MAEII-AITOIÏITTI HAMME, (echt nieuws). Vrijdag avond, was het groot rumoer en lawijt al hier in den geuzenhoek, dia nu sedert lang zoo stil was. Wat mag er zijn, wat is er gaande, vroegen zich de voor- bijgangers af Een depeche is aangekomen dat onze schoone heer, die slimme fabrikant Desiré Van Damme, van dezen avond vrij naar huis komt de voituur is al sturmende naar Dendermonde vertrokken, d& tromme laar van het muziek is aanstonds geroepen, de onnoozele en onschuldige sloorkens van het fabriek zijn voor tijd uitgelaten, en zijn vertrokken tambour battant op den weg van Dendermonde, al zingende Vivan onze mees ter, en hij mag er wezen. Vivat onze meester komt af, en hij is er al Maar zie de voituur keert terug, - maar zonder Desiré alles in stilte op den weg en op den geuzenhoek. Des anderdaags veel leute en plezier onder Wuytens voor de schoone farce; maar op de fa briek vertelde men, (waarschijnlijk tot troost), dat hij wel vrij gesproken was, maar dat de heei Procureur hem nog niet wilde laten medegaan, om de familie niet te veel te ontstellen. Nen aardigen Hamsche wuiten zong zaterdag avond in een estaminet, als hij dat hoorde ver tellen, dat wij den 18 Februari nog grooter nieuws te verwachten zijn, en dat dan niet alleen de trommelaar zal moeten verschijnen, maar geheel het slavenmuziek, en al de slaven en slavinnetjes. Wie zal leven, zal zien OF DE SCHOONSTE VROUW DER WERELD, DE RIJKSTE EN DE ONGELUKKIGSTE. Wat gebeurde er met de verdediging van Marie-An toinette 'l Zelfs de wreedste en afschuwelijkste Moordenaars mo gen met hunne Verdedigers vrij en in 'tgeheim spreken.. Zoo vraagt het de Rechtveerdigheid... Maar de mannen van Liberté, Egalité, Fraternité verstonden de zaken heel anders.... Slechts drij kwartuurs mocht de Koningin met hare Verdedigers spreken en dan nog op zulke wijze dat een Municipaal en een Gendarm tot het laatste woord konden hooren. Tot lof der Rechtsgeleerden meldt de Kronijk, dat de Verdedigers zich met vrome manhaftigheid van hunne taak kweten, dat zij de gansche beschuldiging inden grond sloegen, als valsch en leugenachtig zijnde; dat zij aeden uitschijnen hoe dit Proces moedwillig was opge maakt, om schuld te zoeken waar niets anders was dan vervulling van ambtsplichten, zorg voor rust en veiligheid van eigen personen en van kinderen; boosheid en haat waar elk rechtschapen hert vruchteloos iets anders zocht en vond dan edelheid van karakter, zuiverheid van inzich ten, deftigheid van Vaderlandsliefde. De zoogezegde Rechters beter op hun tauden, de Jaco- bijnen wierden bleek van woede, doch de Waarheid had den zij toch moeten hooren. Den 15 October ten 3 ure 's nachts wierd de bepleiting gesloten de Jurés gingen in beraadslaging, propter forma, om 't kind 'ne naam te geven volgens de ge woonte der Hoven van Assisen brachten de Gendarms de Koninginne in een afgezonderd donker kamerken, waar een houten bank stond welke oogenblikken voor een Koningin en voor een Moeder Welke pijnlijke ver nedering! doch Maria-Antoinette was tot alles bereid en vast besloten geen enkel teeken van zwakheid te geven een uur nadien, de bel klinkt daar zijn de Jurés ge ziet bloed in hun oogen en bloed op hun lippen ze verklaren Marie-Antoinette plichtig van samenzweering tegen de Fransche Natie, van opstoking tot Burgeroorlog hun Vonnis luidt éenparig Plichtig op al de punten. Dan wordt de Koningin teruggebracht door de Gen darms en geleid op de Bank der Beschuldiging de Dood kon niet bleeker zijn dan 't mensch was.. De openbare Beschuldiger, zekere Fouquier Tinville staat recht en vraagt in den naam der Samenleving het hoofd dier Koninginne.. Haar hoofd Dat zij, de Dochter van Maria-Theresia, door Frankrijk gevraagd en ingehaald als Koninginne, dat zij, de weldoenster der armen, zou sterven op 't Scha vot Men vraagt aan de Koningin of zij nog iets te zeggen heeft: Met veel weeraigheid antwoordt zij neen.. De twee Verdedigers, vansgelijken de roode Rechtbank wordt geraadgleegd zij is