Rampen Misdaden Ongelukken Hoe akelig wreed Zonderlinge dood Lezingen voor de maand Mei. AALST. Maandag, oei, dat was een geloop in de stad een boerenkarre met huive, daarop een jonge vrouw, door 2 gendarms in de stad gebracht... 't Is bijna gelijk hetgene wij lezen in Jan Clerker, als die dieven bende te Teralphcne was... Wat was dat? 't Volgende, menschen zekere Maria Joanna Van Weyenberg, oud iSjaren, geboren te St-Jans-Molenbeek, zonder vaste woonplaats, beschuldigd van diefstallen te Dendermonde en Antwerpen, vruchteloos opgezocht te Aalst, Moorsel, Baardegem, Meldert, was eindelijk maandag aangehou den te Hekelgem door den bevelhebber der Gendarme rie van Aalst Bauwcns Edm. en Verbrugghen Basilius, gendarm, was eindelijk aangehouden en is ter beschik king der Justicie gebracht ANTWERPEN Gestolen in de Lange Gasthuis straat bij Mej. Pauline een stuk zijden stof van 320 fr. Dito, op Meire in 't koffijhuis l'Empereur 260 fr. in geld. - Dito in 't Nijverheidspaleis een partij ijzer, doch daar wierd de dief gesnapt gestolen in de Lo- velingsstraat bij winkelier Coenraat 15 pakken choco lade. 't Zijn goede handgiften, als men dit 's morgends ontwaart'; in de Lceuv-straat bij bazin Dictus, een partij juweelen, zakuurwerken enz. in de Brussel- sche straat bij d'heeren Gevers, geb., lood, zink en ko per. In de Mercatorstraat bij M. Troost, eieren, wijn, mansbottinnen en een zwarte] stoffen broek. Bij M. De Bruyn koopman, Prinsenstraat 7 is een brandbrief gelegd dat hij zou moeten 2500 fr. afdokken. Bij M. Dierickx zijn gestolen 45 fr N° 18 der Godefridus- kaai zijn gestolen op een kamer waar 3 mannen sliepen, gestolen al de kleêrenzekere Pol André Van Echel poel zat met 't gestolen goed aan. is een herberg der Dok straat 't is een oud-veroordeelde. ANTWERPEN. - Een dief is gepakt, in de M iréus- straat, als hij bij M. Van Dyclc ging stelen. Hij heeft nog 3 ander groote dieften bekend en op zijn logist vend men veel gestolen goed. -- Zaterdag voornoen is op St-Jans- plaats doodgereden door eenen platten wagen met plan ken geladen, doodgereden net kindje van den loods Jan D'Hondt; een jaar en half was 'tkind. GENT. Een schip met baksteen liggende in het Sas der Visscherij is zaterdag achternoen bijna gezonken. - Ten gevolge van huiszoekingen bij zekeren Leemans op de Schoolkaai, is er spraak van een Dievenbende die zou ontdekt worden. Op Meulestede't sjarig kir.d van M. Mortier herbergier, speelde maandag avond op straat en wilde den weg overleopen, op 't oogenblik dat beenhou wer Van Waes, vanSlootendries den. weg kwam opgere den; 't kind liep onder de kar, werd omgerukt en dood gereden. Elk had droefheid in dit jammerlijk ongeluk. ST-AMANDSBERG. Aldaar is gestolen een zwart boerenpeerd, ten nadeele van Karei VanBelle, landb. en herbergier Oostakker, 't Peerd heeft 2 grijsachtige vlek ken boven de wenkbrauwen. BRUSSEL. Te Luik is een mensch door eenen Velocipedist doodgereden, ja DOOD, en te Brussel, zon dag morgend, op de Noorderlaan, de baas van 't groot Hotel Continentel komt daar gegaan, dubbende op zijn werk, wat hij gaat t' eten geven aan zijn convieven, als eensklaps een ijzeren peerd op hem rijdt en hem zware blessuren toebrengt.. Ze zullen nog moeien middelen schaffen tegen die ijzeren peerden.. Zelfde zondag 's na- noens, nabij de Brug van Laken, is Fransken