- 0 Ons Vaderland. 't Nieuws. Kierkelijk Nieuws. Nijverheden en wonderheden IN T VADERLAND. Woubrcchtegem, die bijzonderlijk vermaard is voor de jongelingen en getrouwde mans, .lie des Zomers naar Frankrijk gaan werken en daar redelijk veel geld verdienen, waarvan er zijn die hun geld sparen, of aan hun Ouders geven; maar ook, eilaas! waarvan er ook zijn die een goed deel houden; daarmede gaan ze dan in d'herbergen zitten drinken, waar ze tot 's mo.- gens durven opblijven... Dat Keizer Karei r og leefde, 't en zou geen waar heeten!... Hij zou wel alles op speuren en exemplaire straffen toedienen. Wou- brechtegem is ook vermaard door zijn eerlijk Volk, en door de schoon almanakken die meester Lieven er heeft geschreven, zijnde die almanakken oprech e meesterstukjes. Wonderbaar heden. 't Is in den Buekendreef aan 't Muisken t'Aalst, dat de Bliksem wonderbare stre ken heeft uitgerecht: in 't huis van Adolf |Van Varen- berg, werkman bij M. Leirens; donderdag binst dat schrikkelijk onvveèr is de bliksem daar gekomen in de kamer waar 3 kinderkes waren, de vronw was boven; de kinderen zijn weggesmeten zonder hinder tot op 't achterkamerken; 5 bloempotten zijn va* de vensters geworpen en geenen eenen gebroken; op de schouw stond prondcling van taskes en kopkes; ze zijn allen in den grond geworpeu, niets kapot; op tafel lag een half brood, ook in d'achterplaats gesmeten; dan heeft de bliksem de leunen der deur kapot geslagen, dat z'op den achteruit vloog: in de tweede kamer stond op een plank een dienschotel van 3o eens. voor de Ker mis gekocht en Mr Bliksem heeft die dienschotel ka pot geslagen; een groote blauwe faas stond vol bolle- zaad, is er afgesmeten, ongebroken gebleven, maar al 't zaad weg, niets te vinden, gaan ze nu in de lucht bollezaad zaaien?..De vrouw is op 't gerucht beneden gekomen, op 't gehuil der kinderkes en sprong van de trappen, doch gelukkiglij k g'heel 't huishouden is gaaf en gezond gebleven... In dat huis zijn twee kin- ders van den zoon, die met zijne vrouw op de Fabriek werkt... Ja, op de Fabriek werkt... Is dat Huishou den? En Minister Beernaert roept uitZonder den 25 Juli4890. - 18" Jaar. - N° 927. - Verschijnt 's Vrijdags Prijs in Bureel of Winkels 5 centiemen. Voor g'heel Belgen^ land fr. 2,So 's jaars. Voor al de landen van Europa en voor d'ander Werelddeelen 4,50 's jaars. DAENS-MAYART, Achterstraat, AALST EEN HOOGGEPLAATSTEN AMBTENAAR. Een hooggeplaatst ambtenaar is de torenwachter van Breda Ned., hij heeft met 1 Juni zijn ambt neergelegd met recht op pensioen, nadat hij gedurende bijna 39 jaren, zonder céne enkele tusschenruimte 45000 keeren het traditioneel» getoeterd liet hooren, dat eenmaal het ontzet van Breda, door het turfschip, aan de omliggende troepen van Prins Maurits moesr verkondigen. Aan bijzonderheid kan hierbij dienen, dat sedert 1793 de hooge waardigheid op den Bredaschen toren achtereenvolgens door grootvader, vader en zoon werd bekleed, waarbij berekend is, dat zij in dat tijdsverloop meer dan 210,0 .0 malen de trappen van den toren moesten op en afklimmen. 