éenparig en met bevende stem leest de Voorzitter 't Vonnis De Rechtbank, ingezien de éenparige uitspraak der Gezwoornen, ingezien de vraag van den openbaren Be schuldiger, recht doende volgens de uitgevaardigde Wetten, veroordeelt Marie-Antoinette, zoo gezegd van Lorreinen Oostenrijk, weduwe van Louis Gapet, tot de doodstrafverklaart, volgens de Wet van 10 Maart laats teden, al hare goederen verbeurd ten profijte der Repu bliek beveelt dat het tegenwoordig Vonnis uitgevoerd zal worden op de Plaats der Revolutie, gedrukt en uitge- plaktin de gansche uitgestrektheid der Republiek. Daar stond de Koningin en dat hoorde zij voorlezen! En wat getuigt de Kronijk Marie-Antoinette bleef kalm en bedaard; op haar we zen, geene schokking, maar helderheid en vrede in hare oogen las men de zachtmoedigheid met welke zij aan hare vijanden voor dien laatsten en lafhertigen smaad vergiffenis schonk. Ze was versterkt, zienelijk en bo vennatuurlijk. XIV. De laatste oogenblikken. 's Nachts ten 4 ure en 10 minuten wierd de Sententie uitgesproken; met grooten toestel van gewapende macht werdt de Koningin terug gebracht naar haar koud en donker gevang; uitgeput zijnde van vermoeienis, genoot zij daar eenige oogenblikken van diepen slaap. Ten 5 ure kwam de poorlier M. Bault haar wakker maken rust mocht de arme Vorstinne niet meer genieten Ten 4 ure was 't Vonnis uitgesproken 8 uren later zou het uitgevoerd worden; nog 7 uren had Marie-An- toinette te leven M. Bault wekte haar op, iets te nemen, de goede man zijn oogen stonden vol tranen Marie-Antoinet.te aan- veerdde eenige lepels vleeschsop, dan vroeg zij pen en papier en schreef den volgenden brief, welken later te ruggevonden wierd in de papieren van deu ex-Republi kein Courtois. Dezen -16 October ten 5 ure 's morgends Hel is aan U, mijne Zuster, welbeminde Elisabeth, dat ik mijnen laatsten brief ga schrijven. Ik ben veroordeeld, niet tot een schandige dood, die Dood is maar sehandig voor de plichtigen maar ik ga uwen Broeder vervoegen onschuldig «als bij, hoop ik ook dezelfde standvastigheid te doen blijken in die laatste oogejsblikken. Geliefde Zuster, ik ben kalm, gelijk men het is, als het geweten ons niets verwijt kalm, ja, alhoewel ik met het allergrootste spijt onze lieve kinderen verlaat gij weet dat ik maar leefde voor die kinderen en gij, mijne goede teêdere Zuster, die mij altijd bemind hebt en bijgestaan, die alles geslachtofferd hebt voor ons, in welken toestand laat ik u l Door de pleitreden van mijn Proces heb ik vprno- men dat mijne Dochter bij u is. Het arme kind ik durf haar niet schrijven zij zou mijnen brief niet ontvangen wie weet of deze brief u zal geworden Ontvangt allen mijne laatste zegening. Dat mijn Zoon nooit vergelede laatste woorden van zijnen Vader, die ook de mijne zijn Dat hij nimmer zoekt onze Dood te wreken Ik sterf in den Roomsch - Katholieken Godsdienst, door welken ik zulke machtige vertroostingen heb ont vangen. Vaarwel, goede en teêrdere Zuster, vaarwel Mocht deze brief u toekomen Denkt dikwijls op mij ik on hels u uit ganscher herte, alsook mijne kinderen Ach, boe wreed, die arme kinderen op zqlke wijze te veria' en Maar Gods Wille geschiede lk vergeef uitterharte aan al mijne vijanden; en ik vraag ook vergiffenis aan allen wien ik wetens of onwe tens iets misdaan heb... Vaarwel Vaarwelik ga mij bereiden tot de dood Nog eenige uren Vaarwel, Broeders en Zusters.. Vaar wel Tot in haar gevang hoorde Marie-Antoinette 't geschut der kanons in de stad Parijs 't was immers een groote dag voor de roode sekte; een.onschuldig Vrouwspersoon, een goede Koninginne ging met schande de wreededood sterven.... Men vreesde'opstand van 't goed Volk daar om waren de Troepen van 's morgends af onder de wa pens Parijs wierd militairlijk bezetaan alle bruggen, aan d'hoeken der straten stonden kanons gebrakkeerd op de Plaats der Revolutie, waar 't Schavot gestadig bleef staan, waar 't bloed niet opstokte, daar kon men gaan op de koppen der gewapende macht