Kozijn en Nicht. Overzicht der Beurs. erkelijk Mieuws. Later meUWSAvondfeest der Kiezers van Be kwaamheid; maar 't is te Lokeren dat er zondag een Volk is geweest en een Katholieke Jonkheid vol kracht en leven Als men dat leest van Lokeren, van die Fees ten, die Aanspraken, die manhaftige en dettige gevoelens, dat troost én versterkt geweldig. TeNmovE wordt, zondag d'Elek- trieke verlichting ingehuldig... Een vernuftig Volk te Ninove. Ze zeggen dat te'Roeselare de scheepvaart danig toeneemt. De afgevallene Pater Hyacinth is nu Protestant geworden... Hoog moed en begeerlijkheden. -Te Gent wordt 's nachts veel ge vochten rond de danszalen.... Deftige, jonkheden gaan daar niet; 't is zwier en plezier dat eindigt in treuring en schanding gekerm en getier. Wel, menschen! Vat waren er schoon jaarschriften te Burst; is 't waar, had Aygem daar aan geholpen? Schoon jaar schriften en voor d'arken had Bambnigge zijn kunstrijke hulp ver leend.Te Bremen is afgebrand het groot tabaksmagazijn der firma Meyer en Krose. Ze rekenen dat er voor 600,000 marken tabak isvervuinsd. De Cholera verlaat stillekens aan, Spanje, doch te Madrid liggen er nu 300 met de pokken. BOEKHANDEL .Keukenboeken. (De Waarheid zeggen is plicht.) Nicht. Kozijn, kozijn Stet'anus, zeg mij toch, is 't waart zijn wij bedreigd door die leelijke Plaag, die marrater! Kozun. Ge wilt spreken van de Cholera, Nicht _Anna-Katrien? Nicht.Neen kozijn, maar van d'Influwehza.die ons zoo wreed gefaterd heeft in den WinterL.... Die op 't lijf' viel gelijk 'ne kledden en een waterkalf, dat de menschen hun werk moes ten laten, staan, dat op 't Eiland Chipka de gazetten bijna gingenmankeeren, dat Sixtus ae kaart moest, neêrleegen en langsheen de muren naar huis drum men, dat er Fabrieken stil lagen, dat al de Docteurs er mets van vonden in hun boeken, dat g'heel de wereld in decadentie lag.... Kozijn.Ja ja, 't zijn stikken geweest, Nicht! Nicht. En zou dat weerkomen, mijn lieve Kozijn? gij die veel op reis zijt, wat zegt gij daarvan? Kozijn. Nicht, van plagen en van vlagen, wie zal ons de ze kerheid zeggen? Misschien zal ze komen en misschien niet; ze spreken van Hongarië, dat ze daar resideert, maar alle berichten komen van Waregkem niet, en de menschen roepen dikwijls voor dat ze geslagen worden Nicht. Danke, kozijn, nu weten wij toch iets.... t Hong in mijn leën, dat ik bij u moest zijn om de juiste zekerheid te weten, maar wat is dat daar in Amerika wreed geweest met die Convoi- ramp; dat'Amerika dat Amerika Kozijn. Te Reading, Nichte; 3 convois opeen gebotterd; een convoi met reizigers in een diep water, gelijk ge zoudt zeggen de Schelde; 60 dooden met den eersten slag! NIcht. Kozijn, kozijn, dat moet daar 'nendiaprasüs zijnen een lamentatie!.. 60 menschen dood! en hoeveel gekraakt in erre- men en beenen!... En ze kwamen van een feest, t was rijk \olk... Gelukkig, gelukkig die niet veel moeten op reis zijn... Die thuis of in hun Stad en Parochie hun brooiken kunnen!winnen... En in Frankrijk, kozijn! Kozijn. Ja, in Frankrijk, nicht! Nicht. Die Overstroomingen! -als ge dat leest, uw hert is maar een kersensteentje groot. Kozijn. Nicht, in een Departement, Ardèche, is er voor 50 millioen schade en zijn er 40 dooden! Nicht. Hi, bi, kozijn, dat doet griezelen; ge zijt in een val lei, ge ziet de waters daar afkomen, op sommige plaatsen tot 2 meters hoog! Kozijn. Tot 2 meters, nicht! tot 8 meters; er zijn 1200 scha pen verdronken te Sauilhac; ijzeren bruggen gelijk te Temsche zijn woggespoeld; in een kerk moest al 't Volk vluchten onder de Mis; er zijn streken van uren ver, waar men niéts ziet dan de daken der huizen en het drijven van wagens en van karren en .van kleerkas- sen en van wiegen. Nicht. Ai, mijn hert! oud en jong moet daar ker men Kozijn. Van kleerkassen, en beddestoelen en moel- jen en houten