Lar dbouw. w Brief uit Wörishofen. De Kamers en 't Vaderland. DEWERKMAN N° 1031. -20 Jaar. - 22 Juli 1*92. Verschijnt alle Viijdagen. Prijs voor België 2,So voor alle Vreemde Landen 4,5o. Men schrijft in ten allen tijde des jaars. Daens Mayan, Eiland Chipka, Werf, Aalst. Leest Waterloo WATERLOO Het Huisgezin van den Werkman ®?nTvï<ïekd"I,ï y .»r i ij i i men gekartonneerd voor de Prijsdcelinsren. Het Huis- gezm van den Werkman, c are middels om den s and van den Werkman te verbeteren j ook nuttig voor al ander Huisgezinnen prijs 25 c. Men schnjft ons utt Brugge Dit boekje is bestemd Vlaamsch wordt beschreven? V"dsl»8 !ulke je van 64 bladzijden, is ook te beko 1 om veel goed te doen, veel goed... pr *5 P pr pr D'Hop van 1891 staat 80 a 85 voor Hop van den Oogst te weeg wordt ge- spekulccrd aan 57 fr. en half; deze week wierden t'Antwerpen verkocht 2173 ba len oude hop van vroegere jaren, het geen een goed teeken is, bewijzende dat er Hop ontbreekt Een kwestie is op geworpen Zal de besproeiing der Pe- tatters geen kwaad doen aan koeien, aan hazen en wilde ko nijnen, die van 't besproeide kruid zullen «Ier? Wat d'hazen en de konijnen en ander knaagdieren aangaat, dat laten wij in salvo, maar wat de (koeien betreft, de Natuurkundige van Herzele schrijft ons dat aldaar in de Peperstraat een kuip was blijven staan met 't kesprooivocht, dat een koei er 'ne zuip of tien van gedronken heeft en van niets geweten.. Het blijkt probatum dat Dendermondc vermaard wordt voor leveringen van alles wat tot de Besprooiing der Aardappels noodig is. Te Kerkxken wa ren maar 2 plekken aardappels vervrozen en 't gaat er uit.. Gra- tias Als -e Boeren wel varen, vaart elk wel. Op 't Convoi naar Dendermonde wierd dijnsdag verzekerd door menschen van Nieuwerkerken, te hebben gehoord dat een koe gestorven was van klavers te eten, die nevens d'aardappels stonden en een deel der Besproeiing gekregen hadden In ons Bureel zijn nu Boenen tc bekomen over Hovenierderij en Boomsnceierij, enz.,, de werken van Burvenich. 12 Juli 1892, Mijnheer en Vriend, In het voorlaatste nummer zegdet gij dat er over de 2000 kur- gasten te Wörishofen waren, dit Jis geenszins overdreven, want het getal Geestelijken alleen beloopt al over de 200. Van alle na tiën vind men hier Volk Russen, Bohemers, Itahaanders, Fran- schen, Engelschen, tot van Australiën toe komt men bij Pfarrer Kneipp de gezondheid zoeken. De Amerikaanders zijn hier in groot getal, verscheiden# hebben zelfs de Waterkuu; weest stu- deeren en hebben nu in Amerika badplaatsen ingericht. Meest al de barvoetloopers welke men hier ontmoet, zijn van de doktors verlatene zieken, die hunne laatste hoop in de Kneip- sche Waterkuur komen stellen. Hoevele van deze ongelukkigen heeft hij niet geholpen en *helpt hij nog alle dagen daar kun nen degene alleen welke de waterkuur van nabij gevolgd heb ben, een gedacht van maken. Om u ten denkbeeld te geven van de genezingen door het water teweeggebracht, wil ik u een voorbeeld geven Een zekere heer H. van Gent was sedert 5 jaren volstandig lam, bijzoover dat het eten hem door andere moest opgegeven worden, aangezien zijne handen ook lam waren, kon hij met geene krukken gaan, na de 8 eerste dagen kon hij reeds méégaanen 2 maanden daarna heeft hij zijne krukken terzijde gelegd. De ziekte welke men hier best geneest, is de lupus;ook vindt men er een groot ge tal patiënten welke van deze terugstotende ziekte aangedaan zijn. Deze worden dagelijks van Kneipp het aangezicht met kleem- aarde bestreken. Welke bijzonderlijk de aandacht van Pastor Kneipp op hun trekken, zijn de kleine kinderen; deze bezorgt