Revue, Nieuwe Zeeramp. sr ac'1";,r iwj". D. MAYART, BOEKWERKEN Naar ö.iifschland. Fobe erg ziek is en onder zijn Heilige Rechten ligt. Te Wach- tebeke is overleden E. H. Walreet, Pastoor aldaar sedert 1868, een teedere en zorgvuldige Herder en Vader van zijn Volk. Hij was te Del'tinge geboren in 1823. Zijn benoemd Coadjutor te Cede bij Aalst, E. II. Ilamerlynck onderpast. aldaar; Onderpast. te Calcken, E. II. Smet coadjutor te Cruybebe; onderpast. te Lede bij Aalst, E. II. De Donder onderpast. te Calcken; coadjutor te Cruybeke, E. 11. Van Quekelberghe coadjutor te Lede. Morgen zaterdag 11. Cecilia, Maagd en Martelares... Dat Zang en Muziek dienen ter eere Gods en lot verzet en verheffing van 't Menschdom... 't Zijn rampzaligaards en halve verworpelingen, die slechte liêkes zingen. Zondag H. Clemens, Paus; Dijnsdag H. Catharina, de Patronersse der Dichters en Rederijkers, d'Il. Calharina, ook een Maagd en Martelaresse; Woensdag II. Petrus yan Alexandria. Zondag 't Evangelie der Wonderbare teekens van het einde der wereld. Bavo. Lukas! Lukas! ge ziet er zoo helder uit, alsof ge van Dacknam en van Bottelare kwaamt Llkas. Doen-ik, Bavo, en gij ziet er zoo dubbineus uit als een Schriftuur. Bavo. Lukas, ik peis op Paulus Van Voorde. Llkas. Die den moordenaar n" 1 heeft gestraft en nu naar Frankrijk is achter den moordenaar n" 2. Bavo. Ja Lukas, en 'k vrage mij: heeft Paulus de kaart niet misgeven? Llkas. In welken zin, Bavo? Bavo. Mag 'ne man .zijn eigen rechten? Llkas. Zelfs als er geen Justicie is? Bavo. Ja, doet onze Brabantsche Pachter goed of slecht'? Llkas. Bavo, 't geen ge vraagt is scabreus, daar zou de Conseil-de-perdom niet uitgeraken.... Maar mij dunkt me, we zullen dat later wel zien in 't finaal van d'historie.... Wat mij aan gaat, Bavo, ik denk altijd: die moorden! die moorden! dat is toch wreed! Bavo. En den dag van vandaag, Lukas, hoort of leest ge van iets anders? G'hebt daar nu tegen Ryssel, tot Ascq. Llkas. Ja, in die Pastorij, bij dien braven liefdadigen Gees telijke; ze zeggen dat er in de Prochie en rondom wreed ge schreeuwd wordt! al die daar kwam? was geholpen; en ze ver moorden 't meissen, cn den ouden Pastoor, ook bijna dood! Bavo. En zal de mensch dat overleven'? Llkas. 84 jaar oud en voor al uw weldoen, alzoo varen!... Bavo! Bavo! 't is wreed gelijk er Misdaden en Moorden zijn... We zijn gekomen op de tijden, waarvan Napoleon-den-Eersten sprak, Bavo. Op Sint Helena Llkas. Ja, op Sint Helena! De Pastoors moeten er zijn, zegde hij, en de Religie moet gerespekteerd worden, anders zullen ze de rijke menschen vermoorden voor 'nen appel en een ei, en de we reld zal 'ne kriel zijn van vuiligheid.... Bavo. En dat er zooveel rijke_,menschen zijn, Lukas, die 't Volk naar de Vrijdenkerij trekken! Llkas. Ja, dat ze 't wisten, 't zijn d'ar- c tisten; zc zaaien distels voor hun eigen voe- len en zez'^n 200 ^om a's een p'a^^et- Bavo. En Koch, Lukas? Llkas. Koch! over 14 dagen, wie kende hem? en nu is zijn naam beroemd, zoover als er menschen wonen En zijn