ALST. De Verkman ■JITSLAG VAN DE RAADSEL-PUIJSK. dit DOEL. 96 oplossingen waaronder 32 volledige. De oplos singen zijn i° Lapland; 20 Voidebaal oj voddemaal 3° KiekendteJ, swijnendiej, enz 40 Regen, neger5* Nemen, neen; enz. De prijzen, bij loting gevallen of door den Jury toegekend, als volgt 1° Voor de volledige oplJtóRing, bij loting i° aan L. Eevaerts, Overmeire. 2* aan A. Du- quet, Goidsenhoven 20 Voor dezen, welke ten minste 2 raadsels goed haddenaan Ch. Van WYmersch, SinaY. Deze win ner is 75 jaar oud. Bravo j° Voor de beste verzen aan P. Meganck, Por tier, te St. Niklaas20 aan J. Boels, Exaarde. Eer volle melding aan Frans Mirij, Basel. 4° voor den eersten oplosser, aan A. Smitz; Eecloo. 5° voor den versten oplosser, aan L. Cox, Enische, Fesche-Slins. 6° voor 't schoon schrift, aan Emma Ganseman, Doorselaere. Deze prijs is verlot onder J. OBghena, Doel, Aertgeerts, Beveren en de piijwinster. 7° Voor de koddigste oplossing, aan Salens Jan, kopere man, te Hamme. 8* Den voorbehouden prijs aan E. Van Damme, Hamme St Anne, voor zijne koddige oplossing in schoone verzen. Bij twee prijzen, die wij te onbeduidend vonden hebben wij nog eenen anderen boek gevoegd. De prijzen zijn verzonden. N. B. Twee of drij oplossers hebben per post of visietkaart geantwoord, Dit was buiten de voorwaar den. Zij zijn in de scheurman geworpen. Heeren Raadselvrienden, hartelijk dank en ge groet; tot later als't God belieft. De Jurij Frans Verbist, A. O. en J. S. Wij laten hier een deel van het gedicht van Jan Roels, re Exaarde, volgen Geachte Heer Uitgever. Om te toonen, welke verstandige lezers «den werk man» telt, zagen wij gaarne het volgende fragment uit een der ons toegezonden gedichten in uw blad, onder den uitslag, opgenomen. 7 Feb. 1890. - 48e Jaar. - N° 903. - Verschijnt 's Vrijdags Prijs in Bureel of Winkels 5 centiemen. Voor g'heel Belgen- land fr. 2,5o 's jaars. Voor al de landen van Europa en voor d'ander Werelddeelen 4,5o 's jaars. P. DAENS-MAYART, Achterstraat, AALST. PARLOIR. Ontf. van M. P. D. Ronsse 2,5o voor 1889 voor het ab, van M. D. Cluisen. Van M. G. G. S. Pieters- Jette a,5o voor 1890. M. V. L. Leuven Ued. heeft gelijk het is eene drukfout geweest den band was juist vanM. C. J. Ledeberg 2,5o voor 1889. Van M. N. M. Luik 4.40 voor vol doening van de gezonden boeken. M.J.Detroit Michichan Ud. heeft betaald tot 1 Juli 1890. Om te ontvangen hetgeen Ued. begeert zal het 10,5o kosten port inbegrepen. Wij verwachten een klein antwoord. V. te M. in 'tkort eens, We zijn op Chipka ver en wreed ten achteren door die Verwenza. Ons Bureelen blijven open voor nieuwe Abonnementen en nieuwe Uitverkoopers. De Vasten nadert en we kondigen aan, als te koop in ons Buree len Omstandig Verhaal van het Lijden van Jesus Christus en van de smarten van Maria, volgens de H. H. Evangelién met Godvruchtege Overwegingen en Gebeden, door den H. Alphonsius de Liguori, Kerkleeraar, vertaald door Pater H. Teelen, Redemptorist. Gekartonneerd 1-60 in linnen band Gebonden fr.1-80 jRaadsel. In 't grimmige Noorden. Langs i zige boorden Heeft lap zijn verbliif i Zijn kosibaarste kit:éren Zijn vellen van beren Gewikkeld om 't lijf 1 Zijn land is bcvrozen En blijft zonder poozen Met sneeuw overdekt O Lapland, vermaarde Woonstreke der aarde Die meelijden wekt I 2' Raadsel. Om de \odde Om de klodde Vraagt de kooper t allen stond Vroeg en late Langs dt? slrale Loopt hij met zijn bale rond Men moei vlug zijn. Kloek van rug zijn 100 taai als eenen aal. Om to drag n Eene klod of voddebaal! 