MAttH-AÏTOlIBHl Kerkelijk Nieuws. Kluchtspelen: "1 tdSfs OF DE SCHOONSTE \ROUW DER WERELD, DE RIJKSTE EN DE ONGELUKKIGSTE. XIII. Na al dit ziels-geluk In wreeder pijn en druk, Mejuffer Foucher, wat zijt gij wijs en welbedacht ge weest van zonder uitstel aan Marie-Antoinette het groot geluk verschaft te hebben van Mis te hooren in haar ge vang, van Ons Heer te ontvangen in haar hert! 't Is zuiver een Voorzienigheid geweest; dat de Ko ningin al die zielssterkte ontving, daags voor de wreed ste folteringen en de sraadelijkste beschamingen. De mannen van 't Goddeloos geslacht waren wreed geweest tegen Lodewijk XVI; Marie-Antoinette gaat nog veel wreeder, ja on menschelijker behandeld worden. Daar zijn de Municipalen met strenge gezichten en sture bevelen. Marie-Antoinette wordt dieper in 't gevang gebracht, in het donkerste kot, zondér licht, gesloten met dobbele ijzeren grendels en een ijzeren deur. Les fauves, zoo schrijft de Kronijk, les fauves ont peur que leur proie ne leur soit ravie De wilde beesten zijn benauwd dat hun prooi zou ontsnappen. Meermaals daags wordt zij ondervraagd in een don kere zaal, waar zij niemand ziet; waar zij denkt dat de Rechters alleen aanwezig zijn; doch er zijn nog andere Jacobijnen. om alles af te luisteren, om hare woorden valsch uit te leggen. Hoe is uw naam vraagt de Voorzitter. Marie-Antoinette-Josepha-Joanna van Lorreinen, Aartshertogin van Oostenrijk. Weg met al die titels de Republiek herkent ze niet meer. Ge zijt gij het die aan Lodewijk Capet de kunst hebt geleerd van te veinzen, om 't Volk te bedriegen! 't Volk is bedrogen geweest, maar niet door ons. Gij hebt de Vrijheid willen vernietigen gij wildet terug op den Throon klimmen langs eenen berg van lij ken Wij hebben niets gezocht dan de rust en 't geluk van Frankrijk is er bloed vergoten, door ons toch niet zelfs voor ons eigene verdediging hebben wij geen bloed willen zien storten. Zoo ging het voort, altijd de Koningin beschuldigende met hun eigene euveldaden De Jacobijnen wilden niet alleen aan de Koningin haar leven ontnemen, maar ook hare eer. Zij zochten valsche getuigen, weggezondene dienstboden, personen van slechten kalieber ze gingen met list en bedreiging naar den Tempel, om de Zuster en de Dochter der Koningin te ondervragen over zaken die deze eerbare vrouwen de den sidderen en blozen. De Jacobijnen die geraffineerde ontuchtigaards schaamden zich niet de boeven en vervol gers van Susanna na te volgen. Hebert, een hunner kopstukken was gelast den Akt van Beschuldiging op te maken hij volbracht dit werk met een wilde valscbheid van een half onbedacht woord maakte hij sterke beschuldigingen de gezegden der valsche getuigen deed hij op den eersten rang uitko men; de schuchtereantwoordender Dochter van de Konin gin gaf hij uit, als bekentenissen over grove misdaden. Den 14 October 1793 wierd Marie-Antoinette uit haar donker gevang gehaald en voor de bandieten gebracht, die zich Rechters durfden noemen. Rechters om recht te doen En ze waren vast be sloten de ijselijkste schelmstukken uit te vinden en de Koningin ter dood te veroordeelen! Over het Hot'van Lo dewijk XIV en XV, waarop zooveel te zeggen viel, daar over zwegen zij de deugdzame Marie-Antoinette inoest boeten voor de wanorde der Vooronders Drij dagen en drij nachten duurde het Verhoor; ze zat daar, tusschen de Gendarms, op de bank van Beschuldi ging en zag, een voor éen de getuigen verschijnen en ko men verklaren tegen hare eerlijkheid en tegen hare eer baarheid Men beschuldigde haar, van 't geld der Staatskas ge stolen te hebben en gebruikt tegen de Fransche Natie, voor hare pracht, voor Oostenrijk en ander vreemde