Brief van Macharis Een brok Parlement ATER NIEUWS. Te koop in onze Bureelen Keukenboeken. Duitsch en Dietsch mp*** XXXXXXX6 Juni 1892. Beste Vrienden en Konfraters, Ge zult verwonderd zijn; Ge zult zeggen Is de oude Macharis bij Vater Kneipp ge weest, dat hij zijn krachten terug heeften tweemaal achterreeks een Missief kan schrij ven Och, neen, mijn goede brave Vrienden;j Macharis is oud en uitgeput van krachten; Vater Kneipp komt hem zachtekes ter hulp oud en jong, arm en rijk, allen zegenen dien uitverkoren Vater Kneipp; Maar bijaldien Macharis tweemaal schrijft op 8 dagen; 't is opheffing van troost, peizende op de Kiezingen. Mijn zoetste vreugd is van altijd Katholiek gekozen te hebben; en dat al d'Ouderlingen die in mijn geval zijn, eens rechtstaan en antwoorden; welke hertpijn en tortuur moet het zijn van zij:, stem gegeven te hebben aan de vijanden en vervolgers van God en van Kerk, van Vaderland en van Huisgezin Vrienden en Konfraters, Ik noein en ik roem, De Missionnarissen, die zoo heldhaftig, In Amerika, in d'Indiën, in China, in de Bengalen, in den Congo, Arbeiden voor de Vooitplanting des Geloofs; Ik noem en ik roem de Kloosterlingen die Vaderland en Fa milie verlaten, om in verafgelegene Landen hun leven te gaan slijten tusschen arme zieken of tusschen verlatene weeskinderen en hulpbehoevende Grijsaards; Ik noem en ik roem den geestelijken en kloosterlijken Stand, arbeidende in de Chi i&tene Landen, en zoo heldhaftig geholpen door Christenen van beidere geslachten. Maar op dit oogenblik richt de oude Macharis met welbehagen zijn oogen en zijn hert naar de Katholieke Kiezers van Belgen- land, zoo beroemd de wereld door, wegens hun heldhaftigheid en hun standvastigheid. Groote zaken hebben die Kiezers tot stand gebracht; Veel kwaad belet, Veel goed gedaan; En nu dat er veel meer Kiezers gaan bij komen; laat ons dijt— dag op een solemnele wijze kiezen en de twijfelachtige overhalen, om in groot getal een doorslaande voorbeeld Te geven aan de toe komende menigvuldige Kiezers, om aldus een goede verandering der Grondwet te hebben. Wordt de Grondwet slecht of kamank veranderd, er volgen veel jaren van woeling en van gevaar. Wordt de Grondwet versterkt in deftigen zin, wij en ons Na komelingen zullen er wel meê varen. Vrienden en Konfraters, tot dijnsdagaan de Stembus Eén- parig voor 't Katholiek-.. met vaste hand en verheugd hert een vrolijke en gunstige dag; en als er zijn die vroeger slecht ge stemd hebben, dat ze bij ons komen, in den geest en in 't hert, stemmende voor hun Ziel en voor hun Vaderland en zullende alsdan hun leven lang mogen met welbehagen denken op de glorie en de verdiensten van een goede uitgebrachte Kiezing; Vricnde gratias, de berichten uit Gent, Mechelen, Leuven Brussel, zijn gunstig; zelfs we zouden kunnen verschieten ovei Luik en Bergen, tot Antwerpen waren de felle Vlamingen onte vreden, zij hebben hun gedacht gezegd en zullen dijnsdag op hunnen post zijn. Landbouw, Handel, iNijverheid, Rust, Vrede, Moedertaal, dit alles spant te samen om onze stem voor 't Katholiek te vragen Waarmede de hartelijke groetenis van Uwen Vriend en Dienaar, MACHARIS. Meè