patteeleu, immers huisgerief en land- bouwhalm; te Boucourain zijn de waters 's nachts ge komen;'s nachts! in den donkeren!... Daar zal 'tiets geweest zijn! te Nicht. Kozijn, houdt op, of mijn hert breekt,... Ei, we mogen God bedanken; hier in ons Landeken zijn we daar van bevrijd; we zitten hier zoo gerust als 'ncn boer op zijnfpeerd... Maar kozijn, is 't waar dat die Socialisten te Gent al zulke groote macht hebben? Kozijn. Ja, nichte, door hun valsche belolten en door 't be derf der zeden; ze vreezen, ze vreezen, nicht; waar zal dat nitko- men! geen Meesters willen! de vuist uitsteken naar d'Almachtvan God! de consciëntie wegnemen..';' Nicht. Kozijn, is 't waar dat ze gaan een algemeene werksta king maken? Kozijn. Nicht, ze zijn er voorin pourparlé geweest, zonder in akkoord te geraken; maar de geheime plannen zijn de gevaarlijk ste; onthoudt altijd 't dees, nichte De wereldsche macht die Ons Heer niet erkent, kan zooveel orde in de wereld brengen, als een kat onder de ratten.... Nicht. En de Iiiezing, kozijn, wat peisde gij? wat peisde gij? den derden zondag van October; in al de Sleden en Gemeenten! 't Zal weer iets zijn! Kozijn. Ja nichte, de Kiezing, ik ga u daarover maar 'ne kleinen preambul zeggen: voor de liberalen kiezen, is dwaasheid en misdaad, dat is den boom afzagen waarop wij zitten;.,, als g'er ziet, nichte, die die onge lukkige opinie hebben, leest er toch voor, dat ze zich niet en mengelen in dien slechten tra fik.... Eén zaak rappeleer ik u... Nichte Anne- Katrien, kunt gij de bladers van'de boomen optellen Nicht. Och kozijn, wie kan dat in de wereld? Kozijn. Welnu, zoo min kunt ge de blasfemiëu tellen die in de liberale gazetten en schriften staan.En zulke Partij zoudt gij door uw stem Macht geven en Autoriteit! En dat zou geen kriem zijn!?!... En dat zou u later niet opkomen!?!En dat zou geen werk zijn van malledikse over uw eigen zei ven en over uw Familie NichtNichtNichtdat elk er toch wel op peize en op nadenke! Zelden heeft Rijmcnam eenen feestelijken dag gakad dan maan dag met de inhaling van onzen nieuwen Herder, vele arken, schoon versiering des dorps, boomen met vaantjes, ons dorp geleek aan eenen grooten bloemtuil. De Stoet was lang door verschillige groepen De ruiters, schoolkinderen, handboog en vogelpik. De deugden schoon ver beeld door zinnebeelden kartels, schoon gekleede maagdekens en kna pen, kinderen te paard, kostbaar getooide juffers ook te paard, het Muziek der Fanfaren met kostbaar vaandel, twee groote wagens door vele ossen getrokken, deze wagens verbeelden de ambachten en land bouw, de personen der wagens, en de geleiders der ossen waren zeer wel gekleed fel op zijn boers en verwekte de algemeene verwondering. De kerk was prachtig opgesmukt, kanonschoten bulderden, alles was vol vreugd en vroolijklieid, des avonds algemeene verlichting. Alles is in de beste orde afgeloopen, en lang zal dezen blijden dag ons in 't geheugen blijven. Belgische renten 3 j/2 102 3 0/0 98.50 Annuiteiten 3 0/0 95.25 Gemeente Crediet 3 o;o 95.25 Buurtspoorwegen 3 0/0 95.62 Loten der Buurtspoorwegen 104.10Antwerpsche 95.87 Biussel- sche 94.12 Gend 1868 107.75 18S0 97-75 i8S3 gS.5o Luik 1868 100— 1874 97.25 1S79100.25 Verviers 101.75 Internationale speculatie weerdens weken een weinig achteruit ten gevolge der verhooging van den intresttaks te Londen en te Berlijn op 5 0/0 doch ten slotte was er eene nieuwe aanwinst, en de stemming blijft vast. Spaansche 77.37 ex koepon Turken 18.77 Saragosse 323 Warscliau-Weenen .'92.50 Men kondigt de conversie aan der Cubaansche schuld 6 0/0 in eene nieuwe leening 5 0/0 die zou uitgegeven worden aan 95 0/0, uitkeerbaar in 45 of 5o jaren. Oostenrijksche Metallieken 80 1/8 Nationalen 80 Hongaren 4C./0 1SS1 91' 1/2 Portugeezen 61 1/2 a 62 Zuidamèrikanen lusteloos, daar de aandacht in dit oogenblik