BEHOUDENIS OF VERDERF. iV° 1025, Twintigste Jaar. Het sehoone Jaargetijde. Kiezing en Herziening. Hoeken voor de Prijsdeelingen, van den Werkman, f OVERLÏJDEAS: DEWEEKMAN 27 MEI 1892. Versekijuende alle Vrijdagen. Prijs in Bureel of Winkels 5 centiemen. Voor g'heel Belgenland £r. 2,50'sjaars. oor Holland fr. 3,50. Voor al d'ander Lnnden van Europa, voor Amerika, Asia, China, d'Indién en roo wijd er mensehen wonen 4,50 franko thuis. P DA EN S-MAYART, WerfEiland Chip ka, AALST. OP DEN IIEMEL. Slem Saiute cite, etc, oj Qu'ils soul aimcés, tic. 1. O heil'ge woonst van 't eeuwig Opperwezen O schoon paleis van 't waar bestendig goed Uw zoetigheèn zijn nooit naar iveerd geprezen Die gij in 't hert der zal'gen vloeien doet. (bis) 2. Daar woont dien God, die zijn getrouwe kinderen Alleen verzaadt door eene zee van lust, Door een gelun dat nimmer zal verminderen, En waar de ziel geniet een volle rust (bis) 3. Verrukkend lot in d'heilrijk hemelhoven. Waar d'englenschaar, waar zuivre liefde woont, Waar alles lacht, zijn God te mogen loven, Met eeuwigen glans als christen held gekroond (bis) 4. Geen onheil meer geen pijn. of zware zuchten Geen hit of koud, geen ziekte of tegenspoed Er is noch dood noch zondvlek meer te duchten, Wijl alle goed daar stroomt in overvloed (bis) 3. Op dit gedacht, mijn hert is opgetogen Wat zal het zijn, o God mijn Opperal Als ik naarwensch eens't vleeschlijk stof ontvlogen Aan d'hoogste bron van zegen drinken zal(bis) 6. Voor dit geluk, mijn ziel zijt gij geschapen, Zoo groot zijt gij. is 't dan nog mogelijk, Dat gij aan 't vuil der aarde u zoudt vei gapen. En afstand doen van 't eelste koningrijk (bis) Weg, wereld, weg te broos zijn uw vermaken, Uw valsche lust kan 't herte niet verzaêu 'T geen gij belooft, kan mijn gemoed niet raken! 'T is al te klein 'k zoek hoogre lauwerblaèn. (bis) Hebt gij 't gezien? Een dos van jeugdig loover Hecht zich op nieuw aan heester en struweel; Gebloemte en kruid vloeit veld en akker over; De Schepping pronkt in vrolijk groen en geel: T Is of natuur, van 't krankbed opgestegen, In feestgewaad haar hulde aan God wil plegen. Hebt gij 't gehoord? Uit beemden on waranden Schalt, orgelt weer 't gevogelte in het hout: Als de eerste vonk de dagtoorts doet ontbranden, Begroetliaar 't lied van 't reeds ontwakende woud; En, dekt het floers der scheemring weer de dalen, Dan klopt ons hart hij 't slaan der nachtegalen. Hebt gij 't gevoeld? Een nieuw en frisscher leveu, Een jeugdig vuur doorspraiikelt wéér ons biocd; 't Is of van 't veld en nit de ontkiemde dreven Gods liefde ons meteen milder lonk begroet; 't Is of ons hart, verheraeld in 't genieten, Naar d'oorsprong stijgt, waaruit die guuston vlieten. Is verschenen en te koop: do nieuwe uit gaaf van Valer Kneipps wonderbaar Leven en kostbare Raadgevingen. Om poorten, deuren, barreden of ander houtwerk, zeer goed koop. en nogtans zoo sterk als met olieverf, te verven. Breek versch geronnen kees in eenen pot en doe er evenveel geleschten kalk bij, roer dit mengsel met eenen platten stok. zonder water er bij te doen, wel ondereen, zoo zult gij welhaast eene vloeistof beko men, dewelke gij ze gemakkelijk als vernis kunt openstrijken. en die zeer haastig droogt; maar het moet denzelfden dag gebruikt worden, andeas zou het te stijf geworden zijn. De oker. de armeensche bolus en de kleuren, die met den kalk houden, kun nen er onder gemengd worden, volgens de kleur welke men aan het hout geven wil; doch men mag maar zeer weinig ervan bij doen, anders zal de verf niet zoo lang duren. Als men het hout tweemaal daarmede oververfd heeft, hetwelk men op eenen dag doen kan. want deze verf droogt haastig, dan kan men het met eenen wollen doek glad vrijven, zoo zal het blinkend wor den gelijk de vernis. Indien men deze verf wil sterker maken en langer doen duren in de vochtige plaatsen, dan kan men na de verf op het hout glad gevreven te hebben, er eiwit over strijken. Het is niet heraadzaam die voorwerpen zwart of donker te verven, omdat de stralen der zon, al te sterk op donkere kleuren werkende, het hout doen opeubersten. en vervolgens eerder bederven. .