't Eerste Nieuws. der Bisschoppelijke St. Aiphonsus de Liguori. Raadsel-Prijskamp UIT RUPELMÖNDE. N* Wij zijn samen 26 gezusters, ware ik niet geboren, dan bleef de naam van mijnen gebuur Rookgoed, ook goed. N* 2. Mijn eerste sluit het gansche land, In een nauwen broederpand; 't Tweede draagt geen enkle vrouw Die gekleed gaat in den rouw 't Derde ziet ge aan vrouw en man Voor 't gemak aan pot en pan, En 't geheel hoort aan den Staat, 'k Wed dat gij het alles raadt. N° 3. 'k Ben een prachtig nuttig dier, Zonder staart den helft van vier, En van kop en staart ontdaan, Ben ik lidmaat van het graan. N* 4. 4. Y. 4. PRIJZEN. 1. Voor het schoonste geschrift De Gasthuisnon door A. Snieders. 2 Voor de beste oplossing in verzen Het Zusterken der armen, door A. Snieders. 3. Voor de komiekste oplossing in verzen De Wolvenjager, door A. Snieders. Te verloten prijzen. 1 Reis rond de wereld. 2. Mceder Job. 3. Baekeland. 4. Roomen (uit Aalst) naar Roomen. De brieven op te zenden vrachtvrij binnen drij weken aan M. X. in de vier Eemers, Rupelmonde. o NIEUW EEREKRUIS. Vermits onze Koning Zijn Majesteit nu toch aan 't uitdeelen is van Eerekruisen, en nademaal hij hoort dat men op veel plaatsen zoo moeielijk de 9.°? 1890. - 18eJaar. - N° 928. - Verschijnt's Vrijdags Prijs in Bureel of Winkels S centiemen. Voor g'heel Belgen- land fr. a,5o 's jaars. Voor al de landen van Europa en voor d'ander Werelddeelen 4,50 's jaars. DAENS-MAYART, Achterstraat, AALST Portiuncula, den Eersten Vrijdag der Maand, den Eersten Zondag, algemeene Communie voor Kinderen, Jonkheden en Mansvolk; de eerste stap naar de slechtigheid en 't ongeluk is gewoonlijk 't verzuimen der Maandelijksche Communie.. Portiuncula, de Pelgrims naar Roomen in 1888 zullen de zoete uren niet vergeten, overgebracht tot Assisen,in die stille verrukkelijke landstreek, waar de rozen bloeien, de palm - en de laurierboomen, die stad op steilen berg. die prachtige kerk. dat groot klooster, de grot waar de Serafijn Franciscus ging bidden, in de vallei de kerk van O. L. Vr. ter Engelen en 't Kapelleken waar hij dien grooten Aflaat verwierf.. Men ziet daar nog het wonder der Roozen zonder Doornen en met de teekens der bloedvlekken. PARLOIR. Juli 24. Ontf. van M. V. Meirelbeke 5,oo voor het abonnement van Jufv. L. Thielt tot einde 1890. Van M. J. V. D. B. Petegem Deinze 2,5o tot Aug /S91. Van M. Ch. L. S. Mevlegem 2,5o lot Maart 1891. Van M. W. P. Meenen 5,00 tot einde 1S91. Dienstmeiden lang kan houden, zoo heeft de Koning der Belgen voorgesteld van een groot Eerekruis te geven aan d'oudste Dienstmeiden van zijn Land.... D opzoekingen totdies zullen gedaan worden... Ze spreken t' Aalst van een achtbare Dienstmeid Siska of Katrien, die nog lang gewoond heeft bij M. Lujckx zaliger. Pastoor van 't Begijnhof en die na zijn dood 1 vertrokken is langs de kanten van Bottelare, Meirel beke of dien traktus; leeft ze nog, 't moet eene der oudste Dienstmeiden zijn van ons Land. Aardige slaapmutsen. De tolbediende. Zoo, nlijnheer, ik meende dat er in uw reiskoffer niet anders dan lijnwaad, cols, remden, enz. waren De reiziger. Inderdaad. De tolbediende. En wat zijn dat die zes fles- schen cognac De reiziger. Dat zijn slaapmutskens. Proficiat Mie. Heer. Mie, er is nog veel water in den regen bak Mie. Mijnheer, van onder is hij nog vol, maar