Landen. Marie-Antoinelle zag 't schuim der Bevolking daar als getuigen verschijnen. Zij antwoordde niets, volstrekt niets, maar bleef in on gestoorde kalmte; haar leven had zij reeds opgeofferd; met haar gedachten keerde zij terug naar den Tempel bij hare Dochter, bij haren Zoon; zij offerde de vernedering en de schande op, voor Frankrijk, voor hare twee Kinde ren.. Zij herzag haar leven hare kinderjaren, hare jon gelingsjaren in 't rijkste Hof der Wereld; hare aankomst in Frankrijk; hoe gelukkig zij er leefde, tot op het oogen- blik als zij den Throon besteeg... O, die grootheden der wereld, wat zijn zij dikwijls pijnlijk, zwaar en bitter, die wereldsche grootheden Marie-Antoinette zweeg Dacht zij dan ook wellicht op d'Onschuld zelve, ook voor zoogezegde Rechtbanken gesleurd op de ontelbare Martelaars en Martelaressen die de Christene Kerk gele verd heeft Een der Rechters of Gezwoornen ondervroeg haar recht streeks over de eerloosheden, waarmede men haar wilde bevlekken. Marie-AntoiDette stond recht zij aarzelt een oogen- blik maar toch nu zal zij spreken; en de stem verhef fende, roept zij uitIndien ik tot heden niet geantwoord heb, dan is het, omdat een menschelijk hert walgt van zulke eerloosheden aan eene Moeder ten laste te leggen. En haar tot het Volk keerende, voegde zij erbij Ik beroep mij op al de Moeders die hier aanwezig zijn en ik vraag of zulk schelmstuk mogelijk is Dit zeggende schoten hare oogen vol tranen. Een gesidder van ontroeriog overmeesterde de zaal. Rechters en Jurés verbleekten veel Gendarmen kregen de tranen in hun oogen en de Vrouwen van 't Volk be keken malkaar, sloegen d'oogen neer en verlieten al weenende de zaal. Z'hadden genoeg van zulke Rechtbank. Hebert, het goddeloos kopstuk, de uitvinder dier hel- sche valsche beschuldiging, wierd korts nadien door zijn eigen makkers beschuldigd van te ver gegaan te zijn en aldus de aandacht op de koningin getrokken te hebben op bevel van Robespeer wierd hij voor dezelfde Recht bank gebracht, veroordeeld en onthoofd. In weerwil van het Schrikbewind waren er toch man haftige getuigenissen M. Bailly, de eerste Meier van Parijs had den moed tegen de Koningin niets te getuigen, maar zelfs te bewij zen aan den Jacobijn-Rechter van Onderzoek, Fouquier- Tinville, dat hij barbaarsch handelde en ter slechte trouw. Graaf d'Estaing, een bevelhebber der Fransche Vloot wierd ook aanhoord en de Zeeman zegde Alhoewel ik mij te beklagen heb van de Koningin, nogtanszal mijn verklaring volgens de waarheid zijn: Ik kan niets beves tigen van hetgeen men haar ten laste legt. Zij heeft niet willen vluchten, zij heeft gezegd Als de Parijzenaars hier komen om mij te vermoorden; 't is nevens mijnen Echtgenoot dat ik sterven zal.. Dat heeft zij gezegd, maar ik kan daar geen misdaad in vinden. Een andere Krijgsman Frederic de la Tour-de-Pin, de Voorzitter vroeg hem of hij de Koningin kende, en hij, zich tot haar keerende en 't hoofd buigende, antwoordde: Ja, ik heb de eer van Madam te kennen. Een ander, Pieter Manuel, verklaarde krakaf dat hij in Lodewijk XVI en zijne Echtgenote maar éen misdaad be vonden had, te weten van te goedhertig en te zacht ge weest te zijn. De Jacobijnen aanhoorden al grijnzende deze getuige nissen.. Waren 't geen Krijgsmans geweest, 't gevang de guiljotien Maar de Krijgsmans moest men ontzien en vreezen.. Robespeer enMarat hadden wel den moed van onschuldige menschen naar de dood te zenden, maar in het oorlogsvunr komen op geen duizend jaar. Drij dagen en drij nachten stond Marie-Antoinette daar; de zittingen begon ten 9 ure 's morgends en duurden tot laat in den nacht; door uitputting en vermoeienis hoopte men haar