de nieuwe Statie komen er hier nog ander Jiuiouiuci goede dingen Na de buitengewone Beganke nis van 2den Sinxendag, hebben wij hier vandaag de gulden-trouw-Ju bilé gevierd van Frans Guns en Huisvrouw, en drukt er deze wonder heid nog bij: er zijn hier nog vijf paren die het op eenen en denzelfden dag dezen zomer zullen doen. Sics Guns en zijn vrouwken zien er beiden pertig genoeg uit, om too jaar te leven, 'k Ben zeker dat Cies vandaag zijn oud gezegde heeft ingetrokken Hoe min van dat goed, hoe beter hij doelde op de kleine gestalte van zijne vrouw; nu weet hij dat de kleinste dikwijls de felste zijn? Trien. Ei, Bar bara, mijn hert, mijnen asem, mijn borst Babara. Wat is er. Trien Trien. Barbera, 't zakt in mijn beenen, toe. schenkt mij nog een potje kaffe in Dijnstendag, de groote generale Kiezing Barbara. Awé, wat is eraf Trien. Dat 'ne keer slecht ging Barbara. Maar gi sulkersloor Tzien. Barbera, de riberole zeggen dat ze gaan boven liggen. Barbara Ja, Trien, we zijn er, zei Platvoet en ze sloten de poort voor zijnen neus.. Trien, ik verassureer u dat de zaken goed staan; en daarbij er zijn geen redens voor de Kiezers van hunnen voos van 1884 en volgende termijnen te veranderen. baknshggen \S maar Barbera' dat er zuIke 6rove kappittels op dc Barbara. Reéel, Trien, we moeten maar nagaan wat er eeoleead is, van 1879 tot i8g4. 5 Trien. Barbara, als ik mijn óogen toedoe, ik zie daar nog die grouwehjke jaren. Als Piet Van Humbeek daar stond, zoo wreed als een malledikse, den put tomende en roependeDaar moet 't Chrlstene Bloed in Doormijn Schoolwet Barbara. Maar hij is er zelf in gevallen en vol affront en in ar- front ja in armoede heeft hij zijn leven geëindigd, gelijk Pilatus Trien. Barbera ik zie MinisterGraux hem met honderdemillioenen aanbrengen. Barbara. Ja, voor zijn goddelooze wet, waarvan wij nu de gevol gen beginnen te zien in 't jong Volk maar bij heeft ook a! zijnen kas saert gekregen; dien Graux! hij heeft de kaait niet weinig misgeven, met de Boeren barbaren te noemen. Trien. Barbera, als ik mijn oogen toedoe, ik zie nog Bara, die koster wilde spelen in kerk en in kapel, hij, den leelijken Framasson-, ik zie Rollin. die de gendarms afzond naar al wie voor de goddelo ze Schoolwet het hoofd niet boog, bijzooverre dat de bedienden gespion- neerd wierden tot in hun huis, op bevel van Minister Rollin. Barbara. Die nu ook al weet wat uur het is; van erremoei is hij moeten Belgenland uitloopen en is nu blij een plaatste hebben in Siam ievers langs de kanten van China... Trien.... Trien. Barbara! Barbara. Trien, tegen Ons Heer winnen, wie kan dat Niemand! Zelfs als ze boven liggen, ze brengen in hun herl en in de wereld de straffe van hunnen opstand... Maar 't Goed zal hier zegevieren, Trien, zijt daar maar zeker van. Trien. Barbera, we zullen er in alle geval 'ne goeie Vadrons voor lezen. Want depreuven van d'ondervinding zijn hier sterk genoeg voor handen. Hf" luTfT R Werkman Sixtus zijt gij t'huis of zijt gij i-ill.. naarVichtc De koerier van MAETER 2d° Sinxendag Vaandel van Franciscus Volk volk vc-lk nog nooit zooveel volk bijeen gezien, zeggen d'oude