Pariïs Rampen Misdaden Ongelukken AALST. Ramp, Misdaad, Ongeluk, alle drij te sa men; dat nachtgeloop van jonge dochters en dat huilen en zingen van slechte liékes. Die veel Ioopen, moeten het bekoopcn; nooit heeft iemand dien weg bewandeld of hij is op verdriet en ellende uitgekomen, en die tot zulke zaken opstoken, 't zijn monsters en ellendigaards, ze zijn slechter als dieven en moordenaars, ze zullen op een bijzondere wijzebetaald en gestraft worden; dat mag gezegd worden in volle overtuiging. LAKEN. Hola kadé, zoo brutaal niet! Vrijdag 11. een putbaas werkt aan den Antwerpschcn steenweg rechtover een Brouwerij en op een eenvoudige bemer king van eenen voorbijganger, grijpt hij hem vast en slaat hem met zijnen kop tegen de kalseisteenen. Maar "t Volk riep met kabaal Er moet proces-verbaal. BRUSSEL. Voor de dieften alleen zou er een ga zet mogen verschijnen. In de Barastraat bij M G. V. eenen ring gestolen en 300 fr. en een stuk goed van 500 fr. Een Entrepre neur van Schaarbeek zendt eet» zijner gasten naar Vleur- gat 300 fr. betalen Doch wachtte te vergeejs vaar zijnen hvtjtscgelbruJ De gast was ermee weg als eenen loozen dief. M. Brabant aan de Vaart van Willebroek, magazijn van hout, gewaar worden dat er hout verdween, uit ee nen stapel nabij de Vaart,'ne fijne Kadé doen opletten, met order van te blijven staan, ad perpetuom, eindelijk 'ne vent zien afkomen met een karre om t hout op te laden, uitspringen, hem bij deschabernak nemen en aan de Policie overleveren. an I I Men schrijft ons uit Melsele: Kflm^lfi Dijnsdag van d. w. bracht alhier, illwlwulv (je Onderpastoor van Burcht, eene droeve tijding, nameatlijk dat Eduard Vergauwen, oud 42 jaren, metser, woonachtig alhier, in het dorp, van den nieuwen Kerktoren aldaar was gevallen en op den slag gedood. Ziehier hoe h«*t gebdurde: Vergauwen was bezig met werken, met de andere metsers, op het platvorm van den tore», welke 29 meters hoog is; zijn hoed waaide af, hij viel op een naburig huis en terwijl de dienders er hem afhaalden, wilde hij zien hoe het ge- beurde. Hij trapte op den pasgemetsten Kornis, welke inviel en stortte mede naar beneden. De Pastoor en On derpastoor die ook boven waren, snelden in allerhaast naar beneden. Toen zij er bij kwamen, was hij reeds een lijk. Bij het vernemen van die tijding, waren alle dorpsgenoten als verslagen, en tranen berstten uit aller oogen. Vergauwen wierd van eenieder geacht en be mind. Hij was een braaf envlijtig arbeidsman, een voor beeld van alle werklieden. Hij diende tot onderhoud van zijne vrouw en zes minderjarige kinderen. Niet alleen wij, maar vele inwnners van naburige ge meenten, weenden bitter oyer zijne dood en niet zonder reden. Hij had eenen praktischea middel om verscheide lichamelijke kwellingen te genezen. Vergauwen was, in een woord, verrijkt met vele gaven. Moge God hem loonen over zijne werken, met hem het eeuwig licht te schenken Donderdag heeft te Burght zijne plechtige Begrafenis plaats gehad, onder eenen grooten toeloop van Volk. Het offer duurdebijna eene halve uurOp het graf wierd er eene schoonc lijkrede uitgesproken. De Geestelijkheid van Hurght heeft alles kosteloos gedaan ea daarbij nog eene geldinzameling gedaan voor de ongelukkige we- da *e en kinderen. Dat God hun er over loone! BRUSSEL. De dieven gaan r.og altijd hunnen gang. In een huis te Elsene, stool men uit eenen ijzerem gcldicoffer 40 obiigatiön van Brusselop den Ninoof- schensteenweg randden twee baanstroopers twee per- soonen aan, die te voet naar