Loopende Nieuws. IV0 1015. Twintigste Jaar. w - OVERZICHT. Landbouw, Handel Nijverheid DE WERKMAN 1 APRIL 1892. Verschijneade alle Vrijdagen. Prijs in Bureel of Winkels 5 eentiemen. Vo-;- c'heel Belgenland fr. 2,50jaar». oor Holland fr. 3,V„. Voor al d'ander Landen van Europa, voor Amerika, Vaia, China, d'Indién en zoo wijd er menscheu wonen 4,50 franko thuis. P DAENS-MAYART. W erf, Ei land Chipka, AALST. <2o nwnie-Slieï). Air: L'Angelus. Engelkens. daalt neder Uit den hemeltrans, Richt uw gouden veder Naar ons kinderkrans, Spant uw' harpesnarer Voor 't Communiefeest, Doet ons blijde schaien Gansch verrukt van geest Refrein Hoor ons dankgezangen, Kindje Jesus zoet, Vooi het eerst ontvangen Van uw Vleesch en Bloed 2. Toen gij werdt geboren In een armen stal, Zongen d'Engelkooren Duizenden in tal D'herderkens, bewogen Door hun zoete slem, Kwamen als gevlogen Naar 't klein Bethlehem 3. Oh, wie meldt 't verlangen Van die brave liên. Om aan 't hert te prangen 't Kindjen dat zij zien t Kindje dat zij zagen, Liggend op het strooi, 't Was zoo vol behagen, 't Was zoo lief en mooi Oh. wij ook nu mogen U ons hulde bièn, U hier voor ons oog en Op het Altaar zien Ja, in zielverrukken En in liefdegloed, U aan 't herte drukken Kindje Jesus zoet o 7T jj m In St Josèfsterk d'Eente Communie, zondag li/l aanstaandePlechtige Hoogmis en Lof met Sermoen, gelijk bijna overal in de Vlaanderen in St-MARTENSKERK, dat 't weer iets of wat beterde,{Deken Raem- donck zou wel aan 't hoofd van zijn Volk ziir. maar 't is oprecht win terwecr in St Martens, waar zondag 11. Pastoor Heynsens van Gent zulk krachtig Sermoen van Liefdadigheid gepreekt heeft, in St Maitens van MAANDAG avond af ten 8 ure Conferenciën van Voorbereiding tot den Paaschplichtdees jaar zullen ze gepreèkt worden door Pater Poppe, S. J. een St-Nikolazenaar en zoo men ons verzekert, zeer be roemde Predikant.. Men gelieve het voort te z W~ W Mededeeling te lang, gebrek aan plaats, wij be- m j'ÈJ/'È.K, treuren het, maar 'r is onmogelijk. Dc Voor dracht van E. H. LEMMENS overtrof alles klaar, krachtig, overtuigend, leerzaam, waar, onder alle opzichten, de redding der Samenleving Zondag toekomende 3 april, Voordracht door E. H. Vrancken, onderpastoor der Minneurs Kerk of van St An- tonius Parochie, ZONDAG, Vlamingen, Mannen uit 't deftig Leeuwen- land, zondag in 't Vlaamsch Lokaal. Dat Macharius zoo oud niet ware, hij zou er wel eens komen maar zijn hert is er en zijn liefde. Aalst: Wij hooi en met groeten lof spreken van dien Pater Poppe, uit 't Land van Waas het is voor 't Mansvolk al leen; ten 8 ure 's avonds, ingang langt- de Lijkdeur. Dijnsdag voor d'Eerste Communie in d'Hoofdkerk, het is een ware verbe tering die dankbaar zal toegejuichd worden, wij vernemen dat dijnsdag de twee zijbeuken aan d'hooge Koor zullen afgesloten zijn en voorbch. aan d'Ouders en Familie der Communikanten. 5. Zie ons neergezeten, Om voor d'eerste maal 't Brood der E.Bg'len te eten, In een Godlijk maal Komt, o Hemelingen, Ons ter zijde staan. Komt voor Jesus zingen, Heft een loflied aan NA DE COMMUNIE. 