BOEKWERKEN I- 2. 9 3® O ÜT.-2 I *1 s - r- <5* z es ppowjfi D. HAYART, andbouw. - Dood. - Vrij denkerij. - 't Werkvolk. - Overwegingen en Afroe pingen. Zondag was er t'Aalst een Tentoon stelling van Landbouw Welke macht! Welke pracht!.... Hoe rijk en hoe mild is de grond van den Aardbol! welke ontelbare soorten van appelen, peeren en ander fruit!.... 't Was verrukkelijk om zien!.... En dat Vee, o wat schuilt er niet in de stallen! welke machtige ossen, 't waren gelijk de Ossen van Italië! welke mollige en ronde Melk koeien;.... hetgeen men daar zag, hetgeen de Landbouw opbrengt en onderhoudt, neemt dat weg en de Wereld sterft van armoede nevens al haar schatten en knnsten!... En Peerden dat er waren, hengsten, trekpeerden, reusachtig sterk, zoo hoog als destagie van een huis en met manen als leeuwen.... Eere den Landbouw! Veel WvtëlSï. tl00g en Sr00t Volk is in Aalst gevveest' a. M. de Minister van Landbouw en M. den Gouverneur; veel Buitenvolk; ze zeggen dat Appelterre uitgemunt heeft voor d'hengslen en er wordt bijgevoegd dat de Landbouw zal blijven kwijnen, zoolang de lasten van allen aard niet afslaan. Als Amerika beterkoop met vracht en al, kan leveren wat de Landbouw voortbrengt, dan moeten er krachtige middels gebruikt wordenEn is't niet wreed, als op dien rijken en vruchtbaren grond de Boer zijn Brood niet kan winnen? Z. M. Leopold is naar een Landbouw-tentoonstelling geweest, k geloove totEnghien.... En t'Aalst was er een spijtig geval, op d Hout markt, de alomgeachte Albien Claes, voerman in 't Huis-De Wolf, een jong en fel peerd uit de weide naar de Tentoonstelling bren gen; dat peerd springen en kabreeren en den braven Man ne stamp krijgen op zijn been, boven den knie, dat er braak was aan 't gebeente. Hij wierd binnengedragen, M. DrLacompte meesterde hem; 4 mannen moesten helpen; welke pijn als 't been rechtgelegd wordt, uitgetrokken, ingezet, toegecimenteerd en vastgebonden... De brave Man onderstond die bewerking met een wonderbare heldhaftigheid en kalmte; 't is'ne man van rond de 50 jaren, Va der van verscheide kinderen, wonende in de Korte Nieuwstraat. Gelukkig, zegt men in de stad, dat hij edelmoedige Meesters heeft. Zondag avond zagen wij Mr Minister De Bruyn en Mr de Gou verneur in gala-rijtuig den Brusselschen steenweg komen afgere den; na d'Openingder Tentoonstelling wasser Banket geweest op 't Kasteel van Overham.... En maandag morgend het eerste nieuws dat wij hoorden, was een rouwtijding; de Dood die in een rijk ge lukkig gezond huis was gekomen, de bleeke Dood; ach, wat zijn wij hier toch op de wereld! een rouwtijding, de schoonzuster van M. de Minister, de jeugdige echtgenote van M. Ridder J. Schelle- kens, ziek geweest maar 'hersteldvolgens 't zeggen der Docteurs buiten gevaar en eensklaps, eensklaps in den nacht een onver wachte overval gekomen, loopen rechts en links, eilaas! twas voor die jonge Moeder het einde der Reis op deze wereld!... Wij zien het zoo dikwijls: Als't Plezier in huis is', staat de droefheid aan de deur!... Gelukkig die steunen en rusten op het Geloof, in God en in zijn II. Kerk... Een onmeetbare droefheid is op die twee rijke Familiën gevallen en het medelijden is groot in Aalst, 't me delijden, een christelijk woord, ook lijden en bidden. Er kunnen in 's menschen leven schrikkelijke tegenspoeden komen; die hier hun vermaak zoeken in 't aardsche, zijn droeve dompelaars... Er kan iets afgezien worden; zoo kennen wij Werklieden die