Brief van Macharis. Later Niev ws- Jésus-Christ, par le' père Didon De volledige werken van Jules Verne BOEKHANDEL Keukenboeken. D. MAYART, 27 Octobris 1890. Vrienden en Gonfraters zeer geliefd, Macharis, alhoewel krank en kamank, oud en stijl, ziek en zuchtig, flauw en blauw, bleek en ingevallen, gelijk het konlerfijtsel aan het hoold mijner missieven het aanduidt, desalniettemin, allerliefste Vrienden en Lezers en Lezeressen van De Werkman, kan Macha ris niet nalaten de pen in de hand te nemen en in een briefwisselende redekaveling te tre den met de geliefde wezens, sedert meer dan li) jaren met hem in genegenheid en zielsverhinlenis. En volgens betamelijkheid en goed oordeel begint de oude Ma charis met den vriendelijken groet en den toewensch van een za ligen en gelukkigen Hoogdag. Zaterdag, Alderheiligen! Als ik klein was, over 60, 70 jaren, nadat de noten afgedaan waren en de bladeren van de boomen gevallen waren, als wij d'eerste vlokjes sneeuw op ons handekes hadden voelen smelten, ach, alsdan ver scheen ons Alderheilgen als een Aartsengel uit den Ilemel; wij hoorden spreken en zingen van 't ilemelsche Hot met zijn gouden poorten en ontelbare Bewoners; wij zagen in de Kerk den Outaar glinsteren en flikkeren, en 's avonds na 't Lof wierden de keersen ontsteken, al d'Overledene Bloedverwanten en Vrienden wierden genoemd, 't waste lezen aan 'ne groote Paternoster, terwijl de ke tel aan 't vuur stond voor de zielkeskoeken.... O achtbare Vrienden, welke vreugd en welke viktorie! ik zie 't klein Macharisken met zijn blozende ronde kaakskes daar nog zit ten te pinken naar de keerskes en naar de koekebakpan; maai- nu, oud geworden zijnde, waarachtiglijk, het is met meer vreugd en troost dat ik het Feest van Allerheiligen zie naderen.,. Na een lang leven van strijden en van lijden, van hoop en van teleurstelling, van verlies en van kwelling, nooit gansch te vrede zijnde, altijd wenschende en wenschende, welk geluk van aan 't einde onzer reis de schemering te zien van een eeuwig gelukkig Vaderland, van temogen uitroepen: O Paleis van mijnen God! ver blijf, bereid voor degenen die Hem beminnen!... Welke vreugd van den grooten St Alfonse in zijn werken te hooren uitroepen: Gelukkig, hij die zijne zaligheid bewerkt, en die bij het verlaten dezer plaats van ballingschap het llemelsch Jerusalem binnentreedt; dfuir zei hij dien eeuwigdurenden dag genieten, altijd verzadigd van vreugde, vrij van kwelling en van alle vrees dit onbeschrijfe lijk geluk ooit te verliezen! Mijn Vrienden en Konfraters, er staat geschreven Die God niet vreest en niet bemint, zal zijnen Evenmensch niet eerbiedigen Ge vindt er die spotten als er van Hemel gesproken wordt, maar brengt eens een kind op, zonder van Hemel of Hel te spreken en ge zult een klein monster hebben; leidt de wereld op, in den spot met de groote Waarheden en g'liebt een monsterachtige wereld, niets dan ondeugden, geen zelfopoffering, geen zelfverlooche ning.... Is er'ne Meester mogelijk, of hij moet kunnen loonen en straffen? En Hemel en Hel betwijfelen, is dat niet 't bestaan van God loochenen! O de wereld van twijfel en ongeloof, hoe wreed en hoe wild! de wereld van Geloof en van liefde tot God, hoe schoon en hoe zoet! In de hooge verhevenheid der Christene Leering vinden wij den Evangelischen Raad Hebt gij twee kleederen en uw broèr heett er geen, geef hem uw tweede kleed habt gij eten voor twee en uw medebroeder lijdt honger, geef hem een deel