1 BOEKHANDEL KeukenboekenïrSifU" Levensbeschrijvingen i SCHOONSTE VROUW DER WERELD, DE RIJKSTE EN DE ONGELUKKIGSTE. VIII In smarten groot, Naar wreede dood. Wie zal hier niet uitroepen: Arme Koninklijke Farai- Mmsterwreede Beulen!... Die Jacobijnen spraken an dëu toestand te verbeteren en ze vernielden alles te vüui'en te zweerde.... Hedendaags zien wij er ook af komen, die krokkediljetranen storten over de rampen der Samenleving. De Socialisten, de Communards, de Radi- kalisten gaan alles verbeteren.... in hun gazetten.... Maar hun mannen zeggen het zoo dikwijls in fabrieken, op markten, in de statiën: Laat ons meester worden en zal nog 'nen anderen dans zijn als in de jaren 1793!... En hoe wordt die soort meester De rede is klaar ze Wordt meester door Ongeloof en door Zedebederf. Lode wijk XVI, zoo zwak geweest op den Throon, was nu een voorbeeld van kloekte en van zachtmoedigheid; al de deugden van den heiligen Lodewijk herleefden in hem; met de grootste minzaamheid troostte hij zijne Echt- genoote en zijne Zuster; wetende dat de Dood daar voor hem stond, had hij nog den moed eiken morgend aan zijn Zoontje die 8 jaren ging worden, als leermeester te dienen. Van 9 tot 12 ure zat hij hem te onderwijzen in den Godsdienst, in alle nuttige wetenschappen; de Konin gin naaide of breedt; en zoo sleten zij nog eenige huis houdelijke uren, altijd onder strenge bewaking. De Jacobijnen konden dat niet zien. 't Wierd overge dragen en in Septembris 1792 kwam het bevel eener scheiding, bijna zoo pijnlijk als de dood. De Koning wierd naar een hoogere stagie van den to ren gebracht.... Welke smart voor hem, voor zijn vrouw en kinderen!.. Op die wreede dagen gescheiden worden! Lodewijk XVI stuurde oogen vol tranen naar de Muni- cipalen; de Koningin, mej. Elisabeth, de kinderen vielen op hun twee kniën voor hunne vijanden;'t waren smee- kingen, klachten, uitroepingen, gekermsels om een stee- nen hert te breken; een der Municipalen wierd er door ontroerd en zegde: «Welnu, ik zal trachten te verkrijgen dat gij eiken noen aan tafel moogt vergaderd zijn. Eén uur eiken dag zijn Vrouw en Kinders mogen zien! 't scheen een zaligheid voor den rampspoedigen Koning!. Ach, man-lief, wat hadt gij gelijk, uit te roepen in 1774: 0 mijn Godwelk een ongeluk voor mij van te moeten Koning worden! Gedurende eenige weken mocht de Koningin met haar nderen en Schoonzuster voor het noenmaal naar de kamer van haren Echtgenoot gaan. Maar dit geluk moest j d'/ur koopen; de Jacobijnen die op de trappen, in den ang stonden, hadden er lust en vreugd in, op duivelsche vijze met die vrouw en die kinderen te spotten, bedrei gingen uitbrakende; meer nog, vuile wulpsche liêkes zingende en slechte gebaren makende.... Dikwijls stond de Koningin in 't beraad of ze niet beter zou gedaan hebben vlakaf die samenkomst te weigeren. Doch het waren voor den Koning zulke angstige dagen. Sedert 21 September stond hij voor zijne Rechters, laat ons liever zeggen voor zijne doods-vijanden. Men had het Koningdom afgeschaft; nu wierd het pro ces van den gewezen Koning opgemaakt. Ureu en uren wierd hij ondervraagd, op belagelijke wijze, om hem in zijn woorden te vangen en te doen ver- oordeelen. Telkens kwam de Koning terug, bleek als de Dood en sidderende van aandoening. Gedurende de verhooren wierd hij behandeld als een der grootste misdadigers; omringd door ruwe handwerk lieden, neen door vuige straatloopers aan welke de naam van werkman wierd gegeven; van nabij bespied; beroofd an scheers-en andere messen, welk gebod ook toegepast v,'ierd op zijne Vrouw en Zuster, zoodat