eenige bekentenissen te ontrukken; maar geen oogenblik verloor zij bare kalmte eu hare tegenwoordig heid van geest. Het gebeurde in eene dier lange, donkere en treurige zittingen, dat de Koningin bijna bezwijkende en gaande in onmacht vallen uitriep Ach wat heb ik grooten dorst! Men bleef doof voor die vraag Niemand der roode Ja cobijnen die eene teug water bracht.. De arme Vorstinne herhaalde met meer nadruk Ik heb toch zulken dorst Een Kapitein der Gendarmen M. De Busne, dit hoorende, ging heên en keerde terug met een glas water. De Ko ningin dronk ervan met grooten smaak en riehtte dank bare oogen naar Mr De Busne. Dit feit van natuurlijke menschlievendheid wierd zoo kwalijk opgenomen dat die Kapitein der Gendarms wreed bedreigd wierd, aangeklaagd en botweg afgesteld zonder wachtgeld of pensioen kon hij niet leven, hij moest maar verhongeren en nog blij zijn van op 't schavot niet te ko men. Na 't verhoor der getuigen begon het Openbaar Mini sterie de Koningin te beladen en te beschuldigen op een afgrijsselijke wijze ze was plichtig van hoogverraad te gen 't Volk en de Natie zij had haren afkeer getoond te gen de roode Vlag; zij had haren Man opgewekt om 't Volk te vermoorden, enz. Had de Koningen geen verdedigers Zekerlijk, doch hier ook gingen de Jacobijnen lallier- tig en valsch tewerk twee advokaten M. Troncon en Chaveau wierden aangeduid om haar te verdedigen den zondag 13 October te middernacht wierden zij verwittigd, te middernacht, de Boosheid slaapt niet.. ('t Vervolgt.) Zondag 7 Februari wordt tot Aalst in St Martens gevierd de Feestdag der H. Dorothea, Maagd en Martelares; ten 10 ure plechtige Mis... D'Hove- niers van dezen tijd zijn roem rijk ten eeuwigen dage door die schoon geschilderde venster in hunnen Outaar. Ei, de oude Pastcor van Scherpenheuvel, die zoo geerne d'Aalstenaars ontving, die met zooveel vreugd hunne Jubilé-Bedevaart meêvierde, E. H. Jong man, waar 't Komiteit der Werklieden van Aalst zoo hertelijk ontvangen wierd, die ieverige dienaar der Moe der Gods, is nu eok overleden den 28 Januari oud 8r ja ren; hij was geboren te Mechelen den 11 Mei 1811. De Feestdag der H. Berlindis is gevierd te Meerbcke bij Ninove den 3 Februari en hare Solemniteit is den 3dcu Zondag na Sinxen, met Octaaf en Vollen Aflaat, de H. Berlindis, geboren te Meerbeke en er overleden volgens alle waarschijnlijkheid den 3 februari 698. Zij wordt aan roepen als machtige Patrones tegen alle slach van kwa len en ongelukken, zoo van menschen als van dieren. Eiken 2den Maandag der Maand te Meerbeke, Solemneele Mis voor de Bedevaarders, 's winters ten 9, 's zomers ten 8 ure. Op Lichtmis is te Roomen in 't Vatikaan een groote Vergadering geweest van Geloovigen. De Paus zag er heel wel uit, volgens ouderdom en slaat. E. H. Hanssens, Pastoor te Hundelgem sedert het ont slag van Missionnaris Buysse, is vrijdag overleden, Wij mogen op ons krachten en op ons leven niet zien, als het ter eere en ter liefde Gods is. E. H. Saey, Pas toor van Woubrechtegem, is benoemd te Ste Maria-Hoo- rebeke; E. H. Van Beveren is bestierder geitoemd van het Hospicie St Amandsberg. Zondag 't Evangelie: De werklieden in den wijngaard. Feest van den H. Romaldus, abt. Dijnsdag H. Apollonia, maagd en martelares, in 252; Patrones tegen de tandpijn; woens dag H. Scholastika; donderdag H. Theodora; Zon dag, eers'en Zondag der Maand, t'Onzen Heere te gaan, de Maandelijksche Communie. E. H. Pycke, Direkteur te Doornijk, is donderdag in gehaald als Pastoor van St-Martinus te Ronsse. T'Aalst kunnen de Berichten uit de Dekenij niet beter zijn. De Geestelijkheid van Erpe is hersteld. PARLOIR. Ontv. van M. de l'E. Hamont, 2,5o voor 92; van M. J. S. 2,5o voor 92; van M. J. B. S. St Jacobs-Kapelle, idem; van Jufv. P. B. Sinay, 5,00 voor 91 en 92; van den E. H. S. Laar Sempst Weerde 5,00 voor 92; van M. J. V. Calcken 2,5o voor 92; van M. |D. C. Gulpen Holland 3,5o voor 91; van M. D.Cluysen 2,5o voor 91. ALGEMEENEN BOEKHANDEL. 