Brussel kwamen «p de Anspachlaan brak men eenen cigarenwinkel open en stool er 800 fr. uit de toogschuifin de w»Bing van een jong meisje te Etterbeek, brak een kerel binnen en stool er eenen porte-monnaie; ten nadeele va» de Zusterkens der Armen, stoel men 10 wollen dekens, 200 paar kou- sen en eene partij lijnwaad, enz. En dit is het liedje van alle dagen HASSELT. In de gemeente Zeelhem, waren twee meisjes met knikkers aan 't spelen, »aast de wieg waar in een klein kindje te slapen lag. Een der knikkers die omhoog geworpen was, kwam in het vallen in het mondje van den slapende kleine terecht met dit onge lukkig gevolg dat de arme kleine verstikte, eer men het voorwerp er kon uit halen. IEPEREN. Ee n werkman, die #p den St-Pieters- toren arbeidde, heeft eenige oogenblikken van grooten angst moeten doorleven. Hij stond op eene ladder, 20 meters hoog, toen deze eensklaps brak. Gelukkig stond hij ©p het gedeelte bovea de breuk cn was dit van bo ven vastgemaakt, zoodat de man in de ruimte bleef hargen. Het duurde drie kwaart uurs eer men hem kon verlossen. ZELË Zondag 's morgends is alhier door eenige landbouwers van den wijk Hansevelde eene 'z diefegge in ons gemeentehuis aangebracht. Volgens men t zegt,bwas zij op heeterdaad betrapt wijl zij bezig was met konijnen te stelen. Men heeft het fijn aan boord moeten leggen ©n ze in handen te krijgen, 't E11 is de eerste maal niet dat Madam voor diefte moet compare- ren. En daarbij, in het slecht gekonfijt, doet zij nog per- son'en aanhouden als medeplichtigen die kunnen on- plichtig zijn in hare diefstallen. g Nadere inlichtingen zullen ons later kenbaar gemaakt j W£^Ip£TROL. Vrijdag is vrouw Broché, wonende in de Posthoornstraat, te Ledeberg, die over eenige da gen het slachtoffer van het onvoorzichtig gebruik van petrnol werd, en die brandend op de straat liep, waar wee heeren haar met hunne regenschermen uit doofden t ge volge harer bekomene wonden overleden. RONSE. Ongeval. Zaterdag avond, had een werkman, Romanus Onyn, eenige herstellingen ver richt aan het dak van den heer Dauvilleé, Watermolen straat. Hij trad langs den huistrap beneden met eenen emmer moortel op de schouder, toen hij eensklaps ee nen trap miste en met zijne lading afstuikte. Hij «be kwam erge kneuzingen, die een lang verplegen zullen noodzaken. Hij is aanstonds naar het gasthuis ver voerd waar zijnen staat merkelijk is gebeterd. Had het ongeval op eenen maandag moeten geschieden KORTRIJK. Groote brand. Zondag avond, rond 6 ure, is een hevige brand uitgeborsten in de brouwerij van den heer Tack-Thienpont. zo©n van den achtbaren ondervoorzitter der Kamer. Het vuur is ontstaan in het torentje staande ©p de hoogste verdieping van dit groot gebouw, staande aan de brug over de Lei, die de hooge met de lage stad ver bindt. De vlammen, welke zeer hoog opstegen, ver spreidden een akelig licht over geheel Kortrijk. Op het noodsein kwamen de pompiers toegesneld en, dank aan de medewerking van het personneel der brou- f werij en van eenige moedige burgers, gelukten zij er nog al spoedig in den brand tegea te houden. Alleen de mouterij is de prooi der vlammen geworde». Een groote hoeveelheid graan is verloren. De schade is door verzekering gedekt. Te Seraing is vrijdag een joage werkman tus- schea de wagons der fabriek Cockerill geraakten gevaarlijk gekwetst. Te Gent weten ze neg niets van die wreede moord in de Bagattenstraat. Te Turnhcut is 'ne vent dis al 74 keeren veroordeeld is, veer zatlapperij, veer kleine dief tens enzeevoorts; nu is hij aan zijn 75®. 