fortuin is gemaakt! Bavo. Lukas. zou Koch dat waarlijk ontdekt hebben Llkas. Waarom niet, Bavo? Z'hebben Amerika wel ontdekt Bavo. Lukas, ik heb er hooren meê lachen Llkas. Bavo, er waren er ook die lachtten, als Christoforus sprak van 'ne nieuwe wereld. Bavo. Maar Lukas, weten z'al hoe Meester Koch zal te werk gaan, om die wreede Ziekte te genezen? Llkas. Hoort, Bavo, de Professors van hedendaags willen hebben dat in de menschen gelijk aan de boomen,de ziekten voort komen dooreen soort van gedierte, extra-klein, ja onzichtbaar. Bavo. Lukas, laat ons dat aannemen, om beterswil. Llkas. Mikroben, noemen ze dat; Doktor Koch heeft datgbe- studeerd en echt gevonden en wat bleef er dan te doen? Bavo. Die mikroben vernielen, dooddoen! Llkas. Bavo, ge zijt er, gelijk Malkus op ons Groote Markt van Aalst;- de mikroben trachten weg te krijgen; daarop heeft meester Koch zijn zinnen gesteld, en eindelijk heeft hij een vergif gevonden dat d'oorzaak der Litteering en kwijning in 't lijf doodt! Bavo. En moeten ze dat vergil innemen, Lukas? Llkas. Innemen niet, Bavo, de maag zou het niet verteeren en al wat de maag niet verteert, blijft er liggen en slikken en dient tot ballast en bederf. Meester Koch doet dat vergif in 't lichaam spuiten, meest langs den rugge. Bavo. En dat doet daar geen kwaad Llkas. Aan niemand, Bavo, aan niemand; die de mikroben der i'eering niet hebben, weten er niets van; al d'ander ondervin den seffens dat er iets omgaat in hun lijf. Bavo. En is de genezing onfeilbaar? Llkas. Bavo, Vriend, God alleen is onfeilbaar; maar reeds velen heeft meester Koch er genezen, zelfs die al eenigen tijd de ziekte in hun lichaam hadden. Bavo. En die al lang ziek zijn? Llkas. Bavo, er zijn in 'nc mcnsch zijn lichaam lcvensdeelen, zooals longen, nieren, lever, hert, hersens, eens datdiedeelen sterk aangerand afjn, 't kankert voort, de geneain. wuai 1UUUOKM nul/U .uwncnuutci uij vcicn nuup Villi gOUCZlllg kan zijn, ten ware de kwaal reeds te lang duurde. Bavo. Zoo dat er met die Uitvinding niet te lachen is, Lukas? Llkas. Bavo, wie zou daarmee durven lachen, als er hulp en genezing gezocht wordt!Verbeelden wij ons, Bavo, hoe in alle Landen der wereld, met duizenden zieken liggen te verzuchten en te snakken naar die Remedie, en vragen wij liever aan ons Heer, dat hij de pogingen van diep geleerden Man gelieve te zegenen, om Hulp en genezing te verschaffen Bavo. Ja, Lukas, uw gedacht treft mij wat moet er om gaan in de herten hijna veroordeeld zijn en hoop van genezing hebben, gezond k luneü w:»rdeu!.. Lukas, laat ons roepen Leve de Wetenschap o:: mocht de heer Professor Koch gelukken T|„ Rpiipc De markt van Londen die alreeds zeer slecht EJL, -OCUI gestemd was, heeft eene nieuwe ramp ondergaan. Het groot cn belangrijk bankhuis Baring Brothers komt in likwida tie. Deze ramp, gevoegd bij de vorige, heeft önmiddelijk voor ge volg gehad, wij zullen niet zeggen eene nieuwe daling, maar eene echte instorting der zuid-Amerikaansche weerdens, die het huis Baring in overgroote