MARIE-A1TÖII1TÏI PASTOOR K1VEIPP. GROOTE BERICHTEN. 't Nieuws van vreemde Landen. OF DE SCHOONSTE VROUW DER WERELD, DE RIJKSTE EN DE ONGELUKKIGSTE. De witte vlag van Vrede wierd dus op een der Torens van de Bastilje uitgestoken ïtfiar de menigte let er niet op; Laat de Brug neêr wordt er geroepen. Zal elk zijn leven vrij hebben Ja ja de Brug neêr de Brug neêr Dit wordt gedaan; de doll emenigte zwermt nu binnen; naa.r goeden raad wordt;niet geluisterd; men •"■zoekt De- lay op: hij wordt vastgegrepen met veel 'ander voor- a.n: mannen: men voert ze niet weg; men sleurt ze ueé ais dieren naar de slachtbank; de straat op; daar orden zij gestooten, vermoord,onder de voeten getrap peld; de sleutels der Bastilje worden genomen; de vlag der citadel meu vormt een cortége; men rukt op, naar 't Stadhuis: het lijk i an Deiaunay met nog veel andere worden voortgesleurd, in een helsche wanorde; op 't SUdhuis eischt men dat die daad er goedgekeurd wor de zulks geschiedt; 's anderdaags wordt er geen slag werk verlegd; men keert terug naar de Bastilje en dit oud gevang wordt afgebroken, ten gronde toe, onder gebulderder kanons en 't gejuich der menigte. IV. Moedersmart, Kloppend hart. In 't zelfde jaar 1739 viel het oudste zoontje der Ko ninklijke Familie erg ziek; Marie Antoinette waakte dag en nacht bij het bed van haar kind; terwijl men haar beschuldigde van samenzweringen met de vijanden des Volks, zat zij te weenen en te bidden voor de gene zing van haar teêrgeliefde kind. De Dood kwam het halen; En nu wierd de tweede zoon, in 1785 geboren, Kroon prins van Frankrijk Die eertitel kwam hem duur tc staan. Nog maar 4 jarim oud zijnde, zag 't kind rondom zich niets dan drceve en betraande gezichten. In 't openbaar moesten Lodewijk XVI en zijne Echtge note een helder en opgeruimd wezen toonen. Angst of schrik mochten zij niet laten blijken; 't ging nu al slecht genoeg; veel Eêlmans verlieten het Hof en Frankrijk, om naar Engeland en Duitschland een schuil plaats te gaan zoeken. Wat zou het geweest zijn, indien ie Opperhoofden des Landes zich verschrikt hadden ge- .oond In 't openbaar dus, heldere lachende wezens, in rnn huishouden angst, schrik en benauwdheid. En niet zonder rede; het onweder kwam rap en ver vaarlijk op. Den i Oct. 1789 wierd er teVersaillen door 'sKonings 1 ifwacht een Feest gegeven, ter eere van het Regiment uit ransch-Vlaandereu, Rijssel, Robait, Coudé, Valen- cyn, enz. De Koning ên de Koningin verschenen voor eenige oogenblikken op dit Feest, juist toen er den spot gedre ven wierd met de drijkleurige kokarde; want onder de hofjonkers en de kadetten der Militaire School waren er inderdaad, die, trots en losbaudig, den spot dreven met de ellende en met de begeerten des Volks. Dit \sas het begin eener vreeselijke losbersting; 5 dagen lang wierd er te Parijs rondgekraaiv, door i wpord en schrift, dat men op bevel en door de opstoking vder Koningin, het Fransche Volk had beleedigd, be schimpt en bedreigd; dat alle klachten gingen verstoeten worden en versmoord in 't bloed van 't Volk; dat de vreemde Legers gereed stonden om, op 't eerste woord van Versaiilen, het Fransche Volk te komen dwingen; dat de Nationale Vergadering die te Parijs zetelde, ging ontbonden worden Vier volle dagen spuwde de Laster zijn vernijn uit, en altijd tegen de Koningin. In den morgend van 5 Oct. scholen te Parijs ver woedde volkshoopen bijeen; met den Laster wierd geld rondgestrooid; de Nationale Gardes komen hijeen; in alle straten wordt de stormloop getrommeld; Lafayette