Aalst. - Werkmanskring. DOM BOSCO SSuiteni nds. bij Perpignan.in I Ik geef u ook toe. dat, ware een andere in mijn plaats, ik hem zou aanspreken gelijk gij het doet; Maar ik weet, dat mijn tijd nog r.iet gekomen is. Mijn vriend, zoo sprak de Bisschop, dat is een zon derlinge inbeelding Welke grond van rede kunt gij tcch hebben dat de Wetten der Natuur op u niet zullen toegepast worden Wat brengt u tot zulke gedachten Hoort ik wil het u zeggen, sprak de stervende, zich in zijn bed recht zettende; ik zal het u zeggen; want wat heb ik nog van de menschen te vreezen IK BEN EEN KATHOLIEK. In weêrwil van al de vervolgin gen ben ik God en zijne Kerk getrouw gebleven, alhoe wel ik sedert 3o jaren maar twee maal eenen Priester heb gezien;... Doch eiken dag heb ik God gebeden, dat hij mij niet zou laten sterven zonder de vertroostingen van den Godsdienst. En de goede God zal mijne smeeking met verwerpen: ik weet het, hij zal mij genadig zijn. Als een Katholieke Priester aan mijn bed staat, dat hij mij de Laatste Sacramenten bedient, dan zalik geloovendat ik ga sterven, EERDER NIET... De Bisschop bleef een oogenblik sprakeloos; Dan trok hij zijn kleed open, Liet het Bisschoppelijk Kruis zien Stak zijn hand zegenen^ omhoog, zeggende Mijn Zoen, bereid u tot de D( od ik ben een Katholieke Priester, ik ben een Bisschop, door God gezonden, om u de Laatste Sacramenten te bedienen. Juist sloeg het t2 ure. Het Heilig Uur van Kerstnacht, als- wanneer te Bethlehem de Paters en de Geloovigen voor de plaats geknield liggen waar 't Woord Vleesch is geworden, als- wanneer te Roomen, te Loretta, de Krib be en 't Heilig Huizeken omringd zijn van Geloovigen, alswannecr in zooveel Kloosters de Kerstmis wordt gecele breerd, alswanneer in de Noordsche streken, aaa den Rhyn, in Beyeren, uit de Kerk- en Stadstorens de klaroenen en machtig gezang van groote menschen en kinderen de Geborte Christi aankondigen. Juist op dit uur, de wensch van dien grijsaard was vol daan; een Priester, een Bisschop stond bij hem; hij sprak zijn laatste Biecht; de oude vrouw wierd geroe pen; welke ontroering Een Bisschop in haar huis Een Bisschop die ging de Kerstnacht vieren op hunne Kamer, zij, die gingen 't geluk hebben Mis te hooren, Ons Heer te ontvangen Hoe wonder zijn t> ch de wegen der goddelijke Voorzienigheid Mijn verdoling is 't geluk van die menschen geweest Zoo dacht de Bisschop 's anderdaags, alswanneer hij den Ouderling had helpen sterven en over zijn lijk de laatste gebeden had gedaan, alswanneer hij die vrouw goeden raad had gegeven en nu terug op de rechte baan was gesteld, hoe wonder zijn toch de wegen van Gods heilige Voorzienigheid K<*rkplnk IVipilW^ Dendermonde munt ivt i Rt'iijR sedert eenige jaren uit, door het uitvoeren van Kerstliedjes in d'Hoofdkerk; dees jaar een nieuw Kerstlied, muziek van den beroem den Heer Arm. Segers, 25o Zangers en Orkest. Dat zal prachtig en verrukkend om aanhooren zijn. AALST: Mr den Deken betert zienelijk.. Gloria en Gratias... En voortgegaan met bidden. Te Sombeke is 't Miraku- leus Beeld van O. L. Vr. plechtig hersteld, te midden van het Altaar is een schoone niche of kapel. De men schen van Sombeke hebben er veel godsvrucht voor; het Klooster is prachtig voltrokken; er komen van alle kanten en gewesten weesjes en met den Zomer kostkoo- pers. Het is er zoo schoon en zoo aangenaam, en de brave Zusterkes doen er zooveel goed. Zaterdag H. Ste- phanus de Eerste Martelaar. Zondag H. Joannes, Evangelist; maandag de H. Onnoozele Kinderen; dijns- dag de H Thomas, apostel; donderdag, H. Silvester, Paus in 338. Welke prachtige en vergelukte I bllllIUUcgCllI» Missie Van 72sren tot 23sten dezer, hebben daar 5 E. Paters Redemptoristen, me t onver- moeibaren iever gewerkt en gepredikt tot het grootste welzijn van dat edelmoedig Volk. dat zijne kerk zoo schoon heeft doen herstellen. Ja menschen, gaat zien naar die kerk; alles spreekt u daar, en zegt wat men kan als gmen wil, en werkt voor God en Godsdienst. Alle avonden en morgenden was de kerkte klein. Och hoe schoon en indrukwekkend, als 'savonds cm 9 uren. de groote klok Gods bermhartigheid aan het Volk verkondigde, ea om vergiffenis smeekje. Maar vocrnamentlijk hoe grootsch en boe prachtig die Kruisprocessie Nog nooit had men zoo veel Volk bijeen gezien. Eenen stoet van tien minuten lengte. Eere dus aan Èrcmbodegem Dank aan die moedige Paters 1 Moge hurnen arbeid, me* zco goeden uitslag bekroond, voor altijd bekroond blijven! Vrijdag ten 6 ure, Christus Boem, verlichting, aanspraak, gezang.ten 6 ure. 