"Rampen Misdaden -Ongelukken Brugge. Wilde aanranding!' Lessen. Grouwelijke misdaad. Ifc Reisje rond de wereld. Jantje Van Lier. De Sterrenhemel. D. MAYART, 141 pa0St"' '4' nende in de Leopoldstraai, een allerbraafste man, neerstig, deftig, voorbeeld voor iedereen, werkende op den Tragel. slecht van gezicht, maandag avond fel gesmoord, aan de brug van den Zwarten Hoek in 't water gesukkeld en verdronken. Elk heeft er droefheid en deimis meê. 't Lijk van dien braven werkman is dijnsdag na den noen nabij d'Houtzagerij boven gekomen, met den reep van Schip dat op vaarde. De droefheid der achtbaren [Familièn Ghijsbrecht en Petiet was hertverscheurend. Mgr Bethune, Broeder van den heer Schepene onzer stad. is donderdag avond d. v. w. ten half zes 's avonds aangerand door twee schurken, aan de Spinolaroi; de hoogwaarde Grijs aard vluchtte langs de Hoornstraat, maar de laffe bandieten haalden hem in, scheurden zijn kleéren, sloegen op zijn hoofd en gingen hem misschien in 't water werpen, als een Stadsbe- waker daar juist aankwam en toeschoot. Die ongehoorde aan randing heeft te Brugge een algemeene veromweerdiging doen ontstaan. De twee bandieten K .--ydt en Capelle zitten vast. BRUGGE. De laffe jonge stramijnen dte den grijsaard Mgr Bethune hebben aangerand en mishandeld, roepende Ha gij zijt een Pastoor wij gaan u wat geven Het zijn Socialisten, ja wervers voor 't rood venjel. Vooruit gaf on langs nog een eervolle melding aan het kopstuk van dien aanval. De Justicie zal er een ander melding bijvoegen. 1 GROOTE BRANDRAMP. JfPUSSGl. "l paleis d'Arenberg, te Brussel aan den Zavel, dat groot schoon antiek Gebouw, is grootendeels afgebrand, in den nacht van vrijdag tot zaterdag; rond i ure kwam Prins de Croy thuis; hij ziet vuur in 't Paleis; hij roept allarm; zijn mevrouw en hun kinderen moeten vluchten om hun leven te redden; seffens is 't een vuur als een helle; een Gouvernante moet met koorden uit een hoog appartement gelaten worden of z'is dood 'ne gansche vleugel van 't Paleis, naar den Sis Veel geweld is er noodig geweest om 't aanpalende ce redden. Moedig hebben de Pompiers gewerkt; ongelukkiglijk zijn er rampen te betreuren; eenderhooge ladders-Porta wierd gebruikt om te blusschen; twee pompiers stonden man haftig op d'hoogste sport; de ladder verwart in de tele foondraden, ze zwenkelt en valt neêr. Een pompier DOOD, een andere gekwetst en een fluitenant ook ge kwetst... En als ze meinden dat alles geblucht was, op den morgend is 't herbeginnen te branden met meer he vigheid... Ze zeggen dat die groote brandramp ingeko men is,met een half brandend fosforiksken op een tapijt te werpen. De juweelen van mevrouw de Croy zijn weg. - Prins de Croy en zijn schoenbroêr de jonge Prins d'Arènberg zijn zondag achternoen de gekwetsten gaan vertroosten in St-Pieters-Hospitaal. Al wat ze be- geeren of noodig hadden, moest men naar 't Paleis ko men halea. GENT. De Flawenza is iets Jof wat genadiger ge worden. Van de Policie, 270 man, liggen er 30 ziek. Maandag wierd er melk uit Zeevergem aangeslagen, omdat ze vooreen vierde van Watergem kwam. Op de Coupure in de werkhuizen van M. Van de Kerkhove, is de ajusteur Nevejans zaterdag zijn 2 voorste vingers in de boormachien afgesneden. Een uur