PARIJS N°1019, Twintigste Jaar. Raad en overtuiging. JHetmaanöUeïr, Mengel ingskes. Dïï WERKMAN 20 APRIL 1892 V« 'schijnende alle Vrijdagen. Prijs in Bureel of Winkels 5 centiemen. Voor g'heel Belgenland fr. 2,50 's jaare. oor Holland fr. 8,50. Voor al d'ander Landen van Europa, voor Amerika, A«ia, China, d'Indien en zoo wijd er meneahen wonen 4,50 franko tkuia. P DAENS-MAYART, Werf', Eiland Chipka, AALST. Boekhandel Eiland Chipka. £-;r_ Men schrijft erin voor de Reis naar Lour U-' des uit Antwerpen 23 Juni 2 Juli, allerge makkelijkste reis; stilstand voor eenige uren te Tours die schoone voorname Plaats. Prijzen; i° klas i6ofr. 2° io5; 3" 75. De volgende Boeken, zeer geschikt voor de Mei maand zijn te koop in onze Bureelen Groot Haudboek van den Roozenkrans, (zeer merkweerdig boe-k) groot en kostelijk van inhoud 2,00 Maria's almanak voor 1893 o,5o Wonderheden van Lourdes, door Bisschop de Ségur o.65 Wegwijzer voor Tijd en Eeuwigheid, het tweede deel dat handelt over den Wees gegroet 1.00 De Namenmijner Moeder en hare Feestdagen o.i5 De Maand Mei, toegewijd aan O. L. Vr. van Ge durigeu Bijstand o,i5 Het kind van Maria, volgens St Alphonsus o.i5 Zeer krachtdadige Novene tot O.L. Vr. van Ge- durigen Bijstand, met voorbeelden o,;5 Mater Dolorosa, de smarten der Allerheiligste Maagd, door St Alphonsus 0,15 De allerheiligste Roozenkrans o.t5 Gij allen, die de Meimaand viert, En die Maria's Beeld versiert, Het stellen zal op eenen troon En rond haar hoofd vlecht eene kroon, Ofwel die maakt een klein altaar Met bloemenpotjes nevens haar, En een knielbankje aan haar voet En zeggen zal het Wees Gegroet, Zoo dikwijls dat hij daar passeert En die daar niet aan en mankeert, Zij zal hem zekerlijk bijstaan. Als eens zijn laatste uur zal slaan. Gelijk wanneer gij zijt in nood, Want haar vermogen is zoo groot, Dat God met haar is in verband, Alles te schenken door haar hand; Zij deelt de gunsten breed en wijd Voor de gelukkige eeuwigheid. En voor die eer die men haar doet Vergeldt zij met het eeuwig goed.. En wie van u veracht het kind Die zijne Moeder zoo bemint. Dat het bij 't nad'ren van haar Feest Is op gebeurd, ja blij van geest. Wanneer het aan haar liefde denkt En haar een bloemenruiker schenkt; Mij dunkt, gij stemt met mij ook in En zegt dat is den rechten zin, Die dat voor zijne Moeder doet. Is zekerlijk wel opgevoedt... Nu is nei juist h; r het geval Zij is de Moeder van ons al; Hij die zich aan Maria kleeft Is zeker dat hij eeuwig leeft; Wil deze maand haar toegewijd, Gebruiken tot uw zaligheid.. HeMeLsChe Vorstin WIJ WILLen hier DageLIJks LoVen. Door J. F. Gesticht Selzaete. Stem Veni creator spiritus. 1. Nimmer kan ik mij bedwingen Als ik zie de aard' in 't groen, Als ik hoor de vogels zingen In het schoone meiseisoen... 2. Ziet de bloemen in de hoven, Hunne schoonheid en hun pracht, Gaat de schoonheid ver te boven Die de kunst heeft uitgedacht 3. 't Loover met zijn malsche twijgen, Die de velden gansch doorweeft, Die vermoeid zijn van te zwijgen Nu in volle vreugde leeft. 4. Ziet de hemden vol met bloemen, Langst de stille waterbeek, Hun getal kan men niet noemen, Schilderachtig is de streek.. 5. Als wij d'oogen laten vallen Op de bogen van Azuur. Op de bergen in de dallen, Schoon is 't order der natuur. 6. En de mensch die 't kan bevatten, Waarom God dit heeft gesticht, Slaat geen acht op al die schatten, Hij alleen vergeet zijn plicht. 