Brief van lacharis. 4> E E WERKM AN ,N° 1016, Twintigste Jaar. 8 APRIL 1892. Vewckijneade alle Vrijdagen Prijs in Bureel of Winkels 5 ce:iH«men. Belgeuland fr. 2,50's jaar», oor Hellnnd fr. o d'onder Landen van Europa, voor Amerika, d'lndida en too wijd er measchen wonen 4,50 Voor g'heel r. 3,50. Voor al I ika, Asia, China, 1 1,50 franko thuis. P DA EN S-MAYART, WerfEiland Chipka, AALST. T3 A "O T TC Parijs en Frankrijk't Is daar ST JnL-fcsLAtJ iets!..Door die ontploffingen met Dinamiet, die wrecdé stof in 1867 te Hamburg uitgevonden, door Nobel, een kleine hoeveelheid is genoeg om' 't sterkste gebouw te doen springen; door dien Dina miet en de dreegementen der Anarchis ten... Men heeft er nu de doodstraf op gezet en 't is inderdaad moordenaars werk... In die rue de Clichy, als dat groot huis van 6 a 7 stagiën gescheurd en gesmijsterd wierd, er konden 40 a 50 dooden zijn, 100 en nog meer!... Als 't kwalijk gaat, een doos Dinamiet kan een grooten blek huizen doen in storten...'Menschen, hebt gij al gepe'sd welke schrikkelijke wapens het slecht Volk van hedendaags in handen heeft? Als de boosheid in 't hert zit! Een klein kasken dinamiet, daar geplaatst iu een zaal. iu 'no gang, en korts nadien"d'ontploffiog volgt... Men schrijft ons direkt uit Parijs, dat de Rechters.de Bankiers, de Kapitalisten, de Buralisten en de Grendeigenaars uit hun lood geslagen zijn en als van den donder getroffen; dat veel rijke vreemde lingen sitode Stad verlateu, roepende: Misericorde! Wat gaat er van oris geworden! wat zullen wij nog zien en beleven!... Wie zou dat toch gepeisd heb ben!... Hoe, wie zou dat gepeisd hebben!... Is 't u niet genoegd voorzegd dat er met een goddeloos Volk geen huis te houden is? en die Anarchisten en Communisten, wie ziju ze, van den eersten tot den laatsfèn,tenzij venten gekweekt in uw liberale, scholen, gekonfijt in usv liberale gazelten!.. In de rue de Clichy, een schoon breede straat, 't Volk was er niet weg den zondag der ontploffing; elk zag zijn oogen uit op dat groot gebouw, kapot en gekraakt, ja op 't invallen staande... En onder- tusschen liepen d'Anarchisteu rond met hun wezen opgezwollen van haat, gelijk een vergiftigde padde, en wierden van alle kan ten geheime berichten gezonden dat er nog veel Huizen en Fa brieken en Perfekturen gingen springen. D A Q| IQ Vee n'cuws; wij moeten de bemerkingen I M 11J V?daar laten, elk is ermee gelast... De Minis ters hebben raadgeschoreu; er zijn strenge orders gegeven aan de Policie van g'heel Frankrijk; de Bevolking van Parijs is aan 't knorren en aan 't morren gevallen; men heelt d'Anarchisten opgezocht, er velen aangehouden en o. a. een hun- ner bijzonderste kopstukken, genaamd' RAVACH0L. den Vosselaar der Binders, den Baekeland der «iLIil/IAnarchisten; zijn afbeeldsel was overal rondge zonden; den woersdag na d'oniplofling in een Hotel dea Magen'.astraat er spijstcit daar iemand, rijk gekleed, lange frak. hoogen hoed; een wezen gelijk een Stadhuis; hij spreekt met 't ander Volk zeggende dat ze moeten Anarchisten gazetten lezen, dat al d'ander gazetten DOM PERS zijn; een der gallons staai hem tc bekijken en vraagt in zijn eigen: Is dat Ravachol niet!... Ja, ja!... De Policie wordt verwittigd; als Ravachol ccnige uren later weerkeert, hij wordt vastgegrepen en ondanks dat hij zich weert als eet en tieger en schietwapens draagt hij wordt mecgcleid, terwijl hij tot 't Volk roeptLeve d'Anarchie a moi! Anarchie! Anarchie! Maar 't was verlozen geroepen, Ravachol was gepakt en bleef gepakt. Zijn staat van dienst Is-*S.»"P dat leest; Ravachol, In de 3o jaar, nog valschen munter geweest; veroordeeld; vj ij gekomen; in verscheide plaatsen gestolen en GEMOORD; o. a. vermoord een jonge landbouwer en zijn vrouw; vermoord een ouderling en zijne dienst meid, vermoord een andere ouderling die als kluizenaar leefde, en alt i om geld te hebben. En nu was Ravachol aan 't Bestuur iu een Mc tschappij van Onderlingen Bijstand, waar verscheide duizende Leuen zijn, allen werklieden... 