-. Onlangs kwam er op de botermarkt tot Aude- naarde, een welgekende jongeling van 't omliggende. Toen een koopman de botermande van gemelden jongeling opende, ten einde dezelve te proeven, kwam cr, tot g'oote verwondering maar ook tot meerder vermaak van al d'omstaanders een zwart viervoetig diertje (eene muis) uitgesprongen!!! MILD. In een estaminet: Gar^on. ik heb een half frankskeu laten vallen. Indien gij het vindt, ij breng het mij dan weder. Vindt gij het niet, dan - moogt gij het voor u houden. Hoe staan de Boeken nu Hoe de Boeken staan?... Kamer en Senaat zijn gesloten en ontbonden; en 't woord is nu aan de Kiezers, die verwacht wor den den 14 Juni aanstaande, verjaardag van den grooten slag van '884, den 14 Juni aanstaande, ten 9 ure. De Gekozenen van dien dag zullen gelast zijn de Grondwet te veranderen, iets dat maar alle 5o of 60 jaar geschiedt. Hun bijzonderste werk zal zijn het Referendum den genadeslag te geven en het Kiesrecht uit te breiden. Is 't algemeen stemrecht d'algemeene welvaart Bij neen 't, ge ziet het immers wel in Frankrijk en in Italië. Die twee Landen hebben 't algemeen stemrecht sedert veel ja ren, en is er daar Welvaart, goed Orde en Vrede? Is 't algemeen stemrecht den algemcenen ondergang Ook niet, in Duitschland is Bismarck door 't algemeen stemrecht overwonnen geweest en na de Commune van 1870 had 't algemeen stemrecht een allerbeste uitslag geleverd inFrankrijk Hoe moeten wij de zaken dan verstaan Met goed meel bakt men goed brood, Als den bakker het niet verticrlafijt G'hebt gelijk, menschen; maar door den band, van goed meel komt goed brood, en uit goed Volk komen goede Kiezingen. En zelfs zonder Kiezingen, als een Volk slecht wordt, de gevol gen zijn altijd slecht; 't kwaad ockkert voort; en eens op den moment, de losbersting is daar, schrikkelijk en grouwelijk. Zoo dat de Samenleving zonder g ed Volk den dieperik ingaat. Hoe wordt een Volk goed Door een goede behandeling naar ziel en lichaam. Naar ziel, wat beteekent dat Dat men zorge en meêwerke, elk voor zijn eigen en op den evenmcnsch, volgens rangen macht, om goede huishoudens te hebben, goede scholen, goede schriften, en goede jonkheden, dat men de Christelijke Broederlijkheid behertige, in taal en manie- ren, dat die hooger an beter gezeten is, tot stichting en verbete ring van 't Volk diene. En goede behandeling naar lichaam, hoe verstaat ge dat? Wel mensch-lief, hoe kunt ge dat vragen? Wij beleven zulke uitzonderlijke tijden dat de Paus van Roomen direktelijk tot al de Christenen heeft geschreven, voor de Broederlijkheid en de goede behandeling, tegen de Hebzucht en de Trotschheid, om te doen gedenken dat wij allen kinderen zijn van denzelfden Vader, dat er Kapitaal noodig is en Arbeid, dat er Meesters moeten zijn en Werklieden en in dien Brief zegt de Paus uitdrukkelijk Aan de Werklieden moet het werk woning, kleeding en voeding zooveel opbrengen, dat hun leven ten minste geen ellendig le- ven zij; dat de Staat daarin moet meêhelpen; immers, schrijft de Paus, de gansche Samenleving heeft er in hooge mate be- lang bij, dat een klasse van Burgers, die den Staat zulke ge- wichtige Diensten bewijst, niet in kommer en ellende haar be staan voortslepe. Zeggen die woorden niet genoeg, mijn achtbare Vrienden? Voor wie zullen wij den 14 Juni kiezen Menschen, ge komt zeker van Vichtc, als ge dat vraagt... Heere, welbeminden Dominus-noster, ging het goed in ons Land van 1879 tot 1884? Kan iemand zeggen dat het alsdan goed ging? waren 't niet: Landopeterij, Dwingelandij, Vrijdenkerij, al koe ken van éenen deeg? Als er nu zooveel slecht jong Volk is, dat de Misdaden zoo wreed vermenigvuldigen, is dat niet de schuld der Schoolwet van 1879?... En is er nog te veel goed Moraal, te veel Religie in ens Land? Moet een liberaal Ministerie dc Religie nog komen verzwakken? Moet het zoover komen dat niemand nog vrij is in zijn huis en dat een algemcene kataklismus op Huisge zin en Vaderland valt?. Maar zou een liberaal Ministerie handelen gelijk in 1879? Nog slechter, menschen, nog slechter; AL de liberale ga zetten en klubs zijn vervoorderd in haat tegen al wat Kerkelijk is... Ons derde