<£k Boekwerken Argentina. Laatste Nieuws. De brillen worden opge zet voor de tijdingen uit Ar gentina, over welk Land er zooveel gesproken en ge- chreven wierd, op de dagen derLandverhuizing. Argentina, zoo wel beschreven in 't boekdeel der heeren Mari- chal, waar zooveel Europeanen hun geluk en bestaan zijn_gaan i, in 1857 waren er 4,951 Landverhuizers, in 1888 177,267 8, 1,413,014 personen; de reis duurt van 25 tot zoeken, (van 1857 tot 28 dagen.) Argentina! de groote tijdingen! sedert lang was er een geroetel en een gernmmelsel tegen den President M. Celnian en de Mannen die met hem regeerden; men sprak van konkelfoes, van tripotee- ring tegen de belangen van den Handel; verscheide Ministers, van 't recht bloed waren er al preutelende van door gegaan, de ge ruchten liepen t'Antwerpen dat de Voorzitter, aan 't bestuur geko men zoo mager als een vigilant-peerd,dat hij nu machtig en schat rijk was; dal hij meedoet met de smousen van Londen, om de belasting op 't goud hoog te houden; er is daar meest papieren geld in Argentina; en als de menschen moeten betalen in goud en naar de Banken gaan, ze moeten 300 fr. papieren geld geven voor 200 Ir. in goud. Sedert lang wierd er gemord tegen die nadeeligbeid; 't krediet van Argentina leed er geweldig door; de maatregels om den ak- cijns op 't goud te verminderen, wierden door den President tegen gewerkt; men liet bedreigingen hooren; hij luisterde niet en ein delijk is de Revolutie uitgeborsten vrijdag en zaterdag van d'ander week. Te Buenos-Ayres/d'hoofdstad van Argentina, die 450,000 In woners heeft. De menschen zijn te wapen geloo- pen, een groot deel der troepen heeft zich aan de zijde van 't Volk geschaard en er is gevochten geweest, geschoten, feworsteld verscheide dagen lang in e straten van Buenos-Ayres.De Bel gen zijn meest in de Provinciën dieper 't Land in, doch hoe groot moet hunnen nen angst geweest zijn, als zij die tij' dingen hoorden! Nu komt de vliegende Bode |met al lerhande tijdingen die moeten bevestigd worden: Dat er 1000 dooden en gekwetsten zijn; dat twee groote Generaals zich voor 't Volk verklaard hebben, o. a. generaal Campos; dat d'overwin- ning aan 't Volk blijft; dat er 4 mitrailjeusen voor :t huis van den President staan, doch dat hij gevlucht is naar SanRosario; dat hij weérkomt met ander Troepen om Buenos-Aires te belegeren; dat de Minister an Oorlog doodgeschoten is; dat 't Spaansch bloed hittig kookt; dat men eenen anderen President vraagt;dat er reeds een voorloopig Goevernement is; dat alles zal verenend zijn bin nen eenige dagen, dat de Beurs en al de Banken gesloten zijn; dat de Revolutie de beste gevolgen zal hebben. In Argentina is de Voorzitter gekozen voor 6 jaren; dan MOET er een andere komen; dezelve persoon mag maar herkozen worden na een verloop van 6 jaren. De Grondwet van Argentina is eene der beste en der vrijzinnigste van g'heel de wereld. De Gevechten zijn erg geweest en met Spaansche woede; de Op- staudelingen hebben de Kaserns en Arsenalen. Z'hebben minister Garcia gevangen genomen en den President doen loopen. De zaak moest op voorhand wel geschikt zijn, want in vier Provinciën is de Opstand losgeborten: in Buenos-Ayrcs, Catamarca, Cordova en Santa-Fé. Er is een felle wanorde. Dat Volk werkt anders niet veel en nu staat het al op straat, tot de kleinste pacjhakerkes toe, die neuzen zetten naar de Troepen van den President. Zondag moet er te Buehos-Ayres nog al gevochten zijn; maandag is de President teruggekeerd en wierd er een wapenstilstand ge- teekend ten 2 ure; dan verlengd; ten 5ure hooptemen een akkoord te kunnen sluiten en een Ministerie van Verzoening te vormen. Drij dagen voor den opstand had het Ministerie aan zijne Afgezan ten in Èuropa getelegrafeerd dat er in d'Argentynsche Republiek geen Samenzweerders waren, dat alles er gerust was en verzekerd. DLTTSCI1LAND. Een Comiteit van 28 leden was door den Reichstac, genoemd om het wetsontwerp