Rampen Misdaden Ongelukken Herderlijken Brief AALisT Een droef geval; zekere Janssens, 28 jaar, jonggetrouwd, wonende Postwegstraat of dien kant, bediende in de Statie, was lichtekes gewond aan zijn been 't vuur is er ingekomen dijnsdag moest men overgaan tot d'afzetting in 't Hospitaal en de ongeluk kige is er onder bezweken. AALST. D'ander week is hier in veel rijke huizen gekomen een heer, zeer wel gekleed en waarachtig fransch sprekende hij vroeg of Mijnheer thuis was, en in 't geval van neen, ging hij met een fransch habiliteit binnen, scherp rondziende.. Voor de Justicie van Aalst gebracht, bleek het dat die mijnheer een landlooper was en hij kreeg 2 jaar Hoogstraten. T nlrni>r>n Die wreede dubbele moord en moord- LUntI "II poging! Een slecht vrouwmenscb. van die soort die den val zijn en het verderf van veel jongemen schen, had over 2 a 3 jaren een soldaat in hare netten weten te krijgen, een jongen van den wijk Staakte. Als de soldaat naar huis kwam, hij vloekte om geld, om het aan zijne ver leidster te kunnen dragen, en toen zijn vader weigerde, ging hij, tot verergernis van alle brave lieden, bij het wijf zijne verlofdagen overbrengen. Woensdag der verledene week was de kannonier voor éen dag in congé gekomen, met eene andere meid die te Gent woonde in een zeer slecht befaamd huis. Marie Van Damme, de moordenares hoorde dat zeggen, zij greep een ponjaard, liep 's avonds naar de statie, en gaf den soldaat eene steek die de longen doorboorde, zoodanig dat hij twee turen nadien dood was. Daarna bracht zij aan het meisje van Gent die den soldaat vergezelde, ook verschillige steken toe, die gelukkig niet ge vaarlijk zijn. Ondervraagd door het parket, heeft Marie Van Damme verklaard dat zij de misdaad begaan had met het mes 't welk zij gebruikte om patatten te schillen, maar de wetsdoktors zeggen dat de steek moet toegebracht zijn bij middel van een ponjaard met zeer fijn lemmet, de moordenares loochent zulks. De vermoorde soldaat werd zaterdag begravener was eene afdeeling kannoniers van zijn regiment gekomen met eene kroon van rouwviolen. Er was overal veel volk op den doortocht van het lijk. Men heeft den gemakput doen ruimen van het huis waar Marie Van Damme gewoond heeft, maar tot hiertoe heeft men den dolk nog niet teruggevonden. De verslagenheid in de stad door die vreeselijke gebeurtenis te weeggebracht, is onzeggelijk. Velen zullen nu misschien overtuigd zijn dat er van slechte verkeeringen, nachtzitterijen en diergelijke beestigheden, niets komt dun al wat slecht is en veel bitter nawee. ST-NIKOLAAS. Zoo men meldt en verzekert, is er te Belcele op de Burgemeesterlijke inhaling, een ver menigvuldiging geweest van bierkaartjes. Frans Van Tries, wonende op Vijfstraten, is in eenen waterput gevallen en zou verdronken zijn, zonder zijnen vriend >e Pruis.Twee straatgasten hebben van M. Orlant eenen portemonnaie gestolen, 't geld gedeeld en den beugel weggesmeten. Doch de dieven zijn ontdekt en hebben bekentenissen gedaan. GENT. Wat laffe complimenten zijn dat nu? Eenige straatleiren, ongetwijfeld leerlingen van slechte .scholen of lezers van slechte gazetten, wat hebben ze gedaan Zondag, een Pater Recollet die naar St-Mar- tinus-kerk den Vasten ging preêken, op smadelijke wijze beleedigd, dat hebben ze gedaan, de stramijnen. En 't is hnnnen eersten keer nietOp Scheldeboulvard zijn gestolen, bij M. Prosper Van den Bossche 3 lampen pittrol, 150 meters koorde, 3 dekkleêren, 3 broeken, 1 sleutel der deur, 1 zak koorn, x zak haver, 17 kiekens en eenen haan.... 