vroeg tijdig hun Echtgenote verloren en met 4 kleine kinderkes bleven zitten.... Met 4 kleine kinderkes en met een daghuur van 1,70, ,80 of 1,90... Voor alles moeten zorgen, dag en nacht zwoegen en wroeten met zulke geringe hulpmiddelen; en toch moedig blij ven en er manhaftig doorspartelen!... We zijn in bewondering voor die heldhaftige Vrouw uit ons Verhaal, doch in alle steden en dorpen, er zijn er zoovelen uit de Werkende klos en uit de Bur- fers die door hun zwoegen en werken, door hun liefde voor hun uishouden aan ons Magdalena mogen vergeleken worden.... Daarom, dat de Kinderen dankbaar zijn aan hun Ouders, dank baar en hehulpzaam; 't is zoo wreed als men 10, 15, 20 jaar voor zijn Kinders gezorgd heeft, dat ze don afdwalen en met den snood- sten ondank hun Ouders betalen.... Niets dat de Kinders wreeder maakt dan 'tZcdebederfen 't Zedebedertontstaat meestuit slechte scholen, slechte gazetten, slechte avond- en nachtvergaderingen... Ons schoon en deftig Werkvolk!... Waar zooveel ie ver in is en zulke edelmoedigheid!... Te Luik is het uitgeroepen Hulp en ge negenheid aan 't Werkvolk voor 't zedelijk en voor 't lichamelijk!.. Hulp, genegenheid, onderstand, liefdadigheid en hierin de voor beelden gevolgd van Engeland en van Amerika, waarde Kerk aan 't hoold is der goede en bewarende Volks-demokratie... Elk den vriendelijken goeden dag en de complimenten thuis... Tot de naaste week. HET EILAND CIHPKA. Moerbeke-Koewacht, nccrOp^'u^ l8a'p" Op woensdag i April 1891 zal te Koewacht Zeeland de eerste Jaar- Paard- tn Veemarkt plaats hebben en verders alle jaren cp den eersten woensdag van April; op den eersten vrijdag van april zal er ook eene wekelijksche boter- en eiermarkt plaats hebben; alles doet voorzien door de schoon ligging en den verren afstand van ander markten, dat deze druk zullen bezocht worden; mocht nu ook het Gemeentebestuur van Moerbeke daarin rr.céhelpen op zijn grondgebied, doordien het verbenden is, dan zou zeker ons Belgisch gedeelte dat met vreugd vernemen. Heden is de gansche stad Axel in vreugd, door het benoe men van den heer Oggcl tot Burgemeester dier stad, want in Nederland worden de burgemeesters benoemd door den Koning en dat zijn meest altijd vreemdelingen, maar algemeene verzoek schriften hebben Z. M. bewogen en aldus is de heer Oggel be noemd; heden reeds heeft hij den Eed afgelegd in handen van den edelen gestrengen heer Commissaris des Konir.gs; woensdag zal hij zijne intrede doen in Axel, welke allerprachtigst zal versierd zijn en waarvan ik u toekomende week zal schrijven. Men schrijft ons uit EREMBODEGEM over SITTARD Onze bedevaart, begunstigd door zulk schoon weder, is ten besten afgeloopen. Op den feestdag van O. L. V. geboorte, met den trein van 7.37 vertrokken zetteden wij onze reis voort, onder d - aangename af wisseling van het bidden van den H Rozenkrans, en het zingen van lof liederen ter eere van O. L. V. Zes priesters namen deel aan onze bedevaart, en die Eerwgeestelijken hebben alles gedaan om de reis nut'ig en aangenaam temaken. Te Maastricht hadden wij 3 r/2 ure stilstand die wij benuttigd hebben om de grot van O. L. V. van Lourdes en de St Pietersberg te bezoeken. Om 5 1 2 kwamen wij té Sittard aan, waar wij aan de statie afge- gehaald wierden door de eerewacht van O. L. V. van bet H. Hart, ee- nen groep maagdekens waarvan er vier een beeld van O. L. V. droegen, zoo voorafgegaan door dien prachtigen groep gingen wij al biddende naar