IK Oerïehten N° 1025, Twintigste Jaar. Werf, Eiland Chipka, AALST. ÖijfiSdag 14 Juni. I'oopcnöc ïlieums. Aan de kiezers van 4892 Raadselprijskamp Raadselkes. DÈWERKMAN 10 JUNI 1892, Ver«ehijn«nde alle Vrijdagen. Prijs in Bureel of Winkels 5 eentiemeo. Voor g'heel Belgenland fr. 2,50'sjaars. oor Holland fr. 8,50. Voor al d'ander Landen ran Huropa, voor Amerika, Asia, China, d'lndién en zoo wijd er menston wonen 4,50 franko thuis. P DAENS-MAYART, O groote merkweërdige Dag groote merkweerdigè Dag KIEZERS: KIEZERS! KIEZERS! Mannen van belang en van ge- zag! Staat toch op, gelijk in 1884-, Gelijk in 86, in 88 en 90; Verblijdt en versterkt het Va derland, Door een kloeke manhaftige stemming Belgenland is beroemd door zijn heldhaftige en standvastige Katholieke Kiezers. Z'hebben het zoover gebracht, dat in veel plaatsen van Vlaanderen geen strijd meer is. Maar in alle geval, eendrachtig opkomen, om door ons sterke meerderheid de positie van Eer en van Rust te behou den. De zaken staan overal goed Als te Gent alleman opkomt, Een groote Meerderheid is aan ons T'Antwerpen, wie zou voor 't liberaal stemmen, in die be roemde Vlaamsche stad? Als wij hooren hoe in 't liberaal kamp onze Taal wordt besmaad en verstooten; de Katholieke Walen zeggen met ons: In Vlaanderen Vlaamsch maar de liberale Walen, met Bara aan 't hoofd, roepen De fransche taal moet over heer sch en' wij zullen afbreken wat er onder 't Katholiek voor het Vlaam sche Volk is gedaan! De Katholieken van dezen tijd strijden, gelijk hun Voorou ders de Patriotten, tegen de vijanden van hun Vrijheid, van hun Rechten en van hun Welvarendheid. De Liberaalderij is tegen 't Katholiek, tegen 't Vlaamsch, tegen al wat Belgisch is Gaat g'heel Europa door Al wat Ketter is, Schismatiek, Jood en Vrijdenker, het zal wensehen en werken voor den zegepraal der liberalen. Veel brave menschen weten niet hoever de zaken staan; Een vrucht is maar te kennen als zij rijp wordt: In de Wa len, in de groote steden is 't Liberalismus rijp geworden en uitgebroeid Die daar liberaal is, gaat naar de Kerk niet meer, houdt zijnen Paschen niet meer; ja in een groot liberaal distri kt, op een algemeene vergadering is een Kandidaa t, waarover getwijfeld wierd, komen verklaren Men durft zeggen dat ik geen goede liberaal ben Maar Menheeren, ik ben voor de Kerk niet getrouwd en ik laat mijn kinderen niet doopen En die woorden wierden met applaus bejegend. kiezing zijn. AALSTERSGHE WERKLIEDEN. Dat moogt ge niet vergeten; Zondag is 't de definitieve opteekening der Kiezers; en wat zag men t'Aalst? De liberalen die in den Comte d'Egmont sa menwerkten en verbroederden met de Socialisten. o Te Brussel, voor 1884 dacht niemand dat wij daar ooit kon den winnen; als wij in Juni 1884 met Sixtus naar Brussel re den, den dag der kiezing, ten 3 ure, de eerste menschen die wij zagen, waren Brabantsche Landslieden; en een hunner zegde ons: Vriend Daens, ik kom hier al 40 jar en kiezen; altijd onder gelegen; nu zeggen ze dat wij boven liggen; ik kan het bijkans niet gelooven!... Ja, we lagen boven te Brussel met groote meerderheid... En alhoewel de Liberalen en Radikalen en Progressisten en Socialisten en Anarchisten nu allen samen doen, alhoewel de stad Brussel bevoordeeligd is voor 't getal Kiezers, we zullen nog boven liggen, als elk daar op zijnen post is, dijusdag aan staande.... Kiezers, achtbare Belgen, schept goeden moed en tot dijns- dag, elk in zijn respektieve stad, opdat wij U in ons volgend Nr mogen danken en geluk wensehen Kiezers, Kiezers, voor 't liberaal stemmen is zulke zaken goedkeuren en aanmoedigen... Wij moeien Katholiek biijven. ons in 't Katholiek verster ken, wij moeten Mannen kiezen met vaste