van boven is er niets meer in Diepte der Zee. In Engeland is een nieuw wetenschappelijk werk verscheren, waarin gezegd wordt dat de laatste proef nemingen bewezen hebben dat de grootste diepte der zee, tot nu toe gekend, zich b vind ten noorden van den Atlantischen Oceaanop dit punt hebben de pei lingen eene diepte gevonden van 83+1 meters. Jee- minis kinderen die daar moest invallen -" Eefte modelij kc waag. Kan ik hier slapen vroeg onlang s iemand aa eene logementhouder. Dat weet ik niet, was het antwoord. Zijt gij dan hier den baas niet «Ja wel. Dan moet gij ook weten of ik hier slapen kan. Dat is te zeggen ik kan u eene kamer en bed ge ven, maar of gij slapen zult, dat kan ik niet vooruit zeggen. I?e schat der Huisgezinnen. In Zwitserland, om de vliegen te verdrijven, wat doen ze? Laurierolie strijken op de tafels, deuren en vensters... Geen enkel vlieg komt er uit, de vliegen vluchten, teeren uit of sterven van verstikking. Voor menschen en dieren, om veel ziekten en on gemakken te vermijden, geen beter middel dan de propreteit, de reinigheid in huis en over kleeren... Ge vindt alzoo inBel- genland met honderde werkmanshuizekes die oprechte hemei- kes zijn... En waarom niet Werken is gezond en't water? Om vleeschzop in de hitte lang te bewaren leg wat houtskolen in den pot. 1Een zeer ge- zonde drank voor maaiers, pikkers en andere werklieden, die in d'hitte werken en grooten dorst hebben, water met haver in en een wei nig suiker, dit verfrischt en verkloekt. Voor den stank van de putten en riolen zet er een bakske kalkchoruur, waar de kinders er niet aan komen, want 't is wit gelijk broodsuiker, ook gemalen kaffé heeft de macht van de lucht te zuiveren, weinige menschen weten dat ge malen kaffé en groene kaffé gebrand, dat is nog beter, we moeten altijd altijd zoeken en aanleeren. In de warme Landen veel Europeanen stierven er in 't begin, om dat ze te veel voedsel en te veel vleesch namen; nu leven zij er volgens de gebruiken van 't Land en ze varen er best mcé; te Luik is een fabrikatie van Socis-de Bologne onidekt, waar het stonk als de pest; een oude gendarm ging erin en viel bij na in onmacht; en dat wordt gereed gemaakt en aan't Volk verkocht. Als 'ne mensch iets zou gewaar worden dat niet juist is of dat we moesten bezocht worden door ziekte, waarvan God ons wil bewaren, maar tegen 't geweld en staat niet; een allerbeste remedie is: Rogge, laten bruin branden gelijk kaffé, stampen, 5 of 6 lepels doen in eenen 1/2 liter wa ter, er een half pintje spiritus van wijn in doen, wel stoppen, laten trekken, alle 2 of 3 uren schudden, na 2 dagen er een half pintje spiritus van kamfer bij doen, wel schudden, laten trekken en zinken en dat nemen druppelsgewijze gelijk Haarlemsche olie, 2 a 3 druppelkes op een brokske suiker, op brood of in 'ne lepel. Eenige druppels van dien drank in wa ter gelongen, geven een allergezondste drank. Een ziekte, 't is gelijk welke, doorgaans ze begint met eenige dagen on- steltenis, 't verlies van appetijt, hoofdpijn, huiveringen, afge matheden enz. De middelen alsdan zijn. behalve diëta hou den, zachte dranken nemen, als matte wei, gerstewater, of aftreksel van lindebloemen, voetbaden nemen, als 't hoofd zeer doet of zwaar is.... De beste voorzorg, zoo leert men in alle Universiteiten, is de reinheid van ziel, huis, en