Brief van IViacharis. Later neuras. eerd wordt in de wereld! Te Laken if 27 Januari 1890. Welbeminde Werkman, Aan lied.,aan alle Medehelpers, Lezeressen en Lezers, een Zalig Jaar cn een zalig lang en gelukkig leven! Macharis zit thuis, zachtekes bezocht dooi de Verwen», gelijk ze te St Nikolaas dat ding noemen; maar ook de stille jaren zijn er; de oudste zoon Amandus bezoekt de kalan ten, in den Winter bijzonderlijk, en Macharis ziet de zaken van verre na en blijft thuis, in de warmte en in de rustige bezigheden die den Ouderling en den Grijsaard zoo wel passende zijn. Mijn allerliefste Vrienden, op dit oogenblik als ik het genoegen heb U dees missiefte schrijven, maandag 27 rond 11 ure voornoen, te Gent in St Baafs heeft een der grootste Kerkelijke Diensten plaats: de Wijding van onzen Bisschop, van Bisschop Stillcmans, van onzen Broeder in den Burgersstand, van den Vader onzer Zie len, van den Opvolger van Bisschop Lambrecht, onzen eeuwigen en onsterfelijken Vriend, waarvan De Werkman het levensbeschrijf heeft gegeven, uit liefde en dankbaarheid, een boeksken dat meer en meer verspreid wordt, overal diepen indruk makei.dc en be waard wordende, om herlezen en overwogen te worden.... Ik wensch en bid dat onzen nieuwen Bisschop een lange en verdienst- rijke Regeering moge hebben, tot luister cn bloei van de Kerk, tot geluk van 't menschdom en tot troost van zijn liert.... En dat ons aller medehulp en medewerking hem omringe en volge! En zijnen eersten brief aan de Geloovigen! Hoe schoon, hoe her- telijk, hoe teeder en hoe opwekkend!.... Werkman, ik en twijfel niet of deze Omzendbrief zal in uwe kolommen staan, mitsgaders ik ook de vrijheid neme uwe aandacht te roepen op de Pauzelijke Encycliek Christiana, waarin de algemeene Opperherder zijn hert* opent en de Volkeren opwektom hunne Ziel en hun Huisge zin te schikken volgens de Leering van Christus, zullende zij als dan het geluk van hun Leven verzekeren, den Vrede des herten bezitten, dien kostbaren Vrede en tot hun eeuwige bestemming geraken. Teergeliefde Vrienden, wij vestigen daar misschien te weinig ons aandacht op; doch is 't waar of niet? al die leelijke dingen in de wereld, dal slecht ordeloos leven, die moorden, die zelfsmoorden, die echtscheidingen, dit brutaal en beestig leven, dit schenden der Staten en der huishoudens, is dat niet te wijten aan de verflau wing van 't Christelijk gedacht en dat men terugkeert tot het Hei dendom? Met aandoening volgen wij in De Werkman 't beschrijf van Pa rijs; dien Louis Seize onthoofd; die" 2800 menschen gehalsrecht op de Concordeplaats te Parijs, van 93 tot 95; g'heel Frankrijk door, dat bloedbad; wij schrikken en huiveren voor de gruwelda den der Commune in 1871, alswanneer Parijs brandde dat men de vlammen zag te Moskroen en dat de rook tot over de zee trok... Doch laat mij eens vragen: Van de duizende en duizende die mee werkten in 't Schrikbewind der jaren 93,aan de Commune in 1871, was er t5enen, eenen enkelen bij,die nog zijn Geloof had behouden? waren 't allen geen Vrijdenkers en Geloofsverzakers? En zegt die conclusie ons niet genoeg de rede en de oorzaak?... De