Dankbaarheid W er Ronsse, Kardinaal Manning N° 1005. Twintigste Jaar. Machtig in werk en woord voor God en al het Volk. 0 •■d d CD d CD a Ontdekking der MOORDENAARS. Ze zijn dus de Moordenaars VATER KNEIPP. DOM ROSCO DE WERKMAN 22 JANUARI 1892 Yi'i'ëchijntRde alle Vrijdagen. Prijs in Bureel of Winkels 5 centiemen. Voor g'beel Belgen land IV. 2.50 's jaars. oor Holland fr. 3,50. Voor al d'ander Landen ran Europa, voor Amerika, Asia, China, d'Indièn en zoo wijd er menschen wouen 4,50 franko thuis. P DAENS-MAYART, Werf, Eiland Chipka, AALST. Luc. xxiv, 19. aan de geleerde Mao; de Meester in 't vak van Volksliefde; de ziel van 't Katholiek Volksprogramma; vei maard inde gansche wereld door zijne schriften, voor't bestaan en de welvaart der Werklieden; die, zelfs door de Protestanten aanzien wordt als een der grootste Mannen van zijnen tijd; die geroepen heeft en geschreven dat Europa ervan dreunde Voor Vrede en Welvaart, de Wet van God in d'herten en den Evenmensch bemind; gewerkt om den Arbeider een deftig huishoudelijk bestaan te verschaffen; dat hij vrij weze, welvarend en geëerbiedigdvoor die zaak van t be staan der Werklieden moeten alle andere zaken wijken; dat is de hoofdzaak in onze eeuw; wij naderen de tijden dat er maar twee machten gaan zijn De Kerk en 't Volk Kardinaal Manning, zijn naam ontrukt Eerbied en Dank. in zijn oude dagen heeft hij nog te Londen een rechtvperdige werkstaking ondersteund. In zijn liefde tot 't Volk ging hij verder dan iemand; men zegde zelfs op veel plaatsen: hij gaat te ver; maar de Paus van Roomen heeft zijnen oudsten Kardinaal gelijk gegeven.. En nu die Man overle den.. 83 jaar en 7 maanden. Geboren van Protestantsche Ouders; groote studiën gedaan; anglikaanschen geestelijke geworden; Aartsdiaken; in 1851, ten vollen overtuigd van de waarheid, Ka tholiek geworden, daarover in deftige woorden schriften uitgege- ven, veel Bekeeringen verwekt, Priester geworden, Dienaar des Heeren. volgeling van Jesus-Christus, wel gewerkt, in 1865 Aartsbisschop, in 1875 Kardinaal, onvermoeibaren Spreker en Schrijver; een loopbaan gehad van 't zuiverste goud; allen aan moedigende die voor 't Volk schreven en werkten; 't is met aan doening, eerhied en liefde dat De Werkman het afbeeldsel geeft van dien Luister der Katholieke Kerk, die reeds bij den Heer zijn belooning geniet, maar welken wij toch zullen indachtig blijven in de gebeden, voor ons eigen welzijn en de welvaart en opbeu ringder Werkende Klas. Hulde aan Engeland die aan de wereld dit verdienstrijk Vernuft heeft geschonken Kardinaal Manning laat ons werken volgens de gedachten en de wenschen van dien Held der Negentiende Eeuw. De Paus is zeer getroffen geweest door den Dood van Kardinaal Manning: De Engelsche Arbeiders, zegde Hij, verliezen in den Kar dinaal den ieverigsten verdediger hunDer zedelijke en stoffelijke be langen. Een der grootste Protestantsche gazetten van Engeland schrijft als volgt- Er kan misschien nog een Man komen van meer verstand, maar iemand die beteren en grooteren invloed heeft dan Kardinaal Manning, zal er nooit meer komen. o Maandag ten 7 ure in 't Martenskerk, aan den Outaar van 't H. Hert zal een Mis gelezen worden voor Kardinaal Manning, een Mis in den naam van 't Werkvolk t'Aalst; elk is gedagvaard. Goede Lieden, de Misdaden zijn hedendaags zóó menigvuldig, dat men buiten Ronsse die dubbele Moord bijna vergeten had. Die wreede dubbele Moord De weduwe Van Loo, wonende op d'Hoogstraat, vermoord in haar huis, terwijl zij alleen was met een dienstmeid, haar zoon op speelreis zijnde cn hare dochter haar broer en hare schoon zuster tegengegaan. Vermoord in haar huis, doodgeslagen met eenen ijzeren hamer en met messteken doorkerfd, vermoord in den nacht van 19 tot 20 December 1891, tusschen zaterdagen zondag. Veel gerucht maakte die moord.. Hebben ze de moordenaars nog niet Dat wierd eenige dagen gevraagd en geschreven, ein delijk groeide 't gras over die moord; men had d'aandacht op ander zaken; maar