1W1 icdo stedenzijn dikwijls wantrou veel MtlKULUtll wig jegens brave raeuschen, die niets zoeken dan hun welvaart, en ze laten zich meèslijpen door valsche vleiende, hedriegelijke woorden van afgrijselijke Volksbedriegers... Mundus vult decipi... Ge ziet hoe 't Joodsch Volk zich heeft laten opmaken... Ravachol, aan't hoofd eener Sccieteit van Werklieden dat toont wat er gebeurt op onze dagen en hoe veel Werklieden zich laten vernederen en misleiden. ni 1)1 B C Men schrijft op dato 4 april: Werkman, de men- schen schrikken hier en beven, voor hun goed en voor hun leven. De gazeijes van Anarchisterij spuwen vuur en vlam; al 40 Anarchisten zitten vast; niet alleen te Paiijs, maar te Rou- aan en Lions zijn wreede bedreigingen op de muren geplakt... Giste ren was er gedurig Volk in de rue de Clichy en in de Restauratie waar Ravachol aangehouden wierd. Ravachol keurt de dinamieterij goed, doch loochent dat hij de dader is... Nogtans blijkt het dat hij dien zon dag rond 6 ure ter plaats is gezien... 't Is met onrust en achterdenken dat de menschen hier gaan slapen. XXXXXXX4 April 1891 Beminde Vrienden en Confraters, Na u allen hartelijk gegroet te hebben En ons eenpariglijk proficiat gewenscht over die schoon dagen De verrukkende en aanmiddelijke Lente Die 't al verkwikt en doet herleven Nog eenige dagen en alles staat in 't frische groen getooid De Planten en Bloemekes roepen uit den grond Wij komen wij komen uw oogen verlustigen 1 De Vogelen zijn op weg uit de warme Landen nog eenige da gen en wij hooren hun blij gezang eerst komen de Nachtegaals en de Zwaluwen, dan de Ztvartkopkes, de Rietmusschen, de Sijskes, Tirijntjes, Destelvinken, de Grasmusschen, de Koekoek, de Wijawaal, de Leeuwerikken, de Sneeuwgrazen, de Groenvin ken en menige andere, te beginnen van aanvang April en op hun nen tijd, juist als zij hunnen rol moeten vervullen en hun voed sel zullen vinden. Wat is alles wonder en onbegrijpelijk in de Schepping 1 Mijn goede Vrienden, Zondag laatstleden, De oude Macharis, zijn oogen verheffende naar de blauwe lucht, in die zachte milde zonnestralen, sloot zijn oogen toe en mediteerde De schoon dagen zijn hier zeldzaam, en brengen ook hun be- zwaars meê, maar die schoone dagen zijn een afbeeldsel ofte vi sioen van d'eeuwige helderheid en de gedurige Lente die ons af- i wacht in 't Hemelsch Paradijs. Als 't Ballingschap reeds zoo ver- rukkelijk kan wezen, wat zal het Vaderland zijn, ons hemelsch Jerusalem! En M charis dacht ook Zondag op d'Eerste Communie Die dag van zalige vreugd voor Ouders en voor Kinderen De garsche wereld door In al de katholieke kerken, zoo heerlijk en zoo prachtig zoo luisterrijk versierd ter intentie Gods en ter intentie van 't Volk, door de Geestelijken, onze Herders en Vrienden; hebt gij ooit bemerkt, mijne welbeminde Lezeressen en Lezers, wat glorie voor Godalmachtig, wat geluk voor 't menschdom van die ker ken te bezitten, waar arm zoowel als rijk mag komen, als in Va- dershuis?... En welken triomf en welke vreugd Zondag in die duizende en duizende kerken voor die Eerste Communiekantjes Ouders en Kinderen, ge zegt altemaal Welke schoone dag mochten de