'l Stalleken van Bethlehem, in 't Klooster van Maria, achterstraat, kosteloos te zien; zeer mer. weerdig; kwest is er m g'heel ons Land zulk waarachtig en prachtig Tafereel van Bethlehem. Te koop in ons Bureel KERSTMIS of God kind geworden uit liefde tot de men schen. schoon gekartonneerd boekje aan o.3o c. Schrijft ill Wcjkma»; In 1S92 zullen wij djantersche schoon Verhalen geven, be nevens Hoofdartikels, Samenspraken, veel Nieuws, Liedekes, Raadsels, enz. Prijs 2,5o 's jaars. Men schrijft in op Chipka en in alle Postburc-elen. iciolL zeer schoone. aan 1,25 a i,5o ISlylHutM iA.li} de xoo- Omslagen in alle soor ten aan 0,70 de 100. de Apostel der Jeugd in onze negentiende Eeuw, naar het fransch door J. Vossen, Priester, schoon groot boekdeel, over de 5oo bladzijden prijs fr. 2,So. GENT. De dievenbende. Groote beweging in de stad der Arteveldcn. Ge zult u nog herinneren, achtbare menschen, die groote diefte in d'Onderbergen bii Mevr. uw Katers, dat de dieven daar zoolang nesteldenen zoo wreed veel gestolen heb ben; ook de moord van de Bagattestraat, op 'ne vrijdag morgend. Tot hiertoe was er niets uitgekomen, maar de Policie hield een scherp oog gevestigd op den handel en wandel van de gasten der luie compagnie, die pladderen en zwadderen in de gemeine kroegen en er dikwijls veel geld van verdachten oorsprong vorteeren. Te Roubaix waren twee Gentenaars aangehouden, op het oogenblik als zij zilverwerk verkochten. Terzei vertij de snapte de Policie te Gent 3 ander dieven; vast gezeten justiciee- lijk ondervraagd, begonnen ze te klappen als eksters en op dit oogenblik zitten er 12 mannen der dievenbende vast, g pratikanten en 3 verheelers. Zekere Doornaert die al 30 keeren veroordeeld is. Frank, die door 2 nacht wakers vastgegrepen is, 's nachts, als hij in zijn huis kwam, St-Marten-blindeke, Akkergem. Diezelfde Frank, hoorende dat al de dieven gepakt waren, heeft gezegd Nuy za 1 men hooren van da moord in deBagattestrate.» Masquelier was het opperhoofd der bende; hij zit vast, benevens Seynaeve, Mortier, De Buck en andere.'t Was deze dievenbende die sedert lang de stad Gent onveilig maakte; ook heefi zij op Kerkhoven gestolen GENT. Er zitten al 5 verheelers der dievenbende vast. o, a. een vrouw van Ledeberg die voor eenen spot prijs een penduul had gekocht. In 't huis van mevr. de Caters hadden de dieven de dienstboden gespeeld, en een hunner had de kleeren der baronnes aangetrokken. Als Masquelier en Van Dorpe aangehouden wierden, zat Joosin hunnen zak.'t Gestolen geld was rap de gaten uit. BRUSSEL: Vrijdag liepen de geruchten dat H. M. de Koningin ziek was; doch 't waren valsche ge ruchten. Zaterdag noen stond aan de Kongresstraat een jonge vrouw tc bedelen met een kind op den arm ze kreeg veel geld doch de Policie ontdekte weldra dat het zoogezegde kind niets was dan een bundel stroo. HERVE, Moord. Zaterdag heeft men in 't buitengoed van Bcuck het lijk gevonden van Madame H. F. van Themister, achter een struikgewas zij is verwurgd en haar geld en ju weelenzijn bestolen. Die dame was te voet naar een begraving gegaan te Henri-Chapelle. HOEDENG-GOEGNIES. Een jonge vrouw, met eenen vreemdeling getrouwd, met eenen dronkaard, is in zulke zonderlinge omstandigheden gestorven, dat de Wet er scrupuien over heeft en een onderzoek heeft be volen. WEST-VLA AN DEREN.