namrne. Die 't slecht najaagt, zal zijn verma ken niet genieten zonder pijn en zon der schande. Ziet eens Van Damme uit Dendermonde gevlucht, den doodschrik t p 't lijf, langsheên de wallen en de dijken; zich komen gevangen geven; te Gent in 't gevang, met dieven en moordenaars; dander week tweemaal in 't ijzeren koetsken naar 't Gerechtshof gevoerd: door gendarms opgeleid; een der Rech ters ziek zijnde, geen vonnis, uitstel tot deze week; in de plaats van M. Soudan, ziekelijk, zal zetelen M. De Smet-De Naeyer.... Voor 'ne Man gelijk Van Damme, van zijn jaren, van zijnen stand, altijd meester geweest, in een rijk huis, mogeneten wat hij geerne had, mogen uitgaan als hij wilde, nu in 't gevang, op gesloten, moeten gehoorzamen gelijk een Trappist, droef eten krijgen, daar altijd zitten met den knagenden - orminzijn hert, dat achterdenken!., 't Moet wreed zijn Kon men in d'herten lezen der goddelooze menschen 1.. Voltaire, dit verstandig man, die zoo geestig was, die met God en de wereld gespot had, ziek wordende, wilde biechten als de eenvoudigste Landsman, doch zijn vrienden, ongeloovig als hij, beletteden volstrekt den Pries ter tot den stervende te naderen... Al zijn er die blind, domen gewetenloos geworden zijn door een rampzalig leven, dan zullen toch hunne oogen met geweld opengerukt worden, in het uur der dood en door al wat er opvolgt. Krijgsraad van Lucifer. Kerkelijk Nieuws. Bericht van Gewicht. 1 Pater Capucien CIRILLUS, Missionnaris in Afrika, in de wereld Mr Karei Colson, geboren te Aalst in /84a, zoon van Meester Colson uit de Kattestraat, d.:.- Meester Jubilaris geweest is van de Zondagschool. Pater Cyrillus had van 1869 tot 1884 gepreekt en gewerkt in België, was dan vertrokken naar Tunisië en naar de Missiën van Cephalonia, (Ionische Eilanden); daar ziek gevallen zijnde is hij naar Roomen ge komen en daar g dvruebtig overleden den 3o Maart 11. In eerbied en zegen blijve de gedachtenis van den moedigen Aalstenaar. vermaard door de schoon Concerts, zoo wel llt_I »Llil, geschikt en zoo meesterlijk uitgevoerd: Zondag 22 Mei ten 4 ure in 't Kloos'er Groot Concert door het Fran ciscus Genootschap en de Koninklijke Harmonie; men vertoont o. a. het groot Historisch Drama in drij bedrijven Robrecht Van Eine of Misdaad en Liefde, een nieuw stuk. reeds vertoond tot Antwerpen, Temsche en Oudenaarde met grootenbijval. Men houde in d'aandacht: Herdersem en 22 Mei ten 4 ure. T llil* Zondag istcn Mei, Vergadering voor al de Leden der 111 K Anti Socialistische Werkmans Vereeniging, de St Paulus Gilde om 11 uren voormiddag in haar Lokaal op den Beurenberg en 's avonds om 7 uren Voordracht door den E. H. Ch. Lucas, Secretaris van Z. D. H. den Bisschop van Luik, gevolgd door een luisterlijn Avondfeest, aangeboden aan de Leden dezer Vereeniging en hunne Familie; ieder Lid zal gehouden zijn zich-te voorzien van zijn boekje, dat zal dienen tot toegangsbewijs. Wij durven verhopen dat alle de Leden Zondag isten Mei op hun nen post zullen zijn vergezeld van hunne Familie. De Voorzitter, De Secretaris, J BOON. C. BOSSANT M Niet zonder rede staat er geschreven: Moerbeke-Koewaclit. lê\™s1o»ibrD?Meei.! ter, gebortig van Aaltre, die groot e Gemeente onder wege Gent naar Brugge, hier reeds 45 jaar wonende en niets dan Vrienden tellende, maandag met zijnen zoon, gehuwd en ook Vader, bezig met boomen uit te kappen, is door eene verkeerde beweging der bijl, zijne hand letterlijk afgekapt; Zoon en Vader waren beide onkennelijk, de Vader van het bloed en cie Zoon zoo wit als de dood. Toekomende week zal ik laten weten hoe het met den Vader is.De Millioenen-erfenis: Hoe men daarover spreekt op Koewacht: Zooals men weet, bedraagt de nalatenschap de groote som van zestien millioen dollars of ruim 80 millioen fr.; hoe zal deze som naar Koewacht gebracht worden, als de erfgenamen die som in vijffrankstukken wilden trekken? een stuk van S ff. weegt 25 grammen; 40 stukken, 200 fr. een kilo; 1000 fr. 5 kilos; 1 miilioe:. 