hoeveelheid, in koffer had. Het is de eerste maal niet dat wij zulk schouwspel beleven, en de ondervinding heeft ons geleerd dat toestanden, zoo als de huidige, slechts tijdelijk zijn. Daarom raden wij eenieder aan kalm te blijven en niets over boord te smijten. Tusschen de weerdens die nu neer gedrukt worden, zijn er vele die nog eens zullen schitteren aan den fi- nancieelen hemel. Israël, die het huis Baring ondermijnd heeft, zal aan die lage prijzen den klauw op voornoemde weerdens leggen, en ze later naar de hoogte jagen. Dus opgepast, Vrienden lezers Beware of picpokets Opgepast voor de gauwdieven Wij lezen in èenige voddenbladjes dat er aandeelen Grandes Mines d'or de St Antoincte verkrijgen zijn aan 35 a 40 franks. Men herin- nere zich den Est-Oregon, pheemenide p ere ie familie, en valeur de lontrepos, en honderd ander van denzelfden kaliber. Dat de naam van S'Anto- nius de eenvoudige menschen niet lokke want de duivel, als hij op jacht gaat, zet ook eene monikskap op.Het publiek is al genoeg be drogen en bestolen door al die goudmijntjes en wij raden eenieder de handen op den geldbeugel te houden. S Ei, niet dien duivel liSUWS' dlrtkanheet zija e™ l,iï» bang op den trein van Aalst naar Lokeren en Mocrbeke. Zelfs d'Apo-$%|: thekers en de Leden der Geneeskundige Commissie klagen ervan, d'houillemarcbands alleen zwijgen, maar ze gaan zich in 't verste hoeksken zetten. - Zondag is t'Aalst in de Jon gens-Patronagie een schooner en vrolijken Tombola geweest en M. Leken Raemdor.ck is cr in hartelijke woorden zijne jonge Parochieaantjes l:o.*en verheugen en aanmoedigen.... In Werk manskring wordt een Ziekebus ingericht, om hulp te geven aan de Familie, als de Broodwinnaar ziek ligt... Pastoor Van Espel, uit Amsterdam, een soort van Don Bosco, verklaarde t' Antwer pen Na 10, 20, 30 jaren ziet men nog de vruchten der Patro- nagien; er zijn cr zoovclen die hun levensvreugd en hunnen wel stand te danken hebben aan de Patronagiün. doch om dien uitslag te hebben, moeten de Leden van 't Komiteit de Vrien den zijn cn de Leidsmans der jonge Werkgasten. Z'hebben in Canada opgehangen Reginalt Birschali, moordenaar... Al richt Zijn bloed wus zoo zwart als inkt, van schrik - In TurkyC langs Salonika is ingestort een brugge, juist als een militaire trein er overreed 40 dooden en 40 gekwetsten. - De lijnrichting van den stoomtram Hcyst-op-dcn-Berg-Westerloo is goedgekeurd, Nu zal er.avans komen. Doktor Delbeke, van Roeselarc, is naar Parijs vcor d'uitvinding van Dr Koch. Var.- de Sande, die felle schurk is nu gevlucht uit Nieuw Caiedo- mö. 2I7 csser. zijn deze week uit Amerika in Antwerpen aan gek-men. no z.iu dadelijk vervoerd naar Z .vitscrland. Op de markt van Gecraardsberg^n zijn verkocht 380 varkengen 177 hoornbeesten. Men schrijft dat al d'Hotels van Berlijn vol teringlijders lie gen. Oostenrijk en Rusland hebben Geneesheeren gezonden bij Dr Koch. Dr Koch staat sinds lang geboekt, als een alleruitste- kendste man, ze zeggen dat dezelfde remedie tegen den kanker kan dienen. I