— Te Brugge zijn zaterdag rord 11 ure 2 schaliedekkers van Antwerpen, Jan De Craen en Alfred Guillaume van het dak der Kasern ge vallen, ze zijn nog al erg gewond, bijz. De Craen. Te Kortrijk een kerel die bedelde met 'ne valschen der den, neen, met 'ee valschen stijven arm, is aangehouden; hij had reeds veel geld afgebedeld. D'ander week vrijdag avond is te Moskroen den trein uit Tourkonje op eenen manceuverstrcin geloopen. Gelukkig was nie mand gekwetst. Te Veurne zijn twee lijken opge- vischt, van Personen uit St-Pol-sur-Mer, man en doch ter, door d'ondcugd vervoerd. Te Meenen, 't komt uit, wie er valsche Brieven schreef tegen brave Katho lieke Menschen, valsche naamlooze brieven.. BERGEN, - Ernstig ongeluk. Woensdag is een ernstig ongeluk, die de dagen van het slachtoffer in gevaar brengen, gebeurd in de brouwerij van den heer Gustaaf Pechter, te Bergen. De heer Delobbel, zoon van eenen brouwer uit Vlaan deren, die naar Bergen gegaan was om er het bierbrou- wen te leeren, is door eenen riem gevat geworden en tot tegen den poulie geworpen. Hij werd met gebroken beer.cn cn inwendige wonden opgenomen. De toestand van het slachtoffer is zeer bedenkelijk. VIGNERON Onvrijwillige vadermoord. De heer Bequiet moest 's avonds uitgaan en verwittigde zijn huisgezin dat hij slechts 's anderendaags zou terug- keeren. Door een toeval kwam hij echter nog denzelf den nacht huiswaarts en klopte op de blinden opdat men hom zou binnenlaten. Zijn dertienjarige zood, even als de moeder, dacht dat het een dief was. Een geweer ne mende, opende hij de deur en lostte een schot op den onbekende die de vlucht nam en rond het huis liep. De knaap vervolgde hem en losste een tweede schot op den ongelukkige die, onder het slaker. van een luiden hulp kreet, nekcrplr.fte. Men oordeele over de vvanhoop van het kind, wan neer het zijnen vader erkende, in eenen plas bloed lig gende. Dc toestand des heeren Eequiet wordt als hope loos aanzien. CHATELINEAU. Levend verbrand. Woens dag is hier een droevig ongeluk gebeurd. Een jongmeisje dezer stieek, Maria Lebrun genaamd en 18 jaar oud, daalde den trap harer woning af met eene petrollamp in de hand. Ongelukkiglijk deed zij eenen misstap en viel tot beneden den trap. De lamp brak en de brandende pe- trool verspreidde zich over de kleeren van het arme meisje. In eenen oogwenk was zij geheel door de vlam men omringd. Zij vluchtte verschrikt in den gang en slaakte wanhopige kreten. De ongelukkige geleek eene levende toorts. De geburen, door hare Jkreten opmerk zaam gemaakt en toegeloopen, gelukten erin haar de brandende kleederen van het lichaam te rukken. De toe stand van het meisje is wanhopig, haar lichaam vormt nog slechts ééne wonde. De geneesheeren geven den moed op het slachtoffer te redden. Het meisje verduurt verschrikkelijke pijnen. JU MET. Op twee stappen van den dood. Een zonderling ongeval had maandag morgend in de naam looze maatschappij der Usines de Jumet plaats. Vier werklieden waren bezig met zware ijzere platen onder de cylinders te steken om ze plat te drukken. Ten gevolge van eene schielijke beweging der rollen, werden de vier werklieden met geweld onder de cylin ders medegetrokken. Alle vier werden de handen gevat onder de vreeselijke werktuigen. Gelukkiglijk kon men bijna oogenblikkelijk de machien stil leggen en aldus eer ongeluk voorkomen dat de schnkkelijkste gevolgen had kunnen hebben. De handen der werklieden waren zoo hevig platgedrukt, dat zij in eenige dagen niet zullen kun nen werken. Zij zijn, zooals men ziet, aan een groot on geluk ontsnapt. RONSSE, Moord Zondag morgend heeft men dc wednwc Van Loo, uit d'Hoogstraat, in haar huis vermoord gevonden, alsook een werkvrouw, die daar vernacht had, vermits de zoon op speelreis was en de dochter hem tot Brussel tegen gegaan. Langs over den muur zijn dc moordenaars ge komen, hebben met eenen hefboom de deur van een werkhuis geopend, dan een slot afgezaagd; zoo zijn zij in den salon geraakt, zijn r.aar boven gegaan, hebben Madame Van Loo met