lang is hij in de tortuur gebleven, eer men zijne hand kon losmaken. Rijke madamen hebben aan de Preêkheerenbrug wreed gekeven voor een hondeken. TEMELLEzijn zaterdag nacht al de konijnen gestolen op kleinen Elzendries, bij weduwe De Mulder en Clementina Schepens. Vader Cotton, een bejaarde landbouwer van Ghoy, nabij Lessen, is vermoord gevonden aan zijn hofstee: het hoofd doorschoten en afgesneden.. De zoon, die uitgetrouwd was, is voor die monsterdaad aangehouden er waren moeielijk heden van erfenis; De Vader was bij cenen Notaris gegaan.. De bewijzen zijn verpletterend tegen den zoon; bloedplekken op zijn kleéren, krabben aan hand; een mes, op hem gevon den, past juist in de wonden van 't slachtoffer. Welke af schuwelijke wereld wordt het toch De zoon. bij 't lijk ge bracht, wilde het omhelzen, maar de Prokureur verbood hef hem, zeggende Gij zijt de moordenaar uws Vaders HASSELT. Zelfmoord van een kind. Vrijdag morgend verspreidde zich het nieuws dat het rtjarig zoontje vaneenen beamhteder douanen zich gezelfmoord had. In den avond van den voriger. dag, zond de moeder den jo: gen om cene rekening te vereffenen bij den. bak ker. IVfet sch'olgczellcn die hij ontmoette, bleef dc jongen spelen, gaf een deel var. zijn geld weg, en kocht snoepe rijen met het andere gedeelte, zoodat het bij den bakker de kwijting niet kreeg, welke het aan zijne moeder brengen moest. 's Avonds naar huis gekeerd, trok hij zich met eene leugen uit dien toestand en ging naar bed. Des anderdaags morgends riep zijn vader hem om zich naar school te begeven, doen in de meening dat hij ging gestralt worden, nam hij uit den zak van Vaders broek, die in dezes slaapkamer nog lag, den sleutel der kas waarin zijn revolver geborgen was,nam het wapen, scho' t zich een kogel in het hoofd. De seffens bijgeroepen doktors gaven weinig hoop, ook stierf hij vrijdag nacht. Men zegt dat dit kind reeds een lezer was van print bladen die de specialiteit hebben niets dan moorden af te beelden. De liefde der ouders voor hunne kinderen vrijwaart hun tegen alle verdenking van slechte behandeling. Waren zij wat strenger geweest in het gadeslaan der lezing welke hun kind deed, daa zou dat irjarig jon gentje de daad niet hebben gepleegd die thans zijne fa- mi'ie in rouw stort. TE NIMY is een huishouden vastgezet dat vahche halffrankskes maakte. ANTWERPEN. Groot ongeluk. voormiddag ten 10 ure, is op n. 6 aan den Ouden Do; een groot stapel zakken graan gevallen waaronder twee werklieden begraven werden. Een dezer was dood wanneer men hem onder de zak ken uithaalde, de tweede leefde nog. Beiden weiden naar het verbandhuis gevoerd en daarna naar het gast huis van Stuy venberg overgebracht. ASSENEDE. De heer De Reux, griffier bij het vredegerecht alhier, heeft zich door te vallen eea been gebroken. Men heeft hem naar zijne woning te Ertvelde over gebracht. MEERDONCK. Maandag avond der verleden week om 9 1/2 uren zijn dieven gekomen, bij de land bouwster Idonia Van den Branden, wijk Bloempot. Zij dreigden in te breken zoo zij niet aanstonds 5o fr. gaf, hetwelk zij deed, door het venster; eenige oogenblikken nadien, kwamen zij weder, gij moet nog 5 fr. geven, weder gaf zij het gevraagde om half twaalf waren de dieven daar terug en