de kerk door dc Hollanders met recht de gulden basiliek van O. L. V. van het H. Hart genoemd. Bij onze aankomst had er een plech tig lof plaats, waarna elk eenige verversching ging nemen, om weldra in de Basiliek vereenigd te zijn voor het gezamentlijk avondgebed.Des anderendaags om 5 ure de eerste mis waaronder algemeene Communie; lang voor bet gestelde uur was iedereen in de kerk, dan volgden de H. missen van de aan de bedevaart deel nemende Priesters die de goed heid hadden het H. Misoffer op te dragen voor ons aller intenties, en ten 7 1/2 ure had er eene plechtige hoogmis plaats. Gij ziet het Mijnheer.al onze uurtjes waren om te beter verpast; maar ook het is zoo zoet, in deze schoone kerk, waarvan zich niemand, die het niet gezien heeft, een denkbeeld kan geven, van hare pracht en schoonheid.' te mogen neerknielen voor het minnelijke genadebeeld van O. L. V, van het H. Hart en daar zijne noodwendigheden aan die goede Moeder kenbaar te maken. Om 11 1/2 ure hebben wij Sittard verlaten, weerom tot aan de statie geleid, door de eerewacht van O. L. V. de terugreis is in dezelve goede orde geschied, wij hebben te Maastricht de kerk van het mirakuleus kruis, de kerk het graf en de schatkamer van St Servaas bezocht; in die kerk is over veertien dagen de lijkkist ontdekt van den H. Gondul phus bisschop van Maastricht. Hoogst voldaan over onze reis zijn wij 's avonds om 8 ure 35 aange komen te Erembodegem. Dijnsdag laatst de Congregatie van O. L. Vr. naar vSIootendries; 230 in getal, onder het behendig ge leide van 3 felle Priesters. Te Gent gekomen, allen op orde, zoo wel als in de maroeuvers, tot iedereens bewondering. Niemand aan de vitrienen gaan kijken, maar zedig en deftig voort door de straten van Gent. Langs weg en bij de Grot veel en godvruchtig gelezen, voor Godsdienst en Vaderland. Te Lourdes Solemnele Mis, dapper gezongen; M. de Pastoor, proficiat, tremolo; onder de Mis, Sermoen door eenen Pater Jesuiet; een weinig gcscha- lottcrd, niet gemakkelijk verstaan, te veel Volk in de kerk, doch treffend. Eyne haalt er eere van. 2 1 Zondag t'Aalst de Plechtige Prijs- L8,16F nieüKS. deeling der Teekenschool of Akade- mie, zondag, op de Karmelieten ten half 12 voornoen. Er is veel spraak van eenen Entrepö of Sta- pelhuis t'Aalst. Te Voorde bij de wed. Van den Eynde is een soort van Keunen (kiekens)die op 24 dagen 27 eiers leggen.Zegge 27 op 24 dagen. Progrès. Vooruitgang!De witte Boekskes van den Landbouw zijn nu g'heel en gansch weggebleven en de be loften zijn de kas in,om weer te keeren bij d'eerstegroote Kiezing. T'Oostakker hebben wijomfameus met die boekskes hoorenlachen. Er liggen nog altijd gekwetste soldaatjes in 't Hospitaal van Roeselare. l'egen Brugge, te Assebroek, ze meinden d'ander week dat de aardappelbewakcr Karei Seeëns vermoord was; men bad zijn lijk gevonden in afzichtelfiken toestand. Nu komt het uit dat hij gestorven is door zijn wreed geneverdrinken. Te Gee- raardsbergen op de Veemarkt waren 448 varkens en hoornbeesten. Er is te Brussel een sterk Congres geweest van Socialisten. Er is Ie Rcelz in de Walen een werkmans-betooging geweest van 10,000 man. Generaal Pontus is te Parijs. De Keizer van Duitschland is zoo kontent geweest tot Oostende, dat hij te naaste jaar zal weêrkeeren met zijn madam. T'Avignon is op een vuur werk 't hoofd van den vuurwerkmaker afgesprongen. F Te Brussel is dijnsdag morgend ten 10 ure, een hevigen brand geweest op den Bergenschen