IV0 1011. Twintigste Jaar. Vermaning aan de jonkheid Loopende Nieuws. Denderha utem. crltcliik nicuuts. MEENEN. DE MOORDENAAR. DEWERKMAN 4 MAAliT 4892. Verschijnende alle Vrijdagen. Prijs in Bureel of Winkels 5 eeutiemeu. Voor g'heel Bolg-nland fr. 2,50 's jaars. oor Holland fr.3,50. Vom- al d'an;er Landen van Europa, voor Amerika, Asia, China, uTndién en zoo wijd er menscbeu wonen 4,50 franko tbuis. P DA ENS-MAYART, Werf, Eiland Chip ka, AALST. Stem: Le temps de la jeunesse. i. O jeugd, besteed uw leven Ten dienste van uw Gcd, Wil u riet overgeven Aan 's werelds droevig lot. Hoe zuur zijn d'aardsche vruchten Hoe kostlijk is den tijd Och, zoek toch nooit genuchteo Als in uw zaligheid 2. Door 't doopsel aangenomen. Gezalfd in Jesus bloed, Gij moet de zonde schromen Die hem nog lijden doet. Niets zou uw ziele baten1 Ware zij van deugden bloot; Gij moet de zondvlek haten Meer dan de wreedste dood. 3. Zoudt gij uw schoonste dagen, De bloem van uwen tijd. Aan aarde en hel opdragen? O snoode 'ondankbaarheid Gaat gij gehoor verleenen Aan 't afgezworen kwaad? Hoe zult gij bitter weenen, Helaas! als 't is te laat Hoe blind zijn uwe zinnen Hoe schandig uw gewis Als gij nu 't kwaad duift minnen Op hoop van beternis. Voo'waar die maar wilt geven Het overig aan zijn God Van een versleten leven, Die houd met Hem den spot. Dien wierook heeft geen waarde. Die als wat overschot, Nog stinkt naar 't vuil der aarde. Wellicht verfoeid hem God. Hoe lief zijn Hem d'offranden, Die 't deugdzaam jong gemoed. Uit reine en nea'rig handen. Tot Hem opklimmen doet! 6. Wilt vuilen lust verterten Die menig hert beheerscht, Dan kent gij geene smerten, Gij leeft gerus'. van geest. Gij moet het wel bevatten, Dat buiten God gewis, En buiten d'eeuwge schatten, Geen rust te viuden is. 7- De jonkheid heeft de krachten, ls buigzaam voor het goed. Zij kan iets groots betrachten; Wat later valt den moed. Hoe hard valt het. zijn zeden Te plooien naar Gods wet, Als een bedorven leden In 't kwaad zijn vastgezet? 8. Men kan den boom ligt dwingen In zijnen eersten groei, G'hebt later schoon te wringen, Hij lacht met uw gesnoei. Zulk leven, zulk een sterven, Ziet hoe 't gemeenlijk draait, Gij zult op 't doodsbed erven, 't Geen g'in uw jonkheid zaait. 9- De dood is op uw hielen, Veel sneller dan den wind; Rampzalig zijn de zielen Die zij in zende vindt! Zij kiest somtijds die stonden, Als dief in eenen nacht, Toen gij in lust verslonden. Haar min dan ooit verwacht. 10. Daai liggen dan die leden. Nog gist'ren als een god, Door wulpsche jeugd aanbeden, In 't nietig stof verrot! Hoe broos is toch het leven Misschien van morgen af, Gaat gij voor 't oordeel beven, En lijden d'helsche straf 11. Voor altijd moeten branden, Na korte vrolijkheid! Voor eeuwig knarsetanden! O eeuwig, eeuwig spijt O jeugd, doordring uw zinnen Met deze zal'ge leer; Wil toch de deugd beminnen En zondig nimmermeer. o— TEVREDENHEID. Aan eenen jongen uit de Koninglij ke keuken vroeg Lode wijk XI, koning van Frankrijk Hoeveel wint gij nu? Zooveel ik noodig heb. was de ant woord. Niets meer? hernam de koning. Moet gij dan meer hebben? vroeg de keukenbediende. Die tevreden is, is