Parijs, "Rampen Misdaden Ongelukken LEDE. Er wordt hier tegenwoordig zoo veel ge stolen dat men zoo gaan denken ten tijde der Binders te leven Het schijnen dieven van de ergste soort. Alles is hun gerief, doch zij hebben het meest geladen op de konijnen en dan nog dikwijls van arme menschcn. Zie hier een staalken om te bewijzen hoe onbevreesd ze Z1JOp de wiik het hoeksken hebben zij bij Van Hau- denhove, eén groot hol in een steenen muur gekapt of geboord tot mans grootte. Dit stalleken, waarin de ko nijnen zaten, ligt nochtans juist voor de huisdeur ze moeten er de steenen dus uitkrijgen zonder veel gerucht te maken. Bijna alle dagen is er ergers het een ot het andere gestolen. Het volk verliest zijne zeden en zijn ge- lcof, het heeft dus geenen eerbied meer voor den eigen dom. Waarom zouden ze niet stelen, als er toch geerJ God, geen eeuwigheid meer is Ongelukkige menschen Verleden Zondag kwamen de Gentsche socialisten rondleuren met hunne prullen over het algemeen stem recht; ze staken de briefkens van 'nen eens onder ae menschcn hunnen neus, maar het spel duurde niet lang; wij hebben aan het hoofd van onze Gemeente een man van karakter die aan die oproermakers den weg durft wijzen langs waar ze kunnenvertrekken. GENT. Vrijdag voornoen is de scheepslosser Ka- rel Van Imschoot in 't schip Bordeaux door eenen ijze ren staaf op zijn been geslagen, zoo geweldig, dat dit lichaamsdeel op verscheide plaatsen gebroken was; men heeft het moeten afzetten. GENT. Over 3 jaar wierd een hennekenmet in het - Verbindingskanaal in 't water geworpen en verdronk. Eindelij* is de vermoedelijke dader aangehouden,zekere Sus D'Hert, wonende Dendermondsche steenweg. Het schijnt dat die Gentenaar de previlegie had van nacht wakers in 't water te smijten. Over 2jaarzouhij het zelfde feit gepleegd hebben, doch alsdan w erd de pa tient gered. Zaterdag nacht, rond 12 ure, bevond zich de ge naamde Van den Bussele, sergeant bij de pompiers, te Gent. in eene herberg der Molenstraat, te Sl-Amands- berg, en toonde er aan de toeschouwers eenen revolver, die hij op zich had. Door een ongelukkig toeval ging een schot af en de k®gel kwam terecht in zijnen mond en is in de keel blijven steken; hij kon er niet uitgehaald wor den en alzoo'ligt de gekwetste in 't Hospitaal. BRUSSEL. In 't slachthuis is gestolen eenen os van 575 kilos gewicht en eigendom van eenen veekoop man uit Luik... Straks loopen ze nog met 't Stadhuis van Brussel weg of met de kolomkongres. Een vrouw te Schaarbeek miek pampieren ballckes met haar bank- briefkes van 1000 fr. en is perdies opgesloten in een krankzinnigen-huis. Hoe gevaarlijk het is op reis te slapen, heelt Mad. Dupont, van Elsène ondervonden. Van een uitstapje naar Antwerpen teruzkeerende had zij zich in den wa gon gezet om een uiltje te vangen. In de statie van Brus sel aankomende, miste zij cene kostbare pelerine, die op haren schoot gelegen had en haar goude horlogie met ketting. Er b.eef haar niets over dan eer e klacht 111 te dienen, maar of zij daardoor in bezit van haren eigen dom zal komen,valt te betwijfelen. Eeneooging tot diefstal heeft.zondag nacht m de pauseliike nur ciateur plaats gehad. De dieven hadden gepoogd de poort van het gebouw te openen, doch daar niet in gelukkende, zijn zij eenen muur overgeklommcn, om in het huis van M. Fr. UIcds