Marie Antoinette aren draad met de tanden moest afbijten.... Als ge dat peist, menschen! zoo arm geworden zijn! En Lodewijk XVI bleet kalm, Marie Antoinette toonde em een gerust wezen; ze vonden hunnen troost in 't ge- •ed, in de lezing van 't Evangelie, van de Navolging ChristiHet zal hier haast met ons gedaan zijn! Wat geeft het, als wij blijde of droeve dagen hebben, indien wij eindelijk maar de have der eeuwige zaligheid berei ken! De mensch ziet in 't aangezicht, maar God ziet in 't hert.... Stel uw hoop in de verwachting der hemelsche genade... Er is geen beter middel van zaligheid dan de verduldigheid en de overgeving van zich zeiven in den wil van God..., Bereid u, als een goede en trouwe die naar, oin het Kruis van uwen Meester, die uit liefde voor u gestorven is, moedig te dragen; bereid u om vele te genspoeden ed allerhande ongemakken te lijden in dit el lendig leven... Och of gij weerdig waart voor den Naam van Jesus iets te lijden!.. O hadt gij in den Hemel de on- verslensbare Kroon der Heiligen gezien en hoe zij zich nu verheugen in hunne verheerlijking;... gij zoudthier geene blijde dagen verlangen, maar eerder uwe blijdschap vin den in voor God te lijden.... Moet men voor het eeuwig leven niet de grootste moeielijkheden verdragen?.... Hef dan uw oogen hemelwaarts; zie, zoo roept Jesus ons toe, ik en alle mijne Heiligen met mij, die in deze wereld een grooten strijd geb d hebben, verheugen zich nu, worden nu vertroost, zijn nu in veiligheid, rusten nu en zullen eindeloos met mij in het Rijk mijn Vaders verblijven... Welke machtige troostwoorden Lodewijk XVI had ze noodig. Den 11 December begon zijn openbare ondervraging voor de Afgevaardigden der Revolutie, verscheide honderden in getal, en gedurig vergaderd als Parlement van Frankrijk. Ach, zegde Dom Bosco dikwijls aan zijn Volk, ver stoot nooit het mindere Volk, weest goed en genadig; want, dacht de goede Man, 't is de wil des Heeren: broe derlijk hande.en, en de mindere Man kan ook eens mach tig worden, en is hij onrechtveerdig behandeld geweest, verstooten, hij zal met dezelfde maat meten en op wree- dere wijze. Lodewijk XI, Lodewijk XIV, Lodewijk XV, wat kas m aakten zij van 'tVolk, van 't Gezag der Kerk voor Recht en voor Volk., en nu Ziet den ongelukkigen Lodewijk XVI daar staan, als dief en moordenaar, bespoten veracht;., maar toch in al zijn ullende is hij nog zoo ongelukkig niet als de valsche Lodi wijk XI, als de wilde en verwnfteLodewijk XV. A:.n Lodewijk XVI wierd voorgelezen dat hij, van nu af, eansch afgescheiden was van zijn Familie; met geen le vende ziel mocht hij nog onderhandelen; zijn Zoontje zou bij hem gelaten worden, op voorwaarde dat hij zijne Moe der, Tante en Zuster niet meer zou zien.. De Koning mocht kiezen. Vol -teêderheid voor zijn Vrouw, wilde hij aan haar hert die diepe smart sparen en wierd gescheiden van zijn Zoon. Van 40 December 1792, Tot 20 Januri 4793; Pijnlijke dagen Eiken dag wierd de Koning voor het zoogezegd Parle ment gebracht. De Jacobijnen hadden hem willen veroordeelen zonder vorm van proces; maar de Girondijnen hielden eraan dat de vormen der rechtspleging gevolgd wierden, hopende aldus 's Vorsten leven te redden. Lodewijk XVI gedroeg zich met veel waardigheid en hield manhaftig zijne rechten als Koning staande; terwijl hij duidelijk beweerde altijd de eer en 't belang van Fran krijk voorgestaan te hebben en geen bloedvergieten ge duld, zelfs in de moeielijkste omstandigheden. Marie Antoinette wist niets van hetgeen er omging, vermits zij haren Echtgenoot niet meer mocht zien. Alleenelijk hoorde