N° 1007. Twintigste Jaar. Vliegende Nieuws. Plagen en straffen. Meerdonck. STuS": Seveneecken. DE WERKMAN 5 FEBRUARI 1892. Ver«chJj».«de alle Vrijdagen. Prijs in Bureel of Winkels 5 eentiemen. Voor g'heel Belgenland fr. 2,50's jaars. oor Holland fr. 3,50. Voor al d'ander Landen Tan Europa, voor Amerika, Asia, China, d'Indién en zoo wijd er menschen wonen 4,50 franko thuis. P DAENS-MAYART, Werf, Eiland Chipka, AALST. T'Assche-ten-Heyden is de oudste inwoner overleden, Drieske Moyson, oud g5 jaren; Rond Ninove wordt d'Influ- enza genoemd de Hondenplaag; in g'heel 't Land van Ninove heerscht die ziekte; in de stad Ninove liggen er velen meê; waar schijnlijk g'influenzeetd door Brussel, want er daar nog al velen zijn die altijd Fransch «villen spreken, en dan nog fransch van achter de schuur. Tc St Agatha-Berchem blikkeren d'hon- den van trots ze dragen er een medalie met een fransch op schrift; Te Petegem-Deinze, dees jaar 6 Loters geweest en alle 6 eruit... Dat is geluk hebben Maar voor ander Parochiën zal't een tegenslag zijn. Dicht bij geluk woont smert en druk Te Londen, een rijke bedelaar sterft; hij laat een machtig fortuin achter; zijn erfgenaam, ook een arme bliksem, hoort het en wordt krankzinnig van vreugd T'Hofstade, waar De Werkman zooveel standvastige Lezers heeft in de goede deftige Familiën.do Dieven zijn er nog niet ontdekt; en wanneer gaat die belangrijke Parochie haar Spoorweghuis hebben Te Denderwindeke is overleden E. H. Kindekens; die lange jaren Missionnaris geweest is in Amerika, ziek en vermoeid thuis ge komen en er gestorven in vrede Zonder sterven, kan niemand den Hemel erven O menschelijk hert, hert beproefd en bevoch ten, beladen door het lijden, wat zal uw vreugd zijn, in den overvloed der Hemelsche goederen! Te Meerbeke gaat de Melkerij goed voort; Brussel krijgt veel smaak in die Boter. Men moet zeer voorzichtig zijn met de Concertgasten uit de gioote steden die onder geen goei direktie staan; daar niet naar toe gaan is best van al. Bulcke van Gent, die zijn viouw Speliers had willen vermoorden en dan zijn eigen, uie na afge- zien-Clag'bben als eenen Blazarus, eindelijk op 't schabelleken is gekomen, heeft daar een sententie ontvangen van 15 jaren kot.... 15 jarfen vast zitten dat zijn nog al saluadekes. Te Parijs is de leste mode nu in de Salons van de kaders een weinig scheef te hangen., 't Zal nog de mode worden van slinks te eten, gelijk Jantje Coen somtemets deed. In Oostenrijk gaan de Car navalfeesten dees jaar afgeschaft zijn, omrede van den grooten Rouw der Keizerlijke Familie; en van Oostenrijk sprekende, ze zeggen dat de weef Keizerin Stephanie zou hertrouwen met 'ne zekeren hertog van Bragantia.. We willen 'tgelooven. Iemand hebben wij gesproken die naar G'heel geweest is daar heeft madameken Influenza haar neêrgezet gelijk den Duitschman in zijnen zetel ganschc Familiën zijn er uitgestorven; dagen zijn er geweest van 8 Begravenissen; 'twas ziek worden, Berecht, 't Geloof aanroepen, de gewijdde keersen dood! T'EXAARDE; grooten Triomf voor Exaarde, nadcmaal M. Oskar Van Durme. door zijn talent als toonkunstenaar en kompenist het Eere-Di ploma heeft behaald met den titel van Lid der Akademie van Toonkunde van Frankrijk. M. Oskar Van Durme 25 j. is leerling van den beroemden Vlaamschen meester Tinei, die oud-leerling is van M. Oskar zijn Vader. Te Kortrijk, op de Foore, zijn paaiden verkocht, kloeke Vlaamsche werkpaarden, die gingen tot 1600 fr. Er waren veel Duitschmans, met hun lange kielen breede afdakende mutsen en roodc neuzen. In Engeland ligt prins Joris van Gallis gevaarlijk ziek Ze spreken van de Warm e Landen. Als 't alzoo is. Te Brussel is eindelijk 't kofferken met juweelen gevonden in de puinhoopen van den brand-Aren berg.. Zoo dat er geen diefte was!... Des te beter. 