menschen. Welk een lan gen en deftigen stoet De kerkpolicie op haar beste, al de gemeente- overheden in habijt rond het prachtig vaandel, en Mr de Pastoor, eeni- gen tijd ziek geweest.. Hij was daar ook, zoo welgezind en zoo wel te pas Hoe dikwijls is 't gezeid Eere en dank aan M. den Pastoor en zijn twee kloeke medehelpers Nog vele, vele jaren aan M. den Pas toor voor 't geluk van zijn parochie... zegge zijn parochie sedert 3o ja ren, voorde versiering ven de schoone kerk van Maeter c-n de verbetc ring van 't kerkhof en de vreugde van zijn ontelbare vrienden, waaron der ik mij met eerbied rekene, ik. de koerier. De 2''° Sicxen wordt nooit vergeten en Maeter aan 't hoofd vau een groot deel van VlaanderenWelke dappere inrichters van feesten en welke Solisten T'Antwerpen is een inschrijving geopend voor de Familie van den verdronken booto man. De jonge weduwe Hoefnagels blijft troosteloos en M. Van Macnen kan in Ant werpen niet blijven; hij is naar Zeeland gaan distraktie zoeken. Zo zeggen dat te Kt Nilcolaas de Feestviering van 2do Sin xendag. voor de Pauzclijke Encycliek, zoo luisterlijk en zoo machtig van indruk is geweest, en dat de Proost van 't Gildenhuis E. H. De Schry- ver zulke treffende Aanspraak heeft, gedaan, die in druk zal gegeven worden... Eere aan St Nikolaas en aan 't Land van Waas! daar zal men niet verrast worden door 't Algemeen Stemrecht! dc grond is er gereed gelegd door don algemeenen Katholieken Volksbond. Ei woensdag, Sint Medardus en van 's morgens af ziet het er zoo regenachtig uit. IPfelT fTi 4-v» Waarom die naam in groote JL/ ij e letters? Omdat alsdan de twee machtige koppen Rus en Pruis samengekomen zijn te Kiel, een versterkte stad van Duitsch- land... Er worden daar groote pourparlés over gehouden; ei- gentlijk weet niemand wat daar verhandeld is... Rus en Pruis zijn en blijven smalle vrienden; en moest Duitschland in oor log komen mot Frankrijk, 't is zeker dat den Rus zich teo-on den Pruis zou keeren... Keizer Willem was den grooten Rus tegengegaan op een zeeschip; dan zijn ze te voet naar 't Kas teel gegaan, alwaar een groote ontvangst was; 25 oorlogschepen waren op hun beste in d'haven. De Keizers zagen er zeer oe- zond uit, doch bekeken malkaar in d'oogen niet... Oude kerken hebben donkere ruiten... Op St Cornelius-dag was er t'Hofstade Volk van 3 ure 's uchtends; het Feest allerluisterlijkst; de Processie wonder schoon; maar geen jaarmarkt zonder ezels en die ezels waren t'Hofstade 3 Vrijdonkerkés van Aalst die op hun velocipede voorbijreden, als ongedoopte honden. Had men den Suisse niet ingehouden, hij zou kort spel gemaakt hebben mot die snot- neuskes. Te Dendermonde ontbreekt aan de liberalen do goesting niet om te strijden voor de groote Kiezino-en... maar hun kandidaat van Hamme is voor 't oogenblik afwezig. Overal is verzekerd dat men zich bijzonderlijk o-aat toele"""ei Het spaarzame Keukenboek, door Caudcrlier, oud-tafelhouder te Gent. Wie mij zal lezen, zal koks baas wezen; zevende uitgave, v -rmeerderd en ver beterd in band, prijs 5,00 't Zelfde boekin 't klein Ij0o Pasteien en Confituren, door Cauderlier, jnanier om alle gebakken