5ooo kilos en 80 millioen fr. wegen dus 400,000 kilos. Er zouden 40 waggons noodig zijn om dit geld naar Stekenc te brengen, en 25o peerden, ieder 1600 kilos voerende om dit van Stekene naar de Koewacht te brengen; het behoeft niet gezegd te worden dat iedere voerman een goed handvol stukken van vijffrank zou ontvangen; en ook zullen de Erfgenamen de Armen onderweg niet vergeten.. Indien het zoo komt, dan gaat Stekene ook nog eenen schoonen dag beleven. E. B. D'H. TT7ÏV 'V,' De Maand MeiBloemen, licht, Bede vaarten, Gebeden.. Zondag gaan Aalster- sche Werklieden, onze goede Vrienden in j Bedevaart naar Grooten Beygaarden, met OfferandeD'Edelmoedigheid is bij 't Werkvolk en zal er blijven In Mei is ook de wijdvermaarde Bedevaart vanKer- selaar, bij Oudenaaide, waar Bisschop Lambrecht, van eeuwige en heilige gedachtenis, zoo geerne ging; aan den voet van dien berg was hij immers geboren en door zijn Ouders was hij daar, nog heel klein, heên gedragen en aan de Moeder Gods opgeofferd. Kerselare, die naar Vichte rijdt, moet Kerselare voo; bij, langs den linken kant, rechts ligt Bevere, DONCK, tramstatie; het wijdvermaarde Donck, eene der oudste en meest bezochte Bedevaartplaatsen van Vlaanderen; de toe loop neemt er meer en meer toe, vooral in de Maand Mei, veel Parochiën, Congregatiën en Scholen; daarom is 't verzoek van VOOROP de Bedevaarten te melden, voor meerdere orde en kerkdijken luister en voor prijsvermindering op den Tram. 's Zondags, Vroegmis ten 7 ure; Hoogmis ten 9 ure; Vespers ten 2 ure, met Sermoen door de Paters Recolletten en ander Predi kanten, Donck, tramstatie. Zondag t'Aalst Mijlbeke, Offeran de aan de Grot, door de achtbare Gebuurte. "WEST-VLA ANDEREN Te Moerbeke, eer. boomsnoeier, zijn rr.es laten hangen boven hem op eencn tak 't mes vallen op zijnen arm diepe wonde. Tc Sinte Kruis, zondag avond twist geweest op den achterleist, een gevecht in den donkeren Te Vlamertinge Alois Cornille, van Kemmel, aan de herberg den ijzeren-weg staan; zijn peerd v,illendoen keeren, en 'ne slag in den hals krijgen, dat de dood erop volgde. ST-NIKOLAAS. Een hevige brand is zondag avond te St-Gillis op den Groenen dijk ontstaan, bij August Vogels en Cornelis De Munck, landbouwers. De twee pachthoeven paalden aan elkander. De schuren, stallingen,land bou v/gerief, paarden, verscheidene hoornbeesten, alles is in den brand omgekomen nochtans heeft men den os van C. De Munck, en het huis van A. Vogels, en dit dank aan de brandbedienden, kunnen redden. Het was maar rond 8 ure dat men den brand bemerkte. De oorzaak is onbekend. Alles is verzekerd. E1,,.,,,!. „''l. t FrankrijkWat futer geworden van Frankrijkl? Voortaan i» F raUKUlk! w°°rd cr aan den Dinamieti... Ken grooto mat.a Volk, ver- «I «tandig, fel. maar ronder Gaioof in God en Eeuwigheid!.,, 't Is om in litbargio te vallen,.. Dat men overal met veel tever de Meimaand intredol MAKKERS, gaan wij ons groote schoon dagen beleven 1 Vuur en bloed Dood en vernieling Al vloekende en tierende in ons Helle.. Hi, ons