'tlsin Luxenburgdat d'Influenza nu haar rolle speelt in de Parochie St-Maria-Etalle zijnM. Thiiy, Schepeneen zijn vrouw denzelfden dag gestorven; hun 2 kinderen waren van daags te voren dood en de meid ook. 't Is om te schrikken en te beven. T'OU- DEN AARDE is verschenen Onze Vane voor Kerk en Volk Alles vcor Vlaaderen, Vlaanderen voor Christus. In Vlaanderen Vlaamsch; Vlaamsch in de Scholen; Vlaamsch voor de Krijgsra den.. Geen losbandigheden op de Lotingsdagen; gehandeld als een weerdig en deftig Volk; geen slechte liêkes Vreugd en def tigheid.. Nummers van de Vane ziin te verkrijgen bij M. Van Driessche, Hoogstraat Oudenaarde aan 0,10 c. VOLKEN TAAL,schoon, geleerd, letterkundig Vaderlandsch maandschrift 2 fr. 's jaars, bij M. Bernard, Onderwijzer te St-Maria-Lathem. In Saksen zijn 10 Normaalscholen gesloten, omdat madam Influwenza er op de Banken zit. Ons Nathalie, ex-koningin van Serbia, een eerste Sara, ligt cr ook meê. Te Berlijn zijn Anarchisten en Socialisten aangehouden, zondag, voor muiters- schriften die ze wilden verspreiden in Werk- en Drankhuizen, -p „l.^n i. de groote Waterkuur is uitverkocht en ze KCriCIllUKC» wordt met spoed herdrukt, al d'Aanvragen worden aangeteekend- 2- Pastoor Kneip, het boek van Chipka is nog altijd te koop aan 70 c. franko 75, gekartonneerd 85 franko 90. Staplied met 't muziek en dc woorden in 't Vlaamsch 20 centiemkes; 't is ne kadeau. Ma cure d'eau 3,5o Vivez ainsi 3,5o; Les cures pittoresques de l'abbé Kneipp, a Worishofen, silgouettes et récits d'un touriste, par Ernest Goethals, 12 gravures, 2,00. Wat zien wij gebeuren Achtbare menschen In Rusland Hongersnood, dat er met duizenden sterven van honger, dat benden van 14,000 Boeren hun Rusland uitloopen En onder ons oogen Nieuwe vreemde ziekten, onbekend in de Geneeskunst, dat de menschen sterven in menigte; hier verschijnt de ziekte in 'thootd, elders in 't hert, op een ander plaats in de keel, op de borst, ze loopt rond, die ziekte, ze treft en ze slaat op allerhande ma nieren. De goeden bekoopt het met de kwaden. Als God Almachtig straffen zendt, moest hij uitknippen dege nen die misdaan hebben, alles zou te klaar zijn, 't Gefoof zou zijn verdiensten niet meer hebben; we zijn hier in proeftijd, we moeten 't eeuwig Vaderland verdienen en er staat geschreven Geen vernuft of redeneering is bekwaam het goddelijk oordeel te doorgronden; wacht u te redeneeren over de verhevene dingen of over de geheime Oordeelen Gods. Menschen. moet het ons verwonderen dat er straffen komen Wat zegt de Godsspraak Wee die Mijn Gezalfden aanrandt; ze zijn Mij zoo duurbaar als de appel mijner oog. En wat wordt er niet gedaan tegen de Priesters? Te Roomen, de Stadhouder Christi, de heilige Paus Leo, ver volgd totter dood, beschimpt en bespot, gevangen in zijn Vati- kaan. In alle Landen van Europa, 't Geestelijk belasterd en vervolgd; 't Geestelijk is de vijand; zoo roept d'IIel door den mond der libe rale gazetten; 't Geestelijk dat overal 't Goede doet en 't Goede leert. In de liberale boeken en gazetten, 't is alle dagen een aanhou