op an dere weerdens gevestigd is. De slotkoersen nogtans zijn beter. - Paraguay 40 Uruguay 5 0/0 63 7/8 Aigentijnen 5 0/01886 425 4 1/2 1888 370 Cedulas papier 34 3/4 Goudcedulas 62 1/2 ex- koepon. Provincialen 280 tot 3o5 October, men-- schen, we zijn October, zon- dag den Eersten Zondag, algemeene Communie voor de Kinderen, de Jonkheden, d'Huisvaders en al ander Mansvolk. Zondag 3 October, de Groote Feestdag van den Roozenkrans, overal Plechtige Diensten. Dijnsdag 7 en Woensdag 8 Oct. zijn het de Feestelijke Dagen in de Kerk der Preekheeren te-Gent; algem. Communie, Hoogmis, Lofgezang, Sermoen en Loven. Van alle kanten gaat daar Volk naartoe; 't zijn troostende luisterlijke dagen. Morgen zaterdag St. Franciscus van Assisen, de Held der vrij willige Armoede en der diepe Vernedering. De misdaden ko men door zucht naar grootheden door begeerlijkheden, en Fran ciscus van Assisen verzaakt aan alles en vernedert zich tot op den grond, en Ons Heer verheft hem; hij deelt hem zijn Wonden meê, hij geeft hem de macht der Mirakelen en zijn Orde krijgt de groot ste Aflaat die er bestaat. Triomf! gelijk het Oratorio zingt Triomf! Triomf! Triomf! Franciscus heeft verwonnen, Uit Aimcê heeft hij zich het Gloriekleed gesponnen, Hij heeft den ouden Reus, den ingeboren trots, Verpletterd onder 't Kiuis des menschgeworden Gods. Morgen, Zaterdag, Gedurige Aanbidding bij d'Arme Klaarkes, t'Aalst, Hoogmis en Lof. Heden, eersten Vrijdag, het Hv Hart. h 8 Zondag 5 Oct. t' Aalst een groot De Winter nadert en wat is er gezonder en warmer als [hou ten schoenen, kloeffen of holleblokken?JDesaangaande wordt een groot onrecht vermeld, namelijk dathet eikenhout uit Holland maar een inkomrecht vanl fr. den meter kubiek betaalt en het hout voor holleblokken 3 fr... Is dat niet verdrukkelijk wreed?... Koude voe ten zijn d'oorzaak van veel ziekten. Te- Nancy is de schipper Jaak Frisch verdronken, met zijn kind van 11 jaar te willen red den; hij laat een weduwe en 5 klein kinderkes. Tot Amiens is afgebrand de groote verwerij van M. Dupetit; 200 werklieden hadden er hun broodwinning. In de Spiegelgevechten van Rovno, Rusland, nabij Rusland, is een brug ingestort waarop ge neraal Bardooski zich bevond met 400 soldaten. Allen zijn Ver dronken. Te Kornenburg, bij Weenen, ging een komiteitvan 5 groote mannen naar een huis waar het daags te voren had ge brand. Als zij in den kelder wilden stappen, had er een gaz-ont- plofting plaats; 't Komiteiten nog 13 ander personen wierden ge kwetst. De Soldaten zijn goedkoop in Rusland; ze tellen er niets dan de peerden. - Nu beginnen de^Waters in Frankrijk te dalen; maar de ver woesting is schrikkelijk wreed! Op veel plaatsen moet de Staat er tusschen komen. Te LIER zijn grootsche Feesten ter eere van St Gummarius. Er is een Tentoonstelling van Nijverheid; Z. M. Leopold II zal er komen. Te Kortrijk is 't Vee 8 a 10 fr. afge slagen. In Frankrijk is 't schoon weêr, aan de Baltische zee hebben ze regen; hier zit de wind west-zuid; 'tsesoen ijlt naar den Winter. TTT THï vreemde Landen opslag; t'Aalst was ze zaterdag KI p 1"^* van i5o tot 162; nu gaan ze rond met 160, doch bijna niemand wil aan dien prijs verkoopen; te Po- peringhe vragen ze 200; Antwerpen schrijft Vaste markt, 1889 io5, 1&90 i65 fr... Er is opslag te voorzien. ZELE. Verledene week vrijdag een smartlijk ongeluk op den steenweg Zele St Anne! Ëligius Versmissen enLodewijk Keppens kwamen Zeelschwaarts gereden met een kamion geladen van 't Eiland Chipka. De Winter nadert en wij roepen d'aaudacht op de Boeken te koop in ons Bureelen, allen onderzocht, neestiglijk en mogende komen in d'handen van klein, zoowel als van groot... NOTA Om die boeken franko te ontvangen, gelieve men er 10 c. bij te voe gen per frank voor 't port. Men kan die boeken ook bekome door tussckenkomst onzer geëerde Mede