Bogaerts oud 6 j. ook overreden door een ijzeren peerd.. Dat zijn geen lachespelen; d'openbare veiligheid! Dat ze met hun ijzeren peerdea naar Vichte rijden of naar den dreef van Leeuwergem SCHERPENHEUVEL. In den nacht van vrijdag tot zaterdag is er ingebroken bij de weduwe Vissenaken en gestolen 80 fr. sayet en 2 doozen beschuit. LEMBEKE (bij Hal). In den nacht van zaterdag tot Beloken Paschen is er ingebroken bij M. Hamel, koster, ingebroken en gestolen voor ongeveer xooo fr. ellegoedcren. De dieven zijn ontdekt en zitten vast t' Halle. 't Is zokeren Traweel met 2 ander nictdeugen. TURNHOUT. Vreüselijk ongeluk. Een schrikkelijk ongeluk is alhier voorgevallen. De ge naamde V..., kwam 'savonds terug van zijn werk en werd, op den hoek der Gasthuis- en St-Antoniusslraten, door den aankomenden stoomtram verrast. Toen men hem van onder de rijtuigen haalde, had hij reeds opge houden te leven. Het hoofd was gansch verbrijzeld. Het lijk var. den ongelukkige, die nog maar 14 jaar oud is, werd naar het gasthuis overgevoerd. HERENTHALS. Diefstal. In den nacht van vrijdag tot zaterdag zijn er stoutmoedige dieven gedron gen in de normaalschool, langs de Blindestraat, waar zij eene ruit hebben uitgenomen. Met de grootste zorgvul digheid hebben zij al de kasten, kisten, kommoden en laden doorzocht en doorsnuffeld en zijn dan, langs een raamken m het groote gebou w gekomen. Heel het ge bouw hebben zij doorzocht, doch moeten door gerucht of anderszins »p de vlucht zijn gedreven geweest, daar zij slechts een pak zwarte kousen en eenige nietige voor werpen hebben medegenomen. Eer. onderzoek is ingesteld. ITEGEM. Dieven. Bij den genaamden Pieter Van Draen, op het gehucht Isschot, heeft men geheel het kiekenhok leeggeplunderd. Om dit wanbedrijf ten uitvoer te breDgen had men een gat door den binnen muur gebroken. Daarna is men op het dak geklommen en heeft men een dertigtal duiven, waaronder van de beste speclduiven, geroofd. De dieven moeten met alles goed bekend geweest zijn, doch men heeft ze nog niet kunnen aanhouden. LA LOUVIERE Ei, 'tis onplezierig Zondag, in dat Waalsch stedeken, de jonge August Debuissonstreelt zijnen hond. als eensklaps het dier opspringt en zijn Meester bijt in 't wezen. Die hond was razig geworden BERGEN. Een genaamde Jules Restiaux schilder, zat tondag schrijlings op het dak van een huis der Groote straat. Op zeker oogenblik verloor de ongeluk kige het evenwicht en plofte neder op den grond. Restiaux werd als levenloos opgenomen met talrijke wonden en kneuzingen aan het hospitaal overgebracht. De arme werkman werd naar het hospitaal overge bracht. Hij klaagt over inwendige pijnen. CHARLEROI. Een ïjselijk ongeluk is zondag m orgend op de tramlijn van Charleroi naar Mont-sur- Marchienne gebeurd. Een driejarig kind speelde langsheen de lijn. Al met eens kwam de trein. Het kind werd verongelukt. MARCKE. Geene moord, schrijft men; sedert de dood zijr.er vrouw was Dcmets ongelukkiglijk aan den drank geraakt, waaraan zijn schielijke dood toe te wij ten is. OEDELEM. Zondag laatst, tusschen 9 en 10 ure 's avonds, heeft eene moordpoging plaats gehad bij Edouard Claeys, landbouwer, te Dalegem. Over eene maand omtrent is bij denzelfden persoon op eenen zondag nacht een diefstal gepleegd van vier hespen en een nieuwen revolver. Acht dagen nadien is de hond van