1 1 El I AALST. Werk der Lotelingen. 6j^OO"fcG Alleenspraken en tweespraken. DEpSCHOONSTE VROUW DER WERELD, DE RIJKSTE EN DE ONGELUKKIGSTE. Goede Lieden, raag hier niet geschreven worden dat zelden het H. Misoffer is gecelebreerd in treffender om standigheden ten 1 ure 's nachts in dit streng en ake lig gevang? voor die Koninginne van Frankrijk, doch ter van Maria-Theresia, zoo jong nog en zoo afgebeuld, na dat haar Echtgenoot onthoofd is, ontrukt aan hare kinderen, hier behandeld erger als een Moordenaresse en de Dood, 't Schavot voor haar oogen ziende Koninginne zijn, d'hoogste van 't Volk en sterven op 't Schavot! Daar daalt de Goddelijke Verlosser neder in dit Ge vang; geene bel klinkt, maar de Consekratie is gepleegd; de Priester houdt de II. Hostie omhoog in zijn bevende handen; hij zou langer dan gewoonte het goddelijk Zoen offer ter aanbidding gehouden hebben, maar 't is op ge vaar van vele levens dat de Priester daar staat; hij ver heft den Kelk met het Allerheiligste Bloed Christi; hij bidt voor levende en afgestorvenen; in den naam van den Verlosser aanroept hij den almachtigen Vader door het verhevenste Gebed Onze Vader, die in de Hemelen zijt.Hij aanroept drij maal het Lam Gods dat de zonden der wereld wegneemt; Vrankrijk, het arme Vrankrijk verwerpt dit Lam Gods en dompelt dieper in den poel van misdaden en ellenden; dan klopt de Priester drijmaal opzijn borst Ileere, ik ben nietweerdig, maar spreek een woord en mijne ziel zal gezond worden.. Het Aller heiligste Die allergrootste schatalhoewel God almo gend is, zegt Kerkvader Augustinus, meer kon hij ons niet geven; 't is de uiterste poging der liefde Gods; God, die de wereld niet kan bevatten, maakt zich in 't Aller heiligste onze gevangeneDe lieer en Schepper van al les, die nergens behoefte aan heeft, wil door 't Aller heiligste bij ons en in ons wonen. Ziet, menschen, de Priester nuttigt het Lichaam en Bloed Christi;. hoort, hij spreekt de gebeden voor de H. Communie Corpus Do- minus, dat het lichaam en bloed des Heeren U versterke voor het eeuwige Leven Ziet, hij nadert met d'H. Hostie tot de Koninginne; die bedrukte Vrouw moet haar inhouden, om van aandoening niet in gesnik en getraan los te breken; zij verheft haar nedergebogen hoofd; zij ontvangt haren Heer en haren God; de moedige fransche Dochter ontvangt ook de Hemelsche Spijs; de deur van 't Gevang gaat open en daar komen de twee Gendarms ook met diepen eerbied de II. Communie ontvangen (1). Daar zit de Koninginne nu in aanbidding Lam Gods Jesus hoor ons, Jesus verhoer ons Spijs der Engelen, verborgen hemelsch brood, God met ons, Heiligste aller offeranden. Sacrament van Liefde, spijs des levens, zekere pand onzer toekomende glorie, opdracht van eenen God, geestelijke zoetheid in hare éigen bron gesmaakt, ver sterking van hen die in den Heer sterven.. Welke verzuchtingen zullen uit dat gefolterd hert opge gaan zijn Voor haren overleden Echtgenoot, voor hare twee Kinderen, voorhareSchoonzuster, voor hare Zusters en Broeders, voor Frankrijk, waar zoo velen met haar verdrukt en vervolgd en gepijnigd zijn Ziet de Konin- ginne daar in aanbidding neêr- geknield Hoe zal de almachtige Goedheid Gods die Ziele ge troosten gesterkt hebhen, die Zie le, braaf en on schuldig, maar boetende voor de zonden van de Voorouders in Frankrijk en in Oostenrijk, voor zondenen afdwa lingen van ver- scheide geslach ten Wie mag, zal of kan reke ning vragen aan den Almogenden Heer over zijne besluiten Maar lijden d'onschuldige zielen, de troost in hun