idm&ükUiï 1 Interwiew op Chipka. Gent. N° 1020. Twintigste Jaar. Lofzang tot Maria, HERDERSEM: DEWERKMAN 6 MEI 1892. Verschijnende allo Vrijdagen. Prijs Bureel of "Winkels 5 eontiemen. Voor g'heel enland fr. 2,80'sjaars. oor Holland fr. 3,50. Voor al Belgenland fr. d'auder Lande» ra» Europa, d'Indièn eo too wijd er menschen Amerika, Asia, China, i 4,50 franko thuis. P DA ENS-MAYART, Werf, Eiland Chipka, AALST. Werkman, den goeien dagen de cromplementen. Ha, dag... is't niet, Pachtersse Brigitta. Ja, Werkman, van g'abon- neerd in uw gazet sedert veel jaren van uw oudste kalanten. G'haalt er eere van, Brigitta, en ze komt goed toe? Eftcktief alle vrijdagen, Werk man; we verlangen er naar, ze wordt ^gelezen en herlezen, voor. En hoe is 't op den Buiten, Bri gitta Goed, Werkman alles presen teert hem schoon, bhalvenst de Voeie- ragie die mankeert en de nachten die zoo bitter koud blijven; er is niets dat kan groeien; maar op dit artikel is 't verloren geklaagd... Wat kunnen wij er aan doen Niets, Brigitta, maar altijd aan werken gelijk Manuel die al werkende in slaap viel... Werkman, 'k en mag hier niet heel lang vertijen; ons gazet is betaald over 2 maand; maar 'k was nu gekomen met Boter. Hoe was de markt, Brigitta Stillekens, Werkman, veel Boter; de Boerkes waren verlek kerd op den opslag van over 8 dagen en vroegen g5 en ioo; de Boter bleef staan en men was blij van 8o en 85 en 90 te krijgen. Zegge dus, Werkman, 'k was nu gezonden Volk om 'nen boek te koopen, Jan, Jan.... Jan Clercker.... cf Jan Onraedt Dat is 't! Jan Onraedt aan 75 cent; zeggen ze Partikulier, Brigitta; hertroerend om lezen, een meester stuk, bijzonderlijk geschikt voor kinderen en voor jong volk... Zou-je gelooven, Brigitta, dat hooggestudeerde Bollen ons dees Gelijk ge wel zegt, Brigitta... Nu, ge ziet van hier de massa Volk, Werkvolk! Werkvolk Zekerlijk, Brigitta, Werkvolk! 't Is daarvoor dat Bisschop Lambrecht Die heilige goede zielIk zie hem daar nog altijd voor mijn oogen. Wat zal hij glorieus gelukkig zijn in den Hemel 't Is daarvoor, Brigitta, dat hij gedurig zegde en preêkte: Laat ons zorgen voor't Werkvolk! tegen't Zedebederf! dat ze den grootcn schat van 't Geloof bewaren. Ik zeg dus, Brigitta, ge ziet die ontelbare massa van ongeloovig Werkvolk... Z hebben die menschen slechte gazetten doen lezen; z'hebben die men- schefi in 't Zedebederf gedompeld! Z'hebben hun kinderen slecht en zedeloos gemaakt in slechte scholen, door slechte gazetten, door Orgalbals. Z'hebben Zielen Eeuwigheid geloochend, ja God zelf geloochend! Ei, Werkman-lief, God geloochent, dat is een mes in mijn hert! God geloochend, Brigitta; Vooruit doet dat ook en bijna al de liberale gazetten. En dan is dat Werkvolk gaan zeggen: Geen ziel, geen eeuwigheid 1 geen loon te verwachten, geen straf te vreezen! In dat geval, we zijn hier gelijk de dieren; in dat geval, we moeten plezieren hebben gelijk de rijke menschen; in dit ge val, stelen en rooven is geen kwaad! in dat geval, we willen ons deel hebben van de goederen der wereld! wee die in onzen weg staat 1 En zoo Brigitta, is den klassenhaat gekomen DEN KLASSENHAAT, Werkman? Ja, Brigitta: Nijd, haat, arragie tegen al wie iets bezitten!, Gelijk in de wilde Bosschen de dieren vechten voor de beste plaats en de vetste prooi, zoo vechten d'Anarchisten voor geld en goed!.... Ha, Brigitta, terwijl wij op dien thema zijn, veel rijke menschen, veel geleerden hebben met steenen naar den Hemel geworpen, maar alles valt terug op hunnen kop! Brigitta, er is zoo dikwijls gespot en gelachen met burgers en werklieden, die gingen beêvaren den Paternoster in hun hand. T'Oostakker hebben ze die menschen willen doodslaan, Werkman! En