EE! VLAAMSCH WONDERKIND Te koop op Chipka: Te Klciu-Sinay, Bevere. erkelijk Nieuws. z°"jj.ag Ontzagwekkend en beklagensweerdig is het wonder- kind. In zijn zwak lichaamken huist een forsche geest en zijn breede hoogverheven schedel, zijne diepe oogen, bleek gelaat, ernstig ja treurig voorkomen boezemen een vreesachtigen eerbied in, zelfs aan zijne moeder, die het fnijmerend aanblikt en mei zekere terughouding eenen kus op de wangen drukt. Debroêrkens en gebuurjongens gaan wat ruwer met den droomcr om, welken zij nooit te voren tot medespelenkonden overhalen. Het rijk begaafde wicht bemint bovenal de stille eenzaamheid en benijdt de springende en schreeuwende knapen niet die huis en straat doen dreunen. Gelijk de vogels om te vlie gen, zoo leeft het wonderkind om te denken maar hoe afmattend, ja, doodend is dat onverpoosd denken niet De ontwikkeling dei tengere ledematen blijft ervan onder- wege, de lichaamskrachten nemen dagelijks af, de im mer werkende geest overheerscht en verwint de stof, en van de medecijn der kinderspelen wil de oude jonge man niet proeven Hij ontluikt en vergaat als de bloem onder eene en dezelfde zon, te vroegtijdig om ..in den schoot eener Academie te worden opgenomen De Vlaamsche jongen, aan wien wij dit schrift toewijden, doorworstelde wel de jongelingsjaren, maar overschreed de 33 niet, zoodat hij stierf twee jaar ouder dan Pic de la Mirandole, en zes jaar jonger dan Pascal. De volgende intervieuw preep plaats in Julij 1889. Ilc heb getracht hem mede te deelen, zoo getrouw en zoo eenvoudig mogelijk, de uitdrukking des vertellers bewa rende. De brave ouderling, Frans Van Lui, lag ziekte bed en zuchtte dat zijne tuit verre was afgeloopen. Zoo sprak Frans, gewonnen en geboren te Kerkxken (Land van Aalst), beroemd de wereld door om zijne laken- jaquardt- en zijdeweverijen. Gretig luisterde de Pastoor der Parochie naar al wat de zieke verhaalde van wijlen zijnen broeder Constant, den wonderen horlogiemaker. Ja, 't ware de moeite waard eenige trekken uit zijn le ven bekend le maken. Frans' oogen schitterden van fierheid als hij den opgetogenHerder die woorden hoorde uitspieken et 't was met klimmenden toon dat hij zijne vertelling voortzette. Mijn broêr Constant was een wonder, Mr de Pas toor. Op wat ouderdom begon zijn verstand te blijken Hij was nog bitter jong, vier of vijf jaar. Van spe len hield hij niethij was liefst alleen. Snijden en ker ven, losmaken en aaneentijferen was zijn grootste plezier. Wanneer begon hij horlogen te maken Op zijn zevende jaar. Het was een hanghorloge, Natuurlijk. Eene nagemaakte. Uit zijn hoofd, mijnheer, met een gewicht, eenen soldaat die over en weer wandelde op eene balustrade, de gedaanteverwisselingen der maan, eenen week-, dag-, uren- er. minutenwijzer. Constant had toch eene hanghorloge gezien Dat peis ik ook wel. k Weet niet meer wat gazet in dien tijd schreef dat hij alles met een mes had uitgesne den dat is niet juist. Hij had zelf een draaibanksken gemaakt om de wielkens te maken. En niemand had hem les gegeven in 't horlogiema- ken Niemand, Mr. Frans De Winter, ik zie hem daar nog eenen olm zagen, vöor ons huis, in de Pennestraat, hij had op den bed, te Haeltert, eene zakhorloge gescho ten met de karabijn, maar z'en ging niet. Constantje, zeid hij, kunt ge mijn