herten is onbeschrijfbaar en terwijl de Tijd zoo spoedig henen- vliedt, de Eeuwigheid oneindig is daar Robespeer, Marat, Couthou, Juste, Henriot, Dumas, en andere kopstukken der Jacobijnen, gij die thans op 't Stadhuis van Parijs waar de roode vlag uithangt, die daar de nachten overbrengt in slemperijen, in Balthasar- sche feestmalen, terwijl den Hongersnood heerscht in Parijs, Robespeer en konsoorten, gij die na uw driften verzaad te hebben 's morgends te huis komt en naar den roes van eenige uren, halfslapende, ter dood-veroordee lingen teekent in groote menigte, komt hier, beziet uw slachtoffer en zegt of er op haar wezen geen gerustheid naar ziel te lezen is, die gij in uw misdadig leven niet kunt genieten.. Gij brast en zwiert, maar gij schrikt en beeft voor de toekomst; bijwijlen kliukt de stem in uw ooren Na kort verblijden, een eeuwig lijden. Marie- Antoinette ziet at, meer dan iemand in hare eeuw heeft afgezien; wie kan anders spreken doch ze weet dat het waarheid is Na kort lijden, eeuwig verblijden, zij lijdt als Christene vrouw, zij offert haar lijden op, tot zoenboe- ten, zij heeft vrede in haar hert.. Benedicamus De Priester zegende met diepe aandoe ning die lijdende ziel en voegt er met nadruk bij: Dat de vruchten dezer zegening op u blijven tot ter eeuwigheid. Na de Dankzegging, omhelsde de Koningin de brave burgersdochter, door welke zij al deze geestelijke ver troostingen had ontvangen; de brave M. Bault bracht een sober ontbijt, voor de Koningin en den ouden Priester; de Koningin wilde dat de twee Gendarms er ook deel aan namen; en hier r^egt de Kronijk erbij Zoo leef den d'Eerste Christenen, als zij in die wreede vervolgin gen onder den grond moesten de H. Mysteriën vieren. Terzelvertijde wierd er in den Assemblé der Jacobijnen besloten van onverwijld het Proces der Koningin te doen voortzetten en haar zonder genade of uitstel op 'tschivot te brengen. Ook wierden de bevelen uitge vaardigd om haar gevang nog strenger en stuurder te maken. (i) La reine communia; des larmes d'une douce joie tom baiecr de ses yeux; mais quelle fut sa surprise, lorsqu'elle vit les dt-ux. gendarmes, qui avaient entendu sa messe avec beauconp de recuiellement, s'approcher et recevoir aussi la Ste Communion. De Koningin ging t'Onzen Heere; tranen van zoete vreugd ontsprongen bare oogen; doch hoe verwon derd was zij niet van te zien dat de twee Gendarms, die de- votig de Mis gehoord hadden, ook naderden om de H. Com munie te ontvangen. (De krorijk der jaren 1793.) De koster - schoolmeester in Pruisen of een snuifje voor onze belgische liberalen. Het bestuur der provincie Breslau heeft over eenige dagen eenen omzendbrief aan de schoolopzieners gestuurd van den volgenden inhoud 't Is eene godvruchtige gewoonte vau missen te laten doen voor de overledenen. Het betaamt niet dat de schoolreglementen een beletsel zijn voor het bijwonen dezer diensten. In de parochiën waar de onderwijzer terzeifder tijd koster of orgelist is, heeft hij recht in de mis tegenwoordig te zijn, alhoewel deze zou plaats hebben gedurende den schooltijd. Indien hij niemand heeft om de school te bewaken, dat hij dan de kinderen naar de kerk geleide. De schoolmeester zal vijf of zes kinderen leveren voor den dienst van den autaar. Een schoolkind kan naar goeddunken den priester verge zeilen bij het ziekenbezoek. Indien ons katholiek staatsbestuur eens dergelijken om zendbrief stuurde naar zijne inspecteurs, wat zou er door de liberalen geschreeuwd worden En nogtans hebben zij niet