't Kan tellen, zei Sis Patteel en hij wierd op straat gezet. Tot Heule, o dat zat- drinken, e dat beestig loopen, tot Heule, zondag nacht hebben werklieden endereen in 't dorp zoe on- bermhertig wreed gevochten, dat zekeren Maertens Felix veer dood is blijven liggen: hij had 'ne wreede kap van een bijl op zij* hoofd. Te Laken zijn vier steffels van cieugenietcn betrapt, als zij overgroote steenen op de rails van den ijzeren weg legden. Ze zitten vast en ze zal gepeperd zijn hun straf. Te Londen is de gevel van een huis ingestort en 2 kin- derkes zijn er onder begraven. Cest 9a! t'Antwer pen in de Lange Leemstraat gaat eon eigenaar maan dag om d'huishuur en wat gebeurt er Hij wordt ontvangen op slagen en zelfs met eenen degen be dreigd. Tot Hamburg is de ketel gesprongen in een fabiiek van gloeilampen; door 't kokende water zijn 2 werklieden gedood. M. Van Loo, wisselagent van Gent, heeft te Brussel op' t Convoi 10 aktiea van Catmar ca laten liggen en 5 obiigatiön van koolmijnen. Vrijdag d. v. w. ten 11 ure;" hij liep seffens zien, doch ze waren weg. Ocstenrijk. Er gaat een Proces zijn tegen 60 man die agenten, meest smousen die veel Volk hebben aangewerfd voor Amerika, ©m aldus groote Premiën in te palmen. Men werd het gewaar in Galliciè, door de vermindering der rekruten. Bedienden van 't Gouvernement waren medeplichtig. Terwijl de beiaard in den kerktoren van Olah-Ujfalu, inHongarië, aan't spelen «as, is deze ee»sklaps neer gevallen. Zes personen werden er onder begraven, ter wijl vier andere getroffen ea erg gekwetst werden. Rusland. Schuw gaat het daar, bijzonderlijk langs de Kankasus; er zijn daar zooveel roovers. dat zij onlangs een geheel detache ment soldaten op de vlucht hebben gedreven... En de roovers worden ondersteund door de Russische boeren. Duitsehland. Een stuk gewelf is ingestort in de koolmijn te Ratssbor, Silezië; 20 mijnwerkers onder de juinen begraven. Te Bonn aan den Rhijn, de stad der studenten met opengekapte wezens, is 't huis van eenen goudsmid in asch gelegd, 's nachts; de bewoners moesten vlnchten of sterven; een pom pier is zwaar gewond uit de 2" verdieping vallende met een kind op den arm, dat hij uit de vlammende kamers haalde. Rolland. Zekeren fabriekwerker K. verloor overjaar in de papierfa briek van Maastricht zijn twee handen; thans is hij daar als opzichter geplaatst en heeft twee kunsthanden.... Dat is beter als kunstboter.... Van waar de dieven toch komen! Te Maastricht is aange houden een persoon uit Warschou, Varsovia Polen; hij had een zilveren ciborie, afkomstig van den kerkdiefstal te Oud- Turnhout. Te Purmerland, een moeder gaat wandelen met haar kinderen.,,. Een dochterken van 4 jaar loopt voorop; 't blijft weg; de moeder loopt zien; het kind ligt d®od in eenen gracht. Brandramp te Amsterdam. In den nacht van zon dag tot maandag, is te Arasterdam, in de Hoidenstraat, brand ontstaan, met het ongelukkig gevolg dat de vrouw van den inspekteur van policie Doornbos verbrand is. De meid sprong met hun vijfjarig dochtertje het vens ter uit achter het huis en werd zwaar gekwetst. De tienjarige Ubbo Doornbos redde zich door langs een gootbuis naar beneden te glijden. De heer Doornbos zelve had den nachtdienst. Frankrijk. Een hoefsmid te Parijs die eenen wissel van 259 fr niet kon betalen, werd daardoor in de hersens geraakt; de bediende van de fransche bank, die den wissel aan bood, werd door hem aangevallen en met een revolver f gekwetst. Als de Geburen bijsnelden, ontnam de arme jf krankzinnige hoefsmid zich het leven. Vijf dagen te JP 4Rl*8Sn ONDERWEGE. Bergen, we zijn de stad Bergen voorbij.... 