Policie en Justicie bleven wakende en zoe kende. Er was veel geld gestolen bij de vermoordde weduwe; een bankbriefken van 1000 fr.; twee bankbriefkes uit Frankrijk; diefte was dus de drijfveer der moord geweest.. Er wordt gesto len en gemoord om te brassen en te zwieren, in kaberdoezen en slechte koten, en aldus de driften te voldoen, door Thomas a Kempis genoemd de woedende beesten; dat weten Policie en Justicie; en daarom houdt zij na elke Diefte en Moord de kra- watten en de rampzaligaards in d'oog, dc kalanten van Orgelbals en slecht' huizen. Dagen en weken verliepen;... Policie en Justicie zagen alles zorgvuldig na, deden sommige personen van nabij bewaken, tee kenden op; bijzonderlijk waren hun oogen gevestigd op zekeren Ledru Achilles, oud 21 jaren, huisvader met 2 kinderen, maar lap en verkwister van eersteklas; Justicie en Policie hooren dat die Ledru veel uitgaat met zekeren Victor Bourgeois, 18 jaren, maar ook van de fijne soort zedeloos, lui en verkwistend. Justicie en Policie weten bij ondervinding hoe waar het hetgene Baekeland op zijn schavot uitriep Ontucht en luiaardij hebben mij zooverre gebiacht Justicie en Policie hooren dat Ledru een fransch bankbriefken uitgegeven heeft, toen een onverv acht geval allen twijfel komt wegnemen. Victor Bourgeois, de jonge deugniet van 17 jaren, makker van Ledru komt bellen in het huis der moord.. Hij vraagt Mr den Zoon; dc Zuster komt, Elisa, Dochter der vermoordde weduwe: Juffrouw, zegt hij, ge zoudt geerne weten, wie uw Moeder ver moord heeft; welnu, ik weet het; kom meê raar de Policie, ik zal het verklaren Ze gaan samen naar de Policie en daar ver klaart Bourgeois dat Achiel Ledru dc moordenaar is, dat hij zelve het hem verklaard heeft; dat hij hem uitgekocht heeft met geld en gedreigd met wraak als hij durft spreken;.. Nu aarzelde men niet meer; de gendarms schoven achter Ledru, doch hij was verdwenen; men bewaakte de slechte koten van biasserij en ontucht; geenen Ledru te vinden; eindelijk is hij door burgeismenschen aangehouden, aan het huis zijnet moeder, ook een weduwe. Nauwelijks was Ledru aangehouden en had hij gesproken of Bourgeois wierd ook aangehouden; hij is de medeplichtige der moord geweest; voor en na de moord is hij bij Ledru geweest; in 't huis van dien boozrn goddeloozen lap heeft men onder 't strooien dak i55o fr. gevonden, o. w. een bankbriefken van 1000 fr. gelijk erin 't huis des Slachtoffers gestolen was. DEVROUWVANLEDRU.dat droef rampzalig schepsel heeft ook gesproken Den zaterdag 19 Dec. daags voor de moord, is Bourgeois me haren man thuis gekomen ten 8 ure, rond half elf zijn ze samen vertrokken, met eenen hameren een scherpgeslepen mes; ten 4 ure 's morgends zijn ze teruggekeerd op hun kousen, hun hol leblokken in hun handen dragende; er was bloed aan hun kleêren; ik weende bitterlijk, zegt de vrouw, doch ik heb dit bloed moe ten afkuischen en ben wreed bedreigd.. Twee jonge kwasten, 18 en 21 jaar oud! twee gasten van Vrij- denkei ij en van Ontucht, twee pilaren der Orgelbals, twee kalan ten der slecht Huizen Wat gaat er van den armen wereld ge worden, als men hoort, hoe Zedebederf en Ongeloof aanwinnen bij 't jong Volk, door de liberale scholen en door de liberale ga zetten? In Frankrijk zijn op éen jaar 40,000 jongens onder de 18 j. aangehouden voor zedeschennis en 16,000 meisjes onder de 16 jaar Dat zijn de rechtstreeksche gevolgen van dit wreed Ongeloof!.. Bij ons ook komt veel goddeloos ontuchtig jong Volk.. Van Mis of Lof weten ze weinig te spreken, maar in Or gelbals cn Kaberdoezen zijn ze gestadig te vinden.. Door de schuld van Ongeloof en Zedebederf zullen de Misdaden op vree- selijke wijze vermeederen, totdat er eens een Regeering komt van Bloedstorting en van Misdadigheid; een langdurig en wreed Schrikbewind. I> 1\[ C C 17 De vrouw van Ledru is in staat R v il a G van arrest gesteld voor de openba ringen; door een helsche aanklacht is de oudste zoon Van Loo, verscheide keeren naar d'aanhooring moeten