katholieke grond stelsels. om bevrijd te blijven van Opstand, van Burgeroorlog en van Anarohislerij. Minister Beernaert zegde het zoowel te Thielt op de groote Vergadering Zonder 't Geloof in God, zonder d'hoop in Gods Eeuwigheid is do rustige Samenleving onmogelijk... o Oei, 'k en zou niet geern onder een dak wonen waar iemand voor de liberalen heeft gestemd... Ze vervolgen en ze loochenen God en zijn Almacht, gelijk de Socialisten gedurig doen in hunnen Vooruit; de nummers liggen op Chipka, waarin Voor uit de macht en 't bestaan van Clod loochent. En overal, zelfs t'Aalst spailnen de liberalen met de Socia listen aan.... Kiezers, dat moogt ge niet vergeten. Maandag t'Aalst, 't waren de prdambulen voor de Kiezing van den Raad van Werk en Nijverheid, in Augusti zal 't de Men telegrafeert uit Amerika: De Win tertarwe staat goed, maar de Boeren kunnen niet goed vooruitkomen met hun werk; het REGENT te veel... En hier hebben wij juist het contrarie... Wie kan 't passen?... Ho peerd, zei Sabbe en hij reed op 'nen ezel. T'Antwerpen, daar aan kent men die Liberaalderij, de libe rale Kandidaat die meest bijval had, was er eenen die kwam declareeren: Ik ben niet getrouwd voor de wet en ik laat mijn kindeis niet doopen... Een schoon declaratie! Te Lokeren is zekere vrouw De Clercq gestorven van een klein stukje spek dat in haar keel bleef steken en er van al de djanters, noch in of uit wildeA's 't kwalijk gaat, zei 't wijf en 't viel over een plat stro :i en brak haar been.Te Lede bij Aalst begint de Be gankenis, decs jaar met buitengewonen toeloop; 'k wil nog zien dat al d'omliggende Parochiën elk een dag zullen kiezen om Processiegewijze naar Lede te gaan. Tot voor de Fransche Re volutie ging Aalst elk jaar, 't Magistraat aan 't hoofd, en er waren wagens bij voor de vermoeide en de kamanke. Te Lede zal in 't kort een Notaris benoemd worden.Te Parijs is Notaris Gayard tot io jaar kot verwezen voor een valsch Testament. Te Turnhout, waar in Juli een karavaan Aal- stenaars henen reist, daar is overleden de Eeuwelinge Mej. Th. Bartels, een werkzaam, godvruchtig en goedhertig mensch. Ze was geboren te Turnhout den 27 Nov. 1791; als de Dood komt, 't is al verloren Vlaamsch, zei Balthasar en de waals heên 't zoo noodig. Te Dacknam een geschilderde kerkvenster ontdekt en een Engelsche Missionnaris die aldaar is komen preêken in 't Vlaamsch; dat is schoon: 20, 3o jaar in Londen zijn en zijn Vlaamsch zoo goed onthouden. Pater Bernard de Redemptorist kon ook preêken in 't Vlaamsch, in 't Duitsch en in 't Fransch. Te Nieuwerkerken bij Aalst, op dato 4 Juni leverde Frans Slagmulder-De Schutter een koei t'Haaltert bij M. Desiré Van Impe, en ziet! den 5 Juni, 's morgens rond 6 ure is die koei hare weide ontvlucht en terug naar huis geloopen, waar zij met aandoening ontvangen wierd. Te Meire gaat er in 't kort een groote Vertooning gegeven wor den aan de Zavelputten; zaterdag zijn de oefeningen begonnen. Volgens men te Nieuwerken vertelt, zouden zij slecht afgeloopen zijn. Te Berlyn is 't groote tafel geweest voor den Kroonprins, die gefinancieerd is met prinses Mieken van Edimburg... Pater Hillegeer schrijftVlucht als de pest alle verkeering die te jong begint en te lang duurt... Slecht getrouwd, is voor g'heel zijn le ven berouwd. Te Neerhasselt is een kardoes dinamiet ont dekt bij Mie Katrienes; waarachtig gebeurd; z'is in de stoof ge worpen; niet ontploft maar 't gaf 'ne groote slag in huis, gelijk 'nc molensteen die in de schouw zou vallen. - Wakker Volk Zaterdag zat in ons Bureel 'ne Manskerel uit Neêrhasselt die van ten 3 ure 's morgens op gar g was en maandag was er te Wieze ten half 3 een gezongene Mis voor de Bedevaarders naar