it unweer der GENT. - Assisenhof. MARKTPRIJZEN WAARACHTIGE GESCHIEDENIS. «O»- VIII. IN TEGENSPOED, HOUDT GOEDEN MOED We zijn een jaar, dag op dag, sedert onze Schrijnwerker zijn gevang heeft verlaten.! Alsdan welke vreugd En sedertdien, welke teleurstelling Is 't daarop dat de vrouw van den Schrijnwerker denkt, als zij in den voormiddag haar kinderkes beziet die gereed zijn naar de school te trekken. Een jaar gewerkt en gezocht Geen oogenblik verloren! Geen enkele gelegenheid verzuimd! En niets Jon idekt! niets! Dik ijls rneinde zij op een goed spoor te zijn; reeds meer dan eons was zij bij hunnen braven Advokaat, bij de Rechters geweest; doch '1 was altijd slecht uiige -allen en nu kon zij nog met moeite een verhoor bij de Justitie verkrijgen. Men begon in de Prochie en rondom met haar te lachen en haar den naam vin een uitzinnige te geven. Uitzinnige! dacht zij, een moeder die werkt voor d'eer en voor de toekomst van hare kinderen!.... Een jaar verloopen, 't is veel, maar wat is een jaar tegen d'eer en de welvaart! Er waren er, die beweerden dat zij nadeeliglijk handelde; indien zij zweeg, alles zou vergeten en verzwegen geweest zijn. en nu eed. zij mei haar opzoekingen nog altijd denken aan die wreede geheimzinnige moord En haar man!.... Nu ging hij min uitdan vroeger: ze zag dat hij leed en zweeg, dat hij inviel en verzwakte, door de schande die nog immer op zijnen naam kleefde. Veel Vrienden en ondersteuners hadden zij; in herbergen en ijeenkomsten z'ontbraken er niet, die de Familie Michaud verde lgden; maar de kwatongerij bleef duren en 't was genoeg dat Jan ?£g dat men hem schuwde, dat men al mompelende wegging, dat zelfs in de school die slechte geruchten liepen, dat was genoeg om hem iri een doodelijke droefheid te dompelen. Ouder de vrienden en voorstaanders was op allereersten rang M. Notaris Delbaer; hij verschafte al 't werk waarover hij konbe- s< hikken, betaalde rijkelijk, bewees de teederste vriendschap en de grootste achting aan die Familie; hij had het toezicht op de goederen ran den vermoordden Gierigaard en liet geen gelegen heid voorbijgaan, om Magdalena te pramen van die nuttelooze -opzoekingen te staken en de Erfenis in bezit te nemen. Zij haaden maar den woord te zeggen; hij zou aldenoodige voetstappen doen bij de Justicie; men zou zeer wel verstaan, dat de vrouw, na het onmogelijke gepleegd te hebben voor haren eed, dat zij dit wanhopig besluit liet varen. Door dit Erfdeel, dat hem met rechten rede toekwam, en tot 3 maal honderd duizend frank beliep, zouden zij eensklaps tot een veel lioogerenstaat klimmen en al de kwatongerij doen zwijgen Zoo sprak en zoo redeneerde M. Notaris Delbaer en elk zegde u.h iiij waarlijk 't belang der Familie ter herte nam. Maar de jonge moedige vrouw zegde NEEN gezworen blijft gezworen en liever sterven dan meineedig te zijn!... Het deed T' r genoegen dat een rijke hooggeachte man gelijk M. Notaris rtibaer, zich opentlijk als hun Vriend en Beschermer aanstelde, doch zij had grooteren troost en sterkte van den Herder der Paro chie. in de Kerk, in 't Gebed, in den Biechtstoel. Daar hoorde zij in haar ooren woorden klinken die van uit geen andere bron