dend gelaster; nog d'ander week, nabij Aalst, er staan leugens en lasteringen in over 't Geestelijk van de Parochie; en bijna van huis tot huis wordt die gazet gratis rondgedeeld. Wat zien, wathooren wij Met die Lotingsdagen, welk grouwzaam gevloek Voor die Bloedwet Een uitvinding der Helle Nooit hebben de Pauzen de Loting in hun Staten gewild; al 't Geestelijk is er tegen; Kar dinaal Dechamps noemde ze een slavernij op termijn. Pastoor Claeys zegde het zoo wel in Aalst: De Kerk, ze wilt niets dan de vrijheid en de welvaart; waren hare handen niet gebonden, luisterde men naar haar, ge zoudt 'nen anderen wereld zien. Van slechte gazelten sprekende, is er ooit een vuil goddeloos stuk geschreven als Vooruit? dat gaat buiten alle palen, dat randt God-Almachtig aan, in zijn Leering, in de Moeder van den Ver losser, in d'Heiligen, in 't bestaan der Godheid zelf En dat wordt gelezen in veel werkmanshuizen!.... Dat wordt rondgeleurd in steden en dorpen! En er zouden geen straffen komen En wat onrechtveerdigheid gebeurt er niet!... Welke wreede geldzuchtDat veel Christene Werklieden niet kunnen leven! God-Almachtig geeft eten en kleêren in overvloed; d'een hebben alles, d'andere lijden gebrek met vrouw en kinderen!.... Hoe worden de Zondagen niet onteerd!... flier door slavelijk werk;'s zondags werken en 's maandags drinken!.... Hoeveel Christene Jonkheden zijn er niet, zoo wreed verdwaald, dat ze 's zondags zonder zin of gedacht in een Misken staan, en het ove rige van Gods-Dag onteeren door slemperijen en ontuchtigheden! 's Avonds, in plaats van de reine en zoete Familievreugden, wat gebeurt er? Met 't geld, van d'Ouders gestolen, brassen en zwie ren, in orgelkoten zitten, tot bederf den eenen van den anderen tot ontstichting der gansche wijk; daar de nachten overbrengen een verrot hert krijgen, en korts nadien tot schande dienen van Ouders en Familie, dat d'Ouders zonder eten zitten en moeten gaan bedelen, terwijl zij met brave, eerbare kinderen deftig aan hun brood zouden komen. De jeugd, de Christene jeugd, hoe wordt zij niet onteerd en verwoest op de zondagen... In de Steden en zelfs in de Parochi ën!.... Moet het daarvoor Zondag en Feestdag zijn!.... In een Vlaamsche Parochie van 't Land van Aalst, onlangs op 'ne Kerke lijke Feestdag was d'ontheiliging zoo groot, dat men er op denkt dien Feestdag af te schaffen.... Alle gelegenheden worden waar genomen om 't jong Volk in zijn. verderf te sleuren.... En als er ziekten komen, als er in tijd van vrede en van geldgewin, hon gersnood ontstaat, zijn dat geen plechtige Vermaningen en Voor teekens van algemeene langdurige straffen, Omwentelingen en Oorlogen gelijk in d'ander eeuw van -1793 tot f815, dat de god- delooze Regeeringen ons Europa veranderden in een rattekot en dat daarna Napoleon den Eersten verscheen, als de Geessel der Volkeren?... Men kan spotten en loochenen, men kan zich in 't slijk wente len en slechter worden als de redelooze dieren; men kan in de gazetten allen helschen praat vertellen; men kan 't Goed verdruk ken en vervolgen, maar wat al de menschen te samen met al hun geld, hun verstand, hun soldaten, hun genie, wat ze niet kunnen, dat is d'Opperste Almacht eenen enkelen oogenblik tegenhouden. Iets over de Werkman. Mij dunkt het ware toch niet slecht, Te schrijven eens geheel oprecht, Wat dat men van de Werkman zegt, Maar zeg eens hoe dat aangelegt. Eerst en vooral dat goed beleid, Bedekt met de