Steenweg, in de Katoenfabriek van Madam Rotier, een vreeselijke brand; weldra had men geen water en men vreesde dat de machien kon springen. Er was een grooten schrik onder 't Volk. De Zomer trekt zijn oorekes in, en langs de Haute Marne in Frankrijk, hoort men reeds spreken van wol ven die op de publieke wegenissen komen. Een jongeling tepeerd rijdende, werd langen tijd door de Roofdieren achtervolgd; eenige uren nadien is een hond verscheurd, onder de oogen zijns mees ters. Te Saint-Blin viel een Wolvinne op een kudde schapen,maar ze wierd door den herder doodgeslagen. Men gaat groote klop jachten inrichten. Dendermonde levert veel nieuws Nn is er maandag avond ten 10 ure gestolen bij M. Roels, terwijl M. Roels met zijn Echtgenote naar Lebbeke-Kermis was, klom een dief langs de openstaandepoort van d'herberg daarnevens overden muur, geraakte in de kelderkeuken, deed er zijn visiet, knoopte 't zilverwerk in eenen handdoek en meinde schampavi te spelen, als de zoon uil d'herberg in de Poort kwom en dat de dief zijnen buit liet vallen en wegliep. Heeft de Jonkheid hem niet herkend, of de eenige jonge Bengels, die te Denderm. zoo laat kunnen uit zitten, hebben ze dien nacht den dief niet gezien IfiOP* Zaterdag is er t'Aalst nog al hop verkocht, aan 150 'tot 175 fr. Hop van de vroege soort; nu is men overal aan 't plukken, d'opbrengst zal bitter klein z;jn; doch vermits er nog geen vraag is uit Engeland en de Brouwers hier nog oude hop hebben, zoo is de Markt in daling gekomen lot 140 fr. De vreemde Markten zijn gelijk d'Aalstersche, in afwachting. België en Frankrijk die te samen 172,000 kwintalen (kwiktaai van 50 kilo) verbruiken, zullen maar 58,000 kwintalen voort brengen; dus een tekort van 114,000 kw. Engeland zal ongeveer 400,000 kw. te weinig hebben. PARLOIR. Ontf. van M. J. V. Ilerck St Lambert 2,50 tot Juli 1891. te koop op 't Eiland Chipka. NOTA. Men gelieve voor de frankeering 10 c. per frank bij te voegen. Dan komt alles franko thuis, 'wel g'amballeerd en bij eiken boek twee litaniën van t H. Aanschijn en van den H. Donatus superflu. C B "8 o X, 5 O O 2. 5 o o S, 2 £-. 8 w H 5 o 2 cfQ 2. p 5: o "Jr P Sn P -J «^1 wS Cft 5 CE 00 O O crc O WISSEL E\ OPENBARE FONDSEN. 15, ACHTERSTRAAT, 15, AALST. O Te bekomen in ons Bureelen De praclische Rekenvragen der onderwijzers-exaams met beredeneering opgelost door D. Triest, on-, derwijzer- landmeter. Prijs 0,50 cent. LEDE. Vrijdagnacht der verledene week, zijn er dieven binnengedrongen in den hof van het Hospitaal. Moesten zij eenige keeren zóó uitspelen,voorzeker tot blijdschap van iedereen, het dievenstieltje zoo weldra een einde nemen. Zij hadden het op het fruit gemunt en hadden reeds de schoone appelkens afgeschud, toen zij door een trouwe waker op de vlucht zijn gedre ven. Zij hebben alles moeten in den brand laten: hunr.e zakken reeds ten deele gevuld, een mes en eenen hoed. De schelmen hadden 'niet gere kend op den grooten en wakkeren hond, die 's avonds altijd losgelaten wordt, en die hun n-isschien wel zijne geduchte tanden heeft doen gevoelen. Des morgens, toen de werklieden op stonden, kwam het moedig dier met den hoed in de muil, bij hen en liep dan terug naar den hof om zijne meesters op de hoogte te stellen van hetgeen er gebeurd was. Des nachts en had er niemand iets gehoord. Dat de hond sedert dien in achtiDg gewonnen, en ook al een lekker broksken bekomen heeft, hoeft niet gezegd te worden.

De Werkman | 1890 | | pagina 4