Ds WerMieden. JV« 1012. Twintigste Jaar. DE VOORPOSTEN. Het menschdom verslecht, verbeest DE TRIBUNALEN.1*^ Gulden spreuken. Mengelingen. Meirelbekë. SS*2SSCÏ? DEWERKMAN 11 MAART 1892. Verschijnende alle Vrijdagen. Prijs in Bureel of Winkels 5 eentiemen. Voor g'heel Belgen land fr. 2,50'sjaars. oor Holland fr. 8,50. Voor il d'ander Landen van Europa, voor Amerika, Asia, Chine, d'Indiêu en zoo wijd er mensdien wonen 4,50 frauko thuis. P DA ENS-MAYART, Werf, Eiland Chipka, AALST. Aan elk den goeden Dag in alle vriende lijkheid, en al wat gunstig is. voor tijd en eeuwigheid... Ja... Heer F. te N. N" 1009 is u gezonden en als 't u believen zal, begeert Ued. nog van die ge beden in prachtdruk: Gebed van een kind dat een goede Eerste Communie verlangt te doen, als Ued. er nog begeert, er liggen er gereed... En 't zelfste zeggen wij aan al onze geëerde Lezeressen en Lezers... Die Gebeden zijn niet te koop; 't en moet altijd niet zijn voor geld; dezen keer is't gratische uitdeelingen 't wordt tijd er te vragen, vermits het betaamt dat de kinderen eiken dag dit gebed lezen en die overwegingen in hun hert prenten. Is dat Gebed op Chipka gemaakt? Ei, menschen, waar zijn uw zinnen? wij, arme eenvoudige schepselen, gebeden opstellen?... Dat gebed is gemaakt door eenen Bisschop; door St Alphonsus, de Kerk heeft hem heilig verklaard en Kerkleeraar uitgeroepen. Al die op Chipka komt, roept uit: Maar wat is dat hier een groote Boekhandel geworden voor allerhande Boeken!.. Ja, men schen, ge zegt de waarheid en dees jaar zullen wij weeral twee nieuwe boeken gedrukt hebben en gereedveor de Prijsdeelingen, o. a. Marie Antoinette en een Boek over 't Huiselijk Geluk der Werklieden. De Pers mag niet stille staan. Mr den Deken van Aalst heeft al Mis gelezen en heeft al Mr den Deken van Deinze als Pastoor van 't Begijnhof g'installeerd. Laat ons God bedanken en de volherdende gezondheid vragen. Sixtus had zondag eenen zevenden van Herten haas, maar in zijn groote vreugd be gon hij te deeleu en vergat zijn twee schreefkes te vagen; al doende leert men. Uit Oudenaarde brief ontvangen met vraag van 2 tooneelstukjes, doch zonder handteeken en wij durven ons aan't geschrift niet houden; Fama volat, ze schrijven van verschillige kanten dat de Leeraar uit 'l Collegie van Geeraards- bergen een uitmuntende Volkredenaar zal worden... Het geschre ven en gesproken woord, met kracht en vroomheid, inde salus, daarin ligt de redding en de verlossing. Ze beginnen meer en meer te spreken over de groote Jubelfeesten te Moorsel bij Aalst; als ge naar Affligem gaat, dien ouden grijzen statigen toren, dat is Moorsel, de Parochie der H. Gudula; voor den tijd der Noor mannon was daar een groote Abdij. M. Merlier van St Niko- laas is Burgemeester benoemd te Belcele en M. J.J. Saeys, te Grembergen. Ze zeggen dat het in Japonië zoo wreed stuift door politieke kiesworstelingen, en te Guatermala is President genoemd generaal Barillos; in Argentina zijn zondag verga derd geweest de mannen van de Nationale Partij en van het Bur gerlijk Verbond; het ontslag van generaal Mitre is aanveerd en men zal als President nemen Dr Saenz Pena en als onder-president Uriberi. Die twee manschappen zeggen krachtig te zullen werken voor 't herstel der Financiën... Opperbest!... Doch Facta non verba. Boter bij den visch; woorden vullen geen zakken. STAAT en LEEST Te koop op Chipka: Rozekens Eerste Com munie o,5o c. Gedenkboek voor d'Eerste Communikanten cn ander ionkheden, uit de werken van St Alphonsus, een schoon gemakkelijk