Aan de koolputten. oope^de Nieuws. Boekwerken I De W erkman De schat der Huishoudens. Tegen Petrolbrand Er melk opgieten. Tegen Kelteken en Cholerine In afwachting Tan de Dokteurs, zijn veel menschen geholpen met eiwit te klutsen, er wat suiker in te doen en dit lepelsgewijze te nemen. Tegen de vliegen De deuren, venster boorden, tafels enz, met lau rierolie bestrijken. In Zwitserland gebruiken de Been houwers dit middel en hebben er zich van te beloven. Tegen eene loose long Zwijgen en vermijden. De Appel is de oudste gekende viucht en ook de gezondste. In den appel zijn zuurstoffen, die aller - voordeeligst op hoofd en maag werken, 's Avonds een appelken eten wordt zeer aanbevolen. Om ap pels en peeren lang te bewaren, moet men ze pluk ken in 't laatste van d'afgaande maan, met droog weèr, drij weken voor hunnen rijptijd, want alle fruit dat rijp wordt op den boom, verrot gauw. Om appe len bijna een jaar te bewaren, leg ze op een plaats niet te droog af niet te vochtig, entredeux. en werp er wat eiken- of notebladers tusschen. Om fijne ap- pelkoekskes te maken: er het klokhuis uitbooren, d'appelen schellen, in schijfkes snijden, ze bestrooi en met kanneel, er een weinig brandewijn op gieten, ze daarna cm de pan leggen met fijnen deeg., 't Is lekker Om appelen te stoven moet men zure ap pelen nemen, ze schellen, er wat citroen ingieten, broodsuiker indoen en laten koken. Om appelen fijn te braden, boort er 't klokkehuis uit; bestrijkt een schotel met boter, plaatsi er d'appelen in, be strooit ze met bruin meelsuiker, voegt er twee lepel - kes water bij en zet in den oven. In 't Friesland doet men alsvolgteiwit tot sneeuw slaan met ge stampte suiker, gemengd met zes dunne cltroenpel- len of bevochtigd met 't sap dier pellen, daarmeè el- ken appel afzonderlijk bedekken, in een schotel ge legd, •versuikeren en in den oven zetten. 29 Oogst 1890.-19® Jaar. - N° 932. - Verscnijnt 's Vrijdags Prijs in Bureel of Winkels 5 centiemen. Voor g'heel Belgen- land fr. 2,5o 's jaars. Voor al de landen van Europa^ en voor d'ander Werelddeelen 4,5o 's jaars. DAENS-MAYART, Achterstraat, AALST PARLOIR. Ontv. van Jufv. H. V. B. Brussel 2,50 totfeb. 4892; van M. S. Altmunster 4,50 tot Juli 1891. Wij hebben gedrukt schoon Litaniën van den II. Do- natus, «iet Portret aan 2 centiemen, goede winst voor den uitverkoop. Een allerbeste fransche Lezing is: Lettres sur la Terre Sainte, ou récit d'un voyage en Egypte, en Palestine et dans le Liban, traduit du flamand par l'abbé A. Laga, 2 groote boekdeelen in 8n, met lijnwaden om slag voor 4,1)0. Een schoon beschrijf en korrekt fransch. Litaniën van 't II. Aanschijn, op dik papier 1 fr. de 100. Te bekomen in ons Bureel, alsook die fransche Boe- ken. Mag er een enkel huis zijn in Vlaanderen, waar men 't Leven niet heeft en niet leest van onzen moedigen en heldhaftigen Landgenoot, Priester Damiaan, Apostel der Melaatschen in Molokai? Dit schoon Levensbeschrijf kost 50 centiemen en is te koop in ons Bureelen. De Drukkerij van 't Eiland Chipka. Lollekes. Ze spraken van de kunst om 't geschreeuw der die ren na te bootsen. Ik, zei een Lovenaar, ik ken ie mand die als hij 't gekraai van den Haan nadoet, de Zon staat op. De derde man: Frits ging naar Brussel bij een zij- ner vnenden die hem drie heeren voorsteldeM. Muller, koopman, zegde hij. M. Mudal, schilder en Mr... M. 't Is wel, 't is wel, zei Frits, de derde ken ik. Maar hoe is 't mogelijk 't is een eersten keer dat gij naar Brussel komt. Vriend, zegde Frits, ik ken hem wel: de derde is een beurzensnij der, want Vader heeft mij altijd gezegdDe derde man te Brussel is een beurzesnijder. Nog niet genoeg: Bij eenen escamoteur, men moest maar betalen in het uitgaan... Een boer ging weg zonder betalen. Hé. vent, riep de schermmeester, betalen? Betalen, Mr, zei de boer. is 't nog niet wel, als ik u de vijf franken laat, die gij daar straks uit mijnen neus hebt gehaald? Juist. Een fakteur komt ergens met eenen brief voor iemand die al 2 jaar dood is.... Aanstonds schrijft hij op den enverlok van den brief: Vertrok ken zonder zijn adres te laten. f Antwerpen, op een afgelegene wijk is een uithang bord alsvolgt Hierboven woont M. Spierling, kleer maker, die broeken maakt, vier