Revue. De BOEBEN. De Prijsdeelingen. loopende nieuws, De mode van den dag. Stemme: De Walen-boerof De boer zijn hof is afgebrand. 1De mode die is niet alleen, Gelegen in de kleeren Gelijk men ziet bij groot en [kleen, Bij damen en bij heeren. Aanhoort hier mijn gewag: De mode van den dag, ls liegen en bedriegen, En haatennijdenschelmerij, Hetgeen ons zonder liegen Brengt in deslavernij. (bis. 2. Van eer en deugd spreekt men niet meer, Dat is thans buiten mode; Men ziet het klaar zoo menig keer, Men doet nu al voor d'oorde; De wereld heel verkeerd, De jonkheid gansch misleerd; Een kind van vijf, zes jaren Dat moet zijn heer en meester zijn, Het smoort alreeds sigaren, En is van grooten trein. (bis.) 3. De goede vrienden zijn zoo raar, Als sprakelooze vrouwen; Hebt gij nog eenen vriend, voorwaar Past op voor zijne klauwen, En klaagt gij van gebrek, Men pakt u bij den nek Voor uwe laatste duiten, Want baatzucht is de god van 't land; 8 Oogst 1890. -18° Jaar. - N" 929. - Verscnijnt 's Vrijdags Prijs in Bureel of Winkels 5 centiemen. Voor g'heel Belgen- land fr. 2,5o 's jaars. Voor al de landen van Europa en voor d'ander Werelddeelen 4,5o 's jaars. DAENS-MAYART, Achterstraat, AALST PARLOIR. Aug. i. Ontf. van M. D. Waarmaarde 5,oo voor 1890 en 91.VanM. P. J. B. Bornhem 2,5o tot Maart 1891. Van den Eerw. B. P. Gent 2,5o tot Aug. 1891. De taal van Helgoland. Ws haita dw derstu biste yne bymil. Dyn name wird bei- ligt. Dyn ryck to komme. Dyn wilté moet schoen op yrtryck as yne hymil. Ws deilex broe jow ws jwed. In verjou ws ws schylden as wy vejan ws schyldnirs. In lied ws naet in ver- sieking, din fry ws vin it qwaed. Din dyn is it ryck. de macht in de heerlinckheyt yn yewicheyt. So moettet weze. Dat 's de Vader Ons in die taal, welke, zoo men ziet, zoo schrikkelijk veel van de vlaamsche niet verschilt! Die hem tegen toekomende week van buiten kan, krijgt... een schoon beêldeken zegt de ware Volksvriend van Mechelen. Notenblaren. In de zon gedroogd en als thee opgeschonken, zijn, zegt men, eene excellente remedie tegen brand en uitloop. 'I Was ie gekoven. Mijnheer. Maar jongen, die postzegel wil niet plakken. Jongen. Ik geloof het wel, mijnheer, gij zijt al de vierde, die er aan likt, zonder dat hij houdt. En zonder oorden buiten Is mode t' allen kant. (bis.) 4. Eenieder maakt van zijnen neus, Dat is ook van de mode; En vele mannen heel fameus Zijn dikwijls zonder oorden; Elkeen is trotsch en fier, Men kent geen werkliè meer, Het zijn al damen, heeren Met zonnescherm of stok in d' hand, Die men ziet promeneeren, In stad en op het land. (bis.) 5. Men lacht en spot met alle man. 't Zijn ook al nieuwigheden. En hij die niet wel stoffen kan, En heeft geen waren vrede. En voor nen korten tijd Dat men in school verslijt, Wilt ieder zijn geprezen, En hebben ook het meest verstand, Daarbij nog meester wezen En hebben d' overhand. (bis.) 6. Wij zijn in een verlichte eeuw: Het zijn al kunstenaren, Die allen maken groot geschreew In het bedrog ervaren. Zij bouwen een fabriek Ai naar den laatsten schik; Maar zulke wijs van leven Is droevig voor den akkerman, -Die schier niet meer kan leven, Of niet bestaan en kan. (bis.) F. V. I. Zondag, schrikkelijk gere gend, maar maandag solaas, en aijnsdag een weer van Ilelder- gem, vroom en blij, verrukke lijk jaargetijBijzonderlijk de Morgendstond waarlijk goud in den mond, en die de vroege uren niet geniet, het schoonste der Schepping nooit en ziet. In Argentina, in Argentina, de Voorzitter Dr Celman, van alle treffelijke menschen veracht, is teruggekeerd naar Buenos-Ayres met versterking; ons Vrienden hadden geen poêr meer; z'hebben de wapens moeten neêrleggen met belofte van kwijtschelding.... De Voorzitter wordt ten halze gelegen om zijn ontslag te geven, hij kan geen Ministerie bijeen krijgen; hij moet in zijn Paleis bewaakt worden; maar 't is een frank en stoutmoedig man, daarbij geldzuchtig en wrek; en liever als zijn geld af te geven, zou een wrek sterven.... Met al dit geharrewar zit het leelijk scheef in de Finantiën, en is er een betrekkelijke onrust bij de Personen die Argentientjes hebben... Iloe meer geld, hoe meer last, maar elk toch zoekt dien last. Met Crispi in Italië blijft het droef gesteld, en zijn bijwijf wordt als vorten visch uitgebeld; 't Volk kan geen slij perij verdragen. Te Napels zijn 'tal tegenstrevers van Crispi die in den Gemeenteraad gekozen zijn. 