slechte schriften en gazetten mogen schommelen en rommelen, wauwelen en sauwclen, op grond van rede moet elk zeggen: Bij al die schur ken der jaren 93,^ bij al die brandstichters en moordenaars van 1871 was geen enkele godsdienstige mensch te vinden. En laat ons oppassen en opletten! Als 't u blieft, menschen, 't is van 't allergrootste belang; de Fernijnigheid zit ook in ons Land; de Vrijdenkerij. d'Ongeloovigheid, 't spotten met de Religie!.... Als Leopoldus I de eerste Vrijdenkers-indelving.zag, hij riep uit tot zijnenmarchal: 't Is, 't is, ja 't is de barbaarschheid!... En wat gebeurt er? In de groote steden, de Vrijdenkerij wordt machtig, te Gent er is een ongeloovig geslacht en zelfs in die acht bare Gemeente van HAMME, g'hebt eenige Familiën die leven gansch afgescheiden van de Christene wereld, die 1600 jaren achteruitkrabben en weer heidensch worden. Een jongen van 17 jaren sterft als Vrijdenker en wordt aldus naar Gent vervoerd.... Is 't niet om te weencn dat de tranen niet opdroogen? en zij die zouden helpen om zulke menschen macht en gezag te geven, zou den ze niet moeten doodvallen van schrik als zij een kerk zien of op hun Doopsel denkenKan er orde, deftigheid zijn in de wereld mef zulke gedachtenMoeten de steenen en de boomen ons hiel de waarheid^oiel toeroepen? cn die brave vrouw van Hamme,g'hebt overal veel kloek manhaftig Vrouwvolk, eere aan 't Vrouwenge slacht, die brave vrouw van Hamme, sprak zij de grondige waar heid niet als zij uitriep Moet ge daarvoor Vader zijn om uw kind te laten opgroeien zonder Eerste Communie en om het te laten ster ven, zonder Ons Heer en zijn Sacramenten ter hulp te roepen? Mijn lieve Vrienden, is 't bij U ook alzoo? Die gedachten maken mij weemoedig; het is toch zoo droef en zoo wreed leven zonder Geloof, Hoop en Liefde; 't is toch zoo schandelijk zijn eigen eenen breve van Dier te willen geven, terwijl wij nogtans een onsterfe lijke ziel hebben, gelijk ons eigen hert het getuigt en ons bestaan, vermits wij goed'of kwaad kunnen doen cn dat er geen eeuw of geen land is zonder mirakelen, en terwijl dat die gedachten van Vrijdenkerij alle orde stooren en het goed orde in de wereld zou den onmogelijk maken. Eere, moed en vreugd aan alle brave zielen en dat d'ander hun oogen openen, terwijl het nog tijd is, waarmede ik mij vriendelijk rei'ke en kijke naar ons geliefde Eiland Chipka, dat ook beproefd is geweest door d'Influenza, dal men moest werken gelijk in tijd van oorlog, om de gazet, gereed te krijgen, waarvan in 't laatste Nr nog een plekske van Influenza te zien was, groetende van verre 't eiland Chipka, cn al degeen die De Werkman genegen zijn, nogmaals met den innigen en hartelijken wcnscli van een zalig en gelukkig jaar en de vraag of Aalst nog geenen Mr den Deken heeft en of het Reglement op d'Orgels nu uitgevoerd is en geëerbiedigd, tot elks voordeel, nademaal het grootste ongeluk ter wereld is geld te winnen, ten nadeele van Geloof en Zeden, dat elk zich daarvan xwichte, want de Groote Meester leefl en regeert en niemand die hem ontsnappen zal, waarmede nogmaals den vriendelijken goeden dag, den vrede