De W ei'kman Om te werken met goeden moed. Dans un Verger Colinclte. Stemme: Aussitotque la lumicrc. Als ik laatsl mijnschaapkens weide. Tot het werken ons begeven, Aan het werk met nieuwen moed 'T is het werk dat ons doet leven, Dat ons onderhouden moet. 'T werken oeffent onze zinnen, En 't verdrijft de ledigheid. Wat kan onzen vijand winnen, Daar men hem de deur ontzeid Tot het werk zijn wij geboren, Sedert Adams droeven val Hij had eerst Gods gunst verloren, En daarmee verloor hij 't al. In het werk deed' hij ons leven Doch op eene zek're wijs Kan het werk ons wedergeven Het verloren Paradijs. Ofte werken, of niet eten. Zegt men in het Heilig Schrift, Onze plichten dan gekweten, Allegaar met vollen drift. Door zijn Dood, en doorzijn Lijden Heeft ons Christus eens velost Zal ik dan het werken mijden, Oi het mij wat moeite kost Neen, zeer geerne wil ik werken, Grooten God dewijl gij 't vraagt Wilt dan dezen wil versterken Want de luiheid u mishaagt. Laat toch nooit mij aan te porren. Valt het werk mij somtijds zwaar 14 Nov. 1890.-19° Jaar. - N° 943. - Verschijnt 's Vrijdags Prijs in Bureel of Winkels 5 centiemen. Voor g'heel Belgen - land fr. 2,5o 's jaars. Voor al de landen van Europa en voor d'ander Werelddeelen 4,50 's jaars. DAENS MAYART, Achterstraat, AALST- Houd vooral mij van te knorren. Schoon het zelfs te lastig waar. Ieder werk dat door mijn' handen Zal voltrokken zijn. o Heer Zal een zijn van d'offeranden Opgedragen t' uwer eer. Mijn winst, mijn werk, mijn' dagen Heb ik aan u toegewijd Mocht ik U, o Heer behagen Op dees uur, op allen tijd Ziet zoo zong met blijde zinnen Eene Godgeliefde ziel, Als zij ging het werk beginnen. Schoon het haar wat lastig viel. Ik wil volgen hare toonen. En ook haren werkenslust. God zal mij hiernamaals loonen Met een' heel volmaakte rust. Universiteit. "4JDe verkoudheden komen in, langs den mond. ergo als ge in kou en wind naar buiten gaat, pas op dat uw mond niet dikwijls open staat.... ademen langs den neus is dan best. De keuken of kamers niette warm maken die te veel naar d'hitte tracht, is tegen kou en wind zonder macht met koud water 't wezen wasschen, denhals end borst... Dat is homneapatiek versterkt zijn tegen de koude, door t koud water. Als een teeder kindje veel slijm in de borst heeft, welke men kent aan den reutelachtigen hoest en moeielijke adenha- ling. dan late men 4 perzikbladers in een glas kokend water trekken, en geve hiervan dagelijks 2 of 3 lepels aan het kindje. Voor oude menschen, tegen den hoest en de slijmen is een a'lerbeste remedie een halve lieter water, met een vierde lood kalissiehout en een lood althee-wortel een derde deel afkoken, in het doorgezegen nat 20 greinen ammoniakzeut en hiervan alle 2 uren 'ne lepel nemen. Voortaan zal De Werk man alle weken een g'approbeerde Remedie geven, zoodat éen Nr van de Werkman daardoor alleen gioote weerde heeft. ZWAKKE OOGEN VERSTERKEN. Strijk tweemaal daags een weinig spikolie over de geslotene oogdeksels. Of wel wasch dezelve met moezel wijn, of met een deel franschen brandewijn. In alle oogziekten is het voordeelig dat men poe der van galaga-wortel snuive, verscheidene keeren daags, dit heb ik menigmaal ondervonden; ja ik heb zeer dikwijls bevonden, dat persoonen, die reeds langen tijd hunneoogen niet meer konden openen, sef fens na het snuiven van dit poeder dezelve openen; doch met moet terzelfder tijd ook andere middelen gebruiken overeenkomstig met de kwaal. De ver maarde Corsivart, dokto ir en chirurgyn van den kei zer Napoleon I. deed voor de brandige oogen poeder van galanga-wortel op azijn te trekken zetten, om met dit aftreksel van buiten rond de oogen te wassen Loopende Nieuws. Koningin Emma van Holland zal voorloopiglijk 't Vaderland re genteeren. De langste soldaat van Duitsch- land is een Vrijwilliger uit de Rhyn-Provin- ciön; 2 meters 25.... Dat is nog al een man neken. Onlangs wierd op 't Eiland Chipka de kaart gespeeld; en de gehuur van vriend Sixtus speelde drij