3* Raadsel. Heeft baas Reyntje Een konynije, jEond of kieken in zyn macht Daar verscholen, n zyn holen, Smult hy zyne proot zoo lief Want heer Reynaert Is een fynaard, En een slimme Kiekendief/ DE BEURS. Belgische staatsrenten gevraagd; de 3 1/2 die sedert ons leste overzicht rond 102,3o verhandeld werden, klimmen ten slotte tot 102,7s, 3*/o97i annuïteiten 3°/0 93,60, De uitwisseling van Belgen 3*/o tegen annuiteiten 3°/o is gansch aan gewezen; met een verschil van 3,40 ten zijnen voor- deele behoudt men denzelfden intrest en dezelfde waarborg en ismen deelachtig aan eene jaar lij ksche uitloting aan pari. Antwerpsche loten 92 Brusselsche 92,75; aan de ze prijzen is het beter Brusselsche te koopen; deze hebben ten hunnen voordeele fr. o,5o. in acht ge nomen den koepon van 1" Juli aanstaande. Gentsche en Luiksche loten redelijk willig; op eenige is er sedert de maand December eene aanwinst van circa fr. 2, Men gelieve zich te herinneren dat het einde des jaars gewoonlijk een goed tijdstip is om stedelijke leeningen 3°/o aan te koopen, bijzonder de gene waarvan de intrest op i° April vervalt Menigmaal zien wij dat zij op die drie maanden eene aanwinst verwerven van fr. 3. Oostenrijksche weer- dens druk gevraagd aan verhoogde prijzen. Ar- gentijnsche vast met veel handel. Goudcedulas 70 a 71. Cedulas papier 43 a 44. Goudpremie 1/7 1/2. Uruguaij 5*/o 72. 6 0/o 90 1/2 Spaan sche schuld 7^ 1/2. Turken 17,75. Turksche loten 74 INTREDE INHALING van E. H. A. RAEMDONCK, Pastoor-Deken, Zondag, 9 Februari, ten 3 ure. Ze moeien stillekens naar de 50 Jaren gaan, die in Aalst eenen Pastoor-Deken hebben weten inhalen... Deken De Blieck werd hier ingehaald in 1851 en volg de op Deken De Hert, alhier dit Amt bekleedende sedert 't Jaar -1817. Willekom, M. Deken Raemdonck, Wel gekomen, her- telijk Willekom bij uw Volk van Aalst Willekom in uw St-Martenskerk Willekom in uw Stad, in uw Dekenij Pastoor-Deken zijn in een Stad De Geestelijke Zorg hebben over al die Geloovigen Onmiddelijk komen ach ter Z. H. de Bisschop, die rechtstreeks volgt op den Paus Christus Plaatsvervanger., 't Bestaan der Kerk is een Mi rakel; over meer dan 1800 jaar, Petrus krijgt de sleutels en de Macht, en Petrus had niets dan een goed geloovig hert; Petrus stelt Bisschoppen en Dekens aan en ze trek ken de wereld in... 300 jaren stroomt 't Christen bloed, 300 jaren... Dan komen de Ketterijen, de Dwalingen, de Scheuringen, de Berechtingen; de Machtigen der wereld staan op, gebruiken al hun macht; de ongeloovige ge leerden schrijven en liegen om te meest en de Kerke Christi hlijtt bestaan en zijn er hier die afvallen, elders komen erbij en dienen de Kerk met een getrouw en een vurig hert... Even als Ons Heer wordt de Kerk bemind en gehaat... Is dat geen Mirakel, geen bovennatuurlijke zaak, dit bestaan der Kerk Pastoor zijn in een Stad, Deken zijn over menigvuldige Parochiën, 't is een hooge, verhevene en zwaarwichtige weerdigheid, bijzonderlijk in onze tijden, als Lucifer springt en wringt, loopt en ketst, rekt en trekt uit al zijn machten, om zielen aan de kerk te ontrukken. Zonder geestelijk Opperhoofd kunnenlwij niets;doch M' den Deken kan ook niets, zonder den bijstand en de me dehulp... Veel wenschen van welkom en hoogachting zat Deken Raemdonck Zondag ontvangen; de Borgerlijke Overheid zal daar staan, namens de Stad; de verschillige Besturen, Geestelijk en Wereldlijk zullen op die Plaats m Eer