gaan; alle dagen bad hij God met zijn 8 kinderen, opdat de moordenaars toch zouden ontdekt worden; de weduwe Van Loo woonde op d'Hoogstraat in een schoon Huis, 4 trappen op, een ijzermaga zijn; 't zijn welstellende menschen. De Bourgeois zijn groen- selverkoopers; d'Ouders leven nog in de Zonnestraat; hun an dere zoon, 20 j. is ook aangehouden geweest, maar nadien losge laten; Victor is vervoerd van Ronsse naar Audenaarde; vrouw Ledru verklaart misleid te zijn geweest door haren Man die zegt dat hij een borze met geld had gevonden. M. Ed. Van Loo vuriglijk geluk gewenscht; want hij heeft schrikkelijke folteringen doorstaan. Ledru is een onnoozel verfutseld man neken; sedert de moord werkte hij niet meer; van jongs af diende hij tot schande en verdriet zijner brave Ouders; zijn Va der en zijne Zuster zijn begraven in begin van dees jaar. o Rariteit met de kaart- Bij de weduwe De Mulder wierd zondag met de jaskaart gespeeld. J. B. De Taye toonde eenen 3dfn en eenen 4d,Q, F. Pael- man had ook eenen 4dcn, J. D. Pril eenen 7dtn van klaver aas en F. V. eenen 8,V!n van koeken-aas en was den baas, of er gelachen werd. LEEST! LEEST het kleine maar zoo nut tig boekje,getiteld: Pastoor Kneipp,rzijn wonderbaar le ven en zijne manier van te genezen en te verkloeken door het water. Prijs 0,70; vrachtvrij thuis fr. 0,75. gekart. o,85; 0,90. Staplied vun Kneipp, 't Muziek en de woorden in 't Vlaamsch uit het Duitsch vertaald0,20 c., 'tis voor niet. Te Gent, op ander plaatsen, al die het hulpmiddel van Pastoor Kneipp tegen d'Influenza beproefd hebben, zijner wel meê gevaren... De Ziekte voorkomenen bevechten door koud Water. KN EIPP-JOURNAL, in 't Duitsch geschreven en uitgegeven door Vater Kneipp, verschijnende alle 14 dagen; daarin geeft de Meester zijne les sen en raadgevingen en het oordeel van veel Gencesheeren; dit Kneipp-Journal wordt vertaald in 't fransch, men kan in schrijven bij Mad. Lebrocquy, te Oost- camp (W.-Vl.) prijs 5,00 per jaar. Wordt sterk aanbevolen. Woensdag, 20, was 't Vater Kneipp zijnen Feestdag; men was voornemens hem lulsterlij'-c te vieren, door aanbieding van Geschenken, Fakkeltocht, enz.; want al wie te Wörishofen is, draagt Vater Kneipp in de beste plaats van zijn hert;.. Vater Kneipp heeft gevraagd van niets te doen voor hem; dc beste Feestdag voor mij, zegde hij, is van wel voor de zieken te kunnen zorgen; dat ze komen, dat ze genezen worden, bijzonderlijk de zieke werklieden, de arme zieken. Leve Vater Kneipp. Ons intentiën voor deze week dat zij wezen alsvolgt: Vater Kneipp, dat God hem beware en beloonel. Kardinaal Manning... Dankbare Christe lijke Hulde aan dien vermaarden Volks vriend. De lupus, die knagende en onverbid delijke ziekte, tot hiertoe ongeneesbaar, wordt te Wörishofen genezen met kleem, azijn en water. Er zijn met honderde ge vallen van wonderbare genezing, beves tigd door ooggetuigen. de Apostel der Jeugd in onze negentiende Eeuw, naar het fransch door J. Vossen, Priester, schoon groot boekdeel, over de 5oo bladzijden prijs fr. 2,So. TOONEELSTUKJES te koop op Chipka. (Aan verscheide: vrij hebben dit stukje Jood ge vraagd en hopen het deze weekte kennen bezortren.) DRAMA'S: De Armen van Parijs, in 7 bedrijven 1,50 Graaf de Tailles, 5 bedrijven 1,50 Abealon of het Vierde Gebod, bijbelstuk in 3 •'-*« bedrijven door A. Delbaere 1,25 Daniel inden leeuwenkuil, met zang 5 bedrijven 1,50 Gerardus de Zwarte, 3 bedr. l 00 BLIJSPELEN Max Flinkere, door Silvester, met zang 1,25 Wannes de mosselman 0,75 Joris of 't Soldatenkind 0,75 De gefopte Studenten 0,75 In Afrika, een bedrjjf 0,75 Duive 1 bedrijf 0,75 Een erfdeel op den neus 0,75 VOOR MEISJESSCHOLEN Het geschenk van Matunt 0,75 Do II. Sophia 0,75 Rechtuit gesproken, door Zuster Rosu 0,75 Kermisavond, of de vuiltongen genezen 0,75 De verwaarloosde opvoeding 0,75 Eene beproe ving, drama met zang 0,75 Gierige Lo, door Zus ter Roaa 0,75 Do meiden op de proef 0,75 Het groot Lot, duo voor meisjes 0,75.

De Werkman | 1892 | | pagina 1