en de vrolijkheid, uit ganscher herteaan elk ge- wensckt door den dienaar ende vriend MACHARIS. Itoekwerken t x. De Kunst! de Kunst! Hoe ze ver- in 't afgebrandde Paleis was een stuk van Rubens, "t is gered, Het Mirakel van St Benediktus, waarvoor Z. M. Leopold H 200,000 fr. had gegeven.. Verscbeide Schilderijen van Leys zijn gansch verdorven. De Gendarms van Brussel zijn terug uit Bergen en Charleroi... Ze zullen blij zijn, want lastige posten daar in die werkstaking! D'herstelling van 't Paleis te Laken zal boven de 2 millioen fr. kosten. Te Meirelbeke is overleden M. Josef Ducaté, geboren te Kortrijk in 1792, Napoleonist en sedert 40 jaren op pensioen.... Zouden er nog 100 leven die Napoleon den Eersten gedtend heb ben 1 Een SOtal kwaii studenten van Bergen zijn te Brussel ko men manifesteeren voor d'oflicieele Scholen en voorbij St-Gudula- kerk gaande, begonnen zij te huilen gelijk de beeren... Een teeken dat M. Marchandise van Aalst waarheid spreekt als hij zegtIn de ofticieele Middelbare Scholen leert men de Leer van Christnseer- jj biedigen. Wat voor een soort van ezels loopen er daar te Beir- j velde dan, die des zondags nachts de bel der Pastorij gaan in stuk- ken trekken, is dat omdat de Priesters alle uren bij dag of nacht, altoos gereed zijn om de zieken of lijdenden te troosten of bij te staan 't is sckoonen dank van zulke ezels, het ware te wenschen jj dat het. uitkwam, om loon naar werken te ontvangen. D'Onaf- hankelijken van Brussel zijn in 't geheel often dceleniet kontent, :j omdat de Kiezingswet zoolang achterbaks blijft. Beurs-Be richten. Alhoewel de prijzen der belgische staatsrenten in stedelijke leeningen t in het algemeen zeer vast zijn, was er nogtans minder bedrijvigheid ter ,-j Beurs in de leste dagen. Belgische 3/2 102.3o 3 °/0 96 annuiteiten 3 °/0 93.60 Antwerp- sche loten 91Brusselschc 92 1/2Buurtspoorwegen io3 1/4 De koolmijnaandeelen hadden belangrijke vlotlingen, ten slotte be- - houdt de hoogste de bovenhand. Geene bijzondere verandering in vreemde staatswerken. Spaan- - sche schuld 72 3/8 Turken 17.75 Turksche loten gevraagd aan y5. Argentijnsche weerden vast. Daling nogtans op de Cedulas pa pier a 42 1/8 veroorzaakt door eene verhooging op de goudpremie 122 Uruguai 5 71 5/8 6 89 7/2 PARLOIR. Ontf. van M. D. P. Grimbergen 2,5o voor 1890. van denE. H. C. Bekkerzeel 5,00 voor 1889 en 1890. van M. U. Luik 2,5o vcor 1890. van M. W. V. Meirelbeke 2, o voor 1889. van M. J. B. S. D. B. St Jacobs Kapelle 5,75 voor de boeken en een jaar abon. voor 1889. van M.D, A. Ougré 2,5o voor 1890 van M. D. S. Roubaix 4,5o voor 1890. van den E. H. Directeur Ronsse 2,5o voor 1890. van M. F. Heist op den Berg. 14-98 voor slot der rekeniDg tot einde Januari 7890. van M. Ch. S. Goick 2.5o voor 1890. van M. C. D. F- Geeraardsbergen 36.40 voor 1889. van M. J. D, M. Melsele 2,5o tot Februari 1891. van M. F. M. St Gillis iDendermonde) 2.5o voor 1890. van M. J. B. U. Gent 2,5o voor 1890 i Mme I. S. Luik, den boek uitgekozene gebeden kost 1,50' van M. Alph, W. Wijngene 2,5o voor 1890. fi I 1 Woensdag 3 ure 's achternoens; de r\cllStB groote Wok van