Kerkelijk Nieuws. HOPCHROiMIJK. Later NIÉUWS, eeniging van WerkliedenI. La- D. MAYART, BOEKWE RKEX St JOSEFS-KERK, AALST De Kerk is zooverre voltrokken dat ze zondag aanstaande kan geopend worden. Ten 10 ure Solenneele Hoogmis met 7 Priesters; uitmuntende Zangers der Stad zullen op d'Hoogzaal zijn. De Wijding, toekomende jaar.... Leve St Joset, de tweede Patroon van Aalst en dank aan de duizeude en duizende foede Herten, die meegeholpen hebben in kerkpenuing, in Tom- ola, op al andere wijze, om dien i'empel Gods zoover te brengen. Er is nog veel te betalen, er blijlt nog veel binnenwerk, Nolher- ding dus in de Karitaat en met liefde den stuiver gegeven in de schaal gelijk de grootere gift in 't bijzonder. Zondag 't Evange lie van 't Mostaardzaad. Maandag, 11. Gregorms, Bisschop. Woensdag II. Elisabeth, Koningsdochter in Hongarie en Patro- nersse van veel Gesthuizen;... Ze leefde alleenelijk voor de gods vrucht en voor de Liefdadigheid... Zekeren Winter, de koude was fel en d'armoede groot; de Poort van 't kasteel was niet leèg van d'arme menschen, Elisabeth deelde g'heel den morgend Aalmoe- sen uit. kleêren, eetwaren en sprak een deftig goed woord aan de Noodlijdenden; de Hertog, haar Echtgenoot, komt van de jacht terug en meinende dat Elisabeth te veel gaf en haren stand ver laagde, trok hij schielijk den doek weg der mande, waarin zij haar Aalmoesen droeg.... Wat ziet hij? 't Zijn Roozen, lévende welrie kende Roozem.r. Cod Almachtig had door een Mirakel willen toonen dat de Aalmoes een bloem is, de Koningin der Bloemen, die 't leven ovcrwasemt met een geur en glans van voldoening en een lijke kroon uitmaakt voor 't Eeuwig Leven. Zaterdag 22 November, Sinle Cecilia, de Patronersse der Zangers en Muzikan ten. St Cecilia, een edele rijke Dochter.... Te Roomcn, aan den Transtevera is t'harer eerc een Basiliek gebouwd, ter plaats zelve waar zij voor de Rechtbank verscheen.... Cecilia sprak zoo kloek moedig dat 40 aanschouwers zich bekeerden; dan veroordeelde Rechter Almachius de Christene Maagd, om in een badplaats ver stikt te worden. Men ziet nog de forneizen, die tot deze verstik king moesten dienen. Door een Mirakel wierd haar leven gespaard; dan meest de beul haar op diezelfde plaats het hoold afslaan. Na drij zweerdslagen was 't hoofd nog niet af, de Romeinsche wet liet maar 3 slagen toe en 3 dagen bleef Cecilia daar in de wreedste tormc nten en zieltogende, biddende en Gods lofzangen zingende. 't Is met aandoening dat men die plaats bezoekt en de Basiliek er aan palende. Het lichaam der Heilige ligt voor den hoogen Autaar in een marmeren graf; de vout der Basiliek is met veel kunst en rijkdom geschilderd door groote Meesters. Die Kerk, die Ber gen van Lourdes, wat komen zij hier doen?... Ons den 8s,cn De cember aankondigen... Lourdes, de Pyrenecn, de Mirakelen die niet kunnen geloochend worden; de Personen die genezen zijn, le- ven en geven getuigenis; in ons v. Nr zullen wij er eenige aanha len; 't is tegen de goede rede en tegen de waarheid als er nog ie mand de bovennatuurlijkheid van 't Geloof durft loochenen.... En t'Hamme, die nette, aanvallige en volkrijke Gemeente, onlangs za gen wij er pen borstbeeld van Paus Leo XIII, half uitspringend en waarlijk treffend van levenskracht en van gelijkenis; 't is het werk van een Hnmmenaar, Beeldhouwer te Gent. En Hcmme verlatende langs de breede en diepe Duime, welke frissche aangename wan deling!... Zijn er schooner in Europa?... En eensklaps op 't grond gebied van Elversele, palende aan den steenweg van St Nikolaas, men heeft daar die groote kapel van Lourdes met 't beeld der Moe der-Gods gebeilekf door eenen Zeienaar, die stille en zoete, kapel, Tond welke een Park of' Hof met 7 kapellekes of Statiën der 7 Weeën.... Dikwijls bad men ons gezegd 't Is schoon! 