't Zijn goei die zich beteren; de verbanning naar Syberië is door den Rus afgeschaft; dat hij nu algauw de slachtoffers doe weêrkeeren en die menschen goed behandele, als herstel ling. Te B*'lijn is een Congres van 5000 Geneesheeren en ze zeggen dat de Hoofdminister Caprivi de Grondwet van Duitschland zou willen veranderen, in den zin van de Ministers verantwoordelijk te maken, hetgene men niet zou kunnen afkeuren. Ze naderen!... De Gestichten en Scho len die nog prijzen noodig hebben? bij De Galan D^ens, Molenstraat, Aalst, is er grooten keus en in ons Bureel zijn verscbeide aanbevolene Boeken: Pater Damiaan 5o c., Leven van Mgr Lambrecht o,25, (afslag voor groote getallen); 't Nieuw Testament met platen r,oo; de Trappisten o,5o; De Kroon des Hemels 2,00; Leven H. Aloysius 2,00; en veel ander Boekwerken, reeds dikwijls in De Werkman aanbevolen; wij roepen ook d'aan- dacht op de Boekwerken van St Alphonsius, op ons 4d0 pag. kleine kolom aangekondigd.} Keizer Wilhem is nu in Engeland. Te naaste jaar zal hij naar Spanje gaan, met den bijstand, en spreekt zelts van naar Parijs te trekken, want hij is voor den Vrede tusschen Arm en Rijk, Meesleren Werkman, en voorden Vrede tusschen de Mogendheden. Zijn woord is Geen Vrede of Geluk is er mogelijk met de Vrijdenkerij. Er verlaat veel Volk de stad Toleda, in Spanje. InPerou is zekere Bermudez pesibelijk Voorzitter Ze zijnte- genwoor- aan het werk, van 3 ure 's morgends tot half twaalf, dan van 3 ure tot 's avonds 8, 9 ure, zoolang er een glimmerke licht te zien is aan den Hemel... Ze noe men dat langs Denderhautem EEN SPANTE, die duurt van Juli tot October...'t )s voor den Boterham vaa Koning en Bedelaar dat de Boe ren zoo hard werkenuit den grond moet alles komen; zonder de bewerking van den grond, de Ministers, de Gouverneurs, Prokureurs, Ingenieurs, Senateurs, Advokaten, Notarussen en al ander gestu deerde Heeren zouden vergaan van honger; 't is na wel gevoed te zijn, dat ze best kunnen studeeren. Ten tijde als Keizer Karei te Gent verbleef, met zijnen schilder Pieter Coucke van Aalst, een zijner Hovelingen, een rijke zwierige jonker, kwam eens al lachende vertellen dat hij een boerken had gezien, zoo krom als een sichel en zoo zwart in zijn wezen als een kastanje... Keizer Karei zweeg, gelijk hij kon zwijgen als 't zijn moest, dech hij peisde in zijn eigen'k Zal u wel vinden Elk zijnen toer, zegt de boer... 's Noenens aan tafel, de jon ker kreeg geen brood, 's avonds ook niet en 's ander daags ook niet's namiddags kwam hij zijn beklag doen, zeggende dat hijgingziek worden en zonder brood niet kon leven... Brood is eêl! Hebt ge water, hebt ge brood, klaagt van geenen hongersnood. De jonker deed dus wreed zijn beklag zonder brood, zegde hij, kan ik niet le ven Ha, riep Keizer Karei uit, dat g'heel zijn hof het hoorde, Ha. ge kunt niet leven zonder broodge kunt den grond geen enkel graantje doen opbren gen, en ge spot met de menschen die zich krom werken in den grond en die d'hitte van den zomer trotseeren, om u eenen goeden Boterham te be zorgen!... Ge durft daarmcê spotten!... Hoort 'tls goed voor eenen keermaar als ge op den termijn van een jaar, een kromgewekte boer tegenkomt, gelijk op welke plaats, en als gij hem niet beleefdelijk groet, de visu, dat g'heel de wereld het ziet, dan jaag