rijk. Een man zocht achter zijnen ezel en hij zat er boven op. Zoo zijn er duizenden ongelukkiglijk die naar het geluk trachten, en in der waarheid zwemmen zij er in. Van overouds is de mensch meer met het lot van zijnen gebuur, dan met zijn eigen lot bekommerd. Het is al geen goud dat blinkt! Rijkdom en grootheid zijn geene schutsmuren die droefheid en hertzeer kunnen beletten in een huis te dringen. Binnen de rijke paleizen is er soms meer lichaams wee en verdriet dan bij den heerd van den treffelijken werkman. SPREEKPLAATSKEN.g H Mr te S. op stukjes kan Chipka geen ra- lat geven. Vr. in Amerika, de Boeken liggen gereed om u te zenden, doch het boek vanSt Antonius ontbreek» nog; wij hebben al naar 3 huizen geschreven. U vr. groetende. S. te M. tot in 't kort. St. Nikolaas mag d'hacd omhoog steken aldaar is verschenen een allerliefelijkst boekje Rozekens Eerste Communie, Volks gedicht door A. J. M. Jansscns, briefwisse lende Lid der Koninklijke Vlaamsche Aca demte, prijs o,5o. De Meerlaan heeft al geschuifeld. Is dat teeken van vroegen zomer? Te Mee- nen zijn twee brigaden Nachtwakers in gericht. 't Gaat er vreesclijk, aan de Ba rakken, waar rond de 5oo mannen zijn, die bij roof en diefstalen schrokkerie leven. T'Ant- werpen is het elcktriek licht aangenomen met 17 st. tegen 3. Te Dendermonde heeft een jonge Pater Redempto rist verscheide avonden geprcêkt; de Hoofdkerk wierd bijna weggedragen; 't zal een tweede Pater Bernard wor den. Te Berlijn is gioot gewoel en gejoel geweest; van Socialisten en Radikalen; Keizer Willem reed uit tepeerd tusschen 2 gendarme; op veel plaatsen wierd hij toege- juichd, maat aan de Brug duchtig uitgefloten. De Pruis man knarsetandde dat 't vuur eruit sprong; ge zult iets hooren; veel winkels zijn geplunderd; er zijn talrijke aanhoudingen gedaan; al 'tschramouille-volk van Berlijn stond op hun poi tilje. Te Neêrhasselt bij den kasseier Jan De Neef, heeft een hinnc 2 eieren gelegd op eenen dag. Raadt! raadt! een Parochie in Vlaanderen van 5oo zielen en met 2 schoon kerken en éenen Pastoor. Te St Nikolaas is nu de getuige aangehouden, voor 't Proces A. Dortand, brandstichting, namelijk de meid. In ons MOEDERTAAL, daarin alleen zijn wij weer- dig en machtig. - Te Parros is een jonge boer uit de kasern naar huis gezonden, omdat hij te veel kon eten. 't Rijk zou er zich aan gereneweerd hebben. In Frankrijk zitten er 10, ter doodveroordeeld en hun strafuitvoeri g afwachtende... Daar is 't nog Fiat exe- cutia. Men bericht dat graaf Ernest d'Ursel veronge lukt isin't Congoland. In Enreland gaat het schrik kelijk slecht bij 't Fabriekvolk der smederijen van Wal lis; 5ooo werklieden zijn naar huis gezonden. In Frankrijk is een nieuw Ministerie sedert zondag avond; gematigd c-n met programma: De Werkmanskwesde; Mr Loubet is Voorzitter, verders komen d'hecren Freicinet, Ribot, Rouvier, Kccher, De Valle, Ricard, Viette, Ca- vaignac. In Engeland spreken ze van een algemeene werkstaking in de koolmijnen, voor het 8 ure-werk, waar door de koolmijnactiën die hier aan 't afslaan waren, naar d'hoogte schijnen te zullen klimmen Zonder die vrees van werkstaking in Engeland, gingen