Janson, Brigitta, Janson riep dat die gaat beêvaren, mGet afgerost worden. Nu Brigitta, zijn er ander Beêvaarten, Satan draagt er de vaan, en in plaats van Paternosters, 't is Dinamiet, Dina- miet om de rijk Huizen, de Banken de Paleizen te doen jringen... Brigitta, nog iets hooren van dat is zoo schoon, week met welbehagen sprake: Er is nog een konvert at Ja Brigitta, dien Boek kan dienen voor de even als veel andere die wij hier hebben: 't Leven van Sinte Go- del 1 eva, de kluchtige Verteller, de weêrkomst van Moscou, B en Livina, 't Gulden Boekje. Brigitta, eenigegoei boeken in huishouden, dat is 'ne schat, mensch, en voor de Prijsdeelingen zal aees jaar op Chipka een buitengewoon schoon kollektie zijn. G'hebt daar ook 't Schrikbewind, uit d'ander eeuw. —O Maar Werkman, als ge van Schrikbewind spreekt, wat is dat daar te Parijs Klodden, Brigitta, leelijke klodden! En niet alleen tc Pa rijs, maar in al de groote steden van Frankrijk, en in veel aanpa lende Landen I Hceiezjee! wat 'ne wereld wordt dat! huizen doen springen met dien Piramietterwijl de menschen erin zijn! Branden en moorden, moedwillig! Ja, ja, Brigitta, bijzooverre dat veel rijke Vreemdelingen uit Parijs vluchten gelijk Loth uit Sodoma en dat de Parijzcnaars eiken dag met on rust den avond zien komen. Maar Werkman, hoe is dat toch mogelijk? hoe komt dat toch - Brigitta, als ge de Pontstraatpoort uitgaat, ge komt op Bouchoutberg, op Assche en langs Zeilick en Bcrc.hem te Brussel. Zonder mankeeren, Werkman. En wat hebben wij beleefd, Brigitta, sedert veel jaren? Hoeveel tonnen inkt zijn er niet opgeschreven, om 't Volk van zijn Geloof af te trekken. Brigitta, op uw Prochie, elk gaat s Zondags naar de Mis? Ei, zekerlijk, Werkman, naar de Vroegmis of naar d Hoog mis... Dat is plicht van consciëntie Maar in de groote steden, Brigitta, er zijn er met duizen den en duizenden die tot 's noens werken of die in d'herbergen gaa 11 zitten en niet meer naar de kerk omzien alsof ze niet bestond. Maar dat is leven gelijk d'heidenen, Werkman? En op Paschen, Brigitta, elk houdt zijnen Paschen bij u? Werkman, dio alle maanden niet te biechten gaan, of op de ':er Hoogdagen, ze mankeeren toch op Paschen niet. Brigitta .at ge te Parijs moest optellen degeen die hunnen Paschen niet houden, g'en zoudt op geen week gedaan hebben. Oei, Werkman, mijn arme ziele-Gods! hoe is 't mogelijk!.. Maar Werkman da'is beestelevenl Nooit bidden! nooit biech- .en! nooit Mis hooren! dat moet in die herten 'ne vuilen hossel er brossel zijn. ;gen de rijke men- schreeuwen gelijk ïes hangt! Ze ver- n Leger Ze doen Zekerlijk, Brigitta, dat moet zijn; maar.... maarZonder 't Geloof is de wereld een donker hol; en laat eens de Policie mankeeren, en laat eens de Legers tegeneen vechten, welke bin- nenlandsche moorderij zal er niet zijn 1!!!.... Brigitta, de godde- looze wereld heeft gepeisd: W hebben genoeg met ons geld, met ons Policie en ons Soldaten.... En ge ziet nu waar men uitkomt. Maar Werkman, wat moeten wij doen? Brigitta, bidden, bijzonderlijk wel bidden enden Paus helpen en ons Geestelijken helpen, vooralle goede werken en alle goede inzichten. De slechte scholen, de slechte gazetten, de slechte compagniën, dat is 't vergif, Brigitta; maar bijzonderlijk de slechte Wetten die *t goed bloed V3n de Christene Landen uitzuigen, de slechte wetten, die komen door de schuld der Kie zers die tegen hun geweten stemmen en tegen de goede Partij. Zeg het maar voort, Brigitta, die wel doet, zal wel varen, 't Ziet BIJSTAND DER CHRISTENEN. 