eenvoudigheid, Vervult met de rechtzinnigheid, Bekleedt met openhertigheid. De Werkman is een nuttig blad, Die komt in wijk, in dorp en stad, Die het meeste goed bevat, Wij noemen hem een waren schat. Dat zonder die gazette was, Die alle man goed komt te pas, Hij spreekt van de werkende klas, Als of het zijnen broeder was. Hij doet meer voordeel en meer goed, Hij schrijft zoo minzaam en zoo zoet, Hij valt niet licht in eene boet, Omdat hij niemand hinder doet. Wij lezen hem al twintig jaar, Hetgeen hij schrijft is altijd waar, Of hij herzegt het thans daarnaar, Als hij het beter weet en klaar. Daar vindt men samenspraken staan. Zelfs van de mannen uit de maan, Die zien wat er al wordt gedaan Om 't volk verleren te doen gaan. Macharius die zijn tijd verdrijft, En ons veel schoone brieven schrijft. Al zijn zijn leden veel verstijft. Toch altijd vromen christen blijft. Het parlement van Sabina, Met haar vriendinne Barbara; Komen zij samen bij Clara, Dan gaat het daar zonder weerga. Komt Jantje met zijn liedjes af, Hij zingt en preekt zoo luid en straf, Dat men hem geen gehoor en gaf, Hij haalt de dooden uit het graf. En dan op 't einde van het spel, Dien pastoor Kneipp gelukt zoo wel, Stond gij met eenen voet in d'hel, Toch maakt hij u een zuiver vel. Koud water bezit deze kracht En wie van ons had het gedacht, Met zich te baden in de gracht, Dat alle pijn daardoor verzacht? De mengelwerken g'lijk men ziet, Vervelen nooit aan niemand niet, Al zijn zij somtijds van verdriet. Hij schrijft het g'lijk het is geschied. Men vindt de markten daar in staan, Van hop en boter vlas en graan, En kunt gij naar de markt niet gaan. Gij weet toch hoe het is gegaan^ Met die gazet en duizend frank, En nog wat loten op de bank. Die kunt gij voort al waart gij mank, Den Opsteller verdient wel dank. Daarom bedanken wij dien man. En smeeken God opdat hij kaD, Volharden in dat edel plan, En doen gelijk hij heeft gedaan. Door J. F. Gesticht Selzaate, 1892. digheid, op zondagen 14 en 21 februari... 't Is voor St Vincentius... Overjaar was d'Ellende groot door den strengen Winter, maar dees jaar is de nood nog grooter bij veel deftige werkmenschen, door den ver- schrikkelijken Hagel die alle veldvruchten in dien Polder heeft verwoest... Dat de goede Herten toch ieverig meêwerken, om dees Concert vruchtbaar te maken, 't Zal een wonderschoon Concert zijn Twee stukken door de Fanfaren.Kluchtliederen. Groot Historisch Drama in 4 bedrijven, met prachtige ridderlijke kostuums uit de Mid deleeuwen de Pantomiene 't Mislukte Feestmaal, Blijspel 't Buitenblad- geven door de Harmonie Maatschappij Ste Cecilia te Seveneecken, zondag 14 Februari 1892, om 6 uren 's avonds, opge luisterd door de schitterende vertooningen van den alom gekenden Mr Em. de Verli, koninklijke goochelaar en professor van natuur- en tooverkunst te Brussel. EEN SALOMON DE TWEEDE. Voor een Turksch rechter komen twee vrouwen met een gans, welke beiden bewe ren dat haar eigendom is. De rechter vraagt: Rosa, behoort deze gans aan Julesa? waarop Rosa antwoordt neen, heer rechter, hij be hoort niet aan Julesa. De rechter vraagt daarop Julesa, behoort deze gans aan Rosa en Julesa antwoordt neen, heer rechter, de gans behoort niet aan R sa. Rechter. Overwegende dat de gans niet aan Julesa en evenmin aan Rosa behoort, komt de. gans mij toe. En de rechter onthaalde dien dag zijn vrienden op een lekker gansje

De Werkman | 1892 | | pagina 1