der Regeering nopens de arbeidskwestie te onderzoeken. HetCentrum telde in die Commis sie 8 leden, 7 bewaarders,5 progessisten, 3 socialisten, 3 nationa- len-liberalen, 1 der Volkspartij, 1 Polak. Na langen redetwist, en 16 zittingen, is het wetsontwerp der Regeering met eenige klein veranderingen aangenomende Zon- i)agrust wordt uitgebreid. In geen geval mogen de Kinderen meer dan 6 uren werkende getrouwde vrouwen niet meer dan 10 urenvoor de vrouwen is het nachtwerk volstrekt verboden. Lezen zan Don Bosco de Wonderbare met groot portret in Photagraphie2,00. JUBELFEEST ST. V1NCENT1US. Verleden zondag ben ik naar St. Maria Hoorebeke gegaan om een feest bij te wonen, waarbij de leden der Conferencie van den H. Via- centius a Paulo, den 25S,C verjaardag vierden der stichting hunner Con ferencie. Acht leden vierden terzelvertijd hunnen jubile van 2S jaren Vincentiaau. Des morgens om 6 ure gezongene vroegmis, ter eere van den H. Vin- centius, waaronder algemeene Communie en waaraan meer dan 200 personen deel namen. Om 9 ure Solemnele Hoogmis in schoon muziek. Na het Evangelie sermoen door den E. H. De Wildeman, superior in het collegie Audenaarde. De kerk was te klein 0111 al liet Volk te be vatten. Onder de mis werd er door den heer voorzitter der Conferencie eene omhaling gedaan, ten voordeele van de Conferencie. Om ix algemeene vergadering. Meer dan t5o leden waren er in tegenwoordig. Na het gebed en den gewoonlijken welkomgroet aan de leden toege stuurd, werd er een breedvoerig verslag gedaan van al hetgene de le den verricht hebben gedurende de 25 verloopene jaren. Onder ander zegde de verslaggever, dat de leden reeds rond de 10000 fr. aan de arme menschen uitgedeeld hebben. Schoone som, niet waar Welke dankbaarheid zijn de arme beschermlingen daarvoor aan de Vincenti- anen niet verschuldigd Daarna worden de heeren voorzitters der tegenwoordige Conferenciën uitgenoodigd een kort verslag te doen no pens den tcestand waarin elke Conferencie bevindt. Hebben daaraan beantwoord de broeders van Godveerdegem die met 22 mannen op eenen camion waren afgekomen, Sulsicque met 12, Segelsem met i5 en verders nog de Vicentianen van Leeuwergem, Erwetegem, Velsicque, St. Maria Audenhove, St. Denys Bouclé, St. Blasius Bouclé, Aude naarde stad, Audenaarde collegie, enz. enz. Alvorens het gebed na de zitting te lezen, nam de heer algemeene voorzitter der Conferencien van het Bisdom van Gent het woord, en drukte zijne voldoening uit over het welgelukken van dit schoone feest. Hij moedigde al de leden aan om voortaan meer dan ooit al de plichten van ware Vincentianen te vervullen. Zijne woorden werden met veel aandachtigheid aanhoord. Om 12 1/2 ure was het banket, c m 3 ure Lof en te Deum, en des an derendaags had er eene schoone brooddeeling plaats aan al de Armen der parochie. In een woord het was eene der schoonste feesten die ik ooit heb bij gewoond. Eere dus aan de Vincentianen van St. Maria Hoorebeke, en aan al de medebroeders der omliggende Conferenciên die dit Jubelfeest door hunne tegenwoodigheid hebben opgeluisterd. F)p Rpiir^ Belgischerenten flauw gestemd. De 3 1/2 1.2 k 102.20 3 0/0 in daling a 97.75. Annuiteiten 3 0/0 94.75. Buurtspoorwegen 3 0/0 94.75. Loten Buurtspoorwegen 106 25. Deze hebben hunnen intrest koepon van i5 Juli reeds gansch herwonnen. Menigmaal hebben wij de aandacht onzer lezers op deze loten geroepen. Antwerpsche g5.25. Brusselsche g3.5o. Aan deze prijzen zijn de leste het voordeeligst; er zou enkel een ver schil van fr. 1.25 tusschen beide mogen bestaan. Stedelijke leenin gen 3 o/o in goede stemming. De aandacht der Beurzen is bijzonder getrokken op de gebeurtenis sen die in dit oogenblik, in de Argentijnsche Republiek plaats hebben. Er is daar eene omwenteling uitgebersten van het volk tegen een onkiesch en gehaat bestuur. Alhoewel de telegrammen die ons toe komen malkaar tegenspreken, schijnt het toch dat de oproerlingen