eischten nog 50 fr., de vrouw in haren grooten angst, behandigde hen de 50 fr. Veertien dagen geleden werden haar kiekens ontstolen. De dief- tens zijn hier menigvuldig: kiekens, graan op de dorsch- vlocren, of nog in de mijten, konijnen, alles wat onder hunne handen valt wordt gestolen, tot hiertoe is nog geen énkelen dief aangehouden. POPERINGE. In den nacht van vrijdag tot terdag, hebben stoutmoedige dieven wel in 50 plaatsen de zinken buizen die aan de muren hangen, om de wa ters van boven naar beneden te leiden, van de huizen afgerukt. De daders zijn niet gekend. TE JEMELLE is de machinist Eduard Minister ach terover van zijnen trap gevallen en stierf korts nadien; 39 jaar en vader van Familie. ANTWERPEN. Ontploffing. In magazijn van koffie der Jesuietenrui had, ten gevolge van een lek in dc gazbuis, maandag rond 5 ure eene ontploffing plaats, toen een werkman licht ontstak, om dat lek te zoeken. Een honderdtal werkmeisjes, die op de bovenverdieping koffie sorteerden, verschrikten en kwamen holder de bolder naar beneden gestormd, gelukkig zonder onge vallen te veroorzaken. Er is ook geene stoffelijke schaê aangericht. In Portugaal fciet het er maar pruisisch uit men kan met moeite de fonktionnarissen betalen; In Persië is een hevige verbittering tegen de Engelschen, die er waarschijn lijk al te veel den moeial spe len; en dat is nergens geerne gezien. In Rusland veel rooverbenden en op sommige plaatsen geregelde gevechten tusschen grondbezitters en boeren. In Duitschland, te Lyck, hebben de echtgenooten Preoss hnn diamanten Bruilofstfeest gevierd. Bij Saulnes, in Frankrijk, in de mijn Sauvage, is de mijnwerker Lucas, 20 jaar oud, verpletterd door eenen blok delfstof van 2500 kilos. Bij Warschou, in Rus land, is een bende gemaskeerde Roovers op het dorp Meierhof gevallen. Uit Minsk trekken er bij groote menigte van honger naar Amerika, zoo wreed gaat het daar.'In Turkije is vastgesteld dat elke Struikroover, op heeter daad betrapt, den kop zal afgeslagen worden. Sedert 1878 was de doodstraf in Turkijë afgeschaft, doch 't begon er nu al te wreed te gaan. Te Saint Chamas, bij Arles, Frankrijk, is zondag nacht een poeierfabriek in de lucht gesprongen. Geluk kig was er niemand in of omtrent. Te Quimper, ook Frankrijk, het studentje Lebras speelt met 'ne revolver; de scheut gaat af, treft zijn broêrken welke dood valt. Een aardbeviDgske is ontwaard, te San Severo, in Italië, dijnsdag ten halt negen. Een bedrieger die te Parijs den valschen Reisagent speelde voor Canada, is tot 3 ja ren gevang veroordeeld. Bij eene aanvaring van schepen te Havre, die groote fransche zeesteê, zijn 6 menschen verdronken en 2 an dere sterk gewond. In de Russische stad Wyszki, Witebsk, is in de kerk een galerij ingestort, terwijl het Dienst was 42 Menschen dood en 60 zwaar gewond. Te Varenne heeft de schoenmaker Anthonies zijne jonge vrouw van welke hij gescheiden leefde en zijne schoon moeder madam Portel wreed doorschoten. De schoon moeder is overleden; de vrouw ligt in stervensnood. Pachter Jan was zijn Pacht gaan betalen..