te komen. Daar stolen zij uit de benedenvertrekken voor 2000 fr. zilverwerk. Op dezelfde wijze stolen zij in een aanpalend huis nog eene groote hoeveelheid zilverwerk en kostbare voor- W BRUTALE DIEFSTAL TE TURNHOUT. De vee koopman V., van OostmaUe, had over cenige tijd eene koei verkocht aan eenen landbouwer van Turnhout. Niet tc vrede over den gedanen verkoop, stelde hij dezer dagen voor. mits teruggeve der koopsom, den koop te vernie tigen maar de boer wilde daar niet van weten. Dit ging V. niet en hij bood aan drie mannen elk 10 fr. aan, als zij de koei terug- uit den stal haalden. Het akkoord werd geslagen en men ging te samen op weg. Op het gehucht Loke ren gekomen, vonden de drie personen het echter voordeehger V. zelf aan ie randen, en hem zijne oordjes t-. ontnemen, dan dé koei voor hem te gaan halen. Zoo gezegd, zoo gedaan; V. kreeg eene rammeling en op den hoop toe nam men hera eene som van 1400 fr. af. Daags nadien werden alle drie de aanranders aangehouden. Zij hadden nog slechts 40 fr. in hun bezit. Twee hunner zijn oudveroordeelden. IIPER. Een grouwzamc ramp, zondag gebeurd E. Ottermans, uit de Walen, van Lodelinsart, luite nantbij ordonnans Braconnicr, reeduit met 't Peerd van zijn meester. Bij de statie gekomen, verschrikte het paard door den trein en ging op hol. Alle pogingen om het in te houden, bleven vruchteloos. Het liep eerst in de richting van de groote markt en dan naar de Rijsel- P°Recht voor 't Nazareth gekomen, was er eene oude vrouw die onvermijdelijk ging omver geworpen worden. De knecht trekt zijn paard om, het struikelt en de ruiter valt met zijn hoofd op den board van het voorland. Hij was den schedel ingestuikt en is na cenige oogenblikken eestorven. De vrouw werd ook omgeworpen en werd door het paard op het hoofd gestampt. In den nacht is zij insreliik overleden. KORTRITK. De gendarmen heeft vrijdag mor- eend niet min als 22 bedelaars te Marcke aangehouden. Geheel de bende kwam vrijdag noen met eenen char-a- bancs in 't poliebureel te Kotrijk toe. Daar waren men- schen in van rond de 80 jaren. Twee krameniers die den maandag ter markt van Kortriik gaan, hadden hun rijtuig in dc Groote Halle straat staan. Binst dat zij bij hun kraam waren in de Doornikstraat, hebben er dieven in hun rijtuig geweest, C en stolen uit eeno koffer 100 neusdoeken, i kilo kaas, eene halve hespe sn een half brood. Gelukkiglijk dat de krameniers er hun geld niet ingesteken hadden, zooals zij gewoon zijn te doen. Het rijtuig was gesloten, maar de dieven hebben de ruit opengeschoven die achter den zi bank van den koetsier komt en zijn aldaar ingekropen. AARSCHOT. Vrijdag morgend heeft men het lijk gevonden van den Heer Persy, huidevetter aldaar in eenen •vnterput men denkt dat hij erin gesukkeld is. P IEST. Op de Jaarmarkt heeft een vreemde koop man zulken hevigen slag van een paard gekregen op zijn hoofd, dat hij in bedenkelijken toestand verkeert. Op dezelfde jaarmarkt heeft een razige hond, 'ne reus van 'nen hond, grootcn esklar der gemaakt en 3 menschen gebeten, benevens verscheide dieren.... Geen Jaarmarkt zonder nieuws en ongevallen. WONDELGEM. Vrijdag nacht zijn aldaar bij den landb. Waermoes, al de kiekens gestolen, voor 80 fr. Den wachthond hadden de schelmei van kant gemaakt. LALOUV1ERE. Zondag nacht ie 't kwartier der Duitschers