Kinderen in die gevoelens opgroeien, welke ge lukkige weireld welke Engelkes voor den schoonen Hemel Ouders en Kinderen, ge luistert geerne naar der. ouden Ma charis, die toch niet meer lang kan spreken of schrijven Wat moet gij doen om het geluk van dien schoonen dag te bewaren Het zij u gezegd in korte woorden Altijd den Godsdienst getrouw gebleven en alles geëerbiedigd wat Godsdienst is Wij zouden ons altijd gelukkig mogen achten van God te mo gen dienen die van 't Hof van Leopold II zijn, hoe groot is hun vreugd Leopold II if,/toch maar een sterfelijk wezen gelijk ij Door den Godsdienst zijn wij onderscheiden van de dieren en al wat tegen den DienslGo ls geschreven of gekomploteerd wordt, komt van d'helle, tot bederf. Och Heere, Menschen, tegenwoordig ic het groot woord Spot ten en Loochenen Vrijdenker zijn De mensch als een dier aanzien en dat is de groote oorzaak van al die ellenden en mis daden, en gaat het zoo voort, ge zult de schrikkelijkste schabou wclijkheden beleven, die achtkantige ezels, als't mij gepermet- teerd is, Ze zien dat er van hun vrij lenkersstelsels niets is dan Duister nis en Wanorde wild vuil geboefte Dat zij eens een dorp maken uitsluitelijk saamgestold door Vrijdenkers Het-zal rondom moeten afgeperkt worden door de Marches s'^5 Enin hunnen geest is alles duister, omdat zij hooveerdig zijn en in dien duisteren kelder zittende, nog willen zij alles beoor- deelcn. Mijn lieve Vrienden, van alles wat er geleerd en overgeleverd wordt, eik heeft er de preuf van in zijn hert en in zijn omgeving; Kan een Christen mensch, die afvallend is, zonder onrust de Goede Week doorleven, den Paaschdag Dat ze spreken, de tal rijke Ongelukkigen, die aan hun plicht te kort blijven in de ste- den. Overlest las ik in een boek van dissertatie De ticger verscheurt zijne prooi en slaapt gerust in waar om ontwijkt de slaap den onrechtveerdige, den moordenaar? Hij zoekt eenzame plaatsen, en d'eenzaamheid boezemt hem schrik in. Hij tracht den tijd te dooden en hoe ouder hij wordt hoe ouder hij woidt, hoe meer schrik en angst hij krijgt... Die wet is in de hanen gelegd door d'Opperste Macht, die ons voor een an der leve geschapen heeft. Lieve Vrienden en Konfraters, ik wensch u allen op voorhand eon zalige Goede Week de Donkere Metten, Witten Donder dag, Goede Vrijdag, het Laatste Avondmaal, het Hofken van. Ohveten, Bittere Passie, de Berg van Calvarie, wat brengt dat een zoete treurnis in de zielen Nogmaals mijn groetenissen aan 't Eiland Chipka, mitsgaders ook aan al d'Eerste Communiekanten, dat ze verblijd en gelukkig zijn en de vreugd in hun Huisgezin en dat ze met dees dagen wel bidden voor het Paschen houden, want het droefste Ongeluk s daaraan te kort blijven. MACHARIS. ÏTai'7^10 Jacht op eene fluwijn. 11C1ACIC. Inden winter met het vallen der eerste sneeuw, ontwaarde men in 't park van Mevrouw de Baronnes van de Woestyne het spoor van eene fluwijn. Den natuurkundige De Vuyst zoude dat roofdier geerne vangen tot sieraad zijner verzame ling. Alle middels in 't werk gesteld. Vallen, slagijzers en stroppen behendig geplaatst, vleesch met rattenkruid in gelegd, een nacht met een geweer de wacht in 't maanschijn gehouden, dit alles bleef vruchteloos het dier te vangen, nogtans 't was eens in 't strop gevangen, maai het listig dier had het strop weten los te trekken en was er mede weg gevlucht, een brok vergiftig vleesch had het ook verslonden, maar weten uit te braken Het bleef aldaar verkeeren en door snuffelde al de gebouwen van het kasteel bij zoover dat het nevens de hoogste schouw pijp wist binnen te