N° 1014. Twintigste Jaar. Loopende Nieuws Gent Aalst. Grootenberge. De Tombo!a alda" Hamme-Zogge. Prijskamp uit Appellerre. Grembergen. £SLS deWerkman 25 MAART 1892. Verschijnende alle Vrijdagen. Prijs in Bureel of "Winkels 5 centiemen. Voor g'heel Beige, land fr. 2,50's jaars. oor Holland fr. 3,50. Voor al d'and- r Landen tan Eurepa, voor Amerika, Asia, China, d'Lidien en zoe wijd er nieuschen wonen 4,50 franko thuis. P DA EN S-M AYART, Werf, Eiland Chipka, AALST. j met men- gelingskes In Luxemburg voor d'Assisen stond d'an- der week een doofstomme als beschul digde... Drij dagen heeft het geduurd... Ze moesten daar Broeder Aloysius van Gent ontboden hebben die schandere ziel kan er weg meê, om de taal der Doofstommen te vertolken. Te St Joost-ten-Noode moeten de Champetters voortaan éen meter 75 centimeters lengte hebbe.D... De felste opspeurder der die ven in Engeland is bijna zoo klein als een kind.TeRESSEGEM zijn ze niet slinks gevallen; nauwelijks zijn daar eenige diefstallen geweest van kiekeDS, of er is een sterke Patrouilje ingericht. Wat is er dat bijt en geen tanden heeft? -tJBEisow Minister Van den Peereboom heeft het Statie gebouw van HOFSTADE toegezegd; maar Aalst moet nog een titjen wachten... Als 't maar niet te lang is. Visschen hebben een goed leven, zij drinken als ze willen en ze worden niet ge maand voor 't gelag. T'ANTWERPEN zijn de Sinjoors zoo kwaad als horzels, omdat men spreekt van in hun Vlaamsche Stad een Standbeeld op te rechten aan den vreemdeling Chazal, die aan geen menschen geloofde, of ze moesten militarist zijn. Te Halewyn, boven Meenen,. is maandag op StBenedictus plechtig ingehuldigd en gewijd een nieuwe Kerkorgel, uit de werkhuizen van M. K. Anneessens en Zoon te Geeraardsbergen den 31 Maart wordt van 't zelfde Huis een Kerkorgel ingehuldigd te Meenen. De Vaderlandsche Nijverheden bevorderen en verheffen, is kramik voor Belgenland. Te Brugge heeft de Kolonel der Lanciers 15 dagen arrest aan zijn been, om geantwoord te hebben op eenen Vlaamschen Brief aan den Burgemeester uit St Amands- berg: Ik versla die taal niet... In Vlaanderen Vlaamsch, dat wordt een stalen wet. Elk zijn recht, dan heeft de duivel niets. Zondag zijn met éen lap op Ciiipka aangekomen twee brieven uit Amerika: éen voor Boeken en éen voor belangrijke zaken die in een volgend Nr de stof van een artikel zullen maken. T'AALST zijn door Bouwmeester Goethals de plans neergelegd van 't Nieuw Hospitaal, dat voor Aalst zal een Geluk zijn en een roenrweerdig- heid. Facta non verba, zegt de Amerikaan. Aan de werken is de ware genegenheid voor 't Volk te merken. Niet aan de woor den, gelijk Janson, die met zijn Vrijdenkers-Volksliefde million- nair is geworden en nu St Donalus in zijnen almanak niet heeft. 't Vi.as; als men te vroeg zaait, dan verkilt het, en als men te laat zaait, dan krijgt het geen goed lint. 't Beste Vlas wordt ge wonnen in de Russische-oostzeeprovinciën, in België, Nederland en vooral in Ierland. Volgens Herodotus droegen de Babyloniërs lijnwaden kielen; Homérus, voor Christus Geborte, spreekt ook van dén vlasboom. In de jaren -1300 wierd 't spinnewiel uitge vonden. Te MooRSEu,we vernemen dat het er heerlijk zal gaan, prachtig en luisterlijk, voor den Jubilé van Mr den Pastoor, in 't begin van Mei. Een vermaarde Predikant uii Leuven zal de Feestrede uitspreken. Met de Vrijdenkerij is het ONMOGELIJK goed order te hebben in de wereld, tusschen rijken arm. Nooit kan de Werkman tevredezijn, als hij denkt dat alles hier eindigt met dit kort en broos leven. In