- Hij re kende effen uit, zoodat de Eigenaar kontent was en Jan moest een schelle van d'Hesp eten... Dit smaakte aan Pachter Jan en d'Hesp smolt gelijk.... sneeuw voor de zonne. De Eigenaar, ziende dat Jan zoo lustig muffelde, begon te vreezen. Jan, zegt hij, hesp is goed, maar 't is slecht voor de keel. Wat dat ge zegt Mijnheer Ja, 't belemmert de stemme. En waar zijn Heel zeker. Als 't alzoo is, zegt Jan, dan zal ik een goed brokske meêpakken vooi mijn wijf; zen zwijgt zij van g'heele dagen niet En opkijken dat mijnheer deed en denken Die Jan is nog niet slinks gevallen. o— Een schipper, en't was hoog tijd, stond voor de gemakken in de statie van Gent en kon den weg niet vinden Hier is 't voor de Heeren a en daar voor de (i Damen, en waar moet ik dan gaan? zuchtte de arme sukkelaar. Menschen, zondag aanst. 3 r"Januari of dinsdag daarna, op Lichtmis, altemaal naar het Liefdadigheids-Concert van den Kring van Sint Jan Baptist, te HAMME. Ge weet dat ze daar meesterlijk hunne rollen spelen; en dat de kostumen altijd puik zijn. Wie van U is er, die verleden jaar op mijn aandringen, naar den drama De Priester heeft geweest luisteren, en niet kontent en was Niemand maar wat ik weet, is dat er verscheidene tweemaal geweest zijn. Welnu, van dees jaar zal het niei min zijn. Men speelt er het groot drama DE TWEE BROEDERS, en het blijspel een Jood op 't Policiebureel Middel dus zich eens wel te vermaken, en mede te werken tot onderstand der bescherme lingen van den Kring en der Sociëteit van den H. Vincentius. Begin om 4 i]2; alles gedaan voor 8 uren. Prijzen der plaat sen fr. 2, o,5o. Legenden voor het Christine Volk. Velen onzer Lezers hebben reeds 'kennis gemaakt met de Wegwijzer, het Vaderons en de Weesgegroet van den beroemden Duitschen Schrijver Alban Stolz, ener de schoone Vlaamsche Vertaling van bewonderd. Prijs iste deel iSo; 2de deel 7,00 Nu is al weder de Vertaling van een ander werk van den- zelfden Schrijver aangekondigd, namelijk De Sterrenhemel» Wij hebben het prospectus van dit werk, dat ln wekelijk- sche afleveringen van 8 bladzijden zal verschijnen bij den heer Joseph Spietal te Turnhout voor ons liggen. Hoe lief en leerrijk is de inhoud dezer proef, en hoe aan trekkelijk voor het Volk de stoffelijke uitvoering, en daarbij hoe laag is niet de prijs Alles werkt hier samen om er eene echte volksuitgave van te makeD. Wij wenschen den drukker-uitgever een groot getal in schrijvers. Hij verdient het ten volle. ,PP11 WDPffPm Over 8 dagen, den zondagavond, ÖC1I,# kondigde het luiden des kloks, het schieten des kanons aan, dat iets plechtig ging gebeuren: Inderdaad des 's anderdaags herinnerde men op eene solem- neele wijze, het vijftigjarig Huwelijksfeest der echtgenoten Ch. L. Gabriels-Schollaert. finaar dit maal waren vrienden, kennissen, gansch de Parochie te been Om 9 ure wierden de Jubilarissen ter kerk gebracht, begeleid van den Gemeen teraad, vervolgd van hunne getuigen, kinderen en klein-kin- deren. Zoo als over So jaren bevonden zij jzich aan den voet des Altaars. De Zang-Maatschappij van Leeuwergem zong met ijver de Mis, waar onder den E. H. Pastoor, met lof, het leven der Echtgenoten uitsprak, hunne verkleefdheid, hunne zorgen, hunne godsvrucht. Hij vereenigde zijne gebe den met die der aanwezigen, om van Gód nieuwe weldaden te bekomen. Hij moedigde de familie aan. om hunne Ouders, hulp, bijstand te verleenen en alzoo een weinig te