m Ravachol Waarschouwingen. Nieuwe Boekwerken. DEWERKMAN A'0 1030 -20 Jaar. -15 Juli1092. Verschijnt alle Vrijdagen. Prijs voor België 2,5o voor alle 1*7 1 HT1? R /Wfc Leest Waterloo; 't is de eerste maal dat die vermaarde Veldslag op zulke wijze in UillLltLUU 't Vlaamsck wordt beschreven. Vreemde Landen 4,5o. Mc„ schrijd in „ie» ujdc Het Huisgezin van <len Werkman 1 gezin van den Werkman, of ware middel? om den stand van den Werkman te verbeteren ook nattig voor al ander Huisgezinnen prijs 25 c. Men schrijft ons uit Brugge Dit boekje is bestemd om veel goed te doen, veel goed... des jaars. Daens Mayart, Eiland Chipka, Werf, Aalst. die daar kruiden vroeg Sixtus Landsman*; 3 pakskes riep Sixtus en de riep in triomf uit Dat zijn nog n keer Maar als Sixtusmet al die Loopende Nieuws. ®'j( ^a^TeST moge gelukkig en welvarend wezen, 't Geluk heeft niet veel plaats van doen. Gelukkig is het Huisgezin, daar menschen zijn vaneenen zin. En Plautus voegde er bij: Hij is met goeden aard, met veel geluk geboren Dien een anders geluk met nijd niet kan bekoren. Zondag is er t'Aalst 'ne felle kampstrijd van velosse- peerdekes geweest; 't was krieus om zien dat rijen en dat snij den op 't ijzeren Eenbeen. Nu spreken ze van eenen elek- trieken trein, uit Antwerpen naar Parijs op 2 uren en halt Hoog vliegen, diep vallen; rap en spoed, zelden goed, behalve voor zekere jacht. Lippen V, Sixtus was zondag ook rap om zijn band uit te steken op de Groote Markt naar deu Dantist-kwak, gelijk de Brusselaars hem noemen stond met zijn geschilderd rijtuig. Een pakskc vraagt er voor ons ook een, zegden r Dantist deed zijn muziek stil blijve Dat is nog'ne ventdrij pakskes me keek, waren zijn twee Landsmans al bij Madam-kwak geriefd en hij hield de 3 pakskes aan zijn vingeren. Uei, 't moet daar iets geweest zijn te Madrid 1 6000 groensel- en vischwijven waren er in den Volksoploop, 6000 wijven, koleirig als krokkediljen.. En Job die zegde voor een boos wijf te zullen vluchten zonder eten of drinken, naar het hoogste dak Te Mechelen waren op de Markt van 9 Juli 1400 kiekens die verkocht zijn van 6 tot 10 fr. 't koppel. Er waren 6845 kilos boter aan 2,36; t'Aalst 7368 kilos aan 2,40 tt 2,50; te Mechelen waren 7000 kilos Aardappels aan 7,50 of 4 fr. afslag; t'Aalst d'aardappels 7 k 8,00; Te Bottelare, die aloude roemrijke Kerk, door de Voorouders opgebouwd ter eere van d'H. Anna, thans hersteld en een echt kunsstuk der 16do Eeuw, bewonderensweerdig dank aan M. den Pastoor was 't niet te Vleckem dat hij overjaar die Missie gaf waar noc van gesproken wordt dank aan zijn heeren Kerkmees ters; aan de Bouwmeesters en aan d'Ondernemers, Gebroeders De Bruyri van Ledeberg. T'Antwerpen. den 24 Juli, groote Feestelijkheden voor den roemrijken Vlaamschen Muziek meester Peter Benoit, ook al een Boerenzoon door talent en vlijt zoo hoog geklommen. In Oost-Vlaanderen zijn be noemd tot Leden der Bestendige Deputatie M. Vermeire van St-Nikolaas, en M. Verhagen, de Aanvoerder der Anti-Socia listen. Mounier en Francois, do twee vrienden van Rav chol zitten perykéleus te Brussel; Oei in d'Hospitalen van LONDEN liggen er 2603 met den Tiphus. 