k«am zekere Wagener, bijgen. deSchrick thuis,in conditie van dronkenschap. Hij zocht rusie met zijn broer Klip, oud 20 j. en de steun huns haisgezins; zelfs begon hij er tegen te vechten en bracht hem verra derlijk eenen steek in denhals toe, dat de dood er op volgde. Dan nam de nieuwe Caia.de vlucht en geraakte te Manage, waar hij ten sure 's morgens in een herberg zegde dat zijn broer van de trappen gevallen was; dan, dat hij zijn broeder had vermoord. De Statie-overste heeft hem deen aanhouden. DIEVEN. Meer dan eens reeds hebben wij er op gewezzn hoe sommige hartelooze kerels de arme land verhuizers bestelen. Dit gebeurde zaterdag weêr. Een Hongaar, Janko Smendrovaz, had aan de werf kennis gemaakt met twee kerels, die beweerde zijne landge noten te zijn. Zij boden hem te drinken aan, en toen hij eenige glazen binnen had, maakten zij hem wantrou wig van de eerlijkheid der Antwerpenaars en ver zochten hem, hun geld in zijn vallies te willen bc '"aren. Dit gebeurde, maar toen de twee een oogenblik weg waren, bemerkte de arme vreemdeling dat niet alleen hun geld niet in den reiszak stak, maar dat ook het zij ne er uit verdwenen was. ANTWERPEN. Zaterdag is aldaar aangekomen de Belgische Bark Brabant,Kapitein Voss,van Amerika naar Antwerpen komende en veel afgezien hebbende door den storm; op d'hoogte van New-Fouwland begon eensklaps een hevige wind te blazen;'t schip wierd bijna plat op de zee gelegd en verloor 2 reddingsbooten. Acht dagen nadien, ^eèral storm en tempeest... O die zee, die zee. die onpeilbare diepe zee In den 2den storm ver dronk de stuurman; elk moest voor zijn eigen levensbe houd zorgen, toen eensklaps een snijdend gerucht op ging Een Man in zee! een man in zee! Het was de ide luitenant Antonsen 22 j. oud een jongen van Ant werpen door een rukw ind war hij over boord gesme ten, de zee in; tweemaal hoorde men den drenkeling om hulp roepen; Eilaas! wat kon men doen in die woe dende wilde baren terwijl niemand op het dek kon blij ven of hij moes: zich stevig vasthouden! De smart der Ouders is onbeschrijfelijk. Luitenant Antonsen is de zoon van M. Michel An:onsen, eersten havenmeester der Antwerpsche Dokken. VAN SCHRIK GESTORVEN. De kleine Urbina Martougin, een zeven jarig meisje van Farciennes, bij Charleroi, verschrikte over zes maanden zoo hevig van een grootcn hond. die blaffend op haar toesprong, dat z i bewusteloss neerviel Thuis gebracht en onder het eten aan tafel zittende, richtte zij eensklaps een dwalende blik in de ruimte, begon te beven, werd blieken riep Moeder Moe der daar is dc hond weer De krisis duurde een geheel uur en ondanks de zor gen van de beste doktors k -vani die alle dagen terug en werd telkens heviger, zoodaring dat de arme Urbina nu over drie of vier dagen in de armen haren moeder stierf, roepende Hulp, moeder, hulp 1... de hond komt terug Bergen Zondag is de Ouderling 11. Toussaint Sou- ci een schrikkelijke dood gestorven: vuur op zijn kamer hebben om zich te kleeden; zijn hemde in brand geraakt, de hulp te laat gekomen en bezweken. Te Mculebeek zijn 7 pottrellen gestolen, wegende 350 kilos BUITENLANDS. Te Villefranche, in Frankrijk is vermoord den bestuurder van den postwagen, bij was doorstoken op den bok van zijn rijtuig. Te Ryssel, weeral een groote brandramp: de spinnerij dergebroeders Delasalle; 