erkhcek in leer en roode sned- prijs 1,00. Algemeenen regel, om ons boeken vrachtvrij te ontvangen 10 c. bij voor 't port en voor de vreemde Landen i5 c. voor 't port. Moeten wij een sneè ind'ooren geven, opdat het niet zou vergeten worden, door niemand! DE DU1FKES In de Walen gaan de duivenliefhebbers hunne prijsvluchten naar Duitschland richten, vermits de inkomende rechten in Frankrijk opgeslagen zijn. TeEssez, Amerika komt te sterven, 31 jaar oud, kolonel Picket Nelson, vermaard door zijn groote lengte, 9 voet en 1 duim, als 't u blieft, nog langer als den Suisse van Ileldergem. Ze rekenen dat er te Weenen 40,000 personen zonder werk zijn. In den Elzas zijn door den Pruis 77 fransche gazetten verboden; de lijst hangt uit. In Griekenland staat Koning Jooris weèr effen met zijn Ministerie. Men zal verder zien dat Sommer gevangen is; 't was een stoute dief en een leelijke ontuchtige prij... Baekeland riep het uit, te Brugge als hij ging sterven De slechte gezelschappen en d'on- tucht.Sommer had t'Antwerpen ook gezelschap zitten; hij leefde gelijk d'honden, volgens de leering van Bebel, dat schoon kop stuk der Socialisten, ze meugen hem hebben met g'heel zijnen aanhang. De wereld moet gesalveerd worden, maar als de Socia listen het moeten doen, dan zullen d'Olifanten eiers pellen end'IJs- beeren de maat slaan voorde Concerts. In Holland is de Zui derzee vol ijs. Keizerin Eugenia is eergisteren avond door Pa rijs gereden. Keizerin Eugenia, de weet van Napoleon III. 't En is dezelfde vrouw niet meer. In Frankrijk, langs Saurat komen de wolven door den honger en de koude uit de bosschen. Ondankbaarheid cn Werkman zijn twee zaken die overeenkomen gelijk de bierkruiers van Eename; de ziel van een rechtgeaarde Werkman is dankbang en edel moedig... De redenaar Garnier legde te Mcchelen op 't Congres uit, dat de xo Geboden Gods tot niets anders strekken dan tot be scherming der geringe menschen en bijz. der Werklieden. Werk- menschen, waar zoudt gij zijn zonder de Wet van God In welk stuk is de Werkman meer verheven en sterker verdedigd dan in den Pauzelijken Brief Niet met kasteelen in de lucht, maar met woorden van goeden grond en ware toepassing.. Die Brief wordt tegenwoordig in alle Kerken afgelezen.. Achtbare Werklieden, zijt gij daar aanwezig brengt gij aan den Paus die plicht van eerbied en van dankbaarheid?.. Een liberale gazet riep onlangs uit Dat is waar, eilaas maar wat is daar de eenige oorzaak van De Ongodsdienstigheid.. Die niet meer opziet naar omhoog, is t wonder dat hij hier leeft en wroet als een dier?... Gelijk een slechte schouw veel rook uitslaat en een slechte samenleving wordt opgeëeten van de misdaden.. Dat elk in zijn hert ga en eens raadplege wat hem van 't goed trekt en tot d ondeugd noopt?.... De godsdienstigheid. Verslapt ze niet bij veel Werk volk 's Zondags geen Mis hooren, of haastig en slordig naar de Kerk loopen g'heel den voornoen ontsloesterd loopen, zijn beste kleêren niet aandoen om God almachtig te gaan bezoeken in zijn Huis, maar om 's namiddags naar d'Herberg te gaan, d'Herberg hooger achter dan God, is dat handelen als een weldenkend Werkman nit een Christene Land Vespers, Lof verzuimen, zelfs in de Meditatiën op 't Bitter Lijden ontbreken, als jongman die plicht verzuimen, getrouwd zijnde, daarin volherden, is dat een manier om Zegen en Geluk te hebben?.. De Vlaamsche Werklieden zijn niet verveerd van de waarheid te hooren en te laten hooren;... Zij zullen deze woorden aanvoerden met een goed hert, gelijk zij