kunnen komen Tegenspoed doet het hert tot God naderen; in 't Kruis is de zaligheid; 't leven is een plaats van bal lingschap; een doorpassagie; tegenspoed leert verduldig zijn en nederig; éene zaak alleen is noodzakelijk; wat baat he't alles te winnen, als die éene zaak verloren is!.... Wat geeft het hier te lijden en te zuchten, als men maar eindelijk aanlandt in de zalige have; gelukkig hij die in tegenspoed aan God getrouw is.... Velen xijn bedorven en verloren geraakt door den voorspoed.... God be looft een oneindige belooning aan hen die hier beneden om zijne liefde lijden en hun hert tot hem verheffen.... Na lijden komt ver blijden; de Heer slaat en zalft. 't Is ongeloofelijk welken troost en sterkte de beladene en be drukte zielen ontvangen in de kerk, in den Biechtstoel, in 't Ge bed: bij menschen die lijden en God herkennen is geen spraak van moedeloosheid, verre van de zelfsmoorden die zoo talrijk en gru welijk d'hedendaagsche Samenleving onteeren.... u Een jaar, reeds een jaar, dacht Magdalena en nog niets ont dekt, niets Nogtans, de moord is gepleegd door iemand uit't omliggende iemand die handel dreef met het slachtoffer.... De oude dienstmeid die nog altijd het huis bewoont, heeft mij .de boeken getoond; ik heb ze al nauwkeurig onderzocht; ik heb niemand gevonden die in staat was een moord te bedrijven. Nogtans, het blad uit den Register gescheurd, toont dat de noord gedaan is, door een dier personen.... Dit bladje papier! kon 'k dit stuksken papier hebben!.. Doch wie weet of het niet vernie tigd is.... Heeft die koopman of handelaar zijn moord alleen bedreven? ongetwijfeld neen; zulke mannen nemen medeplichtigen; en wie zijn die medeplichtigen doorgaan? Liedelijke slechte venten, dronk aards, verkwisters, die geerne lui leven zonder te werken. Laat ons een zie», wie in de Parochie en omliggende onder die categorie moet gesteld worden? De vrouw ging rond met haar gedachten van huis tot huis; zij vondeenige luiaards, niet veel; in de brave dorpen kunnen zulke lieden hunnen oogst niet opdoen;ze vond er eenige, en aan 't hoofd van die eenige kwam haar altijd in 't geheugen den naam §van den contrentedrager. Pardoes, die haar-een jaar lang zoo gretig geholpen had! welke redens kon hij gehad hebben om haar kosteloos zijne hulp te bie- den! llij die zoo wreed getuigd had tegen haren Echtgenoot! Hij die goed deed aan niemand! die gekend was als een lichtzinnige verkwistende kerel! een der slechtste van de Parochie! Daarbij 'ne vent zonder Religie Ach, riep Magdalena uit, hoe heb ik daar niet eerder op ge dacht! Een licht komt mij te binnen.... Een licht Indien Pardoes eens de medeplichtige ware! indien hij ons zijne hulp aangeboden had, om ons te misleiden en van 't rechte spoor af te keeren! indien Juist kwam haar man binnen, terwijl zij d'hand op haar voor hoofd sloeg. Lena, de kinderen? Ze zijn naar school, man! Is er zwarigheid? Juist niet, man; maar ik zat daar te dubben dat het juist een jaar is Ja, die verjaardag speelt sedert dezen morgend in mijn hoofd! Hij mag, man; 't is een blijde verjaardagVrijgesproken worden! Uit 't gevang verlostVrij Ja maar Onder die vermoedens liggen, wilt