de bovenhand hebben. De toestand was sedert lang gespannen. Ern stige ftnancieële bladen zijn van meenig dat de omverwerping van het huidig bestuur de oplossing der geldcrisis zou bespoedigen. Ij, De Keizer van Duitschland zal LSlET NIÉUWS. j? Oostende vernachten;... de Duitschers zullen hoch! roepen en Lebe! tegen de baren op! En de Preêkstoel van Eckloo is er aangekomen; een prachtig meesterlijk stuk, uit de Werkhui zen van M. Lippens te Gentbrugge, een stuk weerdig van die schoone nieuwe Hoofdkerk. D'Hrp! D'HOP! z'hangt aan 't stropze vervalt met den minnut; 't heeft te veel geregend, te lang zuur en koud geweest; er zal bitter weinig Hop zijn; voor 1889 wordt 25 fr gegeven, voor 1887, 50 a 54; ;voor 1890 75 a 90, prorata. In 1876 st. d'Hop van Aalst in octo. 130 a 150 fr. in dec. 140 fr. De Kroon des Hemels, 2,00 In 1877 5° 9 57 fr. In 1878 >64 fr. 41 fr. In 1879 >90 fr. 80 fr. In 1880 >42 fr. 62 fr. In 1881 64 fr. 50 fr. In 1882 28S fr. 400 fr. In 188365 fr- 9 75 fr. In 1884» 82 fr. 80 fr. In J885 47 fr- 9 6®fr. In 188631 fr- 9 3ofr. It. 188745 fr- 9 28 fr. In 1888 extra pl. 80 fr. 37 fr. Beveren-Waas in vermaard door zijn schoon kasteelen en wandeldreven; Iseghem voor zijn spaarkassen en lijfrentkas, die het i6e Verslag hebben uitgezonden, waarover broederen uitleg I ia v. n.; en Hamme is vermaard O. a. door zijn oude kaatsers, die er d'ander week speelden, msnuen van 30 tot 70 jarer speel den van 4 tot 8 ure 's avonds. De jacht op't waterwild is open in al de Provinciën van 1 Oogst. Zondag 3 Oogst, de groote Paardenloopstrijden van Ooster- zele. Nu wordt er gewerkt op den Buiten; gewerkt 14, 16 uren daags, gewerkt en gezweet; Eere en Dank aan dit zwoegende Land bouwers-Volk; ze werken voor 't bestaan, voor den Boterham van Koning en van Bedelaar. Zonder Tarwe en Bloem, wat zouden wij doen? Keizer Wii.hf.lm vertrekt naar Oostende op 1 Augustij, den 4 zal hij in Engeland zijn in 't eilandje Wight, den 11"* te Berlijn terug; den I8e" scheept hij in voor Rusland om de groote mannévers bij te wonen en dan keert hij naar zijn land terug om de spiegelge vechten te commanderen op de kusten van Schliswig. Te Guatemala is de President bijna doodgesteken door eenen Indiaan, opgestookt door zijn tegenstrevers. Ze vreezen voor gramoesjeiingen bij 's Duitschland'Keizers bezoek tot Oostende. De Oogst wordt geloofd en geprezen. Nu voorzeggen ze fel goed weer, tot in October; die leeft en niet blind "wordt, zal zien. De Minister van Oorlog heeft bevolen van zeer gewillig te zijn om Congés te geven voor den Oogst. In Spanje, langs Valencia, zijn nog altijd slechte nesterijen. Te Buda-Pest hebben ze zondag 2 geweldige schokken van Eerdbeving gehad. Te Moravia en in Hoog-Oostenrijk hebben ze zaterdag nacht dezelfde schuddingen gevoeld. Tot de naaste week; wij hopen, met den Bijstand, alderbeste Nieuws te konnen meêdeelen over d'Argentienen, .den Oogst, de Weéren en de Gesteltenissen. Elk is vriendelijk gegroet. van St Alphonsiu's de Liguori, uitgegeven door Pater Theelcn en tc koop in ons Bu- reelen. Werf, Eiland Chipka, Aalst. De Glorie van Maria, dat meesterstuk, waaraan de H. Alphonsius 3o jaren heeft gearbeid, al de schrif ten der Kerkvaders raadplegende, il' deel 402 bl. in band 1,95 2° deel 640 bl. in band 2,95 Bezoeken aan 't H. Sakrament, de H. Maagd, den H. Josef, met de vurige pijlen, de kenteekens der Goddelijke Liefde, Mis, Gebeden voor Biecht, Com munie, Vespers, Kruisweg, enz. St Alphonsus stierf in 1789; van dan af was dit boek vertaald in alle talen van Europa en 5 jaar nadien verscheen de 5° Nederduitsche uitgaaf. Kardinaal De- champs schreef aan Pater Theelen dat dit boek bij uitmuntendheid de vrome beoefening is der Devotie tot het H. Hert, welke de voornaamste devotie moet zijn van den Christen, daar zij eene hulde is van vu rige liefde jegens Onzer Heer Jesus Christns. Prijs kleine letters, linnen band t,35, leeren band i,65; groote