St-Marlenskerk luidt; de klok van Triomf en van Feest; voor den nieuwen Mr den Deken; 'tis.... gisteren zegden ze te Gent dat het een Geestelijke uit de stad Gent was; maar 't is E. H. VAN RAEM- DONCK, Leeraarin Wijsbegeerte te St-Nikolaas. Willekom en Gelukwensch, hartelijk en inniglijk Heere God, geef dat zijn Herderschap gelukkigen zalig en voordeelig weze voor Hem en voor de Stad en de Dekenij van Aalst.. Tot dit inzicht is elk die De Werkman leest, verzocht een Gebede ken te storten. E. II. Van Raemdonck, van nu af onze Mr den Deken, is geboren te Temsche in Mei 1843, is sedert 1867 tc St-Nikolaas in 't Klein Seminarie Lee- raar van Geschiedenis en Engelsche Taal, alsmede Directeur van Berkenboom Moederhnis. Woensdag achternoen is de benoemde Heer Pastor-Deken in zijne Stad geweest, in St-Martenskerk, in de Dekenij en bij de respektieve Borgerlijke Overheden. haatste berichten D'Influenza begint op veel plaatsen te verflauwen en stillekens haar droeve matten op te rollen... Adieu, oude gramatika, en gee nen wederomziens, want Uw Majesteit heeft een leelijke rolle ge speeld. Maandag, na de Bisschoppelijke Wijding zijn te Gent uitgedeild Twalf Duizend Brooden. De Bakkers hun armen waren als lam. De Rechtbank te Gent, Eersten Aanleg, is bezig met het uitsteken eener Oog, wanof de eisch is 2 jaren gevang en 10,000 fr, Schadeloosstelling voor den belichte, over Moerbeke-K. Eeirvalsche Profeet is in Indien aangehouden, een soort van eskrok. Te Sterray, Engeland, is de jongeling John Brown uit 't kiekenkot op gelijkvloers gevallen, dat de dood er op volgde. Die Eirand van Parys is niet aangehouden, doch zit in Italië en schijnt er nu ontdekt te zijn. Te Belgrado, in Bulgaric, hebben bandieten een wisselkantoor geplunterd: eerst grepen zij de be- bienden vast en gingen dan op hun duizend gemakken de koffer- forts onderzoeken. De Suisse van St-Martens riep woensdag tot de Volkeren, datMrden Deken ingehaald wordt zondag en 8 dagen. In Amerika, tusschen Louisville en Chicago is de trein ontrig- geld 4 rijtuigen verbrand, 6 reizigers dood en 19 gekwetst. In de Waleu gaat het nu beter; 't wierd hoogen tijdvrede! Over eenkomst De klachten onderzoeken, maar ook naar geen slechte pladijzen luisteren!'t Was te peizen Ze verkoopen nu al te Brus sel pillekens tegend'Influenza.Rumenië wapent en de Geldver kwister van Oorlog vraagt er 16 millioen franks. Tot Essen, in Duitschland, eten de Socialisten mostaard; 4000 mijnwerkers hebben een Katholiek als hunnen Kandidaat uitgeroepen. In Brezilië spreken zeweêr vaneen Samenzwering in Duitschland wast de Rhijn, en 't regent er gedurig; hier ook komen de blonde Walen waters afgestroomd; tc Parijs, rue Rivoli, zijn zondag mor- gend voor 42,000 fr. juwcelen gestolen door 2 beeren, een klein melkmeisje heeft ze gezien. En nu 't peil is af, tot de naaste week. Té koop in de Bureelen van 't EILAND C Boekdrukkerij met 2 snelpersen. Leven van Z. II. Bisschop Lambrecht 2d0 uitgave 0,25 c. (Bisschop Lambrecht herleeft in dit boekje, zoo schreef uit Gent 'ne man van geleerdheid en gezag.) De Ti-appisten van Wcstmalle, hun wonderbaar leven, prijs 0,50 