gezeggen; ik was daar juist aan 't denken dat wij slecht gewerkt hebben. Ik vrees dat de contrentendrager al ons pogingen verijdelt. Waarom Wie weet het? Is dat 'ne man om er trouw in te hebben? Hoe hebben wij dat niet gepeisd van overlang 'ne mensch is altijd wijzer als hij van de markt komt! Van morgeu af begin ik alleen te zoeken.... Laat mij doen, in Gods naameer is iets in mij die zegt dat ik zal gelukken.... Wij moeten er komen! welke vreugd als de Moordenaar zal ontdekt zijn, als wij met opgeheven hoofd zullen kunnen in 't dorp verschijnen. Maar Lena, ik zie er geen uitkomst aan! Ik wel, ik wel, lieve man!.... M. de Notaris wacht ons ant woord over 't Erfdeel; dat geld willen wij niet! Neen, 't is bloedgeld! Dat geld willen wij niet;... ik heb mijn plan; laat mij doen. En toen maakte de vrouw aan haren man kenbaar dat zij van 's anderdaags af, onder voorwendsel dat het huishouden te lastig wierd, en dat haar dochterken reeds in 't huishouden kon helpen, dat ze van 's anderdaags af als werkvrouw in d'huizen zou gaan, in herbergen en burgershuizen, om er een stuiverken te verdienen. Al wat de man kon zeggen, hielp niet; vol bewondering voor zijn vrouw gaf hij eindelijk zijn toestemming en dees besluit ging zij dadelijk bekend maken aan den Notaris, die het .met verbazing en halve gramschap vernam. Hij noemde het een allergrootste uitzinnigheid en hernieuwde zijne voorstellen van d'Erfenis;maar Magdalena wilde voor niets ter wereld haar besluit laten vallen; Van 's anderdaags af bedankte zij den kontrentedrager Partoes voor zijne goede diensten den volgenden dag ging zij reeds uit 't werken in 't begin wierd er veel over gesproken; doch eenige dagen nadien, niemand dacht er nog op en men zag de vrouw van den Schrijnwerker met onverschillig oog aan haren nederigen ar beid en hare vlijtige opzoekingen. ZAAK VAN LIERDE. De moord van Op- hasselt.... In 1889, daags voor Ons Heer Hemelvaart... Ophas- u ikselt, die fraaie Ge- i y meen te tusschen Ni- nove en Geeraards- ke.r§>erleen oude lil ju jongman, gansch al leen wonende als Ere mijt, lag vermoord in zijn huis Wreedelijk vermoord en buitengesle pen.... Aanstonds vielen de vermoe dens op zekeren Severien Van Lierde, uit Steenhuise, maar tot Ilaumont in Frankrijk vvonende en gekend als dief.... Men had hem gezien, gezien 'ne zak dragende en eens klaps was hij verdwenen.... Justicie en Politie gingen opzoek; zekeren dag de Gendarms hadden Van Lierde, doch hij sprong de venster uit en was weg;.... Nu wierd hij opgespeurd, hier en in Frankrijk; hij leefde ala vluchteling; men had hem gezien in de lange granen, t'Essche, te Steenhuise, t'Ophasselt, te Grootenber- ghe,rond Sottegem; hij had gestolen hier, geslapen daar; de Gen darmerie van vier kantons zat er achter; eindelijk waren de gra nen af en Van Lierde was verdwenen; dan hoorde men dat hij in 't Fransch zwerfde, dat hij teruggekomen was, overal was schrik en angst, en eindelijk kwam het uit dat hij gevangen was en voor d'Assisen ging komen W'hebben hem daar zien zitten, vrijdag van d'ander week. Ons hert deed zeer; alzoo'ne feilen, pronten, kloeken, verstandigen manskerel; 35 jaren oud, getrouwd met een