en der Jacobijnen. HinlinlhnL'P Dinsdag laatst, of op O. L. Vr. llliC'lltlllcnc« Lichtmis was het loting vcor het kanton van St Maria Hoorebeke ook voor de gemeente Mi- cbelbeke. Ofschoon dit dorp slechts duizend inwoners telt, waren cr evenwel twaalf loters. Des morgends vertrokken zij zeer opgeruimd, vol vreugde en moed, doch allen zijn niet zoo blijgeestig wedergekeerd, dewijl er velen onder hen een zeer slecht nummer getrokken hadden. Alhoewel sommige grootelijks misnoegd waren, was er echter een jongeling wiens vreugde en blijdschap geene palen kende, omdat hij zulk hoog lot bekomen had en omdat hij even als zijne vier andere broeders van den soldatendienst vrij en ontslagen was. Zijne ouders, broeders en zusters gaven zich insgelijks aan de grootste vreugde over. geen wonder, want de familie Thomas mocht zich op dien dag op eene buitengewone wijze vermaken, omdat hunne vijf zonen allen door het lot waren gespaard geworden. Inderdaad Remi de oudste, had 142, Alfonsde tweede had 126, Richard de derde had 176, Henti de vierde had 170 en de vijfde of jongste zoon Marcellien, had even als de oudste 142 getrokken en dus mocht heel het huisgezin van Jan Baptiste Thomas met recht en rede den dag der loting lustig vieren en zich op eene buitengewone, doch deftige wijze vermaken. H*ï 111 nip Wij hebben van dees week iemand clllllllc1* gesproken die op het concert van Sint- Jan Bapiist te HAMME geweest was, en die ons gezegd heeft dat de twee dagen de zaal proppens vol was. En geen wonder ook, voegde hij er bij, want alhoewel het daar altijd schoon is, heeft het dees jaar alle verwachting overtroffen eerste klas van kostumen. schoenen theater (men zou gezworen heb ben dat zij in eene natuurlijke grot speelden,) schoon mu ziek en zang en bijzonderlijk goede uitvoerders noch on der de vier kleine, noch onder de zeventien groote, was er niet een die zijnen rol niet meester was Allons. moedige mannen, volberding Het doet de Werk man deugd te hooren dat gij uwe talenten, tijd en moeite ge bruikt, niet om a zeiven wel te doen. maar om uwen armen Evenmcr-sch te helpen. Eer en lof aan u allen! finVipktf* (bij Eekloo) Moeder influenza die ei *-A5IIII'cH-L/. jaas, hier gedurende de maand van Ja nuari jl. 29 slachtoffers heeft gemaakt, op eene bevolkiDg van 2900 zielen,heeft thans God dank, onze gemeente verlaten. Mogte zij ons nooit of nimmer meer bezoeken, maar voor eeuwig weg blijven. Zulks is denwensch, van ieder mensch f 11 JL Het bestuur onzer Vlaamsche Anti sociali K-'UIR» stische werkmans vereeniging, Luik, gelast mij u ïe bedanken vcor het goed gevolg die dc oproep gedaan heeft in u geëerd weekblad De Werkman. Want wij moeten het bekennen met genoegen, taliijkc Vlamingen zijn opgeko men raar deze scboonc voordracht. Ja zelfs is ons verlangen overtroffen geweest, wij zijn zelfs verplicht geweest, ons ge woon Lokaal te veilaten. om stoetsgewijze ons te begeven naar de groote zaal in het Lokaal der Vlamingen op den Bu- renberg, waar wij cm zeggen eene volle zaal hadden met Vla mingen, en waarin wij bovendien bestatigd hebben, de zaak genegen tc zijn. want velen hebben zich laten inschrijven om zoodoende mede te werken tot nut der Vlaamsche Werkende Klas van Luik, tot het voorstaan van onzen katbolijkenGods dienst, en het stipteliik ondeihouden van t'heiligen der zonda gen. Wij ve; hopen insgelijks alsdat allen welden kenden Vla ming, zich zullen met ons vereenigen, en met ons hand in hard werken, om te laten zien alsdat zij van de voorloopcrs van A ntechrist r iet willen weten, ik zegge de vootloopers van An'.ecbrist, ik bor'oele daarmede deze die zich Socia'istcn noemen en op anders i.iet uit zijn, als om deD werkman te verdierlijken co overal den Burger oorlog te doen uitbreken. Ja zelfs zich meester willen maken van ieder werkman zijn huisgezin om c: r.aar hunter, wil over te kur.ncn beschikken. (Volgen de Handtcekeue.) Exaarde. kunstvrienden en ondersteunders van goede werken, worden uitgenoo- digd tot de