7. Ja de bloemen zijn ons meesters En de velden zijn de school, aIs wij wandelen in de heesters, I Zoo g'raaken wij uit den dool. o. Met te zien en op te merken Hoe dat God zijn volk bemint, Zal uw liefde ook versterken En zoo wordt gij Godes kind. 9. Maar de schoonheid hier beneden Is voorwaar maar valscbe schijn Als wij 's Hemels park intreden, Daar zal het wat anders zijn. xo. Daar zal men zich kunnen baden In een zee van kostbaarheid, In de eindelooze schatten Voor de gansche eeuwigheid. Maria WaaraChtlge Witte LeLIe Van engeLsChezUiVerhelD. Mijn eerste is een dier Mijn tweede rijmt op schoen En 't heelein elk huis Zoo noodiglijk Tan doen- 't Vorig raadsel was Iloningbie. Wat wordt ellc geerne En wat is elk niet geerne Onderoffilier Een soldaat die dron ken in de kasern komt, wat heeft hij te Ter- wachten Soldaat Dat hij nuchter zal worden. De vorst (die een schietwedstrijd opent) Sapprisii, daar schiet ikle veel links, Een generaal volstrekt niet, Sire; maar de schijf is toevallig te veel rechts geplaatst. Had gij ieders pak bekeken, Wat al kruisjes daarin steken. Schuilende onder mooien schijn Gij zoudt vergenoegder zijn; Vriend gij droegt uw eigen pak Met veel minder ongemak. In éen waggon eerste klas zitten twee hee- „eu, ue eene zegt, kom ik zal maar eens een sigaar opsteken, neen 'tis u niet geoorloofd hier te rooken,» hernam de andere, de eerste zietnorsch net raampje uit. Eenige oogen- blikken later steekt de heer die zich tegen het rooken verzette zelf een sigaar op, <1 wat is dat, vroeg de andere. Ja ik ben inspecteur van de Spoorwegen. Een nieuw woord. Een persoon die het woord Grandioos had liooren uitspreken, zei- de eens op een verachtlijken toon, terwrjl hij een schilderij beschouwde Dat is min, dat is petitdioos. Oei, dat zal j gelezen wor den met ver schrikte oogen Te Parijs, weet ge wat er nu gebeurd is Om gevolg te geven aan hun bedreigingen hebben d'Anarchisten een i springbom gewoipen in het huis der Restau ratie Very, alwaar Ravachol aangehouden wierd; Ravachol, dit kopstuk van Anarchisterij, die gaat geoor deeld worden en als advokaat gekozen heeft zekeren Martinet, die ook gevangen zit voor Anarchismus, Ravachol wierd aange houden in de Restauratie Very en zondag is aldaar een misdadige ontploffing geweest; volgens a'eerste berichten zou de eigenaar Very met gebroken been liggen, zijn dochterken erg gekwetst, zijn, benevens twee damen en nog ander personen; Madame Very is niet gekwetst, maar om de dood te sterven van schrik. De Pompiers zijn de puinhoopen komen wegnemen en de Troepen houden 't Volk op afstand. Wat zullen wij zeggen Niente da fare. Er is geen zalt aan te strijken, als een Volk ongodsdienstig en zedeloos is ge worden. Niente da tare.. Verloren ge- kuisch* en geblonken, verloren schoon buizen gemaakt en sture wetten.. Alhan Stolz zegt het zoowel in het 4ste boekdeel van zijn onvergelijkelijke schoone Weg wijzer; bl. 454. Kent gij de Geschiedenis vraagt Al- ban Stolz.. Kent gij de geschiedenis Kent gij het menschelijk hert? En weet gij dat een Volk zonder Godsdienst een wild en helsch Volk is dat een Volk zonder gods dienst zijne overheid niet eert, maar ze haat als zijnen grootslen vijand en verdrukker 0, dat moet doen beven voor vrouw en kind en voor eigen bestaan! De Oversten, die geenen Godsdienst, hebben, ondermijnen hun eigen huis door het slecht voorbeeld. Al'uwe soldaten en gendarmen, al uwo rechters en wetboeken van strafrecht, al uwe c,:igevangenissen kunnen de uitbersting van het boos geslacht niet beletten. God alleen is daartoe in staat en hoe meer gij het Volk van God aftrekt of laat aftrekken, des te spoediger- ondermijnt gij, in uwe woe dende uitzinnigheid, den grond onder uwe voeten, n b'c De zaken zijn zeer erg; g'heel dat huis is ge- fk B.