de kolen hier tot den ouden redelijken prijs komen. HELDERGEM. Amand D'Haeselecr, sedert 64 jaar hovenier iü de Pastorij, 90 jaren oud, is wederom aan 't spet ten. Kent gij nog eenen hovenier in gansch de wereld van zulken ouderdom, en is er iemand die meer dan hij de deco ratie verdient die hij over twee jaar uit de handen van Zijn Majesteit den Koning heeft ontvangen speelden; alle vier hunnen naam was August en alle 4 hadden soldaat geweest. Alweer zijn 2 brieven gegaan naar Aalst (Limburg), Als er staat AALST (alleen), dan is 't Aalst in Oost VI. de stad Aalet; voor de Parochie Aalst (Limburg) moet de Provincie of de naaste Stad er bij staan. Hier stocd niets bij en men zendt naar de Parochie AALST. DE VASTE. Asch-woens- dag geweest; zondag de Eerste Meditatie op 't Bitter Lijden; het is een onredelijkgedacht van nog Vasten-avond te vieren, als men al 5 dagen den Vasten is ingetreden... De Meditatiën op 't Bitter Lijden zijn van demerk- weerdigste gebeurtenissen in de Christenheid... Deze Medidatiën aanhooren is een st enge plicht en tevens een groot ge luk.... Er is geen woord uit het Bitter Lijden dat in Je rusalem niet bevestigd wordt door overleveringen en overblijfsels van hoven, straten en gebouwen. Plet Hof- ken van Olivcten ligt daar nog altijd te Jerusalem, aan den Oostkant, een kwartuur van de stad; hij is 3oo voet hoog en steekt uit boven al d'omliggende bergen; van diens toppunt heeft men een schilderachtig gezicht over Jerusalem tot aan de Middelandsche Zee en langs den anderen kant. tot aan de gebergten van het steenachtig Arabië cn tot over de Doode Zee. Men ziet nog altijd dc beek Cedron; men toont de plaats waar d'Apostelen slie pen. en de grot waarin de Zaligmaker bad; ook het voet pad langs hetwelk Judas kwam, om zijn Meester te ver raden. St JOSEFSMAAND, dijnsdag begonnen, met 'ne wit ten man'el; doch de Maand Meert ons wel schoone dagen zal leveren; t'Aalst in St Martenskerk is van over eeuwen en eeuwen de Devotie gevestigd tot St Josef; in ons Bis dom zijn drij kerk. n aan St Josef toegewijd: t Gent, te St Nikolaas en t'Aalst; 't zijn 3 plaatsen van Bedevaart binst de maand Meert.... Goede Lieden, als ge naar Aalst komt, vergeet de St Josefskerlc niet. Wij lezen in de werken van St Alfonsus Ligorio Wij moeten den PI. Jos- f veel vereeren, omdat, zegt Origenes, de Zoon Gods zelf hem heeft willen eeren als zijnen Vad?r. Deze is ook denaam, wel! cn de H. Lukas hem geeft in zijn Evange lie, en de goddelijke Moeder noemde hem niet anders: Uw Vader en ik, zcide zij tot Jesus; wij zochten u met droefheid. Indien nu de Koning der koningen, zegt de Kardinaal van Ailly, den H. Josef tot eene zoo hooge waardigheid heeft willen verheffen, dan is het ook billijk, dan is het plicht, dat ook wij ons best doen, om hem zooveel te vereeren, als ons maar mogelijk is. H. Josef, ik wijd mij voor altoos toe aan uwen dienst, bescherm mij. EERSTE COMMUNIE. De Ouders en al degenen die met de opvoeding der kinderen belast zijn, moeten de grootste zorg hebben, om ze tot de Eerste Communie te bereiden. Zij zijn immers daartoe grootelijks door de H. Kerk verplicht, vermits zij een zoo volmaakte