Rampe^ MÏsdaden Ongelukken BUITENLANDS. Kerkelijk Nieuws. Te Dendermonde is d'ander week gestolen ten huize van M. Blomme, Voorzitter der Rechtbank, gestolen 26* fr.; op verscheide plaatsen vond men enjekes keers- kw; niemand heeft iets gehoord.- T'Aalst inde Nieuw- straat bij de wed. WellekeDS, zijn 's nachts eieren, cho colat enz. gestolen, langsheen de vitrien; er warer13 dieven; ze zijn gezien, maar met herkend, te Brussel zijn leelijke zaken uitgekomen, op de kap van eenen Rechter van Onderzoek, in Juli overleden en die een groote Erfenis zou verlapt hebben... In den schijn leefde hij zuinig; maar inderdaad op zijnVrijdenkers, wulpsch, hondsch, met een geheim huishouden. DENDERMONDE. Zondag twee rampen: s mor gens om 8 1/2, een kanonnier die aan 't fort nc 2 aan 't visschen was met zijnen kapitein; hun sleepnet ver- warrelt, de kanonnier die wel kon zwemmen, gaat in 't water, maar schiet plotselijk onder. Zijn kapitein gaat loopen om hulp; als hij weerkeert met ne soldaat, was de ongelukkige kanonnier reeds een1 lijk. En s avonds om half zes, aan de sluis van de Schelde, was het gjarig zoontje van M.Pieters in eenen boot, de Vader stond aan boord, op 2 meters afstand. Het manneken ziet iets drijven op 't water, wil het grijpen, maar valt erin. De Vader springt achterna om zijn kind te redden, duikt verscheide malen, maar eilaas! vindt -zijn kind met te rug. Het was langs onder den boot verdwenen en tis slechts na ongeveer een uur zoekens dat het lijkje werd oeeevischt. Het slachtoffer had 6 broeders, waaronder er eene is die Z. M. den Koning voor peter heeft. HAMME, of beter MOERZEKE, want daar is t feit gebeurd. Op kermis-woensdag, wild en mal, maar te veel kan teveelzijn en er zijn eens in t eiland Maltoni 20 huizen afgebrand door een zotspel. Te Moerzeke dus op den Buttijk wierd in een boerenschuur eenen dieren- trein gemaakt, Vermeer, bijgenaamd Sterrekijker, was wildeman, hij moest vuur spuwen en een levendige kat opeten; maar hij was zoo benauwd als Keizer Napoleon te Sedan, hij was benauwd van zijn oogen kwijt te zijn, alhoewel er nu te Brussel een Araabsche Dokteur is die nieuwe oogen [installeert, oogen van Arabiers en van Tipteneers. En omdat de Sterrekijker met wilde een le vende kat opeten, wierd er uitgegaan met Reus en Keu- zinne en gedronken en gelachen, dan gingen zij ne lochtbal oplaten, met pitrolen spiritus; dat zijn Posten, zei Ko, en hij kwam afgereden met 7 wissen en een beete; de lochtbal ging op, doch schoot in brand en viel op het dak van Merten Desjollen, en dat dak begon te branden; maar gelukkiglijk dat de purgemeester het zag, dat hij op een aftrekske sprong, de brandende stuk ken ten gronde wierp en't vuurdood en doof trampelde. G'heel de wereld zegt het te Moerzeke: Zonder de hulp van den Burgemeester kon een geheele gebuurte afge brand zijn.... Dat Keizer Karei nog leefde, ge zoudt een Kruis van Eer zien afkomen. Schrikkelijke moord te Brussel. In de Pelikaanstraat houden d'echtgenoten Baetens een geneverkaberdoes, ja; een huishouden van kat en hond: eeist geleefd als Vrijdenkers, dan eindelijk ge trouwd; eenigen tijd in wild plezier overgebracht en dan twist en gekijf als in een helle. Baetens was nog matroos geweest in den Oosten en peerlenvisscher; maar tot zijn oagelukhad hij een huisvrouw gevischt, die voor hem een rotsachtige kei was Zeging veel zitten bij een an der schoon postuur in deCommercantstraat, zelfs bracht re daar nachten over; Baetens was daarover van al d'helsche duivels; maar ze ging haar gangen, gelijk zij h<Vnidaê; na een helsch gekijf was de vrouw weèral van huis geloopen eu de man sjarde zijn eigen op en dronk. G'heel den nacht was t helschen Sabbatdag in zijn ziel en zaterdag ten 5 ure 's morgens ging hij naar de Policie vragen of men zijn vrouw niet kon divmgen van weer te keeren. Men trok daar de schouders op.... Goed, zegde hij... En hij ging naar huis, en hij nam ee nen zwaren voorhamer, ging naar de Commercanten- straat^vond er zijn vrouw, bracht haar twaalf slagen toe met den voorhamer uit al zijn Jmacht; dan liep hij weg als een razende tieger.... 