ScherpenheuVel. Een gehoorzaam kind is de vreugd zijner Ouders en wordt door elk bemind. Te Leeuwergem, onder de eeuwenoude Boomen van 't Park staat een partij Vlas, zoo hoog dat den Boer gedwongen is geweest zijn Vlas te rijzelen Mocht de Boer er wel mee varen, want sedert 4 jaar is het een slechte opbrengst geweest. Inden nacht van zondag tot maan dag is 't Vlas wel een vuist gegroeid. Wij roepen d'aandacht op Wa terloo; die groote slag wordt erin dramatiek beschreven; van nu tot Nieuwjaar de prijs van inteekening t,25; Zondag wordt er t'Aalst ingeschreven voorden Raad van Werk en Nijverheid; dat geldt er niet alleen voor Aalst maar ook voor d'omlligende Parochiën, Erembodegem, Erpe, Haaltert, Hofstade, Kerxken, Lede en Nieuwerkerken. Die Raad van Nijverheid en Werk zal een groote macht zijn voor dezen tijd; in Au gusti zal t de Kiezing zijn.® WELDEN, de naaste week groot Nieuws over Welden. KLUCHTLIED. I. Sa Belgies Burger, Boer en Heer, Toont iever, lust en vlijt, Die door beloften menigkeer Ter kiezing werd misleid. Blijft t'huis niet zitten aan den heerd, O zegt niet't is geen kiezen weerd Uw plicht zei Pier la la sa sa Uw plicht zei Pier la la. II. En kies maar voor de beste soort. Zie wel naar uw profijt. Kies gij die mannen van te kort, Gij graakt uw' centen kwijt. Ook al uw zonen als soldaat Vertrekken als de trommel slaat: 't Waar moei zei Pier, enz. III. De Zuster buiten 't hospitaal, Den zieken man besteld, Door dochters van den orgelbal Die komen voor het geld, En die gaan nemen hun verzet, Terwijl den zieken op zijn bed Krabeult zei Pier, enz, IV. En 't ongodsdienstig onderwijs, Aan uw onschuldig kroost, Dat maakt u voor uw' jaren grijs, Wijl 't alle uw' centen kost. O Kiezers vluchi dat helsch bedrog En bakt aan zulke mannen toch Een taart zei Pier, en z. V. Een taart of eenen pannekoek Of kookt ze toch een ei Of weeft hun een gestriepte broek Dan zijn wij allen vrij, Van zware lasten en schandaal. En school en kerk en hospitaal In vreê, zei Pier, enz. Adegem Juuy 1892, K. Bultynck. LONDERZEEL ST- JOSEPH Werk-man. Werkman, 3. Muïshondeu. 3. Namen amen mes 4. Albertus, sleutel, ursula, sabel, tras, bal, re, s. Bij loting zijn de prijzen gevallen alsvolgt: 1. J. De Bus. Harelbeke; 2 Julie Maes, St Gilles-Waas; 3 De Boerenknecht uit het Hospitaal te St Nicolaas. (Adres a. u. b.) Er zijn mij 6t oplossingen toegekomen waaronder 18 volledige. De winnaars krijgen hunne prijzen franco 't huis. Hartelijke dank en groetenissen van uwen raadselvriend. (Ch. Hofmans.) Wie is het langst in de Kerk Die buiten ook het langst is., 't Spreekt van zelfs.— De duif uit d'Ark vanNoë is de eerste Land- ontdekster geweest. De dag van 't afster ven staat niet in den Almanak. In Bijbel zijn 5 létters. Nu nog een compagnieken: Waarom regent het nooit twee dagen ach tereen Welke voet is de gevaarlijkste Wie heeft tanden en knauwt nooit Wat is 't zwaarste stuk hout Te naaste week een Prijskamp uitSTEEN- DORP, doch men weze zoo goed de Prijzen aan te duiden; voor elk raadsel een prijs. Welke prijs a. u. b.? PARLOIR. Ontf. van M. J. V. D. G. Ronsse 2,5o tot Juli 92; van M. J. J. St-Anna Hamme 5,00 tot 1 Juni 92; van M. A. M. Gent 2,5o tot 1 Maart93; vanM.J. D. S. Brussel 1,25 tot einde 92; van M. J. D. S. en M. J. E. C, bei de te Thisselt 5,00 voor 92. IN DE DOKTORLES. Professor Hoe onderzoekt men of paddestoelen ver giftigd zijn of niet Leerling. Door ze op te eten. Bekomen ze u wel, dan zijn ze onschadelijk; sterft gij ervan, dan deugen ze niet. Een oudheidskundige. Mag ik d'antike- teiten van het kasteel gaan zien Portier. Het spijt mij, mijnheer, maar mevrouw is daar even uitgegaan met hare dochters.

De Werkman | 1892 | | pagina 1