8sun December. LOOPENBE NIEUWS. Raadselkes Kerstavond. Be Raadsels Be Verhalen Nu d'Almanakken Almanak van 'l Land van Waas, Almanak van de Werkman, Bc Vincentiaan. 5 Dec. 1890.-19° Jaar. - N" 94G. - Verscnijnt s Vrijdags Prijs in Bureel of Winkels 5 centiemen. Voor g'heel Belgen- land £r. 2,5o 's jaars. Voor al de landen van Europa en voor d'ander Werelddeelen 4,5o 's jaars. DAENS MAYART, Achterstraat, AALST- Elk den goeden dag, dat is ons eerste woord, Gods Engelen drager* het, met welbehagen voort. D'ander week z,ijn vier Aalstenaars subiet ge storven vier Aalstenaars Zullen d'Orgelbazen nu nog niet verschrikt worden De Christene Jonk heid bederven, is er een grooter schelmstuk En dat ze toch niet peizen daarmee wel te varen... Iloe meer geld gewonnen door Zedebederf, hoe moei en hoe dieper ongeluk.Parnell.van Ierland, wordt onweerdig geoordeeld nog aanvoerder te zijn der Vaderlandsche Partij. Eyne, ja, met den bijstand er wordt u geschreven. Te Parijs zijn over de 7000 civiele Onderwijzeressen zonder plaats... In ons Land zal ook 't spel op den wagen gaan. Om kin- ders te krijgen in hun gevaarlijke Ecoles Moyennes, roepen de Meesters en de liberale Gazetten, dat elke leerling dier school later een vette Plaats zal hebben van 't Gouvernement... Dat die liberale gazetten voor elke leugen een half franksken hadden, ze waren rijk... Nu, er zijn 200 Plaatsen open van 8 a 900 Ir. en rond de 2000 jonkheden,meest uit d'Ecoles Moyennes vragen er achter... Erremoei zei Sis Karot en hij zat in een huis, zonder deur of slot.Ouders, hebtg'het beet? Sara en Clara, ge spraakt d'ander week over de diepte der zee. H;. Weet ge hoe diep de zee is Een steenworp, zeg- '"V gen de Raadselmans doch om de zaken effettiek op te nemen In middelmaat is de zee 3000 me ters diep ten haren diepste 8500 meters en St-Baafs, zoo hoog is maar 88 meters 't Stadhuis van Brussel, 97 meters Sint Rombautvan Mechelen 112... 8500 meters en ge valt daarin en ge zinkt ten bodem... H. Barbara, sta alle menschen bij, die de zee bevaren. -Van de Zee sprekende, nu is 't de tijd om naar Zuid-Amerika te varen, ver- mits het daar zomer wordt, en d'ander week zijn op éen schip 2000 Duitschmannekes naar de Nieuwe Wereld ver trokken. VOORUIT, van Gent, (en daaraan ziet ge den slech ten aard), die zoogezegde Volksgazet ligt daar te terreesten en te roepen dat 't Onderwijs gekrenkt wordt, omdat ons Ministerie de Wachtgelden vermindert met 40,000fr. en verders geld spaart op Normaalscholenen Tentoonstellingen van Onderwijs... Later zal men klaarlijk zien, hoe die gazetten der Socialisten geleid worden door den Grooten-Oosten Haat tegen de, Kerk de Kerk ver volgd! De menschen doen leven als dieren! 'ne wereld van apen en van beeren... Menschen, laat ons bidden en werken opdat er een machtig en krachtig Christelijk Socialismus zou opstaan... De Samenleving is ziek, als de werkende Man zijn brooiken niet kan winnen... Vooruit werkt ook om Doopsel en Eerste Communie af te schaffen... Is dat niet werken voor wreedaardigheid en voor beesligheid Ei,die wreede Soldaterij In Duilschlond vragen ze weêr een krediet van 45 millioen franken voor de Legers 1 mark is een kwaartje min als 'ne frank en half'. 'T Is vandaag of morgen dat de Koning van Holland begraven wordt, met groote staatsie ende plechtig- heid Generaals en Ministers zullen't lijk dragen... Dat ze^. dan maar peizen, hetgene staat op de Calvariebergs van Prochie-kerkhoven Heden ik, morgen gij, voor u zal 't ook eens zijn Partenza De treur nis is algemeen in Holland én nu omringt men met Vader landsliefde de Koninginne-We- duwéen die 't Land regeert, in den naam van Wilhelmina, haar dochterken van 40 jaren. E' wel Heere, wat zijn er veel subiete dooden Daar, 't Asper, niet ver van Welden en van Eyne, van waar men lamonta den berg-op,de Bedevaart ziet vanKerzelaar, te Asper^ Zondag in d'IIoogmis, M. de Pastoor sprak juist van de subiete dood en er kwam een exempelKarei Van den Berghe, een kloeke ouderling zakte ineen en is dood ja stokke dood T' Antwerpen is overleden M. Eyerman, een