horloge niet maken Constant nam de horloge en trok er meê naar zijn kamerken. Hij bleef er eenen dag en half, zonder eten en drinken en bij na zonder slapen. Al de wielekens had hij losgemaakt en op de tafel nevens elkander gelegd. Tegen den avor.d vai den tweeden dag begon hij te schuifelen. Constantje zal nog zot worden, zei mijne moeder. Opeens de deur vliegt open en Constant komt binnengeloopen, al roe pende Ze gaat. ze gaat En ze ging ook, Mr, en z'is blijven gaan. Hij was toen zeven jaar oud Ja, zeven of wat meer. Wonder. Hij had nooit eene zakhorloge gezien, Mr. Maar dat was een tooveraar? 't En doet, Mr, hij sliep bij mij. (sic 1't Was rond denzelfden tijd dat hij een wagenken maakte met terre- stokskens van weerskanten hij liep er mede straat op straat af, met erop te trappen. Een soort van sneliooper of vélocipede. Ja, een pélocipède, gelijk ze tegenwoordig zeggen. Zeelendraaien kon hij ook, maar zijn wiel en zijn gewich ten dede i dat alléén, hóe, kan ik niet uitleggen, toch maak e hij goede er, sterke koorden. Hoe oud was hij dan Wij woonden nog in de Pennestraat, misschien acht of negen jaar. Grng Constant niet naar school Ja, bij meester Landuyt. Op éenen winter had hij zijn volle geleerdheid. Wat verstaat ge daardoor Wel, lezen, schrijven en rekenen. Kwam men naar dat wonderkind niet kijken De geburen vonden dat alles natuurlijkz'hadden 't manneken alzoovzien opgroeien. Maar Mr de Pastoor zaliger, Mr Van Hoeymissen kwam ons dikwijls bezoe ken als hij overkomste had. Op zekeren dag sprak de brave man, die zoo fier was, en met redenen, op zijn Kerkxken, van Constants toekomst. Hij wilde hem weg doen naar groote mekaniekfabneken, maar ik en mijne broêrs zeiden dat hij moest leeren weven. Ik kan we ven, antwoordde hij. es Mr de Pastoor, dat g'het gelooft of niet, 's anderendaags maakt hij een spinnewiel dat van zelf spint, riet en kam, hij weeft een stuksken goed, snijdt er hem eene broek, ondervest en frak uit, naait alles zelf en den zondag nadien zat hij er mede in d'Hoogmis. Ge lacht ermeê Die jongen kost alles, Mr, als hij twaalf jaar oud was en zijn Eerste Kommunie had gedaan, ging hij naar Ninove, inwonen bij den horlogiemaker Premereur, hij won er honderd gulden per jaar. In 't eerste zag Pre mereur er wantrouwig uit, men had hem toch zulke won derheden verteld van zijnen nieuwen leergast. Schoonen leergast 't Is bij manier van spreken, Mr. Constant heeft nooit eenen meester gehad, buiten den Schoolmeester Landuyt. Gebeurde het dat hij iets niet en verstond, hij zocht tot dat hij vond. De achterdocht van den baas ging rap over. Constant was braaf en zou niemand ten stroo in den weg geleid hebben. Hij had maar éene fout in plaats van zijns meesters werk af te maken,verspeelde hij veel tijd met liefhebberijen aaneen te tijfelen gelijk de fameuse snuifdoos. Welke snuifdoos? Daar hebt ge toch van gehoord Vertel, vertel Drink eerst wat, Frans. Och, Mr de Pastoor, als ik van dien schoonen tijd spret k, heb ik noch honger noch dorst. Ja, die snuif doos Als ze Constant den eersten keer op tafel zette en dat z begon te loopen en te ronken, Premereur wierd bleek als de muur en hij sprong wel twee stappen achter uit. Wat was dat vooreen ding? Wel, een koperen snuifdoos, zoo een halven kilo zwaar, met van voren een