't En is waarlijk de moeite niet. Vrijdag op de Botermarkt is cr 15 ontstolen aan Joanna Van Herzele; 8 fr. aan huisvrouw Minne; en veel dat er nog gezwegen wordt voor den man, die zou opspelen, zeggende Let beter op uw geld en sta daar niet te klap- peien en te laraeêren, dan zal men u niet bestelen. KORTRIJK. - In den nacht van maandag tot dijns dag, op den steenweg van Zweveghera, een arbeider gaat's nachts naar zijr. werk in d'olieslagerij, als hij licht ziet op het duivenhok zijns meesters; aanstonds gaat hij 'tander werkvolk ver" ittigen, en hunsgevieren, wel gewapend, trekken zij cr op af. Wie vinden ze daar? Twee manskerels uit de gebuurte, die meinden al de schoone kostelijke reisduiven te stelen. Ze zijn vastge pakt en herkend als oud-kolzitters. BRUSSEL. In den nacht van 27 tot 28, dat gaat er oprecht lief, met die Vastecavondzotten, in dien nacht zijn 10 gemaskeerde kerels, op den Leuvcnschen steen weg gevallen in d'herbcrg Van Dorpe, en wat hebben ze daar gedaan, die ongelekte beeren Den baas en de ba zin van achter hunnen toog gehaald, die menschen mis handeld en dan g'heel en gansch d'herberg verdestru- weerd. Als de Policie kwam, hadden zij als laffe bandie ten dc vlucht genomen. AANRANDING. In den nacht van zondag tot maandag, Mr de Formanoir de la Caserie, eélman, ge tuige de klein dékes, hij komt thuis ten 3 ure 's mor gens met zijn madam; op de Rouppe-plaats, aan de sta tie van Ilallc vraagt 'ne kerel hun hoe laat het is; M. Fermanoir gaat zijnen weg voort; dan krijgt hij 'ne slag in zijn wezen, dat d'oog uitpuilde en de laffe bandiet loopt weg, terwijl Mr en Madame om hulp en bijstand, moord en brand schreeuwen; een patrouilje der Policie hoort het en spant den weg af aan den schurk, die toch wil opstand doen, maar te vergeefs; hij wordt naar't Policiebureel geslingerd en bekend daar te zijn zekeren M. uit de Wormstraat. Ze vrcczen voor d'oog van M. de Fermanoir. LAKEN. Booswichten die vrijdag voor de Recht bank verschenen waren en er troef hadden gekregen, zijn 's nachts daaropvolgende naar de Franschmans- straat gekomen, op den Heysel, onder Laken; zij hebben er alles korten klern geslagen, en daarbij baas en bazin mishandeld... Ze zullen absoluut een ver afgelegen eiland moeten zoeken en er al degeen naartoe zenden die 3 4 maal veroordeeld zijn.., Dat zou de nagelen wel korten der bandieten. BRUSfcEL. - In de Waaierstraat bij d'Echtgenoten R. zijn zaterdagnacht al hun spaarpennigskes gestolen, Waarom dit geld in huis houden Waarom het niet uit doen op de Post of op den Berg Een zekere D..., die al dikwijls in 't kot gezeten heeft, wierd zaterdag achternoen bevonden, als hij, beestig zat, zijn oude moe der, een mensch van 78 jaar, onder zijn voeten had en ging 't hert in stampen. Zulke monsters leven er op on zen tijd van beschaving Ze beginnen nu ijzeren wielpaarden te stelen. In de Melsenstraat heeft een straatjongen 't vuur gesteken aan de kleerstoffen, uitge stald bij M. Alexander. De schade is gelukkiglijk niet groot, vermits men het goed bijtijds had gezien. SANTVLIET. Aldaar is afgebrand het huis van Louis Breiens al de meubels, de kleeren der Ouders èn van hun 13 kinderen, alsmede een varken zijn erin ge bleven. RUMPST Op de wijk Terlagen, Constant Wau- ters zaterdag nacht van een Feest komen, van den zol dertrap valle* en eenige uren nadien dood zijn. PETEGEM-RIJ-DEINZE. Ongeluk. - Zaterdag namiddag leverden de twee zonen der weduwe Cozijns van Deinze, eene verkochte koe naar Machelen. Geko men aan den ijzeren weg Deinze-Thielt, reed juist de trein voorbij. De koe verschrikte en sprong om, hare geleiders medesl^ ^nde. Al worstelende kwamen zij al len terecht in eeiïc haag, waar het den oudsten zoon gelukte het zeel, waarmede hij de koe vasthield, rond eenen stijl te slaan. Alzoo belette hij het woedende dier verder te loopen. Maar ongelukkig w erd zijn tweede vinger gegrepen tusschen den stijl en de koord waar de koe met alle ge weld aan trok. De vinger pletterde er. brak daarna in het tweede lid gansch af. Het stuk is niet teruggevon den. De koe werd voortgeleid en geblinddoekt, maar moest nog driemaal ten gronde geworpen worden eer zij ter bestemming was. CHATELINEAU, Broedermoord. De gebroêrs Hendrik en Viktoor Van Mol, die leefden als kat en hond; zondag Hendrik die zijn broér ontmoet, die zijnen sjarp terug vraagt welken hij aan had, barsch weg; Viktoor die weigert; Hendrik die'ne revolver uittrekt, schiet dat zijn broeder doodvalt De moordenaar is maar 22 jaar. In de zakken van 't Slachtoffer vond men eenen revolver met 6 scheuten geladen. Na zijne misdaad is de moordenaar in slaap gevallen.. Waarschijnlijk was hij DRONKEN; zat gedaan, nuch ter bekocht. Hij toont geen het minste leedwezen en zegt dat hij zijn leven moest verdedigen. ELSENE. Oolc.al- moordpoging; zekere K. jonge weduwenaar met twee kinderkes van 3 a 7 jaar; sedert eenigen tijd slecht leven met een huisvrouw Louise R. en leefde op zijn Lucifers; de vrouw beginnen te drinken en de kinderkes te mishandelen; maandag avond K. zat thuis komen, de vrouw nog zatter zijn; rusie ontstaan; K. meteen mes ind'hand naar de vrouw loopenen haar eenen steek toebrengen dat waarschijnlijk de arm zal moeten afgezet worden. DiUI IC Het gebouw n. 39 is gansch vernield, van kelder tot zolder; 'twas wreed om zien gelijk de bewoners uit de vensters lagen te smee- ken, denkende dat het huis ging invallen;... een zieke Moeder is door regen en wind naar een ander huis ge bracht; in de keuken begon het tebranden;de82 vensters van 't gebouw zijn kapot en de ruiten liggen in klein stukskes verstroeid; al d'omliggende huizen hebben veel geleden.' zelfs in de Berlijn-straat n. 4 en 12 zijn ruiten gebroken en deuren en vensters ontschokt. Een persoon van rondde 40 jaar, met lange frak, bleeken grijzen hoed en grooten neus met dc punt gekloven is in 't huis gegaan, heeft er een paksken van cirka 5 kilos neêrgelegd, daarbij poeier met gerief om in brand te ge raken; dan was kadé haastig weggegaan. De aanslag was gericht tegen M. Bulot, substutuut van M. den Proknreur-gcntraal, die op de vijfde Stagie woont en in een zaak van Socialisterij en Roode Vlag had moeten de toepassing der Wet vragen. Op sommige huizen van Parijs schrijft men Hier wonen geen Magistraten Is 't uit schrik of uit kiucht Huif wrllltm! De Keizer is teruggekeerd naar AJ UIIM III.H1U. Berlijn; hij zag er heel wel uit; maar schijn kan bedriegen; hij wierd door't Volktoegejuichd, gelijk het gebeurde aan Poncius Pilatus. HnrMVIPlP Te Crccho, bij Trenctin, heeft een IC. bende boeren gepoogd dtn Meier met g'heel zijn Familie levend te verbranden in zijn huis.. Er is daar hongersnood en de Meier had dit Volk uitgesloten bij de ronddeeling der levensmiddelen., 't Moet £daar een wraak zuchtig goedje zijn, maar de Honger heeft geen ooren. De Werkstaking nog niet ten einde.. '-'"Q Van weerskanten zijr.moeielijkheden. in 't Westen van 't Hertogdom Monmouth is een aardbeving geweest zaterdag morgr.nd ten 6 ure. 7-1X71 Vrijdag zijn te Sedeln. de vallei 7/WllSCl Iclll<1. aan den Rhijn, 70 huizen afge brand en de Kerk. Rll«il'l11 fl Re Hongeisnood blijft er woeden, op Iltl vreeselijke wijze. Er zijn menschen die niets hebben