trappen hoog!!! Eenige gasten wa1 en te Parijs aan 't spreken over d'huishoudens Ik, zegde een dikke zatlap, ik ben 82 jaar getrouwd en op g'heel dien tijd waren ik en mijne vrouw maar ééns van't zelfde gedacht 't brand de in ons huis en elk van ons twee zocht om ten spoedigste buiten te zijn 't Zijn er andermaal droeve spektatakels. Dwees loopen, zuur en bitter, morrend en noodsch, de wereld tegen dank staan, drinken en niet willen werken,luisteren naar d'opstokers l van 't Socialismus, naar Deffessaus en consoor- ten. Maandag waren er 16,630 in werkstaking te Frameries, Cuesmes, Jémeppes, Wasmes, Hornu. Vergaderiagen bij dage eu bij nachtc; de troepen t'Eer- ste Lancicrs uit Namen en twee bataljons van 't derde Jagers te voet uit Doornijk zijn naar Bergen getrokken, uit alle voorzich tigheid, indien het soms moest stuiven en botsen gelijk over ee nige jaren. Wat zullen wij zeggen Ze komen op tegen de toepassing van boeten en vragen 't Al gemeen Stemrecht... De klachten der Werklieden moeten onder zocht worden; het Algemeen Stemrecht is geen slechte zaak, maar een peerd dat kwaadwillig is, mag min vrijheid hebbendau een goed en gewillig dierveel, veel menschen zij» verschrikt van 't Algemeen Stemrecht, omdat de Aanvoerders der Socialis ten schrijven: Wij kennen niets dan stoffelijk genot I Wij willen verfletten de Kerk, den Adel en db Burgerij. Dat schrijven z'in hun gazetten, dat roepen z'®p hun Verga deringen Brrr, menschen lief, wat heeft Voltaire geschreven Om een Gehucht te regeeren is de Godsdienst noodig! Dat ver klaarde Voltaire... En gij, liberale Gazetten, gij belastert en be vecht den Godsdienstgij roept dat hel en Hemel dommigheden zijn gij lacht met't Volk dat naar de Kerk gaat; gij leert 't Volk leven eu sterven zonder God te herkennen En ge zijt verwosderd van al die leelijke wrecde misdaden, ge zijt verwon derd dat 't Werkvolk opstaatWaar is uw gezonde rede I Als gij Eeuwigheid en Hemel afsluit, dan blijft er niets over dan stoffelijk genot, dan vechten voorde beste brokken en voorde meeste genuchtcns.. Bisschop Stillemans heeft het zoo uitdruk kelijk verklaard De Godsdienst Wee den Armen, wee den rij ken, die hem mist In Frankrijk, waar men bezwijkt en vergaat onder de misda den, waar een zeer groot getal samenoekert gelijk de dieren, daar verklaren de Mannen van Onderzoek dat de eenigste redmiddel is terugkeeren tot het Evangelietot de lessen van 't Evangelie, die alle Zondagen verkondigd worden in d'Hoogmis... Maar 't E- vaDgelie, 't woord en't voorbeeld van onzen Verlosser mag niet gebruikt worden, om de Werkende Klas tot onderwerping te rengeo en ze te laten verdrukken en uitbuiten... 't Evangelie moet tot al d herten spreken, den Hemel, die eeuwige Woon plaats van onbeschrijfelijk geluk toonen aan den Arbeider, die strijdt en werkt en onderdanig is, maar ook de Hel, de plaats van foltering en eeuwige ellende, toonen aan den Rijken die geldzuchtig is, die trotsch is, die vergeet dat de Werklieden zijn Broeders zijn, die vergeet dat de goederen en de macht hem maar geleend zijn om tot welzijn der Samenleving te dienen. Groot en klein moet de lessen van 't Evangelie aar.hooren en volbrenge» of de kaart is valsch en 't zal er vreeselijk spoken in de wereld. Aan elk in't bijzonder, den vriendelij ken goeden Dag. en dat alles welga en y.&r gaat er iets tegen, Patiencia; na lijden komt verblijden na regen zonneschijn, in tegenspoed, houdt goeden moed. Kraken de eentjes,'t hert is goed zei Annemie, en ze leefde tot jaar, immer vol levenslust en vreugd. De Keizers van Duitschland en van Rusland zijn d'ander week in groo ten pourparlé geweest over Europa en Afrika. Pax, zeiden ze. Vrede én gaven zich d'hand daarop. Amen, zei de Koster, en 't Lof was uit. Te Burst, waar die schoone Kerk is aan St Marti- dus toegewijo, te Burst waar die zorgvuldige Herder is. die dat schoon leven van St Martinus heeft geschreven, daar gaat in September een groot Jubelfeest gevierd worden. De Werkman mag dat niet vergeten. Vrede, PaxGod geve'tdoch er zijn spiegelgevechten of klein Oorlogen te Shleswig, in Duitschland, te Narva, en Krasnofc-Selo in Rusland en te Roeselare in Belgenland... Bon, zei Lapper en hij at een gebraden uil. Te