zij hem dagelijks twee maal de trap pen van den Tempeltoren afdalen.... Hoe moest haar hert kloppen en getoltert zijn! Alleenelijk vernam zij door't geroep op de straten: Dat de afgestelde Koning voor zijn Rechters stond Beschuldigd van verraad tegen de Natie; Beschuldigd van door opstokerij zijner vrouw, de hulp van vreemde Mogendheden ingeroepen te hebben tegen 't Fransch Vellq Beschuldigd van onschuldig bloedvergieten; Beschuldigd van geweigerd te hebben de wetten der Natie te bekrachtigen. Beschuldigd en veroordeeld; Ter dood veroordeeld met 383 stemmen tegen 310. Die laatste afroeping had plaats den 49 Januari 4793. Wie zal ooit beschrijven wat Marie Antoinette heeft af gezien, van 40 December tot 20 Januari? Echtgenoote zijn en haren Man niet kunnen zien, welken ter dood is veroordeeld.... Wat is er dan geweend en gezucht op die kamer! Hoe angstig zijn die kinderen tegen het hart ge drukt!... Ter dood veroordeeld!.... En zou zij hem nog zien!Zou die teerhartige Vader moeten sterven, zonder zijn Vrouw te mogen een laatste vaarwel zeggen, zonder zijn Kinderkes temogen omhelzen en zegenen?... 19 Januari 4793 De Koning veroordeeld om te sterven op 't schavot Binnen de 24 uren!... Een gestadig over- en wcórgeloop in den Tempel! veel gewoel rondom! De Municipafen die er beerswreed uitzien, die dreigende oogen werpeu op de twee kinderkes!... D'oogenblikken die voorbijvliegen.... 24 uren, 't is zoo weinig!... En de deur gaat niet open!.. Als Marie Antoinette iets vraagt aan de Bewakers, z'en antwoorden haar niet.... ('t Vervolgt.) &=====3> DRAMA'S Het liuis van den Beeldhouwer, 6 personen prijs i,oo; eene lage ziel, 6 personen x.oo; twee Vaders, 7 p. r,oo; de 2 Broeders ix p. 1,00; Opvoeding, 9 p. o,5o; Titus 7 p. 0,75.: Iroma 10 p. o,75; Karei de Goede, geschiedkundig Drama 15 p. i,a5; Alles voor God en Vaderland, zeer schoon en hertroerend i,a5; De Priester, groot Drama in 6 bedrijven i,5o; De armen van Parijs i,5o; Daniël in den Leeuwenkuil groot verheven dramatiek Bijbelstuk i.5o; Absolon in zelfden aard 1.S0 met 't muziek erbij. KLUCHTSPELEN Tien uren dood! elf personen 2 bedrijven 1,00; Advokaten-Rekenin- gen 5 p. o 75; Dieven in huis 5 p O 75; Duive 6 p. O 75; Een erfdeel op den neus 5 p. 075-, De ondergeschikte dienstbode 4 p. o Een schoenmakersdroom 12 p. o 75; Een uur in de kasern .Lp. o yS; de Poortier van M. Poortier 9 p. o j5. Voor al de Boeken, om ze franko te bekomen 10 centiemen p. h. voor 't port erbij. Levende do oden. blijspel in een bedrijf 6 p. 0.75. Wan nes de Mosselman, door Silvester 75; Max Flinkers, id. 1,25; de Molen, gymnastiek-stuk met zang, i,oo; In volle Zee 1,00; Vrijdag aanstaande die groote Feestdag.. De Kerst liederen, de Kribbekes, de Herderkes- Mis, t'Aalstin 't Klooster der Achter straat een prachtig Stalleken van Bethlehem met Panoramas van 't Land, wordt geopend den 25 December en blijft open 26, 27 Dec. van 9 tot 12 uren en. van 2 tot 4 ure; dan op 13 en 6 Januari van 9 u. tot 12 en van 2 tot 4 uren, den 2 Januari van 8 tot 12 u. T'Aalst in Werkmanskring een Christusboom, het oud Neêrlandsch gebruik dat herleeft, een Christusboom vol glans en luister, met geschenken voor de Leden.. Aan spraak en Kerstlied.. De verwachting en de verzuchting naar Kerstmis; Dichter De Koninck zegt het zoo schoon in zijn Menschdom verlost Heil, o heil, den Zoon van God, Die zich bindt aan 's menschen lot Heil, o heil, den grooten Koning Die den aardbol kiest tot woning Heil U, aangebeden wicht Dat een rijk van vrede sticht; Luister van Gods aangezicht Overstroom ons met uw licht... Laat ons