0 PARLOIR. Or tv. van M. E. M. Mechelen 2,50 tot einde 1890; van M. L. P. Eyne, 5,00 tot Juli 1892; van Jufvr. M. R. Z-vyndrecht 2,50 tot Juli 91; van M. A. V. C. Looz 4,55 tot 5 Oct. 1890. Het oude woord duurt heden nog: Nooit krijgt meti voordeel met bedrog. Geest van Huishouden zijn wij kapot en verloren... In die Buekendreef heeft dezelfde bliksem 4 groote boomen ontschorst. o Een vrouw die haren man uit d'herberg haalt, laat in den nacht: Ha, zegt ze, hem sermonneerende, eer gisteren zijt ge gisteren thuis gekomen, gisteren was het vandaag en was ik u niet komen halen, vandaag zou het wéér morgen geweest zijn,dat gij thuis kwaamt! De man zweeg, 't was 't beste. Vleierij. Een prins schoot onlangs naar een pa trijs, maar had den tak van eenen boom getroffen. Hij bekeek een hovelingHoogheid, sprak de Vlei er. als Ued. op den tak had aangelegd, dan was het een meesterlijke scheut o Bij den Dokioor. M. vroeg een gierige vent, zou ik van schrik kunnen hervallen in deze ziekte O, ja mijnheer! Ach, M. Docteur, wees dan toch zoo goed uw rekening niet te hoog te maken, want dat zou mij een ontzachelijken schrik inboezemen en als ik dood ben, hebt gij een kalant min. o Een oude gewoonte. Jan wordt door zijnen meester betrapt, terwijl hij een flesch aan den mond zet... Vlegel, wat doet ge daar? Excuseer, M. 't :s een oude gewoonte van mijne kinderjarenik ben m A de flesch opgebracht Nog vonderheden. Aalst, door Sixtus bemerkt, waaide het maandag uit drie winden te gelijk, 't Is bemerkt aan de drie hooge fabriekschouwenGod- veerdegem is beroemd voor zijnen gepeperden genever en naar 't schijnt, nog al Vrouwvolk die ernaar ver- snakkerd is, brrr. Sarlardingt is gemerkweerdigd voor zijn schoon geluid met drie klokken, voor 't ma ken van goede ploegen en schuppen; Gocfferdingc voor zijn papierfabriek en Overboelare voor de fos- foor-en blinkfabriek en zijn pannebakkerij. Ons Vaderland! Een vrij Vaderland hebben! Men kan de gezondheid maar als men ziek is en de Vrijheid des Vaderlands wordt slechts naar waarde ge schat, als men onder slavernij ligt, onder vreemde gril lige, botte meesters, gelijk Ons Voorouders het zoo dik wijls geweest zijn. De menschen willen vrij zijn. God, de Meester van alles, geeft zijn bevelen en zijn raadgevingen, doch hij laat ons vrij. Gaat om een Sa crament t'ontvangen en zegt: Ik doe het uit dwang, ge zult niet aanveerd worden. De menschen willen vrij zijn in hun huis. 't Is omdat de liberalen, met hun schoolwet van 1879 zoo wreed tegen de Huiselijke en Ouderlijke Vrijheid opkwamen, dat ze die drukkelijke kloppingen van Ju ni 1884, 86, 88 en 90 hebben ondergaan. God zij gedankt, wij leven in een vrij Vaderland, w'hebben een eigen Huis, eigene Wetten, ^eigene Wet gevers, eigene Rechters en Overheden. We moeten dat geluk achten en fer den Hemel over bedanken, bijzonderlijk op de .dagen van Te Deuin.... Moesten wij ons Vrijheid verliezen, wie weet hoeveel jaren en jaren wij weeral onder vreemde heerschappij zouden lijden en zuchten! Geen vrijheid zonder deugd of orde. Indien g'heel Belgiö waie, gelijk de slechte kwartieren in de Walen, er zou gedurig opstand zijn en de Vreemde Mogendhe den wierden gedwongen ons in te palmen en t'over- meesteren... De Vaderlandsliefde!.... Die schoone hoedanigheid zijn Vaderland beminnen! trotsch zijn over't Vader land! werken tot bloei en welvaart van't Vaderland! Een ware Belg bemint zijn Vaderland; een ware Eclg werkt om zijn Vaderland godsdienstig en deftig te be houden; een ware Belg bestrijdt en bevecht alle die ver derfelijke dingen