hoofd is verpletterd, ja.. Ons Macht zal maar eenigen tijd duren.. Zij heeft ons hoofd verp'ett rd. Maar in hare maand hebben wij te Parijs in 1871 onze Comn une gevierd... Ge weet nog dat wij in veel kerkende Meimaand zijn gaan stoo- ren.. En nu beginnen wij voor goed onzen Eersten Mei te vie ren.. Vuur en bloed 1 Haat en wraak Dat de mens -hm leven gelijk de Tiegers en vechten gelijk de Beeren, dat is o. ze glorie. MAKKERS, de scholen aan ons, als 't mogelijk is Dat de Christene Kinderen van jongsaf onder ons bedwang liggen; maar hebben wij al de scholen niet, ni d'Eerste Communie;., hi, hi, hebt gij onzen Vooruit hooren roepen L:e Kinderen, caar opgeleid door onze doodsvijanden de Priesters, later zijn u"e Kinderen toch aan ons, door on Fabrieken, (de Bazen cn Heeren weten het dikwijls niet hoe wij op qc Fabrieken en Werkhuizen onzen oogst opdoen), door ons Orgelbais; go moet zorgen, mak kers, dat er daar veel geld aan te winnen is, 't gild verblindt en verstompt; ziet ge de jonkheid, de dochters van i5, 16 jaar naar ons Orgelbals komen geloopen 1 wij maken ons feesten zoo glan zend mogelijk; eens in d'Orgelbals, die jonkheden zijn aan ons wij doen ermee wat wij willen; wij sleuren ze langs ons Hoofd zonden in hun huishouden... En de kinderen van zulke huishou dens, zullen dat geen pee; len zijn aan ons helsche kroon 1 MAKKERS, ge moet onder de Katholieken twist brengen en lamheid, dat ze daar zitten gelijk olmtronken, blind, of lamen- teeren gelijk oude wijven, zonder iets te doen. Makkers, Vooruit met-onzen Hellewagen Maar vlakaf alles bespot wat Geloof is; de Volkeren van hunnen Paschen afgetrokken! Hi, hi, hi, t'Ant- werpen, is dat niet schoon op i5o jonkheden van de civiel Wee- zenhuizen, 100 die geenen Paschen houden 100 Te Brussel, te Gent, zelfs t'Aalst, onder een Katholiek Bestuur, onder den neus van die twee Parochiekerken, van die Kloosters, van al dat rijk katholiek Volk t'Aalst, dees jaar hebben wij sterke aanwinst met den Paschen... 't Is ons Volk uit d'Ecoles Moyennes, uit de wet van 1879, uit d'Orgelbals.. Vooruit met dat Volk Makkers, wij zijn voor altijd uit den Hemel verdreven.. Den Hemel v delgen kunnen wij niet, maar haat en wraak zijn ons voedsel; en zoolang de Proeftijd duurt, zooveel menschen als 't mogelijk is, naar ons Helle getrokken. Dixit, 'k heb gezegd. Lcltcr Nieuws. Te Nevele heeft de Engelsche Cirk een luisterlijke vertooning gegeven en sterk veel ontvangen. In de zaak Van Damme zal waar schijnlijk uitspraak zijn heden.. 'tls schandig wreed daarvoor moeten te recht staan. Den Tombola te Grootenberghe, voor St-Vincentius a Paulo, veel schoon prijzen;de Loten aan 25 cent.; jjveren voor dit werk, menschen. 't Is op d'UUR van GREENWICH dat de Redevoeringen vallen, den lsten Mei rijden d'ijzeren wegen en de Trams en de Postkoetsen met duur van Greenwich die onze uur \1 min. tevoren is... 7 ure zal zondag op de Statie zijn 6 ure 43 minuten.. Wat moeten wij doen allen ons Horlogie zetten volgens d'uur van Greenwich.. Holland, Duitschland en Oostenrijk nemen ook die uur aan; maar Fran krijk niet... Er moet altijd iemand uitsteken.. Menschen, die op reis gaat, wilt gij niet te laat komeu, peist op d'uur van Green wich. MOORSEL Moorsel, bij Aalst, daar gaat het iels zijn, den Derden Zondag van Mei; Drijvoudige Jubelfeest; nadere be richten in ons VJ Nr Er zijn 6 personen gekwetst in d'ont- ploffing te Parijs; het huis is grouwelijk gesteld; in 't omliggen de is ook schade Als de baas opgenomen