't is aan doenlijk, 't is devotieus! er komt een groote toeloop Maar wij moeten bekennen dat de hooge verwachting nog overtroffen wordtEn die kerk van Elversele, een meesterstuk van bouw kunde! laat dit kerkje eens hersteld zijn... Verders heeft men de kerk van Sombeke, nu hersteld ën vergroot en in romaanschen oosterschen stijl, gelijk veel kerken aan den Rhyn.... Sombeke moet oud zijn en zoo men verzekert, berust daar nog een 0. L. Vrouwbeeld ontsnapt aan de Beeldstormerij.... In de 16rtceeuw, 't was te Lokeren dat de Beeldstormers hunnen opslag hielden en van waar ze dagelijks d'een of d'ander kerk gingen schenden en de Pachthoeven plunderen.... 't Waren schrikkelijke tijden zoo lezen wij in de kronijken: De armoede was zoo groot ten platten lande, dat vele menschen van honger stierven. Aan alle dingen was er gebrek, 't gene nog vermeerderd wierd doordien de solda ten in veel streken alle de windmolens verbrandden, om de Spaan- sche Guarnisoenen door gebrek tot overgevinge te dwingen. Zoo in 1583, omtrent half Januari verbrandde het Gentsche krijgsvolk de Prochiën van Nazareth en Kruyshoutem, met de meulens van Gavere en van Zeevergera De Frarsche Seminaristen zijn dan toch eindelijk in 't leger ingelijfd. Verleden week zijn er ongeveer 8o var. Parijs vertrok ken naar hunne regimenten. De sukkelaars van liberalen en vrijdenkers zullen nu te vrede zijn en denken dat het Vaderland gered is De kardinaal van Parijs, Mgr Richard, heeft hun in de St-Sulpiciuskcrk eerst eenige woord'.n van moed en betrouwen, toegestuurd cr> voor patroon gegeven den grooten St-Martinus, die 5 jaren soldaat is geweest, maar onder het harnas al.'oos een hert van kloosterling droeg. Weest dappere soldaten, zcidc hun de Kardinaal, gedienstige gezellen, mannen van tr.chten gehoor zaamheid, de beste van 't leger, en komt na een jaar terug, door de beproeving getemperd en versterkt. Dc Katholieke Kerk heeft in Frankrijk reeds grootere stor men uitgestaan en overwonnen. T7- i Die Professor te Berlyn; oprecht merkweer KOOn d'K: hij verklaart het middel te hebben tegen d'Uitteering; geen medikament, maar een soort van enting, gelijk tegen dc pokken.... Van alle kanten ont vangt hij brieven; er moet echtheid zijn aan de zaak, want Keizer Willem heeft hen. ontboden en gevraagd: Wat gaat gij doen. Hoogleeraar? Sire. mijn ontdekking openbaar maken, overal in alle Landen, voor 't Menschdom! Supra-bcst, riejj de Kei zer, g'hebt gelijk; aber, gij zult beloond worden.... Zoo t schijnt zou de Rijksdag voor Koch een som van 500,000 marken stem men. 't Is 625.000 franken..., 1 Veel nieuws in d hoofdstad: minister J. De v°lder is uit Ministerie naar een ander plaats en na eenige pourparlós is M. Melot van Namen Minister van 't Inwendige benoemd en g'in- stalleerd... Moge hij lang besturen, als hij goed en richtig be stuurt! Den 24 is 't er Kiezing voor de Kamers, om M. Si mons te vervangen; van den eenen kant is voorgesteld M. Graux de Minister die onder de wet van 18/9, ons zoo schoonekes t vel kon afstroopen; M. Graux is te gematigd voor dc Progressisten en te rijk voor dc Socialisten; ze zoeken overeenkomst; maar t zal keicn-knoopen zijn; dc Onafhankelijken hebben besloten den striid aan te gaan. Maandagavond is er Volks< ploop geweest en civiclcn optccht voor 't Algemeen Stemrecht.... Veel Brusse laars beginnen te zien, dat 't Stadhuis gaat gelijken aan 't Stad huis van Parijs, waar 't rood Venjcl uitsteekt, ten minsten in d'herten van degcen die er zetelen. Antwerpen, 7 November. Sedert 8 dagen is de prijs der Aalstersche hop