1873 staat daar voor ons oogen; dan zaten wij ook op dees linie van 't Con voi, om langs Parijs naar Lourdes te rijden, naar 't wonder baar Lourdes, waar onlangs de Basiliek van den Roozenkrans is ingewijd en bekroond met een wonderbare genezing... De Mirakelen van Lourdes kunnen niet geloochend worden; en is 't geen bovennatuurlijk feit, dat een Vrouwe daar verschijnt aan een arm kind. dat die Vrouwe zegt: Ik wil hier een kerk, ik wil hier veel Voile in bedevaart zien komen; dat die Ver schijning op korten tijd iS maal plaatsheeft; dan verdwijnt die Vrouw; 't arm kind staat er gansch alleen en de Kerk komt er; een der prachtigste van de wereld; en er komt Volk iit bedevaart uit alle deelen der wereld,... Is daar geen Boven natuurlijke Macht tusschen?Bergen, Cuesmes, Frameries. We zitten rommendom in 't Land der koolmijnen, der glas blazerijen, der ijzers en mekanieken; in uitgestrekte vlakten ziet gij kleine gebouwen staan en ronde ijzeren schouwen i* den grond steken; 't werk is hier onder den grond, honderde meters diep!... waar 't zoo donker is als in een helle!.. En als daarbij de ziel ook in donkere duisternissen verkeert, welke schrikbaarheid!., 't Is hier dat die werkstakingen, die revol ten, die gevechten geweest zijn... 3 a 4000 Vrouwen werken in de Belgische koolputten... Te lang is dat gedoogd en einde lijk heeft ons Katholiek Ministerie daar een Wet op gemaakt.. Eer aan de Kiezers van 1884! Hier zijn wij niet verre van Jemappe, waar de wildemans van Vrijdenkers over 10 a 12 jaar de Broeders der Christelijke Scholen wilden verbranden, 't is te Jemappe ook dat in 1792 die vermaarde veldslag plaats had; Oostentijk tegen de {Fran sche Republiek; Oostenrijk lag boven en de Jacobijnen'moes ten hier de plaat poetsen, doch 't jaar nadien, ze keerden terug en schoren hier 7 jaar hunnen helschen duivel, die Lucifers en die schurken; te Parijs was hunnen dipo, in dat Parijs waar wij naartoe gaan en waar Louis Seize den 21 Januari 1793 wierd onthoofd op de Plaats der Revolutie nabij d'Elyzeesche vel den, terwijl zijn vrouw Marie-Antoinette van Oostenrijk den 16 October 1793 op dezelfde Plaats werd geguiljotineerd... Wreed, schrikkelijk, grouwelijk We zijn op Franschen grond, we zien de fransche bedien den met hun bruin gezichten hun zwarte oogen en hun blauwe broeken; we zien de fransche soldaten met hun bloedroode broeken; we passeeren te Feignès de Douanen; brave men- schen de Douaniers, maar leelijke stroopers d'herbeririers in de statie; 35 centiemen voor een ttjooreken bier zoo klein als een porceleinen Laffe jatteken; 35 centiemen! 't is diefelijk gestolen; en terwijl 't reizende Publiek gebaanstroopt wordt, er staat daar 'ne lokker van 'ne ventte schreeuwende schreeu wen: Quinze minutes, Messieurs! vous avez quinze minutes!.. Allo, steekt u eens op, leelijken hansworst, ge zoudt ons zeker nog doen den trein missen om hier 't vel afgedaan te worden. Feignier, leelijke, vuile, zwarte, grove Statie. Ons Engelschmans lezen nog alsan door hun blauwe brillen, 't Gaat er op af Gentlemen, frencli tongueNo, Sir. Mijnheer is in 't Engelsch Gentlemen of Sir. Flemscli tongue? German: No Sir. (Ai mijnen Heer en mijnen God we zitten hier waarachtig op den T^ren v.in Babel! waar naartoe, met dat blend péerd Gentlemen, you to Parys Menheer gaat naar Parijs dat was wel een aardige vraag, doch men moet roeien met de riemen die