ater nieuws. In 'ne wereld Parlement fFrsS "vangehouden, zit nog vast en d'ander week begon t Proces... Veel, eel getuigen, een duistere zaak... De baanwachter Delarivière getuigt flat hij M on nier ten 6 ure heeft zien voorbijrijden; dus is Monnier de jnoordenaar NIET; doch drie. vier Walinnen komen zweren en houden staan van Delarivière te hebben hooren zeggen: Monnier is ten 10 ure •weggereden Six et dix; zes of tien,... in 't fransch maar éen letterken verschil en de walen die hun woorden afknabbelen, dat zijn de geval len... Delarivière is voorloopig in arrest gesteld en daarmeè is t Proces uitgesteld... Te Mailbaix vond men een der 01 langsche nachten op een plaffetuur van een herberg uitgeplakt: Monnier is niet plichng! ik ken den m< ordenaar en heb hem gezien De Justicie onderzoekt wie dit mag geschreven hebben; die kan inlichtingen geven, waarom doet hij het niet. om de ware plichtig-m te openbaren v" mand zou onschuldig gestraft worden! te beletten dat er ic- Sabina. A vous Karlina, schenkt m:i nog eer potteken kaffé in, 't is toch Vasten avond! Karlina. Gelijk ge zegt, Sabina, Vas tenavond... Hoe dat den tiid t«ch loopt!.. Ik zie mij daar nog ovcr3ojaar mijn Eer ste Communie doen bij onzen Mijnheer den Deket De Blieck! Sabina. Die nu bij den Heer is. Karlina. Onge twijfeld Sabina, en opgevolgd door M. Deken Kaemdonck.... God geeft dat wij hem lange jaren mogen behouden! Sabina. Karline, mijnen vent is komen zeggen, ge weet hij gaat alle zondagen met d'oudste kinderen naar d'Hoogmis en die Hoogmis zou hij niet willen missen voor geen geld aer wereld. Karlina. - Alzoo heb ik er neg weten spreken, Sabina. Sabina. Hij is k< men zeggen, Karlina, dat M. den Deken zoo hartelijk schoon gepreêkt heeft... Eerst zun Volk, d'Aalste- naars bedankt voor die triomfantelijke inhaling. Karlina. Sabina, zonder dat guur en stuur wcêr en den korten tijd, 't zou nog iets anders geweest zijn. Sabina. - Eerst zijn Volk bedankt, dan zijn tevredenheid betoond en gezegd dat hij al zi:n krachten zal inspannen voor't geluk van zijn Parochianen; dathij alle zondagen d'Hoogmis met een bijzonder sanctie zal doen voor al d'Aaistcnaars en dat 's morgens zijn cers'e gebed zal zijn voor zijn Parochianen Karlina. Och Hcere, welke schoon zalvende woorden! Sabina.Karlina, elk was gepakt... En hij voegde erbi., dat hij niet alleen zijn gebeden zal geven, maar ook zijn vermanin gen, doch altijd uit een goed hert en voor't geluk en de wel aart. Karlina. Zijn vermaningen! Sabina. Ja, Karlina, en dan sprak hij van 't Oordeel Gods, hoe hij als Herder, zal moeten rekening geven over zijn bestuur, strenger dan iemand, als 't hem zal afgeeischt worden. Karlina. Ziel voor ziel, Sabina! Sabina. En dan, Karlina, sprak hij ook van de Rekening die de Parochianen zullen te geven hebben aan den Grooter. Meester. Karlina. Natuurlijk, Sabina, chaque son tour, gelijk de Waal zegt; er is daar een banksken eu een boeksken voor elk die leeft. Sabina, Maar Karlina, om voort te gaan met dit eerste Ser moen van onzen M. den Deken, de woorden van troost en op wekking, die hij uitsprak, gingen naar't hert gelijk kramikken brood en als hij al zijn Parochianen opwekte om zijn lessen en vermaningen te volgen, en alzoo eens een genadig Oordeel te verwerven, Karlina. En 't hemelsch Paradisium, gelijk z'in d'Uitvaar- ten zingen! Sabina. Karlina, dan zegde elk in zijn ziel: Amen! M. den Deken, we zullen ons beste doen... Karlina. Maar Sabina, wat zal M. den Deken gezegd heb ben van dat enjelijk wreed nachtlawijt in Aalst en van al die vuil slechte liêkes? Sabina Gezongen en uitgeschetterd door jongelingen cn jonge dochters die nog bijna kinderen zijn! Karlina. En thuis zitien d'Ouders opgekropt van droefheid! de Kinders willen niet luisteren; ze zijn meestcrl ze dreigen en ze terreesten! Sabina. Karlina, niets dat een kind wreeder maakt als 't Zedebederf; 