't Is in de rijke aristokratischc wijk Neuilly van PARIJS dat de Ziekte ont staan is. De Dokteurs hopen dat het den Cholera nostros is.... Wij ook.. In alle geval, er is een Meester van Leven en Dood, die maar het tecken moot doen en de Plagen en Straften zijn daar. Te LOKEREN klagen zc gelijk t'Aalst over de Mid del bare Scholen, welke do Logie aanmaskert en troetelt, om de klein Vlaamsche Steden aan haren helschen riem te krij gen.. Voor 't Werkvolk d'Orgelbals, voor de Burgers d'Ecoles Moyennes. Onlangs te Gent op een Banket dierf een der kop stukken van d'Ecoles Moyennes zeggen Dat het sukkelaars zijn die zich op een ander leven betrouwen Kunnen de Katholieke Hoofdmannen daar geen hand aan steken Dijnsdag zijn de nieuwe Kamers te Brussel geopend Er was veel Volk; 't was zoo heet als in eenen blusch tobben; er is 'ne mensch van onder 't Publiek door een geraaktheid getroffen... Tot heden is er niet veel verricht; 't duurt lang,eer d'heeren van den grooten poindonneur wol gezeten zijn;., en wat zullen ze doen met de Kiezingen Onze Raad is van gevoelen een goed kiesrecht geven aan alle treffelijke Werklieden, maar aan geen ramenant, dat niet en zorgt of niet werkt, dat de kalseien klopt en !e troebele waters en de troebele tijden zoekt.. Pav, zegt deEngelschman rijden en omzien, zei Clerck. dat wij met de Voyageurs den Bouchoutborg niet afdonderen. In Frankrijk is er geschud aan 't Ministerie en zekere Cavaïgnac ligt tusschen 't voetvolk. Er zijn menschen die door hun hooveerdigheid t'onnoozel worden om een kind te wieden- Bismarck zijn keel staat vol brand van koleire te^en de gazetten die affrontelijk schreven over zijn reis van Weenen.. Dat Bismark bij Sixtus kome om zalf, Lippen heeft er ook gevraagd, in de presentie van Arabi, om zalf. De naaste week. Oudenaardeen St-Nikolaas. De dieven die van eenen Handelaar van Genappe op zijn Reis naar Brussel. 91,000 fr. gestolen hadden, zijn op zee naar Amerika en worden daar verwacht door de Gendarms. De Granen slaan af, in Amerika. d'Hop heeft haar weêr nietde nachten zijn te koud. De Ajuin staat poverkes en Vlas is er weinig. De wreede, verstokte Moordenar De Grafschender De Aanvoerder der Dinamitards, die Ische deugenieten huizen doen - 'ingen w aarin 70 menschen wonen, viouwen, kinderen, grijsaards Menschen, hij is onthoofd, Maandag rgend op een klein Drieskei' van Mo..tbrisson als de direktr ji^cn 3 ure 's nachts in zijn cel kwam, Ravachol wist hoe laat het was en viel in onmachttot zijn zeiven komen de en ziende dat er toch geen zalf aan te strijken was, heeft hij zich gewillig laten meêleiden. In de grootste stilte was de beul Deibier met zijn twee helpers naar dat stedeken gekomen maar toch was 't ruchtbaar gewor den van alle kanten kwam 't Volk toegeloopen, maar de gewa pende macht waakte niemand der Anarchisten mocht binnen en al wat men 's nachts h orde, was 't geroep Leve d'Anarchie en 't gebrul der der Marseillaise. Dc tijd daar zijnde, is Ravachol naar de strafplaats gebracht Zijn wezen was zoo wit als krijt Zijn lippen beefden Zijn oogen waren al dood Hij wilde roepen Leve de Anarchie Maar de woorden verstierven in zijne keel De beulsknechten trokken hem bij Legden hem op de plank 't Mes viel en De menschelijke Justicie was voldaan. RAVACHOL, tot zijn 20 a 22 jaren braaf geweest, eerlijk; eenige dagen voor zijne dood, hij zegde het nog braaf, eer- lijk, geloovig ik was alsdan zoo gelukkig Ravachol begon slechte boe ken te lezen, gelijk de romans van Vooruil, en slechte gazet ten, gelijk 't