duizendmaul de lagere school van Duitschland tot in de wol ken verheven Zij gaan nu misschien wel zeggen dat het de slechtste is van geheel Europa Niet ver van 't zothuis. Het is tegenwoordig de mode van de jufferhondjes kazaks kens aan te doen. Er zijn er van verschillige soort, een voor 's morgends toilet, andere voor 's middags en 's avonds. Zij worden stapelzot; dat men de honden late loopen gelijk Ons Heer die geschapen heeft, en dat men in den kcuden winter kazakskens make voor den Armen. De honden zullen er wel varende mede zijn, en menig arme bloed zal getroost worden. Die blauwe ratten Men zegt dat er vleeschkeurdeis zijn die den landbouwer nog bespotten als zijne beest afgekeurd wordt: Boerke. zeggen zij, dat komt van voor de Katholieken te kiezen! Die in 't hoog blauw geverfde keurders moeten weten dat boerke door hun nen praat niet zal misleid worden. Boerke weet genoeg dat de liberalen den landbouwer niet zullen helpen, maar inte gendeel dat zij niets anders denken dan den Buiten neèr te drukken SWIJNAARDE. Den 22 dezer is in onze Gemeente overleden den heer Livinus De Schryver oud burgemeester en sedert 44 jaren zonder onderbreking, Lid van den Gemeen teraad. Gedecoreerd met het Burgerkruis. Bij de plechtige ter aardebestelling is p het gral, door den Heer Burgemees ter eeDe lijkrede uitgesproken waar in hartroerende woorden den levensloop afgeschetst wierd van den betreurden Afge storvene als goed Burger, voorbeeldig Kristen en wijzeRaads- man. Zijne nagedachtenis zal onder zijne medeburgers en talrijke vrienden lang in zegening blijven. Reeds 3, 4 jaar bestaat in onze stad hetschoone werk der Lotelingen. Het gedacht dier instelling ging uit van onze Congregatie; werd door Congreganisten in praktijk gebracht; genoot bijval en wordt thans heel Vlaanderen door in alle dorpen ingericht. Eere dus dit edel Genootschap, welke dit grootsch en 1. ffelijk ge dacht heeft opgevat Groote mannen, uitstekende ver nuften verspreiden dit werk langs alle kanten, bewust van zijne verdienste maar 't is toch de vereeniging der kinderen van Maria, meerendeels uit werklieden be staande, die er het grondbegin van heeft ontworpen. Dit jaar wederom gaat dit wtrk voort. Reeds vele jongelingen zijn aangeteekend; edoch, het bestuur ver langt nog een grooter getal, daarom heeft het besloten ZONDAG OM 6 URE in den Werkmanskring, een tweede inschrijving te openen. Jongelingen, die dit jaar moet loten, zondag allen naar den Kring, 't is voor eene goede zaak, welke u toch niets en kost, en in groot getal uwe toestemming gegeven om deel te maken van het lotelingskorps. Er zal leute rijn op lotersdag, en def tig plezier! z.er.f 3 '4 l-TMm£ESri MET TWEE SNELPERSEN. cm ALGEMEENEN BOEKHANDEL. x i,75; Wegwijzer voor Tijd en Eeuwigheid, eerste deel i,5o, 2d' deel 1,00; Bavo en Livina of de wereld der Socialisten 0,32: 't Gulden Boekie der Jonge Werklieden o,3o; al de werken van St Alphonsus de Liguori; Jan Onraedt, schoon boekje met vergulden omslag o.j5; de H. Godelieve. Maagd en Martelares door Hector Claeys, onderpastoor te Nieuwpoort, schoon boekdeel in 8°, vergulden omslag prijs o,85; Sinte Maarten door zelfden schrijver o.85; de lustige Verteller of 7 schoon Verhalen o,85; Keukenboe ken: grooten Cauderlier 5,00; in 't klein 1,00; Pas teien en confituren 2,00; de Belgische Keukenmeid 1,00; Beije de Keukenmeid 1,20. Alle andere boe ken; ook Briefwisseling met al de Boekhandelaars van België. Jan Clerker of de laatste Binders, een meesterstuk vertaald in Amerika, een meesterstuk dat al tijd met meer genoegen gelezen wordt, 2,25. Gaston Blankaert, d'eerste Binders, die Jan Clerker heeft moet ook Gaston Blankaert koopen; d'opkomst der Binders in de jaren 90 aan de Bosschen rond Affiighem en verder in Vlaanderen, schoon groot boekdeel, prijs 1,75. 