Oporto, Portugaal, zijn 5 kleine banken in mankement van betaling; Portugaal, kort van asem zijnde, zal voorstellen den intrest tijdelijk te verlagen, maar om d'aktiën hun kapitaal te be houden. De klein winsten en de klein intresten zijn de zeker- ste. in Pruisen had Keizer Willem zijn twee Ministers Caprivi en Zedlizy ten halze gelegen om de nieuwe Schoolwet voor te dragen; maar nu trekt'hij die wet in, op't geschreeuw van eenige libertijns en zonder 't advies zijner Ministers te vragen... Is dat zijnen wereld kennen? Nu doet'de Keizer alle schoon beloften, opdat Caprivi zou blijven. Te Gent is er Kiezing voor 't Senaat den 7 april. Men zal M. Lippens naar Brussel laten gaan, met een kaartje weg en weêr.... Keerewesjom, roept de Champetter te Ninove op de Kiekenmarkt. In Ierland blijft veel land vogel- weê liggen. De Spikilinussen en Sterrekijkers voorzeggen een nat jaar... Kapitein Dwaelpot heeft zijn lonkhuizen verkocht. Te LUIK zijn aanslagen met dynamiet geweest tegen d'huizen van M. Renson, Rechter en van M. Mignon, Oppercommissaris... Dy namiet is 63 keeren gevaarlijker dan buskruid. Ze gaan de gevangenis tot Hoogstraten verstraffen, opdat de galjards zouden weten en voelen waar ze gezeten hebben. Te LUIK Zondag 27 Maart, ten 7 ure stipt, Vergadering in 't Lokaal der Vla mingen gevolgd van een Voordracht door E. H. LEMMENS, Kape laan van St Baitholomeus en beroemde Vlaamsche Spreker. Vlamin gen van Luik, zijt er aanwezig en brengt uw Vrienden en Kennissen meê. Het Bestuur verzoekt het u en rekent er op. Werkman, we zijn uit Gent. We zien 't, menschen, aan uw vieseonomie en ge redeneert over de Dieven bende van d'Onderbcrgen? Gelijk ge zegt, Werkman; 8 dieven, 8 verheelers; 12 advokaten, die gepleten hebben als leeuwen; 10 in 't Vlaamsch, dat elk het verstond, 2 in 't Fransch, dat de Rechters er compassie meê hadden, en dat 't Publiek mottig opzag; en de debatten die geduurd hebben tot vrijdag avond, alswanneer 't Vonnis uitgesproken wierd ten 7 ure, met 't licht. En de vonnissen zijn nog al gepeperd? Ja, Werkman, maar wel verdiend, er moeten lessen gegeven worden; ze beginnen te stelen gelijk ze 'nen bo terham opeten; de straffen zijn te klein en de gevange nissen te zacht; 5 jaren kot; 't komt op 3 d 4 jaar, met braaf te zijn, de schorten weten dat ze moeten braaf zijn in 't kot, dan komt er allicht afslag voor den Koning dii Jubilé viert of dat erin de Familie een kind gekocht wordt.. Werkman, weet ge wat ze te Gent zeggen, veel die er zijn Wat zegden ze, goede Vrienden In de plaats van de Jugen en de Ministers, al die 3 keeren met fond van rede veroordeeld is, enroute naar een eiland, in den Congo of importe waar, doen tra vakken en werkt n en niet meer terug in ons Land En gkent I n Aalst al de veroordeelingen Half en half, hoe zijn ze Seyi aeve heeft 10 jaren; Jan Franck ook 10 jaren; Frans Masquelier ook 10 jaren; Gust Van Dorpe dito; De Buck 7 jaar; Mortier ook 4 jaar; Verlodt j8 maand en Poupaert is vrijgesproken, dien jongen zag er stil en gemodereerd uit. Wat zegden de veroordeelden Masquelier nep dat het schandaal was hem \o jaar te geven; daar hij maar 78 fr. getrokken had uit al die diefstallen; 78 fr.d'ander waren geslagen als van den bliksem, z'hadden stout geklap gelijk de schrijvers in Vooruit en ze meinden er met een klein gelag van af te zijn. Hoe is 't met de verheelers gegaan -- De Verheelers Poupaert heeft 7 maand, 't is te zeggen 6 maand; Mercie 1 jaar; Sinjan 1 jaar; Medo 6 maand, Angelique Baele i5 maand; Van Loo, den eenen arm 9 maand; al die verheelers