Laatste Nieuws hij liet zijn gebeden en zijn Christelijke oefeningen achter, (dat is altijd de eerste stap naar d'Ondeugd;) tegen zijn Ouders op te staan weldri wierd zijn ziel zoo vuil als een kiekenkot en hij viel altijd dieper, van afgrond tot afgrond, bij- zooverre dat hij eindelijk uitriep, gelijk Vooruit schrijft Er is -een ander genot dan zinnelijk genot Ik loochen God, Ziel en Eeuwigheid 1 Ik wordt dief en moordenaar De slechte boeken en de slechte gazetten Slechte schrij vers zijn vergiftigers van het Volk, al die slechte boeken of zetten schtijven, drukken, leuren en verspreiden, zijn als zoovele openbare vergiftigers, aan welke God eens rekening zal vragen van al de zielsmoorden die zij veroorzaken. Een slechte gazet of boek is een booze vijand, die dag voor dag het verderf in uw hert laat vallen, totdat uw hert zal vol zijn van goddelooze en zedelooze driften. De vreeselijke kanker van het zedebederf verslindt al de maatschappelijke standen en nogtans eene schaamtelooze drukper- spuwt hare onzuivere voortbnngsels met volle monden op 't volk uit om zijn zedelijke verrotting te verhaasten en te vergrooten. (J. Pasco). Menschen, menschen! nooit slechte gazetten gekocht! Ouders, waakt op uw huis Er zijn Personen die de slechte gazetten moeten lezen, dat ze toch voorzichtig zijn Onlangs in een statie zag men een Katholiek Opperhoofd in 't Publiek een slecht, vuil, fransch gazet teken koopen, en ermeê in zijn hand naar 't convoi trekken. Welke ver ergernis Zulke menschen verdienen geene enkele katholieke stem.. De slechte schriften: Napoleon I zegde: Ik gevoel mij niet sterk genoeg om een Volk te regeeren.dat slechte schriften leest. Voltaire heeft meer dan 70 boeken ge sel.reven, goddeloos en zedeloos... Een advokaat, een zijner be wonderaars, bezccht hem een met zijn zoontje, en zegde Zie hier mijn zoon nog zoo jong heeft hij reeds al uwe boeken gele zen En Voltaire antwoordde hem op verwijtenden toon Gij had beter gedaan hem den Catechismus te leeren n Wij lezen den Dool hof dec Po Me he Wereld co, dat sr: 10 ,1; eigenaardig krachtig Boek het Masker H1-; wij lezen in dit boek Gal ijk het .j'.'L-e-. »-i Voor dc Prijsdeelingcn wordt aanbevolen Bavo en Livina, het Gulden Boekje, Parijs, Marie-Antoinette, allen met schoon vergulden omslag. Prijsboeken zonder deugdelijken inhoud, wat zijn ze woerd Laat ons de gelegenheid der Prijsdeelingen ge bruiken, om nuttige boeken in d'Huishoudens te brengen. Boekhandel van "t Eiland Chipka, Aalst Groot Keuken boek van Caudcrlier, nieuwe uitgave, met platen en in Band 5,00; Al de wei ken over 't Stelsel Kneipp Boeken voor d'Ho- veniers Volledig handboek over Groententeelt, inbegrepen de broeierij onder glas, door Fr Burvenich 3,5o De Boomgaard of fiuitkweek door Fr. Burvenich i,*5 De Leidsman tot de doelmatige behandeling der honigbijën door Fr. Burvenich 1,25; Wijngaardteelt in volle lucht, door Fr. Burvenich 1,00 Begin selen van Groententeelt door Fr. Burvenich 1,25 Het kweeken van Vruchtboomen aan de gevels en muren, door Fr. Burvenich 60 c Handboek der Melkerij i,25 zelfde boek in't Fransch i.5o. Om franko te ontvangen 10 p. h. voor 't port. In de eerste levensstonden, Zoo blijft het leven slecht of goed. Dat heeft men ondervonden. Wat men vroeg had in de zinnen Zal men later steed» beminnen. Plaatst dan vroeg de schoono