maal koeken haas. - Nu gaan de Prijzen gegeven worden of Hcoglecraar Koch de uitteering kan beletten en genezen.... Er is veel spanning rond dit vraagstuk... Als Koch erin gelukt, hij is de man. Een Zwitser verhaalde ons onlangs hoe deZwitsersche Werklieden wel betaald worden en een nut- w? en j verniaak zoeken.... Zoo vindt men er ook velen in Vlaanderen. - D'Engelschmans worden meer en meer verlek kerd op de Vlaamsche appelkes; ze maken daar lekkere confitu- ren van en fijn gezonde dranken. Keizer Frans-Josef van Oos tenrijk heeft 1 1/4 millioen florijnen gegeven voor de slachtoffers der Overstrooming in zijn Rijk.... Een oostenrijksche gulden 2,50; een Hollandsche 2,12; een Russische roebel 4,05: 1 1/4 mllhoen florijnen!.... Ware 't geld gelijkelijk verdeeld, zulke groote giften zou men nooit hebben.... Gezegend de hand die geerne geeft, Het Stadhuis van Dendermonde is prach tig en meesterlijk hersteld. De kaat serspartijen van Vlaanderen verkondigen wijd en zijd, dat ze nergens ontvangen worden en ingehaald gelijk te Dender monde. T'Aalst is zondag een fraaie Tentoonstelling geweest van St Catharina-Bloemen. 't Was een verrukkelijk aanschouwen bij 't naderen van den Winter, al die rijkkleurige en zwierige bloemen vergaderd te zien. De boom- snooikunst wint veel aan, in 't omliggende van Aalst. Men zegt dat de Keizerin van Oostenrijk geerne d'Hospitalen bezoekt, om er de zieken te vertroosten... Haar liefste genoegen was't Familieleven en 't is in dit Familieven dat de Vrijdenkerij haar den doodsteek heeft toegebracht. Haar eenige zoon Rodolf, vroe ger zoo braaf, men weet hoe rampzalig hij geëindigd heeft. Koningin Nathalie uit Serbie, gescheiden van haren man, zou nen boek willen maken van haar leven. Ze late liever dit potje gedekt en verzoene haar met haren Echtgenoot. Het Oratorio vr ïr^an,c,I®cus za' ^en 20 Nov. uitgevoerd worden te Frankfort. M. 1 inell is reeds in die Rhynsche stad. Minister Van den Peerenboom heefibeslist dat de werkmans-kaart nu mag dienen voor al e gewone treins. - Te Gent, als 't lijk van Professor Dumouhn naar d'aarde wierd gebracht, ging een groep Studen ten achter een roode Vlag't Is fameus, zei Lippen den Neus... k Ben er, zei de voerman en hij reed met zijn karre in den gracht. Godart, de vermaarde luchtreiziger, is ook al rwar den anderen wereld. Men bemerkt dat er te Gent zooveel HoogeschooUPrcfcssors subiet sterven... Dat maakt ongerust. T Hamme zijn in October maar7 groote menschen gestorven. 1,1 Engeland heeft een vrouwspersoon .'geschoten naar den Nestor der Universiteit van Oxford, M. Bright, en heeft hem ere gewond. b Te koop in onze Bureelen 't groot werk van Pater Didon: Vie de Notre Seigneur J. C., 2 groote Boekdeelen in prachtdruk en met schoone' platenuit het II. Land, prijs 16 Ir. Men schrijft ook in, op de Werken van Jules Verne, aan 50 c. d'Aflevering. Profijtige Gedachten. inter, ge zijt daar, zoo ruw en zoo v Tts grijs, met uwen sneeuw en met uw ijs, met uw scherpe sture vlagen en uw korte donkere da gen? Ja, zegt de Winter, ik ben hier, volgens de gewoonte van alle jarenDe Winter doet lezen en doet denken daarom geven wij nu een lange lijst der Boeken in ons Bureelen te koop, nuttige goedgekeurde BoekenMenschen, past op de Lezingen, er komen verhalen uit, in afleveringen, in 't begin onschuldig, maar na eenige maanden verderfelijk en afschuwelijk. Zelfs een slechte Ouder wil een goed kind hebben; dat een ruige vuilklapper ineen kaberdoes ga, en hij vertelt daar slechten klap als de kinders erbij zijn, de baas zal hem doen zwijgen, zal hein bank en drank weigeren.... En dikwijls men laat een slecht boek en een slechte gazet op tafel liggen en onder d'oogcn komen der kinderen en 't is de pest en 't verderf.... Opgelet voor 't slecht zaad, dat langs d'oogin 't herte gaat.... Winter, winter, 't is door de wrekkigheid en d'hartloosheid dat 't Socialismus in de wereld komt, 'tis door de goedhertigheid en de liefdadigheid, dat die wreede Plaag moet uitgeroeid worden.... 