voor bereiding tot de Eerste Communie vereischt. Daarenbo ven, de dagelijksche ondervinding leert het ons, dat een lauwe, een ongenoegzaam voorbereide Eerste Commu nie gewoonlijk eene groote reeks van lauwe, zelfs dikwijls slechte Communiën na zich sleept, ja soms ook tot een slecht cn boos leven leidt. (Bisschop Lambrccht.) In't Bureel van De Werkman zijn le beko- men, KOSTELOOS, om uitgedeeld te worden aan alle Eerste Comrnunikanten: Eerste Communie 1892. Overwegingen en Gebeden. Te koop in ons Bureel: Kerkboek voor d'Eerste Comrnunikanten en voor alle Jonkheden, uit de werken van St Alphonsus, een net b. ekje met 100de sneê: 1,00 franko i,io. Ja hij is ontdekt en gevangen; Courtens is zijn naam, een jongeling van allerslechtst gedrag, veel met slecht volk verkeerende. Alhoewel zware getuigenissen tegen hem opstonden, loochende hij toch alles, zong en schuifelde in 't gevang en spotte met 't Publiek. Maar een zijner vrienden, zekeren Buick is bij de Po- licie gaan verklaren dat Courtens, vroeger in ellende ge dompeld, eensklaps veel geld had; Buick zegde hem: 't Is gij die de weef Lepers hebt vermoord Eerst loochende Courtens, maar eindelijk bekende hij het, zegde waar hij 't geld verborgen had, dat hij later met hem den buit zou gedeeld hebben. Woensdag van d'ander week wierd Courtens met 6 gendarms afgehaald en 't onderzoek begon. Courtens loochende als eenen peerdendief, maar toen hem den diamanten ring wierd getoond, bij de weef ge stolen en toen hij Buick zag verschijnen, sprong hij oedend op, stak de vuist naar zijnen vriend en "riep: Ha, Buick, 't is gij die mij verraden hebt!. Hewel, ja, ik ben den moordenare! Maar nu zal ik ook spreken; en hij verhaalde hoe zij samen dikwijls gestolen hadden, hoe zij samen afgesproken waren de weef te vermoorden, hoe zij den zondag te voren aan 't huis geweest waren, doch de kans niet schoon vonden, hoe hij den zondag der moord Buick was gaan roepen, doch hem niet thuis vindende, de moord had alleen gepleegd. De weef Lepers hield herberg; 's avonds is Courtens daar gegaan ten 8 ure, heeft 3 pinten bier gedronken; ten 9 ure sloot de weduwe haar huis; dan heeft hij zich in 't achterkeukentje verborgen; als de weef slapen was, is hij op de toppen zijner teenen boven gegaan; met een flesch heeft hij haar op den kop geslagen; zij heeft haar opgerecht, 't wezen vol bloed, maar een tweenc slag met eenen kandelaar en zij was dood!... Dan heeft hij gesto len de juweelen, 500 fr. in goud en stukken van 5 fr. Al 't Volk van Meenen was komen toegeloopen; wel 4000 man volgden naar de plaats der moord; de gen darms moesten den moordenaar beschermen; hij blijft in een hondsche onverschilligheid en zegt tot de gen darms: Ik zal 50 jaar krijgen, 25 jaar doen, dan kom ik eruit met een borze geld! Nu zit de schurk te Kortrijk in 't gevang. Boeken voor de Maand Meert De Maand van St-Josef, door St-Alphonsius 0,25. De Bezoeken tot het H. Sacrament door St-Alphonsius, met veel ander Meditatiën en ge beden, alsook 31 bexoeken tot den H. Josef, een kerkboek van 362 bl. in klein letters 1,39; in grooteren druk 1,60. Ben beroemd en hboggepresen

De Werkman | 1892 | | pagina 1