jaarlijksche en luistërlijke Avondstonden, te geven op Zondag 14 Februari en Zondag 21 Februari, in de groote Concerts-Zaal aan de Statie. Het pro gramma is prachtig i- De Christene van Tunis of de vinger Gods: 2 Twee lieve Nichtjes; 3- De Gezusters Kurk; 4- Slottafereel De Zegepraal van het H. Kruis. Dit alles uitgevoerd door de kinderen van de Patro nage onder het geleid van den kundigen Heer Onder pastoor Roegiers en Magister Koster Van Durme. En te Dacknam waren 6 Loters en allen trokken 'nen geluk kigen Nnmmer. Bravo En in de omstreken is den lotersdag wel afgeloopen. Veel gezongen en geklonken, maar toch geen doode gebleven. 'Nen anderen ge vaarlijken dag voor de Jongens van den Buiten, is den dag van den Militie-Raad. God zij dank schier op alle dorpen van het Land van Waas worden de Jonge lingen opgeleid door het puik der treffelijke Burgers. Welk verdienstelijk en verheven werk Wat oneindig kwaad wordt er belet, door die nooit volprezene inrich ting Want eene zaak die zeker is, dat is dat de Buiten- Jongelingen zonder ondervinding, gemakkelijk medege slepen worden naar die huizen welke men niet noemen mag. Vermits zooveel goed te doen en zooveel kwaad te beletten is, zou er wel iemand aarzelen dit zoo verhe ven werk van raenschlievendheid bij te treden ALGEMEENEN BOEKHANDEL. Wegwijzer voor Tijd en Eeuwigheid, eerste deel i,5o, 2dc deel 1,00; Bavo en Livina of de wereld der Socialis'en 0,32: 't Gulden Boekje der Jonge Werklieden o,3o; al de werken van St Alphonsus de Liguori; Jan Onraedt, schooD boekje met vergulden omslag 0.75; de H. Godelieve, Maagd en Martelares door Hector Claeys. onderpastoor te Nieuwpoort, schoon boekdeel in 8C, vergulden omslag prijs o,85; Sinte Maarten door zelfden schrijver o,S5; de lustige Verteller of 7 schoon Verhalen o,8S; Keukenboe ken: grooten Cauderlier 5,oo; in 't klein 1,00; Pas teien en confituren 2,00; de Belgische Keukenmeid 1 00; Be'je de Keukenmeid 1,20. Alle andere boe ken; ook Briefwisseling met al de Boekhandelaars van België. Jan Clerker of de laatste Binders, een meesterstuk vertaald in Amerika, een meesterstuk dat al tijd met meer genoegen gelezen wordt, 2,25. Gaston Blankaert, d'eerste Binders, die Jan Clerker heeft moet ook Gaston Blankaert koopen; d'opkomst der Binders in de jaren 90 aan de Bosschen rond Aftïrghem ei verder in Vlaanderen, schoon groot boekdeel, prijs x,75. 't Kasteel der Verdoemenis, treffend, boeiend, leerzaam verhaal groot in 8° /,75. Doktor Gorus, of de Bende van Jan Colder, onder Keizer Kareis tijd; men ziet in dit verhaal de Vlaamsche Vorst Keizer Karei optre den. om Doktor Gorus te beloonen en dien Jan Colder te straffen. 1,75. 'T (De 3 laatste werken blijven als P.emie aan 'i.^'onze geëerde Lezers, als Premie tot 1 Meert aan 1,00, franko/,-o De groote Bende van Baekeland, een kolossaal groot Boekdeel, prijs 3,00 De groote Bende van Jan De Licht, zeer merkweerdig 2,00 Ander schoon nuttige Boekwerken De Belgische Congo, door lexis M. G met veel schoone platen 1 60, Les Congolais, leurs mceurs et usages o 90, Verstooten geluk door Honoré Staes 15o, Het huiselijk leven onzer Voorvaderen t 00, Onze huisdieren, paard, ezel, koe, geit cn schaap. Voor drachten door Pater Van Tricht 00. Raadsels van 't Vlaamsche Volko 80, Verhalen van 't Vlaamsche Volk i" deel o 75, 20 deel 075, Geschiedenis van België van 1789 tot 1889 o 60, De Belgische Congo en zijn Vooruitgang o ro Kllirhlsnolen De Poortier van M. Poor tier, mtt zang in x bedrijf 8 personen. 24 uren Fabrikant 1 bedrijf 9 personen 0.7:1. De terugkomst^der Bergbewoners 1 bedrijf i3 personen 0.75. Napoleon op Sinte Lena, 1 bedrijf 7 personen 0.7 Jan Tijd- genoeg 1 bedrijf 5 personen 0.75 Dieven in huis 1 bedrijf 5 personen 0,7s Een Erfdeel op den neus 5 personen 0.75: Pieter Livinus Slimbroek 1 bedri I personen Kleermakers s list 1 bedrijf 7 personen 0.7S 'k Beu te Parijs 2 bedrijven 8 personen 1,00 Een uur in de Kaser. 1 bedrijf 5 personen I o,7S

De Werkman | 1892 | | pagina 3