van uw maaltijd.... Ik hebbe die woorden gelezen in het nieuw werk van Pater Didon en ik vraag:Als die Leering gevolgd wierd van verre, zou er een Socialismus mogelijk zijn? Zou de wereld geen kapelle ken worden van vrede en van genoegen? Ja, en daarom, hoe betere Christenen in de wereld, hoe meer order en welvaart. Mijn lieve Vrienden, na op Allerheiligen Jt llemelsch Hierusalem aanschouwd te hebben, zullen wij dees jaar Maandag het merk- weerdig Feest vieren van Allerzielen; wie kan er zonder ontroe ring aan denken? op ons overledene Bloedverwanten en Vrienden, die misschien nog in de plaats van uitboeting zijn ener die schrik kelijke pijnen lijden! Gedurig dienen wij daarmee bekommerd te zijn, maar bijzonderlijk en met aandrang met de dagen van Plech tige Herinnering. Dan hebben wij St Hubert, die groote wonder- doender, sedert 1 000 jaren nooit gefaald, als men hem rechtzinnig aanroept; Protestanten en Schismatieken zijn daar getuige van; de heilige Bisschop Hubertus, die zoo veel goed aan 't lijdende Volk deed, is beloond door de gaaf van in hun wreedste ongeluk de menschen onfeilbaar te konnen redden, terwijl de H. Carolus Bor- romeus, die zich gansch slachtofferde voor den armen Evenmensch die alles verkocht om het in aalmoesen uittedeelen, dat men te Mi- lanen de schoonste kerk der gansche wereld te zijner eere heeft gebouwd, een kerk gansch in witten^ geslepen marmer, met dui- zende en duizende beelden.... Zoo zien wij, goedseudige,Vrienden, d'Almachl die werkt en die regeert, en aan welke wij ons moeten onderwerpen, hetgene het voordeeligste en't genadigst is onder al' opzichten, nademaal de Pastoor van Ars die in d'herten las, gelijk wij in 't geprent, dat hij altijd preekte rond de Groote Feestdagen, vermits er dan strijd is voor de Zielen: Wie zich God^ alseen harden en strengen Meester voorstelt, doet hem ongelijk aan, want hij is waarlijk de Goedheid en de Bermhertigheid zelf, in welke blijde hoop ik, na herhaaldelijk elk hartelijk en inniglijk gegroet te hebben, mij nommeer en tituleer de vriend en dienaar MACHARIS. in 8. cavalier, accompagnês de cartes; prix 16 fr. Relié 22 fr. et 26, aux Bureaux du Werkman. MaiI Vl*«400i Gf dic '9 deelen Levens der Heiligen aan 4 fr.ziin III UI I VId.1^1 de 8 deelerj? ja, 4 fr_ voorS Bo*kcn< J 1)p fWPP OTDOlP LpLIpn van ons Eeuwe zijn Don yu met giooie ueiucu Bosco en Pater DJamiaan> Beven van don Bosco aan 2 fr. Pater Damiaan 5o c. Groot llotef, die zoo schoon den rijken Eèlman kon napoetsen, hij beloofde tot 8 p. 0/0 aan de Menschen voor hun geld.... Precies gelijk de Socialisten, die het hoogste Geluk beloven en niet kunnen leveren dan Verval, Onrust en Verdriet... Ge zult er nog loeren van zien ons Verhaal Bavo en Livina is vertaald in 't Fransch. Te Godveerdegem spreken ze veel van eenen schilder, die zijn rammelende buizen aan 't verven is, met vergulde boordekes. Is 't waar dat er op een hofstee staande hall-St Gilles-Waas en half-Kemseke, dat daar een achtbare Landsman woont die 140 keer oom of nonkel is. Die Man zal niet moeten uitroepen: Alleen in de wereld! en gelukkig voor hem dat hij geen 140 keeren Peter is, want dan zou hij met schrik en schroom den eersten Januari zien naderen! i'e Neêrhasselt heeft M. Steppe, Burgemeester, in den Raad, nu 2 leden voor hem en 6 leden tegen hem.... Te Synghem bravo voor Synghem! Voor de kiezing de gasten waren er van 't kwaad gewiegd, doch na de kiezing het kopstuk dat geschreven had: Vrienden, wij scheiden nooit! verlaten wij nooit!... Een half uurke na de kiezing, naar de Statie en een kopponske voor Gent. Dat blijft bij zijn woord, gelijk sneeuw in den oven.... Juist gelijk de Witte Boekskcs in 't Gentsche, die zoo eeuwig veel gingen doen voor den Landbouw; de kiezing is gedaan, de boekskes en al de beloften zijn naar de maan.... TotOultre ook een felle klopping!. Wat willen ze toch opkomen met zulke jannen! Allo! allo! zoekt binnen 3 jaren watbeter mannen en dan zal 'tnog de moeite weerd zijn om u te bestrijden. Of ten ware dat Batist liever achter de Kie zing ging als achter de haaskens!... Wat peist g'ervan, Batist? In veel Gemeenten van Henegauw trekken Socialisten en liberalen aan oen zeel.... Bloed trekt en vogels van eender veêren vliegen geerne samen. Er zullen er nog zijn die de reis rond de wereld zullen doen per velossepeerd. Ei, is dat echt? we zouden daar waarlijk deirnis in hebben is 't waai', dat ten gevolge van d'in- voerrechten inAmerika, verscheide groote Fabrieken van Tourkonje en Roubaix het Werk voorloopig zouden staken juist met 't begin des Winters, 't ware wreed en droef. billen Hoerah Hoerah Ocze weDSchen over V^ctllUU J-FUL I veertien dagen in uw geëerd blad uitge drukt nopens de Gemeente kiezing van Calloo zijn ten volle verwezend- lijkt. De vrijmetselaars-klik is na és den oost... Calloo ademt vrij. Na onweer komt er eindelijk zonneschijn. De dag van vrede en herstelling is verschenen. De brave zusters die eertijds door den veDijnigen met selbroeder uit het hospitaal wierden verdreven zullen zegepralende wijze in hun rechten hersteld worden en zich als voor heên aan de zor gen der ouderlingen en ongelukkigen toewijden hoerah voor de goede kiezers van Calloo. Doch niet alleen voor de kiezers van Calloo maar ook voor deze van Doelzij ook hebben duchtig gestreden. Den dag der ®®rste kiezing waren er dank aan hunne lage kiesbeloften en smul partijen twee blauwen doorgeslopen met eene stem meerderheid de overige bleven in balloteering. Uitzinnig was reeds hunne vreugde, doch God dank, zij is van korten duur geweest. Zij dachten reeds 't vel vaa den beer verkocht te hebben maar ongelukkiglijk, hij was nog niet geschoten. De Geaskens dachten zich reeds aan 't bewind, zij meenden van dien zondag af. hun masker van schijnheiligheid te mogen afwer pen, en in openbare straat het gekende geuzen lied Van 't ongediert der papen verlost ons vaderland vrijmoedig te mogen aanheffen. Ja zelfs aan de pastorij weg met de papen te mogen komen roepen (zij zijn immers geen liberalen zij zijn zoo katholiek als de beste der ge meente niet waar Heeren?) maar 't was mis zei pa. Verleden zondag hebben de kiezers van Doel ook getoond dat zij nog te zeer aan hunne Priesters en kloosterzusters gehecht zijn om ze zoo lafhertig te laten beschimpen. Zij hebben in de herkiezing van zondag de overige spuiters van de lijst gekegeld. Alle drij de katholieke manuen die in ballottee- ring waren, zijn er flink doorgekomen. De Gemeenteraad bestaat nu uit 6 katholieken en 3 liberalen, voor de kiezing 5 katholieken tegen 4 liberalen. Leve Calloo, Leve Doel. God gave dat de vrede eeuwig moge duren. Niet alleen bij ons maar ook bij onze buren. Een Calleonaar. HI<W*rh<»l;P-l4nPYV1phl Dc Commissaris des konings IIJUUI I>cikt--fl*.ut,»acill.isaldaar met veel eerbied en ontzach ontvanaen en was ten uiterste te vrede over ontvangst en nazicht. Tot Hulst waar zijn rijtuig bij het