't Kwaart voor 5 ure ge beurde dit drama; eet.ige minuten nadien, de vrouw was dood en ten 11 ure was Baetens aangehouden.... Welk wreed aevall... Ach 't is gezeld, van m den ouden tijd Wat dwaze liefde voegt bijeen, Dat scheidt de kluppel in 't gemeen. BRUSSEL. Onlangs wierden bij mad.de baronnes de Heusch, steenweg van Vleurgat,veel juweelen gesto- len Er was in 't huis gewerkt; men kreeg vermoedens en inderdaad, 'tis uitgekomen dat de slotmaker met name De B. aan den goudsmid M. V. van den Water- schen steenweg een ring had verkocht met diamanten, voor eene weerde van 800 fr. Hij had er maar ne spot prijs voor gekregen.... De goudsmid mocht hij dit kos telijk stuk voor een foeter-bagatelle koopen. MECHELEN. Zondag in de Statie aldaar, zekere Van de Put, arbeider van den spoorweg, om naar zijn werk te gaan sprong op een lokomotief dat naar dien kant reed.... Ongelukkiglijk, hij slibberde uit, viel voor de lokomotielen wierd de t-veebeenen vermorzeld,... NIEUWPOORT. Vrijdag morgend is op het strand een lijk gevonden dat door de zee was aange- SDOeld. Het scheen dat het lichaam verscheidene dagen if, 't water had gelegen. Het gelaat was derwijze ge schonden dat het onkennelijk was. Hij had geen ander kleedingstuk aan dan een flanellen ondervest. Men ver onderstelt dat het lijk is van eenen „er visschers die eenigen tijd geleden zoo ongelukkig aan hun einde ge komen zijn. Het lijk is naar het gemeentehuis van Oost- duinkerke overgebracht. ANTWERPEN. De genaamde Frans van Loo), „jaren oud, werkman bij den stat, edienst, werd vnj- da' namiddag ten 4 ure op n' 48 aan de Atrikadok tus- schen de buffels van wagons gepakt en erg gewond naar het gasthuis van Stuivenberg gevoerd. Zijn toe- stand is wanhopend. Van Looy, wooDt te Merksem in de Kerkstraat en is vader van 4 kinderen. BAAIGEM, Zaterdag morgend had men het vuur aangestoken in een stoomdorschmachien bij den heer Verhoeven, schepene. Toen het stoomtuig eenigen tijd aan het draaien was, sprong het jachtwiel met groot gedruisch, aan stukken. De werklieden waren gelukkiglijk nog niet aan 't werk, en er zijn dan ook geene persoonlijke ongelukken te betreuren. OORDEGEM. Een erg ongeluk is in deze gemeen te voorgevallen. Het tweejarig zoontje van Desire Cop- pens is donderdag avond versmoord in een klein putje, terwijl de moeder in den stal was. De droefheid der ou ders is onbeschrijfelijk. AALTER - Het j ichthuis ter hofstede Bachusgoed te Maria-Aalter, eigendom van den heer de Seille, van Meerendré, schijnt sedert eenige maanden bezocht te zijn geweest door dieven. N« en dan werden er in de omliggende velden ijdele wijnflesschen gevonden. Den 4 September laatstleden, om 5 ure 'smorgends, werden de personen wonende nevens gemeld jachthuis, opmerk zaam gemaakt door den rook welke door het dak sloeg. Alarm werd gegeven en men ging tot blusschen over. Men heeft opgemerkt dat het venster nevens de ingang- deur openstond, dat de wijnkelder bijna niets meer in hield en dat hier en daar flesschen lagen, welke den hals afgeslagen waren. Een bak met stukken hout gevuld was in brand gesto ken en had het vuur medegedeeld aan den trap. Ware den brand een uur later bemerkt geworden, het volk zou op het land geweest zijn en de brand had het kasteel, de hoeve met aanhoorigheden en misschien de aangren zende sparrebosschen verslonden. Slechts acht dagen nadien is de policie verwittigd geworden. Woensdag namiddag was het parket ter plaats en donderdag is er door de gemeentepolicie een onderzo ik ineesteld. MELLE. Men schrijft ons Sinds eenigen tijd werden alhier talrijke konijnendieften gepleegd. Alhoe wel de policie alles in 't werk stelde om de daders te be trappen, kon zij er niet in gelukken. Zondag avond heeft men eenen kerel aangehouden, op heeterdaad be trapt van eenen konijnendiefstal. Men gelooft dat er echter nog andere plichtigen