« Jj«5 £9braakt en verpuinhoopt. Ten half tién had d'ontploffing plaats; Dijnsdag moest Ravachol voor de Recht bank verschijnen, en er waren brieven gestuurd dat voor dien dag het Pluis-Very zou vernield zijn. Very ligt in 't Gasthuis en men heeft hem reeds dood gezegd, zoo slecht is hij; komt hij erdoor, zijn been zal moeten afgezet worden; zijn vrouw en trekt op geen mensch meer; door d'ontploffing was haar wezen zoo zwart geworden als een boschkool; zij is doof geslsgen; haar oo gen staan wild in haren kop; zij antwoordt niet, als men haar aanspreekt; hun dochterken is ook gekwetst, doch de gar con Lherault, tegen wie de Anarchisten bijzonder kwaad zijn, heeft niets. Men kan denken wat er zondag nacht en maandag te Parijs is schrik afgezien.. Aanhoudend stonden er 4 5ooo men- schen te zien naar de vernielde Restauratie.. Waar zijn wij toch gekomen, door dien goddeloozen haspel!.. Veel rijke menschen mogen op hun borst kloppen en den Mea-culpa roepen. 1 inflïlPIHÏP lVlfllWS Frankrijk, Duitschland LiUUpcIHlc illcUna. en Spanje is alle openbare betooging op Eersten Mei verboden.... Er zijn al hobbels en knobbels genoeg in de wereld. - M. Aloïs Walgraef heeft aan Davidsfonds een aangenaam en nuttig Boek geleverd Gebroe ders Zedeschetsen uit onze dagen... Er zit zwier, kracht en deugdelijk goed in dit boek. Zondag in Taalgilde-Aalst las M. Van Schuylenberg over Schilder Meganckvan Aalst; een puik stukje, dat ophef en indruk maakte. Keizer Willem heeft zijn matant verloren. Zoo komt elk eens aan de leste Statie van den Kruisweg en gaat de wereldsche markt af doch sterven is geen verloren werk. r43 Anarchisten zijn in Frankrijk al aan gehouden. - Handelsblad schrijft over M. De Beucker Het Vlaamsche Volk is dankbaar genoeg, om zijnen onvermoeiden en kloeken voorstander nooit te vergeten. In de Keizerlijke Familie van Rusland zijn twee kinders ziek. Grootvorstin Olga lijd aan den ruggegraat en Grootvorst Jooris heeft een erge long ziekte. Z. M. Leopold van België gaat in Oogst naar Aarlen over 26 jaren is hij er nog geweest. T'Aalst heeft onze Souve- rein geweest in Juli r856 als Dirk Martens op de Groote Markt geplaatst wierd. Te Weerde gaat er groote wipschieting zijn, ter eere van den Eeuweling Govaerts. Nu ligt t'Antwerpen een schip, dat nog in een reis 2200 personen naar de Nieuwe Wereld heeft overgebracht. In zijne jeugd was Paus Leo bij ziende, en thans, zijn 83ste jaar ingetreden, leest hij zonder bril. Maandag St-Marcus geweest, groote Feestviering te Venetia. Wie aldaar met onzen verloren Vlaamschen kerkboek naar de Mis zal gaan, om dat te weten zouden wij nog eens willen naar ook Vichte gaan. En dat is veel gezegd. Mej. te G. dit boek is in 't Fransch niet. Mr te L, de Prijskamp in Mei, doch gelief te laten weten welke Boeken?Is 't nu den 22 Mei 't Vaandelfeest te Nukerke Wij vernemen met genoegen dat M. Victor Petiet onzer stad, zoen van den achtbaren kerkbediende Jubilaris onze vriend M. Jaak Petiet, te Brussel Officier van Policie is benoemd. Een eer voor Aalst.. De Koning der Visschers woont op d'Hooge- vesten t'Aalst. De Duitsche Minister Caprivi gaat voor zijn