deugd In het hart der teére jeugd. Het wierd onlangs nog gezegd in ons Bu reel, nog gezegd door eenen Gentenaar, ter wijl wij spraken van het gedenkteeken in St Baafskerk, waar B.sschop Lambrecht af gebeeld slaat de Kinderen zegenende en aan hun Ouders zeggende Dat ze 'ot uw geluk en uwen troost mogen opgroeien En in zijn boeken en in zijn sermoonen en tot de Geestelijken van zijn Bisdom, de groote Volksvriend sprak altijd van de Kinderen en van de Jonkheid, dat men toch zou op passen en zorgen om de Christelijke Leering diep in d'herten der Kinderen te prenten en verders voor dc goede opleiding te zorgen en de plagen en de gevaren af te keeren... Hoe schoon die Feestviering t'Evergem Ever- gem bij Wondelgem en Oostakker Over eenige jaren teZele preêkte een oud mission- naris en sprak o. a. deze woorden uit De Christelijke Leering is de grondsteen van het tijdelijk en van het eeuwig geluk Ik heb 20 jaren de oude en de nieuwe wereld doorreisd Europa en Amerika doorkruist, en n'-emand heb ik gelukkig gezien, die geen Religie had Terwijl die Gentenaar op Chipka klapte met Sixtus erbij, er wierd ons meegedeeld dat denzelfden dag t'Aalst op d'Esplanade een vreemde Geestelijke voor bij ging er speelden daar veel jonge gasten van 12 en i3, van 74 a 16 jaaren eensklaps er wierd daar grouwelijk gevloekt, opdat de Priester het zou hooren; en eenige der jonge gasten riepen Wat zal den Pastoor daar van zeggen Ouders, Ouders, let toch op met wie uwe kinderen spelen, te Parijs wordt er niet gevloekt gelijk t'Aalst, ge kunt op de publieke plaatsen niet gaan of g'hoort kinderen vloeken, en dat komt door de libe rale scholen, waar Meesters zijn die hunnen Paschen niet houden, (Ouders, die kinders hebt in zulke Scholen, uw Vagevuur en uw Hel zullen beginnen van op deze wereld;) dat komt door die slechte gezelschappen, die slechte gazetten, gelijk 't LAATSTE NIEUWS, waarin gedurig geblasphemeerd wordten ge vindt rampzalige Ouders die zulke gazetten in huis nemen en aan hun Kinders laten lezen a!s die Kinders vloe ken, vuilen klap spreken, slecht beginnen te leven, tot torment en schande van hun Ou ders dienen is het de schuld der Ouders Diet Het spant er tegenwoordig in de we reld 't is Ridder of Meirschman oveial gaat 't Volk groot Kiesrecht krijgen er wordt gezegd Wij moeten ons weèren Valt 't Volk in d'handen van Socialisten of Anarchisten, adjee Vrede en Welvaart We zien al wat er te Roubaix omgaat de Di- nami«t heelt gespr ken Wij moeten het Volk in goede orde houden En hoe kan dat geschieden?... Met eerbare, treffelijke herten te kweeken met de Goddeloosheid en 't Zedebederf te bestrijden eerst in het Huisgezin, dan in de School, dan nog en al tijd in 't Huisgezin, dan in Werkhuizen en Fabiieken 't zijn monsters van knechten, van Meestergasten, ze verdienen de lucht niet in te ademen, die meehelpen, toelaten of niet beletten in Werkhuizen en Fabrie ken, dat de Kinderen en de Jonkheden be dorven worden... Ze zijn slechter als moor- dennais en zullen hun straf niet ontgaan maar dat ze tot inkeer komen, van gedyag veranderen en met alle goede Menschen meê werken voor Orde, Gerustheid, Deftig heid, Vrede en Welvaart... Dat d'Ouders bijzonderlijk in deze bedrukkelijke tijden wel zorgen en waken... Vader en Moeder zijn in dezen tijd, is een gewichtige zending

De Werkman | 1892 | | pagina 1