te maken, ook voor de confituren, uitgelegd op een zoo klare en eenvoudige wijze, dat elk ze kan maken bij de eerste proef, prijzen 2,00 De Belgische Keukenmeid i)0o Betje de goedkoope Keukenmeid 1,00 Nieuw Keukenboek aan 50 c. Ja, dit hadden wij nog niet, aan o,5odit boekje is opge steld dooi een zekere Caiharina Couvreur, die 5o jaren keu kenmeid is geweest. o,5o c. franko thuis per privilege. Boeken can Landbouw. R. Warington F. R. S. SCHEIKUNDE OP DE HOEVE, vertaald door P. De Vuyst, doktor in rechten, landbouw-inge- nieur, Staats landbouwkundige, enz., en P. Wauters, Land- bouw-ingenieur. naar de Sd« Engelsche uitgave. In dit merk- weerdig Boek wordt beschreven en uitgelegd de Scheikunde en levensleer op landbouwvruchten en landhuishoudelijke dieren toegepast. Prijs 2,73. Het bestrijden der Aardappelplaag, praktische wenken en nuttige inlichtingen door E. Thienpont 1,00 Het bestrijden der Aardappelplaag 0,10. Pr. gekart. prijs 0,90Je. 9S. ie leerendoor P. Baes, Overal is verzekerd dat men zich bijzonderlijk gaat toeleveren om den Landbouw te beschermen... Dat is ook de "rootebe- langrijke zaak voor Steeman en voor Boer, voor Heer en voor Werkman. Een Vlaamsche Vrouw uit den Lande geweesi, schrijft ons dat de geboortegrond trekt dat zij naar Halle is re wees t maandag dat er zooveel Volk was iiit Sottegem en I Hundelgem. en dat er daar veel gebeden Is voor don Eerwaar- den Pastoor Buysse, die deze regels zal lezen in den Convo als 't God blieft. Laalsle Nieuws. moord ldijnsdagzoch- ten dc Gendaimsachter dén moor denaar, gelijk achter een wilde beest Sedert eenigen tijd be dreigde hij die dochter; hij had een groot broorlmcs cn zelfs, zegt men, eenen revolver, aan dander dochter riep hij Loopt weg of ge zijt ook dood De Kiezingen staan allerbest.. Goed Nieuws Maandag St Antonius van Padoua, de Wonderdoe ner. Donderdag H. Sacramentsdag. Er zijn nog altijd li berale gazetten die durven schrijven dat 't Volksbelang een Katholieke inrichting is.. Zijn ze toch niet beschaamd Er zijn groote Fransche Feesten geweest te Nancy; Hill'll'-A nlninpf f A SevolSd d°or ten Vlaamch Wonderland, - boekdeel met plalen 0,60 c. voor onze Lezers en Inschrijvers So c.Jr. thvis. Zoo zal er nog winst aan zijn. van De Werkman ie lezen. Robinson Crusoë, choon verhaal met i56 platen 2,00 franko 2,i5. Acht dagen te Latrappe, prijs 0,75 franko 0,80 Maria. Magdalena, eerst slavin der zonde, daarna vurige minnares des Heeren, naar een oud boek thans herdrukt, met plaat 1,00 franko 1,10 Dom Bosco de Apostel der Jeugd in onze negentiende Eeuw, door E. J. Vossen, Priester, leeraar in 't Collegie van St Trui den, prijs 2,5o. PARIJS, beschrijving dier stad en 't omliggende o,5o De Levens der Heiligen, door Butler, 8 groote boekdeelcn in 12 aan 4 fr. de 8 boeken. franko 4,5o. Grooten keus van Tooneelstukken, Drama's, Kluchtspelen, Tweespraken, Alleenspraken; al de stukken van Sylvester, 0. a. verscheide met lichaams oefeningen. RoLreebt van Eine of Misdaad en Liefde. Groot historisch drama in 1 Voorspel en 3 bedrijven door K. L. Van Voordcnhove 2,00 Jan Onraedt. door E. H. Callebert, Pastoor te