overschrijden van 't Bel gisch Grondgebied door den in dienst zijnde beambte der Douanen Mr De Buyck, op de vriendelijksre wijze wierd nagezien, daar toonde de konings Commissaris zijnen eerbied van de Wel, door zijn minnelijke beleefdheid en vriendschap, als deze nederige bediende zijne plicht vervulde Hnlct ï¥lll<*t Daar heeft maandag da heer Schaepman, JLfiUI»! geniale Dichter, Dcctoor in Letteren en Lid der Tweede Kamer van Staten-Generaal van Nederland, daar heeft hij een Voordracht gehouden in de Katholieke Meisjesschool, op verzoak van de Heeren van den Ivaiholieken Kiezersbond van het di strict Hulst; van alle kanten waren er vreemdelingen toegestroomd, om dezen vermaarden Spreker te aanhooren, die bijna geheel Europa door bekend is, lang zal Hulst dezen roemvollen Dag in zijn geheugen hou den en het zal de banden dier Leden nog nauwer en nauwer toehalen. ¥kp Dp., „j, Belgische renten in volle daling ten gevolge der 111 3 menigvuldige uitwisselingen tegen de nieuwe Duitsche en Pruisische renten 3 0/0, die voordeelig zijn om koopen aan den tegenwoordigen prijs van 86,75. Ter beurs van Antwerpen worden ook gToote hoeveelheden Hollandsche renten uitgewisseld te gen Duitsche en Pruisische. Hef verschil tusschen beide beloopt circa 5 0/0 ten voordeele der laatste. Belgen 3 i/a ico,fo a ioi,5o; 3 o96.62. - Annuiteiten 3 0/0 g3,5o. Gemeente Crediet 3 0/0 94. 25. Antwcrpsche loten 96,50. Brusselsche 94.87. Internationale speculatieweerdess beter gestemd. Spaansche 75 i3/:6. Turken iS 3/.6. Saragosse 3i3,5o. Warschau Wee- nen 5 6. Alhoewel de strekking nog twijfelachtig is, hoopt men toch dat de hoogte weldra de bovenhand zal hebben; nergens is he gelddisconto nog vehoogd, hetgeen een guustig voorteeken is. D' Plaza, over een vijftal weken uit Buenos-Ayres vertrokken, is te Londen aangekomen. Weldrazullen de onderhandelingen begin nen r over de Conversie der Provinciale Ccdulas; v over die der Provinciale leeningen; 3- over het sluiten eener nieuwe leening. Het Comiteit der bescherming van de Belgische belangen in de Ar- gentijosche zaken, gevestigd te Antwerpen, zal eenige zijner leden naar Londen zenden, om mede deel te nemen aan de onderhandelin gen. Wij zullen onze lezers op de hoogte houden der genomen be slissingen, naast® week verderen detail. gaan verschijnen met platen, aan 5o c. de aflevering. Aan de Werf t'Aalst schrijft men in. TVIlAll zwietige Markt in onze Stad en redelijke verkoop, aan I+£ tot ld0j 75 en g0_ D'Hop schuift weg, er blijft er niet veel meer over. Antwerpen seint 160 a 170. der Werf, Aalst. OCTAAF VAN ALLERZIELEN. Bij het naderen der Octaaf van Allerzielen roepen wij weder de aandacht in op de 4Jo uitgave van het zoo gunstig gekende boekje, Novene ter eere van O. L. V. van het H. Hert tot lafenis der geloovige zielen. Wie het boet je nog niet bezit, stelle niet uit het zich aan tc schaffen. Kan men de maand der geloovige zielen laten voorbijgaan, zonder toch eens ernstig aan onze arme lijdende broeders te denken Aan deze uitgave zijn geene kosten gespaard, om den druk op de hoogte te houden van de stof, 't is te zeggen, om het boekje puik te maken. Het kost, net ingebenden in perkalienen band, niettegenstaande zijne bijzondere verfraaiing, slechts o,5o. Dc Werken van St-Alfonsus; Kerk- en Gebedenboeken, geschreven door eenen Bisschop en Religieus, Heilig verklaard, door een der geleerdste Mannen van zijnen tijd, in zijn jonk- beid een der rijkste en uitmuntendste