niet ontbreken; de Beiaard zal spelen, de klokken znllen luiden, de Fccstvlagzal aan elk huis wapperen; de kinderen zullen met hun klein handekes Mr den Deken begroeten en den welkom toeroepen, de kinderkes, voor 't geluk derwelke de Priesters zouden sterven; Feest en Vreugdebetooch, gelijk het behoort en betaamt; maar de beste Welkom moet in elk hert zijn 't Is de Vader onzer Zielen die intreedt; van heden afdraagt hij denzwaren Last van Opperherder der Stad Aan Hem onze genegen heid, onze behulpzaamheid en onze gehoorzaamheid Hij zal niets vragen of doen, dan voor 't Geluk, voor den Vrede, voor 't Welzijn, voor het Orde in d'herten, in de Huisgezinnen, in g'heel de Stad Ach, dat elk Hem zon dag zijne medehulp belove, edelmoediglijk, dat er gebe den worde, veel en vurig, in de kerk en in d'huizen voor 't lang verdienstrijk en gelukkig Bestuur van den nieu wen Pastoor-Deken der Stad Aalst, E. H. Raemdonck Lnopende nieuws. raard de Zwarte, wonderschoon, met medehulp van Hamme. DE SOEP is goed in Aalst, aan 5 eens den grooten lieter; alle werkdagen uitdeeling; bravo veor de Soep; er zit kracht en fortuit in, en 't wekt de Burgers op om Bons te koopen en uit te deelen... Liefdadigheid, Medelijden, Behulpzaamheid, dat is kramik voor de wereld. Daaraan ziet men dat er nog veel goei hei ten zijn. 8 millioen fr. heeft de Sociëteit van St-Vincentius in 1888 uitgedeeld... 8 millioen, vrijwillig en met liefde gegeven, benevens goeden Raad en Broederlijke Vertroosting. Zondag 9 feb. Feest tot EYNE en Voor dracht door E. H. Verricst uit West Vl...|Eine. gastvrij oord, menschen, zegt het voortdie uit Eine in Chipka treedt, de stoel van vriendschap staat gereed. Chipka. eens zeer flauw en mat, en t'Eine een Berg van viiendschap had. Nichte Helena, Nonkel Sis, zondag in't Fransch verwéddeld. Nichte Fiktoria te Parijs, welk schoon weèr, zendag en maandag;nu zal die marater Influenza wel haar matten oprollen, zal ze... Viva de blauwe lucht en'trein uitspanselWij herleven hier! de groetenissen van Sixtus; d'Influenza heeft hem ook weten wonen. Hij zegt voor zijn rede Bidden en goei werken doen als men gezond is: leven en streven voor al wat goed en deug delijk is. Ei, Keizer Frans van Oostenrijk, is 't waar man! ze zeggen en z'herhalen dat gij van uwen Throon gaat stappen om als partikulieren te leven, buiten de kommer en slommer van 't hof; de grootheden zijn zoet, van verre gesjoerd, maar van dichtbij, 't is een huis met papiesen balken. Wel. die leelijke liberale gazet van Aalst! Nu schrijft ze dat men al de Onderpastoors zou moeten afschaffen, bohalve eenen die de week heeft... Dat wil van Kerk en Godsdienst spreken en dat weet nog den weg niet naar den wij waterbak. Wat is dat nu? Hebben die Boulangisten beerenvleesch geëetenof drakenbloed gedronken? Nu zijn ze gaan te Neuilli, bij Pa rijs, een Meeting overrompelen en hebben er gevochten gelijk in een Spaansche kaberdoes. Als 't lang geduurd had, draai- j den ze de gazbebken uit en 't was zoo donker al in een helle. Sedert de Premie, zijn er in Limburg al 38 Otters gescho- ten... Van Otters sdrekende, de .Wreede Leelijke Dagen van Loting zijn daar weèr. Daren va» helscho Pompernij. De 1 Menschen moesten aanhoudend en effektief hun handen ten Hemel verheffen, cm van die Pest, vin dat helseh Torment verlost tc zijn, en wat hoort men veel, op die dagen?... Een afgrijselijk gevloek... Nogtans, nogtans, die vloekt is een laffe slechte prij; die vloekt, is een monster