100,000 fr. schade; 200 werklieden op straat. Een groote ramp in Amerika, te Prescott, Arizona: EEN DIJK DOORGEBROKEN de groote dijk der rivier Hassayampe, veel menschen verdronken; men zegt dat al d'inwoners dood zijn; doch stellig weet men niets, vermits de telegraf afgesneden is. Te Londen is de groote pelterijfabriek Gay Armstrony afgebrand en 2 pompiers cn 1 vrouw zijn in de vlammen gebleven. Te Chatham, Engeland, is een school afge brand door een kachelpijp; de 110 leerlingskes konden zonder paniek of hinder de school verlaten. Te Ryssel zijn dijnsdag nacht afgebrand de magazijnen en werkhui zen van M. Asselman, meester schrijnwerker; 't is aardig om zien. Dritschland. Ongeluk te Metz. Een verschrikkelijk ongeluk heeft za terdag te Metz plaats gehad, bij de oefeningen der pompiers op de komedieplaats. Een tiental pompiers waren op eene reddingsladder van twintig meters hoogte geklommen, toen de ladder brak en de pompiers op den grond vielen. Twee hunner werden op den slag gedood en verscheidene andere erg gekwetst. Vijf dagen Ie P i SI :S, Maandag, 24 September. 't Zal goed weêr zijn vandaag: Haar Majesteit de Zon staat op. in haar ge vaad van Klaregem en Heldergem. De nacht is stillekes afgeloopen; veel geklapt, geklapt als op een Eiermarkt; et quand on cause, on ne se bat pas En deKiezinger? Elk spreekt voor zijn kapelle; Boul- angerwint! Boulanger is geklopt de Republiek is ge kraakt! De Republiek triomfeert!. 't Zal de State- quio zijn; weinig verandering en Boulanger zal zijnen zwarten hengst mogen terug op stal zetten en te Londen blijven in zijn hotel... Wel suikerstroo! we zijn er niet kwaad om; Brulanger 'ne man zonder hert; 'ne kwak- stoel d'hulp der Katholieken vragen cn gaan kareskes geven aan 't Gouvernement van Italië! Recht voor da vuist Boulanger geklopt, wel geklopt! En waar naartoe Wederom is 't plan opgemaakt, meesterlijk. We gaan Mis hooren naar Notre Dame des Victoires; in die kerk zijn wij nog geweest over 16 jaren met de Pelgrimagie van Lourdes. Tusschen vlucht en bot zien wij op de plaats der vik- toriën 't standbeeld van Louis Quatorze, in den brons te peerd; daar staat hij de groote driftige man; de stand beelden der groote mannen hebben hier te lijden gelijk hun personen; in 1685 wierd Lodewijk Veertien hier geplaatst; in 1792 wierd hij van zijn peterstaai gewor pen, in 1822 hersteld; 't wonderbaarste van al is, dat ge heel dat groot standbeeld maar berust op de twee ach terste pooten van 't peerd. Het gansche Peterstaai is vol plakschriften van de Kiezingen; namen der Kandidaten en hun hoedanigheid en op den rug van Lodewijk XIV is aangekondigd de Kandidaat LOUIS LE PETIT... Scherpe en bijtende spotternij!... Zoo vergaat de we- reldsche grootheid! Toe, rap voortgegaan, drie kee- ren gevraagd en dan zijn wij er, in O. L. Vr. van Viktor'ten Een groote Kerk, langwerpig gelijk de Kerk van Ni no ve, t Aee groote Outaars in de beuk er. een koor met kunstrijke gestoelten. G'en ziet de muren dier kerk niet, van de marmeren plakken die er op hangen, met ver gulde letters, een bekomene weldaad dankende. Ex-vo- to's waren er gelijk t'Oostakker, nog meer; maar de schobej akken der Commune hebben alles gestolen. Langs weêrskanten der Kerk zijn kleine Outaaro, rijk geschil derd en in de groote beuk rechts, juist gelijk te 1 'ender- monde