1. O Maria sta ons bij (bis) Roepen dagelijks alle harten, Die in droefheid of in smarten Zuchten om hun treurig lot, Tot U, Moeder van mijn God. Refrein O Maria, o Maria, sta ons bij, O Maria, 0 Maria, sta ons bij 2. O Maria, sta ons bij! (bis) Roept tot U met smeekende armen 't Groot getal der schamele armen, Die in hunnen bittren nood Zuchten naar een stukje brood. O Maria, enz. 3. O Maria sta ons bij (bis) Roepen allen die op aarde In hun eer, hun goed of waarde, Door de lastertaal en schand' Trouweloos worden aangerand. O Maria, enz. 4. O Maria sta ons bij(bis) Roept de zieke die vol smarte Kermend ligt, en in wiens harte Immer aan het knagen is, Of verdriet of kommernis. O Maria enz. 5. O Maria sta ons bij(bis) Roept eenieder die gebonden In de slavernij der zonden, Vinden wil in de eeuwigheid, Hulp in Gods bermhertigheid. O Maria enz. 6. O Maria sta ons bij(bis) Smeeken U met stervende oogen, Zij die worstelen, zieletoogen, Zij wier harte zich reeds breekt, En de mond geen woord meer spreek t. O Maria enz. 7. O Maria sta ons bij(bis) Uw genade wil ik vragen, Nu en dan, ook alle dagen Van mijn ganschen levenstijd, Tot den laatsten zielestrijd O Maria enz. zulke goede heldere gedachten kan hebben enheelt en uitvoert, het groot Concert aldaar op 22 Mei. waarschijnlijk in d'opene lucht als 't goed weer is, gelijk wij verhopen, want de vruchten vragen warmte, dit groot Concert met het roemweerdig Drama ROBRECHT VAN EINE of misdaad en liefde, in 3 bedrijven 11 groote rollen, t'Antwerpen liepen ze om dit stuk te zien en Herdersem geeft dit Concert in de maand Mei voor d'herstelling der kapel van O. L. Vr. van Beeldeken, een aloude Bidplaats.. Opgepast, lieve menschen de kaarten op tijds genomen, want 't zal er eruit,ïnËuropa, om afgrijselijk donker te worden, 't Gaat d'uur I spanen dat men ons een kaart brenge op der duisternissen worden, gelijk als Ons Heer gekruist wierd; Chipka, geldhgt gereed want |«3ijk De- laat ons dicht bij 't Kruis blijven, Brigitta, met ons hert en met ons huishoudens, dan zullen wij korts nadien 't licht en de vreugd der Verrijzenis hebben; en met d aanstaande Kiezingen, die nu nog zijn oogen niet opent, is dat geen oprechte vermaledijding?.. Brigitta ge gaat.... Ja Werkman, 't is mijnen tijd. De complimenten thuis, mensch, en zeg toch dat ze wel de Meimaand vieren en die in Beêvaart gaat, naar KERSELARE, die schoon verrukkelijke Plaats, naar't GAVERLAND te Mel- sele, naar LEDE, naar SCHERPENHEUVEL, naar HAL, naar DONCK, naar OOSTAKKER, naar DADIZELE en zoo veel ander gezegende Plaatsen, dat ze wel bidden voor hun Va derland en voorden Triomf der Heilige Kerk onze Moeder Dag Brigitta. Dag Werkman, tot wederomzïfens! Als 't u believen zal, Brigitta. ken Raemclonck zondag in d'Hoogmis preêkte in zijn Sermoen op den goeden Her der, toegepast op de Moeder Gods, al wat men geeft voor de glorie en den Dienst Gods en de vereering der Heiligen, is geen verlo ren geld. integendeel, integendeel. Van nu af zijn er kaarten te bekomen bij d'Hoofd- Genootschap Wel, die vreemde ratten, roept Sixtus; te Gent is zeke- ren Harry Hoer, van Amsterdam, 23 j. oud, aangehou den, als hij eenen brief neerlegde bij M. Burgemeester Lippens, dat zijn hotel ging springen. Bofer bekent Anar chist te lijn, 't is te zeggen Vernielder. Hij zit in 't Celgevang; de Gentsclie Gazet- verkoopers riepen dijnsdag, tot keelscheurens toe: Aanslag op 't Hotel van Burge- I meester Lippeus! Groooot nuuuws! I ÏIAADCI?! Ze naderen, de groote dagen van Jubelfeest, 15, I iflVfIXÖ Ei Lj 16 en 17 Mei: drijvoudige Jubelfeest. De naaste I week nadere berichten. St JOSEFSKERK. Zondag 8, Gedurige Aanbidding AA T QT en Bedevaart; ten half 10 PI. Hoogmis, ten hall 5 Ves- AAJjO X e pers, Plechtig Lof en Sermoen door E. H. J"~ Stee... lu Si Josoükerk t'Aalst.

De Werkman | 1892 | | pagina 1