w an. men schrijft uit Zara dat een schip hetwelk werklieden overbracht naar 't eiland Brazza. o ra er den Olijvenoogst te verrichten, in een hevig tempeest vergaan Ls nabij Allières. veel meuschea zouden vergaan zijn. Koningin Nathalie, van Scrbiö, gaat nu ook gedenkschriften uit geven over den twist in haar huishouden... Dal ze dat potteken gedekt laat. T' Antwerpen heeft een edelmoedig Man 10,000 fr. gezonden voor den Armen.... Naamloos.... Heldhaftige Liefda digheid. Te Gent heeft een zatlap zich aangegeven als de Moord bedreven te hebben der Bagattenstraat. in Oct. 89... Hij ineinde uu dat het genoeg was te zeggen Ik heb het niet gedaan 't Zal hem anders wijs gemaakt worden. Hp I it'i'j'irl i o luml D'heilige Zielen werken nog na if e i^iLtuau iöhliu hunne doodi door hun voorbeefd en opwekking... St. Vincentius heeft in zijn leven 40 millioen fr. voor d'arme menschen geschooid, en sedert zijn afsterven, wat zien wij niet onder zijnen naam en door zijn opwekking gebeuren?... De II. Elisa beth van Hongarië, eene Koningsdochter, als men in Duitschland, aan den Rhyn, in Westphalie van Liefdadigheid spreekt, haar naam komt op de lippen en veel Gasthuizen zijn t'Harer eer en onder Hare be scherming ingericht... T' Aalst, een der eerste werken in die voltrok- kene St. Josefskerk is geweest dijnsdag laatst, op den Feestdag der heilige Elisabeth, een Sociëteit inrichten van Liefdadigheid, voor Damen en J uffers. die d'Armen zullen gaan bezoeken in hun huizekes. dieznllen zorgen voor eten, voor kleeding enz... Eere en dank en de beste Zegening Als de Werkende Man met zijnen Arbeid niet ge noeg kan winnen voor zijn onderhoud, voor zijn Familie, dan is de wereld ziek. dan moet er gemeesterd worden; doch er zullen altijd arme menschen zijn, en als er brand ontstaat, men roept niet We zullen voor Assurancie, voor Bescherming zorgen; neen meD bluschtZoo ook, in dezen tijd bijzonderlijk is de Liefdadigheid er noodig, om 't Lij den te verzachten en voor den Vrede tusschen Arm en Rijk. In den Wedstrijd der Lagere Scholen, de schooi van Auwe- gem, bestierd door M. R. Rokcgcm, op 5 leerlingen, 2 behalen het Diploma en alle 5 hebben Eervolle Melding in Landbouw. 't Is al moord er. zelfmoord dat de Klok slaat Tc Jambes in de Walen, zonilag avond twee Fran-che kuipers zoo goed als vermoord, door 7 mannen uit Holland, zeggen ze, een Familie van bandieten, de twee slachtoffers zijn Andrc en v.onen te Beuzet. Te Obourg, bij Bergen, weduwe Rousseau, oud 85 j. vermoord in haar huis voor haar betje geld. Verder in dé Walen en in Frankrijk zelfmoorden zonder getal, zelfs kinde ren die zich van kant makec.... 't Wordt een oprecht wreed sl'ameür. WISSEL EN OPENBARE FONDSEN. 15, ACHTERSTRAAT, 15, AALST. te koop 't Aalst, Eiland Chipka, in de boekdrukkerij der Werf. Om franco tc ontvangen, 10 c. per 100 meer; bij voorbeeld; ik vraag Robespeer of Napoleon; ik zende i,ioen 'k ontvang 'sanderdaags dit boek franco. Al die boeken zijn ook te bekomen, door tusschenkomst der geëerde Medehelpers. Jan Clerker, 2,25 Gaston Blankaert, 1,75 't Kasteel der Verdoemenis, 2,00 Doktor Gorus 1,75 De groote Baekenland 3,00 Jan de Licht, 2,00 Leven van Napoleon, 1,00 Robespeer, 1,00 De -kleine Backeland, 1,00 De verstandigev Hovenier, 0,85 De fransche Re olutie, 0,75 Reis naar Aken, 0,75 Genoveva van Brabant. 