1. In mijn hert getreden Voor den eersten keer, Jesus, wees aanbeden Voor mijn' God en Heer Wil uw' Zegen geven Aan een arme kind, Dat U gansch zijn leven Meer en meer bemint 2. Ohwat zaligheden Brengt uw aanzijn meê Zie mijn hert is heden Als een vreugdezee 'k Mocht in gouden schalen Drinken 't Godlijk Bloed, Als in Sionszalen, Nutten 't Opperst Goed 3. Oh, wie kan verhalen Wat uw liefde doet, 'k Dank Uduizendmalen, Met verrukt gemoed Ouders lief. deelt mede In mijn zalig lot Vindt ook heil en vrede Bij den goeden God G. D. P. H Werkman, gaan wij kurewesjom terug naar dsn winter? Fr is. tocl]iejs van. Menschen! Na eenige dagen schoon heldergemsch weêr zijn wij' plotselings gevallen in grove stompe knobbelige zure biltere wintersche buiöD; scherpe winden, regenvlagen, hagel en ijs.. We zijn nog aan wal niet, menschen; t'Hofstade en 1e Ryssel zeggen ze: de roodsteerljes of de steennachtergaalkes, die klein vogelkes die van 's mor gens vóór den dag op de schouwen der huizen zitten te zin gen, z'en zijn daar nog niet, en bijgevolg, er zijn nog winter sche dagen in den zak. Hoe is 't in Duiischiand? Half en half masteluin, menschen; de Keizer die zoo kloek scheen als een kurassierspeerd, heeft voor't geschreeuw der Logie zijn vaan afgegeven en een van zijn beste Ministers geleverd... De Kinderen! de Jonkheid! Menschen, ge moet geen oogen hebben om niet te zien dat al de duivels heden daags hun helle verlaten hebben om voor de slechte scholen te werken en aldus Ons Heer te kort te doen. D'Ouders die niet wel oppassen, zullen slecht varen; Judas heeft zijnen Meester geleverd voor 3o Penningen. Hij is er naar gevaren ook; ge zoudt beschaamd zijn in zijn plaats, als g'alle jaren zijn boeksken Jtoorl opendoen. En met rede. Menschen; maar d'Ouders die voor een weinig afslag van schoolgeld, voor d'hoop van een plaats hun kinders naar d'Ecoles Moyennes zenden, verraden zij hun Geloof riet en verkoopen zij de ziel van hun kinders niet?.. Alsg'in de Kerk die Meesters ziet zitten en die oudste Leer lingen: bokkesiijf. zonder te buigen of een kruis te maken onder Opheffing of Agnus of Benediktie, als ge dat ziet, wie zou niet roepen: Droeve jonkheid die uit zulke scholen komt! Is de Keizer van Duiischiand genezen? Ja' 1 was maar een ziek zijn van gemaakte mannekes en hij is terug naar zijn stad Berlijn gekomen met groot ver lies van zijn macht en reputatie. Wat is dat daar in FRANKRIJK? Woelderijen zijn 't, nesten, op korten tijd grove kerk schenderijen over welke Macharis spreekt. Heeft Macharis geschreven? Zekerlijk, zijn brief is woensdag toegekomen en staat op de vierde bladzijde; hij handelt, de vrome Man, over d'Eerste Communie en over de Kerkschenderijen v.hn Parijs; maar een ander zaak is dat er op korten tijd te Parijs vier aanslagen van Dinnamiet zijn geweest, in de kasern Loban, op Boulvard St Germain, in 't Hotel Sagan, en nu zondag morgend ter rue de Clichy, in een groot huis waar de advokaat generaal woont der Rechtbank, benevens io ander Familiën, samen uitma kende 70 a 80 personen. Een soort van kasern. Een huis, menschen, gelijk ze te Parijs bijna altemaal zijn, met eenen portier, breede trappen, schoon appartemen ten tn kamers op de eerste, tweede, derde, vierde, vijfde, zesde en zevende siagie. Die advokaa*-generaal had tegen de Anarchisten gesproken in een Proces, en daarom hebben ze dat huis doen in de lucht springen; 't was een gerucht van een batterij kanons; al de ruiten verbrijzeld, de plafonds inge vallen, de muren gescheurd, den trap vernield... Menschen dood Gelukkiglijk niet; maar