ik u affron- telijk uit mijn hof. Arbeid met 't hoofd enden geest is ook lastig en elk verdient eerbied eerbied voor zijn deftig en nuttig bedrijf. Wel, 't goed nieuwsIn 'tkort d'algemeene Ver gadering der Xaverianen te Brussel in de Spiegelstraat en 't schijnt dat Dichter De Koninck er zal komen spre ken. Dichter De Koninck, de Schrijver van 't Mensch- dom verlost. Over eenige weken was |in 't zelfde lokaal een Vlaamsche Kermis, tot onderhoud van de bescherm- kring aldaar bloeiende en groeiende De Kinderen De Jonkheid Als ge die jonge Leergasten ziet aankomen, zoo open- hertig, zoo rein, zoo gelukkig, o dat ze konden opgroei- en in eer en deugd, welk geluk voor de Familiën en de gansche Samenleving!... Indien de Kamers alle jaren twee maand studeerden op dit kapittel, 't en ware geen momentje te veel... De Jonkheid De Christene Jonk heid, een Land van deftige Jonkheid is een rijk Land en een gelukkig Land... Die in werkhuizen, op fabrieken, door woorden, in feesten en plezieren, de jonge Werk gasten verergert en verderft, wee, vloek aan hem! hij is een groote, een wreede booswichtDat ge moest een kind zien slaan, ge zoudt roepenLafheid, boosheid en wat is een kind-slaan tegen een kind in 't slecht dom pelen en vermoorden van 't huiselijk en hun eigen ge luk! Een Amerikaan heeft eer, machien uitgevonden om op een uur tijds 700 boterhammen te snijden en te plek ken. Denderhautem is vermaaard voor ziin goei aardappels en zijn kloek openhertig Volk en MËIREL- BEKE krijgt tot in Engeland en Amerika, een groote beroemdheid voor zijn Beeldhouwschool. HERDER- SEm, bij Aalst, 't Muziek van die achtbare Parochie heeft den titel verkregen van Koninklijke Harmonie. Sedert 1785 bestaat het zonder de minste onderbreking en in dat jaar kreeg zij haar eerste Vaandel in d'AbJj van Affiighem. Het Vaandel is versleten, maar het cij fer is in de nieuwe en rijke Vlag ingezet. Er is te Wieden, een voorstad van Weenen een GasShaus of Hotel, dat 31 trappen heeft, 1500 kamerscn2ii2 Logistgasten. Te Fontainebleau (Fr is den grooten vijver geledigd't was leên sedert dat Napoleon III er eens bijna in verdronk; aoookarpels zijn gevang^, er waren er bij van 20 pond gewicht en met baarden, d'hai- ren zoo dik als ijzerdraad. Te La Rochelle is overle den M. Emmery, 95 jaren, kapitein der Vetterans, »og te Waterloo gevochten; op de slagvelden opgebracht; zijn moeder was vroeg gestorvenzijn vader nam hem meè in zijnen ransel; in zijnen ransel, zijn vader wierd doodelijk gekwetst, viel neêr, en den kleinen Emm&ry lag in 't bloed... Wreede Oorlog! Pax, Yrede! In den Kanada staat de Oogst ook buitengewoon. In Sj^nje verbetert het niet. Hebben wij iets verdiend, wij zalien iets krijgenen dat Menschdom dat Menschdorr. Te Roubaix en Frankrijk, de weêrspannigen en achter blijvers die willen genieten van de kwijtschelding ofte gratie, hebben tijd tot 21 October,mits hunne verklaring te doen in de Bureelen van 't Consulaat, Grand rue 158. D'adviezen voor de deserteurs zijn nog niet ingekomen. Uit Zwitserland, Rorschach, is zekere G. Muller te voet naar Jerusalem. Hij gaat langs Constantinopel. Dat liet posten zijn Ze vreezen in Argentina een nieuwe Opstand, als Voorzitter Celman niet afzeilt. RARETEITEN. Te Moerzeke, bij Kobe-Sis Stuyvers, aan den molen-, zijn 3 weezen, knechten bij éenen boer en aan malkaar geen Familie. De Miljonnaii M. Marcus Mayer heeft de Reis van San Francesco naar Londen gedaan op 16 dagen, 't is een afstand van 665o uren; 't was voor een wed ding van 100,000 fr. In St Lodewijks Gesticht te Moll wierd met de whistkaart gespeeld door de knechten P. Lie- vens vraagt. H. De Kezel zegt: abondance, M. Weyts miserie, H. Leenen Solo-slim; het was in de tegenwoordigheid van eenige Broeders; of er een goed glas dobbel gedronken wierd, laat zich gemakkelijk verstaan.

De Werkman | 1890 | | pagina 1