D'Eerdappals an Ravachol En Ravacho! De Prijsdeelingeo. g- 2 v DEWERKMAN 1028, Twintigste Jaar. 1 JULI 1892. Vers«kijB»n«la alle Vrijdagen. Prijg in Bursal ®f Winkels 5 centiemen. Voor g'heel Belgenland fr. 2,56's jaare. oor Holland fr. 3,50. Voor al d'ander Landen van Europa, voor Amerika, Agia, Ghina, d*Tndjèn en zoo wijd er menschen wonen 4,50 franko thuis. P DAENS-MAYART, WerfEiland Chipka, AALST. W rr PT1 op Chipka, 't wordt er De twee groote artikels te dezer ure.. D'Aardappels, die lieve knollekens, die kostelijke en goedkoops spijs van rijk en van arm dat de koks der Hotels met hun witte geglaceerde kleeren vreemde e spijzen aanbrengen, met roode, blauwe, groene en purpere sausen, die I hun gewicht van goed kosten;... vivat den ouden Vlaamschen kost de Pa totters, als ze daar op tafel komen, rookende en bloemende, met geur en fleur, wat gaat er daar boven?.. Cau- derlier, in zijn keukenboeken, te koop n algemeenen Boekhandel, "Cauderlier leert d'Aardappels gereed maken op 20, op 3o verschillige ma nieren en z'hebben veel geleden dees jaar, door die vervriezing in nacht van 16 tot 17 Juni; en God weet wat er zal volgen Die in den Landbouw werkt, werkt voor g'heel de Samenleving; de Landbouw kan niet gemist worden; dat de Boeren niet moesten ploegen, mesten, graven, zaaien, planten, eegden, wieden,Graaf en Baron,'t stierf al van honger!.. Eere dus en dank aan alle neerstige Landbouwers In 't Vlaamsch, hoe schoon is de naam Eerdappels, ap pels die in eerde groeien; hun geschiede nis is zeer merkweerdig Na d'ontdek king in Amerika wierd die plant gevon den in Chili en Mexiko; zij behoort tot de groote Familie der nachtschaden of so- laneën, waartusschen veel vergiftigde planten zijn.. In 1584 waren er reeds aardappels in Ierland, En geland, als planten van rareteit; doch 't is maar rond 1670 dat de Aardappelsin Duitschland, Frankrijk en in de Nederlanden, bij ons kwamen; in 't begin kenden ons Voorouders de groote nut tigheid dier plant niet; van in 1690 begon men ze te eten; doch meest bij klein Volk, gelijk nu den Meivisch; en dat duurde zeer lang, bij zooverre dat in 175b een Burgersvrouw op de Markt van Brugge geen aardappels dierf koopen, zonder zich onder hare failje te verduiken. Een edele Familie van Brugge, aan 't Potshoofd, weigerde vele dienstboden, omdat zij aardap pels bij hunnen visch moesten hebben. Op een hofstede van twee peerden plantte men maar aardappels in den Hoveniershof Maar het duurde niet lang of de deugd der Aardappels wierd be kend en ze kwamen algemeen in voege.. In 1775 kregen zij de ziekte den KRUL; deze ziekte duurde i5 jaren, altijd erger; de Aardappel zou uitgestorven zijn, zonder nieuwe plantsoen en zaad dat men uit Amerika deed komen. In 1845 is de groote plaag of de kanker op d'aardappels gevallen, die ook i5 jaren duurde met groote hevigheid, die nog somtijds verschijnt en wederom is de Aardappel gered door nieuwe, soorten uit Amerika, zijn Vaderland, in te brengen. De Aardappel wordt rijp, voor de vroege soort, op 70 a 90 dagen en voor de andere van 116 tot 144 dagen; hij bevat 9 tot 28 0/0 zetmaal en gemiddeld 75 0/0 wa ter; daarenboven een weinig ei witstof, vezelstof, gom, hars, vet en zouten Hij vraagt lossen grond, de bergen van graniet,ook