Loop r de ieuws. Binaniatsrijen» N0 1018, Twintigste Jaar. Maaud Mei Arm Miekeu DEWERKMAN 2-2 APRIL 1892. Verschijnende alle Vrijdagen. Prijs in Bureel of Winkels 5 «outiemen. Voor g'heel Belgen land fr. 2,50's jaare. oor Holland fr. 3,50. Voor al d'ander Landen van Europa, veor Amerika, Aeia, China, d'Indien en roe wijd er mensohen wonen 4^50 franko tame. P DA EN S-MAYART, Werf, Eiland Chip ka, AALST. Boeken voor de Maand Mei Maria's almanak voor 1892, een allerschoonste Lezing voor de Mei maand o,ïo. Wegwijzer voor Tijd en Eeuwigheid door Alban Stolz 2'1" detl of de Wees Gegroet prijs 100. Het groot Handboek van den Roozenkiaus, zeer merkweerdig boek, 2.00. De namen mijner Moeder en hare Feestdagen o.i5. c. Bedevaart van AntwerUn naar Lourdes. (23 Juni-2 Juli) Vertrek van Antwerpen Woensdag 22 Juni ten 9 u. 28 m. 's morgends Aankomst te Lourdes Don derdag 23 Juti ten 4 u. 5o m. namiddag. Vertrek uit Lourdes Donderdag 3o Juni ten 3 u. 35 m. middag. Aankomst te Tours Vrijdag 1 Juli ten 7 's morgends. Vertrek uit Tours ten 4 u. 20 m. namid dag. Aankomst te Antwerpen Zaterdag 3 Juli ten 8 ure 's morgends. Bij het vertrek geschiedt de reis rechtstreeks, en men zal maar éénen Dacht in den trein moeten door brengen. Bij den terugkeer verblijft men eenige uren te Tours. De reis geschiedt geheel en gansch zonder verandering van rijtuigen. Prijzen der plaatsen ie klas 160 fr. 2* klas ic5 fr. 3° klas 7S ir- Voor inlichtingen en inschrijvingen, wende men ich naar 't Eiland Chipka. KINDERGEDICHTJE 't Is droevig in ors huisje. Zoo droevig als het kan... Ons Mieken is gestorven O, zie ik ween er van Ik zag haar toch zoo geerne We speelden met elkaar Ze was mij steeds een zusje En ik een broeder haar O 'k zal het ook besterven, Mijn liefste Mieksn zoet. Want 't is zoo droef alleene. En gij waart me zoo goed Eens, op 'nen vroegen morgen, Het zonneke scheen zco teêr Kloeg Mieken in haar buiksken Het deed haar zulk 'ncn zeer En moeder, o de lieve Miek ras een taske thee Met suiker in gemengeld. Maar Mieken dronk niet meê... Een flauw, zacht kreunend zuchtje Ontwelde aan hare borst. En 't sprak van zooveel lijden, Dat ik niet spreken dorst. 'k Zag treurig-stil naar moeder En moeder stil naar mij... Wat raad voor 't arme Mieken Ons Heerke, sta ons bij En 't werd geen zierke beter. We legden haar te bed, En sedert heeft ons Mieken Geen voetje meer verzet... En al de nieuwe dagen, Van als het zonneke scheen, Verliet ik ras mijn bedje En liep naar Mieken heen. En iedren morgen zeker Was 't droefheid aan mijn hert Want 'k zag het aan haar oogskens, Dat Mieken zieker werd. Eens op 'nen Zondagmorgen Stond moeder neven mij We staarden op ons Mieken Dat daar te kermen lei. 'k Had traantjes in mijne oogen En moeder weende mee, Want Mieken zou gaan sterven, Ons Mieken lief o wee En buiten woelden bengels Met woest en wild gedruisch. Zij wisten niet, och arm» 1 Wat plaats had in ons huis... Op eens. daar kucht een zuchtje Dat sidderde van pijn. O Mieken, gilde moeder, Zcu 't waarheid, waarheid zijn Ons Mieken dood. och arme O God. wat harde slag Zoo schoon en nog zoo jeugdig Ach, lieve Hemel, ach En 'k schoof het deksel neder Daar lag ons Miekan bloot, Haar pootjes ingekrompen Ons katje lief was dood 't Is droevig in ons huisje, Zoo droevig als het kan.., Ons Mieken is gestorven O, zie ik ween er van P.V-S. Raadselprijskamp Appelterre. I. Molenaar of Mulder. II. Vuur Berg, Vuurberg. Ill Lab an Abel B el A 1 N io3 oplossingen waarvan slechts 48 volledige. De prijzen zijn bij loting gevallen alsvolgt ic prijs aan De Vydt August Borsbeke. 