Goddeloosheid, Jvcrfransching, Zede- bederf, verval van Karakter, Zondagwerk, uitbuiting der Werklieden... Gelijk in een Familie al dc Leden elkander onder steuner helpen en lieihebben, zoo moet het Vaderland een groote algemeene Familie zijn, waar gedurig ge werkt en gezorgd wordt, opdat elk in zijnen staat def tig zou leven en opdat de Misdaden zouden verminde ren. in plaais van te vermeeren... Heil en Zegen aan 't Belgisch Vaderland 1 Volk en Taal. Volksgeluk. Volk en Taal. een der beste geschriften van ons Land, kort en goed, van kloeken gezonden en aangenamen inhoud; de N*s van Volk en Taal worden ieverig gelezen en met zorg bewaard. Dc derde jaargang begint; prijs 2,00 i,5o voor d'heeren Studenten, die gewonelijk niet veel geld hebben, in hun kostelijkste jaren zijnde; men schrijft in bij M. Bernard onderwijzer te St Maria-Ladicm. VOLKSGELUK, d'eer- ste gazet in Belgie. uitsluitelijk gericht tegen de Dronken schap 8 bladzijden schoone groote prenten, rr erende verha len. dieptreffende statistieken, liedekes enz. 1 fr per jaar, ver schijnt alle maandenmen schrijft in b:_ M. Vaslet, Dupont- straat 37 Brussel. Er moet een herkiezing zijn teThuin tusschen M. Derbiix en de Caraman. Maandag heeft Z. M. Leopold II te Brussel groote Tafel gehouden voor de bijzonderste Overhe den des Lands. Tafel en Trak tement... Z'hebben huider wel g'amuseerd en 't mocht zijn. De Koningin heeft al 't geld dat haar aangeboden was, in de kas der verongelukte werk lieden doen storten. In Jali 1794 wierd Brussel door de Fransche Republiek aangesla gen voor een extra belasting van 5 millioen fr... En 't was te betalen of Tafelken voor de deur. Watervliet! Watervliet! g'haalt er eere van Zulke schoone Prijsdeeling van do Meisjes Zondagschool, en d e Herinnering, dat Geschenk aan M. den Onderpastoor Van Geit... Wel verdiend Aalst hoeft dat met innig genoegon ver nomen... En dat schoon Concert en dit fraai Muziek onder de leiding der Heeren Em. enEdm. Verbrugghe! D'Hop staat deirlijk en armtierig; doch redelijk fiisch Oogst en de Fruit- maand of de Speltmaand zullen veel zeggen. Eon der stuk ken uit Schilderij-Toogfeest van Aalst is aange kocht voor Parijs. Oei, wat zijn er te Brus sel zondag en maandag pikpokets geweest, be hendige zakdieven, en dikwijls gekleed als Menheeren. Hola een klein errarum est: de wit marmeren outaren van Afilighem Kerk zoo treffend, kunstig gebeiteld, komen uit de werk huizen van M. Leopold Blanchaert van Malte- brugge, die te Roomen zijnde met de Bede vaart geen oogen had dan voor de Kunstwer ken het gestoelte en de preekstoel uit zelfde Abdijkerk is men verschuldigd aan M. Leonard Blanchaert. De kinderen Veimeersch, wa genmakers te Wyngene W. VI. hebben in 't Fransch eenen wilgenboom aangekocht, een Reus, 20 meters lang, omtrek 6 meters en eenc doorsnede van 1 meter 90. Er gaat veel Volk naar kijken. De wekelijksche Veemarkt van Aalst. Om geenen tijd te verliezen gaan d'Advokaten van Gent nu een Bibliotheek maken in 't Paleis van Jusiicie. De menschen van Ophasselt, Essche enz. hebben de schranderheid der Gent- sche Rechters bewonderd en 't schoon Vlaamsch dat ze spra ken. De Post heeft maandag een tweede zondag beleefd verlof van 's middags. De Influenza is nu te Senega in St- Louis; juist gelijk bij ons in den Winter elk onhebbelijk, niemand