Het groot Boek van den Roozenkrans, door de Paters Preékheeren, gebeden, verhalen, overwe gingen, 2,00 Jan Clerkcr of de Binders van Vlaanderen 2,25 't Zijn de laatste afdruksels die wij te koop stellen. Wie weet of er nog een ander uitgaaf zal komen 1 Gaston Blankaert, d'Eerste Binders 1,75 Doktor Goris, schoon groot boekdeel, klucht en aangenaam om lezen 1,75 De verstandige Hoven ier 085 Tooverboekje (veel toeren) 0,50 Troost de armeu (veel remediën) 0,50 Argentina door d'Heeren Marichal 1,50 't Gulden Boekje der Jonge Werklieden 0,25 Nieuwe Kabinet-Sekretaris i,00 Thijl Uylenspiegel 0,50 Robespeer 1,00 Genoveva van Brabant 0,75 Baekeland 1,00 Napoleon 1,00 De levens der Heiligen, 8 groote boekdeelen aan 4,00, per occasie aan 4,00 't is voor niet. Keukenboeken Ja, waarin men veel kan leeren voor de koker- nagie en om keukenmeid te worden en om te be waren en op te leggen en de eettafel te rangschik ken Het groot Spaarzame keukenboek door Cauder- lier. (Wie mij zal lezen, zal koksbaas wezen.) 7d* uitgave prijs 5,00 Zelfde keukenboek in 't klein 1,00 Pasteien en Confituren door Cauderlier, bevat tende al de gebakken die in de keuken kunnen vervaardigd worden 2,00 100 voorschriften voor de bereiding en het ge bruik van eiers en eierspijzen 0,85 De Kroon des Hemels 2,00 Dietsch en Duitsch, gebr. 80 c. gekart. 0,90 Werken vnn St Alp/ionsus: Acht Bloemen in band 1,40 Liefde tot Jesus-Chrislus, in band 1,40 Bezoeken tot het II. Sacrament, met veel schoon oefeningen en gebeden, in fraaien band 1,60 De Sleutels van'den Hemel 0,40 Overwegingen op de Eeuwige Waarheden in band 1,80 Het Huis Gods of het II. Misoffer 0,10 Hoe voordeelig het is dagelijks Mis te hooren 0,15 Naar den Hemel 0,16 Het wapen des Christen of het gebed 0,15 Over het dikwijls Communiceeren 0,15 Wijze 0111 gedurig met God bezig te zijn 0,15 Devotie tot de zielen des Vagevuurs 0,15 De Namen mijner Moeder 0,15 Jesus in ziju Sacrament van Liefde 0,15 II. Hert van Jesus 0,15 Zeer krachtige Novene tot 0. L. Vr. van Ge- durigen Bijstand 0,15 Roomen naar Roomen nog eenige afdruk sels der eerste Prachtuitgave 1,50 Om fransch te leeren zonder Meester 0,45 De Dronkenschap 0,08 't Masker van de wereld met veel platen 2,50 De Belgische Keukenmeid 1,00 Raadsels voor 't Vlaamsch Volk door Pr.Joos 0,80 Vertelsels van 't Vlaamsche Volk, id. 0,70 Nota. Voor al de Boeken gelieve men bij te voegen 10 p. h. voor 't port. Varia: Te Namen is de Katholieke Kandi daat gekozen met 200 stemmen meerderheid. Zoo kan 't nog pakken Zondag zijn boven Antwer pen twee Schepen opeen gebots; niemand dood Te Brussel is schielijk overleden, met zijn pen seel in d'hand, de jonge veelbelovende schilder M. Jules Kambeaux.Te Neuillij bij Parijs, is een groote stoute Dievenbende ontdekter waren gram ins bij van 14 jaar.- MEULESTEDE. Katholieke Werkmanskring: Zondag 2 Feb. Trekking van den Tombola, ten half vier; Zondag 9 tëb. Voordracht door Mrad- vokaat Arthur Verhaeghe over De Welvaart van de erkman. Op beide Zondagen stukken Muziek en Tooneel. Woensdag zijn t'Aalst 7 menschen berecht. 't Wilt iets zeggen.

De Werkman | 1890 | | pagina 4