2' Eene Veldbloem Geeraerdsbergen, (adres als 't u belieft.) 3" J. B. Condijts, Harne (bij Enghien.) De Heeren prijswinnaars worden vriendelijk ver zocht ar ons de ontvangst van te melden. Aanvaardt, allen, die deel genomen hebben aan dazen prijskamp de beste groetenissen van uwen Raad selvriend PIETER GOOSSENS. EEN VRIJGEEST, slimmerik van eerste klas, had op i3 april aan tafel gezeten met i3 man en was om de dood te sterven van schrik. Hij vreesde stellig een ongeluk En nog goed. zegde hij, dat april de dertiende Maand niet is van 't jaar, of ik overleefde het niet. De taal is toch een aardig haspel, zei Slimmeken. Als iemand sterft, zegt men dat bij de aarde verlaat, en het is alsdan dat hij diep in de aarde gaat Een vrouw hoorde zeggen dat ie mand doodgevallen was eu riep God beware mij daarvoor, want dan was ik voor al mijn leven ongelukkig Minister Beernaert is nog altijd niet wel te pas.... Een smeet van de Flawenza. Zondag was 't in St-Martenskerk t'Aalst dob belen Alleluia Deken Raemdonck, de Volksvriend, die zijn Hoogmis deed met heldere stem en een kort Sermoen op de Ver rijzenis, in 't welk hij toch zoo hartelijk zijn Parochianen be dankte over hun goede wenschen en hun vurige gebeden. Te St. Nicolaas, is 't waar, gaat daar een Gilde komen van St-Gre- gorius voorden echten kerkzang Och jongens, den echten kerkzang uit St. Baafs, als wij naar Roomen vertrokken, als Bisschop Lambrecht daar tot het Volk had gesproken, tot zijn duurbaar Vlaamsch Volk, als alles stil is op Chipka, ons Eiland, wij hooren rog altijd dat aandoenlijk gezang Maar 't zijn de Belgische Duifkes die in Duitschland ontvangen worden als een Erfdeel, 't Is met den hoed in d'hand: Ich bitte sie, Erlauben sie mir, o wie gluckich bin ich. Maar van Erfdeel sprekende, reeds veel brieven hebben wij moeten schrijven voor dien Deel daarom, lima recta, de rechtste weg is de kortste, wilt gij weten wie met de zaak gelast is Mr Van Heynse, advokaat en notaris te Hulst, Holland, het stedeken Hulst, in i83o door d'Aalster- sche Gardccivikken ingenomen, zonder slag of stoot, of zonder eenen Hollandschen soldaat gezien te hebben, welk roemrijk feit op de Groote Markt van Aalst wierd afgelezen en waarop verlichting volgde en trektement... Dat zijn nog mannen, riepen d'Oilstjteneers van dien tijd. Haar Majesteit de Koningin zal Meter zijn van een der di ij Congoleezen die te Gijsegem op gevoed worden.. Hoogst vereerend is 't voor Parochie en 't Pen- sionnaat. De moedige Jonkheden van Lokeren die thans in Afrika aan de Beschaving werken, zijn allen Congreganisten van Lokeren... Men ziet waar de zelfopoffering wordt aangekweekt. OUDERS, maakt uwe Kinders gewend aan Werkzaamheid en Spaarzaamheid. Men is var. zin Pastoor Kneipp op zijnen Feestdag St. Sebastiaan te besteken met een fondatie voor zijn Kinderen-Gasthuis. T'Antwerpen moet Pastoor Kneipp veel vrienden tellen, want het Handelsblad duidt verscheide Perso nen aan, die de giften