zavelachtigen grond,niet vochtig en veel zonneschijn. De Vlaande ren leveren puike soorten op. En dat ongelukkig vervriezen in diepten en tusschen 't koorn is meest schade; de regen heeft ver zachting bijgebracht; maar zal 't baten gaat h?t geenen hul of réss vormen, met klein patotterkes? Hoe het ook weze.de schade is groot, bijna overal; 't verlies is gevoelig voor iedereen, maar verpletterend voor kleine menschen. W'hebben er treurige histo riën van hooren vertellen op ons Kantoor van Chipka.. Mochtte het jaargetijde toch gunstig blijven om de schade te verminde ren 1 daar eens van gesproken, van dien grouwelijken schort, dien onbe- schaamden booswichtNa te Pa rijs veroordeeld geweest te zijn voor het werpen van dinamiet in het Hotel Very, waarop een moorderij volgde, dan is Ravachol voor d'Assisen verschenen te Montbrison, om vermoord te heb ben eenen ouderling die als kluizenaar leefde, M. Chambles en den naam had van geld te hebben; Ravachol bekent zijne mis daad op schaamtelooze wijze; hij heeft vast in zijn gedacht dat degcen die niets bezitten, alles mogen doen om aan geld te ge raken en de plezieren te genieten; zulk stelsel is 't gevolg der ket- tersche leerstelsels van al de liberale gazetten.Ravachol zegt ook dat hij na zijne misdaad gedwongen was uit den weg te ruimen, alles wat hem kon in 't gevang brengen. Het wreedaardig monster! Ravachol bekent ook Grafschender te zijn, om't lijk der baron nes de la Rochetailju te bestelen.. Niets dat wreeder werkt dan Ongeloof en Zedebederf.. Men heeft er preuven van in Marie- Antoinette, (thans in boekdeel verschenen aan o,5o, een schoon boekdeel); Ravachol is ook beschuldigd de damen Marcou ver moord te hebben; doch hij loochent het; men onderzoekt niet verder; men laat hem en zijn advokaten spreken en de Gezwoor- nen veroordeelen Ravachol éenparig tot de DOODSTRAF. Hij zal dus op 't Schavot sterven, gelijk het recht en plicht is;. Na zijn sententie riep Ra vachol Leve de Anarchie 1 ik zal gewroken worden ZIJN GESCHIEDENIS, door hem zelve verhaald 32 jaren is hij; geboren te Saint Chamont; i5 jaren oud zijnde, op 't werk gegaan, als weversgast, vier jaren gewerkt; in zijn eerste jonk heid, getrouw gebleven aan zijn Christene Geloofdan was ik gelukkig, zegt Ravachol, hadde ik het mogen blijven Hoe is hij veranderd met slechte boeken te lezen, de boeken die Vooruit aanprijst, met te gaan luisteren naar slechte voordrach ten; met de Kerk te verlaten.. Dat is de gewone weg in Gent, in Brussel, in Aalst, in Antwerpen; allen valLn zoo diep niet als Ravachol;.. maar de soort die t'Aalst ook 't rood venjel begroet, die zoo vuil leeft als een padde, die op straat allerhande ontuch tigheden uitroept, die jonge soort, waar is zij alzoo geworden Door 't bederf van de Fabrieken, door d'Orgelbals, de slechte lezingen, de Voordrachten van Socialisten en ander Vrijdenkers, met uit de kerk te blijven; en dat is hun ongeluk geweest; ze kunnen weêrkeeren, als ze willen, in de Kerk is remissionem peccatorum, vergiffenis voor alle zonden en herstelling; wat is Magdalena geweest wat is Augustinus geweest Geenen moed verloren, op 't Volk gewerkt; gelijk M. Harmei in Frankrijk ge daan heeftjdoor Woord, door Schrift, elk zijn beste gedaan; voor een rede te meer Dat er groote uitbreiding van Stemrecht gaat komen.. Loopende Nieuws. 