wierd, riep hij En mija Vrouw en mijn Dochter zijn ze dood? Ziehier hoe de zaak gebeurd is Rond half 10, er gaat 'ne kalant weg zonder betalen; M. Very en zijn garcon loopen er achter, de vent betaalt, als zij weerkomen en in huis zijn, d'ontploflmg heeft plaats. Veel Ge- zwoornen en Rechters zijn op hun gemak niet. Ravachol staat te reoht, niet voor zijn moorden, maar voor zijn Anarchisterij. Dijnsdag is op Chipka een Postkaart toegekomen uit den Congo: een witte Postkaart; ze was gestempeld te. Boma den 8 maart.' In Februari had men in 't Congoland 37 a 38 graden in de schaduwe. Al die in de Meimaand een Bedevaart doet, hij bidde een Wees gegroet voor onze Landgenoten in den Congo. Zondag nacht is afgebrand te Haubourdin, bij Rijssel, de groote suikerraffineer- derij van de gebroeders Bernard. Te middernacht is de brand spuit uit Rijssel vertrokken, doch kon maar werken ten 2 ure, door gebrek aan water. Menschen, dat is nu in Frankrijk en in de Walen een schoon Eerste Mei-viering te wege, niet waar Te Parijs is de Policie dag en nacht op zoek naar Anarchisten. Dijnsdag is de Volkskamer van Brussel heropend en Minister Beernaert heeft de Debatten begonnen over d'Herziening; er is geen ak koord tusschen de Partijen, maar toch is d'Herziening noodig; Minister Beernaert stelt voor niet het Algemeen Stemrecht, maar een zeer groote vermeerdering van Kiezers; d'hcrvorming van 't Senaat dat op ander manieren zou samengesteld worden; de Minderheden, vermits alles nu van éen stem kan afhangen.... 't Ministerie verlaat ook het Referendum niet... Mr Woeste heeft Maria Magdaleria, eerst slavin der zonde, daarna vurige minnares des Heeren, naar een oud boek thans herdrukt, met plaat 1,00 franko 1,10 Allerlei Vogels, met 38 houtsneiplaten door Jamar schoon leerzaam boek, prijs o,65 franko 70. De deugd, der Ouders, door Pater Hillegeer, 0.2S franko 28. De wonderheden can Lourdes, door Mgr de Ségur o,65 franko 70. Acht dagen te Latrappe, prijs 0.75 franko 0,80 Het Fransch Schrikbewind, Verhalen uit dien tijd 0,75 franko 0,80. Robinson Crusoe, schoon verhaal met i56 platen 2,00 franko 2,x5. De Duinen en hare africhting, door Dr Winkler prijs i,«o franko 1,10. De W eg wijzer door Alban Stolz, een oprechte goudmijn voor elk; 'tis onzeggelijk welkeschoon aangename nuttige dingen daarin staan; Alban Stolz, in elk huis moest dit Boek zijn. Prijs i" deel /,5o franko 1,65; 30 deel 1,00 franko 1,10. Het beste Kerkboek na d'Eeerste Communie is de Gedachtenis mijner Eerste Communie, gebedenboek uit de werken van St Alphonsus, met Mis, Lof, Litaniën. Kruisweg, enz. snz. een treffende Voorrede en veel Opmerkingen en Raadgeijingen. Zelfs voor groote menschen is 't een allerbeste Kerkboek en niet te dik,- hij kan gemakkelijk in den zak en er staat veel in Prijs 7,00, franko 1,10. Nieuw Keukenboek aan r>0 c. Ta, dit hadden wy neg niet, aan o,5odit boekje is opge bold dooi een zekere Catharina Couvreur, die 5o jaren keu kenmeid is geweest. o,5o c. franko thuis per privilege. RoLrecl t, van Eine of Misdaad en Liefde. Groot historisch drama in 1 Voorspel en 3 bedrijven door - K. L. Van Voordenhove 2,00 DE KERSTNACHT, U Drama in 2 bedrijven door Oscar Eggermont, prijs 0,90. Wonderheden, can hel H Sacrament, naar geloofwaardige bronnen bewerkt door Alfons Van Loo. prijs 0.75. Gedichtjes mor r, et v laamsehe Volk, door eenige Oost- en Westvlaa nsche Jongelingen, gevolgd door een uitgebreid nawoord van Petrus Van Nuffel, o,5o c. STANDAERTS' PILLEN, verteereud» en