't Evangelie, gelijk ze te Luik zegden, 't Evangelie, gelijk Kardinaal Manning uitroept, en gelijk Bisschop Lambrecht gedurig preekte Die machtig is, wel hebbend, rijk, die 't gezag voert, dat hij denke: Ik ben zoowel en zoo hoog geplaatst, om Goed te doen; de Macht en 't Gezag mogen mij niet trotsch maken ik moet dankbaar zijn aan God en teder voor de Medebroeders, in minderen rang gesteld... Dat is de Wet van God, en nooit wordt die Wet straffeloos miskend... In Frank rijk hebben ze de Wet der Familie, des Huwelijks miskend, onder de voeten getrampeld;ze wilden er wijzer zijn dan GodAlmacktig; en dat Land, zoo sterk, zoo rijk, zoo slim, wordt nu gekwollen en gepijnigd door ccncn Vijand, veel schrikkelijker dan den Pruis, door een Armoede in Bloed en in Volk, tegen welke alle mensche- lijke hulpmiddelen bot en lomp zijn;... De Socialisten komen ook op, tegen d'Orde, door Gods Almacht ingericht; hun eerste geroep was Noch God noch Meester Later, om de menigte niet af'te schrikken, zijn ze voor de pinne gekomen met allerhande sociale stelsels; maar moesten die Socialisten lukken in hunne pogingen, nooit zou men ellendiger Huishoudens gezien hebben, nooit een ongelukkigere Samenleving... Wat moet er gedaan worden God en zijn Gebod erkennen; 't Gezag in eere honden, in Landen, Ste den, Parochiën en Huishoudens; zorgen dat al wie werkt en niet verkwist, een zedelijk en menschelijk bestaan hebbe dat, al wie lijdt, troost en hulp vinde... De greotste Wreedaardigheid is van tegen de Liefdadigheid op te komen, gelijk de Socialisten doen De Winter.. Dees tijd van 't jaar, November eu December, Pastoor Sterck, zaliger, Pastoor Sterck uit 't Hospitaal van Aalst, sprak aan al die bij hem kwam, van de Kleèrkossen; er zal wel een Liê- ken op gemaakt zijn; van de Kleêrkassen, dat men 'tvisietzou maken, neerstig en edelmoedig, om aan 't verrotten en 't vermot ten te ontrukken en aan den Armen uit te deelen; er gaat zooveel verloren, zon der eenig nut. Macharis schreef het zoo wel en z.oo fel in zijnen jongsten brief. Er staat in 't Evangelie: Die twee kleèren heeft, en een medeinensch kent of ziet. die koude lijdt, dat hij hem een zijner kleèren geve En hoeveel menschen zijn er niet, die den tijd moeten dooden, ntet wetende wat doen, bijzonderlijk in de lange Winteravonden dat ze werken voor de Noodlijdenden, dat ze den Scha- melen Armen opzoeken on [helpen, dan zullen ze Jeugd en Vreugd en Deugd in hun hert gevoelen. Dixit,elk zegge voort. Die Boekskes gevraagd hebben, om Fransch te leeren, zullen ze ontvangen, na eenige dagen. Aan elk de vriendelijke groetems.. De wonderbaarste Statie is te Sombeke. het Statiegebouw is er een Zo merhuis en de trein blijft nog al eens stille staan, als een Vader en zijn Dochterken komen afgeloopen. LEDE. Verleden zondag speelden de volgende Heeren liet wiesspel in den Bon ten Os Ed. De Smet, R. Saev, L. De Jonghe. en L. F. De Swaef, en den Heer L. De Jonghe speelde eene Sclo Slim zonder kaarten te vragen. Er werd eene pint op de gezondheid van den speler gedronken. De bazin verklaarde dat het de eerste maal was, dat dit voorviel sedert de 3o jaren dat zij in den Bonten Os woont, alhoewel er alle zondagen met 4 a 8 tafels gekaart wordt. Kapitein Plüskow vah 'teerste regiment der Keizerlijke wacht verkeert in de diepste wanhoop. Hij is de grootste si ldaat van 't Duitsch leger niet meer; een simpele sol daat van de wacht is grooter dan hij en meet 2 meters, 25 centim. Plüskow komt maar tot 2 meters 5 centimeters. MOERBEKE-KOEWACHT11 Nov. 1890. Heer Opsteller, De bedrijvigheid zien in onze omstreken, voor aardappelen en suikerbeten dat is won ders; zooveel aardappelen die er vervoerd worden langs de lijn Mechelen Terneuzen, en de suikerbeten en daarbij zulke won dere groote, want in de statie te Axel wijk Kijkuit daar staat eene ter toon gebracht door den landman heer Jan Schutvlot, we gende ruim elf kilos en zuiver zonder aarde.

De Werkman | 1890 | | pagina 1