leeuwenkop, van boven een plat scheelken, drij zichtbare wielekens waar ze op liep, en van binnen wel honderd wielekens. Die snuifdoos bestaat nog, te Brussel, bij den mekanicien Petrus Frans Germanes. Ze deed veertien toeren. Allemaal zou ik ze niet meer kunnen zeggen. Zeg de bijzonderste, Frans. Constant, ge kunt het wel peizen, hield van geen zondagwerken, 't wtrken binnen de week viel hem nog lastig, 's Zondags deed hij gewoonlijk een uitstapken en de bazen zagen hem geerne komen, omdat hij altijd een talrijk gezelschap medebrachtnu, als de tafel volzet was met Volk, haalde hij de doos uit haar lijnwaden zaksken. Wie begeert er eenen snuif Hij telde vier, vijf, zes personen. Dan wendde hij de doos op, zette ze neêr op tafel en ze liep beurtelings bij de zes snuivers, voor elkeen stilstaande lang genoeg om eenen snuif te laten nemen. Ga dien heer voorbij, riep Constant, hij snuift niet. En de doos ging voorbij. Kom terug, hij heeft hem bepeisd, hij zal toch een snuifken nemen. En de doos keerde terug tot voor den genoemden persoon. Het gebeurde wel eens dat de doos slecht gezind was en dan viel het scheelken onverwachts neêr en de duim en de wijsvinger van den Snuiver zaten vast. Vooruit gebood Constant, en de doos schoot haar vooruit. Op eens stond zij stil, pruischende als een koppig kind. Wat blijft ge daar staan pronken Vooruit. En de doos liep tot 't einde der tafel. Ze ziet er nu welgezind uit. Zoudt ge niet uw steertjen kwispelen En de doos kwispelde haar steertjen. Hier 1 En ze kwam de hand streelen van haren meester. Kruip in uw zaks ken. E11 ze kroop erin. Ge kunt peiz :n hoe de menschen hunne oogen uitke ken. En de kinderen, ja de kinderen, ze waren zot van Constant en zijne doos. Hoe dikwijls sprong hij niet binnen, bij geburen en vrienden, om de krijschende jongens te paaien die pas uit het bed, en nog in hun nachtgewaad, aan tafel zaten boterhammen te smullen. Als Constant verscheen werd alles stil, men droogde de tranen af en aller oogen waren gevestigd op den binnen zak waar de wonderdoos zou uitkomen. Wat hoor ik hier moeder, zijn ze niet braaf 't is Jan neen 't is Mieken ze zijn altemaal stout, kijft moeder. Als 't zoo is, zullen ze de doos niet zien. En allen roepen te gelijki. We zullen braaf zijn We zullen het niet meer doen 1 En reeds staat de doos op tafel, met eenen boterham op den rug. Voor wie voor Janue- ken. En de trein voeitden boterham tot voor Janneken Dit spel duurde zoo eenige minuten onder het luidruchtig gejuich der kinderen. En Constant was de blijdste van allen en al lachende kwam hij te huis. Och 't was zulk goed herte van 'nen jongen. ('t Vervolgt.) dat parochieken zoo ver maard voor zijne lieve kerk, voor zijnen beèweg van de VII Weeën, en voor de schoone sermoenen die ei gepreekt worden ja, daar is er iets gebeurd dat '1 melden weerd is. Chs Van Dorpel een jongen van i5 jaar, beeft er tegen eenen grooten razenden hond, die de schrik was van heel 't omliggende, gevochten lijf om lijf. Hij heeft hem bij de kele gevat, half dood verworgd, dan heel dood geslagen, eene spade genomen, eenen put gemaakt en de leelijke beest er in gedolven alles was op vijf minuten kleer. Verdient dat geen kruis van eer Zondag heeft de afdceling Bevere voor de Katholieke Vlaamsche Bond Audenaarde die reeds uit 80 