hij met zekere liefde en genegenheid 't is om die 'arme schaapkens nog beter tekunnen bezorgen dat hij een groot hospitaal heeft doen bouwen. De groetenissen van Pfarrer Kne'pp en de belgische Colonie. D... HpI'7pIp 14 Juli 1892. Mijnheer ik zende u eenig nieuws. ÜCI AL IC Onze Herder vierdt den isten Augusti zijnen dubbe len Jubilé van 5o jaren Priester 25 jaar Herder dezer Parochie. In den nacht van vrijdag tot zaterdag zijn aan den beekkant te Wou- brechtegem al de hoenders geroofd, 10 in getal, bij de wed. Tibbout, maar wat wonder is men ziet gedurenden den dag geen vos of fluwijn loopen, noch valk noch milan vliegen, zou dat soms niet gepleegd zijn van hebzuchtige menschen 1 Over eenige dagen wooiade er eene mees met ia jongen in eenen hollen blok, hangende aan den muur der schuur van den Natuurkundigen te Herzele. 's Namiddags legde De Vuyst hem op den boomgaard te rusten om de doenwijzen der oude meezen na te vorschen. Opeen uur tijd zag hij de twee oude meezen te samen gerekend 12 maal met verschelde ruspen in den bek biDnen treden, en telkenmale uitvliegen met de uitwerpsels der jongen in den bek Gemeinelijk blijven de jongen 21 dagen in den nest vooralleer zij uitvliegen. De Vuyst rekent dat er telkenmale 6 ruspen in den bek waren. De meezen beginnen de jongen te voeden, van 4 uren des mor gends tot 8 uren des avonds, is 16 uren per dag, juist zoo, zij verbruiken voor hunne jongen 12 ruspen per uur, ir52 per dag, 24,192 op 2/dageD. Hier aan ziet men dat men de meezen moet sparen, en ze trachten te laten vermenigvuldigen. Terwijl ik deze regels schrijf, valt er een ■warmen zachten regen, zeer welkom, maar ik vrees of er de plaag aan onze geliefde aardappels zal van komen. Sedert vrijdag 12 Juni zijn de Kamers bijeengekomen en 't eerste is geweest het Bureel kiezen, (overal moet er toch een op- perhoofd zijn en 't geschreeuw der Socia listen Noch God noch Meester is te dom om dood te doen:) het Bureel der Kamers is herkozen gelijk overjaardan zijn de kiezingen nagezien om tot de eedaflegging over te gaan Den Eed aan de Grondwet... M.Begerem van Gent was een der eerste en sprak in zijn Moedertaal, om aldus te toonen dat hij een Vla ming is; tot dezer ure, er worden in de Kamers geen Vlaam- sche Redevoeringen gedaan, omdat de Walen geen Vlaamsch kennen, tot hun schande; elk gestudeerd Man in ons Land zou de twee talen moeten machtig zijn; de Vlaamsche Volks vertegenwoordigers zijn dus toegevend voor de Walen; maar Mr Begerem zegde in 't Vlaamsch Ik zweer getrouwheid aan de Grondwet Is dit niet redelijk! Heeft daarmeê iemand 'ne eens te kort En wat gebeurde er veel liberale Heeren uit Brussel en uit de Walen begonnen daar te lachen gelijk zotten, waarop de Vlaamsche Heeren in hun bloed getergd waren en dat er meer dan 30 den Eed in 't Vlaamsch aflegden; maar tot ons affront d'Aalstersche niet, ze zijn nog van d'oude verfranschtte School... Dat spotgelach der Walen en der ver- franschte Brusselaars is op geenen kouden steen gevallen... M. Nothomb ist'Arlon gekozen, zoodat ons Meerderheid nu 34 is.. In 't Senaat hebben ook veel Heeren in 't Vlaamsch gezworen en aan hun hoofd M. Lammens.. Dan heeft Minister Beernaart gesproken Wij hebben de twee derden niet, om de Grondwet te veranderendaarom vragen wij uw medehulp dat er 10 van elk kamp bijeenkomendat er van weerskanten iets toegegeven wordedat die 20 Heeren een projekt opmaken en het aan ons en aan de Kamers voorleggen. Neen, roe pen Frëre en Bara, wij willen hier twisten en kijven een jaar lang, maar te samen een projekt opmaken, van g'heel ons le ven nietTevergeefs deed Minister