gezondheid naar Bohemen. In Frankrijk zijn brieven gezon den naar al de Gezwoornen die in de zaak Ravachol moeten zete len.. Hetzelfde wierd in Rusland gedaan door de Nihilisten, in de zaak van Ve^a, waarop een vrijspraak volgde. Italië zakt dieper en dieper in 't krot Er is zelfs spraak van de Eilanden in Afrika te laten varen; het uitrusten en zenden van Soldaatjes vraagt veel geld en Italië heeft in zijn kas veel schuldbrieven liggen. De oogmeester Goolam Kader is aangehouden te Schaarbeek. Het schijnt dat zijn boeksken niet zuiver staat be driegerij, geldaftrasserij met konkelafoes. In Werkmanskring- Aalst was maandag avond een vrolijk en lustig avondmaal, voor de Lotelingen dezes jaars, met de Leden van 't Komiteit, om te vieren het deftig overbrengen van denLotelingsdag. Eere en dank aan wie zich de zaak aantrekt Den Burgemeester van Oosten de, 't en is maar een droeve zende. Is 't waar dat Burgemees ters Lippens van Gent erg ziek is en expres voor zijn gezondheid naar Zwitserland is vertrokken Mén zegt dat Crispi in Italië zijnen lepel als Minister gaat neêrleggen.. Crispi, Vrijdenker ge worden en Vrijlever, dat de Volkeren die hem kennen, schande roepen. Klein is het en kort wat met den tijd voorbijgaat. God is mach tig genoeg om vergelding te geven boven alle perk of mate. (Nav. Ch.) DE BOEKJES aan 't hoofd van dees gazet staande, zijn al lerbest geschikt om onder 't Volk verspreid te worden; een klein boekje aan een Huis gezin geschonken, kan dikwijls zulk groot goed doen. Voor de verspreiding zijn de 5 hoogergen. boekjes aan 12,00 de 100, 6,5o de 5o en 3,25 de 25. Brussel. Sedert r3 april is aldaar verdwenen Vik torke Van Cauwenberg, studentje, 7 jaar en half oud, geboren te Ninove, blond van hair blauw van oogen. grijze broek, dito vest, zwarte overjas, halflaarzen met nestels, blootshoofd. Uit Gent zijn 3 a 4 personen spoorloos verdwenen. Ronsse. Indien er geen verandering komt, maandag 2 Mei verschijnen de twee beschuldigden voor 't Hof van Assisen; Getuigenissen en Debatten zullen nauwkeurig in De Werk man meegedeeld worden. CHARLEROI. Onder de vensters der Nationale Bank zijn twee bommen gevonden van gevaar lijke ontploffingskracht, met dinamiet... De schrik is groot in de Stad... Geen vrede voor een goddelooze Samenleving. Te Luik spreekt men ook van bommen dinamiet... TeLuik... MEN GELIEVE het te onderzoeken Al die Anarchisten, Oproermakers en Vernielders zijn gasten die sedert veel jaren niet meer denken aan Biechten of aan Paschen-houden... De RIJKE MENSCHEN die door hun voorbeelden, door scholen en schriften de werkmenschen van hun Religie af trekken, verdienen van nevens Ravachol op 't banksken te gaan zitten... Ze zijn zij d'eerste en de grootste plichtigen. Holland Het droogmaken derZuiderzee komt weêr op het tapijt en de Hollanders hebben een hardnekkig geduld genoeg, om het plan van den ingenieur Lely, vandaag minister van openbare werken, uit te voeren. In 32 jaar zou bet heele werk voltooid zijn; men zou 216,000 hektaren bebouwba ren grond aanwinnen en 100,000 hektaren voor het maken van gemeenschappen; de oppervlakte zou Holland met eène provincie vermeerderen. De onderneming moet 200 raïllioen gulden kosten. Volgens de sondeeringen is de bodem der Zuiderzee voortreffelijke bouwgrond; hij was over eenige eeuwen land, door de zee inge nomen. o De volkomene vrede zal komen op eenen dag die den Heer bekend is.

De Werkman | 1892 | | pagina 1