van li chaam... G'hebt er die geneeSden en herstelden, nadat zij d'onreinheid van bun ziel eens wel hadden afgespeeld... En een groot punt dat is d'huizen wel net en proper houden, klein en rein... G'hooit dat zeggen van Geestelijken en Doc- teurs. dat ze zoo geern komen in huizekes waar het proper is, geen vuil nesten, alles wel geschuurd en gewasschen. De Belg is van over ouds gekend voor zijne werkzaamheid en we mogen niet afvallen. Gestichten zijn vast gesteld den 13 Oogst. Oei, is 't waar dat de jonge Petje Pruis den 2 Oogst naar Oostende onzen Koning Leopold komt bezoeken, in grooten gala? 'tZal daar 'ne gloriamundi en een ramoer zijn, De Congregatie van Nederbrakel zal dees jaar een schoon Jnbelfeest vieren met verrassing... Monte Cassino, abso luut naar Monte-Cassino willen gaan. In 't begin dezer week, ze vochten in Ar gentina, de Troepen tegen 't Gouverne ment en bijzonderlijk tegen den President die in den hai l van Volk is, 't schijnt dat hij handelt in de Financiën gelijk Napo leon III... Dat hij oppast! Er zijn nog Pri sons en Cachotten T'Antwerpen zijn ze van de duivels op dien PresidentWanzele, maandagtoeloop In Aalst waren er Vreemdelingen die studeerdigen om daar te geraken, en 't Herzele, binst dat onweêr is den haan verdonderd bij Sis Vogelare. Lede, bij Aalst, ver maard door 't laat openblijven der herbergen en door slecht jong Volk dat er op komt, Lede is nu ook ver maard detligerwijze, door een schoone Voordracht in de Vlaamsche Taalgilde t'Aalst: De Vincentiaan, een tref fend, leerzaam, opwekkend stukBrussel, welkschoon en kluchtig g'illustreed Programma over de Veldfeest der Werkmans-Patronagie St Stanislas en Berchmans Er moet veel bloei en iever zijn in die Sociëteit. Het Man na voorGodvr. Zielen door C. II. T. Jamar, dit schoon meditatieboek is overgebracht in 't Fransch. Te Water vliet gaat de Kerk hersteld worden en met eenen Toren bekroond, te Watervliet, waar onlangs die schoon Prijs- deeling der Zondagschool plaats had. Tot Hansbeke leeft zekere Jan Baptist Coppens, bijgenaamd Baron, in 't oud mannekens-huis, 92 faren oud en dees jaar voor den 81'"'" keer den Oogst pikkende; 11 jaren oud zijnde stond hij aan den Oogst en geen jaar heeft hij geman keerd. 'Te Wieze, vermaard door schoone Kerk, kas teel, hosch, eik, sas, kloek Volk, bij de W° CarolusVer- dickt, staan op éenen palm Mas, een meter lang, staan 417 knepperendat is groot nieuws, zegt't manneken van de gazet, alom geerne gezien. De Genever brengt 27 zware ziekten voort, dat is te Wareghem verklaard op de Vergadering van 't Matigheids-Genootschap.27 ziekten... En men geeft daar zijn geld aan In Ruma- nië gaat Princes Helena Cusa Ga6thuisnonneken worden. Die uit liefde Gods veel werkt, veel verlaat, veel ver zaakt, zal veel ontvangen in 't eeuwig Vaderland. Een Vriend schrijft ons: Deze week te Hoegaarde in 't Hage- land geweest. Daar ook steengroeven waar ze goeden grauwen kassei uithalen, sterken zulle. Hoegaardsch bier is vermaard, ze verkoopen het in d'herbergen aan 7 centiemen den halven lieter. 't College vam den H. Berchmans te Diest begint goed te gaan: 6 geestelij ke Professors en 1 wereldlijken. 