voor den Heiland buigen, Hem ons hulde en dank betuigen Van den Hemel afgezonden Lost hij 't Volk van 't juk der zonden, Troost hij armen, heelt gewonden, Schalt zijn goedheid ajle monden Zaligmaker lang verwacht Van het menschelijk geslacht.. Jesus, Jesus, Jesus zoel Zoon des menschen, weest gegroet Hoe eerbied weerdig dien toeloop, op Kerstmis naar de Kerken Volgens recht en rede moet uit elk Huis toch iemand aanwezig zijn in d'Hoogmis, de wekelijk- sche algemeerte Vergadering der Christene Volkeren. Als de Volkeren van Aalst, de Burgers en de Werklieden hooren dat Deken Raemdonck beter is, dan roepen zij uit, met een hert overloopende van-genoegen Proficiat! God geve dat de goede Man moge herstellen en ons nog langer behouden worden, als zijne Eerw Voorzaten. Sedert dijnsdag is Deken Raemdonck merkelijk beter. van 'T EILAND CHIPKA, AALST. Cauderlier in band met veel platen, dat de beste kok bet u niet beter kan aanduiden, den grooten Cauder lier in band 5,00; zelfde boek in abregé i,oo (doch jelief eens wel te onthouden, eens en vooral, om die roeken franko thuis te hebben. 10 c. p. h. meer.) Betje de Keukenmeid 1,20; het Vlaamsche Keuken boek 1,00; Pasteien en Confituren, om alle taarten en gebakken te maken, kostelijk en goedkoop 2,00. kaert 1.75; 't Kasteel der Ver doemenis 2,00; Doktor Gorus zeer merkweerdig om lezen 1,75; Jan De Lichten zijn Bende 2,00; de groote Bende van Baekeland 3,00; Leven, straffen en misdaden van Robespeer 1,00; Genoveva 0,75-, Jan Onraedt, ofeert Vader en Moeder 0,70; Verhalen uit het Fransch Schrikbewind o,75; de Wolfjager door A. Snieders, groote schoone u'tgave met pren ten 1,00; de Nachtraven 1,00; Antwerpen in brand 1,00; de Sansculotten in België 2.00; De aftocht van Moscou 1,00: Cornelis Pudens, een verhaal uit d'eerste Christene tijden i,oo, Anthony of de weder- gevonden Zoon, een verhaal uit Schotland 1,00; De lustige Verteller 1,00; Bavo en Livina ol de wereld der Socialisten o,32. schop Lambrecht 0,25; Dom Bosco de Vader der verlatene Jeugd o,25; de H. Godelieve, maagd en martelares 0,80. de H. Godelieve (gekart.) 0,60, Le ven van den H. Antonius van Padua 2,00. Leven van den H. Alphonsus de Liguori 2 00. Leven van St Eloi, Bisschop van Doornijk o 75, Jesus Christ par le père Didon 5 00. Ander schoon nuttige Boekwerken De Belgische Congo, door Alexis M. G., met veel schoone platen 1 60, Les CoDgolais, leurs roceurs et usages o 90, Verstooten geluk door HonoréStaes 15o, Het huiselijk leven onzer Voorvaderen 1 00, Onze huisdieren, paard, ezel, koe, geit en schaap, Voor drachten door Pater Van Tricht 00. Raadsels van 't Vlaamsche Volk o 80, Verhalen van 't Vlaamsche Volk x" deel o 75, 2® deel o 75, Geschiedenis van België van 1789 tot 1889 o 60, De Belgische Congo en zijn Vooruitgang o ro De Kroon des Hemels 2 00, Het Martelaarsboek der Belgische Geestelijkheid onder 't fransche Schrik bewind 1 90, Wonderheden van het H. Sacrament naar de geloofweerdigste bronnen o 75, het oud Tes tament met platen, groot boekdeel 1 00, het nieuw Testament met platen, id. groot boek 1 00, Wegwij zer voor Tijd en Eeuwigheid, of de Vaderons en de Weesgegroet voor 't Vólk door Alban Stolz, x° deel 1 5o 2® deel 1 00, Volledig Handboek van den Roo- zenkrans 2 00, het Gulden Boekje der Jonge Werk lieden, met veel platen o 3o c. De nieuwe Kabinet- Secretaris 1 00. Tist. Jan, waarom geven ze de meeste schepen vrouwennamen? Jan. Waarom? dat zullen wij eens zien! Ha, dat zal zijn, omdat de schepen even als de vrou wen zooveel geld kosten aan opschik en uittakeling

De Werkman | 1891 | | pagina 3