ervan sterven, maar veel slameur in d'huishoudens en slamadarus in den handel. RFRïr.BlTFiV DE VOGELS, 't blijft een week h JUil onderbroken. Van nu tot Ja nuari 1891 1 fr 10 centiemen om De Werkman te bekomen franko thuis. Het Verhaal der Heldhaftige Vrouw is ten deele oorspronkelijk men ziet nu die moedige Vrouw den mooi denaar opzoeken, terwijl elk het haar afraadt, ze wei gert 3oo,ooo fr, die hun vermoorde Oom, de Wrek Ansclm heeft achtergelaten. De naaste week geven wij een Leiddraad voor de nieuwe Lezeressen en Lezers. Na d'Heldhaftige Vrouw komt een dramatiek Verhaal van M. S. V. D. Gucht. Morgen Zaterdag H. Moeder Anna; - wij groeten van uit ons kantoor Botte- lare, waar de ruime en prachtige Be devaartskerk toegewijd is aan de Moe der van Ons Lieve Vrouw. Er is een Octaaf van buitengewone Plechtige 3$ Diensten, Missen met n Priesters aan den Outaar, grooten toeloop... Gelijk tot Auray, in Frankrijk, zal men naar Bottelare gaau, processiegewijze, voor 't geluk der Huishoudens. -- Oei, er hangen in St Martenskerk t'Aalst u ondcrschoo ne groote Plakschriften van 't Congres voor 't Allerhei ligste dat tot Antwerpen gaat zijn, in Augusti. De heilige Pastoor van Ars preekte dikwijls: Het Misof fer is meer weerd dan al de schatten der wereld; raad pleegden wij wel ons Geloof, wij zouden loopen als er een Mis geluid wordt, om cr aanwezig te zijn. On langs is Z. H. Bisschop Stillemans t'Èlversclc geweest 111 de schoon Kapel van O. L. Vr. van Lourdes, waar zooveel gratie en hulp hekomen wordt. Dijosdag is de Feestdag der H. Magdalena plechtig gevierd in 't Ma- deleentje te Brussel, bij die goede en ieverige Paters Redemptoristen... In Aalst, de menschen denken nog veel op die Missie en Hernieuwing. Uit Dendermon- de is deze week een school in 8 rijtuigen ter Bedevaart naar Oostakker geweest. TT Q -yï-J W'hebben met groote voldoening V Ctl ld. gelezen een nieuw werk van M. AL Walgrave, van DufFel De groene Schuimers, treffend Volksverhaal uit de Kruistochten, zeer geschikt voor de Prijsdeelingen. Een goede Vriend had ons maandag een kaart bezorgd voor den Te Deum in StGudula-kerk.... Oei, dat is een défilé geweest van groot Volk, in goud en zilveren gewaad, Gezanten, enz. enz. enz. Z. M. Leopold zag er zeer wel uit en 11a de ge wone saluades knielde hij eerbiedig onder zijnen troon, terwijl de Koningin met grooten eerbied hare handen vouwde en bad. De liberalen uit Senaat en Kamer waren in de kerk niet willen komen; z'en hebben Ons Heer niet van doen, die felle jans Te Gent, wat zijn er daar zeltsmoorden en pogingen tot zelfsmoord! men leest het gedurig in de gazetten; eilaas! heidensche zeden en hei- densche manieren! Te naaste week een bijzonder arti kel over ISEGEM. Hebben wij reeds gemeld, dat de stelling uit St-Josefs- kerk is? dit Huis Gods is voltrokken, doch er blijft nog veel te betalen. Karitaaten Hulp. Maandag II. Victor, plechtig gevierd te Ternath, Dijnsdag, II. Martha, Patro- nersse der goede Huishoudsters; Donderdag, H. Ignatius van Loyola; Vrijdag, 1 Oogst, St-Pietersbandcnen de Vespers van Portiuncula, 2 Oogst St. Alphonsius, N ader der Redemptoristen en schrijver van al die wonderschoon Boeken. Zondag 27, 't Evangelie: Jezus weent over de stad Jerusalem en voorzegt dc kastijdingen die zullen volgen.

De Werkman | 1890 | | pagina 1