13 Aug. Feest vau den II. Berchmans; de scholen, zouden ze dien dag niet vieren? Ze zouden er eene aandoenlijke Plechtigheid kunnen van maken. Nu spreken ze in 't Groothertog dom Hessen van valsche bankbrieljes nagemaakt per pho- tohraphie. Te Gent weigeren de Dicipels-Geneeshee- ren nog dienst te doen in de Byloke waar ze slecht behan deld wierden. Ze krijgen van alle kanten gelijk. Zaterdag 2 Oogst Feest van den grooten Held... Ja, Held... Napoleon I, op Sint Helena zittende, van 1816 tot 5 Mei 1821 (alsdan gaf hij zijnen Salü aan de we reld) daar op Sint Helena, hij las veel en overwoog diep; zekeren dag, na 't leven van eenen Heiligen gelezen te hebben, riep hij uitDat zijn waarlijk de groove Mannen in de wereld!... Hun eigen hebben zij overwonnenen dan gewerkt voor de Deugd en voor 't Volk! En inder daad... Waaruit komen al de Misdaden? Uit ongeregel de begeerlijkheden naar vermaken en naar geld... En als wij zien 'ne Franciscus van Assisen, die in de kerk van O, L. Vr. ter Engelen den grooten aflaat van Por tiuncula verkreeg, als wij hem zien alles verzaken, de Armoede en de Versterving vrijwillig omhelzen, dat hij mocht zeggen 'k Verzaak aan de wereld, aan erf en aan huis... Welk voorbeeld in de wereld! En dit voor beeld is van verre gevolgd door duizenden en millioenen menschen... En St Aiphonsus de Liguori, morgen, za terdag 2 Oogst is 't zijnen Feestdag; over 180 jaren te Napels geboren, rijk, geleerd, eêlman, een der beste Ad- vokaten; hij verlaat alles, hij trekt het Priesterkleed aan, hij sticht het Orde der Redemptoristen, bijzonder lijk voor 't Werkvolk; dat Orde, thans in g'heel de we reld verspreid, welk goed brengt het niet te weeg in de Samenleving!... Dat zc spreken, al degenen die een hunner Missiën hebben bijgewoond... Dat z'hun hert en hun ziel late» spreken!... St Aiphonsus was ook een beroemde Schrijver; 24 boekdeeler. heeft hij gele verd, zonder zijne Theologia; van in zijn leven wierden zijn Werken vertaald en in alle Landen; de Pauzen hadden die Boeken ©p hun tafel... 24 Boekdeelen, een goudmijn, doch buiten ons bereik; daarom heeft Pater TheeleD, een Vlaamsch Redemptorist, zich den lastigen arbeid getroost die boeken te doorlezen, te overwegen en in klein boekdeeltjes aan 't Volk meê tedeelen.... Rijke vruchten heeft die arbeid voorgebracht, met hon derde duizenden zijn die Boekskes verspreid; 't Boekje der Mis, o, 15 c. de Bisschop van Luik deelde het uit aan al de Vormelingen 't Gulden Beekje der Mis... 't Boekje naar den Hemel, voor Zieken en Lijdenden, o daar zit troost en sterkte in en zaligheid voor die lasti ge uren; wij geven het dikwijls aan Menschen die doodsbeeldckens doen drukken en altijd hooren wij O dit boekje is zijn gewicht weerd in goud Ter eere van den H. Aiphonsus, geven wij op ons 4® bladzijde de lijst zijner Boeken door Pater Thcelen uitgegeven en te koop in ons Burcelen. 't Wordt de Begankenis naar 't Kapelleken-Ter-Muren. Er gaat daar goede verbetering komenen nu zijn er 's zondags vier Missen, omdewille dat de helft der Kerk afgebroken ligt, voor d'Herstelling en Vergrooting. Vrede! Vrede! Er staat geschreven sedert 4000 jarenBeter in Vrede met een roggen kest in een arm hutteken als in twist en onrust in 't rijkste Paleis der wereld... En d'Ondervinding leert sedert 6000 ja ren Geen Vrede voor een goddelooze ziel Geen Vrede De Maand van St-Anna, allerbeste boekje aan 0,40 c. Een Framassonske, aan 0,12. Tooverboek 50 c.

De Werkman | 1890 | | pagina 1