dan hard roggen brood en slecht water. Onbe kend is deze toestand aan den Keizer; de Kroonprins, onlangs uit Syberifi gekomen, v/ilde door de streken van den Hongers nood reizen; overal wiord hij door de hcoge bedienden ont vangen en gefestijnd; zijn ooren ruischten van dc loftuigin- gen; nergens zag hij Armoede en Ellende. Zoo gaat het. ^nAlllP .Terwijl in d'have van Barcelona een schip ^1 J_ met petrol wierd gelost, ontstond er eens klaps een brandramp door een klein fosfoorken, half brandend weggeworpen; weldra was 't een zee van vuur, uit welk de vlammen opstegen als hooge bergen. 7 zeeschepen zijn ver nield, onschatbaar is de schade, maar gelukkiglijk niemand gedood of gekwetst. In de groote rijke wereld te Weenen zijn twee zelfs- mo rden geweest, baronnes Bechtols van Weenen, weduwe van eenen kolonel, en baronnes Berbek, waarschijnlijk slechte boeken gelezen en in levenswalg gevallen. Zaterdag te Aubewilliers bij Parijs, zijn twee petrolbui zen gesprongen door onvoorzichtigheid; twee werklieden erg gekwetst en groote opschudding in de gebuurte. Zaterdag avond is te Amiens vermoord in haar huis, madam Glorieux, Si j. weduwe van eenen gazetschrijver; de madam woonde daar gansch alleen, op haar renten. De Moordenaar is aange houden. Zeer Beminde Broeders, In kapittel VII van den Vastenbulle wordt bewezen dat men in het werk van den maatschappelijken vrede ook de menschelijke hulpmiddelen moet gebruiken, a Het is niet genoeg den Hemel te toonen, men moet alle rechtveerdige middelen aanwenden om het lot der werklieden min lastig te maken. Eerst en vooral kan de Staat dit doen, in naam van al d'ander Burgers: en hoe dat? Met tusschen te komen in de werkstakingen, beter nog met de werkstakingen te voorkomen. De Arbeid is de bronne van den Nationalen Rijkdom. Daar is dan ook niets zoo rechtveerdig als dat de Staat zorg drage een deel van die welvaart, welke de werkmansklasse rond haar verspreidt, haar toe te voegen en haar aldus het leven verdraaglijker en min bitter te mal^n in gebrek en lijden. Doch eers', en vooral hoeft de ziel van den werkman beschermd te worden. Door zijne ziel staat den arme ge lijk met den rijke en trekt hij zelfs den eerbied van God op zich neder. Aan den werkman moet de tijd gelaten worden God te dienen; de Staat moet een waakzaam oog houden op het werk der vrouwen en kinderen. In zake van dagloon spreekt de Paus alsvolgt Om te vervullen wat de rechtveerdigheid oplegt, voldoet men altijd niet met het overeengekomen dagloon, welk het ook zij, vol uit te betalen; de wet van natuurlijke rechtveerdigheid moet nageleefd worden en die wet zegtHet dagloon moet toereikend zijn om een zuinigen en deftigen werk man te laten leven. De Bisschoppen van België herhalen die Pauzelijke woorden en doen ze voorlezen op allepreêkstoelen, opdat iedereen wel zou overtuigd wezen van zijnen plicht als Baas en als Werkman, als Wetgever en als Kiezer. Nog niet lang geleden waren er Katholieken die de tusschen - komst van den Staat vreesdeneen beter goed verwach tende van de bijzondere wei king Docb even gelijk als de Staat dezeden en de veiligheid van 't Volk beschermt, zoo mag en zoo moet hij ook voor de gezondheid, voor het bestaan der werkende klas zorgen. De Pauzelijke Encycliek, door de Bisschoppen uitge legd en nader bekend gemaakt, is het gewichtigste stuk van dezen tijd; meer en meer zullen de lessen van dien Pauzelijken Brief de herten beheerschen en tot gedrags lijn dienen aan velen; men durft stouter spreken, steu nende op dit hoog gezag; de stem van 't geweten doet hare machten gevoelener