helpers. JAN CLERKER dat roerend en merkweerdig Verhaal, door S. Van der Gucht, tot in Amerika toe is het overgenomen en gretig gelezen, benevens d'ander werken van onzen alsterschen Volksschrijver, prijs 2.25 't Kasteel der Verdoemenis ook overgenomen door de Neêrlandsche gazetten in Amerika. Een schoon boekdeel in 8° 2,00 Gaston Blankaert, of d'Eerste Binders, d'opkomst dier Rooversbende tijdens de Fransche Revolutie 1,75 Doktor Gorus, een merkweerdig, kluchtig en dramatiek Verhaal uit Keizer Karel's tijd i>5o Jan De Licht en zijne groote Rooversbende, een dik boekdeel in 8° zeer merkweerdig, historiek en dramatiek; er is stof in, voor de lezing van 'ne gansche winter 2,00 Baekeland of de Rooversbende van 't Vrijbusch; een boek zoo groot als 'ne foliant, nieuwe uitgave; dit boek was se dert vele jaren uitgeput en is herdrukt op herhaali aanvraag 3>.' Don Bosco, de Wonderbare, een Priester, over eenige jaren g storven, in geur van heiligheid en die g'heel zijn le ven had gewerkt in Italië, Frankrijk en Spanje voor de werkende jonkheid; hij wierd genoemd de Won derbare, wegens demirakelen door hem verkregen. Don Bosco is een aantrekkelijke en boeiende lezing prijs 2,00 De verstandige Hovenier, beschrijvende de plantingen, zaai'ïngen en alle verdere bewerkingen in d'hoven voor alle tijden des jaars, alsook de voordeelen en remediën der bloemen en planten °'®5 Too verlioekje veel kluchtige toeren met dé kaart, met eiers, ballen iz. o.5o Jan Onraadt, of de goede opvoeding en 't geluk der goede huis houdens, een schoon boekdeel o,y5 De Paters Trappisten, hun wonderbare levenswijze, een bezoek naar de La- tiappen o,5o Robespeer, t' Leven van dien schurk en van d'ander opperhoof den van 't Fransch Schrikbewind 1,00 Troostderarmen, oprechte troost of onwaardeerbare schat voor d'Huis- gezinnen, met veel souvereene remediën - G,tz Pater Damiaan, den Apostel der Melaanschen, in Engeland en Ame rika zelfs veel Protestanten verkondigen zijn roem rijk en heldhaftig leven.. Prijs van dit boek o, 5o Rosa van Tannenburg, dit hertioerend en stichtend verhaal der Kinder liefde °>75 Trouw tot der dood Verhaal uit de i6do eeuw o,5o .-.¥Sr. Handboekje vanéén Landbouw door H. Govaert, Landbouw- leeraar, gezworen landmeter, enz. 0,8- rr«-, Genoveva van Brabant, nieuwe uitgaaf met groote letter 0,75 cui-i De deugd voor alle staten door Pater Hillegeer, die groote Volkschrijver prijs 0,75 Het Gulden (Boekje der'jonge Werklieden, door Mgr de Ségur o,25 De Slavenhandel vanlÖrika, met veel schoon platen. Een boek dat elk moet lezen in dezen tijd °i9* Het nieuw Testament, groot Boekdeel m-8", met platen 1,00 De groote Cauderlier 't beste Keukenboek der we reld 5,oo 't zelfde boek in 't kort i»oo Pasteien en Confituren, Die mij zal lezen, Zal Pasteibakkur wezen 2,00 De Belgische Keukenmeid, I'°° met ruw vlas, waar beiden bovenop zaten; on- derwege moest Keppens afstappen met het onSe" lukldg gevolg dat hij in een der strengen bieef haperen en onder de wielen geraakte die halt lijt over hem liepen. Keppens werd voor dood op genomen en aan den uitgang van den steenweg gelegd in afwachting tot de Eerw. Onderpastoor van St Anna die bij hem een uur en halt ver toefde, nadat hij bij zich zeiven gekomen was, heeft men hem in bedenkenlijken toestand naar 't gasthuis van Zele overgebracht, waar men hem de H. Sakramenten heeft toegediend. Nu schijnt het dat hij aan de beterhand is. Zondag avond kwam zekere Leopold De Pauw, kleermaker in de Plezantstraat te Zele, frisch en gezond thuis; korts nadien voelde hij hevige pijn aan zijn hart, waarop men den ge neesheer ontbood die hem de eerste zorgen toe diende, terwijl de vrouw van De Pauw om toebereidsels in eeD der naastgelegen winkels was gaan halen, cn terug komende, vond z>* man in zijn zetel dood zitten.

De Werkman | 1890 | | pagina 4