1,75; Wegwijzer voor Tijd en Eeuwigheid, eerste deel ï,5o, 2de deel 1,00; Bavo en Livina of de wereld der Socialisten o,32; 't Gulden Boekje der Jonge Werklieden o,3o; al de werken van St Alphonsus de Liguori; Jan Ónraedt, schoon boekje met vergulden omslag 0.75; de H. Godelieve, Maagd en Martelares door Hector Claeys, onderpastoor te Nieuwpoort, schoon boekdeel in 8P, vergulden omslag prijs o,85; Sinte Maarten door zelfden schrijver o,85; de lustige Verteller of 7 schoon Verhalen o,85; Keukenboe ken: grooten Cauderlier 5,00; in 't klein r,oo; Pas teien en confituren 2,00; de Belgische Keukenmeid 1,00; Beije de Keukenmeid 1,20. Alle andere boe ken; ook Briefwisseling met al de Boekhandelaars van Belgiö. Jan Clerkcr of de laatste Binders, een meesterstuk vertaald in Amerika, een meesterstuk dat al tijd met meer genoegen gelezen wordt, 2,25. Gaston Blankaert, d'eerste Binders, die Jan Clcrker heeft moet ook Gaston Blankaert koopen; d'opkomst der Binders in de jaren 90 aan de Bosschen rond Affiighem en verder in Vlaanderen, schoon groot boekdeel, prijs 1,75. 't Kasteel der Verdoemenis, treffend, boeiend, leerzaam verhaal groot in 8° /,75. .-■■■• - Doktor Gorus, of de Bende van Jan Colder, onder Keizer Kareis tijd; men ziet in dit verhaal de Vlaamsche Vorst Keizer Karei optre den. om Doktor Gorus te beloonen en dien Jan Colder te straffen. 1,75. JfiF" (De 3 laatste werken blijven als Piemie aan onze geëerde Lezers, als Premie tot 1 Meert «5* aan 1,00, franko r,to De groote Bende van Baekeland, een kolossaal groot Boekdeel, prijs 3,00 De groote Bende van Jan De Licht, zeer merkweerdig 2,00 Ander schoon nuttige Boekwerken De Belgische Congo, door lexis M. G., met veel schoone platen 1 60, Les Congolais, leurs mceurs et usages o 90, Verstooten geluk door HonoréStaes 15o, Het huiselijk leven onzer Voorvaderen 1 00, Onze huisdieren, paard, ezel, koe, geit cn schaap, Voor drachten door Pater Van Tricht 1 00. Raadsels van 't Vlaamsche Volk o 80, Verhalen van 't Vlaamsche Volk 1® deel o 752® deel o 75. Geschiedenis van Belgiö van 1789 tot 1889 o 60, De Belgische Congo en zijn Vooruitgang o ro van Eyne, of Misdaad en Liefde door K. L. Van Voordenhove, met zang, 12 voorname rollen, voorspel in 3 bedrijven prijs 2,00DE PRIESTER, drama in 6 bedrijven, i3 voorname rollen 1,5o De twee Broeders, 3 bedrijven, 12 personen 1,00 Romanus of de on taarde vondeling 3 bedrijven 7 personen 0,75 de ARMEN VAN PARIJS. Drama in 7 bedrijven i5 personen i,5o; Gerardus de Zwarte 3 bedrijven 7 personen 1,00 Twee Vaders, 3 bedrijven 7 personen 1,00 Graaf de Taillis en zijne zonen 5 bedrijven 17 personen l.5o; eene lage ziel 3 bedrijven 6 personen. DANIEL in den leeuwenkuil, de or A.De'baere 5 bedrijven met zang 10 personen i,5o ABSALON of 't vierde der god delijke geboden, Bijbelstuk door A. Delbaere, 3 bedrijven 14 personen r.zS. personen. 24 uren Fabrikant r bedrijf 9 personen 0,72. De terugkomst der Bergbewoners 1 bedrijf i3 personen 0,75. Napoleon op Sinte Lena, 1 bedrijf 7 personen 0,75. Jan Tijd- genocg 1 bedrijf 5 personen 0.75 Dieven in huis 1 bedrijf 5 personen 0,75 Een Erfdeel op den neus 5 personen 0.75 Pieter Livinus Slimbroek 1 bedriii g personen Kleermakers list r bedrijf 7 personen 0.75 'k Ben te Parijs 2 bedrijven 8 personen r,oo Een uur in de Kasern 1 bedrijf 5 personen o,75

De Werkman | 1892 | | pagina 3