in Afflighem, is de Outaar der groote Devotie tot Ons Lieve Vrouw; van 's morgends vroeg tot tegen den noen zijn daar Missen, geduiig is de Outaar vol licht en geen oogenblik op den dag of er zit daar Volk geknield te bidden. Parijs, ge zijt toch een aardige stee. Parijs, schrijit M. Vil- lefransche, is een Babiionen, een stad van pracht en van ffi* voliteit, van malheid en van verderf; dat is gekend en gewe ten; maar Parijs is ook een Jerusalem, een stad van gebed en van werk, van zelfsopofferingen van liefdadigheid... Men kan jaren en jaren te Parijs zijn, zonder er iets anders te zien dan magazijnen en koffijhuizen, gazetten en theaters; doch men kan ook te Parijs zoozeer verslonden zijn in de Bibliotheken, Museums, in de Kerken, in 't familieleven en in de goede wer ken dat't gerucht der Boulvards unauwelijks ter oore komt. De Kerk waar wij ons bevinden cn 01e tintelt en glin stert van Devotie. Én hoe is die groote Devotie daar ge komen Luistert: in 1836 was aldaar Pastoor E. Heer Desgenettes, 'ne man van hooge bekwaamhe:d en van groote godsvrucht. Vier jaren stond hij daar reeds en niets had hij verricht Geen Volk in zijn Kerk, om zoo te zeggen geen, zelf op dc zondagen; hij had schoon de klokken te doen luiden, plakkaten uit te hangen, schoon Die sten aan te kondigen, 't Volk wilde niet komen... Den 3 Dec. onder de Mis, was hij in zwaren weemoed en dacht van daar weg te gaar, toen hij eene stem hoorde Wijdt uw P; rochie toe aan 't heilig en onbe vlekt Hert van Maria. Thuiskomende, hoort hij de zelfde woorden; hij maakt de Statuten op vooreen Broederschap indien zin, vraagten bekomt de goedkeu ring den 10 Dec.; 's zondags nadien, hij kondigt in de Hoogmis een Lof aan van's avonds ten 7 ure; er was geen Volk in d'Hoogmis; en ziet 's avonds zijn er 500 menschen, veel Manspersonen; na het Lof komen twee rijke Handelaars biechten;'s anderdaags wordt hij ge roepen bij eenen geleerden Vrijdenker, die ook biecht; in een woord, '-t is d'een bekeering achter d'ander en de wonderen die daar gebeurd ziin, kunnen niet opgeteld worden. In 1S43 waren er 3 millioen Leden in die Con frérie en de Kerk die in 1836 geen Geloovigen had,is nu een plaats van gedurig Gebed. In zijn lof van 's avonds had M. de Pasto >r de bekeering gevraagd van den Vol- tairiaan M. Jolly en 's anderdaags die man biecht en sterft... Om een gedacht te geven van de godsvrucht al daar In 1881 hebben meer dan 5 millioen menschen die Kerk bezocht; 33 Aartsbisschoppenen 3117 vreemde Priesters hebben er Mis gelezen. Er werden 135,000 Communiën uitgedeeld en 1,626 588 Aanbevelingen ge- gedaan. Dat Heiligdom bicefin 1871 open, als al d'ander ker ken gesloten waren; dit ontstak de woede der liberale gazetten; de week voor O. H. Hemelvaart begonnen zij de grouwzaamste lasteringen te schrijven: Dat er schat ten van geld in die kerk lagen; dat men een vrouwsper soon levendig had in den grond gedolven; dat 4 Pries ters aangehouden waren; dat alles vast en bewezen was. Alzoo maakten die leelij'ke schurken uit de liberale gazetten 't Volk op en juist op Ons Heer Hemelvaart liep 't gegeupelsel naar die Kerk; Ziehier hoe een der Onderpastoors M.Giraudet de bestorming der Kerk aan haalt; hij was juist bezig met Mis te lezen aan den Ou taar van Ons Lieve Vrouw't Vervolgt

De Werkman | 1890 | | pagina 2