0,75 Jan Onraedt, 0,75 Handboekje van den Landbouw, zeer nuttig 0,85 Tooverboek, 0,50 Rosa Van Tannenburg, 0,75 De Trappisten 0,50 De vertelsels van 't Vlaamsche Volk, 0,75 Geschiedenis van België van 1789 tot 1890 0,00 Nieuwe Kabinet-Sekretaris, 1,00 Argentina, 1,50 Masker der Wereld 2,50 Raadsels van 't Vlaamsche Volk, 0,85 Levens der Heiligen 8 Deelen aan 4,00 Don Bosco, de Wonderbare dezer Eeuw 2,00 Leven van Bisschop Lambrecht 0,25 De Geschiedenis van 't II. Sakrament, 3,00 Leven van Pater Beckx 3,00 Leven van den II. Alphonsus 2,00 De Kroon des Hemels 2,00 liet groot Boek van den Roozenkrans door de Paters Preekheeren 2,00 Gulden Boekje der Jonge Werklieden 0,25 Dell. Anna, 1,00 Groot Leven van den II. Aloïsius 2,00 Leven van O. II. J C. met platen, 0,75 Deugd van alle Staten 0,75 De Kruisweg met 14 schoone platen, 0,20 D'Ootmoedigheid door Z.H. Paus Leo XIII, 0,40 Mar ia-Almanak, voor 1891 0,50 Leven van Pater Damianus, 0,50 De Slavenhandel in Afrika, 0,95 Het nieuw Testament groot cn schoon boekd. 1,00 Stanley l'Africain, 1,30 Trouw tot ter dood, verhaal uit de 16' eeuw, 0,50 Het gulden boekje van de Mis, 0,15 Naar den Hemel 0,16 Gelijkvormigheid met Godswil, 0,15 Het Wapen des Christen 0,15 Het dikwijls communiceercn, 0,15 Het H. Hert van Jcsus, f,15 Jesus in zijn H. Sakrament, 0,15 De namen mijner Moeder, 0,15 De eeuwige Waarheden, of het groot Medi- tatieboek, 1 80 De liefde tot Jesus-Christus, in oefening in band, roodesneê, 1,40 De Weg der goddelijke Liefde, in sehoonen band, 1,20 Bezoeken tot het H. Sacrament, aan de E. Maagd aan den II. Joseph, met Vurige pijlen, de kentee- kens der Goddelijke Liefde, enz. Een fraai boek in band roode snee, in kleinen druk 1.35, in grootere letter 1.60. Wij zouden moeten recht slaan, om dit Boek te prijzen en aan te raden. In '1795, 5 jaren na de dood van den Schrijver, wierd dit Boek in de Nederlanden voor de 5de maal herdrukt. De groote Caudelier, wie mij zal lezen, zal Koks baas .vezen, de groote Caudelier, 't bestev Keu kenboek der wereld, 5,00 't zelfde boek in 't kort, 1,00 - Zondag heeft te Gent op B. ulevard-Orban een Velocipcdist een jongen van lojaren met zijn ;erii voor gesleept en gekwetst. De Velocipcdist leeft ioo fr. gegeven aan d'Ouders. De Koffij zelfde prijs d'Hop, kalm 142 en half; de Wolle neigir.g tot afslag d'IIop is uitgeput. d'Hop zal toch h^ogcr moeten. 't Weer is flets, regenachtig de Citadins zouden vorst willen, doen de Boérkes moeten nog veel zaaien, en elk den goeden dag. De Russische Generaal Sebverskof is te Parijs •ermoord in '1 Hotel de Bade. tergast voor Garentwijnderij. Hooge loon naar ver diensten. Zich te bevragen ten bureele van dit bladj

De Werkman | 1890 | | pagina 4