'tZedebederf in 't hert, al de goei gevoelens zijn er uit! Karlina. En is 't geen sta- bele waarheid, Sabina, dat zulke pl&r kinders en jonkheden naar hun ongeluk loopen, gelijk 'nen haas naar de morrassen en de kriu- pelbosschen 1 Sabina. En wat Oordeel staat zulke jonkheden te ver wachten? Karlina. En d'Ouders, Sabina, die dikwijls de schuld van alles zijn niet opgelet, niet gewaakt. Ze zullen zorg dragen voor een Plantjen en voor een Bloemeken en voor hun beste Kleed of Frak; Sabina. En hun Kinderkes, die lieve Schepselen Gods, die kostbare Panden! hun Kinderen 1 Ze laten ze dikwijls in 't wild loopen, bij avond en ontijden Karlina. Iu plaats van met goei voorbeelden voor te gaan, van met goedheid te vermanen, en met wijsheid... Och, Sabina, als De Werkman goei lessen en artikels voorschrijft, erzijn er die lachen en spotten; maar ga eens zien eenige jaarkes nadien; dc Thresiaantjes zijn er, de bittere Thresiaantjes, de knaging, 't on geluk, de schande! Sabina. Karlina, w'hebben thuis een boeksken, dat wij par- tikulier in den Vasten lezen, een oud perkamenten boeksken, vol profijtige lessen en sententiën. Karlina. Gelijk die potfleschkes vol oud kloek bier! Sabina. In den Vasten lezen wij daar 's avonds in, Karlina; en wacht 'nekecr hoe luidde dat daar van dien Philosoof?.. Ja, j: 'k ben er: Dat elk die in de wereld leeft, Keizer of Koning of Hertoginr.e, met zekerheid mag zeggen: Ik sal lijden cn ik z\l sterver Maar dat de Christelijkheid in d'huishoudcns het lijden verzacht en het Gtcrven gerust maakt... Is dat niet schoon Karline In de perfekt'e, Sabina, en die er naar luisteren zijn de beste; S\bin'a. Karline, neg een boterkocksken Karline - Dankc, Sabina. 'lc heb mij i comportentie, danke; maai o«n ons artikel voort te zet'en; op decs dagen is veel walge lijke losbandigheid S\BiNa Teveel Karline, TE VEEL. Karline. D«ch Sabina, we tnoee: niet vergeten, dat een gescheurde pot en eet» gebroken wiel meest gerucht maken Er zijn er nog veel. goei brave menschen die gerust in hun huizeken of in een treffelijk Gezelschap dc Zondagen en den Vastenavund vieren, volgens de gewoonte van den goeden ouden tijd en die op fraaie manier eei s hun hert ophalen. Sabina. En daar varen ze best mcê, Karline: daar mogen wij ons hand op omhoog steken; z'hebben Rust, Vrede, Geluk, Welvaart en 's anderdaags 'ne zoeten nasmaak van hun treffelijk vermaak. Karline. - Sabina, alzoo moet er geklapt worden en zulke priciepon moeten er voortgeleerd worden en dan zal er op het honderdste paart zo veel verdriet in de wereld riet zijn... Nu ga ik opstaan cn u bedanken cn den vi icndelijken goeden dag wen- schen. Feest in zijn kasematten en te St-Lievens-Essche is beste Waasch-klaverzaad te koop bij M. Temmer man. Smessenhoi-kske. terwijl elk in Aalst M. Hoe- beeck prijst en bewondert voor zijn manhaftigheid om dien drenkeling en huisvader te redden. Boekwerk n a,"* Exaarde bez»t, dank aan de milddadigheid van acht- 8 JL-1 lilf" bare weldoeners Heeren Van Mieghem, een van de schoonste Feestlokalen van het land. Ook wordt er goed gebruik ge maakt, want deze drij laatste zondagen grepen er Feesten plaats dat mea nimmer ontmoet. Eerste zondag was het een Concert, gegeven door St-Cecilia-harmonie. Deze telt onder d'eerste van 't Land en is ge kend wijd en breed. De twee volgende zondagen wierden er Tooneelen gespeeld door de Leden van de Meisjes-Patronagie onder't geleid van Meester Van Durme en den achtb. Ónderpastoor Rogiers. Voor 't ko miek heeft men fel gelachen. Voorliet Drama: De Dochter der blinde. Geen wonder dan dat men van alle kanten was toegesneld. De Minister van Schoone Kunsten was belet, doch had zich doen vervangen door Senateurs en Representanten en veel Burgemeesters, onder andere de Heeren van Doorselare en van Zevenkoten. Velen van die uitmuntende Heeren. als vervoerd van 't geen zij gezien haddeD, hebben reeds hun