is de Generaal der Nationale Garden; men praamt hem, men dwingt hem zich aan 't hoofd te stellen; met 40,000 man ner) .eii vrouwen trekt men naar Versaillen; 's avonds ten ure, komt men daar toe; men blijft daar kampeeren; s anderdaags gaat een deputatie van maus- en vrouwvolk naar den Koning; de Man geeft toe, meer dan hij mocht; er is reeds spraak van terug te keuren, toen, op 7 Oct., rond 0 ure, er eensklaps schuiming komt onder 't'grauw van Parijs; dan ook tusschen de Nationale Gardes; 't Pa leis wordt bestormd, verscheide soldaten der lijfwacht worden vermoord; men driBgt tot in de slaapkamer der Koningin, die nauwelijks den tijd had te vluchten; (als ge te Versaillen gaat, en die groote glansrijke feestzaal ziet die uitzicht geeft op 't Park, daarnevens zijn kleine eet- studeer-en slaapkamers, en daar toont men den trap langs welken Marie Antoinette alsdan is gevlucht, metterhaast een kleed over haar geworpen hebbende); men zoekt de Koningin al vloekende en tierende; men doorsteekt *met zweerden de kassen; het bed der arme Vorstin; 't is een lawijt gelijk in een helle; men hoort waar de Koningin is gevlucht; men stormt er heên; doch daar is Lafayette met zijn Nationale Garden die 't grauw tegenhoudt en achter- uitdrijft; toch moet er bloed zijn; men gaat de gevangene soldaten aan de hekken der poorten ophangen; Toen eensklaps de Koning verschijnt op het balkon en nevens hem de Koningin; de Koning smeekt het leven af, zijner dienaren; hij zal naar Parijs komen te midden van het Volk, als Opperhoofd der Nationale Vergadering! Zoo wordt de Volkswoede gestild. Ten 1 ure reed de Koning met zijn Familie, omringd van de Nationale Garden en den volkshoop, naar de Stad Parijs, om er zijn verblijf te vestigen. Hij zou Versaillen, dat lief en aangenaam verblijf nim mer terug zien, hij zoo min als de Koningin. De Koningin 34 jaren oud, de Dochter van Keizerin Maria Theresia. Marie Antoinette, de rijkste, de schoonste en eene der deugdzaamste vrouwen van Europa, bijna vermoord in haar huis, door haar eigen Volk!!!! 't is bijna ongeloofe- lijk. Nu verbleef de Koninklijke Familie te Parijs, in deTui- leriën, dit groot Paleis, in 1870 door de Communards afgebrand en niet meer herbouwd. Lodewijk XVI en zijn Familie waren omringd van bewakers en van bespieders; de Koning wist niet wat doen en volgde met angstig bert der strijd der partijen, de woede der Jacobijnen en de aanslagen van den Hertog van Orieans. De Koningin hield haar bezig met de opvoeding hun ner kinderen en de werken van Liefdadigheid; de ar moede kennende die in Parijs heerschtte, gaf zij al haar vermogen ten beste; veel aalmoesen deed zij naar d'huizen van noodlijdenden dragen; vencheide Hospiciën en Wee- zenhuizen begiftigde zij rijkelijk; 400,000 fr. besteedde zij, om de panden uit de Bergen van Bermhertigheid te lossen; ja, tot het uiterste toe toonde zij haar goed hert. Na den aanslag van 7 October op haar leven, wierd zij door de Rechters uitgenoodigd om getuigenis te geven en weet gij wat die deugdzame vrouw antwoordde Ja, Heeren, ik heb alles gezien, ik weet alles en ik vergeef alles. Den 14 Juli 1790 zwoer de Koning de nieuwe Grond wet, Hij had veel toegegeven, meer dan hij mocht; doch hij onderging het lot van alle zwakke Overheden en Ouders; in 't begin scheen men hem dankbaar te zijn, doch korts nadien wierden hem nieuwe zwakheden afgeperst. Ilij was nog KoDing in den schijn. In 1791, den 17 april wilde hij met zijnHuisgezin naar St Cloud, om er het Paaschfeest bij