de hofplaats, waarschijnlijk wel met denzclfden re volver doodgeschoten. Nu zondag laatst zijn drie revol verschoten gelost in de slaapkamers van genoemden land bouwer, naar 't schijnt wederom met het vroeger ont stolen wapen. Is er hier moedwilligheid of wraak in 't spel Men weet het niet. Een der kogels zit vast in het kruishout van het ven ster der slaapkamer en een tweede is gevonden in eene der hoofdkussens, waarop de vrouw Claeys ie slapen Fnnkriik Te Parijs is een jongman aan- J gehouden, die drie groote steenen had geworpen door de ruiten van Café Riche op den Boulevard des Italiens. Hij verklaarde een verdediger vau Ravachol te zijn. Natuurlijk bracht het vallen der glasscherven gr ote opschudding te Weeg onder de hee- ren en dames die zaten te ontbijten. Van kwetsuren wordt niets gemeld. TWEE VROUWEN VERMOORD. Men meldt uit Nantes Er is eene dubbele misdaad gepleegd te Sautron, op twaalf kilometers afstand van Nantes. In een huis. gele gen in het midden des dorps, woonde de weduwe Martin, oud 60 jaren, met hare meid, Celeste Gicquiaud, 43 ja- reu oud. 's Morgends wilde de dochter van eenen gebuur, een meisje van 4 1/2 jaar en Louise Ler.ct genaamd, volgens gewoonte goeden dag gaan zeggen aan de dame, doch kwam terug, verschrikt door de jammerkreten die zij had gehoord. Haar vader en moeder kwamen toege- loopen en bemerkten eene ijzeren staaf waaraan bloe dend vleesch kleefde. Deadjunkt, M. Jarneaux, kwam ter plaatse en besta- statigde den moord. Mmc Martin lag dood in haar bed. In een ander bed snakte Celeste Gicquiaud haar hoofd lag open en liet haren schedel zien, het rechteroog hing uit de holte zij stierf te midden der vreeselijke pijnen. Diefstal is de drijfveer der misdaad. Eene som van 1700 frank in goud en bankbriefjes is verdwenen. Te Perreus, Frankrijk, een Handelaar van Parijs, Mr Bi- ard was met Vrouw ea 2 Kindjes van 2 en van 5 j. naar zijnen Buiten gegaan, ia, met de Paaschdagen, en dan alleen terug gekeerd naar Parijs voor zijn affairens; de Vrouw zou nog een dag of twee blijven; maar z'en komt niet; M. Biard wordt ongerust; liij zendt zijnen zwager om te zien wat er mocht schillen; op dit Landhuis komende, wai ziet men M""5 Biard dood, de twee Kinderkes ook dood Geen misdaad. Men veronderstelt dat de Dame schielijk zal gestorven zijn en de twee Kinderkes van honger en schrik gestorven.. FnO'pliHlH Ei, de sterrekundigc Hartuip, naar LillgUldlHi. boven lonkende op het sterrekijkers- huis te Bidston, is paar beneden gevallen en >vas mol. flhliUphl'llul Te Berlijn, in een groote stof- MJ lil lodllctsltl fenvcrwenj brak onlangs, een dief in; op 't geblaf vau den hond zocht hij schuilplaats in een groote kuip; hij voelde zich nat worden maar peisde liever nat dan gerat.. De eigenaar komt zien.. Niets onpas.. Als de Eigenaar weg i», de dief komt uit zijn kuip ca loopt naar huis., 's Anderdaags stond hij op met een gezicht zoo groen als gras. En 01 mogelijk af te ^asschen. Zoo was de dief ontdek». Bij Stutsgart te Brackenheim zün 10 huizen en schuren afgebrand. Te Frankfort is een der kassiers van Rotschild scham- pavi gespeeld met 2 milliocn franks. i 1*1 k *1 Algiers 's een Casern ingestort. Geluk- kiglijk is er maar éen soldaatje veronge lukt. Te Sint Pol aan-Zee, bij Duinkerke, zekeren Dehaese is maandag avond met eenige vrienden in