0n® w j™*? 1 in den Congo; zijn beeldje van 't H. Hert is met de gazet op zee; goede reis en blijde aankomst. Te Mechelen is de groote Peerdenmarkt met prijskamp den II Juli. T'Aalst wordt op kermis uitgevoerd een nieuw Oratorio van Peter De Mol, Sinte Cecilia in 3 dee- len De Bruiloft, de Catacombe, voor de Vierschaar. De woorden zijn ook in Aalst opgesteld, ze zijn van hoogen aan hef en in Ridderlijken geestdrift. T'Antwerpen worden in Juli Jubelfeesten gevierd voor Meester Peter Benoit, Inrich ter der Vlaamsche Muziekschool van Antwerpen, die een Heerlijkheid wordt voor ons Land. Een rusp op een roos in den Hof, dat is 't Zedebederf op de ziel van een Jonkheid... Die rusp moet er af, dadelijk of de Roos is al haren geur en fleur en al hare eer en hare achting kwijt. "Wij lezen met vreugd in onzen lieven waren Volksvriend van Mechelen dat uit Meerhout 71 Katholieke Kiezers naar Antwerpen zijn gaan kiezen.. Dat is Vlaanderen en Brabant, Winkel en Wachtebeke, kramik. Te Parijs, dobbel is nogzoo dik Ten gevolge vaneen tweegevecht is er een ander tweegevecht ge komen tusschen Markies Morés en Kapitein Mayer; de Kapi tein is gesteken dat hij korts nadien in 't Gasthuis bezweken is, omringd van zijn weenende Ouders. De Markies zit vast; ze moesten doen afroepen Moord in tweegevecht is moord gelijk alle andere.. Geen twee maten en twee gewichten Te St-K ikolaas is verschenen De verhandeling over den Ouderlingen Bijstand, door E. H. Delaroyere, Schatbewaar der van den Christen Volksbond in 't Land van Waas. Een stuk van klaren uitleg en sterke redeneerlcracht. Elk moet zeggen t is zoo overal is een Christen Samenspanning voor stoffelijk en zedelijk allernuttigst, ja op veel plaatsen drin gend noodzakelijk. Te Nukerke waren de Ruiters op d'In- haling hunnen Pastoor reeds voorbij gereden; men had gezegd: ten half 3 te Ronsse; en de Herder, gejaagd om bijzijn Volk te zijn, had zoo lang niet kunnen wachten; gelukkig' dat het be merkt wierd door Heeren die in de rijtuigen zaten, of de Rui ters reden nog Vr. te St-Nicolaas Sixtus uwen Stadsge noot en Vriend uit den tijd van den Oorlog van de Fransch- mans tegen den Pruis inlS70, vraagt of gij nog altijd vertijdt in't wiezen en die vuil miseriën gaatmeester Verleysen vraagt het ook. Uw schrift is hier met bewondering gelezen. Zijn gezondheid verzuimen, is zijn plicht verzuimen. 't Is nu den 12 Juli dat de Kamers bijeenkomen, 't zal groot gewichtig werk zijn De Grondwet herzien Eén zaak is ze ker Dat er veel, veel Kiezers zullen bijkomen.. Men hoort het overal zeggen en men voegt erbij Gewerkt en gezorgd om ons Volk in godsdienstigheid en goede zeden te behouden... Dat is t bijzonderste, dat is alles Koning en Koningin van Italië zijn terug uit Berlijn langs Frankfort, Hambourg en Milanen naar huis.. Er is te Berlijn met den Keizer zoo siillekes geklapt, dat zij hun eigen zelve niet hoorden.. Hoe kunnen de gazetten het dan weten Zondag is te Londen een steen geworpen naar 't wezen van M. Gladstone, dat die beroemde Man zijn wezen vol bloed had en dat een zijner oogen schielijk opzwol. Er heerschteen groote verontweerdiging. ERFZONDE. Kerel, wat kunt gij wreed drinken Ja, ziet ge wel, 