te wonen. Reeds was hij op weg, toen een woedende Volksoploop hem tegen hield en terug naar de Tuileriën bracht. Toen wierd de toestand oprecht benauwelijk; meer maals had men den Koning aangeraden uit JParijs weg te gaan, «aar Metz, daar 't Fransch Leger bijeen tetrekkeD. eenen oproep te doen aan al de vrienden van Vaderland en Throon; Lodewijk XVI had al deze voorstellen van de hand gewezen, doch nu begon hij het lot van Karei II te vreezen en zocht naar middelen om zijn duurbaar Huis gezin te redden. Alles werd goed beraamd en overlegd. Langs den kant van Lotharingen, bij dat braaf en getrouw Volk zou men gaan, en daar met medehulp van Maarschalk Bouillé een tegenomwenteling verwekken. Het Leger was getrouw gebleven, grootendeels toch. In den nacht van 20 tot 21 Juni 1791 vertrok de Ko ning dus met zijn Echtgenote, met hun kinderen en met zijne zuster Elisabeth, vertrok hij in 't geheim uit Parijs en sloeg den weg in naar Montmedy. Hoe klopte het hert der Koningin! haar Gemaal enKin- ders gingen vrij zijn, buiten alle gevaar; vrij! dat was de Hemel voor die Moeder... 't Geluk wilt meê; ze zijn bui ten de stad; hun rijtuig legt veehvegsaf; nergens worden zij tegengehouden; nog eenige uren en men is de gevaar lijke plaatsen voorbij; ten 9 ure 's morgends houdt men stil te St Menehould om ander peerden te doen inspan nen; de postmeester zekere Drouot steekt uit nieuwsgie righeid zijn hoofd binnen 't rijtuig; hij hertkent den Ko ning aan zijn rond goedhartig wezen; hij geeft bericht aan de Jacobijnen; te Varennes wacht een Volksoploop de Koninklijke Familie af; ze wordt tegengehouden; eenige Koningsgezinden raden Lodewijk XVI aan, de hulp in to roepen van een detachement huzaren dat daar lag; men kon aldus het slecht volk verwijderen en in alle haast voortrijden. Doch de Koning had een afschuw van alle bloedvergieten zijn dienaren en vrienden moeten hem gehoorzamen de peerden van het rijtuig worden gekeerd en 6000 zijner hevigste vijanden brengen hem terug naar Parijs welk tooneelin dit rijtuig een brave Vader, een bedrukte moeder, twee weenende kinderen, ter dood verschrikt, rondom,een wilde menigte die huilt en dreigt; hoe meer men Parijs nadert, hoe meer gewoel, hoe meer gedreig en gehuil. Arme Koninginne! over 20 jaar, in Mei 1771, wierd gij hier ingehaald als de bloem van Europa; nu in Juni 1791 brengt men u hier terug in een wreed ballingschap en naar 't Schavot.... ('t Vervolgt.) Almanakken, te koop in ons Bureelen Almanak van de Werkman 10 c. van 't Land van Waa» 12 o. van 't Vlaamsche Volk 10, Almanach Kneipp in 't Fransch 70 c, Maria's almanak, teer schoon en groot boek 50 c. franko 56, want bij al de hoeken 101. h. meer, dan ontvangt me n ze franko thuis. De verhalen uit 't Fransch Schrikbewind 75 c. Staplied Wie lang en gezond wil leven Volge Pastoor Kneipp alleen; 't Water zal een lijf hem geven Kloek en hard als staal en steen. Weèrzang Vroeg er uit, en Kap naar buiten Door de weiden Barvoets schrijden. Giete-maar giete-maar Husj, husj, husj husj, husj, husj Milder stroomt ons bloed, voorwaar Heil, heil dereedle Kneipperij Al is er ook geen bierken bij. II. Jjcht en flerecijn moet wijken Pastoor Kneipp helpt man en wijf Dames, bleek weleer als lijken, Krijgen versche bloed in 't lijf, Weèrzang. III. D'ouderdom, zoo rijk aan kwalen, Zult ge trotsen ongedeerd, Als g'uw lichaam wilt verstalen Lijk het Pastoor Kneipp ons leert. Weèrzang. IV. En gij,, haeren Bureaucraten, Is uw ruggenbeen verstijfd, Wilt uw pen wat rusten laten Hoort wat Kneipp u vorenschrijft V. Zeunw zieken, kranke magen, Drinkt van Kneipp zijn moutkaffée; Haast verdwijnen al uw' plagen Lijf en ziel zijn weêr te vreê. VI. Dus 'Jen moed niet opgegeven; Steekt natuur een handje bij; Zoo put ieder nieuwe leven Uit die eedle Kneipperij Het Boek over Vater Kneipp zal gereed zijn dijnsdag of woensdag en te koop gesteld aan 70 c. W'hebben moeten wachten naar de platen van Wörishofen, met Pastorij en Kurhaus... 