van ondankbaarheid; die vloekt, is dommer dan een stom Gedierte... De Ware Volksvriend van Mechelen schreef zondag met veel rede: Wan- neer zal toch eens die Loting, dat barbaarsch Overblijfsel der Fransche Verovering, door 'inrichten van een VrijwiL ligers Leger, uit België verdwijnen Rareteiien mei de Kaart, f Aalst in 't Weezen huis. Zondag avond «o At*- inlïpflitr vrolijk '*- Jns«en. toen aar. een tafel de volgende wonderbare Gebeurtenis plaats had:Toontje had 2 Derdens, Janssens riep 'ne Vierden, Felix had 'ne Zes tienden van 'nen Heer, maar Jefken overwon allen met eenen Zestienden van Troef Aas, en Jefken was den Baas... Profi- iat Viva 't leutig Kaartspel Uit den Tombola-Aalst zijn 2 schoon Albatere Vazen afge haald door Idegem, Evergem had eenen Reiszak en een Kin- dervoituurke... Nogmaals dank aan al die Prijzen gegeven hebben en Loten genomen ROOMEN Roomen! het ziet er daar schabouwelijk uit de stad Roomen wordt zoo arm, als d'hut van 'ne Patteelbinder; 't ie schrikbarend elk jaar zijn er over de 200 Bankroeten; Joos zit in de Stadskas die kas ligt vol Schuldbrieven; de Staat zou moeten helpen; en de Staat gaat ook krom van zijn schuld; 't ziju Cijffers, zoo lang als de Markt van Deinze. Waar ze nu, de Carbonnari's en d'Acrobaten, die gouden bergen beloofden aan 't Italia Una? Ze gingen Italia verheffen en nu kruipt het van Armoede den grond in... Povera Ita lia! Welk verschil tegen de Regeering der Pauzen! Dan was er Geluk en Welvaart! Menschen, ge ziet hier weèr dat Ke/kdie- j. verij en Kerkvervolgerij een slecht en een ïëf' vuil einde hebben. De bewijzenzijn er se dert 1800 jaren.Elk is krieus hoe dat Roo men zal uitspelen. SAN NICOLAS (Republics Argentina) 15 December 1889. Zeer beminde Ouders, Broeders en Zusters. Ik kom u andermaal eenige regelen schrijven denkende dat U mijn eerste brief niet zal ontvangen hebben. Wij zijn hier nog al wel aangekomen maar hier zijnde, hebben wij nog al veel ongelukken gehad. Marietje is overleden en begraven. Ik en Rosalie mijne vrouw zijn ook beiden ziek geweest, Rosalie heeft van Paschen tot Sinxen in 't hospitaal geweèBt, maar nu zijn wij gezond en wel te pas. 't Is hier mat het weer veel anders dan in België. Altijd zomer nooit geen win ter! Wij hebben hier meer vleesch te eten dan in Beigtè roggenbrood! Ook zijn wij nooit in Belgie in papierengeld betaald geweest en hier hebben wij niet anders, om u de preuf te geven voeg ik er een bankbriefje bij van 0,2; of cinco centavos) De daghuren zijn hier aan fr. 3.. Belgisch geiü ge rekend. Het beste bestaan hier voor den werkman is Mats plukken, dat duurt zevenmaanden lang en d iarmeè zeg ik is j er veel geld te verdienen. Ik en mijn kameraad, een jongen van Moerbeke, werken samen in een steenoven en wonen 1 ook samen in eene kamer, doch wij moeten onzen koet zelf j niet maken en dat is zeer profijtig. Wij schikken aan dat f werk nog een tijdje te blijven om later naar België terug te keeren maar 't zal toch van dit jaar niet zijn, want wij heb ben te goed eten en drinken; wij nemen waar wij goesting in hebben! Zoodat het ons hier nog niet verveelt, neen, wij mo gen niet klagen, wij zijn van de ongelukkigste niet, want de helft der passagiers die met ons zijn overgesteken, zijn dood! Zoo kunnen wij niet nalaten U een goed en zalig nieuw jaar te wenschen aan alle familieleden en goede kennissen. Bliive in afwachting een brief van U te mogen ontvangen August WILLEMS.

De Werkman | 1890 | | pagina 1