Advokaten, dan Priester geworden en Kloosterlijk, grooten Predikant en Biechtvader.. De Boeken van StAiphonsus zijn een Concilie van Katholiek Onderricht en een Goud mijn van Balsem en Troost voor de Zielen... Er zijn 24 boekdeelen; doch welk geluk dat Pater Theelen in die Goudmijn is gaan opzoeken wat het beste was geschikt voor 't Vlaamsche Volk om het op te dienen in kleine, nette en goedlcoope boekjes.. Elk van die Boekjes is een wezenlijke Schat voor d'Huishoudens; G'hebt, o. a. Het Gulden Boekje van de Mis, hoe voordeelig het is Miste hooren, (prijs i5 c.) die dat begint te lezen, kan er niet uitscheiden, zoo sma kelijk zijn de gedachten, de verzuchtingen en voor beelden die hij in dat Gulden Boekje vindt; in het Boeksken van 16 c., Naar den Hemel voor zieken en lijdenden kan er iets geschreven worden, dat meer Troost geeft en meer Moéd? De onverschilligste mensch, die het leest, zal opgewekt worden en opgebeurd. Welk Goed kan men niet doen, met eenige dozijnen dier Boekjes te koopen en uit te deelen! G'hebt verder Gelijkvormigheid met Gods Wil, ook i5 c. een boekje welk St Alphonsus in zijn leste jaren, als hij niet meer goed kon zien, zich gedurig liet voorlezen, alsoGk het boekje: De wijze om altijd met God bezig te zijn. Het Wapen des Christen Het dikwijls ccmmuniceeren, Het II. Her! van Jesus, .Jesus in zijn H. Sacrament, De namen mijner Moeder, altemaal bGekjes aan 7 dens en half, en die 8 schoon Boekskes. samengebonden met roode sneê en er de Kerkelijke Gebeden bijgevoegd, maken een Kerkboek uit, onder den naam van Acht Bloemen, aan 1,40. Nu komen wij tot grootere boeken, maar altijd in vorm van Kerkboek: L)e eeuwige Waarheden, of het groot Meditatieboek, met talrijke Voorbeel den, een der belangrijkste werken van St-Alphon- sus, prijs in band roode sneê 1,80. De liefde tot Jesus Christus, in oefening, in band, roode sneê, 1,40. Bisschop Dupanloup schreef van dit boek: Het is oen meesterstuk van zalving en godsvrucht. De groole Feestdagen, Overwegingen voor Advent. Kerstmis, Drie Konin gen, Pascben, Sinxen, H. Sacramentsdag, allerhei ligste Hart, en voor ander Feestdagen, 572 bl. ge bonden in roode snee, 1,40. D Weg der goddelijke Liefde, in schoonen band, 1,20. Vol verhevene, troostende en opbeurende Beschouwingen en gebeden,hoe meer men erin leest, hoe meer schoonheid en zoetigheid' men in dat Boekske vindt. En bij al die Boeken zijn Oefeningen voor Mis, Biecht, Ccmmunie, enz. Bezoeken tot het II Sacrament, aan de H. Maagd, aan den H. Joseph, met Vurige pijlen, de kenteekens der Goddelijke Liefde, enz. Een fraai Boek in band roode snee, in kleinen druk x,35, in grootere letter 1.60. Wij zouden moeten recht staan, om dit Boek te prijzen en aan te raden. In 1795, S jaren na de dood van den Schrijver, wierd dit Boek inde Nederlan den voor de 5de maal herdrukt. Levens der Heiligen, door Buther, 8 groote boek deelen, per occasie 4,0® Het Gulden (Boekje der jonge Werklieden, door Mgr de Ségur o,a5 De groote Cauderlier 't beste Keukenboek der we reld. 5,oo 't zelfde boek in 't kort 1,00 Pasteien en Confituren, Die mij zal lezen. Zal Pasteibakkur wezen 2,00 De Belgische Keukenmeid, 1,00 Om fransch te leeren zonder Meester 0,45 Een Framassonske, de geheimen en listen dier sekte door Pater Schouppe. prijs 12 Een zeer merkweerdig boekdeeltje. Gc moet dat kooj en cn lezen> geliefde menschen. O WISSEL EN OPENBARE FONDSEN. 15, ACHTERSTRAAT, 15, AALST.

De Werkman | 1890 | | pagina 4