veel gekwetsten, en allen met den doodschrik op 't lijf; Mr Bulct, de Rechter, zijn vrouw en zijn schoondochters sliepen nog toen de ontploffing plaats had dat de venster in 't midden der kamer geslingerd wierd, de stoelen en tafels omgeworpen met veel braak, 't bezetsel van den plafond inviel en dat de meid die aan 't huiswerk bezig was, kwam ingeloopen, roepende: Mr en Madam, we zijn allen dood! wee! wee!... Zoo gebeurde het in die 10 huisge zinnen; onmiddelijk was de Policie daar en wierden de Pom piers geroepen met hun ladders om de Volkeren uit dit gerubraakt huis te ha leu en was er daar een Volk gelijk op een Vuurwerk of eenen Ezelkoers, zoo dat zoo gSr0£vils r iet te veel waren om wacht te nóuden en is er g'hcd den dag te Parijs van niets anders gesproken en heerscht er grooten schrik, zoodat de Prokureurnergenskan een appartement vinden en naar den Buiten gaat wonen. Zoodat een proprietaris met groot e letters op zijr. huis heeft doen zetten: Hier wonen geen Magistraten En de plichtigen? Zijn se gekend? Neen, zoomin als de dieven van Aalst en van Hofstade, daar rechtover w erkten 3 metsers. Op 'ne Zondag morgend. Och ja. dat zijn van de konterverkeerde Philosofen, die den zondag 1 ^rken en den maandag zwieren, om te toonen dat ze veel Md hebben en veel verstand, de Heer wil het hun vergew.., veten niet wat ze doen; die drij metsers zijn gekwetst en zeggen dat zij iemand hebben zien wegloopen, doch wie het was, weten zij niet, maar een groote schrik heerscht te Parijs en g'heel Frankrijk door, en men vreest er dat die Dinamieterijen voorboden zijn van botsiDgen en om wentelingen. D'Hop is bijna uitgeput en te Poperinghc b-talen ze weêr 100 fr. en nog meer. Goede teekens voor den oogst van 1892. Zaterdag was de Botermarkt t'Aalst wel voorzien; trage verkoop aan 75 tot 90 stuivers. Te Mechelen zijn 900 kiekens verkocht aan 7 lot 10 fr. 't koppel; het hooi aan 8.25 de 100 kilos; het strooi 5,10 de 100 kilos. De Vlas en Lijnwaadmarkten gaan maar stillekes te Gent en te Kortrijk; reeds zijn er daar eenige partijtjes vlas gezaaid; maar 't weêr is thans onvoordee- lig; om vlas te zaaien moet het stille zijn, want van over- oudstijden, als er in eer. gezelschap een lange poos stil zwijgendheid komt, men zegt 't Is goed om vlas te zaaien Maandag op de Veemarkt van Geeraardsbcr- gen zijn verkocht 200 varkens en 38o hoornbeesten; te Dender monde waren 160 Ossen, Koeien en Veerzen; te Kortrijk 155 koeien, i32 veerzen; er was een afslag per kop van 5 a 1 fr. Op de groote Markten van ons Land is geen verandering in de prijzen van Boter, Aardappels; de inl. Tarwe is iets of wat opgeslagen. Wel, wat is dat een schoone paro UUUI 9l(lctl cjjje I Hoe net gekalseid langs alle kanten Wat fraai keiksken, wat lief paleizeken voor onzen goddelijken Heer En dat nieuwgebouwd Kloosterken der Zusters van de Visitatie Zie, Macharivs is er niet van uitge sproken. Wat geestelijk en wereldlijk, als zij edelmoedig de handen in een slaan, toch op korte jaren kunnen te weeg brengen En wat braaf en godsdienstig volk 'T was daar juist een tweede plechtige lijkdienst voor burgemeester Van Grembergen zaliger, inboorling van Doorslaar. De Kerk was proppens vol. Gij zaagt daar al wat deftig was, en arm en rijk 't moest er zijn om den christelijken Volksvriend een laatste hulde te