't is een erfzonde in ons Familie Zoo, hebben uw Ouders dan ook zoo erg gedronken 1 Neen, maar een erfzonde moet toch een be gin hebben. Aardige vraag. Engelschman, op d'Alpen aan een Herderin Wat kost die hut Die is niet te koop, Mr; zij behoort aan mijnen Vader. Engelschman. Zoo? en wat kost die hut, met uw Vader erbij Een dief wierd veroordeeld tot S jaren gevaug. Wel bedankt. Mr de President, zegde hij. Ha, kerel, ge bedankt mij ge zijt dus te vreden Ja M' de President, ik zou zelfs met nog minder te vrede zijn. BritJ van tent Moeder aan eenen Onderwijset Mijnheer de Moester; mijn zoon is heden morgen niet naar school kunnen komen, om dat hij zijne klak verloren had, waarmede ik de eer heb u te groeten. Vrouw Siska Van Pas. Juffrouw—Hoe noemt uw Vader zijn land goed aan den Rhijn HeirvonCriff: Mijn grootvader noemde het het kasteel van Scheinderblitzensche- nenberghenhausen. Juffrouw. Dank u Mr, ik zal 't goed ont houden. In een herberg. Garfon, breng mij, breng mij een gazet, Welke verkiest gij, Mijn heer De eerste de beste. Die gazet heb ben wij niet, Mr. 0/ een Begrafenis. Een Vriend vergezelde 't lijk van zijnen kameraad naar 't kerkhof. Aan 't Graf geko men, zegde hij,naar de gewoonte een schup aarde op de kist werpende Troost u, vriend wij gaan allen dien weg in wij volgen u allemaal,, als wij 't geluk hebben van blijven te leven. In de school Meester. Kinderen, noemt eens een sa mengesteld naamwoord, en wel een zulkda- nig dat gij allen kent En de kinderen riepen in koor Qorveeger, meester Men vrage alom de Boeken uit 't Eiland Chipka; schoon en sterk gekartonneerd; op rechte Familieboeken: Marie Antoinette, 't Gulden Boekje, Bavo en Livina, Het Huisgezin van den Werkman, -- Vater Kneipp; allen gedrukt op Chipka en gebon den in Aalst, dus uiteerste hand. Nuttig voor Huishoudens en voor Samenleving. Te Worisliofen, 2800 zieken zijn daar op den huidigen dag; 2800! In Duitschland wordt dit stelsel alge meen gevolgd, en men vaart er goed meè; verkloeking, verharding en genezing... M. D. Kurhaus W. dit boek Die hinderbfleee is reeds vertaald in 't Vlaamsch en voor Belgenland te koop gesteld in 't Huis Sche- pens, Treurenberg, Brussel; algemeenen Boekhandel voor 't gansche Land... 20 ja laat 't nieuws weten uit de steê, willekom. Vater Kneipp is hier bemind en geacht als een waren Volksvriend en grooten Weldoe ner van 't Menschdom. Gelief hem onze eer biedige groetenissen te doen, en ook van wege Sixtus en van wege Lippen en Macha- ris; alsmede van den President en van g'heel de wereld uit 't Eiland Chipka. PaRLOIR. Ontf. van M. G. L. Soumagne 2,So tot einde 92; van Mej. V. L. Werchter 5,00 van 2ab. voor 92. OM MIEREN TE VERNIELEN. Leg bij hunne nesten papier met ho- ning besmeerd, en als zij er wel opge kropen zijn, werp het dan in eenen pot met water, die van binnen met wat olie gestreken is opdat zij er niet zouden uitkruipen. Ofgiet zeepsop in hunne nesten, of strooi er houtassche, of kalk, of krijt in, want tewijl deze dingen het zuur, het welk de mieren in zich hebben om te kunnen leven, vernietigen, zoo sterven zij er ook van. Een van de zekerste middels om de mieren te verdrijven is water waarin kreeften gekookt zijn op hunne nesten te sproeien.

De Werkman | 1892 | | pagina 1