MECHELEN, groote vreugd te Mechelen, daar en in 't omliggende men leed veel at gst er, schade door d'over- stroomingen der Dyle er. nu worden de Werken tot bevrijding in aan besteding gelegd den i5 September; -ze zijn geschat op 3o3,i8o fr en 3+ centiemen... Overal heeft men groote openbare Werken. ST LIE VENS ESSCHE en STEENHUYSE, die twee belangrijke Gemeenten zoover van alle statiën, vragen eenen Malpost voor twee reizen per dag. Die vraag is zeer billijk. Katrien. d'oude meid van pastoor Luickx zaliger, t'Aalst gestorven op 't Beggijnhof, 't schoonste en ge zondste Beggijnhof van Belgenland, Katrien, dat braaf en werkzaam mensch, is zoo gerust en zoo werkzaam dat ze slaapt als eenen acht- tienmaander, dusdaniglijk dat verscheide malen haar konijnen gesto ten zijn, zonder dat zij iets hoorde. De Czar van Rusland heeft 42 ploenjen... Zijn kleerkas is zoo groot als de Markt van Deinze... Men loopt er verloren in. Een hooge rechter van Parijs M. Michaud-Bel liaire is zaterdag subiet dood gevallen in 't Café riche, waar hij een druppelken of een stjooreken bier zat te drinken. Ze zeggen dat in Argentina de Oogst nog den helft te velde staat, bij gebrek aan Volk en aan vervoermiddelen. M. Roels Pieter, gewe zen schepene van Lokeren, is zondag avond schielijk overleden. De achtbare Man was hersteld van eenc lange ziekelijkheidean ader van zijn hert breekt; 't is de dood. Keizer Willem was dijnsdag te We- mel; de Keizerin van Oostenrijk doet een reis in Europa, om haar ver driet te laten verwaaiende Keizer van Holland stelt het tamelijk wel; Koning Leopold van België zal naar den kleinen Oorlog van Roesse- lare, Passchendaele en Regendalle gaan de soldaatjes zullen iets af zien met dat vochtig weèr en m sschien moeten op den killigen grond slapen. In de groote wereld, 't is al op reis tot zelfs Koninkske Joo- ris van Griekenland die naar Denemarken vertrekt. Te Keulen is een groot katholiek Congres geopend maandag; de oude Windhorst heeft er krachtig en manhaftig gesproken. 3o,ooo soldaten zulle naan den kleinen Oorlog deel nemen. Den 28 Augusti tusschen 9 en n ure, bij hooge tij wordt er een brug over de Schelde geworpen te Hemixem. RARETEITEN. Wat zal Katrien van tegen Gent, langs Moortzeele en die kanten, wat zal ze daarvan zeggen Er is te Kemzeke een dienstmeid die 65 jaren gewoond heeft, 65 jaren zonder onderbreking bij Jacobus Van Stappen. En te Burst, er is daar een dochter die vier moeders heeft haar Moeder, haar Vaders Moeder, de Moeder van haar Moeder en de Grootmoeder van haren Vader. te koop op T EILAND CHIPK. Werken van ProJe<sor AJoes. Schoone echt Vaderlandeche boeken, een schat voor de Familiën, boeken in welke men altijd vreugd vindt Qn nut De Verhalen van 't Vlhamsche Volk, al d'oude merkweerdige Vertelsels. ie deel 2* deel 2® deel in 3 kl. deeltjls, elk De Raadsels van 't Vlaamsche Volk eltjls, e. 0,75 0,75 o,25 o,85 De Werken van S. Van der Gucht. Die gelezen worden gretiglijk in Amerika en aldaar door de dagbladen overgenomen in de nieuwe wereld is de naam van den Aalsterschen Schrijver zoo beroemd als in de Nederlanden. Jan Clerker, 2,25 Gaston Blankaert, 1,75 't Kasteel der Verdoemenis, 2,00 Doktor Gorus, i,5o Keukenboeken waarin men alles leert, wat de keuken aan gaat. eenvoudig en klaar beschreven. Elke Keukenbiek is een Professor in de Kook kunst. 't Groot Keukenboek van Cauderl. 5,00 Keukenboek door Cauderlier De Belgische Keukenmeid Het bereiden van poddingen, taarten, crèmes, geleien Pasteien en confituren De ware Troost der Armen o,5o Boek om fransch te leeren 0,45 De verstandige hovenier Genoveva van Brabant o,yS Handboek van den Landbouwer o,85 Gulden Boekje der Werklieden o,25 Jan Onraedt 0,75 Reis naar Aken De Trappisten o,5o Baekenland Robespeer Napoleon Nieuw Kabinet-Sekret.iris Het Leven van Pater Damiaan, de apostel der Melaatsche o,5o een zeer merkweerdig boek, allerbest geschikt voor Prijsdeelingen en als Geschenk» net Masker van de wereld 2,5o De Slavenhandel o.g5 Rosa van Tannenburg o,y5 De deugd voor alle staten 0,75 Tooverboek o,5o Om de aangekondigde Boeken franco te ontvangen, betaalt men 10 0/0 meer. Wij recommandeeren ook de Boeken die op de 4'10 bladzijde staan.

De Werkman | 1890 | | pagina 1