Beernaert zien dat het kiesrecht moet uitgebreid worden, dat alles nog dees jaar kan kant en klaar zijnde liberalen stonden daar als dweeshouten en als kleddens om den wagen tegen te houden.. Menschen, ziet ge daar die Volksvrienden? ze willen van 't Algemeen Stemrecht niet; ze willen van 't Bewoningstel- sel niet; ze willen niet meêhelpen om aan de Werklieden kies recht te geven,. Waar nu naartoe met dit blind peerd Als de liberalen niet willen rijen of snijen, als Janson, Feron en Cie aan hun algemeen Stemrecht houden, zonder eenige voor waarden, zal men dan eeuwig en drij dagen in kostelijken pourparlé zitten Neen, 't Ministerie en de Meerderheid zijn van zin eenigen tijd geduld te hebben, hunnen goeden wil te toonen, ondertusschen Baas te blijven en daarna eenen nieu wen oproep te doen aan 't Land, dat ongewijfeld die onre delijke dweesdrijvers om schorre zal doen gaan. ÖNS GEDACHT De Kiezing uitbreiden, aan den Werk mangroot kiesrecht geven, mits eenige voorwaarden van ouderdom en van eenvoudige bekwaamheid; die werkt, mag (zoowel kiezen, als die renteniert; als de werkende man groot kiesrecht heeft, zal hij meer ontzien worden en zullen zijn belangen overal beter vertegenwoordigd zijnzijn stoffelijke en zijn zedelijke;,. Voor de Fransche Revolutie hadden de Gil den en Ambachten hun Mannen :n de Staten-Kamer en op de Stad- en Gemeentehuizen... Alle stelsels van Kiezing zijn slecht, als 't Volk slecht is... En waar 't Volk zijn Geloof en zijn Zeden verliest, elke kiezing is een weegschaal, en zonder kiezing 't bederfverdikt en verzwaart en opden duur, 't berst los, afgrijselijk enschrikkelijk.. Ge zoudt zeggen dat er in de lucht geschreven wordt Menschen der 19,le Eeuw, de booze Geslachten trekken 't Werkvolk, de Menigte tot zichOnge loof en Zedebederf, die twee Monsters, worden stout en mach tig; Oversten van Landen van Steden, van Prochiën, van Fabrieken, van Pachthoeven, van Werkhuizen, alle Vaders en Moeders, 't is uw plicht zorg te dragen voor den Even- mensch, dat hij met ziel en lichaam deftig vooruitkome; deze plicht verzuimende of verachtende, niet alleenelijk 't staat op uw rekening bij den Grooten Meester maar op deze wereld zelf als de Menigte ongeloovig wordt, ze zal van uit de vuile baggering des Zedebederfs opspringen, om u de wet te geven en aan 't hoofd te staander Steden en der Landen, door de Kiezing.. Oog voor X)g, tand voor tand Zoekt eerst 't Rijk Gods, met den vrede en de vrijheid en al 't ander zal u toege worpen worden. nbarpn De roem der goede daden gaat verder dan men l^OKtïiOII. denkt. Zoo ook, de faam der grootë mannen.. Een groot blad uit 't Zuiden van Frankrijk. L'écho du midi, brengt eene schitterende hulde aan de Werklieden van Lokeren en vooral aan de heeren Thuysbaert en Van Dammè. respektievelijk, (gelijk de notarissen zeggen) Burgemeester en Schepenen van Lokeren. De fransche muskadins zullen hunne oogen open trekken. De hoofdopsteller van dat blad is een vriend en oud scboolkama- raad van den heer Secretaris van den Lokerschen Volksbond. Die heeft dan ook. onmiddelijk, namens de Lokersche Werklieden, een brief van dank gestuurd aan de Redactie van dat Blad, voor de hulde gebracht aan hunne twee leiders. 