein rijdt en vliegt voort; we zijn in Henegauw; we zien al den damp der koolputten, der glasblazerijen;... wij vragen 't een e» 't ander aan den Lord Palm et on, hij antwoordt beleefd maar snapsaf, kortweg, ge lijk de» Directeur van een prison... 't Wordt half «IrijBergen, Mons; ei, onze Beurzeman doet miene om zijn frak toe te knoppen; hij meet te Bergen afstap pen...We schuiven ons in zijn hoeksken; er komt een officier op in Burgerskleeren die plaats neemt hij de Brusselaars... Nu eens Bergen aanschouwd en dan van ons hert 'ne steen gemaakt en d'Engelschmans aangesproken met hun blauwe brillen; 't en zien er geen kwaadaardige menschen uit... Bergen, schoone stad, van aan de Statie te zien; Bergen! •ver 16 jaar in 73 namen wij te Bergen een karavaaatreia voor Leurdes, langs Parijs, alwaar wij 5 uren bleven 5 uren en nu 5 dagen! 7873... 7889... Welk tijdstip in'ne mensch zijn le ven Wat is er niet gebeurd sedertdien Alia patiencie met den Heer! Tijd van komen en tijd van gaan, zei Djille Dooms en 't vaatje was af.

De Werkman | 1889 | | pagina 2