ontvangen. T'Antwerpen heeft een Ka tholieke Familie een schoonen Eigendom geschon' en om er een Weezenhuis te bouwen, als uitboeting voor de Sacrilegie tegen het Allerheiligste door een civiel Weeskind. Te Gent zijn aan gekomen de twee jonkheden van Ronsse, die afgrijselijke Moor- denaais. - T'Heldergem, ze gaan nu 2 uren verre, om den Suisse, te zien en ze zeggen dat z'hunne reis niet beklagen; Op 2den Paschen aren er t'Herzele 4 vreemde Muzieken,^ dus groote Feest, veèl Volk en meer dan 100 Personen hebben 't flu wijn bij den Natuurkundige geweest bezichtigen Dinsdag der verleder e week was het te St Nikolaas prijskamp voor Vet Vee; de heer Leon Rosseels-Dooreman, olieslager te ZELE, behaalde er dc twee eerste prijzen met eenen os zonder tanden en eene vaars met twee tanden. Het geld ontvangen hebbende der prij zen, zegt een ooggetuige, telde de heer Rosseels hetzelve in twee roten op den regenbak, keerde zich tot zijne knechten en sprak: Emiel neemt daar eene root van op, Poliet gij ook. De jongens zegden eenparig: Maar Mijnheer, dat is te veel 1 Neem aan, zegt Mijnheer, dat is voor uw oppassen en dat het zoo voortga! Met overstelpt gemoed bedankten zij hunnen Heer en beloofden hun best te blijven doen... Eere zulke Meesters die hunne Werklie den ten gepaste tijde weten te beloonen. cn ook eere zulk werk volk, dat alzoo door oppassendheid en vlijt de genegenheid huns Meesters bekomt De nieuwe Vischmarkt zal een meesterlijk Gebouw zijn. Een woord van schrik aanjaging Aan den gar con de Café Lherot, door wiens toedoen Ravachol aangehouden wierd, heb ben ze laten weten dat hij eerstdaags zal in de locht springen. In Duitschland, te Freienwalde worden gedurig bedreigingen ge- zonden, en regelmatig volgen er boschbran- 'den op... Acarne et fueros Te bloed en te vuur, dat is de goddelooze beschaving Ze zeggen dat Ravachol die te Parijs gevangen zit, 8 moorden bedreven heeft 1 8 moorden Ze zeggen ook te Par ;s, dat het bijna onver staanbaar is, hoe al de personeu die in het Huis waren der Rua Cligny, niet verpletterd zijn geweest en vermorzeld 70 a 80 perso nen... Het gevaar is in de koolmijnen niet meer, maar in de rij ke Huizen.. Whebbende teekening gezien van het ontplotte Huis van onder was 't een groote winkel met spiegelruit; 4a 5 stagiün hoog, al verhuurde kamers; op het cevs e, 2^ en 3< kostelijk en rijk gestoffeert; een kamer op het eerste kost meer te Parijs als in Bclgenland een schoon groot huis met tuin. En aan al de vensters mannen en vrouwen die kermden en om hulp schreeuwden, op zijn Fransch Ge kunt oordeelen, mensdien Reeds is te Parijs een madam zot geworden van Dinamiet- schrik Te Parijs ook is een Dinamietkardoes gevonden in 't Huis van twee Rechters. - Te Berlijn zoekt men op al de ongefortuneerde personen die leven en zwieren zonder werken.. Te Bergen is in den grond ontdekt een pak van 37 kardoe zen Dinamiet, ontdekt in den hof van eenen koolmijner onlanSs gedood in een ramp en die Secretaris was eener Socialistische Vereeniging van Werklieden. - Te St. Etienne m Frankrijk zijn aangeslagen 10,000 schriften van Anarchismus, gereed om on er't Volk verspreid te worden. M 7m/m wp r Welk gejoel en gewoel rond dien '1 Qf dP 'v'S a'J 3 dag, dees jaar op 'ne zondag; M. men zal dus niet moeten