dochter van Ophas- selt, nu wonende te Ilaumont, herberg houdende, en 6 kinderen; van goede achtbare Ouders; maar -niets dat zoo zeer verarmt dan onrechtveerdigheid en diefstal; ge ziet het in Italië, sedert dat de Kerkelijke goederen er gestolen zijn, d'armoede loopt er de ka potte schoenen uit.Van Lierde is't verdriet zijner Ouders ge weest en die naar zijne Ouders niet wil luisteren, we zien zoo dikwijls dat zij in 't ijzeren koetsken geraken, onder de sture dis- ciplien van de Cendarms.... Jan De Lichte zegde het ook t'Aalst, als hij op 't rad ging gelegd worden. Van Lierde, 'ne slimme kerel, loochende alles arglistiglijk; maar de Rechters zijn ook zeven jaar en ze waren geholpen door man haftige en oprechte Getuigende rechtzinnigheid en de vroom heid van die Getuigen uit Ophasselt, St- Lievens Essche, Grooten- berghe enz. is te Gent bewonderd geweest. Van Lierde loochende dat hij ten dage der Misdaad in Vlaande- f~\ A IDEGEM. Donder- week is hier om 4 u. een vreeselijk schouwspel geweest; verscheidene wol ken drongen te samen; de lucht was als met kronkelende vuurslagen doorzaait, waarop kletterende donderslagen volgden., die om zoo te zeggen de wolken openscheur den om doorgang te leenen aan al de waters die in het luchtruim verzameld waren, want gedurende 10 minuten plaste de regen bij stroomen neder, vergezeld van eenen grooten windhoes die in 5 minuten tijds eene overgroo- te massa boomen ter neder had geveld, alsook vele af gebroken; er waren kruinen tot op 23 meters afstand ge vlogen. Ook heeft de donder op den zolder van L. Ro man geweest, doch gelukkig zonder andere schade dan een groot gat in de pannen te maken. En den tabak is grootendeels verwoest (waren er toens cie groote rech ten niet op); en de granen zijn in den grond geslagen. De schade is overgroot. Ook vele vogels zijn gedood. Te Merckem is de bliksem gevallen op d'hofsteè van M. Trvssesoone en heeft een schuur in asch gelegd met 4000 kilos stroote Passchendale heeft de bliksem in den stal de twee koeien van een boerken doodgeslagen te Zillebeke, ook West VI. is de schoone Hofstee van De Bellewaarde in brand gebliksemdde muren alleen zijn blijven staan, doch de schuren zijn gered met veel hulp van 't Volk; 't is een der oudste en schoonste Pacht hoeven van Vlaanderen, een heerlijkheid; te Thieltis de i3 jarige zoon getroffen van den Landbouwer Jan Zoul- le en Heef dood op den slag; 't kind kwam van den wed strijd der lagere scholen. Te Rollegem zijn 8 werklie den die bezig waren in 't Vlas, lam geslagen en konden verscheideuren geenen vinger verroeren; teWervicq is de vlasfabriek van M. Dorny in brand gestekenOogst en Tabak hebben veel schade: te Comen was 't Kermis en al de barakken vlogen ten gronde; alsook'ne Cirk met grooten mastte Bellegem een groote hofstede ver nield, met beesten en alze schatten de schade op 3o,ooo frte Ruddervoorde is de donderscherm ver minkt en de schouw der {Onderpasterij afgeslegentot Ardoye bij landbouwer Van neste, is in den stal een peerd doodgeslagen ran i3 1400 fr weerde en 't ander dat er nevens stond, was doofmaar zulke doofheid ge neest; te Moorslede zijn 4 koeibeesten en een kalf in de weide