leden bestaat, eene vergadering gehouden tot het herkiezen der S uittredende en nog 3 nieuwe leden voor het bestuur. Daarna heeft de Heer Hendnk Gevaert, voorzit ter der afdeeling. in korte en wel gepaste woorden het volk doen verstaan: Dat het dringend noodig is dat wij ons veree nigen en de hoogere macht ondersteunen, waaronder de Hee ren Helleputte, Coremans en Raepsaet, als ware Vlaamsge- zinden den stiijd blijven houden en hun verdedigen om te be komen dat de Vlaamsche taal zoowel de landtaal is als die van de Waal. Ook is er gevraagd door het Bestuur dat bestaat uit de Heeren Hendrik Gevaert, Hendrik Dujardin, Jozef Van Wegens, Kamiel Vander Schelden, NorbertusVan Nieu- wénhuyze, Oscar Penninck. Karei Van Hautte en Victor De Meulemeesjer om maandelijks eene of twee vergaderingen te houden om te spreken over vlaamsche belangen, enz. Indien er te Bevere nog katholieke leden zijn die begeeren deel te nemen van den Bond moeten zich maar wenden tot een der bestuurleden. Vlaanderen die Leeuw. 'Ne Klauwaert. f De as van den molen van den genaam- JjUhclclli jjgQ Verhoeven is. donderdag laatst, door de kracht van den wind, weggerukt, en op eenige passen afstand neérgesmakt. In zijnen val heeft h«-t zware voorwerp de zeilen en ander tuig meógerukt. Die as woog wel i5oo kil. Gelukkiglijk zijn er geen peisoonlijke ongelukken te betreu ren. Werkman, Vriend, wij zijn nog niet uitgeklapt van de schoone feest die er in de Congregatie der Jongelingen heeft plaats gehad. De twee blijspelen wierden meesterlijk uitge voerd; mannen van vreemde steden, waarmee wij er deze week over klapten, verzekerden ons dat zij die uitmuntende tooneelspelers van Lokeren eens zouden gevraagd hebben om bij hun een feest te geven. En volk dat er was Als ge bedenkt dat al die jonge menschen daar deftig vermaak kwamen zoeken, in plaats van den Vasten door schandige braspartijen te onteeren, dat doet deugd aan 't herte. Eere dus aan die moedige Congreganisten Vooruit, dat is toch eene prij Nu doet hij niets meer, als door den mond van zijn venten, alle deftige menschen van Lokeren verwijten. Men verzekert dat men hem een pro gaat aandoen voor smaad. Misschien zal dat zijnen bek wat snoeren. staande te ZELE, d'Inhaling van Pas toor Haems; d'hertelijkste wenschen van 't Eiland Chipka en van g'heel Aalst volgen hunnen geliefden Gebuur en gewezen Onderpastoor; zondag achternoen, 't En is niê zeker, als t weêr goed is en ware't geenen Vasten, voor de Me ditatie, dat Sixtus daar niet zou zijn. Zondag zal in St- Martenskerk, Mr den Onderpastoor De Ridder, zijn ser moen preêken op Judas den Iskarioot; een Meesterstuk, dat Sermoen Judas wordt erinSg'arranjeerd naar d'eer- ste klas, volgens zijn grouwelijk schelmstuk. Veel hooger dan de sterren in 't Firma ment zijn de schatten van verdiensten voor tijdelijken troost en eeuwig geluk ons ver worven door de Bittere Passie Christi; wij worden hieraan deelachtig door een overwe ging dier heil ge smarten, door de Mis, den Kruisweg en door ons eigen lijden, verduldig verdragen. Daarom zegt men Een Huis zonder kruis, is een duivels Huis.. Wat helpt het, lang te leven, als wij ons zoo weinig be teren Wat denkt gij lang te zullen leven, gij die niet éen dag zeker hebt St-JOSEFS-MAAND. Andere Heiligen zijn aangesteld om ons te helpen