gedaald. Zij is gekomen van 160 tot 150, en ver kocht aan 140 fr. Maar er blijft weinig hop over. De hop van 1890 van Aalsten Pcperinghestaat van 105 tot ïio fr. Parijs. Dc Engelschen koopen. voor nu de geringste kwa liteiten op, zonder veelneerste om de prijzen tiiet te doen stijgen, Maar er ontbreekt zooveel hop in Engeland dat de brouwers zullen gedwongen zijn bijna al hunnen voorraad in den vreemde te koopen, Zij beginnen met de geringe soorten om beter de goede hop aan te werven. Men erkent op 400 duizend kwintalen vreemde hop dat Enge land zal behooren. Nuremberg. 3.800 balen zijn verleden week verkocht en sedert den 1 September 45,200 balen. De prijzen blijven hoog Boukgonjb. De prijzen staan zeer vast, en de brouwers koopen dapper. m»" Er is t'Antwerpen een nieuwe ver- monta, w hebben den Vriend ge zien, den reisgezel, 't hert ging open. De schoon Litaniën ran St Martinus. T'Aalst bij M. Van Branteghem is verschenen Vlaanderen, in drie zangen, door P. Van Nuffel.... Er zit goed Vlaamsch gedacht in en dichterlijken aanleg... Met Tijd en Vlijt, aan 't werk en aan de sludie geraakt men ver. Er staat ge schreven: De Vrouw bouwt het huis of breekt het in gruis... Wat zijn het droeve sukkelaars, die een Vrouw gaan zoeken in d'Orgel- bals, in de slechte verkeeringen!... 't Leven kan zoolang zijn en en een leven vol smart en verdriet.Hoe kan 'ne mensch zoo wreed zijn jegens zijn eigen! Aan de Pijreneën is een vreeslijk Stormweer geweest; een Orkaan, te Tarbes bijzonderlijk; die naar Lourdes geweest zijn, weten die stad liggen, 't is gelijk men hier zou zeggen Gent; veel schouwen en daken zijn afgewaaid, met duizende boomen ontwor teld; men noemt een bosch, waar 4 a 500 Eiken zijn ontworteld en uitgerukt, Boomen die er reeds meer dan Honderd Jaren in den grond stonden en een groote waarde hadden... Waar hooge ber gen zijn, kunnen Water en Wind schrikkelijk hunnen Duivel ko men seheeren. Maandag ts te Gent aan de Vischmarkt eenen hond afgemaakt, die figuren gaf van Razerni. Den vrijdag te voren was Jantje Lefcvre, oud lijaren op den Dendermondschen Steenweg omgeworpen en gebeten door eenen hond; doch als wij alles moeten zeggen, Jantje wilde den hond nemeu en eiken deen gerust laten, mensch of beest, dat is 't besle. Van Gent sprekende, op '1 laatste van d'ander week is daar een grouwelijke Ramp geweest: Inde Vlaanderenstraat bij M.Serbruyns, 'tv as daar Feest dag en Banket; c-r waren convieven; achter 'teten, Mr zegde aan de meid Romanic van cck een glszeken wijn meê te nemen, dat zij al genoeg gewerkt had; Romanic zet zich r.eêr, terwijl ze breidt aan een paar kousen voor feaar broêrkeo.... Er v. ierd van wapens gesproken; M. Serbruyns haalt eenen revolver met 6 scheuten; 't wapen wordt overzicnjeensklaps dc haan slaat overjj een kogel vliegt, Romanie is deod.... Haar naam is Romanie Martens, van Erwetegem, in 18S8 brandde hun hofsteê af; een e.einig later, de zoon wierd zyn been afgeslagen, de Vader zijn been overreden en nu die arme dienstmeid 'f TC nnk«iu>l Zondag was er t'Aalst een felle kamping tusschen Hofstade en Baasrode, voor ai'onderprijzcn.... 't Spel begint, Hofstade heeft 9 spelen, Baas rode 5; Baasrode gaat van 't spel af, zeggende dat Hofstade 2 ge leende mannen heeft.... Dat is 't feit cn 't pleit... Hoe zal de be slissing zijn? De Koning van Holland verslecht zienelijk. Wet is dat daar te Brussel Dnrven ze de Schelmstuks niet opzoeken en straf fen, als een Logiebars zou moeten veroordeeld worden? Elk zou moeten gelijk zijn voor de Wet. Komt er in Belgenland vraag uit Engeland naar eenige haalkes hop, ge zult ze zien opslaan, dat is zeker. Tot Ascq^bij Rijssel is maandagnacht vermoord