plaats besproken voor de volgende Feesten. Eere, Lof en Dank L, Hoort eens! van Vrijden kers zouden er geen vischwinkelsnoodig zijn. Te Brussel, 'ne vent om vastenavond te spelen, had zich laten besmeeren de borst en hals en hoofd vol een soort van lijm en daar/We Na een uur of1 dan pluimen in gewreven... Na een uur ol 1,1 1 Ui"'"- twee geloopen te hebben, was hij zoo ziek dat de Dokteur moest komen en dat hij moest afgewasschen worden, met een chimieke stof... Anders was hij mol. Doktor Ozanam, van Parijs, schoon broer van Louis Veuillot, die een werk geschreven had op de su- hiete dooden, is nu ook subiet gestorven. In de Kerk van Lin debeek gaan ze 'nen nieuwen Toren zetten. De Paters Redempto risten hebben er een Missie gepreêkt, die goed gelukt is... Profi ciat, LindebeekEn ze zeggen dat de Kerk van Alsemberg gaat 'ne schoonen hoogen Outaar krijgen, gelijk ze er eenen had over 200 jaren. Het plan is gemaakt... Pastoor Bols haalt er eer af! Geld en goed verzaden het hert niet; nu zeggen ze dat d'Herto- gin de Montpensier, 100 millioen rijk, Religi- euse gaat worden.... De Vrede Gods schreef Apostel Paulus, die alle begrijp te boven gaat. (Phil. 4, 7.) 0 menschen, riep de Profeet, dient God in alle oprechtheid, laat de wereld daar en gij zult zien hoeveel meer troost men bij God kan smaken dan in alle grootheden en wellusten der aarde. Sparen"" om een lotje te kunnen (J, koopen, dat is altijd voordeelig: Een beenhou wersjongen van Neuilly heeft het groot Lot van Parijs, 200,000 fr. gewonnen... Hij gaf den helft aan zijïï Zuster en riep adieu aan den kapblok... Bij 't Volk zijn veel schoon goei gevoelens. Die liberale scholen leveren iets opTe Brussel quartier Louise, 'ne jongen van 17 jaar thuis 200 fr. gestolen en een doos juweelen en daarmee cn route naar Frankrijk met een meisje van 16 jaar en half. 't Is onbeschrijfelijk welk verdriet en welke verscheuring der Huishoudens er volgt op de slemperijen van Vastenavond... Wie kan dat loochenen? Slechtigheid, baart pijn en spijt. Een mededeeling ontfangen uit St-Gillis, doch wat zegt de Grondwet van ons gazet? T'Elsene, Brussel, heeft de schilder Jaak G. zijnen huisbaas Guillaume V., doorschoten dat hij erg ziek ligt en daarna 2 scheuten in zijn eigen hoofd gelost.Toe maar ljuatstv b richlrn Spanje en Engeland geraken in bisboelje over Gibraltar. Tus- schen Engeland en Portugaal gaat het min bomachtig. Hola de eerste Burgemeester van Oldenburg, herr Schrenk heeft een milli oen marken ontvreemd der hem toevertrouwde Fondsen. Hij is aangehouden in de Statie. Het Engelsch katoenen garen heeft bijna gedaan in België. Burgemeester Buis is voor een maand naar de warme landen... Ondertusschen wordt er in zijn Brussel gestolen, als er een Previlegie aan vast was. Te Laken is nu een dievenbende genaamd de Petroleurs. Te Londen is nu een ten toonstelling van kanarievogelkes. De Belgische hebben veel bijval. In 't Noorden van Bohemen zijn de wevers in werkstaking. D'Heeren Meesters der Zondagscholen hebben Zondag in Aalst een schoon Avondfeest gehouden. In Oostenrijk is overleden graaf Julius Andrassi, oud-kanselier en in 48 een der opperhoofden van de Revolutie. Dan wierd hij ter dood veroordeeld en moest vluchten naar Parijs. De Vorstelijke wereld is ontroerd geweest door de veroordeeling tot 2 jaren gevang van 't Her togsken van Orleans; men denkt dat hij met zijn gratie over de grenzen zal geleid worden. Zijn papa reist in Amerika en komt met groote stap pen naar Europa. De Koningin::e van Engeland komt naar 't Zuiden ▼an Frankrijk voor haar gezondheid, en Italic zoekt geld te leenen voor •wapens en seldaten, verders is alles nog al stil, de groote Ras houdt 1,60 0,40 Te koop in de Bureclen van 't EILAND CHIPKA Boekdrukkerij met 3 snelpersen. Devotie tot den H. Josef, McditatiCn, Sermoen, Lofzang door St Alphonsus o,25 Vijf Bloemen uit de werken van den