zijn. Alle nachten worden er patrouillen uitgezonden. IDEGEM. Hoe meer zij vordert, des te beter ziet men dat wij waarlijk in de verlichte eeuw zijn. Zoo wa ren maandag noen 2 mannen van 't licht die hunnen namiddag toewijdden aan Bachus, een ronde door onze Gemeente gaan doen. Ofschoon de zon hare schitterende stralen gloeiend op het aardrijk neêrschoot, om den werkman aan zijnen arbeid het zweet uit te persen, was een dezer voorzien van eenen bril op den neus en eene brandende lanteern in de hand En alhoewel er geen enkel wolkje aan den schoonen hemel zichtbaar was, meteenen regenmantel omhangen, zonder de sigaar in den mond vergeten te hebben; zijn jkameraad droeg een lange blauwe kiel om dc lenden en hield eenen slechten regenscherm boven het hoofd open. Wasdit spotten met den Priester en zijnen dienaar, die 's morgens het H. Sacrament des Autaars naar de zieken en kranken had gedragen? Dit is de meening van verscheide dorpelingen doch daarvoor ontbrak er nog eene bel. Of gingen zij misschien iets zoeken dat bij \laren dage onvindbaar is zonder lanteern? die mannen van 't licht zul.en het nu wel gevonden hebben in 't diepste van't glas. De brand der stad Salonika is er niet in gesteken, maar begonnen in een geneverkaberdoeske van een zeer smalle straat, de wind blies zeer hevig en joeg de vlammen ge weldig vooruit in de drooge houten huizen en van daar in de rijke wijken. De verliezen zijn onschatbaar; met honderde huishoudens hebben alles verloren. D'over- strooming in Bohemen is zoo wreed geweest, dat 4600 kubieke meters per second afliepen in plaats van 60, den gewoonlijken taks. Te Berlijn, op 6 jaren hebben 269 leerlingen der civiele scholen zich gezel lm oord.... Als ge dat eens peist! Die zellsmoorden bij de kinderen. Te Roubaix in de petrolbassins van M. Paul Paix.de werk man Josef Chauvin, ziende dat er een buis verstopt was, had het onvoorzichtig ongeluk van met licht in een ge vaarlijke plaats te komen. Aanstonds volgde een vreese- lijke ontploffing; de spiritus van petrol schoot in brand. Chauvin dood en 15,000 fr. schade. In Amerika is een Japonees die gemoord had, gehalsrecht door den elektriek Te Montcornet (Aisne) Frankrijk, juist als het 22" re giment dragonders er doorreed, men hoorde smeekge- schrei uit een huis; de officier Va'der vloog erin met den marchal-logie Gallé; ze zagen een vrouw met brandende kleeren, haar op den grond rollen; d'onvoorzichtige, zij had willen petrol gfeten in een brandende lamp; de militairen, geen gevaar vreezende, wierpen zich op de vrouw, namen ze in hun armen, wentelden ze in een sar- gie en konden haar van de dood redden en den brand blusschen. Dan gingen zij weg, sprongen op hun peerd en reden voort. Op den Witten Berg zijn nu de kada vers gevonden der twee gidsen die over 15 dagen ver dwenen waren met graaf Villanova. Op eenen anderen lioogen schoonen berg, Matterhorn genaamd, de rijke heer Gaehrs, van Strasburg, was er opgestegen met twee leidsmannen; zij klommen en zij klommen tot 3000 me ters hoogte; eensklaps zakt de grond onder hun voeten, zij rollen in een vreeselijke diepte, botteren tegen rotsen en klippen en komen dood ten gronde. Zondag aanstaande 21 September, Evangelie van Mat- theus 22. Het groot gebod van den Heer. 't Evange lie dat in d' Hoogmis voorgelezen wordt en uitgelegd, d'Hoogmis dat is een wekelijksche Feestelijke Ver gadering, d'Hoogmis wordt gedaan door den Herder voor zijn Parochianen; in veel streken van Duitschland, in Bretanje, Vendée, onder d'Hoogmis er is een plech tige stilte en de menschen die thuis moeten blijven, ver eenigen zich met d'Hoogmis... In 't Congres van Luik is sterk aangedrongen op de Zondagrust en d'Hoogmis. «0» Zondag in d'Hoogmis van St. Martenskerk Aalst, een treffend Sermoen geweest over 't Evangelie Wie zich verheft, zal vernederd worden... Er wierd getoond dat d'eerzucht, die bron van zooveel onrust, twist, gevecht, oorlogen, dat d'eerzucht een verblindheid is, een ijdel- heid en een