men heeft, en wie weet hoe een Boer nog soms in den Hemel komt, zegt men in Vlaanderen.) Oyes, vere. io Parys, antwoordde hij; Exposition; en met veel beleefdheid toonde hij ons in zijn Illustratie een Plan vat) Parijs en gaf ons te bedieden dat ook zijn Reisgids dier Stad t'onzer beschikking was. In die Engelsche Illustratie (o die rappe Engelschmans) stond een Roman van den Eiffeltoren, en de brave man zegde ons, we verstonden 't heel wel, zede ons, dat hij naar Antwerpen was geweest en daar de puinen gezien der wreede ontploffingsramp van CORVILAIN, waar meer dan 100 mensclien hun leven lieten...Panicstruck, zegde hij. schrikkelijke ramp, en zoo ging het cenigen tijd vo®rt, met haken en oogen gelijk te Ninove; doch we moesten de pijp aan Merten geven; hij bood ons zijn Engelsche Illustratie aan, die wij doorbladerden en hem terug gaven, zeggende Ik thank you, Gonllcmen. Ge zijt wel bedankt Mr... Nu waren wij reeds diep Frankrijk in; schoone rijke velden, weelderigen Landbouw; Bussigni, St Quentin, waar Graaf van Egmont, die te Sottegem staat en te Brussel is onthoofd den 5 Juni i568, waar hij in iSSy de Fransche Legers versloeg en op de vlucht dreef; Tergnier, waar ze veel op spelen met de duiven, Laon, Rheims, waar ze den Merinos verwen, het- gene nu perfekt wel inAalst wordf gedaan; wij vliegen voorbij schoone steden, door vruchtbare velden, langs (rivieren en vaarten, boordevol water waarop de schepen met veel majes teit varen; 't is Compiègne, de stad der oude Fransche Konin gen. Wij rijden los door 't uitgestrekte bosch van Chantilli, waar nog een kapelleken staat in 't welk Blanka van Castilje, dat voorbeeld der Christene Huismoeders dikwijls kwam bid den in 't begih der jaren 1200.... En de gezel rechtover ons blijft altijd even flegmatiek; we spreken hem rechtstreeks aan, ai, bone deus, hij is uitSchweis uit Zwitserland; hij spreekt Duitsch, hadden wij dat geweten? Aanstonds zijn wij aan 't klappen over den Rigi, over den Gotgard, over den berg die Junckfrau,over de Sneeuwbergen. De Zwitser keek niet uit naar onze velden, alles te eentonig zijnde; hij zegde dat Zwitserland zeer geocten is op Duitseh land, omdat Pruisen de oude Zwitsersclie Vrijheid wil te kort doen; ook verhaalde hij dat ei gesproken wordt van naar den Rigi een trein te leggen.'tgeen debergbewonersongeernezien. Een spraakzaam man was het en een braaf, godsdienstig man zag het eruit... Wij klapten met hem tot Parijs toe en zegde hem: Tot weerziens in Zwitserland. En nu wierd het demster en donker; wij reden in de groeven van witten mergelsteen; wij zagen de lichten van Parijs, die stad van 2,344,550 zielen, met 263o straten.... Wij reden door de versterkingen; wij kwamen toe in d'onafzienbare groote Sta tie en vonden er eindelijk Volk van kennis, Volk van Vriend schap, Volk van Taal en van Land... Ons eenzaamheid is geëindigd en we waren inde straten van Parijs.... Ai, welk gerijwelk gewoel! hoe geraken wij daardoor! 't Is een sjoe- ren, een loopen, een zoeken zonder einde!... Hoe zijn wij niet verongelukt... Men brengt ons langs een brcede baan, langs blikkerende vitrienen, nevens rijdende en rotsende voituren men brengt ons de stad in; we 2ien de schildwachten oer ku rassiers rondrijde*; morgen immers zijn't de groote kiezingen; men toont ons op Boulvard des Italiens den Opera Comique over eenigejaren afgebrand, met 120 Slachtoffers!... We zien dien grooten Opera; we zijn God dank, te vriendenhuize, tot morgen!... ('t Vervolgt.)

De Werkman | 1889 | | pagina 2