H. Al- phonsius. Gelijkvormigheid aan den wil Gods, Wijze om gedurig met God bezig te zijn, Devctie tot de Zielen <ies Vagevuurs, Devotie tot den H. Josef. Allerhande gebeden voor Mis, enz., die 5 boekjes te samen in band 0,70 Het Vagevuur en den Hemel, overwogen op den weg van Calvarie, franlco thuis 0,10 Werken van St Alphonsus: Acht Bloemen ip band ,40 Liefde tot Jesus-Christus,in band 1,40 Bezoeken tot het II. Sacrament, met veel schoon oefeningen en gebeden, in fraaien band De Sleutels van den Hemel Overwegingen op de Eeuwige Waarheden in band 1,80 Keukenboeken Ja, waarin men veel kan leeren voorde koker- nagie en om keukenmeid te worden en om te be waren en op te leggen en de eettafel te rangschik ken Baekeland, de groote uitgaaf, een boek als fo liant, prijs 3,00 Jan De Lichte, ook de groote uitgaaf t'Aalst ver schenen bij M. Van Brantegem, prijs 2,00 r. Gaston Blankaert, d'Eerste Binders 4,7 Doktor Goris, schoon groot boekdeel, klucht5 en aangenaam om lezen 1,75 Tooverboekje (veel toeren) 0,50 Het groot Boek van den Roozenkrans, door de Paters Preêkheeren, gebeden, verhalen, overwe gingen, 2,00 't Kasteel der Verdoemenis 2,00 De Trappisten van Westmalle, hun wonderbaar leven, prijs 0,50 De verstandige Hovenier 0,85 Troost der armen (veel remediën 0,50 Argentina door d'Heeren Marichal 1,50 't Gulden Boekje der Jonge Werklieden 0,25 Nieuwe Kabinet-Sekretaris Thijl Uylenspiegel Robespeer Genoveva van Brabant Baekeland De levens der Heiligen, 8 groote boekdeeïen aan 4,00, per occasie aan 4,00 't is voor niet. Devotie tot de zielen des Vagevuurs 0,15 De Namen mijner Moeder 0,15 Jesus in ziju Sacrament van Liefde 0,15 H. Hert van Jesus 0,15 Zeer krachtige Novene tot 0. L. Vr. van Ge- durigen Bijstand Het Huis Gods of het II. Misoffer Hoe voordeelig het is dagelijks Mis te hooren 0,45 Naar den Hemel 0,46 Nota. Voor al de Boeken gelieve men bij te voegen 40 p. h. voor 't port. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Directeur der zusters van den H. Vincentius van Buggenhout. den E. H. F. T. Van Bogaert pro'essor van Rlietorikate Gceraardsbergen; Professor van Ge schiedenis i den leergang van Wijsbegeerte in het klein Seminaire te Sint Nikolaas. de E. H. Van Bo gaert, als professor van Rhetorika in hetzelfde ge sticht vervangen door den E. H. De Ruijver, profes sor te Eecloo; Proost te Bareldonk. Berlarc, de E. H. Blancke vroeger missionaris in Noorwegen; ka pelaan in Sint Michiels te Gent. de E. H. Van Steen- berghe onderpastoor te Machelen. Zijn nog professor benoemd van Rhetorika te Geeraardsbergen, de E. H. Van Doren professor te Dendcrmonde van Rhetorika te Eecloo de E. H. Libert als professor van Sijntnxis vervangen door den E. H. Van Haelst, professor te Lokeren van Sijn- taxis te Dendcrmonde, de E. h. Fischer als professor van Grammatica vervangen door den E. H. Gordijn te Lokeren de E. H. Gehot diaken in het Siminaire; te Ronsse de E. H. De Fruijtier diaken in het Simi narie. Zijn onderpastoor benoemdin Sint Hermes te Ronsse, de E. H. Van Waesbcrge onderpastoor in Sint Amandsberg; te Gent, in O. L. Vrouw op Sint Pieters, de E. H. Buijsse onderpastoor te Lebbeke; in Sint Amandsberg, de E. H. Van Dooren onderpas toor te Saffelare; te Lebbeke E. H. De moyeivan Herzele; te Saffelare E. h. De Mulder, van Oicke; te Herzele E. h. De Nauw, prof. te Ronsse; te Oicke E. h. Van Wassenhove, coadj. te Gotthem; te Erem- bodegem, E. h. Pannekoek, onderp. te Hansbeke; te Grambergen E. h. Schollaert, coadj. te Calloo; te Hansbeke E. h. Tierens, ond. te Everbecq (bisdom Doornijk); te Machelen E. h. Lammens; te Middelburg E. h. De Meier ond, te Knesselare; te Assenede E. h. Van Meervenne ond. te Grembeigen in vervanging van E. h. Cornelia die priester-habituant wordt te Middelburg; te Knesselare E. h. De Sutter oaderp. te uidddburg, '1,00 0,50 1,00 0,75 4,00 0,15 0,10

De Werkman | 1890 | | pagina 4