beste Purgeerpillen. Zij alleen vbrstbjuuin en zuitbrbn hby Llobd. Pr. 1,50 de doos. Ter krijgbaar ten allen tij do bij August Rkwkbbooo, Apotheker, Nieuwstraat N® 7, AALST. Pensionnat GUNS Annoxé a 1' lnstitut St-Joseph. Wavre 1 Brabant). Programme des écolee moyennes. Bons joins. Ponsiou: 360 franw. Pour tous renseignements, s'adresser au Directeur, M. Félix, rue de la Chapelle. Rentróe 2 Mai. N. B. No pas confondre avec le pension nat de Eéeolo moyenne. geantwoord dat er een Herziening onvermijdelijk is doch vermits de linkerzij stom blijft, op welke artikels men de twee derde der stemmen zal kunnen bekomen 't is waarlijk een sprong in de duisternis... Het Referen dum kan niet aanveerd worden door een Volkskamer die eerlijk wil handelen. Het Referendum stemmen ware: 1 Onrecht en Verraad. De debatten gaan voort. In ons volgende N° begint ons groot Dramatisch Verhaal over Waterloo en zal men ook hebben de getuigenissen en de- batten over de dubbele Moord van Ronse men gelieve het voort te zeggen, tot meerdere verspreiding. Bericht over Boeken. Voor de maand Mei is een allerbeste Lezing De Glorie van Maria door St-Alphonsus; is verschenen een nieuwe uit haal van de Weg der goddelijke Liefde in schoonen band aan r. i,io. Knrlri ik STOUTE DIEVEN, maar ze zijn al ge- v 11 J pakt, ge gaat het hooren hoe en waarom. Zondag avond ten 8 ure. M. Wittouck, beenhouwer uit de Meersche straat, komt thuis met zijn vrouw en zijne schoon zuster en bemerkt met afgrijzen dat cr in zijn huis bestolen is: de koffer opengebroken, er 385 fr. uitgehaald en g' uden oor- ringen. Aanstonds naar de Policie geloopen Aanstonds dienzelfden avond de diefte bestatigd en gaan denken wie de plichtigen mochten zijn.- De Commissaris kreeg dadelijk' vermoedens op 4 oud veroordeelden, gevaarlijke venten, die j veel zitten in de Snep, achter de bestolene Beenhouwerij. De gasten in d'oog gehouden De 'oelating gekregen en Maandag avond ten 5 ure naar die herberg. Ja, inderdaad, i de 4 brigands zaten daar en de Politie ziende, sprongen zij op tegen den Commissaris en zijnen Brigadier, om de Policie' te ontwapenen en ten gronde te krijgen, zoodat de wapens moesten getrokken worden, zoodat er geslagen wierd en ge kapt, dat zekeren Depreterc neerviel, badend-/ ia zij.i bloed, zoodat er versterking kwam en de 4 dieven ovo-.m .nd wier den en gebonden. Hunne namen zijn Sagaeid, baas, C. De- pretere, P. Poelvoorde en L. Serneesel Dijnsdag is dit koppel van vier solenneel in 't Prison gesteken: meer dan 1200 men schen waren komen zien, gelijk in den tijd naar de benden van 't Vrijbusch en elk is blij dat ze vast zitten. Ze moesten ze maar 'ne respektabe'en tijd vast houden of ievers naar vreemde Eilanden sturen. K*ÏV4kL»hnl cn Simon zijn veroordeeld tot levens- tlLlivll langen dwangarbeid... Parijs is ontevre den; men had ten minste de doodstraf verwacht: Ravachol heeft bekend dit huis te hebben doen springen. De geruch ten liepen woensdag tot Antwerpen dat er weeral te Parijs een huis in de lucht was gesprongen. De Vruchten staan schoon, buitengewonelijk; de voeie- ragie alleen ontbreekt; een schoone Meimaand, als 't God blieft. Tot de naaste week, Vrienden. In de Kamer heeft Mr Woeste geweldig gesproken tegen het Referendum en Mr Fxère tegen het algemeen Stemrecht. M. Frère smeekt zijne Vrienden van Janson niet |le volgen... Men moest zich t'akkoord stellen voor een ruime deftige uit breiding van 't kiesrecht, in de Steden en op den Buiten.

De Werkman | 1892 | | pagina 4