koostuk der Vrijmet- elarij, die nog lange jaren t' Aalst de Aanvoerder is geweest der liberale Partij. De Graaf van Vlaanderen is naar d'Uitvaart des Konings van Holland. Hem vergezellen verscheide Staatsmans Te Turnhout leeft zekere Juffer Threse Bartels, geboren den 27 November 4791, dus op haar 400" jaar; zij is zoo vrolijk als een kind en nog zeer gezond. Haar bezonderste genoegen is de weldoenster te zijn der Armen. T' Yper wordt het 'Garni- soen vervangen door een Regimentschool. Ze beginnen in te schrijven voor de Loling, die wreede plaag, wa3rmeè wij gestraft b lijven... Ja, die Bloedwet is een staaf en een helscli Torment. Minister Crispi, van Italië, debooze kerkvervolger leeft ais 'ne Philistijn en heeft zijn derde vrouw, terwijl de twee eerste nog leven. Nu schrijft men dat 't wijf n" 2 een boek gaat schrijven over haar gevarendheden...'t Zal wat zijn;... Elk zijn goeste, zei 't Zwijn, en 't went elde haar in 't slijk. Die merkweerdige Volksfeestgevierd degansche wereld doormet grooten toeloop en luister, seders honderde en hon- derde jaaen maar nu no^ meer, sinds de Verklaring der Onbe vlekte Ontvangenis in 4854 en de Verschijningen teLourdes, aan de Pyreneën... Men moet zijn redelijk oordeel miskennen, om de waarachtigheid van die Verschijning te loochenen.Gelijk on wetende Visschers het Evangelie gingen voortzetten in de be schaafde en geleerde wereld, zoo is in'dezen Tijd een eenvoudig, onwetend en arm kind de Afgezante geweest der Almogendheid... Groote Mirakelen zijn de waarheid komen bevestigen.'. Wie kan de genezing loochenen van den steenkapper Bourietle, van menig vuldige anderen Die menschen leefden nog lange jaren na hunne mirakuleuze genezing Hunne ziekte was gekend door de Genees- heeren Geneesheeren zijn geen lichtgeloovige menschen... En niet éen Geneesheer is komen spreken tegen die Mirakelen.... Dees jaar nog zijn een groot getal Personenmirakuleus genezen... Kardinaal Dechamps, die leefde als de Verschijning plaats had, die naar Gourdes ging, 3 jaar nadien, wat zegde hij Ons Heer, zegde hij, laat aan zijn Moeder toe de lichamen te genezen, om de Zielen te raken en genezen, 't Geloof versterken...^ groote geze gende feestdag van 8sten December!.. Ziehier, onder menigvuldige andere, nog 3 genezingen, die plaats hadden, korts na de Ver schijning, als er wonderbare Teekons moesten zijn om de Bede vaart te stichten Jeanne Crassus, weduwe Grozat, insgelijks te Lourdes woon achtig, die zich niet eigen oogen van Bouriettes genezing over tuigd had, ijlde met hetzelfde vertrouwen naar de wonderdadige bron, waschte hare hand, die sedert tien jaren verlamd was, en mogt haar, oogenblikkelijk genezen en bekwaam tot allen arbeid, uit het water terugtrekken. Ook Fabien Baron van Lourdes, die vele jaren met eene onge neeslijke kwaal op hel bed der smarten had gelegen, dronk aan het water en verliet op hetzelfde oogenblik bed en huis, om in de kerk haar, die de Behoudenis der kranken wordt genoemd, dank te zeggen voor een volkomen herstel. Op den laatsten der viertien dageiï van Bernadetta's bezoek aan de wondervolle grot, toen des morgens meer dan twintig-duizend menschen getuigen van hare geestvervoering waren geweest, en dien ganschen dag rondom de Massab. el la-rotsen bleven dwalen, greep er een hartverscheurend tooneel plaats in eene armoedige woning van een der achterbuurten van Lourdes. Daar lag een kind van bijna twee jaren Justin Bouhohorst.dat geheel mismaakt en vermagerd was, nog nooii, een gezonden dag beleefd, nog nooit eene enkele schrede aan de hand zijne moeder gedaan had, aamechtig te stuiptrekken en te sterven. Doktor Peyrus had met onverdroten volharding alle middelen der kunst aangewend, maar altijd te vergeefs, en had den bedroefden ouders daar straks ver zekerd,dat Onze Lieve Heer een weldaad deed met het rampzalige wicht eindelijk naar den hemel op te roepen. De vader stond met kalme droefheid aan de kribbe de moeder lag er wanhopend bij geknield terwijl eene buurvrouw, Eranrionnette Gozos, reeds bezig was met het lijkkleedje gereed te maken. Met