70 c. franko 76. En al wie in Dec. een Boek koopt, klein of groot, krijgt als beneficie een^Gebed met schoon Portret van den Paus en een Litanie van O. L. V. van Lourdes. Men zegge 't voort. 't Boek Vater Kneipp blijft lang weg, hoorden wij dees week zeggeD: Wat niet wordt gewacht, wordt niet geacht, dat is éen; ten twee den, een boek schrijven en doen drukken en binden met platen, dat is niet: zijn klak of hoed opzetten en wandelen gaan. Te naaste week moeten wij spreken van een groot Levensbeschrijf van DOM BOSCO, de apostel der Jeugd. Die twee rampzalige jongens van Gysegem, hoe zijn ze zoo diep gevallen? Door hun onbeleefdheid jegens hunne Moeder en door hun onzijdig Onderwijs. Dc Opperminister van den grooten Rus is te Parijs; 't is ne zekere M. Giers en bij wordt er ferm getrakteerd en luis terrijk'ontvangen. Frankrijk staat geer- ne wei met den Rus, die jaloers is over de macht van den Pruis. De jonge Prins van Wallis is erg ziek en zijn ma- make is in Krimeé, van waar zij per es- pres komt afgereden. Brrrr. in Duitschland, bij Weimar is zondag, neen zaterdag, een Postrijtuig in brand geraakt door dc Gaz; een postbediende, erg gekwetst en al de brieven verbrand; 't zal te herschrijven zijn; lastig werk in Holland is een meisje tusschen de- pletmachien ge raakt, in de strijk- en waschfabriek. Haar hand geplet- terd. hi dat moet pijnlijk zijn; d'hand gepletterd Twee rijkgekleedde heeren die per voituur uitreden, zijn vrijdag te Rijssel gesnapt, juist als zij aktiën gingen ver- koopen;'t was gestolen goed; de Wisselaar zag heten verwittigde de Justitie; een der twee satijnen dieven is zekere Cl. Raps, van St-Joost-ten-Noode; hij zal nu zit ten in 't gevang aan den zwarten broode. Argentina heeft den Andeo spoorweg verkocht voor 8 millioen dol lars en men zegt dat er overeenkomst gaat zijn voor de kiezing van eenen President; velen zullen zeggen 'k ben kontent. De grip is zeer erg te Livadia, in Rusland; 't is nog wonder dat het d'Influwenza niet genoemd wordt. Ei, lieven Dominus I te Brighton, Vereenigde- Staten, zijn 3 kmderkes die in 't veld speelden, door bee- ren aangepakt en verslonden, 't Spijt om zulk nieuws te moeten afkondigen. Eerw. H. Buekens, Pastoor van Waarschoot, die te Lokeren ao jaar Onderpastoor is geweest, heeft maan dag laatst met een veertigtal zangers zijner Patronagie, hunne Cecilia-feest komen vieren in het Lokaal der Jon gelingen, Molenstraat, waar de E. H. Pastoor zooveel jaren Bestuurder geweest heeft. Eene hartlijke ontvangst viel hem ten deele, en de onvermoeibare Zangers hebben ons een schoon Concert van vrome en aangename Ge dichten laten hooren. Onze hartelijke Gelukwenschen aan den eerwaarden Herder en tot wederziens aan allen, Te dezer gelegenheid is er een schoone Solo-slim ge speeld, Die het te Waarschoot wil weten, vrage het aan den heer Pastoor.. Ja, ja, er ontstaat overal een Be weging om te handelen volgens den Oproep van Paus Leo, voor ;Deftigheid en Broederlijkheid. Dat leelijk goddeloos Socialismus moet weg. Te Deventer,

De Werkman | 1891 | | pagina 3