letters linnen band 1,80; leeren band 1.90. Passieboek, of omstandig verhaal van het lijden van Jesus Christus en van de smarten van Maria, met godvr. overwegingen en gebeden Prijsgekartonneerd 1,60 in band, roode snee 1,80 Overwegingen op d'eeüwige waarheden, of een gedu- rige Zending met opwekkingen, voorbeelden, over- wegingen, aanroepingen; een der belangrijkste wer ken van St Alphonsus. waardoor duizende zondaars zijn bekeerd; 't is in vorm van kerkboek, in band, roode sneê 1,70 De weg der Goddelijke Liejde, 407 bladz., bemerkin gen en overwegingen voor al d'omstandigheden des levens; 't is onzeggelijk welke troostende en opwek kende bladzijden dit boek geeft, en hoe de ziel er in versterkt wordt en tot de Goddelijke liefde gepraamd; de hoofdstukjes: Over de kwellingen der ziel zijn goud waard. Prijs in bard roode sneê i,3o. Uitgezochte Gebeden uit de werken van St Alphonsus, kerkboek in leeren band aan 1,60; men heeft erin een Mis voor al de dagen der week, verders al wat ee; kerkboek behelst, maar alles getrokken uit de werkei van St Alphonsus.... Het moet danig veel werk ei moeite gekost hebben zulk boek bijeen te vergaren. Beoefening der Goddelijke Liefde tot Jesus Christus, voor de zielen die verlangen hunne zaligheid te ver zekeren en naar de volmaaktheid te streven. Prijs in band met roode sneê 1,40. Bisschop Du- panloup schreef van dit Boekje Het is een meester stuk van zalving en godsvrucht. OVERWEGINGEN voor de Feestdagen van deu Advent, Kerstmis, Drie Koningen. Vasten. Pa-.chen. Sinxen, H. Sacramentsdag, Allerheiligste Hart, en; 572 bl. in band roode sneê 1,40. EEN UUR Aanbidding voor het Allerh .akramcr i gekartonneerd 0,40 DEVOTIE tot den H. Josef o,a5. Nu volgen een reeks allerbeste Volksboekjes, klein van formaat, gering van prijs, maar groot en kosleFy van inhoud Gelijkvormigheid met Gods wil o. tS Wijze om gedurig met God te verkeeren o, i5 Devotie tot de zielen des Vagevuurs o, 5 Devotie tot den H. Jozef 0,25- De 4 voorgaande boekjes, met een Bijvoegsel va gebeden in één band gecartonneerd linnenband o, 90 Hoe voordeelig dagelijks Mis te hooren o,ió Naar den hemel! of de kunst om blimoedig tv lijden o,i& Het wapen des Christens, Gebed o,i5 Over het dikwijls Communiceeren o 1S Het H. Hart van Jezus, Novene o,i5 Ë:zus in zijn Sacrament van liefde o,ï 5 e Namen onzer Moeder en hare Feeftdagen c,t5 De 7 voorgaande werkjes met een Bijvoegsc' van gebeden, in één band onder den titel Acht Bloemen, enz 1,4c Keuze van een levensstaat Het Kind van Maria o, iS Zeer krachtdadige Novene ter eere van O. L. Vr. o,i5 De allerheiligste Rozenkrans, door den Eerbiedw. Pater Sarnelli 0,15 Gedachten en Gebeden voor hen die lijden het 1000.75 1 ex. 0.08 Hoe heilzaam het is dikwijls te biechten het 25 i,j5 Vagevuur en Hemel overwogen op den H. Kruis weg het 100 6,oov OO WISSELKANTOOR D. MAYART 15 achterstraat 15 Aalst. Aan en verkoop van openb. fondsen a lfr per 1000 Commis.. Kosteloozeinlichtingen over alle weerden, enz. enz. Huis van Vertrouwen; LAATSTE BERICHTEN. Gisteren brandde het'nog altijd te Bordeaux. Te Bautersem isd'Hofsteê afgebrand van pachter Adams, de man was op 't veld; om zijn geld te redden, vloog hij 't vuur in en vond er den dood, even als zijne kin deren. 't Is een Bruggeling, M. Verhelle, die nu den Eersten Prijs van Roomen heeft behaala. Te Thourout in de statie is door den trein uit Yperen overreden en gedood de werkman Winne, oud 24 j. Over Argentina zijn de berichten zeer wispelturig; ze spreken van akkoord en demping Jdes Opstauds; aan 't hoofd van den Opstand zijn machtige en acht bare Lieden, die nog President geweest zijn, o. a. Uriburu en Romero. De Mogendheden van Europa hebben hun schepen in d'have doen liggen, voor 't geval dat het er tc nijg zou spannen. Te Lokeren aan de kerk, is een zware plank gevallen op 't hoofd van oen timmerman Hubert Loning, zeer erg, de nek spier af.

De Werkman | 1890 | | pagina 4