in d'eene of andere noodwendigheid. Tot den H. Josef mogen wij met volle betrouwen gaan, apijd. Hij is de Redder, in hope- looze omstandigheden. (De H. Vaders) Mijne waterkoor 3,5o;Ma core d'eau 3,5o; Vive* ainsi 3,5o; Pastoor Kncipp, rijn leven en tl0,85: ün Coré alleioandextraordinaire o,75 t kind 2,00; de wasschingen en wateraanwendingen, hoe en wan'neeTzo mócten gedaan worden t.oo; Portret van Pastoor Kneipp voor album t,5o; Ken 'doo3 krachtsoep o.65; Maltdrank, in pl. van kaflë o,65 't pak; Staplied, Boeken aan 1 Jr. ie koop op Chipka De Terugkomst uit Moskou in 1812, Het Huiselijk Leven onzer Voorouders, Oud Testament, Nieuw Testament, Onze Huisdieren Paard en Ezel Koe, Geit en Schaap, door Pater Van Tricht, Cornelius Pudens en zijne Familie, een schoon Verhaal uit d'eerste Christene Tijden. Geriefelijke Keukenboeken Hnt snaarzamc Keukenboek, door Caudelier. oud-tafelhouder te Gent. Wie mij zal lezen zal koksbaas wezen; in band 4,54 bi. 5'- uitgave, volledig keukenboek. Zelfde0boek'im't klein i,oo.g— Dc Belgische Keut Sturen, door Caudelier, vaardigd worden. Boeken ean Landbouw. R. Waringion F. R. S. SCHEIKUNDE OP DE HOEVE, vertaald door P. De Vuyst, doktor in rechten, landbouw-inge- nieur, Staats-landbouwkundige, enz., en P. Wauters, Land bouw ingenieur naar de 5<"> Engelsche uitgave. In dit merk- weerdig Boek wordt beschreven en uitgelegd dc Scheikunde en levensleer op landbouwviuchten en landhuishoudelijke dieren toegepast. Prijs 2.75. v- o,- Handboekje van den Landbouwer door L. Govaert 0,85 Het bestrijden dei Aardappelplaag door E. Thienpont, met een diograma in 2 kleuren en 2 platen in den tekst, boek deel in groot 8C 49 bl. 1,00. Boeken ooor de Maand Meert: De Maand van St-Josef, door St-Alphonsius 0,25. De Bezoeken tot het H. Sacrament door St-Alphonsins, mot veel ander Meditatiën en ge beden, alsook 31 bezoeken tot den H. Josef, een kerkboek van 362 bl. in klein letters 1,35; in grooteron druk 1,60. Een beroemd en hooggeprezen werk. r Schoon kruiswegbockjc met 14 platen o,:»c. - Bil- A rtusteeg ON DEMANDE de suite pr la campagne, bonne d'enf mts wallonne tranq. de 16 a 20 ans, sachant coudre et remmailler. S adresser boul1* Lousbergs, 53, Pand. Amerika, uw boeken zijn enroute Woensdag 6 ure, nube- gint hel demstcr te zien en er valt gesmolie sneeuw, - m het Kransten te Rijmenam is eenen Solo Slim gesj eclcl door Fr. De Winter, zijne medespelers waren J. De Wmte>, J. Opde- beeck en L. Van den Bosch. De mannekens zullen g trak- teerd worden. - Ontvangen 't oud Hedekeu Gees elijk kaart spel blijft voor de naaste week- In de Kamer heeft M. Graux deze week 't Ministerie van 1879 84 willen wit was- schen. Onmogelijk 't Volk heeft daarover solemneel zijn uitspraak gedaan. v 1 1 Een tweede getu'gc Rosalie Dendermonae. Veitougen heeft zoo erg ge tuigd tegen haar eerste verklaring dat de Veorzittter er akt van genomen heeft. Onder de 16 ander getuigen ten laste zijn er verschelde die ook hun eerste gezegdens niet, staande hou- den. Dan zijn 84 getuigen ten ontlaste geboord. Maandag de P'eVERGEM Een schoone Missie is aldaar g<preêkt door de Paters Redemptoristen; grooten toeloop van Volk. in de Processie van 't H. Kruis 3ooo personen. Op t kerkhof deed Pater Ceustens de plechtige Aanspraak.

De Werkman | 1892 | | pagina 3