't Kasteel der Verdoemenis, treffend, boeiend, leerzaam verhaal groot in 8° i,j5. Doktor Gorus, of de Bende van Jan Colder, onder Keizer Kareis tijd; men ziet in dit verhaal de Vlaamsche Vorst Keizer Karei optre den. om Doktor Gorus te beloonen en dien Jan Colder te straffen. 1,75. (De 3 laatste werken blijven als Piemie aan onze geëerde Lezers, als Premie tot 1 Meert aan 1,00, franko 7,to De groote Bende van Baekeland, een kolossaal groot Boekdeel, prijs 3,00 De groote Bende van Jan De Licht, zeer merkweerdig 2,00 Ander schoon nuttige Boekwerken De Belgische Congo, door Alexis M. G., met veel schoone platen 1 60. Les Congolais, leurs mceurs et usages o 90, Verstooten geluk door HonoréStaes 1 So, Het huiselijk leven onzer Voorvaderen 1 00, Onze huisdieren, paard, ezel, koe, geit en schaap, Voor drachten door Pater Van Tricht 7 00. Raadsels van 't Vlaamsche Volk o 80, Verhalen van 't Vlaamsche Volk i° deel o 75, 2" deel o 75. Geschiedenis van België van 1789 tot 1889 o 60. De Belgische Congo en zijn Vooruitgang o ro Tooneelshlkkpn Dramas. ROBRECHT ."7, X- van Eyne, of Misdaad en Liefde door K. L. Van Voordenhove. met zang, 12 voorname rollen, voorspel in 3 bedrijven prijs 2,00— DE PRIESTER, drama in 6 bedrijven, i3 voorname rollen 7,5o De twee Broeders. 3 bedrijven, 12 personen 1,00 Romanus of de on taarde vondeling 3 bedrijven 7 personen 0,75 de ARMEN VAN PARIJS. Drama in 7 bedrijven i5 personen i,5o; Gerardus de Zwarte 3 bedrijven 7 personen 1,00 Twee Vaders, 3 bedrijven 7 personen 1,00 Graaf de Taillis en zijne zonen 5 bedrijven 17 personen 1 5o eene lage ziel 3 bedrijven 6 personen. DANIEL in de leeuwenkuil, dror A. Delbaere 5 bedrijven met zang xo personen 1.S0 ABSALON of 't vierde der god delijke geboden, Bijbelstuk door A. Delbaere, 3 bedrijven 14 personen 1.25. klm'llKnolcn De Poortier van M. Poor- rvim m>|)L i< II tier met zang in bedrijf 8 personen. 24 uren Fabrikant 1 bedrijf 9 personen 0,75. De terugkomst der Bergbewoners 1 bedrijf i3 personen 0,7s. Napoleon op Sinte Lena, 1 bedrijf 7 personen 0,75. Jan Tijd- genoeg x bedrijf 5 personen 0.75 Dieven in huis 1 bedrijf 5 personen 0,75 Een Erfdeel op den neus 5 personen 0.75 Pieter Livinus Slimbroek 1 bedrijf 8 personen Kleermakers list i bedrijf 7 personen 0.75 'k Ben te Parijs 2 bedrijven 8 personen 1,00 Een uur in de Kasern 1 bedrijf 5 personen 0.7S Pieter Van den Bossche, vluchteling na den slag van Roo sebeke, i382 door K. L. Van Voordenhove, 0.40 Lukas Borstelman of de misrekeningen van een portretschilder door Julius Wytynck, o.5o Koben Kwik. boertige alleenspraak doorS. Goedaerd, o,3o 't Komt van Parijs, kluchtige alleen spraak door A. o,5o Ik Ben Piot Boertige alleenspraak door Julius Wytynck o, So Koben De Slenseman tooneellied door J. S. o,5o Gwijde Van Dampierre. stervend in zijn ge vang te Compicgne, deftige alleenspraak door Julius Wytynck DENDERMONDE, 25 jan. Ter veemarkt van he den werden te koop gesteld: 120 ossen, koeien en veer- zen, waarvan 80 verkocht aan den middelbaren prijs van fr. .540; iiorunders en kalveren, waarvan 60 verkocht aan den middelbaren prijs van fr. 65. Geeraardsbergen 25 jan. Op de veemarkt van van daag werden verkocht: 180 varkens en 122 hoornbeesten.

De Werkman | 1892 | | pagina 3