vergelden al het goede voor hen gepleegd. Het Te Deum bedankte God voor die zonderlinge gunst. Kortom, iedereen was bewogen en verliet de kerk onder edele gevoelens. Na het Geestelijk feest wierd het paar naar het Gemeenten huis vervoerd, alwaar de zaal, deftig versierd, gansch de Fa milie afwachtte. Na de wijn van eer. deed een der Gemeen teraadsleden eene aanspraak en eindigde met aan beide der Jubilarissen een schoon geschenk aan te bieden ter eeuwige gedachtenis van het gulden feest. Maagdekes boden bloem tuilen aan, jaarschriften wenschten hen geluk, overal versie ringen, vaandels, op ieder gelaat vreugde;., gansch de Paro chie in leest, hetwelk eindigde met een deftig maaltijd, voor al de nakomelingen der Bekroonden. Mochten zij zich nog lange jaren dien schoonen dag herinneren, die hun doet ge denken dat alle moeielijkheden locht zijn, als men hand in hand de baan des levens doorloopt. Hapcflnnplr Verleden maandag, na den Solem- UdCoUUHLK. nelen dienst voor de overledene leden der Confrérie van den H. Josef, waren Domien Osse- laer. Leander Maes, Ch. Bettens en Frans Goeman aan 't kaartspelen in de vier Eemers. Frans Goeman toonde eenen achttienden en in 't spel daaropvolgende eenen zeventienden. Onnoodig te zeggen dat de madam haar werk had met de glazen te vallen. Bij Eylenbosch J. B. te Borgtlombeek is gespeeld met de wieskaart Jan-Baptist Van der Kelen deelde de kaart: Diseré Cornelis liad een solo. Omer Eylenbosch een abon- danse; Joannes Eylenbosch mizere en Joannes Baptiste Van der Kelen gaf een slag op de tafel en speelde de mizere slim, Er is eens ferm gelachen. OKïTl-fcFTiV ^en weet ^at over een'ge weken JLjv/ ir% Li JXIjIvI de echtgenooten Leo Backx, al hier overleden en gelijktijdig begraven zijn, Dat zeldzaam feil heeft zich herhaald maar dit maal is het een broeder met zijne zuster. Mijnheer en Mejuffer Castio, dte beiden, met cenige uren verschil er tusschen, naar de eeuwigheid zijn verhuisd. De dubbele begrafenis had woensdag plaats. Wij bestatigen met genoegen dat de hevigheid waar mede madam influenza in onze stad geheerscht heeft, gevoe lig vermindert. Het getal sterfgevallen neemt aanzienlijk af. De oudste inwoner van Lokeren, landbouwer Roels is over leden. Hij was 97 jaren geworden. Toen luj op de laatste ge meente-kiezing kwam stemmen voor de Katholieken, was hij nog zoo frisch als een bieken. Iedereen wensckte toen den braven man eens honderd jaar te zien worden. God heeft er echter anders over beschikt, en hem in het ander leven opge nomen. Wij vernemen ook dat de toestand van dien ongelukki gen werkman die de verledene week zoo deirlijk verbrand werd, thans veel beter is. De jongen gis buiten gevaar, en al hoewel hij, natuurlijk nog schrikkelijk glijdt, valt zijne gene zing niet te betwijfelen. Des te beter. PARLOlR. Ontf. van jufvr. P. G. Temsche 2,50 voor 9;van M. J. E. Desteldonck idemvan de jufvr. P. Waarschoot 2,50 voor 92 van M. P. D. V. Martens- Lierde idem van M. V. G. S. Thollembeek idem van M. I'. I. H. Leuven 2,50 voor 92 Eerw. Heer J. S. Engeland uwe gazet is betaald tot Maart 1891, en den prijs voor de boeken met port is 1,65 van Mrac W° M. H. Nederbrakel 2,50 voor 92. WISSEL EN OPENBARE FONDSEN.

De Werkman | 1892 | | pagina 2