d'herberg; na geklapt en gedronken te hebben, gaat bij naar huis zeggende dat hij straf vermoeid was; eenige stappen gegaan hebbende, hij valt, wordt naar huis gedragen, is zoo ziek als een peerd, braakt, ziet veel pijn af; na twee dagen 't en betert niet; hij doet den Dokteur komen; de medikamenten ver zachten zijn lijden; maar vrijdag noen, de toestand verer gert en hij sterft. Doch vooraleer te sterven, zegde hij aan zijn vrouw Vrouw, nu begin ik het te peizen; ik zal vergif tigd zijn In d'herberg een onzer kameraden heeft voor de klucht d'assche van zijn pijp in mijn glas gedaan en ik heb dat uitgedronken 't Parket onderzoekt wat ervan is. wen. Ander* is er hier van de week weinig nieuws, als dat het hier met het hooger onderwijs juist gesteld is ge lijk te Aalst onze écoles-moyennes zijn echte broeinesten van vergeuzing en rassenhaat, van goddeloosheid en den treurigen nasleep van de karwei der ondeugd. Daar zou toch eens iemand uit den Hoogen, hand moeten aanste ken Wij hebben daar uit Seveneecken iets gehoord dat op recht wreed is. Verschillige kleine kinderen waren onder een bezig aan 't koordeken dansen. Een vijftienjarige jongen trachtte de koord te ontrukken aan een meisje van dezelfde jaren deze laatste hield de koord goed vast dan beproefde de bengel de koord af te snijden met zijn zakmes, maar ongelukkiglijk sneed hij bijna letter lijk de hand van zijne speelgenootc af Gij kunt denken wat een lamentatie dat was bij de Ouders. aIiPPPII Eene nieuwe vakvereeniging is weer- al gesticht, deze der Metsers. De anti-socialistische Volksbond zal straks zijn duizendste (1000) lid gaan tellen. Dat kan nog deugen, eh of de socialisten pruimen, ge kunt dat denken de roode preien zijn om vuur te spu- Wij lezen in Alban Stolz, 2e deel bl, 252 en volgende Laat mij toe eene wondere en onloochenbare gebeur tenis aan te halen, in onze tijden voorgevallen aan eenen man die nog in leven is (1). In Straatsburg woonde een zeer rijke Jood, met name Ratisbonre. Zijn Ouders had den hem laten onderwijzen en oefenen in alle wetenschap pen en schoon® kunsten, die door de wereld hooggeschat worden. Zijn oom, rijk en kinderloos, ook een Jood gaf hem peerden, rijtuigen, enz. tot geschenk, en zou hem na zijnen dood zijnen uitgebreiden handel overlaten. De jongeling was terzelfder tijd verloofd aan eene schatrijke juffrouw. Als men wat menschenkennis bezit, weet men van zelf dat zulk een jonker, die geld en vermaken in overvloed geniet, meestal niet veel Godsdienst kan hebben, al was hij ook nog gedoopt. Ratisbonne dan geloofde niet aan het Jodendom en haatte den christelijken Godsdienst uit gansch zijn hert. Daar zijne bruid nog maar 16 jaren oud was, moest nog eenigen tijd verschoven worden, en ondertusschen zou onze Jood eene groote reis doen, om de wereld te zien. Door eene bijzondere schikking van God kwam hij ook te Rome. Hier werd zijn haat tegen het Christendom door zekere omstandigheid nog heviger, en hij kon onzen heiligen Godsdienst niet genoeg bespotten en belasteren. Zekeren dag kwam hij in gezelschap van den heer de Buissières, een' deugdzamen Christen. Daar Ratisbonne wederom met Geloof en Godsdienst begon te spotten, kreeg die heer het zonderling gedacht den hardnekkigen Jood aan te zetten eene medalie van Onze Lieve Vrouw aan te doen en het gebed van den heiligen Bernardus