Blankenberghevijfde uit gaaf. Schoon boekdeel met prachtigen omslag prijs 0,70 c. Jan Onraedt is een hertroerend dramatiek huiselijk verhaal. Sinte Godelieve Maagd cn Martelares van Vlaanderen, door Hector Claeys, onderpastoor te Nieuwpoort, schoon groot hoekdeel met prachtomslag prijs 80 c. Sinte Martinus. door zelfde schrijver, groot schoon boek 240 bl. in-8° piiis 0,80 c. r J De lustige verteller, 17 schoon verhalen, treffend en aandoenlijk, prijs 0,80 c. Verhalen uit het fransch Schrikbewind, 200 bl. in 12° met prachtomslag prijs 0,7;. De Wegwijzer door A tban StoU, een oprechte goudmijn voor elk-, 'tis onzeggelijk welkeschoor aangename nuttige dir.grn daarin staan; IbanStolz, in elk huis moest dit Boek zijn. Prijs i° deel o franko 1,65/ 20 deel 1,00 franko-,io. De troost der Armen 0 5C Tooverboek of vee vermakelijke toeren o,5c Thijl Uilenspiegel 0 5c Reizen en Avonduren van baron Van Muinkhuizen O.7.1 De Raadsels van 't Vlaamsch Volk, door A. Joos o,85 Verhalen van 't Vlaamsche Volk id. 0,75 Allerlei Vogels, met 38 houtaneêplaten door Jamar,'schoon leerzaam bock, prijs o,65 franko 70. DE KERSTNACHT, Drama in 2 bedrijven door Oscar Eggcrmont, prijs 0,90. Belangrijk Bericht aan de Landbouwers. Te bekomen bij Ch. SAEYte LEDE, iloi-pbeste stelsel van Aard- appel-besproeiers, vervaardigd in rood koper on gewaarborgd tegen alk herstellingen. Alsook eerste kwaliteit van kopersulfaat tegen 99 0/0 zui- vei-be"! beste hoedanigheid van witkalk. Alles aan prijzen buiten ati. - Dat men Aalst en in 't omliggende oppasse voor den Raad van Werk cn mededinging. Gelief het ruchtbaar temaken. Nijverheid. Overal veel zelfsmoorden; 't Geloof dat verflauwt; U"' bij de dieren zijn geen zelfsmoorden; bij de ongeloovige men schen wordt 't leven onverdragelijk. De groote Augustinus zegde het zoo wel Hoe wreed van te leven zonder Geloof en zonder Hoop SCHELDEWINDEKE. Eer erg ongeluk is Vrijdag alhier voorgevallen De huisvrouw van P. Rooman ging op de schelf om de eieren te garen. Zij vond daar een klokhen. Zij joeg ze weg. De hen vloog in haar gelaat met het ongelukkig gevolg dat zij ach terover van de schelf viel. Zij kwam juist terecht op den waan- molan. De ongelukkige heeft eene rib gebroken en verscheidene andere wonden bekomen. Te bekomen in onze Bureelen Het bastrijden der Aardappelplaag door E. Thienpont, volledig boel over dit artikel, met platen ],0o. Behandeling der aardappels teeer de Plaag door L. Govaert 0,10. Wisselkantoor van Aalst D. Mayart, Brusselsche straat, Hllis 10 huren °f Ie koop in Aalst, een welgelegen en geriefeliir Huis, winkel, vee! groote beneden- en bovenplaatsen. Aan vragen bij O. Maes, beeldhouwer en Leeraar, Dendermonde. BERICHT. Al wie liefhebber is om een schoone wei afgemaakte torenborlogie te zien, kom met vrijen ingang bi Ch. Hertecant en Zoon, horlogiemakers te ZELE, dorp; daa; zal men zich kunnen overtuigen hoe deze naar de volmaakst- wijze bewerkt is, met fijne bronze wielen en stale pignons- d' assen en pignons zijn uit éen stuk; die borlogie is geschikt'op eene regelmatige uur aan te duiden en is verkocht aan de kei van Dacknam.

De Werkman | 1892 | | pagina 4