dringen. Doch De Vuyst verloor den moed niet. hij hoopte doch het eens te gelukken. Verleden zondag ten 9 uren des morgens was hij de vallen gaan nazien, hij vond er een egel in Daar hem eenen student naar een egel en vledermuis had gevraagd,moest hij het laatst gemelde dier ook trachten te vinden. Den koeiwachter op het kasteel zegde dat hij al 14 dagen lang een gepipsel of geschrei ge hoord had ender de onderste dakpannen en hem dacht vledermuizen te wezen, wij gin gen zien met eene hooge ladder, welke ver wondering wij vonden daar cec nest met 4 jonge fluwijnen die nog niet ziende, maar schijnen al 12 dagen oud te wezen. De Vuyst nam er een jong uit het nest hopende het te kunnen opvoeden, en wilt het nie: wel voor waarts zal hij er uitsluitelijk eene voedster voor nemen. Men wist wel, dat gedurende den dag het moerken der fluwijnen bij haie jongen blijft, maar daar wij verplicht waren de Hoogmis bij te wonen, liet den tijd ons niet toe aan stonds het dier op te zoeken, na de mis trok ken wij gewapend met 2 tweeloopen op zoek. hoe wonder de jongen waren gedu rende dien tijd al weg gedregen al zoekende vonden wij het dier, en op zijne vlucht losten wij twee scheuten, waarschijnlijk niet goed getroffen is het ons ontvlucht. Van in de vorige week heeft men al hier zwaluwen in de lucht zien vliegen. I l'mhl'U c 7 Jong,lidgen van de LiolllUchc. Zondagschool hebben zich op 't laatste kiesexaam aangeboden. 6 onder hen hebben met klank het diploma be haald En nota bene anders niet geleerd dan 's zondags binst de Zondagschool. Men herin nert zich nog dat 't verleden jaar twee andere wakkere jongens van de zondagschool het zelfde kiesexaam met eer en onderscheid hebben afgelegd. Eere aan zulke moedige jongelingen en mochten ze nog vele navol gers hebben. Ik ben er uit zei Gustjen. Oudenaarde. -0p den Paaschdag zal men in Oudenaarde volop in feest zijn. Ja. 't zal er prachtig zijn, want een groote kal- vakade zal rond de stad trekken. Zij bestaat eigenlijk uit twee deelen Het Koddige en het Historische deel. Niet te verwonderen dat het schoon zal zijn want als men tot Ou denaarde een feest inricht en kijken ze naar geenen cent Daarbij nogmuziekmaatschap pijen die den stoel zullen opluisteren. Maar bijzonderlijk 't historiek zal prachtig zijn het verbeeldt de plechtige intrede van Karei den Stoute in die aloude stad. En onze katholieke Werkmanskring zal er ook 't zijne bijleggen om den stoet des te meer op te luisteren Twee schoone groe pen. koddig en historiek, samengesteld uit werkmansjongens. God gave dat 't weder schoone ware! Dan zal er wat volk zijn. Als d'Oudenaardisten maar hooren van ouden roem, en groote da den van hunne voorouders, dan zijn ze in hun element. Vaderlandsliefde. Godsdienst, dat hoort de werkman van Oudenaaarde gecrc. Ja, broederliefde ook. want 't is uit broederliefde dat zij dien stoet gaan oprich ten. Hunne landgenooten, de arme slachtof fers van Anderleus helpen, dat willen zij. Dat zij daaraan getrouw blijven, elkander bijstaan, en hand aan hand. zoo gaan zij naar roem en grootheid. Hulde en dank aan d'inrichters van den prachtigen stoet. U. D. Dat komt er van slapen l Hoe gevaarlijk het is op eene verkooping te zitten slapen, bleek onlangs toen de heer Kwispel, die 's avonds naar eene verkooping was geweest, den volgenden dag eene karre- vracht goed thuis kreeg. De deurwaarder had zijn knikkebollen voor bieden gehouden, en telkens voor hem toegeslagen. Een valsch getuige zal niet ongestraft blijven. Die uit is op eerloos gewin, ver stoort zijn huis.

De Werkman | 1892 | | pagina 1