les zal daarvan handelen... Nu geven wij ual leenlijk tot overweging het volgende: Als de Kiezingen naderen, de liberale Vlaamsche gazetten moeten gematigd zijn; weet ge wat de liberale gazet van Aalst zondag geschreven heeft, in vaste cn formeele woorden? het volgende heeft die gazet geschreven: UWE Kerk was vroeger machtig; de verdichtsels waarop zij steunt, zullen verdwijnen voor het licht der Rede... Dus, de Kerk moet verdwijnen Geen Doopsel of Eerste Communie!... Kiezers en Volk, denkt er toch wel op Wij lezen in Don Doolhof der Politieke Wereld, of staat kundige Maskers afgetrokken door J. Pasco, een boek onlangs verschenen en benevens den Wegwijzer van Stolz, een Boek voor onzen tijd, kernig, nuttig, aangenaam, een Meesterstuk van Taal en van Waarheid, te koop aan 1,50; wij lezen in dit boek bl. 265 Het goede schrift is een liehtfakkel, die het volk ver licht op den weg van het maatschappelijk leven; maar het slechte schrift is eene brandtoorts, die gebruikt wordt om de maatschappij in assche te leggen. Het goede boek is een wegwijzer, die bet volk naar zedelijke en stoffelijke welvaart geleidt; maar het slechte boek is een blinddoek, waarmede men het volk in den afgrond van bederf en ellende doet vallen. Het goede schrift is een zaaier van zuiver graan, of een verspreider van goede zeden en gebruiken; maar het slechte schrift is een zaaier van onkruid, die den akker der samenleving in eene afzichtelijke wildernis van wanorden herschept. Ergo, dus gedrukt in 't Bureel der Werf: HET GULDEN BOEKJE DER JONGE WERKLIEDEN, 2,lr uitgave, vermeerderd met nieuwe platen en met een hoofd stuk over 't Socialismus. Bisschop Lambrecht, van heilige gedachtenis. schreef over 't (.Gulden Boekje: Ik wensch het te zien in al d'Huisgezinnen van mijn Bisdom! prijs 0,30 gekartonneerd met vergulden omslag 0,35. BAYO EN LI VINA, geprezen als de beste weerleg ging van 't Socialismus; eens het Socialismus in d'harten. het geraakt er moeielijk uit; wat valt er dan te doen? Van jongsaf die sekte doen kennen; in d'harten eenen diepen in druk leggen tegen dat tocia lismus. Ba vo en Livina, de Ge schiedenis van een Gentsch Huishouden, aangenaam geschre ven, met verseheide platen. Prijs 0 30 c. rijk gekartonneerd 0,40. Vermindering voor een zeker getal. Te koop in bladen voor de Boekhandelaars. Komt te verschijnen en zal Vrijdag te koop zijn: HET HUISGEZIN of ware middels om den stand van den werkman, te verbeteren, door een Vriend van 't Volk. Nieuw boekje waarvan Mgr Rut ten zegt in een brief van goedkeuring: Het zal een kostelijk werkje zijn om te verspreiden en oin als Prijs uitgedeeld te worden. Prijs 0,25 c. prachtig gekartonneerd 0,35 c. Mai 'ie Antoinette. Dit schoon verhaal, het lang en smartlijk lijden der Koningin, de wreed heid van een goddeloos Volk. de dood van Lodewyk XVI, van zijne Echtgë- noote en Zuster, dit waarachtig en zo dramatiek verhaal, in een fraai boek deel, met platen; gevolgd van: Een Ylaamsch Wonderkind, prijs 0,60 c., voor onze Inschrijvers en Lezers 0,50; gekartonneerd met prachtigen omslag 0 75 c. Te Gent is overleden en plechtig hegraven, M. Canneel, grootse schilder, Bestuurder der Teekenschool, die zijn leven had begonnen als letterzetter, die hoekjes schreef die hij zelf zette en opmaakte, die altijd zocht en aanleerde tot. hij eindelijk zulken grooten naam verwierf in do Kunst-Wereld. De St-Anna-Kerk te Gent is door hem geschilderd, wonderlijk schoon, merk- weerdig door Studie en uitvoering. T'Aai.ST is overleden M. GUST A AF DE BUT .-SC HE R, uit den deftigen werkmansstand; Pauselijken Zouaaf geweest, manhaftigen dienst gedaan; sedert 35 jaren Meester der Zondag school; 15 jaren bij de Pompiers; als Jonkheid, als Echtgenoot, als Gebuur als Vader, Burger en Vriend, een uit gelezen, goed, achtbaar, deftig en eer lijk hert.... Eilaas, sinds vele jaren ziekelijk en zaterdag bezweken. Maan dag achternoen ten half zes begraven; 't was treffend en hartroerend omzien, hoc hot Pompierskorps deze Plechtig heid verhief en opluisterde. M. Gus- taaf De Buysscher, zijn gedachtenis blijft in eerbied en in zegening.

De Werkman | 1892 | | pagina 1