brengen. Gemerkthonderde Franciscanen en Vin- centianen met hunne vrome hoofdmannen MM. Goossens en Dubus. Ja, Doorslaar, gij haalt er eere van zoo uwe verdien stelijke mannen te gedenken en te verheerlijken De Algemeene Feestelijkheden van Davidsfonds zullen zijn te St-Nicolaas dees jaar, den 5 en6 Septemb. Dees jaar zal't Gasthuis van Haaltert gereed zijn... Ziet men ievers in de wereld een Gasthuis inrichten door Vrijdenkers en Socialisten Die pisten vluchten van arme, zieke en lijdende menschen, 't zijn maar vrienden voor 't bombaleken. Ei, te Roomen, die leelijkc kerk- haters Niemand mag voortaan in d'onderkerk van St-Pieters, niemand dan die er moeten zijn. 't Is waar, den dynamiet is zoo wreed, en het waait hedendaags uit dien hoek. BOK RIJK ligt een uur van Hasselt, het is daar dat een groot Kneipp-Gesticht gaat komen. Te St-Truiden zijn d'oude Gilden weêr aan 't bloeien. In den Prijskamp door Vrede ingericht is de prijs gewonnen door M. Bultynck, hoofdopsteller van 't Fond senblad te Gent. Patei Schouppe van Aygem, heeft geschreven uit d'Indién; hij stelt het heel wel, maar ver liest veel in zijn gezicht; d'oogen! Pater geëerde Vriend, Kncippen, d'oogcn in koud water steken, 't koud water laten onder de blaffeturen der oogen komen; de brillen die te Worishofen weggeworpen worden, 't is te wreed; en nu zal Sixtus gaan valsche derdens toonen, met te scherp te zien., d'oogen kunnen te kloek worden ook. Onze vriend Frans Monsieur, Hovenier met eere en Dichter in zijn ledige uren, heeft weêr schoon liêkes ge maakt voor de Bedevaart naar Grooten Bijgaarde. Te Brugge bij M. Beyaert is verschenen de strijd voor de maagdelijke zuiverheid, 2 deelen, prijs 4 fr. Te Baasrode zijn dees jaar in éen Huisgezin 3 Gebroeders die 't geluk zullen hebben hunne Eerste Communie te doen. Is 't waar zijn cr te Brussel al zwaluwen ge zien Te Luik, is een reisduif uit Visé, in openbare venditie verkocht voor 210 fr. zonder de kosten. Een hok van 6 duiven ging 33G fr. en 60 cent. Te Brussel is een bende beurzesnijders ontdekt, de oudste maar 14 ja ren tellende.. We zijn althans zooverre, zei Pier Pak- ketal en hij stond onder de galg. Lippen, Sixtus, niet thuis Mr, al slapen, maar zat versteken op den trap en zondag avond bijna gevecht geweest op Chipka, de Kapitein was binnen, maar de barbier spronger tusschen, zijnen stok zwaaie: de, gelijk Frederik de Groote van Pruisen. In verscheide besturen is het minimum van dagloon reeds aanveerd voor d'openbare aanbestedingen. M. D'Elhougne. van Gent, een der beste en hoogge- achtste liberalen, is overleden, na gebiecht te hebben en zijn H. Rechten gevraagd, met volle verstand en gerust heid.. Waar de slechte driften zwijgen, en waar vrijheid is, kan geen Vrijdenkersdood bestaan. Te Parijs be ginnen de Vrijdenkers en Anarchisten op veel plaatsen de Sermoenen te stooren in de Kerken; in 1870 71 had den zij ook veel kerken veranderd, in ongodsdienstige klubs. Die naar de kerk niet wil komen, is vrij; maar men moet er betamelijk en beleefd zijn. De nieuwe Kom- missaris van Zele komt uit Merxem, Antwerpen, alwaar hij uiterst wel gezien was en stipt zijn ambt vervulde. Men seinde dijnsdag een zware brandramp in de werk huizen van den ijzerenweg te Crewe. De schade wordt geschat op 5o,ooo pond sterling,

De Werkman | 1892 | | pagina 1