van M. Demeurisse doodgeslagen; zij waren on der eenen boom gaan schuilente Zonnebeke is d'hof- stec van F. Soenen in brand gesteken. DENDERBELLE. Het onweder van donderdag heeft hier te Denderbelle nog al hevig gewoed; bij Fer dinand De Cock op d'hoogstraat is de bliksem langs bo ven tegen de schouw ingedrongen en gheeft er letterlijk een fscheergebont in stukken geslagendan is hij in huis gedrongen. Ferdinand was bezig met eenen boter ham te eten; hij heeft de tas met koffie uit zijn handen gesmeten; aan hem zijn gelukkiglijkgeen erge kwetsu ren toegekomen als eenige roo plekken aan zijn been; wonderlijk! aan zijne kleeren was niets te bespeuren. Van binnen in huis heeft de ^bliksem ook hier en daar wat schade gedaan, zooals aan den plafond enz. In den hoek der schouw stond een geweer geladen waar hij een stuk uit den :kolf gehaald heeft, anders mankeerde er niets aan. Dan is hij langs de vensters wederom wegge gaan. Onnoodig de schrik te beschrijven van de bewo ners. Jan Onraedt Leven van den H. Amandus Leven van St Eloi 't Kasteel der Verdoemenis Doktor Gorus Roomen! uit Aalst naar Roomen De groote bende vanjan De Lichte Leven van Napoleon Robespeer Baekeland, groote Uitgave Handboekje van den Landbouwer of eenvoudige en door iedereen verstaanbare lessen over de Boerderij, door Leopold Govaert, Landbouw- leeraar, Hoofdonderwijzer en gezworen Landmeter te Petegem-Deinze, prijs o,85 franko o,g5 Verhalen uit de Fransche Revolutie 0,75 Genoveva van Braband 0,-75 Reis naar Aken »~rt, 0,75 0,73 0,75 0,75 2,00 i,5o i,5o 3,oo Aalst zaterdag Dendermonde, bell.-een 89, 00,00 a —,00 i Lijnolie 54,— a 54 5o gew. pluk 00,00 a 00,00 j Koolzaadolie65,00 a 00 00 Ts Mastelurn Rogge Garst Haver Lijnzaad 1 ,oo a 23,oo j ld. gezuiv. 69 5o a 00 00 18,00 a 20,00 J Lijnz. (Azofl) 2700 i5,— a i5,5o f Koolz.(Inl.) 3ooo 14,00 a 00 Ravisonzaad 1600 17,00 a 18 00 i Lijnkoeken 17 00 Koolzaadk. 14 00 a 00 Raapkoeken 12 00 a i3 00 25,a Lijnzaadolie 53,5o a Lijnzaadk. 17,5o a3 Tarwe 19 00 a 21 oc Aardappels 5,50 a 06 50 5 Rogge i5 00a i5 5c Boter per 3 k. 5,46 a 6 37 Haver 18 00 a 17 5o Eieren de 25 1,72 a 1 91 j Boter 2 a 255 Vlas de 3 kil. 2,5oa 3 5 Eieren 2 10 a 220 Viggenskopp .40,—a45— S ROUSSELARE.Zaaitarwe fr. nieuwe oude 23,50 1 25; roode22 ii23,50 roggelö h 17,00 Haver 18,50 1 19,50; Boonenl9 a 19,50; Aardap. 5,00 a 6; Boter 2,00 a 2,50 de kil.; Eiers per 25, 1,70 a 2; Viggens 18 a 23; koolzaadolie 63 63,50; Lijnzaadolie 53 a 53,50. VEEMARKTEN. Brussel Kalvermarkt: er waren g5o kalvers, prijs? s kilo levend gewogen 60 a 1 10. --- Ter veemarkt ware- 1.340 beesten, prijs per kilo.levend gewogen: Ossen 7ol o 98; Stieren 52a 80; Koeien en vaarzen 48 4 75. Er waren 600 varkens te koop; men betaalt per kilogram op voet 83 tot 0,93. 000 Schapen aan 18 a 22 fr. Veemarkt van Antwerpen: Verkocht vee: 122 ossex i* l,oo 2® 0,90 3° 0,80; 125 koeien o,85 0,75 o,65; 043 vaarzen 0,92 0,82 0,62; oi7Stieren o,85, 0,75 o,65 c88 kalveren i° kw. 1,08 2°kw. 1,00 3° kw. 0,88 Gent, Er waren 0888 koeibeesten,goede stalbeestea gingen van i,4ototi,6ode varkens golden vano 78 toto 9* cent. per kilo, levend gewogen.

De Werkman | 1890 | | pagina 3