zagen er uit, als afgelekte siropenbreutjes, die nu geen drije en koesten tellen; juf fer Baele kreet als een kind en viel van d'een sinkoop in d'ander.. Dan zijn er 3 vrijgesproken, Van den Hende, Alex Wauters en zijn vrouw; z'hadden in katenancie ge weest met de dieven en zijn al genoeg gestraft met ne vens hen op 't bankske te zitten.. Maar Werkman, hoe is 't in Aalst Zijn daar ook Dievenbenden Vrienden uit Gent, mijn goei makkers, ge zoudt het toch waarlijk moeten zeggen Ge kent reeds de diefte in de Statiestraat Ja, De Werkman heeft ze ons meêgedeeld. In de Statiestraat was veel zilverwerk gestolen, en eenige dagen nadien, in den nacht van donderdag tot vrijdag is weêr ingebroken in twee huizen der rijke kwartiers van Aalst, bij M. Ph. De Wolf en bij M.Jos ef Van Achter, Keizerlijke Plaats, ingebroken en gestolen veelderhande zilverwerk; er wierd daar ook opgemerkt dat de dieven g'heel wel wisten te onderscheiden 't echt zilver van den ruolz of 't Pruisisch zilver; gelijk t Hof- stade hebben de dieven daar ook bij Mr Van Achter een paar oude schoenen tegen nieuwe schoon bottinnen ver wisseld. En ze zijn niet gekend Tot heden toch niet, in wederwil van de vlijtigste opzoekingen. .*13 Is 't waar, worden die Orgelbalsnu getemd in Aalst. Ja geëerde Lieden, spijtig dat dit niet gedaan is sedert 10 jaar, er zouden zooveel ongelukkige Huishou dens niet zijn, met Ouders die zuchten en armoede lij den, met Kinders die Vader en Moeder bestelen, om schoon en gelant naai de Orgelkoten te kunnen trekken.. Dat is de waarheid en dat mag gezegd zijn en herhaald worden. Geen ander nieuws in Aalst 't Is te zeggen een wonderbaar geval maandag laatst rond 7 ure; eensklaps begon het te kleppen, wild en onregelmatig op St-Josefskerk; aanstonds kwam er een zwicht van Volk; waren de dieven ontdekt? was t daarvoor dat men klepte of was er brand Reeds wierd er getrompet voor brand, als men bemerkte dat de kerk gesloten was, als een der Zoons van Mr Petiet kwam geloopen, me 'ne schoen en 'nen holleblok, als hij de kerk opende en dat een zekere Dochter Van Cauter, uit St-Antoniusstraat er kwam uitgeloopen zoo bleek als de dood van Ieperen; na 't Lof van 6 ure was zij in de kerk gebleven en meinende uit te gaan en de deur toe vindende,'was zij zoo verschrikt, als iemand uit deze streek, die onverwachts en plotselings te Vichte uitkomt in plaats van t'Oudenaarde, on om verlost te geraken, was zij beginnen te luiden. Wnritlhnfpri Vanvl«er bezigt men de ww til lolltlldi» bladeren, de bloem, de vruchten, de schors en de wortelen; de wortel is een allerbest geneesmiddel tegen de waterzucht. Huile de salat is fijn olie; huile de Provence kan er ook voor gebezigd worden. Wilde vlier, sambucus Ebulus 4, wassende langs de boschweren, aan den uitkant der bosschen, verschilt van de gewone vlier (sambucus nigra sureau noir, grand sureau) doordien ze dikkere beziën draagt. Om poeder van de wortels der wilde vlier te bekomen, zie Pastoor Kneipp, bl. 64, 2 vingergrepen van dat poeder volstaan voor een kopken thee. In de Boeken van Pastoor Kneipp, bijna voor elke ziekte leest men Geen sterke dran ken! Hoogleeraar Bouqué, Dr Wibo en ander ge leerden schrijven: Dat men kon zien de uitwerksels der sterke dranken in 't lichaam, men zou ze vluch ten als pest en cholera. Tegenwoordig zijn te Wo rishofen al boven de 900 vreemdelingen, Duitschers, Russen, Polakken. Franschmans en Galliciërs, ook Belgen. In den Zomer gaat Worishofen een alge meene toevlucht zijn. Het is inderdaad echt, dat Limburg een Kneïppgesticht gaat