alle dagen, 's morgens en 's avonds, te lezen. Ratisbonne zou aldus zelf ondervinden, of de katholijke Godsdienst echt is of niet. Na eenige spotternijen en wat dralen liet de Jood zich i eindelijk gezeggen, en hij aanveerddede medalie en het gebed, om, zooals hij zegde, zich eens goed te verlusti gen met de bijgeloovighcid der katholijken. Ofschoon hij den Godsdienst bleef haten en beschimpen, kwamen hem toch dikwijls de woorden van het gebed tot Maria on willekeurig in den mond. Te Rome leefde toen ook de fransche minister Ferro- nays, een zeer godvruchtig en deugdzaam Christen. Zijn boezemvriend de Buissières had hem van onzen Jood ge sproken, en hem verzocht te bidden voor zijne bekeering. De minister beloofde het cn voegde er met betrouwen bij: Wees gerust, deze jongeling zal zich bekeeren, ik zeg het u op voorhand. 's Anderendaags vroeg hoorde Fero- nays de heilige Mis en nog denzelfden dag tegen dea avond stierf hij plotseling. Als de Buissières, twee da- dagen later, zich naar de Andreaskerk begaf, om de lijk- plechtigheden van zijnen vriend :e bespreken, ontmoette hij Ratisbonne en stelde hem vo r, gezamenlijk eene wandeling te doen. Hij moest eerst in de sacristij zijne boodschap gaan regelen, en bin; en een paar minuten zou hij terug zijn. Zij traden dan te zamen binnen, en terwijl de Buissières in de sacristij was, bleef onze jonker in de kerk, eenen oogslag werpende op hare merkweerdighe- den. Ais de Buissières terugkwam vond hij zijnen gezel aan den ingang eener kleine kapel en het aangezicht in beide handen verborgen. Hij klopte hem op den schouder, doch bekwam geen antwoord. Hij hief dan met geweld zijn hoofd omhoog en zag. nu hoe de jongeling hevig weende en zonder ophouden de medalie van O. L. V. kuste. Ach, sprakRatisbo -ue, wat heeft deze man veel voor mij gebeden. Hij bedoelde den overleden Ferro- n ays,dien hij nogtans nooit gekend had en van wiens ge beden hij ook niets wist. Als zijne aandoening een weinig gestild was, vertelde hij hoe hem in eens eene plotselinge vrees was overvallen de kerk was als uit zijne oogen verdwenen en uit de kapel bestraalde hem een schitte rend licht, waarin de heilige Maagd hem verscheen, vol liefde en majesteit. Hij was dan op zijne knieën gevallen en gevoelde plotseling in zich ontstaan een rechtzinnig geloof aan den Katholijken Godsdienst met de begeerte van gedoopt te woiuen. Later zegde de bekeerde dik wijls In eenen oogwenk viel mij een band van de co- gen, alle duisternis verdween, gelijk de sneeuw voor de stralen der zon en van al de vooroordeelen die ik van kindsbeen af tegen den Katholijken Godsdienst had op gevat, bleef er niets meer over. Bij de verschijning er kende ik in eens de waarheid van het Katholijk Geloof aihoewel ik nooit te voren een katholijk boek in handen genomen had, en het Christendom steeds hoogstvijandig was geweest. Om het kort te maken Ratisbonne liet zich doopen, hij zegde vaarwel aan zijne lachende toekomst, werd priester, leidde een heilig leven, en wendt nu alle moeite aan om zijne verdwaalde broeders, de Joden, tot den Godsdienst vari Jezus-Christus te brengen (2). (1) In iS58 toen de schrijver dit boek schreef. (2) Alfons Ratisbonne stierf eenen roemvollen dood den 6 Mei 1884, te Jerusalem, ua eenen langdurigei; en zegenrijken arbeid.

De Werkman | 1892 | | pagina 2