de Pastoor en zijn dienstmeid, ten 6 ure is't schelmstuk ontdekt; ze waren doodgeslagen met ijzeren baaren en flesschen; diefle is de oorzaak geweest; M. de Pastoor stond daar al meer dan 40 jaren en was zeer rijk, maar ook zeer liefdadig; verschelde hooge posten bad hij vroeger geweigerd, om te blijven bij zijn Parochianen van Ascq. De moordenaars hebben hunne slachtoffers afgewacht, des morgends, als zij hunne kamer verlieten. Droefheid en verslagen heid zijn groot, op de Parochie. De KAMERS zijn open, sedert dijnsdag; dat ze maar wel gelieven te zorgen voor den Landbouw, want op veel plaatsen wordt de toestand bedrukkelijk wreed het vreemd s'.echf Vlas ziet men met hooge wagens en karren voorbij trekken, terwijl de goede inlandsche Koopwaar onder den voet ligt. Is dat niet wreed Landbouw kra nk, alles kamank. 2,zo 1,75 2,00 4,75 3,00 2,00 1,00 1,00 1,00 0,85 0,75 0,75 0,75 0,75 WISSEL EN OPENBARE FONDSEN, 15, ACHTERSTRAAT 15, AALST. te koop 't Aalst, Eiland Chipka, in de boekdrukkerij der Werf. Om franco te ontvangen, 10 c. per 100 meer; bij voorbeeld; ik vraag Robespeer of Napoleon; ik zende i,ioen 'k ontvang 'sanderdaags dit boek franco. Al die boeken zijn ook te bekomen, door tusschcnkomst der geëerde Medehelpers. Jan Clerker, Gaston Blankaert, 't Kasteel der Verdoemenis, Doktor Gorus De groote Backenland Jan de Licht, Leven van Napoleon, Robespeer, De kleine Baekeland, De verstandige Hovenier, De transche Resolutie, Reis naar Aken, Genoveva van Brabant. Jan Onraedt, Handboekje van den Landbouw, zeer nuttig 0,85 Tooverboek, G,50 Rosa Van Tannenburg, 0,75 De Trappisten 0,50 De vertelsels van 't Vlaamsche Volk, 0,75 Geschiedenis van België van 1789 tot 1890 0,60 Nieuwe Kabinet-Sekretaris, 1.00 Argentina, 1,50 Masker der Wereld 2,50 Raadsels van't Vlaamsche Volk, 0,8o Levens der Heiligen 8 Deelen aan 4,00 Don Bosco, de Wonderbare dezer Eeuw 2,00 Leven van Bisschop Lambrecht 0,25 De Geschiedenis van 't H. Sakrament, 3,00 Leven van Pater Beckx 3,00 Leven van den II. Alphonsus 2,00 De Kroon des Hemels 2,00 Het groot Boek van den Roozenkrans door de Paters Preekheeren 2,00 Gulden Boekje der Jonge Werklieden 0,25 DeH. Anna, 1,00 Groot Leven van den II. Aloïsius 2,00 Leven van O. H. J C. met platen, 0,75 Deugd van alle Staten 0,75 De Kruisweg met 14 schoone platen, 0,20 D'Ootmoedigheid door Z.H. Paus Leo XIII, 0,40 Maria-Almanak, voor 1891 0,50 Leven van Pater Damianus, 0,50 De Slavenhandel in Afrika, 0,95 Het nieuw Testament groot en schoon boekd. 4,00 Stanley l'Africain, 1.30 Trouw tot ter dood, verhaal uit de 16* eeuw, 0,50 Het gulden boekje van de Mis, 0,15 Naar den Hemel 0,16 Gelijkvormigheid met Gods wil, 0,15 Het Wapen des Christen 0,15 Het dikwijls communiceercn, 0,15 Het II. Hert van Jesus, 0,15 Jesus in zijn II. Sakrament, 0,15 De namen mijner Moeder, 0,15 De eeuwige Waarheden, of het groot Medi- tatieboek, 1.80 De liefde tot Jesus-Christus, in oefening in band, roode sneè, 1,40 De Weg der goddelijke Liefde, in scboonen band, 1,20 Bezoeken tot het II. Sacrament, aan de II. Maagd aan den H. Joseph, met Vurige pijlen, de kentee- kens der Goddelijke Liefde, enz. Een fraai boek in band roode snee, in kleinen druk 1.35, in grootere letter 1.60. Wij zouden moeten recht slaan, om dit Boek te prijzen en aan te raden. In 1795, 5 jaren na de dood van den Schrijver, wierd dit Boek in de Nederlanden voor de 5de maal herdrukt. De groote Caudelier, wie mij zal lezen, zal Koks- U| 1 Kcu- 5,00 1,00 baas wezen, de groote Caudelier, 't kenboek der wereld 't zelfde boek in 't kort, Pasteien en Confituren, Die mij zal lezen, Zal Pasteibakkur wezen De Belgische Keukenmeid, 1,00

De Werkman | 1890 | | pagina 8