vragen „m temogen verletten.. Anarchisten, Socialisten, Irredetisten het gaat al te samen spannen, om rumoer te maken. Te Madrid is alle betooging dien dag verboden; in Frankrijk worden sture maatregels genomen; te Gent is de betooging toegelaten, maar van nu af is er spraak, dat de Garde Civik dien dag aal mogen order de wapens staan; 't aal schoon om zien zijn en aangenaam voor de Borgers: den 2da Paaschdag zou er nog veel vertier ge- weest zijn, maar de Roó die schrijven Wee aan de rijke Men- schen en aan de Burgers; ze zullen enkel en alleen zorgen voor hun Gare nplaatsken Te Angleurs heeft men eene belangrijke ontdekking gedaan. Een schipper, die de Ourthcvaart inkwam, heaft eene hoeveel heid buizen gevonden gevuld met dynamiet van het merk e No bel van Hamburg. Men kon de voorwerpen van op den wal niet zien liggen, daar zij nabij de sluis in eene holte van eenen uitgevallen steen waren gestoken. u j Deze kardoezen zijn ter vernietiging aan de krijgsoverheden geleverd, te samen met eenige anderen en twee vaatjes poier. welke men in de steengroef Campana heeft gevonden. Is verschenen en te koop ia ons Bureel aan 2.75 (zoo is de prijs gesteld na de in schrijving) DE GEMEENTE MOORSEL bij Aalst, en hare Geschiedenis, door O. Reyntjens, Advokaat. Een iraai boekdeel met vele platen, de Geschiedenis van Moorsel, de ligging, de vermaardheden, de H. Gudula, het Kasteel, de Kapel, de jaren 1796, als Moorsel op stond tegen 't Fransch Schrikbewind, als Moorsel de Franschmans versloeg uit "d'ab dij van Afflighem, als de opstand mislukte en Baron de Meer aangehouden werd te Waalhem, ter dood veroordeeld en door t hoofd geschoten te Brussel, bijgestaan zijnde door Pater De Smet. den beroemden Schrijver, ook te Moorsel geboren. M. Reyn- tjes heeft alles ieverig opgezocht, getrouw en onpartijdig beschreven in schoon vloei ende Vlaamsch. Zijn Boek is een gedenk stuk voor Moorsel en zal ook op andere plaatsen met nut gelezen worden, ons te rugbrengende in de groote gebeurtenissen van d'ander eeuwen. Baron de Meer werd doodgeschoten te Brussel op de Koninklijke plaats den 20 Ja nuari 1797. Men had hem lang en neerstig opgezocht, zijn hoofd op prijs gesteld en zijn portret hing uitgeschilderd. Wij hebben te Moorsel Waver nog een lièken hooren zingen, ter eere van dien held. Ziehier wat wij nog onthouden hebben Te Waalhem, bij de stad Malinnes Daar was mijnheer Baton gezien Waard or hij kwam in 't net Want de Fransche wet Had hem naar geschreven Twee van de Borgers hem bekeud Een dragonder die daar was omtrent Die heeft hem g'arreteerd Zijn leven geriskeerd. Want hij hem deffeadeert. 0 Oplossing van 't vorig Raadsel. S is o neen, niet mogelijk, pj s het niet te klaar gevonden cc preekt, Mijnheeren, rechterlijk; ►0 el, de vrucht is ongeschonden, trj n de maat, hoe groot voor dezen? f aat die honderd meters wezen. ?*re is dan haar echte naam; tö oept nu. heeren al de saam W enen bravo voor mijnen naam. H. Bultynck. Al schijn ik voor dezen niet zot of niet wijs, Ik rade nog liever uit leute of voor prijs. o RAADSEL. Het heele maakt het eerste, 'k Spreek van een kleine heeste, Een diertje dat zeer nijvrig is. Men hoort het meestal ronken Waar geurge bloemen pronken, En 't zit daar aan den disch.

De Werkman | 1892 | | pagina 1