verwaandheid... Elk zegde na d'Hoogmis welke treffende, leerzame Predikatie 's namiddags in 't Lof derKruisverheffing, een wonderschooaSermoen geweest over't H. Kruis, als teeken van Troost, van Sterkteen van Overwinning... Welke eer voor deze Christene Tijden, die verheffing van 't H. Kruis! «0» Zondag 2i Sept. de Groote Dag te LEBBEKE, Bedevaart naar O. L. Vr. Troosteresse der Bedrukte, aldaar aanroepen; Z. H. Bisschop Stillemans zal aan 't hoofd zijn der Bedevaarders en een Aanspraak doen... Te Dendermonde, Wieze en op ander plaatsen worden nieuwe schoon Lofgezangen aangeleerd voor die groote Bedevaart... «0» Zondag Feestdag van den H. Mattheus, Apostel en Evangelist. Mattheus was ontvanger der Belastingen te Capharnaum; de Zaligmaker roept hem en aanstonds, hij verlaat alles en volgt den Heer. Na de Verrijzenis was het Mattheus, die 't Eerste Evangelie schreef in 't Hebreeuwsdan trok hij naar Ethiopia, predikte er 't Evangelie en bevestigde Gods woord door mirakelen. De Dochter des Konings was dood; Mattheus gaat er- heên en na een vurige aanroeping In den naam van Je sus Christus, zegt hij, sta op van de Do A En de Doch ter staatrechten is levend.. Dit ziende, de Koning be keert zich, benevens de Koningin, hun Kinderen en een greot deel van zijn Volk... Eenige jaren nadien deed de Hel een hevige vervolging ontstaan en Mattheus wierd vermoord aan den Autaar terwijl hij Mis las. Er staat geschreven Al 't goed der wereld is niets, in vergelijking van den geringsten graad der Liefde tot God... Op 't oogenblik der Dood, de eenige troost die ons overblijft, is Jesus Christus bemind en om zijne liefde de kwellingen van het tegenwoordige leven ver dragen te hebben... Het is door de rampen en niet door den voorspoed, dat God het geduld en de getrouwheid zijner Dienaars beproeft, om hun vervolgens den eeuwi gen loon te schenken. «0» Maandag H. Mauritius, Kolonel van 't Romeinsch Leger en Martelaar in 209; dijnsdagH. Linus, Paus, de eerste Paus na Sinte Pieter eu Martelaar; elf jaren re geerde hij; groote wonderen verkreeg hij, zelfs ver scheide dooden wierden op zijn gebed verrezen; hij ge nas mirakuleus de Dochter van Keizer Saturninus, en 't was nogtans dezelfde Keizer die hem deed vastgrijpen en het hoofd afslaan; dijnsdag H. Thekla; woensdag H. Firminus, bisschop in Frankrijk en Missionnaris; te Beauvais waar hij 't Geloof preêkte en veel bekeeringen deed, wierd hij in een wreed gevang opgesloten en be zweek er. Vrijdag H. Ciprianus. martelaar en H. Ju- stina, martelaresse, voor 't Geloof omgebrach t te Nico- media in 304. Zaterdag H. Cosmas enDamianus mar telaars in 304. o— Te Lourdes, op de groote Fransche Bedevaart hadden 100 Personen van geleerden en hoogen staat, gevraagd om 't groot Christusbeeld te mogen dragen barrevoets, uit geest van Boetveerdigheid. Te Bambrugge, bij Aalst, is de kerk verrijkt van een schaon geschilderde venster, verbeeldende de H. Moeder Anna en St Anto- nius van Padoua. Deze, in 't midden van 4 ander ge schilderde vensters, geeft aan de koor der kerk iets dat buitengewcon schoon en smakelijk is. Eer en dank aan de liefdadige Familiön, welkers namen er op te lezen staan en aan den heer J. Niclaus-Bouckaert, te Gent, die ze vervaardigd, heeft. Op Paray-le-Monial is met aandoenlijke plechtigheid geplant 't Kruis van Jerusa lem. 't is te zeggen 't Kruis waarmeê de Pelgrims in 't H. Land den Kruisweg hebben gedaan. HOUTHEM, 16 September 1890 Gisteren was het den laatsten dag der plechtige Novene van de H. Rosa van Lima; onze kerkte dien einde was prachtig versierd en bezocht door veel Vreemdelingen en Parochianen. En veel Volk heeft de twee historische ProcessiSn ko men aanschouwen; en alles is wel afgeloopen, begun stigd door een schoon weer. Voor de Maand October hebben wij te koop Het groot Handboek van den Roozenkrans 2,00; de Allerheiligste Roozenkrans 16 c.; de Roozenkrans, een schoon boekje met 15 plaatjes en uitleg der Myste riën.

De Werkman | 1890 | | pagina 2