komen uit ware genegenheid cn om hun lot te verbeteren. Dendermonde heeft een goede les gegeven aan een vrouwspersoon van Hamme; zekere Phi- lomena De Bond, die in de zaak Van Damme een getuige ten laste beschimpt en beleedigd had... Wat had zij daarin te zien? Moest die getuige ten laste tegen haar hert spreken? De Justicie moet geëerbiedigd worden; zonder Policie en Justicie hadden ij hier een wild land; die Hammenesse is verwezen tot 10 d. gevang, plus de schande; mits in te zien, dat die zijn straf uitdoet en zich betert, later niet contrarie moet bezien worden. - M.de Voorzitter der Rechtbank van Oudenaarde is eerste Kandidaat voor de Presidentie te Gent. Maandag is te Gent voor d As sisen verschenen de zaak van Dortant, gewezen Handelaar te St Nikolaas, beschuldigd van zijn huis inbrand gesteken te hebben. Dortant zegt dat hij van niets weet, dat door kwaadwilligheid de pittrol op zijnen zolder gegoten was; 't brandhout had hij daar gelegd om zijn duivenkot te herstellen. Dortant zat in slechte lakens, had zijn goed boven de weerde doen assurceren. Als't brandde en als M. De Vidts kwam toegel oopen, was Dortant zeer brutaal en sprak ongepaste woor den, De meid Leonie Heyman verklaart niets te weten over den brand; van de petrolvlekken weet zij niet. In de zaak Van Damme heeft men de Fransche taal gevraagd; de Rechtbank ze telt met geslotene deuren. Te Dendermonde op 't Banksken zitten Van Damme vader en zijn twee zoons. Van Damme vader en zijn oudste zoon zien er half moedeloos uit; de jongste zoon heeft zijn gewoon wezen. Zekere getuige Marie Leemans, nog werkende in de fabriek Van Damme, heeft niet getuigd gelijk zij voor den Rechter van Onderzoek getuigd en geteekend had. Die zaak is g'akteerd en zal vervolgd worden. De Rechters zijn: M. Blomme, M. de Pelichy en M Jacobs. - - W Nevele en Brussel hebben met BMOWÈ HiïB&'VÈS groote droefheid vernomen die C r F \,UXJ M Overlijdens in den Congo van de jonge Gmaf d'Ursel en van M' den Postmeeste.vMjiganot. Tc St Antelinckx is overleden Mr Desire VAN DEN BOSSCHE, Bu*ge mees'.er dier Parochie en Provinciaal Raadslid van t kanton, oud 7/ iaren en eenige dagen, een groot verlies voor Parochie en Arrondisse ment- want Mr Van den Bossche, een man van 't oud Geloof, was een Vader, een Weldoener en Raadgever voor ontelbare menschen. Men zegt dikwijls Vox populi, vox dei; hier is dit het geval Nauwelijks was M. Van den Bossche overleden of de Volkeren vielen In droefheid, riepen uit Welk verlies Ze verkondigden zijn lof in dankbare be woordingen. Woensdag 9 Maart is 't de Begraving geweest en Inns- dag i5 Maart ten 10 ure zal de Uitvaart geschieden, met Brooddeehng aan den Armen.. Hebt de gerechtigheid lief, gij grooten der wereld. Hebt goede gevoelens aangaande Ons Heer, en zoekt Hem in oprecht heid des harten, in simplicitate cordis... Zoo spreekt het Boek der Wijsheid, opgesteld door eenen Israëliet, 3oo jaren voor Christus Ge horte... En het zelfde Boek der Wijsheid voegt erbij .-Terwijl de hoop der goddeloozen als eene wolvlok is die de wind wegdrijft en als dun schuim dat de storm verdrijft, de gerechtigen zullen eeuwig leven en bij den Heer is hun loon en de Allerhoogste draagt zorg voor hen, die op God hun vertrouwen stellen, zullen de waarheid herkennen en die Hem Üef hebben met volharding zullen bij Hem verblijven; want genade en vrede geworden zijne uitverkore nen-, quoniam donum et pax est electis eius. «Er bestaat voor Ouders geen grooter blijdschap op aarde, dan dat hunne kinderen waarlijk in