ingehouden adem zag de moeder, Croisine Ducouts geheeten, door hare tra nen angstig naar de loodblauwe lippen van haar zieltogend kind die ophielden te bewegen. Justin is dood riep de vader, Jean Bouhohorst, nok kend uit. Zoo het kind niet reeds gestorven is, mijn arme vrien den sprak de buurvrouw, dan gaat het toch op 't oogenblik hemelen. Kom, lieve moeder ga bij het vuur uw lieveling be- weenen, terwijl ik hem zal afleggen en in het lijkkleedje wikke len Maar sprakeloos bleef Croisine Ducouts voor de kribbe liefgen, met strakke blikken op haar kind starende, niet meer schreijende' niet meer bevende, maar als geheel wezenloos en van alle gevoel beroofd. Eensklaps springt zij op,grijpt naar het ijskoude lichaam- tje en gilt uitWordt voortgezet. (D'antwoorden staan op de 4do bladzijde achter de boeken; wij rcepen d'aandacht op onze boeken; er is grooten keus voor de lange avonden; bij elk Boek in deze Maand gekocht is een Litanie van 't H. Aanschijn en van den H. Martir.us.) 1. Wat is scherper dan een scheersmes? 2. Waarom is de edelman gelijk met een boek - v^( 3 Wie sterft er, zonder zijn oogen te slui ten b 4Een weg zonder aarde of steen, Een brug zonder hout of ijzer. Raadt, raadt, wat is dat 5. Wie kan in Aalst best zwijgen 6. Wat loopt er hard en komt niet van zijn plaats 7. Een rood stalleken, Veel witte kippetjes. Ra, ra, wat is dat 8 Welke appel is het meeste weerd 9. Waar wordt het water het duurstepver- kocht? 10. Wat is het zwaarste stuk hout ri. Wie werkt dag en nacht Met al zijn wijsheidkracht Dcch zonder vechten of slagen Om de dood te verjagen Een Muziekstuk met Zang en gebaren, koor en solo's. voorPrijsdeelingen en Avond feesten; door A. Jooris, Orgelist van Haal- tert; 18 bladz. in 8° prijs i,5o; te koop in onze Bureolen. Nauwelijks was Kerstavond verschenen als men t' Antwerpen uitriep;Welk koste lijk stukje voor onze Kerstfeesten Wij heb ben dat overzien, doen voorspelen; inder daad, 't is eenvoudig en welluidend; het geeft treilend weêr de gevrelens van den grooten Feestdag... Kerstavond, zoo wel geschikt voor dfe Pensionnaten, Sociëteiten Werkmanskringen, Zondagscholen en Pa- tronagiën van 't Vlaamsche Volk, door Pr. Joos, een boek in 8°, T12 bladzijden. Met honderde en honderde Raadsels ge rangschikt en uitgelegd; cie dees boek heeft, kan jaren en jaren de schoonste raadsels geven, die men kan uitdenken 't is 'ne lust die raadsels te lezen en voor' een Familie kring en gezelschappen, dit Boek is onbe taalbaar. Prijs 85 c. franko g5. van het Vlaamsche Volk, naverhaald door Professor A. Joos. De Vertelsels uit de i4.de i5do ieac j6o«17d. l8do Eeuw. van Keizer rel, van de Zeemerminne, van den Os die garen spon. van den Bessembinders zoon, van Sinte Pieter en Sint Joris, van de ge- zonkene Klok, enzoovoorts enzoovoorts, een boek van rg2 bladzijden, alles zorgvuldig opgehaald, zeer merkweerdig en aangenaam om lezen... Pnjs 0,7c. franko 85.. En dit Boek m drij deelen; elk deeltje 25 centiemen iranko o 3o;'t is voor niet... Die Raadsels en die Vertelsels, eens dat ze gekend zijn, geen Huis zal ze willen missen. Maria Almanak, schoon boekdeel in 8° door Averbode uitgegeven; ik zeg lof en dank aan dit Boek; in een Zitting van Da- vidsfonds wierd Hulpgeld gevraagd, om een Amanakuit te geven in groot formaat, en schoon versierd, gelijk Dnitschland en Fran krijk katholieke Almanakken hebben doch wij hadden d'eer te antwoorden dat die Al manak reeds bestaat, namelijk de Maria's Almanak en dat het beter is hetgerie bestaat te ondersteunen, dan een vijfde wiel aan den wagen te brengen... 't Was approbatum, eenparig. een net en allernuttigste boekje: liêkes, kluchten, veel nuttige aanduidingen. Prijs 12 c. 7 dees jaar op een nieuwe manier vervaardigd tot nut en voordeel der Familiën; bij elke week 't Evangelie en een plaatske van aan- teekeningen; bij elke maand een artikelke van wetenschap; de artikels over 't Congres van Luik, over de Noodwendigheden van den tijd, een groot belangrijk beschrijf: 0,10 c. goede winst voor den uitverkoop.

De Werkman | 1890 | | pagina 1