komt éenheid in de werking. OOSTERZELE. Eene jufvrouw V. D- B., der ge meente, had sedert een tiental jaren veel pijn in karen rug, zoo erg dat zij er reeds naar gegroeid is. Zij was bij alle dok tors geweest, alsook in het hospitaal van Gent, maar niets hielp. Nu maandag had men moeten om M. De Beer, genees heer te Scheldewindeke, loopen. De geneesheer onderzocht haar en vond dai er.iets in haren rug moest zitten. Hij deed eene kleine operatie, en tot zijne groote verwondering vond hij in haren rug eene stopnaald van io centimeters. De juffer heeft verklaard dat het ding reeds meer dan tien jaren in haar lichaam moet rondwandelen. MOERBEKE KOEWACHT Op 6 April zal binnen de gemeente Koewacht-Zeeland voor de tweede maal de Jaar- Paard en Veemarkt plaats hebben, veel en schoon prachtig Vee zal er wederom worden te koop gesteld, en op het Bel gisch gedeelte zullen de kramers hunne koopwaren aanbie den. want aan kramers en ook aan koopers, met goed weder zal het er niet ontbreken. Ook zal er op het Belgisch alle soort van Vee te koop gesteld worden, ofschoon er door het Gemeente Bestuur geen premién worden gegeven als op het Zeeuwsch gedeelte doordien dat dit nog niet aangevraagd is. Zullen zij wie zal er en hoeveel zullen zij deelcnt dat is de vraag nagenoeg van eenieder van Koewacht en om liggende plaatsen, deelen dat geloof ik zeker, doordien dat beroemd en uitmuntend advokaat hem de zaak aantrekt, vie er zal deelen dat zullen de Familiën De Vos zijn, van Heer De Vos in Amerika overleden en van Wachtebeke of Overslag van gehorte, en die zoo wat zestien millioen dollars of 80 millioen franken achterlaat. God gave dat het toch spoedig verwezentlijkt werd, want groote beloften aan kerk en armen worden door de belanghebbende Familiën ge daan, waaronder het bouwen van eene voor ons als het ware nmisbare kerk, fondatiën aau den armen en het ter hulp ko men aan beproefde Huisgezinnen. J. B. D'Hert. HOE MEN IN WEST VLAANDEREN STEELT. Een dezer laatste nachten heeft eene bende van een tiental mannen, allen vreemdelingen, de gemeente Ruddervoorde doorloopen Zij waren voorzien van eene kar en een peerd. Zij bezochten niet minder dan 77 hoeven, om overal de ko nijnen te stelen ook stolen zij eene geit, een melkschaap, twee zakken guano, enz. Toen zij genoeg hadden verlieten zij het dorp in de richting van Kortrijk. Het :,chaap hebben zij in een veld den kop afge sneden. Men vond daar ter plaatse eenige kogelkardoezen, hetgeen doet verondersiellen dat de dieven van geweeren wa ren voorzien, waarvan zij in voorkomend geval zeker wel ge bruik zouden gemaakt hebben. Men ziet. bet geslach van Baekelandt en Jan de Lichte is nog niet ui'gestorven. OKEGEM. Mijnheer D. ik laat u weten dat er alhier is ingebroken tusschen zaterdag en zondag 11. bij Mmo de W" Van Den Berghe. De dieven hebben het kiekenkot open ge broken, er 3 kalkoenen 3 pendaers en i3 kiekens gestolen. Over een maand hebben zij nog eens in het zelve hok nog eens kalkoenen en 3 kiekens gestolen. Er moet hier een bende zijn, want in 't omiiggende zijn er al vérscheide diefstallen ge pleegd van kiekens. HnfetaJo die schoon Parochie bij Aalst er gaat nu een statie gebouwd worden; waar gdat ze komen elk is ermee bekommerd; het is van een al- lergrootete belang; volgens 't algemeen gevoelen is de beste plaats, als middenpunt en voor de verfraaiing der Parochie zullende aldaar een schoon straat kunnen komen, is de beste plaats een weinig booger op naar Gijïegera toe, waar de voet- weg met kleinen onkost kan in steenweg veranderd worden..

De Werkman | 1892 | | pagina 2