't Eerste IVieuws. °eatusse' van Amerika heeft beslist dat de Tentoon stelling van Amerika zal gesloten blijven op de Zo»dagen. Wat zullen de Vrijdenkers daérvan zeggen? Be Suisse van Aalst is gezond en verheugd terug gekomen uit Pa rijs; bij, die te Roomen nog gewoond heeit, spreekt met hooga bewondering van Mont- martre, alwaar 4 Suissen zijn, vermits het er aanhoudenden ;oeloop is en Bedevaart: die kerk van 't H. Hert op eenen hoogen berg van Parijs. In Holland is met ver bazing gehoord een voorstel om Amsterdam te versterken en hierover 't advies te vragen van generaal Brialmont.. Nou, geburen, ben je mal dat is bij den duivel te biechte gaan. De Voorzitter van Zwitserland heeft een ferme beet gegeven aan Italië, dat gramousj- schen miek tegen de versterkingen van den Gotthard... Wij willen vrij zijn, zei de Pre sident. en wee die ons aanrandi! Te Moll in de Kempen, thalven in. is een schilderij ontdekt van Jordatns; ze wordt tentoonge steld en zal verkocht werden ten voordeele van e«n Weezenhuis in de Walen, te Ma nage... Dat is oprechte Broederlijke Liefde. Facta non verba... Werken. De Natuur kundige van Herzele heeft eenen brief ont vangen van Z. M. den Koning; w'hebben hem gezien, c.en Brief, in grooten witten omslag: Aan M. De Vuyst, Natuurkundige te Herzele... 't Is een eer voor de gansche streek. Nu is 't vast besloten: De Spiere- beek wordt gezuiverd. Aangekocht is de grond en gereed ligt 't geld. Een goede tij - ding voor West Vlaanderen. Tot Maintz aan Rhijn gaat op 28 Oogst een groot Katho liek Congres geopend worden. Zondag is er te Vichte, ('t gaat verjaren dat wij daar een uur op faktion stonden. t'Oudenaarde moetende zijn en te Vichtc aanlandende), er is daar zondag een schoon Vlaamsche Ver gadering geweest met Voordracht door M. V. C. van Eine over den S ag der Gulden Sporen. In Argentina is 't nu winter en zeer strengen winter; veel sneeuw en er zijn dagen dat het 5o graden koud is. onder zero. Is bijna gelijk bij ons, over 2 jaar, op dien Siberiaanschec winter. Te Moorsel bij Aalst is een Roozenkweekerij. wel ;o roe den groot, ook zijn daar dees jaar veel aard beziën gewonnen en verkocht aan 40 eens den kilo. Een Duitschman heeft op een Postkaart 2787 woGrden geschreven... 't Zullen de petersilieletterkes zijn. Te Gy segem, bij Aalst, op de Prijsdeeling zullen de Congoleesche Studenten een Aanspraak doen, benevens zang en muziek... Ze verze keren ons dat die kinderen 7.00 verstandig zijn en zoo Christelijk... Die zwart is, is daarom niet wild... St Augustinus, 't groot ste verstand dat er misschien ooit zal komen was cokin Afrika geboren. Te Luik zit ten de beschuldigde dinamietardisten op 't banksken, zijnde Nossent, Nys, Schicbach, Heusen enz...Eiken OBredelijken en onnut- tigen opstand strekt tot eigen nadeel en kwaad. Wie twijfelt eraan? In Aalst be gint bet zeer droef te gaan met verscheide Fabrieken; ze spreken van maar 3 dagen te werken; 3 dagen, halve prée!... Moge het toch haast beteren, en dat elk zijn beste doe in d'Huishoudens ook!.... Een werkende mensch zegde het ons d'ander week: 't Geld in d'Orgelbals verkwist, 't is te wreed! En wat volgt er op die Orgelbals? Verdriet en Schande. In Engeland zullen de Kiezin gen den toestand niet veel veranderen... Nogtans alle nieuws verblijdt, zei de zot en hij draaide zijn muts. 70 Policie Commis sarissen zijn bij den heer Minister geweest, om een Pensioenkas te vragen... Zorgen voor den ouden dag, niemand kan 't euvel opne- Te Parijs is President Carnot voor vier weken naar den Buiten.. Gelukkige mensch! Het jonge Petje Pruis is op spaziertocht in de Noordree. De Hertog van Ursel is Buitenlandsche Minister genoemd. 't Is nog sterk te vreezen dat de liberalen daar zullen liggen als waterkleddens, tegen alle Wet van Kiezing... Feron spreekt van als dan eenen oproep te doen tot de gansche Natie. RAADSEL. Mijn eerste wordt gemaakt Mijn tweede stroomt met zacht geraas, Sn 't heel* is «en dorp Een dorp in 't fraaie Land ran Waas.

De Werkman | 1892 | | pagina 1