alle opzichten den weg der eer bewandelen. Wie barmhartig is jegens zijne mede- menschen, vindt in den nood ook barmhar tigheid bij God. Onschuld en vreugde Zijn innig verwant; Beiden ontslingert Een hemelsche band Als 't bloempje dat verborgen bloeit, Het klein vergeet mij niet Weest. kinderen, altoos vroom en goed Ook dan als 't niemand ziet. Een wondere zaakDie vrijwillig iets derft en zich versterft, leert aldus zijn zeiven overwinnen en ontvangt honderd per-honderd terug in vrede en vreugde des herten. En de vreugde der ziel gaat duizend maal te boven alle zinnelijke genuchtens. Is een woord eenmaal ontsnapt, een wa gen met vier paarden kan het niet terughalen. Daarom bewaak uwe worden. Eén beleediging terug te werpen op den beleediger, is hetzelfde als den eerbied te verliezen voor zichzelf. ZOO DOM NOG NIET.*'k Wou da ik maar éen wensch mocht doen, meester - Zoo, Piet, en wat zoudt ge dan wen- schen Dat al mijne wenschen vervuld moch ten worden. Meester HELP U ZELVEN. Ik verzoek u een almoes en uw gewaardeerde hulp, zei een fatsoenlijk bedelaar tot een winkelier. Man. antwoordt deze, help u zeiven.» Vriendelijk dunkbaar, antwoordde de ander, dat zal ik ook doen, en hij nam een flesch likeur en een hesp weg, aldus denkende zich zeiven geholpen te hebben. ONZE DIENSTBODEN. Mevrouw 't Komt mij voor, dat ge het Jn uwe dienst met lang kunt uithouden. Ik zie uit uw ge tuigschriften, dat ge in éen jaar tijds bij twintig familiën hebt gediend. Dienstbode't Is waar, madammeken, doch kan ik 't helpen, dat alle familiën mij hebben willen Om lui neusbloeden doen op Ie houden. Men houd den arm aan den kant van het bloedend neusgat een tijd recht omhoog, vervolgens leg men een mosterd pleister op het voorhoofd en besproei het hoofd met frisch water. Raadsel. Ik ben een lichaamsdeel, maar omgekeerd Iets dat altijd het schoone leert, -atag *!3N maskeerde kerels den Jan uitgehangen op den Glazen Wijk. Er werd gezongen en gesprongen vóór een groot plakkaat, 't Zal later uitkomen wat zij in het hoofd hadden; want de politie, bijgestaan door de gendarmen, hebben de maskers afgerukt en proces verbaal tegen de ruststoorders opge maakt. Sedert eenige dagen patrouilleert de garde-civik, dat het een plezier is, een plezier, ware 't niet dat het 's nachts zoo bitter koud is en er geen druppelkens op te doen zijn. Zij die het wachtwoord (Schild en Vriend) niet kennen worden onverbiddelijk aangehouden. Of er reeds aanhoudingen ge daan zijn zou men kunnen weten van Gust je, den politieman der patronage. Algemeene vergadering voor de leden van de ZIEKEN- BEURS op Zondag, 2ytUD Maart. Meer dan 200 leden, alle mannen van Meirelbeke daar haalt gij eer van Sedert nieuwjaar heeft men reeds omtrent ir. 800 uitgegeven dat noemt men den Werkman in zijne noodwen digheden ter hulpe komen Er wordt veel gesproken van een prachtig feest, maar 't moet nog afkomen van Brussel, 't Zal er stuiven op de kuil en in de Poelstraat, zeg gen ze langs Aalst, als er veel wind is en de schepen veel steen mogen laden. De straten zullen schooner versierd zijn en de kanon nen zullen harder dreunen dan bij de echt viering van M' De Vos met Juff. Hebbelinck, eene der grootste weldoensters van Meirel beke. Uit Bellesona (Italië) wordt ge meld dat M. Jozef zijn exaam als landbou wer ingenieur heeft afgelegd. Wanneer zul len wij daarop 's zondags avonds een lustig pintje mogen zetten In 't kort groote aanbesteding voor den stoom-tram van Mei relbeke op Gent. Wie doet er meê

De Werkman | 1892 | | pagina 1