komen, do®r de zorgen van twee Geneesheeren, te Bockwijck, in een schoone gezonde streek: ze spreken van 80 hektaren; het zal iets zijn voor arm en rijk; want Worishofen en 't stelsel Kneipp meer en meer d'openbare aan dacht vestigen. Gelijk Napoleon I een vernuft was om te oorlogen, zoo is Pastoor Kneipp een vernuft voor 't heil van het Menschdom. M. Alter, nego ciant te Sinzig aan den Rhijn, schrijft alsvolgt: Van mijn 9 of iod0 jaar had ik altijd hoofdpijn, bijzoover dat ik elke week een dag moest te bed blijven: geen geneesmiddelen konden mij baten, over 2 jaar kocht ik het boek van Vader Kneipp; ik handelde volgens de voorschriften in dit boek vermeld; in 't gras loo- pen, koude voetbaden, begieting der kniën, was- schingen van 't gansche lijf en nu ben ik gansch ge nezen van die hoofdpijn. Overjaar kreeg ik d'Influ- enza ik had de koorts, keelpijn en moest straf hoesten; ik dronk een jat munte, deed een nat hemde aan, bleef daarmeê 5 kwartuurs in mijn bed. dan waschtte ik mij met koud water en weldra was ik een frisch man geworden. Zoo zijn er voorbeelden met honderden en honderden; 't en is niet zonder rede dat 't water in alic Landen zoo overvloedig ge schonken werd. lipirplhpkf» Zondag 20 Maart iwHtlI CIIJCli.L'» weêral kermis vc de maatschappij van den graaf Moerman; 't was se :aae bij R. Van der Cruyssen voor de medalie k'as, als Gemeenteraadslid binst 33 jaren... Of zij gedron ken hebben! of zij hespe geëeten hebben bij Voskens en goede hespe zuldeü! maar ook, zij hadden honger van wachten en van blazen! Eere aan Kruismans en aan Vosken zijn hesp. §5ingericht door het Ge nootschap van den H. Vincentius aPaulobezit reeds verscheide schoone prijzen, v.- or het publiek zicht baar ter herberg: In Sinte Berlindis, dichtbij de kerk. De loten aan 20 centiemen ieder zijn te beko men in zelve herberg, alsook bij de beeren Voorzitter en Leden van het Genootschap. Dus, wie kans wil hebben eenen prijs te winnen en daarenboven iets voor den Armen wil verrichten, neme eenige loten. Wat men den armen geeft, leent men aan den Heer. Op de hand. voor to zilveren zakuurwerken, (weerde 200 fr.) en 5 fr. voor de pluim. Opening zondag 24 april 1892. Inschrijving van heden af bij D'Hooghe Amédée. I. Woordenraadsel: Ik leef in water, wind en steen, Daarmede moet ik zijn tevreên, Men noemt mij t'onrecht eenen dief En 'k ben nog allemans gerief. Prijs Rome onze hoofdstad. II. Woordenvaadsel Zonder het eerste, vriend, neem het aan Kan smid, noch boer noch heer bestaan, Het tweede treft men schier in alle latid En is meestal gevormd van steen of zand. En het heele mijn goede Vrienden Zult gij wel in Italië vinden. Prijs Het leven van den H. Martinus. III. Driehoekraadsel Mijn eerste is een man uit het oud testament, Mijn tweede, het is van eenieder bekend, Werd uit afgunst door zijn broeder gedood. Het derde ziet men in school en kerk, Die mijn vierde bezit, heeft geenen nood, 't Laatst komt in zon. Sa Vrienden aan 't werk. Prijs Reizen van Nordensktold en anderen. VoorwaardenDe oplossingen binnen de veertien dagen in gesloten brief en vrachtvrij toe te sturen aan Pieter Goossens, Nonnenborre, Appelterre-Eychem. Gezien en goedgekeurd door den medehelper en verspreider der gemeente Petrus De Freyn, grafmak. huldiging plaats hebben van den heer SAEYS, als Burgemeester dezer Gemeente. Ieder bevlijtigt zich om den geachten Heer zooveel mogelijk eer te be wijzen. EERSTE COMMUNIE Een boek als geschenk, wat is er beter en voordeeliger?... Menschen, ziet onze lijst op pagina 3.

De Werkman | 1892 | | pagina 1