eenen hamer doodgeslagen en dan de werkvrouw vermaord... Alle kassen en koffers zijn opengebrokendie moorden worden grouwelijk 't Schavot zal moeten weerkeeren.... Rond 1 ure heeft een gebuurvrouw een hondeken hooren blaffen. Langs de straatdeur zijn de moordenaars vertrokken. RONSSEDie wreedc moorderij De moeder der werkvrouw Marie Dugnesne, is zoodanig gepakt ge weest door de tijding der moord op hare dochter, dat zij ziek gevallen is en moest terecht worden. Die dochter was haren steun. Zondag avond is aangehouden ze keren J. B. V. N., 'ne vent van gemeine reputatie, 38 jaren oud, al 17 malen veroordeeld, bloedplekken op zijn hemde en niet kunnende zeggen waar hij den nacht van zondag geslapen heeft. Als 'c waar is, dat hij ge- krabt is op zijn wezen, dat bii hem eenen hamer is ge vonden waar bloed aan kleefde, dan zal hij de boos wicht zijn... Eilaas, met 't kotzitten zijn er weinigen die verbeteren, integendeel, ter contrarie. MECHELEN Zekere Van Stalle, suikerbakkers- gast bij Mr De Glas, is gevallen uit de zoldervenster, zoo ongelukkiglijk, dat hij zondag in 't Hospitaal bez we ken is. NEDEROVERHEEMBEEK. Viervoudige moord poging. Een bloedig drama is hier zaterdag, rond 9 ure 's avonds op den dorpel eener herberg der Jules Van Praetdreef gepleegd. Een tiental werklieden welke arbeiden aan de aarde werken van het koninklijk kasteel van Laken, hadden den loon getrokken en zich vervolgens bedronken. Een hevigen twist ontstond. Mingerhouts, vertrok en wachtte buiten het vertrek zijner gezellen af. Wanneer deze buiten kwamen sprong Mingerhouts op hen en, gewa pend met een ponjaardmes, deelde hij rechts en links steken uit. Verscheidene aardewerkers namen de vlucht, doch vier hunner waren gewond. De genaamde Dorast welke getroffen was door vijf mrsstekeu in den rug en in de üorst, plofte ten gronde. De ongelukkige werd stervend naar huis gebracht. Drie andere aardewerkers bekwa men ook talrijke messteken. Hunne wonden zijn zoo ernstig niet. De plichtige is kunnen vluchten. De drie minst getroffen slachtoffers zijn ondervraagd. Het parket is zondag morgend ter plaats geweest. Frankrijk, i5o hektaren staatsbosch in brand. Keizer Willem is zeer te vrede over de handelsverdragen, dat hij kanselier von Caprivi tot Graaf van zijn Rijk heeft verheven en al de Rijksleden, behalvede Socialisten, aan zijn tafel heeft gevraagd, waarop hij uitgeroepen heeftDe dag waarop de handelsverdragen zijn geteekend, zal gezegend wor den door al onze onderdanen en door de Volkeren uit de naburige Landen.... Dat is nog te zien: De Duitschers gaan in massa met hun koopwaren naar al de Landen van Europa komen. Te Lnnis, Ierland, op een ver gadering van den Nationalen Bond, zijn zware onlusten geweest, ja zelfs gevechten, in welke de aanvoeder Dillon gewond is. Te Blackburn, Engeland, liggen 1000 ge touwen van katoenwevers stil, door Werkstaking voor verhooging van loon. PARLOIR. Ontf van M. H. P. Mechelen 2,5o voor 92; van M. F. M. Diest 2,5o voor 92; uit Ronsse 2,5o voor 91; van M. D. S. V. St-Nikolaas 2,5o voor 91» van M. V. D. Calcken 5,00 voor 91 en 92; van Jufvr. M. L. Thielt 2,5o voor 92; van den E. P. F. Brugge 2,5o tot Mei 92; van M. V. K. Eecke 2,5o voor 92; van 'de Jufvr. L. te Welden 2,5o voor 92. van Jufvr. P. Maria- kerke 5,00 tot Maart 93; van M. A. D. C. Pinte 5,00 tot Juni 92; van Jufvr. V. L Brussel 2,5o voor 92; van den E. H. D. T. St-Eloi 2.5o tot Maart 92; van M. G. H Rummen 2,5otot Feb. 92; van M. F. T. GeetBetz 2 5o voor 91 en van M P. H. id. 2,50 tot 1 Maart 92. Rechter. Gij hebt u tegen de Policie ver zet, waart gij dronken? Tot mijn spijt niet, Mr de President. Hoe! tot uw spijt niet? Ja Mr de President, als ik dronken was ge weest, dat zou een verzachtende omstandigheid geweest zijn.... Meester J ongen van waar komt de donder? Meester, uit de beenen van mijn grootmoe der; want ik heb ze dikwijls hooren zeggen: De donder zit weêr in mijn beenen.

De Werkman | 1891 | | pagina 2